Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук.6

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2016-03-13

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 15.5.2024

10

Тернопільська академія народного господарства

Каплун Оксана Андріївна

                                                                                                   УДК: 657.471: 663.4

Облік і контроль виробничих витрат пивоварної промисловості

Спеціальність 08.06.04 –Бухгалтерський облік, аналіз та аудит

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата економічних наук

                                                                      

Тернопіль –


Дисертацією є рукопис.

Робота виконана в Тернопільській академії народного господарства Міністерства освіти і науки України.

Науковий керівник:        доктор економічних наук, професор

Гуцайлюк Зіновій Володимирович,

Тернопільський державний технічний університет

імені Івана Пулюя, завідувач кафедри фінансів,        обліку і аудиту

Офіційні опоненти:          доктор економічних наук, професор

Сопко Василь Васильович,

Київський національний економічний університет,

професор кафедри бухгалтерського обліку

в промисловості

кандидат економічних наук, доцент

Нашкерська Галина Володимирівна,

Львівський національний університет

імені Івана Франка, доцент кафедри обліку і аудиту

 

Провідна установа:          Національний аграрний університет

Кабінету Міністрів України, м.Київ,

кафедра бухгалтерського обліку та аудиту

Захист відбудеться “11грудня 2003 р. о 14.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 58.082.01 в Тернопільській академії народного господарства за адресою: 46004, м. Тернопіль, вул.Львівська, 11, аудиторія 1219.

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Тернопільської академії народного господарства за адресою: 46004, м. Тернопіль, вул.Львівська, 11.

Автореферат розісланий   “листопада 2003 р.

В.о. вченого секретаря

спеціалізованої вченої ради

доктор економічних наук, доцент                                                                                          Я.Д. Крупка


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми дослідження. У процесі формування ринкового середовища завданням будь-якого підприємства стає забезпечення оптимізації витрат на виробництво. Проблема набуває особливого значення для вітчизняних виробників, оскільки лише за умови ефективного використання виробничих ресурсів є можливим виживання підприємств у складний перехідний період і досягнення поступального розвитку з метою зайняття стійких позицій на внутрішньому і зовнішньому ринках.

Одним із основних об’єктів управління економікою на мікрорівні є витрати виробництва, зниження і раціоналізація рівня яких забезпечує конкуренто-спроможність підприємств. У даний час управління витратами як єдиний цілісний процес, що регулює політику фірми, практично відсутнє на підприємствах України. Це пов’язано з тим, що тривалий час у практиці витратам як об’єкту мікроекономічного регулювання не приділяють достатньої уваги. По-перше, підприємства були не в змозі забезпечити контроль за використанням ресурсів через суто технічні складнощі і невідповідність економічних інтересів у ланцюгу держава –відомство –підприємство –робоче місце. По-друге, зручнішим для регулювання був показник собівартості, який відображав витрати. По-третє, у певний період часу значення собівартості як економічного показника або взагалі не визнавалося, або контроль витрат носив декларативний характер.

Важливим елементом системи управління витратами виробництва є облік і контроль, що забезпечують інформаційну та методичну базу прийняття рішень, де центральне місце займає облік витрат і калькулювання собівартості продукції. На основі даних про розмір і види витрат працівники управлінського апарату промислових підприємств отримують інформацію про використання ресурсів, формування собівартості продукції, у результаті чого з’являється можливість організації оперативного контролю за кількісними і якісними показниками, регулювання процесу виробництва, прийняття оптимальних управлінських рішень. Задля прийняття своєчасних оптимальних і тактичних рішень щодо управління собівартістю продукції промислових підприємств в умовах постійної динаміки ринкової кон’юнктури необхідна своєчасна, достовірна та аналітична інформація стосовно формування собівартості, яка забезпечується обліком та безпосередньо залежить від його якості.

Загальні проблеми обліку та контролю витрат на виробництво продукції досліджувались багатьма економістами. Значну увагу їм приділили у своїх працях М.Т.Білуха, Ф.Ф.Бутинець, Б.І.Валуєв, З.В.Гуцайлюк, О.А.Герасименко, А.М.Герасимович, В.Б.Івашкевич, Л.В.Жилкіна, С.Я.Зубілевич, М.В.Кужельний, В.Г.Лінник, Б.М.Литвин, Ю.Я.Литвин, В.П.Пальчук, В.М.Пархоменко, В.С.Рудницький, В.В.Сопко, Б.Ф.Усач, М.Г.Чумаченко та інші.

Значну проблему становить невідповідність діючих прийомів обліку витрат міжнародним принципам і стандартам, відставання методології обліку від дійсних практичних потреб. Останнім часом активізувалася робота з вивчення зарубіжного досвіду обліку на основі праць вчених –І.А.Басманова, П.С.Безруких, І.М.Бєлого, С.Ф.Голова, В.Ф.Палія, В.І.Ткача, М.В.Ткача, С.С.Сатубалдина, С.А.Стукова, а також навчально-методичної зарубіжної літератури (робіт Б.Нідлза, Х.Андерсона, Дж.Колдуела, Р.Ентоні, Дж.Ріса, П.Фрідмана, Ч.Хорнгрена, Дж.Фостера).

Проте практичне впровадження описаних систем обліку та контролю витрат на виробництво в спеціальній літературі розкриті недостатньо і потребують додаткового дослідження.

Не в повній мірі відповідає сучасним вимогам методика обліку та контролю витрат, що застосовується на підприємствах пивоварної промисловості. Можна виділити наступні проблеми: недосконалість форм документації щодо обліку витрат; використання недосконалої номенклатури калькуляційних статей; вибір оптимального переліку статей непрямих витрат та визначення бази їх розподілу між місцями виникнення та центрами відповідальності; вибір методів обліку витрат і калькулювання собівартості продукції. Вимагає пристосування до специфіки організації виробництва на вітчизняних пивоварних підприємствах використання новітніх облікових методик. Недостатньо уваги під час організації обліку приділяється питанням його автоматизації, адже облік витрат і калькулювання собівартості продукції є однією з найскладніших та найвідповідальніших ділянок системи бухгалтерського обліку й інтеграція технічних засобів обробки і передачі економічної інформації дасть змогу вийти на новий рівень організації бухгалтерського обліку, значно підвищити його оптимальність, аналітичність та ефективність контролю.

Невідповідність організації і методики обліку та контролю витрат на пивоварних підприємствах сучасним умовам господарювання обумовила вибір теми дисертаційної роботи, мету, завдання і головні напрямки дослідження.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана відповідно до плану науково-дослідних робіт Тернопільської академії народного господарства і належить до державно-бюджетної теми “Дослідження і розробка методологічних та організаційних основ управлінського обліку і внутрішнього аудиту в Україні” (номер державної реєстрації –U000271). Роль автора у виконанні цих науково-дослідних робіт полягає у теоретичному обґрунтуванні особливостей сучасної системи обліку та контролю витрат і розробці пропозицій щодо її впровадження на промислових підприємствах України.

Мета і завдання дослідження. Метою даної роботи є дослідження проблемних питань теорії і практики бухгалтерського обліку та контролю виробничих витрат в умовах ринку і відповідно розробка напрямків удосконалення методики й організації облікової та контрольної роботи на пивоварних підприємствах України.

У відповідності з поставленою метою визначені завдання дослідження:

  •  конкретизувати склад витрат, що формують виробничу собівартість пивоварної продукції і удосконалити номенклатуру статей витрат з  врахуванням технологічних особливостей пивоварного виробництва;
  •  запропонувати удосконалений варіант відображення матеріальних витрат на синтетичних рахунках, враховуючи високу матеріаломісткість процесу виробництва пива;
  •  обґрунтувати доцільність застосування форм первинної документації та облікових регістрів, які відповідають сучасним вимогам управління;
  •  удосконалити діючу методику обліку та розмежування інших виробничих витрат згідно з вимогами національних стандартів;
  •  доповнити діючі методики контролю основних виробничих витрат і розробити варіант контролю максимально наближений до технології та організації пивоварного виробництва.

Об’єктом дослідження є процес формування виробничих витрат на підприємствах досліджуваної галузі.

Предметом дослідження є методика обліку та контролю витрат пивоварних виробництв в умовах використання національних стандартів бухгалтерського обліку.

Методи дослідження. Методологічною основою дослідження є діалектичний підхід до вивчення явищ і процесів господарської діяльності підприємств пивоварної промисловості. У межах цього методу використано два базових методи –індукція та дедукція. При дослідженні витрат узагальнено законодавчі й нормативні акти України, інструктивні матеріали з питань методики обліку та контролю витрат на виробництво, економічну літературу вітчизняних і зарубіжних вчених, міжнародні та національні стандарти бухгалтерського обліку, використано традиційні методи і прийоми бухгалтерського обліку, окремі методичні прийоми управлінської бухгалтерії підприємств зарубіжних країн.

У процесі наукового дослідження використано загальнонаукові методи аналізу та синтезу, групування і порівняння при дослідженні техніко-економічних особливостей галузі та їх впливу на побудову обліку і контролю; абстрактно-логічний метод –при вивченні теорії та практики ведення обліку виробничих витрат; індукції та дедукції –у процесі дослідження особливостей формування і розподілу непрямих витрат; методи зведення та групування, вибірки –для дослідження методики контролю виробничих витрат.

Наукова новизна одержаних результатів полягає у розробці напрямків вдосконалення методики обліку та контролю витрат на пивоварних виробництвах у умовах формування ринкових відносин.

У процесі проведеного дослідження отримано такі основні наукові результати:

  •  конкретизовано склад витрат, що формують виробничу собівартість, і запропоновано видозмінену у відповідності до вимог національних нормативів (стандартів) номенклатуру статей витрат пивоварних виробництв;
  •  запропоновано, враховуючи високу матеріаломісткість процесу виробництва пива, удосконалений варіант відображення матеріальних витрат на синтетичних рахунках з одночасним доповненням класу 2 діючого рахункового плану окремим синтетичним рахунком “Заготівля сільськогосподарської продукції”, виділенням окремої статті калькуляції “Транспортно-заготівельні витрати”;
  •  вдосконалено первинний облік надходження сировини для виробництва пива, зокрема розроблено форму зустрічної прибуткової накладної, яка додатково містить інформацію про питому вагу вологи, домішок, сухих речовин, залишки сировини на початок і кінець зміни, використання якої в практиці дозволить посилити контроль за якісними характеристиками;
  •  на основі аналізу побудованого матеріального балансу запропоновано новий обліковий регістр –Рапорт про відхилення від норм витрачання сировини і основних матеріалів в розрізі основних причин та винуватців, а також вдосконалено систему кодування облікових номенклатур матеріальних ресурсів, що посилить контроль за витрачанням предметів праці у ході технологічного процесу;
  •  удосконалено діючу методику обліку та розмежування інших виробничих витрат з метою більш достовірного визначення собівартості окремих сортів пива. Запропоновано, зокрема, аналітичний облік загальновиробничих витрат вести у розрізі трьох груп (технологічних переділів, місць виникнення, однорідного устаткування), що дасть змогу застосувати матричну модель, з допомогою якої можна встановити: де і під впливом яких центрів відповідальності формуються окремі види загальновиробничих витрат;
  •  дістала подальший розвиток методика контролю основних виробничих витрат, яка є максимально наближеною до технології та організації пивоварного виробництва та полягає у відокремленому обліку витрат за поточними нормами і відхиленнями від них. Для систематизації інформації про відхилення від норм запропонована номенклатура причин та винуватців відхилень від норм з кожного виду витрат.

Практичне значення одержаних результатів полягає у тому, що реалізація висновків і пропозицій автора сприятиме удосконаленню організації і методики обліку та контролю витрат у пивоварних виробництвах України.

Методичні рекомендації здобувача експериментально апробовані та впроваджені в практику роботи акціонерних товариств, зокрема ВАТ “Опілля” (довідка № 298 від 4.12.2002р.) та ВАТ “Бровар” (довідка № 31/1 від 22.01.2003р.). Крім того, основні положення наукового дослідження використовуються у навчальному процесі Тернопільської академії народного господарства при вивченні дисциплін “Фінансовий облік”, “Аудит” та “Внутрішній аудит” (довідка № 128-06/412 від 20.01.2003).

Особистий внесок здобувача. Усі наукові результати, викладені в дисертаційній роботі, висновки і пропозиції розроблені автором особисто та представлені в його наукових статтях. З наукових праць, опублікованих у співавторстві, в дисертації використано лише ті ідеї та положення, які є результатом особистої роботи здобувача. Конкретний внесок здобувача у ці праці вказаний у переліку основних публікацій за темою дисертації.

Апробація результатів дисертації. Основні положення дисертаційного дослідження доповідались на Міжвузівській конференції “Проблеми розвитку фінансової системи та обліку” (м. Львів, 2000 р.); Всеукраїнській науковий конференції студентів та молодих учених “Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання” (м.Донецьк, 2000 р.); Четвертій науково-технічній конференції ТДТУ (м. Тернопіль, 2000 р.); Міжнародній науково-практичній конференції “Бухгалтерський облік в Україні на початку ХХІ століття (м. Львів, 2001 р.); Четвертій міжнародній конференції “Наука і освіта ‘” (м. Дніпропетровськ, 2001 р.); Міжнародній науково-практичній конференції “Економічні проблеми розвитку будівництва в Україні” (м. Тернопіль, 2001 р.).

Публікації. Результати проведеного дослідження опубліковані у 12  працях, з яких 4 –у  наукових фахових виданнях, 4 –тези науково-практичних конференцій, 3 –у співавторстві. Загальний обсяг публікацій –,2 друк. арк., з яких особисто автору належить 2 друк. арк., з них 1 друк. арк. надруковано у фахових виданнях.

Обсяг та структура дисертаційної роботи. Дисертаційне дослідження складається з вступу, трьох розділів, висновків і пропозицій, списку використаних джерел та додатків. Основний зміст викладено на 239 сторінках комп’ютерного тексту, у тому числі 9 таблиць на 11 сторінках, 15 рисунків на 18 сторінках, , 23 додатки на 24 сторінках, список літературних джерел охоплює 295 найменувань і займає 24 сторінки.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

У першому розділі “Теоретико-методичні основи обліку і контролю виробничих витрат” автор досліджує економічну суть витрат, як об’єкта обліку та контролю. В умовах формування в Україні ринкової економіки виникла необхідність у більш повному розкритті змісту нової ролі витрат виробництва. Дослідження економічної суті витрат дало змогу встановити, що часто в літературі під виробничими витратами суспільства розуміють усі витрати праці (живої та уречевленої), пов’язані з виготовленням продукту (тобто поняття “виробничі витрати” ототожнюються з поняттям вартості товару), а під витратами підприємства – витрати, що складаються з вартості спожитих засобів виробництва і витрат на оплату праці.

Критичний аналіз літературних джерел щодо досліджуваної тематики та власні розробки автора дали можливість стверджувати, що витрати виробництва являють собою сукупні витрати суспільної праці на виробництво продукту, які утворюють її вартість, а собівартість продукції є перетвореною формою суспільних витрат виробництва і складає частину його вартості.

Дослідження показують, що у вітчизняній практиці поняття “витрати виробництва” і “затрати на виробництво” ототожнюються, і для характеристики витрат, безпосередньо пов’язаних з виробництвом, застосовується термін “витрати на виробництво”. Автор вважає, що економічний зміст цих понять однаковий, тому що характер виробництва товару не змінює суті й основ економічних відносин, оскільки товар виготовляється як безпосередньо суспільний продукт. Відповідно витрати сфери виробництва виступають перш за все як безпосередньо суспільні витрати, що відшкодовуються із суспільного продукту. І в першому, і в другому випадку субстанція одна і та ж –втілена в продукті праця, що складається з перенесеної і заново створеної вартості.

Важливе значення для розрахунку собівартості має раціональне групування витрат. Зведення окремих витрат у групи необхідне також з метою встановлення певного співвідношення між ними для взаємного контролю та узгодження. Подібне узгодження можливе тільки за наявності економічно обґрунтованої класифікації витрат за певними групами, що, в свою чергу, має також велике значення для економічного аналізу собівартості, встановлення та оцінки чинників її формування та зниження.

Виділяючи ознаки класифікації в діючих на даний час нормативних документах, у роботі вказується на ототожнення таких поняття, як “центри відповідальності” і “місця виникнення витрат”. Автор вважає це недоцільним, а також рекомендує окремо виділяти групи витрат за економічними елементами та калькуляційними статтями, не об’єднуючи їх за єдиною класифікаційною ознакою –за видами. Також в даних нормативних документах відсутня класифікація витрат за техніко-економічним призначенням (основні і накладні), яка має певне значення (у плануванні й аналізі витрат) і особливо необхідна в даний час. У нормативних актах немає чіткості щодо сутності та структури виробничої і повної собівартості продукції, об’єктів обліку витрат і об’єктів калькулювання собівартості продукції, калькуляційних одиниць.

Виходячи із зазначеного, в дисертації запропонована наступна класифікація виробничих витрат (рис. 1).

На побудову обліку витрат на підприємствах пивоварної промисловості у відповідності до характеру організації виробництва і потреб управління господарською діяльністю значного впливу завдають  специфічні  особливості  галузі.  Проведені  дослідження  дали змогу  виділити  галузеві технологічні особливості, зокрема у забезпеченні використовуваної сировини, випуску готової продукції, які визначають специфіку організації і технології виробництва пивоварної продукції та впливають на формування собівартості та організацію обліку та контролю витрат (рис. 2).

Дослідження показали, що до особливостей пивоварного виробництва, які безпосередньо впливають на організацію обліку та контролю, відносяться:

  1.  Складність та велика тривалість технологічного процесу виготовлення солоду та пива з поточною організацією виробництва, цеховою структурою управління та масовим характером продукції, що виготовляється, де кінцевий продукт отримується в результаті послідовної обробки сировини, який проходить через декілька переділів;
  2.  Використання для виробництва солоду та пива основних матеріалів у визначеному співвідношенні одних до одних та до загальної маси;
  3.  Виготовлення порівняно вузькоасортиментної продукції бочкового та пляшкового пива;

c2

7

ee

ef

ef ()

f4




1. .1] Признаки процессуальной формы [2.
2. МОСКОВСКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ ИНСТИТУТ ИНДУСТРИИ ТУРИЗМА имени Ю
3.  Управление риском5 1
4. Военная служба и порядок её прохождения
5.  Туризм як багатогранне суспільне явище Основні поняття туризму Мотиви і цілі подорожей Кл
6. Педагогічна експертиза шкільних підручників
7. Ретикулярная формация ствола головного мозга
8. постконфронтационный
9. Тема- Строение и эволюция вселенной
10. Тема 9 Фінансові інвестиції підприємств ГЛОСАРІЙ Асоційовані підприємства господарські організації.html
11. 0610805 Рецензент- кандидат психологических наук БИРЮКОВ СВ
12. реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук Харків ~ Дисе
13. практикума. При наличии задолженностей по лабораторному практикуму перед выполнением экзаменационных задан.html
14. на тему- Банки их виды и роль Студентка ФФБД 2й курс ДФФ1
15. тема экологического права Экологическая функция государства Источники экологического права Конституц
16. Растительность почвы и животный мир Южной Америки
17. I Rozw~j litertury i sztuki w r~~nych zborch Polski
18. Извечную Веру ~ самая древняя из существующих ныне религий
19. Сущность специальных налоговых режимов в Российской Федерации
20. А