Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Наведемо ще один приклад роботи в групах, але у формі гри «Чарівна ромашка». Ця гра була включена в конспект уроку, проведеного під час педагогічної практики. На пелюстках ромашки зі звороту записано по одному реченню. Учні обєднуються в групи за розміщенням. Обираються капітани команд, які виходять до дошки і витягують одну пелюстку. Загальне завдання: запамятати речення.
Тема: «Рання весна».
1 група. Сніг почав танути.
2 група. На річці скресає крига.
3 група. Небо блакитне, чисте, безхмарне.
4 група. Дерева ще голі.
5 група. Сонце стало пригрівати сильніше.
6 група. Дні стали довшими.
7 група. Настає весна.
Самостійний перерозподіл учнів на групи. Умова: у кожній групі повинні бути учні, які запамятовували різні речення. Завдання для груп, що сформувалися:
Першою презентує свою розповідь група, яка першою правильно виконала завдання[5,80].
У цій грі використано технологію «Ажурна пилка», яку описано Л.Стахів.
Українська мова, 3 клас.
Тема. Рід іменників.
Учитель ділить клас на чотири домашні групи. Завдання: опрацювати вдома кожну групу іменників ( чоловічого роду, жіночого роду, середнього роду, іменники у множині).
У класі учасники домашніх груп обєднуються у так звані експертні групи, де представники кожної з них пояснюють засвоєний матеріал іншим, і таким чином самі набувають нових знань. Учасники експертних груп повертаються в домашні групи й діляться знаннями, отриманими в експертних групах, з іншими учасниками цієї групи.
Клас обєднується в загальне коло для підведення підсумків уроку. Таким чином, усі учні опановують розумінням принципу поділу іменників за родовими ознаками[6,39].
Крім цієї інтерактивної технології, Л.Стахів описує інші, не менш відомі, ефективні і дієві технології. Наприклад: «Мозковий штурм» (колективне обговорення проблеми чи завдання); «Займи позицію»; «Метод прес»; «Акваріум»; «Дерево рішень» та інші.
Розглянемо ширше технологію «Дерево рішень».
Урок української мови, 4 клас.
Тема. Відмінки іменників.
І стадія:
- З якими граматичними поняттями працювали на уроці?
- Скільки відмінків існує в українській мові?
- Що ми враховуємо, коли визначаємо відмінок іменника?
- Які питання ставляться до називного відмінка?
ІІ стадія:
- Чому саме так назвали відмінки?
- Чому кличний відмінок не має питань?
- Які допоміжні дієслова застосовувалися під час засвоєння відмінків?
- Де найчастіше трапляються іменники у формі кличного відмінка?
ІІІ стадія:
- Чи можна провідміняти іменник, не запамятавши назву відмінка, питання до нього?
- Згідно з цим, що, на вашу думку від вас вимагають?
- Де трапляється правильне написання кличного відмінка?[6,42].
Л |
А |
Н |
А |
Л |
Е |
Н |
Е |
|
Цікавим є те, що використання інтерактивних методів і прийомів починається вже з 1 класу. Так, наприклад, вчителька Вишенської ЗОШ (Київська область) В.Давиденко пропонує у 1 класі на уроці української мови під час закріплення звука [е] і букви е на кожну парту роздати картку із кросвордом і запропонувати разом із сусідом розмістити у клітинки букви л, а, н, е так, щоб утворилися слова лан, але, не [4,18].
Отже, як було зазначено, інтерактивне навчання це спільна діяльність учителя й учнів у процесі пізнання, яка передбачає обмін знаннями, ідеями, думками, способами розвязання певного завдання чи вирішення проблеми. А якщо таке навчання буде проходити в атмосфері тепла, взаємодопомоги і доброзичливості, то у дітей буде значно більше бажання і цікавості пізнати цей світ, адже тільки за таких сприятливих і комфортних умов навчання може зявитися справжня жага до знань.
Думаємо, що таке навчання має значні переваги, хоча б тому, що за такої моделі навчання учні свідомо засвоюють навчальний матеріал, активно співпрацюють між собою, вчаться чітко і правильно висловлювати свою думку, а це означає, що рівень розвитку їхньої пізнавальної діяльності переходить на вищий і якісніший рівень.