Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тема. Які в осені прикмети уявна мандрівка художньою дитячою галереєю Матінки ~ природи Мета.

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2016-03-13

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 19.5.2024

Урок №15

Тема. Які в осені прикмети (уявна мандрівка художньою дитячою галереєю Матінки – природи)

Мета. Розширити уявлення про характерні ознаки осені; познайомити з прикметами вересня, жовтня, листопада, з походженням їх назв; з`ясувати, на які періоди розподілена дана пора року. Аналізувати народні прикмети, прислів`я про осінні місяці, перевірити висловлені передбачення, аргументувати їх прикладами.

Обладнання: серія ілюстрацій, картин, відео сюжети «вересень, жовтень, листопад».

Перебіг уроку

  1.  Організація класу.
    1.  Привітання.

Шкільний дзвінок уже лунає,

Сумлінних школярів скликає.

Стали дітки всі рівненько,

Настрій на урок взяли

Й працювати почали.

Добрий день! Сідайте.

1.2.  Перевірка готовності до уроку.

2. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

До нас на урок Сонечко Семикрапочка запросила Матінку-Природу, щоб вона познайомила зі своїми синами. (демонстрація ілюстрацій казкових героїв із «дванадцяти місяців»).

Хто вони і чому завітали до нас, ви повинні здогадатися, коли відповісте на питання Матінки-Природи.

2.1. Розгадування загадок.

- Один ходить по краю, та й виганяє пташок з гаю; (жовтень)

- Другий листя розквітчав, потім сам їх обірвав, і від цього засумував; (листопад)

- Третій своє ім`я отримав від назви рослини - верес, вередливий – сім погод у нього: гріє, віє, туманіє, холодніє, ще й з гори йде. (вересень)

Яку пору року принесли вони з собою? Про що розповідають назви осінніх місяців?

Отже, тема нашої мандрівки – «Які осінні прикмети»

3. Актуалізація опорних знань учнів.

3.1. Розмісти назви осінніх місяців:

- відповідно до початку навчального року?

(жовтень, листопад, вересень)

  •  відповідно до певної пор року?

(листопад, вересень, жовтень)

3.2. Поєднати три репродукції, що розміщені на дошці з назвами періодів осені (рання, золота, підзимок або пізня). Пояснити свою думку.

4. Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу.

4.1. Розповідь вчителя з елементами бесіди, розв`язання проблемних завдань на основі аналізу вірша Н.Забіли «Дванадцять місяців»

День за днем, за тижнем тижні –

непомітно плине час.

Різні зміни дивовижні

відбуваються круг нас.

От зима, весна і літо,

осінь,потім знов зима…

сивий час летить над світом

і кінця йому нема.

Кожен місць, кожну пору

На землі нове вбрання,

Осінніх явищ – листопад.

Це дуже важливе пристосування рослин до умов зими, що є не тільки холодною, але й сухою порою року.

4.3. Розгляд характерних прикмет вересня.

З приходом вересня в природі відбуваються суттєві зміни. Подих осені відчувається у вечірній та нічній прохолоді, вранці звисають густі тумани, падають на землю перші приморозки. Нерідко початок вересня дивує своїм теплом і яскравістю.

Сонце ще сяє на ясному небосхилі, але воно вже не таке гаряче, як влітку. Повітря прозоре й легке. Вересень вважається вередливим. Він може подарувати яскраве сонце й зливи, прохолодну ніч і теплий тихий день – коли над головами пливе павутиння, так зване «бабине літо».

У народі кажуть: Вересень красне літо проводжає, золоту осінь зустрічає.

4.4. Бесіда про прикмети вересня.

1) Які ознаки літа можна ще побачити у вересні?

2) Які ознаки осені з`являються у вересні?

3) Що таке так зване «бабине літо»? Чому у народі кажуть: «Вересень красне літо проводжає, золоту осінь зустрічає»?

4) Коли спостерігається день осіннього рівнодення?

5) Чому про нього кажуть: «Вересневий час – сім погод у нас: гріє, віє, туманіє, гуде ще й з гори йде!»?

6) Як отримав свою назву перший місяць осені?

4.5.Розповідь вчителя з елементами бесіди про жовтень.

Наступний місяць осені – жовтень. Назва пов`язана з кольором, який переважає у цей час. Листя на деревах, кущах жовтень розфарбовує в усі відтінки жовтого й червоного кольорів.

У народі казали: «Жовтень на весілля багатий». Другий місяць осені для селянина багатий. Зібрано врожай, є харч, можна й перепочити, погуляти на весіллях.

Вирує навколо золота осінь. Вітер зриває яскраве листя з кленів, березок, осік, каштанів. На осінніх полях і луках стало зовсім порожньо.

Яку назву отримав другий місяць осені? Чому?

5. Закріплення та осмислення знань.

5.1. Робота з підручником. Вибіркове читання.

- визначити, що таке осінь;

- пояснити назву вересня словами тексту;

- прочитай вірш Н.Кибальчич. Опишіть картину, яка уявно змальована в цьому вірші;

- як пояснюється назва жовтня Матінкою-Природою в тексті підручника?

- дати характеристику листопада.

5.2. Робота в групах по варіантах.

1 вар. Пояснити мудрі народні вислови про вересень.

2 вар. Пояснити мудрі народні вислови про жовтень.

3вар. Пояснити мудрі народні вислови про листопад.

5.3.Розв`язання проблемної задачі (листопад, вересень, жовтень)

5.4. Розгадування загадок про осінь.

5.5. Складання розповіді «Чому я люблю осінь».

6. Узагальнення та систематизація знань.

6.1. Розв`язування проблемної ситуації.

Ситуація №1.

Подумай і скажи, чому вірш такий сумний?

Висне небо синє,

Синє, та не те;

Світить, та не гріє

Сонце золоте.

Оголилось поле

Од серпа й коси,

Ніде притулитись

Крапельці роси.

Темная діброва

Стихла і мовчить;

Листя пожовтіле

З дерева летить.

Хоч би не замріла

Квіточка одна;

Тільки й червоніє,

Що горобина.

Здалека під небом,

В вирій летючи,

Голосно курличуть

Журавлів ключі.

Ситуація №2.

Відгадай, який місяць є осіннім.

1. Ця рослина з ніжними рожевими і фіолетовими квіточками цвіте на початку осені. Вона зветься верес. Назва якого місяця походить від цього слова?

2. Колір, яким ви розфарбовуєте осіннє листя кленів і берез, дав назву наступному місяцю осені. Як він зветься?

3. Мов казкові пташки, летять і поволі падають на землю листочки в останньому місяці оені. Це…

Встав пропущені про осінні місяці.

Восени щодня сонце піднімається дедалі ___. У вересні ще багато ___ і ___ днів. На полях та у садах люди збирають ___.

У жовтні частіше йдуть холодні ___. Люди й тварини ___ запаси на зиму. Птахи збираються у ___ і ___ зимувати у ___ країни.

У листопалі часто бувають ___. Може випасти ___. Тварини ховаються у свої ___. Деякі з них ___ до весни. Люди ___ своє житло, готують ___ одежу.

7. Підбиття підсумків уроку.

Про що говорили на уроці?

Що було особливо цікавим?

Про що почули вперше?

Про що ще хотіли б дізнатись?

Інформаційно-пізнавальний матеріал

Народний календар. Свята українського народу.

1) Осінні народні свята

Оповідання «Бабине літо» с.122, 2 кл.

Наче іще вчора день був довгим і теплим, а сонячне світло - м`яким, приємним для ока – і раптом ми запримітили: вельми погустішали ранкові тумани, до прикрості рано почало сутеніти. 

Казка «Пізня осінь» с.122, 2 кл.

Вірші

Дванадцять місяців

День за днем, за тижнем тижні –

Непомітно лине час.

Різні зміни дивовижні

Відбуваються круг нас.

От зима, весна та літо,

Осінь, потім знов зима…

Сивий час летить над світом, і кінця йому нема.

Кожен місяць, кожну пору

На землі нове вбрання.

Й ми сам не ті що вчора, -

Ми зростаємо щодня.

Глянь навколо оком пильним

І побачиш зміни ці.

Ось повільно, неухильно

Йдуть по черзі місяці.

(Н.Забіли)

Осінній дощик

Пожовтіле листячко

На кленочку,

Почорніли айстроньки

У садочку.

Заховалось сонечко,

Не видати,

Сипле вітер дощиком

Кругом хати.

Стукотить і грюкає

У віконця:

А що?.. вам не весело

Тут без сонця!

Такий вітер пакосний

Сам гуляє,

А дітей на вулицю

Не пускає.

(К.Перелісна)

Осінь

Осінь, осінь, осінь!

Медом пахнуть роси,

Журавля курличуть в небі

Та вітри голосять.

Не дзвенять в садочку

Птичі голосочки.

Сняться зораному полю

Квіти й колосочки.

В лузі при долині

Плаче тополина,

Загорілась над рікою

Червона калина.

Тьмяно сонце світить,

А на голих вітах

В`яже осінь рукавички

З бабиного літа.

(Г.Коваль)

          Вересень

Звозить вересень в комори

Кавуни помідори,

Спілих яблук, груш і слив

Цілі гори натрусив.

І вантажить гарбузи

На машини і вози…

Йде до гаю, де гриби

Виростають щодоби.

На чолі іскриться піт –

Сто турбот і сто робіт.

(М.Сингаївський)

Жовтень

Тихо осінь ходить гаєм,

Ліс довкола аж горить,
    
Ясен листя осипає,
   Дуб нахмурений стоїть.

І берізка над потоком
Стала наче молода.
Вітер, мовби ненароком,
Їй косиці розпліта...

(Н.Приходська)

Листопад

Листя з лип і беріз

Осипається,

За стебло верболіз

Зачіпляється.

Стали трави, стежки

Золотими,

А тоненькі гілки –

Та й безлистими.

А як буде весні

Петь простелено,

Знов на тому гіллі

Стане зелено.

(Я. Купала)

Загадки

  •  Перша сестра – від квітів рябіє,

Друга сестра – палить, як вогнище,

Третя сестра від дощів мокра,

А четверта сестра сувора – жах! (пори року: весна, літо, осінь, зима)

  •  Жовте листячко летить,

Під ногами шелестить.

Сонце вже не припікає.

Коли, дітки, це буває? (восени)

  •  Хто золотом дерева вкриває,

А потім його зриває? (осінь)

  •  Без пензлика, без олівця,

Розфарбувала деревця. (осінь)

  •  По діброві манівцями

Ходить тітка з олівцями

І фарбує в жовтий колір

Клени, липи і тополі. (осінь)

  •  Що за гість, що тепло їсть? (осінь)

З народної скарбнички

  •  Вересень пахне яблуками, а жовтень – капустою.
  •  У жовтні тільки руки зябнуть, а в листопаді й ноги дубіють.
  •  Жовтень хоч і холодний, але листопад і його перехолодить.
  •  Жовтень ходить по краю та й виганяє птахів з раю.
  •  Листопад вересню онук, жовтню – син, а зимі – рідний брат.
  •  Листопад зимі ворота відчиняє.
  •  В листопаді зима з осінню бореться.

Народні прикмети

  •  Грім у вересні – на теплу погоду.
  •  Сухий вересень – на пізню зиму.
  •  Ранній падолист – на холодну зиму.

2) Воздвиження. Покрова. Ст.164 – 1кл.




1. Генератор неслучайных чисел
2. Конспект лекций часть I Рекомендовано учебнометодическим объединением высших учебных заведений
3. Валовой доход кафе
4. комунікаційних технологій Навчальна дисципліна- Мережні операційні системи Лабораторія- Інформа1
5. тема состоящая из аппаратных средств ПО данных и пользователей которая обеспечивает ввод анализ и отображе
6. Геометрическая оптика
7. Алмазная колесница ~ книга Бориса Акунина из серии Приключения Эраста Фандорина
8. Класифікація юридичних осіб
9. Управление культуры администрации области
10. кредитной организации; ознакомится с юридическими документами на основании которых работает кредитная
11. Введение к книге Фрэнсис Дж
12. Методические рекомендации к выполнению домашней контрольной работы
13. ТЕМА ВЛАСТЬ И РУКОВОДСТВО Понятие власть формы и факторы влияющие на её выбор
14. Денежная система России.html
15. Тема- Общая внешняя политика и политика безопасности ЕС Дисциплина- Обеспечение качества образования и
16. ЛЕКЦІЯ 7 МЕТОДИ РИНКОВОГО ЦІНОУТВОРЕННЯ Мета лекції- розкрити і окреслити сферу за
17. Контрольная работа 1 по дисциплине Основы философии 2009 2010 учебного года Номер варианта определ
18. .ppzov 30031988 30031988Р№ WebMoney drenlinesmoke@mil
19. тема охраны контроля и управления движением механических транспортных средств предназначена для наблюдени
20. а и атомами и тем самым разрешить проблему излучения черного тела.