У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

МЕТОДИЧНІ ОСНОВИ ПРОФЕСІОГРАФІЇ Мета- оволодіння навичками побудови професіограми на основі опитува

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2015-12-26

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 2.2.2025

Практична робота №2

«МЕТОДИЧНІ ОСНОВИ ПРОФЕСІОГРАФІЇ»

Мета: оволодіння навичками побудови професіограми на основі опитувального листа Ліпмана та модифікованої карти особистості.

1 Теоретичні відомості

1.1 Методи професіографії

У процесі психологічного вивчення професій використовуються методи, за допомогою яких можна зібрати інформацію про особливості професійного середовища, зміст професійних завдань і психологічних вимог до спеціалістів, які з них випливають, про властивості суб'єкта праці і його вимоги до умов праці, а також методи структурування одержаної інформації. Основними методами у професіографії вважають опитування, спостереження, самоспостереження, експеримент, які доповнюються аналізом документації, розбором критичних ситуацій, розглядом результатів праці тощо.

1. Метод вивчення виробничої документації. Використовується для збору об'єктивної інформації про процес праці, про браковану продукцію, стан здоров'я робітників, їх кваліфікацію, режим праці, основні професійні завдання тощо. Ознайомлення з вказаними особливостями професійної діяльності, а також з професійною термінологією є необхідною умовою розробки програми спостереження, плану бесіди з спеціалістами. Аналіз службових анкет, характеристик, звітів використовується, наприклад, для виявлення кращих і відстаючих працівників з метою порівняльного аналізу спеціалістів.

2. Метод опитування. Опитування – найдавніший прийом, затосовуваний у вивченні професій. Цим методом широко користувався перший дослідник в галузі психології праці Г.Мюнстерберг, вивчаючи професію водія трамваю. У 20ті роки нашого століття це був основний метод збору професіографічного матеріалу. Найбільш поширеним у цей час були опитувальні листи О.Ліпмана, зміст яких складали 150 запитань для характеристики професій середньої і вищої кваліфікації. Кожне запитання починалося словами: "Чи потрібно для вашої професії..." і подавався перелік якостей, які можуть мати професійно важливе значення для тієї чи іншої спеціальності, наприклад, висока концентрація уваги протягом тривалого часу, швидка реакція на певні зорові і слухові сигнали, швидка пристосовуваність до нових і незвичних умов тощо. Спеціаліст мав вибрати одну з трьох можливих відповідей: 2 – потрібно постійно; 1– потрібно інколи; 0 – не потрібно ніколи.

У сучасній професіографії метод опитування використовується переважно з допоміжною метою. Приміром, його рекомендується застосовувати, щоб з'ясувати ставлення спеціалістів до своєї професії, мотиви вибору спеціальності, довідатися про труднощі у роботі тощо.

Метод опитування може застосовуватися у формі усної бесіди. Перевага бесіди перед анкетним опитуванням у тому, що в ході її можна з'ясувати всі незрозумілі технічні питання. Бесіда дає змогу змінювати формулювання запитань, якщо вони недостатньо зрозумілі для досліджуваного. Труднощі опитування пов'язані з тим, що навіть люди, які успішно працюють на виробництві багато років, не завжди можуть усвідомити особливості своїх професійних дій. Тому опитування спеціалістів вимагає значної підготовчої роботи, щоб в процесі бесіди чи анкетування одержати об'єктивну і вичерпну інформацію.

Метод опитування використовується також для одержання інформації про професійно важливі якості від осіб, які за характером виконуваних службових обов'язків можуть судити про те, якими яко стями повинен володіти представник досліджуваної професії. З цією метою успішно використовується "Модифікована карта особистості" К.К.Платонова. Кільком особам (57 чоловік), які добре знають спеціаліста (товариші по роботі, керівник підрозділу), ставляться запитання в усній формі чи пропонується карта особистості, за якою

оцінюються ПВЯ (професійно важливі якості) спеціаліста. При цьому кожна якість спеціаліста визначається на підставі знання "життєвих показників", тобто типових випадків з життя людини та її роботи. Узагальнення оцінок допомагає нейтралізувати випадкові судження. Стабільність оцінок характеризує стійкі форми поведінки. Застосування методу незалежних характеристик у професіографічному дослідженні сприяє підвищенню об'єктивності одержаних результатів.

3. Метод спостереження. Спостереження у професіографічному дослідженні є способом збору первинної інформації про професії шляхом безпосереднього сприймання і прямої реєстрації різних фактів і сторін діяльності. Щоб одержати необхідну інформацію про професії з допомогою спостереження, треба завчасно продумати і розробити його план і програму.

4. Самоспостереження і самозвіт. Самоспостереження в професіографії можна використовувати у двох формах: як самозвіт спеціаліста і як самоспостереження психолога, який поєднує в одній особі дослідника і спеціаліста з певної професії. Самоспостереження як метод професіографії – активний процес відображення людиною ходу власної професійної діяльності. На основі внутрішньої фіксації елементів певної діяльності подається самозвіт про кожний з цих елементів та їх послідовність.

Під час самозвіту спеціаліст одержує інструкцію "думати вголос" в процесі роботи, тобто проговорювати кожну операцію, кожний етап стеження за приладом, кожне сприймання сигналу тощо. В ряді випадків словесна об'єктивізація діяльності допомагає спеціалістам усвідомити моменти, на які вони раніше не звертали уваги. Для реєстрації звіту використовується магнітофонний запис.

5. Експериментальний метод. Експеримент у процесі психологічного вивчення професійної діяльності використовується переважно для виявлення тих її аспектів, які неможливо встановити лише на основі аналітичного спостереження природного протікання робочого процесу. Залежно від мети дослідження застосовують природний чи лабораторний експеримент.

6. Метод аналізу критичних ситуацій. Грунтується на зборі інформації про поведінку людей у певних складних ситуаціях. Вивчаються причини допущення бракованої продукції, аварій, травматизму і т.ін. з метою встановлення ролі психологічного фактора в даних явищах. Для виявлення помилок і причин їх виникнення можуть використовуватися практично всі вище названі методичні прийоми: аналіз документації, опитування, спостереження, експеримент тощо.

7. Алгоритмічний метод у професіографічному дослідженні. Алгоритм – це суворо визначена послідовність трудових дій, яка неминуче веде до розв'язання задачі певного класу. Існують різні форми алгоритмічного опису робочих процесів: словесний опис, складання логічних схем, кінематичних графіків, опис символами тощо. У будьякому випадку описова форма алгоритму – це виклад усіх операцій, які виконує спеціаліст у процесі професійної діяльності у визначеній послідовності.

1.2 Опитувальні листи для виявлення професійно важливих якостей спеціалістів

У ході розробки професіограм з метою профконсультації і профвідбору особливого значення набувають виявлення і всебічний аналіз професійно важливих якостей, які диференціюють людей за ефективністю праці і упродовж усієї професійної діяльності залишаються відносно стійкими, стабільними і такими, що погано піддаються тренуванню. Недостатній розвиток ПВЯ у спеціаліста не вдається повною мірою компенсувати іншими, більш розвиненими психологічними якостями. Для визначення професійно значущих якостей спеціаліста і об'єктивної оцінки їх важливості у професійній діяльності можна використати експертні оцінки за спеціально розробленим з цією метою опитувальником.

Під час складання психологічної характеристики професійної  діяльності і визначенні професійно важливих якостей, тобто вимог, які вона ставить до психологічної структури спеціаліста, можна використати методику характеристики діяльності, в основу якої покладено опитувальний лист американського психолога О.Ліпмана, адаптований І.Шпільрейном в психотехнічній лабораторії Центрального інституту праці у 20х роках нашого століття.

Перший варіант опитувальника О.Ліпмана застосовується для психологічного вивчення професій, в яких переважають елементи розумової праці. Другий варіант використовується для вивчення професій сенсорного профілю.

Групі кваліфікованих спеціалістів будь-якої галузі професійної діяльності (не менше 20 чол.) пропонується опитувальний лист з переліком ряду індивідуально-психологічних властивостей. Їм необхідно оцінити наявність і значення кожної даної властивості для своєї професійної діяльності за трибальною шкалою: 0 балів, якщо дана властивість індиферентна; 1 бал – бажана; 2 бали – вкрай необхідна для успішної діяльності.

Опитувальний лист заповнюється після уважного ознайомлення з усіма запитаннями.

Опитувальний лист О.Ліпмана (1й варіант)

1. Здатність тривалий час зберігати стійку увагу, незважаючи на втому і сторонні подразники.

2. Здатність розподіляти увагу при виконанні кількох дій, функцій, завдань.

3. Здатність зосереджувати увагу на одному предметі досить тривалий період часу.

4. Здатність швидко переключати увагу з одного виду діяльності на інший.

5. Здатність проводити спостереження за великою кількістю перемінних досліджуваного об'єкта чи за значною кількістю об'єктів одночасно.

6. Уміння помічати незначні (малопомітні) зміни в досліджуваному об'єкті, в показниках приладів.

7. Уміння вибирати при спостереженні матеріал, необхідний для розв'язання даної проблеми.

8. Тонка спостережливість за душевним життям людини.

9. Здатність до самоспостереження.

10. Професійна спостережливість.

11. Здатність помічати зміни в оточенні.

12. Здатність відразу після читання тексту відтворювати його дослівно, точно.

13. Здатність відразу відтворити один раз почуте.

14. Здатність легко запам'ятовувати словеснологічний матеріал (тексти, дати, цифри).

15. Здатність легко запам'ятовувати наочнообразний матеріал (схеми, зображення, графіки).

16. Здатність до мимовільного запам'ятовування матеріалу.

17. Здатність тривалий час утримувати у пам'яті значний обсяг матеріалу.

18. Особлива пам'ять на зовнішність і поведінку людини.

19. Здатність точно відтворювати матеріал у потрібний момент.

20. Здатність до впізнання об'єктів, явищ, фактів за малою кількістю ознак.

21. Здатність до вибіркового відтворення потрібного в даний момент матеріалу.

22. Пам'ять на колір, форму, величину, рух, розміщення об'єктів, предметів.

23. Узгодженість рухів з процесами сприймання.

24. Стійкість до статичних навантажень.

25. Здатність швидко діяти в умовах дефіциту часу.

26. Швидка рухова реакція на несподівані слухові враження (подразники).

27. Красивий почерк.

28. Узгодженість одночасних рухів рук і ніг в різних поєднаннях (синхронні, послідовні тощо).

29. Швидка рухова реакція на раптові зорові враження (подразники).

30. Швидкість і точність пальців рук.

31. Пластичність і виразність рухів.

32. Вміння швидко записувати.

33. Уміння впізнавати і розрізняти різні кольори.

34. Окомірне визначення відстаней, кутів, розмірів.

35. Здатність до розрізнення звуків за силою, висотою, тембром.

36. Здатність до розрізнення перепадів температури.

37. Здатність швидко розпізнавати невеликі відхилення від заданої форми.

38. Здатність наочно уявляти собі нове, що раніше не зустрічалося в досвіді, чи старе, але в нових умовах.

39. Здатність прогнозувати хід подій з урахуванням їхньої імовірності.

40. Здатність знаходити нові, незвичні рішення.

41. Уміння бачити кілька можливих шляхів розв'язання проблеми і подумки вибирати найбільш ефективний.

42. Уміння переводити образ з одної модальності в іншу, створювати образ на

основі словесного опису.

43. Здатність розглядати проблему з кількох різних точок зору.

44. Аргументованість критичного аналізу.

45. Здатність схоплювати суть основних взаємозв'язків, властивих проблемі.

46. Здатність відкинути звичні, стандартні методи і рішення, які виявилися непридатними, і шукати нові, оригінальні.

47. Уміння вибирати з великого обсягу інформації ту, яка необхідна для розв'язання певного завдання.

48. Вміння робити висновок з суперечливої інформації.

49. Здатність відчувати проблему там, де, здавалося б, все вже вирішене.

50. Здатність бачити більше від безпосередньо даного і очевидного.

51. Уміння визначати характер інформації, необхідний для прийняття рішення.

52. Здатність приймати правильне рішення при недостатності необхідної інформації чи відсутності часу на її осмислення.

53. Постійність хорошого настрою.

54. Емоційна стійкість при прийнятті відповідальних рішень.

55. Вміння знайти привабливі сторони у будь-якій роботі.

56. Захоплення процесом пошуку розв'язання питань.

57. Здатність переживати те, що переживають і відчувають інші.

58. Врівноваженість, самовладання при конфліктах.

59. Здатність передавати іншим людям свій настрій, емоційний заряд.

60. Швидка адаптація до нових умов.

61. Уміння примусити себе робити нецікаву, але необхідну роботу.

62. Уміння відстоювати свою точку зору.

63. Уміння слухатися, точно виконувати розпорядження.

64. Здатність до тривалої розумової праці без погіршення якості, зниження темпу.

65. Наполегливість у подоланні труднощів, які виникають.

66. Здатність тривалий час зберігати високу активність (енергетичність).

67. Мала навіюваність, здатність не піддаватися впливам, особливо авторитетних осіб.

68. Здатність брати на себе відповідальність у складних ситуаціях.

69. Здатність об'єктивно оцінювати свої досягнення, сили і можливості.

70. Збереження зібраності (спокою) в умовах, які викликають збудження.

71. Уміння давати чіткі, ясні формулювання при стислому викладі думки (під час відповідей і постановки запитань).

72. Уміння чітко і логічно викладати свої думки в розгорнутій формі (звіт, доповідь, виступ).

73. Уміння вести наукову розмову, суперечку, діалог, аргументувати, доводити свою

точку зору.

74. Сильний, звучний і витривалий голос.

75. Відсутність дефектів мови, хороша дикція.

76. Здатність довільно передавати свої уявлення, почуття за допомогою жестів, міміки, інтонацій голосу.

77. Здатність розуміти підтекст (іронію, жарт).

78. Уміння вести ділову розмову, переговори.

79. Уміння дохідливо довести до слухача свої думки і наміри.

80. Здатність знайти потрібний тон, доцільну форму спілкування залежно від психологічного стану та індивідуальних особливостей співбесідника.

81. Здатність швидко встановлювати контакти з новими людьми.

82. Здатність приваблювати людей, викликати в них довіру.

83. Здатність розумно поєднувати ділові та особисті контакти з оточуючими людьми.

84. Уміння узгоджувати свої дії з діями інших людей.

85. Уміння дати об'єктивну оцінку діям інших людей.

Ці запитання складають основу всебічного аналізу професійної діяльності та її особливостей. Вони утворюють загальну схему для розробки комплексної професіографічної характеристики професії.

Під час аналізу результатів дослідження за допомогою дешифратора (див. табл. 2.1):

  •  вираховується середня оцінка кожної психологічної властивості по всій групі обстежуваних спеціалістів;
  •  обчислюється середній бал по кожній групі властивостей;
  •  виписуються властивості, визнані спеціалістами необхідними (середня оцінка від 1,6 до 2,0);
  •  встановлюється ієрархія якостей;
  •  виділені ПВЯ порівнюються з професійними завданнями.

Таблиця 2.1 – Дешифратор до опитувального листа О. Ліпмана

№ запитання

Властивості особистості

1-6

Атенційні

7-10

Спостережливість

11-22

Мнемічні

23-32

Моторні

33-37

Сенсорні

38-40

Імажетивні

41-52

Інтелектуальні

53-60

Емоційні

61-70

Вольові

71-76

Мовні

77-85

Комунікативні

Необхідно зазначити, що опитувальників О.Ліпмана недостатньо для складання психограми, оскільки вони не дають уявлення про індивідуально-психологічні властивості і ставлення особистості. Для визначення вимог діяльності до особистісних якостей працівника можна успішно використати "Модифіковану карту особистості", розроблену К.К.Платоновим.

"Модифікована карта особистості" побудована за принципом методу полярних профілів. Вона включає 93 індивідуально-психологічні властивості і ставлення особистості, які можуть виступати як ПВЯ. Крім того, даний метод допомагає оцінити три важливих показники, які характеризують успішність діяльності (швидкість, якість, надійність роботи). Кожна властивість оцінюється за 10бальною шкалою.

Результати дослідження опрацьовуються за допомогою шифрів (див. табл. 2.2). У процесі аналізу:

  •  обчислюється середній бал кожної властивості до десятих;
  •  обчислюється середній бал для кожної групи властивостей;
  •  порівнюється ступінь вираженості найбільш значущих властивостей і ставлень з успішністю діяльності (оцінка діяльності подається наприкінці опитувальника: швидкість, надійність  і якість роботи);
  •  досліджувані спеціалісти піддаються процедурі ранжування за успішністю діяльності, при цьому їм присвоюється високий чи низький ранг;
  •  проводиться порівняльний аналіз ПВЯ у працівників вищого і нижчого рангів;
  •  при великій вибірці досліджуваних обчислюється коефіцієнт рангової кореляції.

Таблиця 2.2 – Шифр до "Модифікованої карти особистості" К.К.Платонова

Модифікована карта особистості

Рухливий    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Малорухливий (2а)

Вправний    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Незграбний (2б)

Пластичний    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Різкий, непластичний (2в)

Рухи спокійні   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Метушливий (2г)

Схильний до спілкування  10 9 8 7 6 5 4 3 2 1  Замкнений (9а)

Красномовний   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Мовна незграбність (9б)

Тактовний    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Безтактний (9в)

Балакун    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1  Мовчазний (9г)

Невимушена поведінка  10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Скутий (9д)

Рішучий    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Нерішучий (8а)

Наполегливий   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1  Поступливий (8б)

Стабільний    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Імпульсивний (8в)

Цілеспрямований   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1  Розкиданий (8г)

Дисциплінований   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Неорганізований (8д)

Мужній    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Малодушний (8е)

Наполегливий   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Розслаблений (8ж)

Енергійний    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   В'ялий (8з)

Змістовна мова   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Мова малозмістовна (10а)

Мова виразна   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Мова бліда (10б)

Вміє логічно довести  10 9 8 7 6 5 4 3 2 1  Нелогічний (10в)

Життєрадісний   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Похмурий (7а)

Незворушний   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Запальний (7б)

Спокійний    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Тривожний (7в)

"Товстошкірий"   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Образливий (7е)

Вразливий    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Байдужий (7д)

Швидко запам'ятовує  10 9 8 7 6 5 4 3 2 1  Повільно запам'ятовує (4а)

Довго пам'ятає   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Швидко забуває (4б)

Точно пригадує   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Пригадує загальний смисл (4в)

Швидко пригадує   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Не вміє швидко пригадувати(4г)

Тямущий    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Нетямущий (6а)

Вдумливий    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Поверховий (6б)

Критичний розум   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Некритичний розум (6в)

Кмітливий    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Тупий (6г)

Розсудливий    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Легковажний (6д)

Гнучке мислення   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Інертне мислення (6є)

Принциповий   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Безпринципний (33а)

Допитливий    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Недопитливий (33б)

Активний    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Пасивний (33в)

Оригінальний   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1  Пересічний (33г)

Зосереджений   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Розсіяний (3а)

Уважний    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Неуважний (3б)

Високий розподіл уваги  10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Поганий розподіл уваги (3в)

Хороше перемикання уваги 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Погане переключення уваги(3г)

Яскрава уява    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Бліда уява (5а)

Багата уява    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Бідна уява (5б)

Мрійливий    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Практичний (5в)

Точний окомір   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Поганий окомір (1а)

Гострий зір    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Поганий зір (1б)

Гострий слух   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1  Поганий слух (1в)

Музичний слух   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Відсутність музичного слуху (1г)

Тонкий нюх    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Притуплений нюх (1д)

Тонкі смакові відчуття  10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Притуплені смакові відчуття (1е)

Тонкі дотикові відчуття  10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Низька дотикова чутливість (1ж)

Працьовитий   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Лінивий (11а)

Відповідальний   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Безвідповідальний (11б)

Сумлінний    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Недбалий (11в)

Миролюбний   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Агресивний (12а)

Злопам'ятний   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Незлопам'ятний (12б)

Чуйний    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Черствий, байдужий (12в)

Відкритий    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Скритний (12г)

Правдивий    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1  Брехун (12д)

Справедливий   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Несправедливий (12е)

Шанобливий, скромний  10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Зарозумілий, пихатий (12ж)

Щирий    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Лицемірний (12з)

Ввічливий    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Брутальний (12і)

Соромливий    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Розв'язний (12к)

Добрий    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Злий (12л)

Самовпевнений   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Невпевнений (13а)

Скромний    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Задавака (13б)

Колективіст    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Індивідуаліст (14)

Довірливий    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Підозрілий (15)

Чесний    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Нечесний (18а)

Самокритичний   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Не терпить критики (16)

Суспільно активний  10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Байдужий до громадського життя (17)

Дбайливий    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Марнотратний (18б)

Безкорисливий   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Користолюбний (19а)

Щедрий    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Скупий (19б)

Акуратний    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Неохайний (20)

Вишуканий    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Невибагливий (21а)

Модний    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Байдужий до моди (21б)

Непитущий    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   П'яниця (22)

Вірний у дружбі   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Непостійний у дружбі (23а)

Безкорисливий у дружбі  10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Егоїстичний у дружбі (23б)

Оптиміст    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Песиміст (24)

Ініціативний    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Інертний (25)

Прагне бути першим  10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   До першості не прагне (27а)

Не падаєте духом   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Після невдач опускає руки (26)

Домінантний    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Підпорядковується (27б)

Ризиковий    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Обережний (28)

Самостійний    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Шукає опіку (29)

Педантично ставиться до

встановлених правил 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Нехтує законами і правилами(30)

Нехтує своїм здоров'ям  10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Підозріло зосереджений на своєму

здоров'ї (31)

Незабобонний   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   Забобонний (32)

Швидкість роботи   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   –

Якість роботи   10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   –

Надійність    10 9 8 7 6 5 4 3 2 1   –

Дана методика може використовуватися не лише для виявлення вимог професійної діяльності до особистісних властивостей і якостей працівника, а й для складання його психологічної характеристики (для відбору керівників, у ході атестації), у процесі добору психодіагностичних методик, для процедури профвідбору).

2 Порядок виконання роботи

1. Заповнити опитувальний лист Ліпмана (розробляється професіограма для вашої майбутньої професії) та модифіковану картку особистості та підрахувати бали.

2. У процесі аналізу результатів досліду порівняти отримані значення для обох опитувальних листів.




1. М jrtksnov EzzDrWKf Ахметзянов Э
2. Курсовая по менеджменту
3. ВВЕДЕНИЕ Одним из важнейших факторов роста эффективности производства является улучшение качества вып
4. Курсовая работа- Роль финансовых отношений в международном экономическом сотрудничестве
5. Апельсиновая девушка Юстейн Гордер Апельсиновая девушка OCR Mobb Deep http---www
6. ВСТУП
7. Задание 2 Численность населения города А Чел 74162
8.  Строение и функции органов пищеварения
9. ТЕМАСа во главе с Давидом Штеренбергом
10. по теме Антиангинальные средства