Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Менеджмент і адміністрування спеціальності 6

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 2.6.2024

Міністерство освіти і науки України

ДОНЕЦЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ УПРАВЛІННЯ

КАФЕДРА МЕНЕДЖМЕНТУ У ВИРОБНИЧІЙ СФЕРІ

        

        ЗАТВЕРДЖЕНО

        

Рішення вченої ради ДонДУУ

від __21.06.13_ № _6_

Програма

вибіркової навчальної дисципліни

Системи технологій

напряму підготовки 0306 «Менеджмент і адміністрування»

спеціальності 6.030601 «Менеджмент»

спеціалізації

    «Менеджмент у виробничій сфері»,

    «Менеджмент у  невиробничій сфері»,

                      «Менеджмент інноваційної діяльності»,

«Інвестиційний менеджмент»,

                      «Управління в сфері економічної конкуренції»,

                      «Менеджмент природоохоронної діяльності»,

«Інвестиційний менеджмент»,

«Муніципальний меннеджмент»,

                      «Логістика»

                       ОКР «бакалавр»

Факультети «Менеджмент»

форма навчання денна, заочна

Донецьк – 2013 


Програма навчальної дисципліни «Системи технологій» призначена для студентів пе
ршого курсу напряму підготовки 0306 «Менеджмент і адміністрування» спеціальності 6.030601 «Менеджмент» спеціалізації  «Менеджмент у виробничій сфері», «Менеджмент у  невиробничій сфері», «Менеджмент інноваційної діяльності», «Управління в сфері економічної конкуренції», «Менеджмент природоохоронної діяльності», «Муніципальний меннеджмент», «Інвестиційний менеджмент», «Логістика»  освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр» денної та заочної форм навчання

РОЗРОБНИК ПРОГРАМИ:

Ст.викладач                                                                                В.В.Харченко

Завідувач кафедри       С.Ф.Поважний

Розглянуто та схвалено

на засіданні кафедри

менеджменту у виробничій сфері

Протокол № 17 від 14.06.13


Вступ

Програма вивчення вибіркової навчальної дисципліни «Системи технологій» складена відповідно до освітньо-професійної програми підготовки бакалаврів напряму підготовки 0306 «Менеджмент і адміністрування» спеціальності 6.030601 «Менеджмент» спеціалізації  «Менеджмент у виробничій сфері», «Менеджмент у  невиробничій сфері», «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності», «Менеджмент інноваційної діяльності», «Управління в сфері економічної конкуренції», «Менеджмент природоохоронної діяльності», «Інвестиційний менеджмент», «Муніципальний меннеджмент», «Логістика»    освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр» денної та заочної форм навчання

Предметом вивчення дисципліни «Системи технологій» є принципи та методи побудови технологічних процесів, які передбачають повне або найбільш можливе використання сировини, найменші витрати енергії на виготовлення продукту, найкраще використання устаткування, зменшення забруднення навколишнього середовища, забезпечення належних умов для працівників, можливість контролю та керування окремими технологічними операціями та процесами загалом.

Міждисциплінарні зв’язки: «Економіка підприємства», «Операційний менеджмент», «Основи менеджменту», «Статистика», «Інформаційні системи і технології», «Розміщення продуктивних сил», «Управління трудовими ресурсами».

Програма навчальної дисципліни складається з двох змістових модулів:

1. Сутність технологій. Технології паливно-енергетичного та металургійного комплексів.

2. Технології ведучих галузей народного господарства.

1. Мета та завдання навчальної дисципліни

1.1. Метою викладання навчальної дисципліни «Системи технологій» є формування знань і навичок з аналізу технологічних процесів економіки та пріоритетних напрямків їх розвитку.

1.2.Основними завданнями вивчення дисципліни «Системи технологій» є формування у студентів об'єктивних поглядів на технологічні процеси, які є основою виробництва; засвоєння студентами закономірностей при різних технологіях; уміння застосовувати одержані під час вивчення курсу знання при вивченні економічних дисциплін, практичній діяльності.

1.3. Згідно з вимогами освітньо-професійної програми студенти повинні:

знати:

  •  основні поняття техніки і технології;
  •  види виробничих і технологічних процесів та їх класифікацію;
  •  техніко-економічні показники технологічних процесів;
  •  основи базових і прогресивних технологічних процесів;
  •  основні типи, форми організації роботи і напрямки розвитку промислових підприємств;

вміти:

  •  здійснювати аналіз і економічну оцінку технічних рішень і базових технологій у галузях, які визначають науково-технічний прогрес;
  •  приймати рішення з розробки стратегії та технологічного оновлення виробництва, з проектування та забезпечення ефективного функціонування технологічних процесів;
  •  систематизувати та використовувати базову, керуючу і довідкову інформацію, необхідну для прийняття рішень з технологічного оновлення виробництва.

На вивчення навчальної дисципліни відводиться 108 годин/3 кредити ECTS.

2. Інформаційний обсяг навчальної дисципліни 

Змістовий модуль 1. Сутність технологій. Технології паливно-енергетичного та металургійного комплексів

Тема 1. Сутність технології і її роль в інтенсифікації виробництва. Сировина, паливо, вода і повітря в технологічних процесах

Визначення терміну «технологія», зв’язок технології з економічною діяльністю суспільства. Тріада складових виробництва. Наукова та промислова технології. Система технологій.

Галузі промисловості. Класифікація галузей в залежності від економічного призначення продукту та характеру дії на предмет праці.

Виробничий процес. Основні та проміжні процеси. Технологічний процес та технологічний регламент. Хіміко-технічні процеси (ХТП). Типи виробництв та їх основні технологічні ознаки.

Економічна оцінка технологічного процесу.

Визначення сировини та її класифікація. Природна та штучна сировина. Мінеральна сировина та її класифікація. Рослинна та тваринна сировина.

Збагачення сировини як метод покращення її техніко-економічного рівня. Методи збагачення сировини. Якість сировини та сучасні технологічні процеси. Масова та об’ємна долі компонентів. Оцінка якості вугілля.

Види і характеристики палива. Основна характеристика палива. Енергетична цінність видів палива. Умовне паливо. Співвідношення між умовним і натуральним паливом. Залежність теплоти згорання від складу палива.

Розповсюдження води. Вимоги до побутових та промислових вод. Якість води та її основні характеристики (жорсткість, загальний вміст солі, прозорість, окислення, кислотність та лужність). Фазова діаграма води.

Класифікація вод (атмосферні, поверхневі, підземні). Вимоги до питної та промислової вод. Очистка та обеззаражування води. Дегазація води. Механічні, фізико-хімічні, хімічні та біологічні способи очистки води.

Повітря в технологічних процесах. Застосування повітря в енергетичних агрегатах, металургії, пневмотранспорті. Складові частини повітря та їх використання у промисловості (кисень, азот, аргон).

Тема 2. Система технологій в енергетиці

Основні види та джерела енергії. Система технологій теплових електростанцій (ТЕС). Основні ланки системи технологій теплоенергетики. Конденсаційні електростанції (КЕС), теплоелектроцентралі (ТЕЦ). Екологічні проблеми ТЕС.  Рушійна сила гідростанцій (ГЕС). Основні елементи ГЕС. Технологія виробництва електроенергії. Економічні та технологічні проблеми ГЕС.

Атомні електростанції (АЕС) України та ядерне паливо для них. Будова та принцип роботи атомного реактора та атомної електростанції. Енергетична цінність ядерного палива. Ефективність роботи АЕС. Екологічні та економічні проблеми АЕС.

Біохімічні джерела енергії. Екологічно чисті нетрадиційні системи технологій енергетики – стан, проблеми, перспективи.

Сонячні електростанції. Принцип роботи – стан, проблеми, перспективи використання геотермальних електростанцій.

Тема 3. Система технологій у видобувній промисловості

Визначення видобувної промисловості та її основні галузі. Гірничі породи та корисні копалини. Родовище корисних копалин. Видобуток корисних копалин та їх втрати. Різновиди природних ресурсів та способи їх експлуатації. Промислова класифікація мінеральної сировини.

Надра України. Основні родовища нафти, газу, вугілля, солі, сланців, руди, сірки, графіту, флюсів, вогнетривких глин.

Видобувні підприємства та їх характерні особливості. Технологічний та життєвий цикли видобувних підприємств. Горно-геологічні умови розробки корисних копалин: глибина розробки; форма родовища; фізичні та механічні властивості копалин; склад та структура порід; наводненість родовищ і екологічні умови; газовиділення при розробці родовищ.

Марки вугілля, що видобуваються, та їх властивості. Буре, кам’яне вугілля та антрацити. Коксове вугілля, марки і класи енергетичного вугілля. Геологічні і балансові запаси вугілля в шахтному полі.

Способи видобування вугілля. Видобування вугілля відкритим способом. Переваги відкритого способу видобування вугілля. Економічна ефективність видобування вугілля відкритим способом.

Підземний спосіб видобування вугілля. Послідовність виконання гірничих робіт для підготовки лав до виймання вугільних пластів.

Технологія очисних робіт. Основні технологічні процеси при видобуванні вугілля та послідовність їх виконання. Комплексна механізація видобування вугілля. Допоміжні технологічні процеси. Використання вугілля.

Видобування нафти та газу. Особливості нафти та її використання. Умови залягання нафти та буріння свердловин. Видача нафти на поверхню землі. Фонтанний, насосний та ерліфтний способи видобування нафти та  їх особливості. Зберігання та транспортування нафти та нафтопродуктів.

Технологія видобування газу. Види горючих газів. Склад природних газів та їх використання. Видобування, транспортування та зберігання природного газу.

Тема 4. Система технологій металургії

Поняття про металургійний завод та комбінат. Сировинні матеріали для виплавки чавуну та їх підготовка. Технологія виплавки чавуну та матеріальний баланс. Продукція доменного виробництва. Маркіровка чавунів. Основні напрямки в удосконаленні доменного виробництва.

Поняття сталі. Сировина для виробництва сталі. Киснево-конвертерний спосіб виплавки сталі. Мартенівський процес. Електросталеплавильний процес. Розлив сталі та одержання злитка. Маркіровка сталі. Пряме відновлення заліза з руд. Губчате залізо та сировина для його виробництва, технологія процесу відновлення, переваги прямого відновлення заліза перед доменним.

Змістовий модуль 2. Технології ведучих галузей народного господарства

Тема 5. Система технологій машинобудування

Поняття про машинобудівельний комплекс і технологій машинобудування. Ливарне виробництво і його особливості. Сировина для чавуноливарного виробництва. Засоби ливарного виробництва. Формувальні матеріали, їх приготування та моделі , що використовуються. Технологія лиття та обробки ливарних деталей. Переваги ливарного виробництва.

Основні способи обробки металів тиском.  Прокатне виробництво. Продукція прокатного виробництва. Сортамент прокату: сортовий прокат, листовий прокат, труби, періодичний прокат і спеціальний прокат. Прокатні стани, їх будова та принцип дії. Блюмінги та слябінги. Волочильне та трубопрокатне виробництво. Технологія безперервного злитку і беззлиткової прокатки.

Механічна та ручна обробка металів. Види різання металу. Основний та допоміжний рух робочих органів металообробного станка. Різці, що використовуються при обробці металів різанням. Класифікація металоріжучих станків. Шліфувальні станки та їх використання.

Поточний метод виробництва.

Автоматичні лінії. Спеціалізовані агрегатні станки. Станки з числовим програмним управлінням.

Прогресивні методи обробки металів. Зварювання металів. Газова зварка. Електрозварка. Хімічна обробка металів, її суть та застосування. Електрохімічна, анодно-механічна, електроерозійна, електроіскрова, електроімпульсна, електроконтактна та електрохімічна обробки металів.

Ультразвукова обробка металів. Плазмо-лазерні методи обробки металів. Виготовлення пустотілих деталей з гладкою поверхнею гідропластичним методом.

Тема 6. Система технологій у хімічній промисловості

Рівень розвитку хімії та використання її матеріалів в різних галузях промисловості. Викиди в повітря та водні басейни шкідливих продуктів хімічного виробництва.

Коксохімічне виробництво. Кокс, його властивості та використання.

Продукція коксохімічного виробництва: коксовий газ, кам`яновугільна смола, сирий бензол, надсмольна вода.

Сировина для виробництва коксу та вимоги до якості. Технологічний процес коксохімічного виробництва. Шляхи підвищення ефективності коксохімічного виробництва.

Тема  7. Система технологій будівництва

Властивості будівельних матеріалів: фізичні, механічні, хімічні, конструктивні, ізоляційні, технологічні, експлуатаційні та декоративні. Виробництво цементу та його різновиди. Виробництво гіпсу та вапна. Виробництво безопалювальних кам`яних матеріалів, бетону, залізобетону та виробів із них.

Будівлі та споруди, їх визначення та характерні особливості. Конструктивні елементи будівель: фундаменти, стіни, елементи каркасу, перекриття, перегородки, дахи та покрівлі, ліфти, вікна та двері. Вимоги до конструктивних елементів. Загальні принципи організації будівництва. Сучасні методи виконання основних будівельних робіт.

Тема 8. Система технологій харчової промисловості

Цукор як харчовий продукт. Показники якості цукру. Особливості сировини для виробництва цукру. Основні стадії виробництва цукру із буряків. Схеми роботи з двома та трьома утфелями. Одержання цукру із бурякової стружки. Випарювання соку, уварювання сиропу та одержання цукру. Використання відходів цукрового виробництва. Сезонність роботи цукрових заводів. Виробництво цукру-рафінаду.

Сировина для виробництва кефіру. Види кефіру, що виробляється. Термостатичний спосіб виробництва кефіру. Розрахунки нормалізації молока. Особливості пастеризації та гомогенізації молока. Резервуарний спосіб виготовлення кефіру та його особливості.

Технологія виробництва рослинних масел. Сировина для виробництва рослинних масел, особливості її зберігання та підготовки. Технологічний процес виробництва рослинного масла пресовим та екстрактним способами.

Тема 9. Нанотехнології

Підходи щодо визначення сутності нанотехнології. Визначення нанотехнології У вузькому змісті та широкому сенсі.

Наноматеріали, їх типи, властивості.

Основні напрямки розвитку нанотехнологій: медицина, електроніка та інформаційні технології, військове призначення, екологія, енергетика, аерокосмічна галузь, автомобільна промисловість.

3. Рекомендована література

  1.  Аносов Ю.М. Основы отраслевых технологий и организации производства: Учебник / Ю.М. Аносов, Л.Л. Бекренев.– СПб.: Политехника, 2002.– 312 с.
  2.  Антипов І.В. Системи сучасних технологій: Навч. посіб. / І.В.Антипов, С.Ф.Поважний, Н.О.Войкова. – Донецк: ДонДуу, 2006. – 297 с.
  3.  Багров Н.М. Основы отраслевых технологий: Учебное пособие.– 2-е издание, дополненное и переработанное / Н.М.Багров, Г.А. Трофимов, В.А. Андреев.– СПб.: Изд-во СПбГУ- ЭФ, 2010.– 256 с.
  4.  Бондаренко В.И. Технология подземной разработки пластовых месторождений полезных ископаемых / В.И.Бондаренко, А.М.Кузьменко, Ю.Б.Грядущий. –Днепропетровск, Полиграфист, 2003. – 708с.
  5.  Дафт Р. Менеджмент. 8-е изд. / Пер. С англ. под. ред. С.К. Мордвинова. Спб.: Питер, 2011. – 800 с. (Серия «Классика MBA»).
  6.  Демченко М.Т. Системи технологій: Збірник завдань (для самостійної роботи і самоконтролю студентів напряму підготовки  «Менеджмент» з використанням комп’ютерного тестування) / М.Т.Демченко, С.В.Кононихін, А.П.Стехін, В.В.Харченко. – Донецьк: ДонДУУ,2009.  – 44с.
  7.  Демченко М.Т. Системи технологій: Навч. Посібник. 2- ге вид., переробл. і доповн / М.Т.Демченко, С.Ф.Поважний. – Донецьк: ДонДУУ, 2008. –355 с.
  8.  Демченко М.Т. Методичні рекомендації до самостійного вивчення дисципліни “Система технологій” (для студентів 1-го курсу) / М. Т. Демченко – Донецьк: ДонДУУ, 2005. – 20 с.
  9.  Демченко М.Т. Тести для комплексного контролю знань студентів з курсу «Системи технологій» / М.Т.Демченко, С.В.Кононихін. – Донецьк: ДонДАУ, 2004. ─11с.
  10.  Джоган О.І. Розроблення способів підвищення ефективності дефекації в цукровому виробництві / О.І.Джоган. – К.: Б.в., 2005. – 20 с.
  11.  Дудко П.Д. Системы технологий: Учеб. пособие / П.Д. Дудко. 2-е изд., перераб. и доп. – Х.: ООО “Бурун книга”, 2003.– 336 с.
  12.  Кузін О.А. Металознавство та термічна обробка металів: Підручник / О.А.Кузін. – Нац. ун-т “Львівська політехніка”.– Львів: Афіша, 2002. – 304 с.
  13.  Макогон Ю.В. Современные технологи / Ю.В.Макогон, А.М. Паршиков, О.И.Дидченко. – Донецк: ДонНУ, 2006. – 304 с.
  14.  Мурзин Ю.М. Электротехника: Учеб. пособие для вузов / Ю.М.Мурзин. – СПб.: Питер, 2007. – 442 с.
  15.  Носанов Н. И. Электроснабжение и электрооборудование жилых и общественных зданий городов: Учеб. пособие для студ. строит. спец. вузов / Н.И.Носанов. – Донецк: Донбасс, 2003. – Ч. 1 – 508 с.
  16.  Пилюшенко В.Л. Процессы непрерывной разливки стали / В.Л.Пилюшенко, А.Н.Смирнов, А.А.Минаев. – Донецк: ДонНТУ, 2006. – 563 с.
  17.  Поважний С.Ф. Системи технологій: навчальний посібник. 3-є вид., переробл. і доповн. / С.Ф. Поважний, М.Т. Демченко, О.М. Демченко, В.В. Харченко.  – Донецьк: ДонДУУ, 2012. – 198 с.
  18.  Пыриков А.Н. Защита окружающей среды на коксохимическом  производстве / А.Н.Пыриков, С.В.Васнин, В.М.Боранбаев, В.Д.Козлов. – М.: Интернет инжиниринг, 2000. – 176 с.
  19.  Сибикин Ю.Д. Электроснабжение промышленных и гражданских зданий: Учебник для вузов / Ю.Д.Сибикин. – М.: Академия, 2006. – 361 с.
  20.  Тамим А.Й. Йогурт и другие кисломолочные продукты / А.Й.Тамим. – СПб.: Профессия, 2003. – 661 с.
  21.  Тополов В.С. Угольная отрасль Украины: энергоресурсы, ретроспектива, проблемы и стратегия развития / В.С.Тополов, Б.А.Грядущий, С.Я. Петренко. – Донецк: ООО «Ален», 2005. – 408с.
  22.  Харченко В.В. Удосконалення механізму державного управління інноваційним розвитком вуглевидобувної галузі Україні [Текст] : Дис. канд. наук з держ. управління: 25.00.05 / Харченко Віталій Віталійович ; Донецький державний університет управління. – Донецьк., 2013. - 199 с.+ дод.

4. Форма підсумкового контролю успішності навчання – іспит.

Іспит проводиться в письмовій формі за переліком питань, які наведені в розділі 10. робочої програми навчальної дисципліни

5. Засоби діагностики успішності навчання

При організації навчання за кредитно-модульною системою використовується модульно-рейтингова система оцінювання знань, яка передбачає накопичення балів за виконання усіх запланованих видів роботи.

Система оцінювання знань як система контролю успішності студента включає наступні види:

поточний контроль - здійснюється під час проведення семінарських і має основною метою перевірку рівня підготовленості студента до виконання конкретної роботи. Поточний контроль є активною формою поглиблення, систематизації та закріплення знань, отриманих під час лекційних занять та самостійної підготовки студентів. У перебігу поточного контролю у вигляді усного опитування, письмового експрес-опитування, рішення ситуаційних задач, обговорення проблемних питань тощо оцінюється рівень засвоєння програмного матеріалу, оволодіння студентом конкретних знань і навичок з чітко визначеної проблеми, активність його роботи, старанність і творчий підхід;

модульний контроль здійснюється у вигляді контролю знань та вмінь по результатам виконання письмового завдання з матеріалу, який студент повинний засвоїти під час вивчення відповідного модулю.

Впродовж вивчення дисципліни студент має виконати індивідуальні завдання з кожного змістового модуля, підготувати реферат та доповісти за ним.




1. . Назначение область применения и краткая характеристика большепролетных зданий Большепрол.
2. Брэнды как новая религия
3. 1
4. и П.Сма пед.наук и
5. Эмпирические данные Теоретическая и эмпирическая интерпретация понятия
6. На тему- Механизм аппарат государства- понятие структура принципы организации и деятельности
7. Право в средние века в странах западной Европ
8. і АS ~исы~ы тік бол~ан жа~дайда кесінді ~алай аталады- B классикалы~ АS ~исы~ы о~ е~кісті бол~
9.  Теоретические основы кредитования физических лиц
10. Навеки любовью ране
11. Лекция 15 Исследование формы поверхностей второго порядка по их каноническим уравнениям
12. Работа банка АО Банк ТуранАлем в условиях перехода к рыночным отношениям
13. Религия и ее роль в культуре Русская реалистическая литература XIX века в контексте золотого века русской культуры
14. Блокада Ленинграда
15. Политические и экономические реформы НСХрущева
16. норм к водоснабжению и водоотведению Водоснабжении должно осуществляться из централизованной сети или тр
17. Реклама и пропаганда книги
18. З курсу менеджменту відомо що всі функції управління мають дві загальні характеристики- всі вони потре
19. Тема- Евклид и его Начала
20. 29 ноября 2013 г Экзаменационный материал для многоэтапного экзамена по дисциплине Экологический мони