Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

2008 Розглянуті та рекомендовані до друку рішенням кафедри обліку і аудиту НЛТУ України протокол 7 від 22 с

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 27.11.2024

Міністерство освіти і науки України

Національний лісотехнічний університет України

кафедра обліку і аудиту

М. М. Огородник, М. В. Падюка

АНАЛІЗ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Методичні вказівки для виконання курсової роботи

для студентів напряму підготовки 6.030509 „Облік і аудит”

Львів - 2008

Розглянуті та рекомендовані до друку рішенням кафедри обліку і аудиту НЛТУ України (протокол № 7 від 22 січня 2008р.) та методичною радою економічного факультету НЛТУ України (протокол №__ від ___ ____________200__р.).

Методичні вказівки для виконання курсової роботи з організації і методики економічного аналізу для студентів напряму підготовки 6.030509 „Облік і аудит”

Укладачі:

Огородник М. М., к.е.н., доцент, зав. кафедри обліку і аудиту НЛТУ України 

Падюка М. В., асистент кафедри обліку і аудиту НЛТУ України

Рецензенти:

М. Т. Бець – к.е.н., доцент, завідувач кафедри обліку та аудиту Інституту підприємництва та перспективних технологій при Національному університеті „Львівська політехніка”

 Ю. В Муравйов – к.е.н., доцент кафедри економіки та менеджменту лісових підприємств НЛТУ України

 

 


З
міст

Стор.

  1.  Загальні положення 4
  2.  Структура курсової роботи та вимоги до її виконання 6
  3.  Перелік тем для написання курсової роботи 10
  4.  Методика факторного аналізу 12

    Список літератури 25

    Додатки


1. Загальні положення

Прийняття управлінських рішень, незалежно від сфери діяльності, тісно пов’язане з обліковим та аналітичним процесом. Вивчення курсу „Організація і методика економічного аналізу” надає можливість приймати обґрунтовані управлінські рішення, більш раціонально використовувати наявні ресурси, уміло організовувати і контролювати процес управління.

Курсова робота з організації і методики економічного аналізу передбачена навчальним планом для студентів стаціонарної та заочної форм навчання напряму підготовки 6.030509 „Облік і аудит”. Це важливий етап оволодіння методикою організації та проведення аналізу діяльності підприємств різних форм власності. Виступаючи однією з форм здійснення навчального процесу студентів усіх форм навчання, виконання курсової роботи спрямовано на набуття студентами навичок і вмінь досліджувати й узагальнювати літературні джерела, аналізувати дані звітних форм і здійснювати відповідні розрахунки.

При вивченні дисципліни „Організація і методика економічного аналізу” студентам насамперед необхідно ознайомитись зі змістом програми даного курсу, вивчити рекомендовану літературу, освоїти основні положення відповідних тем, після чого приступити безпосередньо до виконання курсової роботи.

Основними темами для вивчення даного курсу є:

  1.  Організація економічного аналізу на підприємстві.
  2.  Інформаційна база економічного аналізу.
  3.  Аналіз доходів і витрат підприємства.
  4.  Аналіз рентабельності продукції.
  5.  Аналіз рентабельності підприємства.
  6.  Аналіз активів підприємства.
  7.  Аналіз власного капіталу.
  8.  Аналіз оборотності оборотних коштів.
  9.  Організація і методика аналізу зовнішньоекономічної діяльності.
  10.  Організація і методика аналізу інвестиційної діяльності підприємства.
  11.  Організація і методика аналізу фінансових результатів підприємства.
  12.  Організація і методика аналізу фінансового стану підприємства.
  13.  Узагальнення результатів аналізу господарської діяльності.

Мета підготовки курсової роботи — закріплення теоретичних знань, набуття студентами навичок самостійного виконання аналітичних досліджень з питань діяльності підприємства, збирання необхідної для цього економічної інформації, її належної обробки та оформлення результатів дослідження.

Завданням курсової роботи є засвоєння сучасних прийомів економічного аналізу, набуття вмінь і навичок визначення резервів підвищення ефективності виробництва, виконання аналітичного дослідження з метою одержання економічної інформації для прийняття певного управлінського рішення, а саме: з’ясування економічної сутності об’єкта дослідження, визначення проблем, пов’язаних зі збиранням та обробкою відповідної економічної інформації, проведення економічного аналізу, формулювання та оцінювання його наслідків.

Курсову роботу з економічного аналізу передбачається виконувати за окремими темами (за варіантами) на матеріалах конкретного підприємства з формуванням додатків до роботи (форм звітності, використовуваних при виконанні курсової роботи), що найбільшою мірою вимагає від студента самостійності під час її виконання.


2. Структура курсової роботи та вимоги до її виконання

Виходячи з вимог програми методики викладання даного навчального курсу, курсова робота повинна мати творчий характер та певну наукову цінність, а також конкретне значення для розвитку наукових проблем.

Виконання курсової роботи свідчить про рівень набутих знань студентом при вивченні дисципліни і підводить підсумки у вивченні курсу „Організація і методика економічного аналізу”.

У курсовій роботі студент самостійно повинен всебічно і глибоко розкрити зміст питань, показати вміння користуватись літературними джерелами.

Джерелами матеріалу для курсової роботи може бути навчальна література, монографії, офіційні державні документи (закони, інструкції, накази, постанови, П(С)БО тощо). При розгляді питань слід обов’язково їх аналізувати та проводити власні узагальнення.

Тему курсової роботи з економічного аналізу студент вибирає самостійно з пропонованої тематики. Крім того, студенту надається право визначити тему своєї роботи поза пропонованого переліку. В такому разі вона має бути погоджена з науковим керівником, яким є викладач, що читає лекції з курсу.

Вихідні дані для виконання курсової роботи видаються кожному студенту індивідуально викладачем.

Курсова робота складається зі вступу, двох взаємозв’язаних розділів, висновку та списку використаної літератури, а також додатків.

Курсову роботу оформляють за схемою: титульний лист, зміст, текст, бібліографія, додатки. В додатку А наведено приклад оформлення титульного листа курсової роботи.

Перед виконанням курсової роботи студент повинен скласти план, на основі якого визначається структура, зміст і логічний взаємозв’язок частин роботи. Структура плану повинна відповідати встановленим вимогам щодо написання курсових робіт. В додатку Б наведено приклад плану до курсової роботи.

У вступі студент мусить визначити актуальність роботи, сутність і значення економічного аналізу. Також розкривається мета написання курсової роботи, дається коротка характеристика об’єкта дослідження та економічної інформації, використовуваної під час виконання роботи. Крім того, вступ має містити визначення предмета й об’єкта дослідження, мету проведення аналізу та завдання, які ставить перед собою студент.

У першому розділі розглядаються теоретичні положення, які характеризують об’єкт дослідження та організацію і методику його аналізу. Наступний розділ присвячуються проведенню економічного дослідження з теми курсової роботи за даними економічної інформації, наведеними в додатках. Окремим питанням необхідно висвітлити модель аналізу впливу факторів на величину досліджуваних економічних показників (факторний аналіз).

Кожне питання слід починати з нової сторінки, а перед текстом подавати його назву. Розділи й окремі питання роботи необхідно чітко визначити, матеріал викладати послідовно, конкретно та чітко. Текст роботи треба писати грамотно як стилістично, так і з дотриманням норм орфографії та пунктуації. Скорочення слів та назв повинні відповідати загальноприйнятим правилам. 

У тексті обов’язковим є посилання на джерела, наведені в переліку літератури. Посилання на джерела слід зазначати порядковим номером за переліком посилань, виділеним квадратичними дужками (напр. [4] або [4, ст. 308]).

На основі матеріалів проведеного в курсовій роботі дослідження студент формулює висновок, в якому відображає основні результати роботи, дає оцінку результатів аналізу. У висновках формулюються результати аналізу та пропозиції з питань теми щодо роботи покращення роботи підприємства, використання виявлених резервів.

Бібліографія — це перелік літератури, використаної студентом під час підготовки роботи. Бібліографія повинна охоплювати всю літературу з обов’язковою повною назвою джерела та автора. Використовувати цитати з літературних джерел без посилань на них забороняється.

У додатках повинен бути вміщений опрацьований студентом матеріал, що допомагає повно розкрити головну ідею курсової роботи. Додатки вміщують вкінці роботи. Вони не входять в загальний обсяг роботи. Кожний додаток починається з нової сторінки, повинен мати заголовок і позначається послідовно великими літерами справа вгорі. Наприклад, Додаток А, Додаток Б, за винятком літер Г, Є, З, І, Й, О, Ч, Ь.

Таблиці й схеми повинні бути змістовними і супроводжуватись висновками.

У тексті курсової роботи таблиці наводять після посилання на них. Таблиці послідовно нумеруються арабськими цифрами в правому верхньому куті над відповідним заголовком. Кожна таблиця повинна мати назву, заголовок, вимірники.

Ілюстративний матеріал (схеми, таблиці, рисунки, діаграми, тощо) повинні пов’язуватися з текстом, підтверджувати головну ідею питання, що розкривається.

Розрахунки треба пояснювати й характеризувати методику, що використовується.

Наведені в роботі формули повинні бути пронумеровані і розшифровані за всіма символами. Значення кожного символу у формулі треба подавати з нового рядка. Перший рядок пояснення починають зі слова де без двокрапки. Номери формул пишуть біля правого берега аркуша в круглих дужках.

Усі сторінки курсової роботи нумерують (крім першої) у правому верхньому кутку арабськими цифрами. Нумерація сторінок наскрізна. Номер на титульній сторінці та змісті не проставляється, але вони включаються в загальну нумерацію. У кінці роботи студент обов’язково ставить свій підпис.

Помилки в тексті можна виправляти охайним підчищенням або акуратно за допомогою коректора (не більше 2-ох на одній сторінці).

Курсова робота оформляється рукописним (чітким розбірливим почерком чорнилом темного кольору) чи друкованим способом на одному звороті сторінки паперу А4 (297х210 мм). При друкуванні тексту на комп’ютері необхідно використовувати шрифт Times New Roman розміру 14 з 1,5 міжрядковим інтервалом, залишати поля таких розмірів: ліве — 25 мм, праве — 10 мм, верхнє і нижнє — по 20 мм.

Обсяг курсової роботи визначається потребами повного відображення проведеного студентом дослідження. Рекомендований обсяг курсової роботи становить не менше 35-40 сторінок.

Курсова робота перевіряється викладачем, рецензується і оцінюється за результатами захисту.

Курсову роботу виконують згідно з календарним графіком. Під час виконання курсової роботи студент звертається до керівника з питань, що виникли у процесі виконання роботи. Завершену курсову роботу подають належним чином оформленою керівникові для перевірки.

До захисту допускаються роботи, виконані студентами згідно з вимогами цих методичних вказівок. Якщо робота не відповідає поставленим вимогам, то вона має бути перероблена згідно із зауваженнями керівника і подана для перевірки вдруге.

При захисті студент повинен розкрити сутність роботи, обґрунтувати виконані розрахунки, проаналізувати отримані результати, зробити висновки й відповісти на запитання керівника.


3. Тематика курсових робіт

  1.  Аналіз виконання плану випуску продукції підприємством.
  2.  Аналіз асортименту та структури випуску продукції підприємства.
  3.  Аналіз якості продукції підприємства та її впливу на інші показники.
  4.  Аналіз ритмічності виробництва та ритмічності випуску продукції на підприємстві.
  5.  Аналіз резервів виробництва і реалізації продукції.
  6.  Аналіз рентабельності та конкурентоспроможності продукції підприємства.
  7.  Аналіз формування та виконання договірних зобов’язань з постачання продукції.
  8.  Аналіз ринків збуту продукції.
  9.  Аналіз трудового потенціалу підприємства та ефективності його використання.
  10.  Аналіз використання робочого часу і стану трудової дисципліни на підприємстві.
  11.  Аналіз продуктивності праці на підприємстві.
  12.  Аналіз резервів підвищення продуктивності праці на промисловому підприємстві.
  13.  Аналіз використання фонду робочого часу та трудомісткості продукції.
  14.  Аналіз забезпеченості підприємства основними засобами і нематеріальними активами.
  15.  Аналіз використання основних засобів підприємства. – Филик С.
  16.  Аналіз забезпеченості підприємства сировиною і матеріалами та їх використання.
  17.  Аналіз матеріаломісткості продукції підприємства та шляхи її зниження.
  18.  Аналіз стану виробничих запасів підприємства.
  19.  Аналіз виробничої діяльності підприємства.
  20.  Аналіз витрат на виробництво продукції та її собівартості.
  21.  Аналіз матеріальних затрат у складі собівартості продукції підприємства.
  22.  Аналіз витрат на оплату праці.
  23.  Аналіз фонду заробітної плати.-Галямар О.
  24.  Аналіз собівартості продукції за статтями калькуляцій.
  25.  Аналіз резервів зменшення собівартості продукції підприємства.
  26.  Аналіз формування і використання коштів на оплату праці.
  27.  Аналіз витрат операційної діяльності підприємства.
  28.  Аналіз прямих витрат підприємства.-Поліщук М.
  29.  Аналіз накладних витрат підприємства.
  30.  Аналіз доходів від реалізації та рентабельності реалізованої продукції.
  31.  Аналіз чистого прибутку підприємства.
  32.  Аналіз валового прибутку підприємства.
  33.  Аналіз фінансових результатів від звичайної діяльності.
  34.  Аналіз резервів збільшення прибутку та рентабельності підприємства.
  35.  Аналіз фінансового стану підприємства. – Берник Г.
  36.  Аналіз майна підприємства та джерел його формування.
  37.  Аналіз ліквідності балансу підприємства.
  38.  Аналіз платоспроможності і ліквідності підприємства.
  39.  Аналіз складу оборотних засобів підприємства.
  40.  Аналіз дебіторської заборгованості підприємства.
  41.  Аналіз кредиторської заборгованості підприємства.
  42.  Аналіз оборотності оборотних активів підприємства.
  43.  Аналіз взаємовідносин підприємства з бюджетом.
  44.  Аналіз інвестиційної діяльності підприємства.
  45.  Аналіз зовнішньоекономічної діяльності підприємства,
  46.  Аналіз фінансової стійкості підприємства.
  47.  Аналіз руху коштів на підприємстві.
  48.  Аналіз використання капіталу підприємства.
  49.  Аналіз робіт, які здійснюються за рахунок бюджетної діяльності.
  50.  Аналіз лісогосподарських робіт.


4. Методика факторного аналізу

ФАКТОРНИЙ АНАЛІЗ ФОНДОВІДДАЧІ

Фактори зміни величини фондовіддачі представлені на рис. 1

Для аналізу фондовіддачі ― узагальнюючого показника, який характеризує ефективність використання основних засобів підприємства, складають розрахунково-аналітичну табл. 1.

Таблиця 1. Вихідні дані для факторного аналізу фондовіддачі

№ п/п

Показник

Значення показника

Відхилення (+/-)

Базовий рік

Звітний рік

1

2

3

4

5

1

Обсяг випуску продукції, ВП, тис. грн.

2

Середньорічна вартість основних засобів, ОЗ, тис. грн.

3

    в т. ч. активної частини, ОЗа

4

               машин та обладнання, ОЗм

Продовження таблиці 1

1

2

3

4

5

5

Частка активної частини основних засобів, Ча (п.3 / п.2)

6

Частка машин і обладнання в активній частині основних засобів, Чм (п.4 / п.3)

7

Фондовіддача активної частини основних засобів, Фва, грн., (п.1 / 2)

8

Фондовіддача машин і обладнання, Фвм, грн.  (п.1 / п.3)

9

Фондовіддача всіх основних засобів, Фв, грн.  (п.1 / п.4)

Для вивчення факторів зміни фондовіддачі основних засобів застосовують формулу:

Фв = Ча ∙ Чм ∙ Фвм

Ча ― частка активної частини основних засобів;

Чм ― частка машин і обладнання в активній частині основних засобів;

Фвм ― фондовіддача машин і обладнання.

За даними табл. 1 способом абсолютних різниць визначають зміну фондовіддачі основних засобів за рахунок:

частки активної частини основних засобів:

∆Фва) = (Ча Зв.рік – Ча Баз.рік) ∙ Чм Баз.рік ∙ Фвм Баз.рік, (грн.).

частки машин і обладнання в активній частині основних засобів:

∆Фвм) = Ча Зв.рік ∙ (Чм Зв.рік – Чм Баз.рік) ∙ Фвм Баз.рік, (грн.).

фондовіддачі діючого обладнання:

∆Фв(Фвм) = Ча Зв.рік ∙ Чм Зв.рік ∙ (Фвм Зв.рік – Фвм Баз.рік), (грн.).

Усього:

∆Фв = ∆Фва) + ∆Фвм) + ∆Фв(Фвм).

Вплив цих факторів на обсяг виробництва продукції встановлюють множенням зміни фондовіддачі за рахунок кожного фактора на фактичну середньорічну вартість основних засобів, а зміна середньорічної вартості основних засобів ― на рівень їхньої фондовіддачі у базовому році (табл. 2).

Таблиця 2. Результати факторного аналізу фондовіддачі

№ п/п

Фактор

∆Фв, грн.

∆ВП, тис. грн.

1

2

4

5

1

Середньорічна вартість основних виробничих фондів

(ОЗЗв.рік – ОЗБаз.рік) ∙ ФвБаз.рік

2

Частка активної частини основних засобів

∆Фва)

∆Фва) ∙ ОЗЗв.рік

3

Частка машин і обладнання в активній частині

∆Фвм)

∆Фвм) ∙ ОЗЗв.рік

4

Віддача обладнання

∆Фв(Фвм)

∆Фв(Фвм) ∙ ОЗЗв.рік

5

Усього

∆Фв

∆ВП

На завершення аналізу підраховують резерви збільшення випуску продукції та фондовіддачі.

ФАКТОРНИЙ АНАЛІЗ ПРОДУКТИВНОСТІ ПРАЦІ

На рівень продуктивності праці впливають різні чинники, дії яких можуть бути різнонаправлені та взаємно гаситись.

Між середньогодинним, середньоденним та середньорічним виробітком робітника існує тісна залежність, яку можна показати:

Вг ∙ Т = Вд;     Вд ∙ Д = ВРр;     ВРр ∙ Ч = ВРп,

де  Вг ― середньогодинний виробіток на одного робітника;

Т ― середня тривалість робочого дня;

Вд ― середньоденний виробіток на одного робітника;

Д ― середня кількість днів роботи одного робітника;

ВРр ― середньорічний виробіток на одного робітника;

Ч ― частка робітників у загальній чисельності промислово-виробничого персоналу підприємства;

ВРп ― середньорічний виробіток на одного працівника промислово-виробничого персоналу.

Звідси середньорічний виробіток одного працівника дорівнює добутку таких факторів:

ВРп = Ч ∙ Д ∙ Т ∙ Вг.

Розрахунок впливу факторів на зміну рівня середньорічного виробітку промислово-виробничого персоналу проводять за даними табл. 3 способом абсолютних різниць.

Таблиця 3. Вихідні дані для факторного аналізу продуктивності праці

№ п/п

Показник

Значення показника

Відхилення

Базовий рік

Звітний рік

Абс.

Відн., %

1

2

3

4

5

6

1

Виробництво продукції, ВП, тис. грн.

2

Середньооблікова чисельність персоналу, чол. (п.3 + п.4)

3

Середньооблікова чисельність непромислового персоналу, чол.

4

Середньорічна чисельність промислово-виробничого персоналу, ПВП, чол.

5

    у т. ч. робітників, чол.

6

Частка робітників у загальній чисельності працівників, Ч (п.5 / п.4)

7

Дні, які відпрацював один робітник за рік, Д, днів

8

Години, які відпрацювали всі робітники, тис. люд./год.

9

Середня тривалість робочого дня, Т,  год.

10

Середньорічний виробіток одного працівника, РВп, тис. грн. (п.1 / п.4)

Виробіток робітника, тис. грн.

11

    середньорічний, РВр (п.1 / п.5)

12

    середньоденний, Вд (п.11 / п.7)

13

    середньогодинний, Вг, грн. (п.12*1000 / п.9)

Найбільш узагальнюючим показником продуктивності праці є середньорічний виробіток продукції на одного працівника (рис. 2).

Розрахунок впливу факторів на рівень середньорічного виробітку працівників підприємства.

Вплив зміни частки робітників у загальній чисельності виробничого персоналу:

∆ВРпЧ = (ЧЗв.рік – ЧБаз.рік) ∙ ВРрБаз.рік, (тис. грн.).

Вплив зміни кількості днів, які відпрацював один робітник за рік:

∆ ВРпД = ЧЗв.рік ∙ (ДЗв.рік – ДБаз.рік) ∙ ВдБаз.рік, (тис. грн.).

Вплив зміни тривалості робочого дня:

∆ ВРпТ = ЧЗв.рік ∙ ДЗв.рік ∙ (ТЗв.рік – ТБаз.рік) ∙ ВгБаз.рік, (тис. грн.).

Вплив зміни середнього динного виробітку:

∆ ВРпВг = ЧЗв.рік ∙ ДЗв.рік ∙ ТЗв.рік ∙ (ВгЗв.рік – ВгБаз.рік), (тис. грн.).

Усього:

∆ВРп = ∆ВРпЧ + ∆ ВРпД + ∆ ВРпТ + ∆ ВРпВг , (тис. грн.).

Аналогічно аналізують зміни середньорічного виробітку робітника, що залежить від кількості днів, які відпрацював один робітник за рік, середньої тривалості робочого дня і середньогодинного виробітку:

РВр = Д ∙ Т ∙ Вг.

Обчислюють вплив цих факторів за способом абсолютних різниць:

∆ ВРрд= (ДЗв.рік – ДБаз.рік) ∙ ТБаз.рік ∙ ВгБаз.рік, (тис. грн.).

∆ ВРрТ = ДЗв.рік ∙ (ТЗв.рік – ТБаз.рік) ∙ ВгБаз.рік, (тис. грн.).

∆ ВРрВг = ДЗв.рік ∙ ТЗв.рік ∙ (ВгЗв.рік – ВгБаз.рік), (тис. грн.).

Усього:

∆ВРр = ∆ ВРрД + ∆ ВРрТ + ∆ ВРрВг , (тис. грн.).

Із показників табл. 4 можна побачити, які фактори спричинили позитивний, а які ― негативний вплив на зміну показників продуктивності праці і випуск продукції.

Таблиця 4. Узагальнення результатів факторного аналізу

№ п/п

Фактор

∆ВРр, тис. грн.

∆ВРп

∆ВП, тис. грн.

1

2

3

4

5

1

Чисельність персоналу

ВРпБаз.рік ∙ (ПВПЗв.рік – ПВПБаз.рік)

2

Середньорічний виробіток одного працівника

ПВПЗв.рік ∙ (ВРпЗв.рік – ВРпБаз.рік)

3

Усього

1 + 2

2.1

Частка робітників

∆ВРпЧ

∆ВРпЧ ∙ ПВПЗв.рік

2.2

Кількість днів, які відпрацював один робітник за рік

∆ ВРрд

∆ ВРпД

∆ ВРпД ∙ ПВПЗв.рік

2.3

Тривалість робочого дня

∆ ВРрТ

∆ ВРпТ

∆ ВРпТ ∙ ПВПЗв.рік

2.4

Зміни середнього динного виробітку робітників

∆ ВРрВг

∆ ВРпВг

∆ ВРпВг ∙ ПВПЗв.рік

4

Усього

∆ВРр

∆ВРп

2.1 + 2.2 + 2.3 + 2.4

Аналіз продуктивності праці завершують підрахунком виявлених резервів (екстенсивних та інтенсивних) підвищення продуктивності праці та розробкою заходів щодо їх використання.

ФАКТОРНИЙАНАЛІЗ ПРИБУТКУ

НА 1 ГРН. МАТЕРІАЛЬНИХ ВИТРАТ

Одним із показників ефективності використання матеріальних ресурсів є прибуток на гривню матеріальних витрат.

Щоб встановити фактори зміни його величини використовують таку факторну модель (табл. 5):

=  ∙  ∙  = Роб ∙ ЧРП∙ Мв,

де П ― прибуток від реалізації продукції;

ЧД ― чистий дохід від реалізації продукції;

Роб ― рентабельність обороту;

Мв ― матеріаловіддача.

Таблиця 5. Дані для факторного аналізу прибутку на гривню матеріальних витрат

№ п/п

Показник

Базовий рік

Звітний рік

Відхиле-ння (+/-)

1

2

3

4

5

1

Прибуток від реалізації продукції, П, тис. грн.

2

Чистий дохід від реалізації продукції, ЧД, тис. грн.

3

Обсяг випуску продукції, ВП, тис. грн.

4

Матеріальні витрати, МВ, тис. грн.

5

Рентабельність обороту, Роб, % ((п.1 / п.2) ∙ 100%)

6

Частка виручки в загальному випуску продукції, ЧРП, (п.2 / п.3)

7

Матеріаловіддача, Мв, грн. (п.3 / п.4)

8

Прибуток на гривню матеріальних витрат, коп.   (п.5 ∙ п.6 ∙ п.7)

За даними табл. 5 визначається зміна прибутку на гривню матеріальних витрат, у тому числі за рахунок зміни:

матеріаловіддачі:

(МвЗв.рік – МвБаз.рік) ∙ ЧРПБаз.рік ∙ РобБаз.рік, (коп.)

частки реалізованої продукції в загальному обсязі її виробництва:

МвЗв.рік ∙ (ЧРПЗв.рік – ЧРПБаз.рік) ∙ РобБаз.рік, (коп.)

рентабельності обороту:

МвЗв.рік ∙ ЧРПЗв.рік ∙ (РобЗв.рік – РобБаз.рік), (коп.).

За результатами аналізу виробляють тактичну і стратегічну політику у сфері ресурсозбереження, спрямовану на підвищення ефективності використання матеріальних ресурсів на підприємстві.

ФАКТОРНИЙ АНАЛІЗ ПРИБУТКУ ВІД РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОДУКЦІЇ

Прибуток від реалізації продукції в цілому по підприємству залежить від чотирьох факторів: обсягу реалізації продукції (VРП), її структури (Ті), собівартості (Сі) та рівня середньореалізаційних цін (Ці).

Розрахунок впливу цих факторів на суму прибутку можна визначити за методом ланцюгової підстановки, використовуючи дані табл. 6.

Таблиця 6. Вихідні дані для факторного аналізу прибутку від реалізації продукції, тис. грн.

№ п/п

Показник

Базовий рік

Дані базового року, перераховані на обсяг продажів звітного року

Звітний рік

1

2

3

4

5

1

Чистий дохід від реалізації продукції за винятком ПДВ, акцизного збору та інших відрахувань з виручки (ЧД)

∑(VРПіБаз.рік ∙ ЦіБаз.рік)

∑(VРПіЗв.рік ∙ ЦіБаз.рік)

∑(VРПіЗв.рік ∙ ЦіЗв.рік)

2

Повна собівартість реалізованої продукції (С)

∑(VРПіБаз.рік ∙ СіБаз.рік)

∑(VРПіЗв.рік ∙ СіБаз.рік)

∑(VРПіЗв.рік ∙ СіЗв.рік)

3

Прибуток від реалізації продукції (П)

п.1 – п.2

п.1 – п.2

п.1 – п.2

Примітка: і ― конкретний вид продукції.

Спершу знаходять суму прибутку при обсязі реалізації продукції у звітному році при базовій величині решти факторів. Для цього розраховують індекс обсягу реалізації продукції (ІVРП), а потім базову суму прибутку коригують на його рівень.

ІVРП = .

Індекс обсягів продажів розраховують зіставленням фактичного обсягу реалізації з базовим у натуральному (якщо продукція однорідна), умовно-натуральному (умовних одиниць) або вартісному вираженні (якщо продукція неоднорідна за своїм складом), для чого бажано використовувати рівень собівартості окремих виробів у базовому та звітних роках.

ФАКТОРНИЙ АНАЛІЗ ВИПУСКУ ТА РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОДУКЦІЇ

Аналіз груп факторів, що мають вплив на обсяг випуску продукції

Трудові ресурси (чисельність персоналу, продуктивність праці) — забезпеченість підприємства трудовими ресурсами та інтенсивність використання їх:

ВП = ЧП ∙ РВ,

де  ВП ― вартість випуску продукції;

ЧП ― середньооблікова чисельність працівників підприємства;

РВ ― середньорічний виробіток продукції на одного працівника.

Для розрахунку впливу трудових факторів на обсяг валової продукції використовують аналітичну таблицю (табл. 7).

Таблиця 7. Розрахунок впливу трудових факторів на зміну обсягу випуску продукції

№ п/п

Показник

Базовий рік

Звітний рік

Відхилення (+/-)

1

2

3

4

5

1

Обсяг товарної продукції за рік (тис. грн.)

2

Середньооблікова чисельність працюючих (чол.)

3

Середньорічний виробіток продукції в розрахунку на одного працівника (тис. грн.)

Вплив зміни чисельності працюючих на обсяг випуску продукції визначається шляхом множення відхилення середньооблікової чисельності працюючих у звітному році від її величини у базовому на середньорічний виробіток продукції в розрахунку на одного працюючого у базовому році:

∆ВПЧП = (ЧПЗв.рік – ЧПБаз.рік) ∙ РВБаз.рік , (тис. грн.).

Вплив зміни продуктивності праці, тобто зміни середньорічного виробітку продукції в розрахунку на одного працівника розраховується шляхом множення відхилення середньорічного виробітку продукції в розрахунку на одного працівника у звітному році від його величини у базовому на середньооблікову чисельність працюючих у звітному році:

∆ВПРВ = (РВЗв.рік – РВБаз.рік) ∙ ЧПЗв.рік , (тис. грн.).

Засоби праці (обсяг основних засобів, фондовіддача) ― забезпеченість підприємства основними засобами виробництва та інтенсивність їх використання:

ВП = ОЗ ∙ Фв,

де  ВП ― вартість випуску продукції;

ОЗ ― середньорічна вартість основних засобів підприємства;

Фв ― фондовіддача основних засобів.

Для розрахунку впливу засобів праці на обсяг валової продукції використовують аналітичну таблицю (табл. 8).

Таблиця 8. Розрахунок впливу засобів праці на зміну обсягу випуску продукції

№ п/п

Показник

Базовий рік

Звітний рік

Відхилення (+/-)

1

2

3

4

5

1

Обсяг товарної продукції за рік (тис. грн.)

2

Середньорічна вартість основних засобів (тис. грн.)

3

Фондовіддача (грн./грн.)

Вплив зміни вартості основних засобів на обсяг випуску продукції визначається шляхом множення відхилення середньорічної вартості основних засобів у звітному році від її величини у базовому на показник фондовіддачі у базовому році:

∆ВПОЗ = (ОЗЗв.рік – ОЗБаз.рік) ∙ ФвБаз.рік , (тис. грн.).

Вплив зміни фондовіддачі на обсяг випуску продукції визначається шляхом множення відхилення фондовіддачі  у звітному році від базового на середньорічну вартість основних засобів у звітному році:

∆ВПФв = (ФвЗв.рік – ФвБаз.рік) ∙ ОЗЗв.рік , (тис. грн.).

Предмети праці (обсяг спожитих матеріальних ресурсів, матеріаловіддача) — забезпеченість виробництва сировиною і матеріалами та ефективність їх використання:

ВП = МВ ∙ Мв,

де  ВП ― вартість випуску продукції;

МВ ― сума матеріальних витрат на виробництво продукції;

Мв ― матеріаловіддача (виробництво продукції на гривню матеріальних витрат).

Для розрахунку впливу матеріальних факторів на обсяг валової продукції використовують аналітичну таблицю (табл.9).

Таблиця 9. Розрахунок впливу предметів праці на зміну обсягу випуску продукції

№ п/п

Показник

Базовий рік

Звітний рік

Відхилення (+/-)

1

2

3

4

5

1

Обсяг товарної продукції за рік (тис. грн.)

2

Матеріальні витрати (тис. грн.)

3

Матеріаловіддача (грн./грн.)

Вплив зміни матеріальних витрат на обсяг випуску продукції визначається шляхом множення відхилення суми матеріальних витрат у звітному році від їх величини у базовому на показник матеріаловіддачі у базовому році:

∆ВПМВ = (МВЗв.рік – МВБаз.рік) ∙ МвБаз.рік , (тис. грн.).

Вплив зміни матеріаловіддачі на обсяг випуску продукції визначається шляхом множення відхилення матеріаловіддачі у звітному році від базового на суму матеріальних витрат у звітному році:

∆ВПМв = (МвЗв.рік – МвБаз.рік) ∙ МВЗв.рік , (тис. грн.).

Результатом аналізу реалізації продукції повинні стати план заходів, спрямованих на пошук резервів збільшення обсягу реалізації і, як наслідок, покращення фінансового стану підприємства.

На обсяг реалізації продукції впливає велика кількість чинників, які доцільно згрупувати за рис. 3.

На зміну фактичних обсягів реалізації продукції впливають такі чинники, як зміна обсягу виробництва продукції, зміна залишків готової продукції на складах, зміна обсягів відвантаження продукції, зміна залишків відвантаженої продукції, оплата за яку ще не надійшла на підприємство.

Розрахунок впливу цих факторів на обсяг реалізації продукції здійснюють порівнянням фактичних рівнів факторних показників з базовими та обчисленням абсолютних і відносних приростів кожного з них. Для вивчення впливу цих факторів аналізують баланс продукції (табл. 10).

Таблиця 10. Аналіз факторів зміни обсягу реалізації продукції

№ п/п

Показник

Сума, тис. грн.

Базовий рік

Звітний рік

Вплив чинників на обсяг реалізації продукції

1

2

3

4

5

1.

Залишки готової продукції на складах на початок року

2.

Випуск продукції

3.

Залишки готової продукції на складах на кінець року

4.

Відпуск (відвантаження) продукції за рік (п.1 + п.2 – п.3)

5.

Залишки відвантаженої (неоплаченої) продукції на початок року

6.

Залишки відвантаженої (неоплаченої) продукції на кінець року

7.

Реалізація продукції (п.4 + п.5 – п.6)


Список літератури

  1.  Азаренков Г. Ф. Економічний аналіз. Навчальний посібник. Ч 1(2, 3) / Г.Ф.Азаренков, З. Ф. Петряєва, Г. Г. Хмеленко. – Харків: Вид. ХНЕУ, 2004. – 232 с.
  2.  Барабаш Н. С. Аналіз господарської діяльності: Навч. посіб. / За заг. ред. Є.В.Мниха. – К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2005. – 395 с.
  3.  Гадзевич О. І. Основи економічного аналізу і діагностики фінансово-господарської діяльності підприємств: Навчальний посібник. – К.: Кондор, 2007. – 180 с.
  4.  Діагностика стану підприємства: теорія і практика: монографія / А.Е.Воронкова та ін.; За заг. ред. А. Е. Воронкової; Харк. нац. екон. ун-т. – Х.: ВД „ІНЖЕК”, 2006. – 448 с.
  5.  Економічний аналіз / За ред. М. Г. Чумаченка: Навч. посібник. — К.: КНЕУ, 2001. 540с.
  6.  Є. В. Мних.  Економічний  аналіз:  Підручник. — Київ:  Центр  навчальної  літератури,  2005. – 412с.
  7.  Іванієнко В. В. Фінансовий аналіз: Навч. посібник / Харківський держ. екон.  ун-т. – 2-е вид. – Харків: ІНЖЕК, 2003. – 167 с.
  8.  Івахненко В. М., Горбаток М. І. Курс економічного аналізу: Навч.-метод. посіб. для самост. вивч. диск. – Вид. 3-тє, без змін. – К.: КНЕУ, 2006. – 302 с.
  9.  Куркин Н. В. Управление экономической безопасностью развития предпрятия: Монография. – Днепропетровск: АРТ-ПРЕСС, 2004. – 450 с.
  10.  Лапин Е. В. Оценка экономического потенциала предприятия: Монография. – Сумы: ИТД „Университетская книга”, 2004. – 360 с.
  11.  Лахтіонова Л. А. Фінансовий аналіз суб’єктів господарювання: Монографія / Київ. нац. екон. ун-т. – К., 2001. – 387 с.
  12.  Петряєва З. Ф. Фінансовий аналіз діяльності підприємства: Навчальний посібник. – Харків: Вид. ХДЕУ, 2002. – 164 с.
  13.  Попович П. Я. Економічний аналіз діяльності суб’єктів господарювання: Підручник для студ. вищ. навч. закладів. – 2-е вид., перероб. і доп. – Тернопіль: Економічна думка, 2004. – 415 с.
  14.  Савицька Г. В. Економічний аналіз діяльності підприємства: Навч. посіб. – 3-тє вид., випр. і доп. – К.: Знання, 2007. – 668 с.
  15.  Салига С. Я., Дацій Н. В., Корецька С. О., Нестеренко Н. В., Салига К. С. Фінансовий аналіз: Навчальний посібник. – Київ: Центр навчальної літератури, 2006. – 210 с.
  16.  Смоленюк П. С. Фінансовий аналіз (Навчальний посібник): – Хмельницький, НВП „Евріка” ТОВ, 2002. – 244 с.
  17.  Тарасенко Н. В. Економічний аналіз. Навчальний посібник. – 4-те видання, стереотипне. – Львів: „Новий Світ – 2000”, 2006. – 344с.
  18.  Фаріон І. Д., Захарків Т. Д. Фінансовий аналіз. Навчальний посібник. – Тернопіль. – 2000. – 455 с.
  19.  Фінансово-економічний аналіз: Підручник / Буряк П., Римар М., Бець М. та ін. Під заг. ред. П. Ю. Буряка, М. В. Римара – К.: ВД „Професіонал”, 2004. – 528 с.
  20.  Чернелевський Л. М. Економічний аналіз на підприємствах промисловості і торгівлі: Підручник для студ. вищ. навч. закл. / Наук.-метод. центр вищ. освіти. – Київ: Пектораль, 2003. – 312 с.


Додаток А

Міністерство освіти і науки України

Національний лісотехнічний університет України

Кафедра обліку і аудиту

Курсова робота

з організації і методики економічного аналізу

Виконав (-ла): студент (-ка) групи _____

____________________________________

(прізвище, ім’я, по-батькові)

Прийняв (-ла): ______________________

(посада, звання)

____________________________________

(прізвище, ініціали)

 Львів-200_


Додаток Б

Зразок плану курсової роботи на тему:

„Аналіз забезпеченості підприємства

основними засобами”

Зміст

Вступ

    І. Аналіз забезпеченості підприємства основними засобами

1.1. Економічна сутність і класифікація основних засобів.

1.2. Завдання, методи і джерела аналізу забезпеченості підприємства основними засобами.

1.3. Аналіз динаміки і структури основних засобів.

1.4. Аналіз руху і технічного стану основних засобів.

1.5. Факторний аналіз фондовіддачі та виявлення невикористаних резервів.

    ІІ. Організація і методика проведення аналізу забезпеченості основними засобами на ВАТ „Еколіс”

2.1. Загальна характеристика підприємства та основні техніко-економічні показники його діяльності.

2.2. Аналіз забезпеченості основними засобами на ВАТ „Еколіс”.

Висновки

Використана література 

Додатки


для нотаток


для нотаток


Підписано до друку                   . Формат 6084/16

Папір офсетний. Гарнітура Times.

Друк офсетний. Умов. друк. арк. 1,6

Наклад_____прим. Зам.____________

Національний лісотехнічний університет України

79057, м.Львів-57, вул. Ген. Чупринки, 103


Фондовіддача основних засобів (Фв)

Фондовіддача активної частини основних засобів (Ча)

Частка машин і обладнання в активній частині основних засобів (Чм)

Фондовіддача машин і обладнання (Фвм)

Зміна вартості машин і обладнання

міна часу роботи машин і обладнання

Зміна виробітку машин і обладнання

Цілоденні простої

Коефіцієнт змінності

Внутрізмінні простої

Освоєння нового обладнання

Модернізація обладнання

Ступінь зносу обладнання

Технологія виробництва

Кваліфікація працівників і мотивація їхньої праці тощо

Рис. 1. Структурно-логічна модель факторного аналізу фондовіддачі

Середньорічний виробіток одного працівника (ВРп)

Частка робітників у загальній чисельності працівників (Ч)

Кількість днів, які відпрацював один робітник за рік (Д)

Середня тривалість робочого дня, год. (Т)

Середньорічний виробіток одного робітника (ВРр)

Середньоденний виробіток одного робітника (Вд)

Середньогодинний виробіток продукції (Вг)

Техніка, технологія та організація виробництва

Рівень автоматизації і механізації виробництва

Рівень кваліфікації робітників

Трудовий стаж і вік робітників

Мотивація праці і т. д.

Рис. 2. Структурно-логічна факторна модель продуктивності праці

Зміна обсягу реалізації продукції

Зміна обсягу випуску продукції

Зміна залишків нереалізованої продукції

Зміна обсягу валового випуску продукції

Зміна залишків незавершеного виробництва і внутрішньо-господарського обороту

Зміна обсягу залишків готової продукції

Зміна залишків відвантаженої продукції

Трудові ресурси

Засоби праці

Предмети праці

Чисельність персоналу

Продуктивність праці

Обсяг основних засобів

Фондовіддача

Обсяг спожитих матеріальних ресурсів

Матеріаловіддача

Рис. 3. Схема факторної системи аналізу обсягу реалізованої продукції




1. материальной ценности и т
2. Контрольная работа- Архитектурно-строительное обоснование объекта
3. Снижение степени загрязнения окружающей среды отходами переработки хлопка
4. Современная теория строения атома опирается на квантовую механику
5. Перспектива развития физкультурного досуга в инфрастуктуре района Северное Медведково
6. Категории этики
7. Политика http-www
8. ТЕМА- ОСОБЕННОСТИ ОБРАЗОВАНИЯ ГЕРМАНСКОГО ГОСУДАРСТВА XIX век ИСПОЛНИТЕЛЬ- Стариенко Анатолий Павлович.
9. УТВЕРЖДАЮ- Проректор по учебной работе -Волосникова Л
10. Анализ финансовых результатов деятельности предприятия
11. Курсова робота з дисципліни- Комп'ютерна електроніка Виконав- студент групи КІ 101 Матюхін В
12. Строение глаза 5 2
13. 017ТК ТУ 421501711702267993 010000 мкСм-см 05мА 020мА 420мА
14. правова думка першій пол
15. Реферат на тему- Теодор Шванн
16. Ознакомление с торговым предприятием и отделом секцией 4 2
17. Новости Текст- Ольга Самофалова Почти четверть граждан Евросоюза оказались в 2011 году вплотную
18. двигательного аппарата возможные причины травм меры профилактики
19. издательским советом университета в качестве учебника для
20. О лицензировании отдельных видов деятельности