Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
ТЕМА 7. ТЕОРІЯ ПІЗНАННЯ.
1. Поняття про пізнавальність світу.
2.Діалектичний характер процесу пізнання: єдність чуттєвого та раціонального. Вчення про істину.
3. Суб'єкт, об'єкт, практика.
№1.
№2.
При вивченні третього питання «Проблема істини в філософії та науці» слід виходити з того, що основними протилежними характеристиками відношення людських знань до обєкту є істина та помилка.
Істинним виступає той образ, який є адекватним обєкту, що відображається.
Той образ, який не відповідає своєму обєкту, розглядається як помилковий.
На перший погляд прості визначення породжують складні проблеми, варто тільки замислитися на тим, що таке відповідність і яким є механізм її встановлення.
Відповідність означає спів падіння ознак образу та обєкта. Якщо з кожним з ознак поняття співвідноситься ознака обєкта, і навпаки, то поняття відповідає обєкту.
Будь-який обєкт має багато якостей, вимірів, властивостей, звязків та відношень. Знання ж про нього містить кінцеву кількість інформації.
Отже, можна сформулювати основну проблему теорії істини: Як можна встановити відповідність кінцевого за змістом знання безкінечному обєкту? Для її вирішення необхідно розглянути основні характеристики істини: обєктивність, конкретність і перевірка практикою.
Під обєктивною істиною розуміється такий зміст знань, який, відображуючи реальний стан речей, не залежить від субєкту пізнання, не залежить ані від людини, ані від людства.
Конкретність істини проявляється в тому, що характеристика будь-якого образу як істини або помилки може бути дана не взагалі, а лише по відношенню до певних умов пізнання, до того або іншого виміру обєкту. Отже, абстрактної істини немає, істина є завжди конкретною.
Відповідність образа предмету встановлюється через практичну діяльність.
Практика це обєктивний критерій істини. Існує опосередкована та безпосередня практична перевірка істини. Якщо досліджений обєкт практично проявляє себе саме так, як це передбачалось у теорії, це значить, що наші уявлення про нього є істинними.