Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
2
PAGE 4
Тема 8. Основи підприємницької діяльності
1. Сутність підприємництва та підприємницького середовища.
2. Економічні, соціальні та правові умови, що необхідні для здійснення підприємницької діяльності.
3. Види та форми підприємництва
1. Сутність підприємництва
Підприємництво - це діяльність, яка повязана з вкладанням коштів та інших засобів з метою отримання прибутку на підставі сполучення особистої вигоди з суспільною користю.
На підставі цього визначення можна стверджувати, що підприємець це людина, яка здатна зрозуміти структуру потреб суспільства, володіє сміливістю вкладати з ризиком свої гроші з метою отримання особистої вигоди на підставі задоволення визначених потреб інших людей..
Субєктами підприємництва можуть бути як окремі приватні особи, так і обєднання партнерів.
До важливих рис підприємництва слід віднести:
Підприємницьке середовище це комплекс умов і сил зовнішнього порядку, які впливають на можливості та кінцеві результати діяльності субєктів ринкових відносин і дозволяють підприємцю досягати своїх цілей та реалізовувати свої функції.
Підприємницьке середовище в значній мірі визначає вибір напрямків і виду підприємництва, його масштаби і просторові межі, позиції на ринку субєктів ринкових відносин.
Рівень сприятливості середовища для розвитку підприємницької діяльності визначається:
Основними чинниками, які формують макросередовище підприємництва, є: економічний стан в країні; політична ситуація в країні; розвиненість ринкової інфраструктури; державна підтримка підприємництва; правове забезпечення підприємництва.
2. Економічні, соціальні та правові умови, що необхідні для здійснення підприємницької діяльності
Економічні умови - це, в першу чергу, пропозиція товарів та попит на них; види товарів, які можуть придбати покупці; обсяги грошових коштів, які вони можуть витратити на ці покупки; надлишок або нестача робочих місць, робочої сили, що впливає на рівень заробітної плати працівників, тобто на їх можливість придбання товарів.
Створення економічних умов для розвитку підприємництва в Україні вимагає реалізації комплексу заходів, які повязані з:
Соціальні умови - це намагання покупців купувати товари, що відповідають певним смакам та моді.
Правові умови:
- удосконалення податкового законодавства в напрямку мотивації виробничої підприємницької діяльності, розвитку спільної діяльності підприємців України з іноземними державами;
- створення регіональних центрів підтримки малого підприємництва, удосконалення методів обліку та форм статистичної звітності.
Правовий статус підприємця передбачає не тільки широкі права, але й відповідальність у різних сферах господарської діяльності. Цю відповідальність можна поділити на 4 групи:
- відповідальність перед органами державного управління;
- відповідальність перед партнерами по господарським договорам;
- відповідальність за порушення трудових прав працівників;
- відповідальність перед власниками майна підприємства.
3. Види та форми підприємництва
За видом або призначенням підприємницьку діяльність можна поділити на виробничу, комерційну, фінансову, консультативну, інноваційну тощо. Всі ці види можуть функціонувати самостійно або разом.
Всі види підприємницької діяльності між собою тісно повязані, доповнюють один одного. При цьому пріоритет належить віддати виробничому підприємництву, яке визначає розвиток всіх видів підприємницької діяльності і є найбільш складним.
Рис. 1. Види підприємницької діяльності
За формою власності на майно підприємства підприємницька діяльність може бути приватною, загальнодержавною, муніципальною (комунальною), а також здійснюватися з використанням майна, яке є у власності громадських обєднань (організацій).
В залежності від масштабів (розмірів) господарювання виділяють великий, середній і малий тип підприємництва, які розрізняються між собою не тільки розмірами виробництва, але й особливостями відношення до власності.
За кількістю власників підприємницька діяльність може бути індивідуальною або колективною.
Форми підприємництва в свою чергу можна поділити на організаційно-правові та організаційно-економічні.
В числі організаційно-правових форм товариства (партнерства), кооперативи, загальнодержавні і муніципальні (комунальні) унітарні підприємства.
До організаційно-економічних форм підприємництва можна віднести трести, асоціації, консорціуми, концерни, синдикати, картелі, фінансово-промислові групи.