Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА 9
Тема: Microsoft PowerPoint. Застосування анімаційних ефектів у мультимедійних презентаціях
Мета: Навчитись додавати і використовувати спецефекти для оформлення слайдів, застосовувати анімацію різними способами, налаштовувати дію та застосовувати демонстрацію слайдів у різних режимах.
Обладнання та методичне забезпечення: персональні компютери, програмне забезпечення (Microsoft PowerPoint), роздатковий дидактичний матеріал.
Література: 1. Створюємо презентації. PowerPoint / Упоряд. І.Скляр. К.: Ред.загальнопед.газ., 2005. 112 с.
ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ:
Додавання колонтитулів у слайд
Колонтитули можуть містити текст, номер слайда або сторінки, дату тощо, які мають відображатися у верхній або нижній частині слайдів нотаток або матеріалів для видачі.
Розташування колонтитулів
Колонтитули можна розташовувати як на окремих так, і на всіх слайдах одночасно. У нотатках і матеріалах для видачі створені колонтитули розташовуються на всіх сторінках. Колонтитули, створені в матеріалах для видачі, також відображаються в надрукованій структурі.
Створення колонтитулів не є обовязковим. За замовчуванням нотатки й матеріали для видачі містять номери сторінок, але їх можна вимкнути Можна вказати, щоб колонтитули не додавалися до слайдів, а натомість додавалися до нотаток і матеріалів для видачі презентації.
Типовий текст нижніх колонтитулів презентації містить тему презентації, інформацію про автора, назву організації тощо.
Зміна розташування або розміру колонтитулів
Якщо потрібно змінити накреслення шрифту колонтитулів або розташування, розмір, форматування рамок, які містять колонтитули, можна зробити це у зразку слайдів, зразку нотаток або зразку видачі, залежно від потреби.
Якщо рамку колонтитула у зразку випадково видалено, її можна відновити знову.
Редагування в режимі попереднього перегляду
У процесі перегляду, слайдів, нотаток або матеріалів для видачі в режимі попереднього перегляду також можна додавати, змінювати або вилучати колонтитули.
Додавання колонтитулів
Щоб додати колонтитули на окремі (не всі) слайди, спочатку слід виділити потрібні слайди. Їх можна виділити у звичайному режимі, на вкладкахСтруктура або Слайди, а також у режимі сортувальника слайдів.
Потім у меню Вид необхідно вибрати пункт меню Колонтитули а потім виконати одну з наступних дій.
Додавання колонтитулів до слайдів
1. Відкрийте вкладку Слайд (рис.9.1) та встановіть потрібні параметри.
Рис.9.1. Вікно колонтитули (закладка Слайд)
Щоб додати дату й час, установіть відповідний прапорець. Якщо потрібно, щоб вони оновлювалися автоматично, під прапорцем Дата й часустановіть параметр Оновлювати автоматично та виберіть формат дати й часу. Щоб додати фіксовану дату й час, виберіть параметр Фіксовано і введіть потрібні дату й час.
Щоб додати номер слайда, установіть прапорець Номер слайда.
Щоб додати текст до нижнього колонтитула, установіть прапорець Нижній колонтитул і введіть текст.
2. Щоб додати колонтитули з указаними параметрами до поточного слайда або виділених слайдів, натисніть кнопку Застосувати. Щоб додати колонтитули до всіх слайдів презентації, натисніть кнопку Застосувати до всіх.
Якщо не потрібно, щоб колонтитули відображалися на титульному слайді, установіть прапорець Не показувати на титульному слайді.
Додавання колонтитулів до нотаток, матеріалів для видачі та друкованої структури
1. Відкрийте вкладку Нотатки та видачі (рис.9.2) та встановіть потрібні параметри.
Рис.9.2. Вікно колонтитули (закладка Нотатка та видачі)
Щоб додати дату й час, установіть відповідно прапорець. Щоб вони оновлювалися автоматично, під прапорцем Дата й час установіть параметрОновлювати автоматично та виберіть формат дати й часу. Щоб додати фіксовану дату й час, виберіть параметр Фіксовано і введіть потрібні дату й час.
Щоб додати номери сторінок, установіть прапорець Номер сторінки.
Щоб додати текст до верхнього колонтитула, установіть прапорець Верхній колонтитул і введіть текст.
Щоб додати текст до нижнього колонтитула, установіть прапорець Нижній колонтитул і введіть текст.
2. Натисніть кнопку Застосувати до всіх.
АНІМАЦІЙНІ ЕФЕКТИ
Слово анімація має прозору етимологію і буквально означає „оживлення".
Під анімацією в PowerPoint мається на увазі рух або видозміна обєктів на екрані. Застосування анімаційних ефектів надає презентації динамічності, а також дозволяє підкреслити деякі ключові моменти її змісту. Добре оформлені ефекти зміни слайдів допомагають слухачу краще налаштовуватись на сприйняття інформації.
Анімаційні ефекти можуть супроводжувати:
• зміну слайдів;
• появу та відображення обєктів слайда.
Анімаційні ефекти зміни слайдів
1. Ефект при переході до наступного слайда можна задати, вибравши пункт Зміна слайдів у меню Показ слайдів або в Області завдань (рис.9.3). У PowerPoint ефект при переході до наступного слайда можна задати так: Показ слайдів/Зміна слайдів та у діалоговому вікні Зміна слайдів вибрати потрібний ефект.
2. Виділіть слайди, до яких потрібно застосувати ефект зміни слайдів.
3. Виберіть ефект анімації. Наприклад: Поява знизу.
4. Виберіть швидкість зміни слайдів та звук. Наприклад, оплески. Якщо звук повинен звучати безперервно, поставте прапорець перед дієюБезперервно.
5. Прапорцями відмітьте, як буде відбуватися зміна слайда (після клацання мишею чи автоматично після якогось проміжку часу).
6. Для перегляду результатів виберіть кнопку Перегляд або Показ слайдів.
Рис.9.3. Область завдань Зміна слайдів
Анімація тексту і обєктів
До будь-якого обєкта слайда (тексту, рисунків, таблиць тощо) можна застосувати той чи інший анімаційний ефект.
Перш ніж застосовувати ефекти, необхідно визначити, які обєкти будуть рухатись, у якому порядку зявлятись під час демонстрації, який саме анімаційний ефект буде застосований при їх появі на слайді та при виході зі слайда. З якою метою і скільки часу він триватиме.
Застосування анімації
Відкрийте презентацію, до якої потрібно додати ефекти анімації, а потім виконайте одну або обидві такі дії.
1. У звичайному режимі відкрийте слайд, до тексту (обєктів) якого потрібно застосувати анімацію.
2. Виберіть обєкт, до якого потрібно застосувати анімацію.
3. У меню Показ слайдів виберіть команду Настройка анімації або в області завдань Настройка анімації (рис.9.4).
Рис.94. Настройка анімації
4. Натисніть на кнопку Додати ефект. У списку виберіть візуальні ефекти: на Вхід чи на Виділення під час демонстрації, на Вихід або задайтеШляхи переміщення обєкта.
5. Якщо під час показу слайдів потрібно ввести текст або обєкт із візуальним ефектом, виберіть команду Вхід, а потім потрібний ефект (рис.9.5).
Рис.9.5. Додавання ефекту
6. Якщо до тексту або обєкта на слайді потрібно додати візуальний обєкт виберіть команду Виділення, а потім потрібний ефект.
7. Якщо до тексту або обєкту потрібно додати візуальний ефект, який викликає вилучення зі слайда в певний момент, виберіть команду Вихід, а потім потрібний ефект.
8. Якщо потрібно додати ефект, який викликає переміщення обєкта певним маршрутом, виберіть команду Шляхи переміщення, а потім виберіть потрібний ефект.
9. Додавши анімаційний ефект, вкажіть:
• початок анімації (після клацання, з попереднім, після попереднього);
• напрямок (усередину, назовні, по горизонталі, по вертикалі тощо);
• швидкість (дуже повільно, повільно, швидко, дуже швидко тощо).
Анімовані обєкти нумеруються на слайді за допомогою чисел, які не відображаються в режимі показу слайдів.
Переглянути результати можна за допомогою кнопок Перегляд або Показ слайдів.
Застосування готової схеми анімації
1. Якщо схему анімації потрібно додати лише до певних слайдів, виберіть потрібні слайди в області Слайди.
2. У меню Показ слайдів виберіть команду Ефекти анімації.
В області завдань Конструктор слайдів виберіть зі списку Застосувати до виділених слайдів потрібну схему анімації.
3. Якщо схему анімації потрібно застосувати до всіх слайдів, натисніть кнопку Застосувати до всіх слайдів (рис.9.6.).
Рис.9.6. Ефекти анімації
ПОКАЗ СЛАЙДІВ
Демонстрація презентації
Меню Показ слайдів/Начать показ (або функціональна клавіша F5).
Клацанням лівою кнопкою миші переходять до показу наступного слайду або наступного елементу слайду першого рівня, якщо в режимі сортувальника слайдів були визначені спеціальні відеоефекти побудови слайдів. Клацання правою кнопкою миші служить для виклику контекстного меню. Для переходу від слайду до слайду можна використовувати і клавіатуру: клавіша <Page Down> спричиняє перехід на наступний слайд, а клавіша<Page Up> на попередній. Таку ж дію роблять клавіші стрілок або клавіші <N> (Next - наступний) і <Р> (Previous - попередній). Клацання по наявній в лівому кутку кнопці також розкриває Контекстне меню, в якому можна вибрати потрібну команду.
Контекстне меню дозволяє виконати під час показу слайдів усякого роду допоміжні дії. Воно використовується для показу прихованих слайдів. Можна також перейти відразу до потрібного слайду за допомогою команди Переход/ Выбор слайда по имени, замінити зображення поточного слайду чорним екраном і назад, вивести на екран хронометр, щоб стежити за часом. Команда Карандаш переводить мишу в режим малювання тим самим ви дістаєте можливість зробити на слайді деякі тимчасові позначки безпосередньо під час презентації - наприклад, підкреслити або обвести ключове поняття або іншим чином виділити потрібний фрагмент слайду і навіть зробити додатковий напис. Нарешті, натиснення клавіші <Esc> або клацання мишею на останньому слайді завершують показ слайдів. Має сенс завершити виступ спеціальним порожнім слайдом чи слайдом з якою-небудь заставкою і завершуючим написом.
Презентацію, яка вимагає весь час команд користувача для просування вперед, називають «лінивою». Найчастіше такий показ викликає роздратування. Допустима практика показу така: потрібно трохи почекати, чи не скомандує що-небудь користувач, і якщо команд не поступає, то не стояти на місці, а рухатися вперед, використовуючи сценарій за замовчуванням. Наділити презентацію такою властивістю зовсім неважко: потрібно настроїти час показу кожного слайду і вибрати відповідний режим показу.
Застосування ефекту «Прихований слайд» під час показу слайдів
Слайд презентації можна визначити як «прихований» за допомогою команди меню Показ слайдів/Приховати слайд. В області Слайди такі слайди позначаються перекресленим номером слайда. Ці слайди не виводяться на екран при звичайному перегляді презентації. Показати такі слайди при демонстрації можна, вибравши в контекстному меню Перейти до слайда у запропонованому списку прихований слайд. Номери прихованих слайдів відображаються в круглих дужках (рис.9.7). За допомогою цього ефекту можна підготувати деякі додаткові презентаційні матеріали, які можуть бути використані або пропущені у демонстрації залежно від зацікавленості та реакції аудиторії.
Прихований слайд залишається у файлі, навіть якщо він був прихованим під час показу презентації.
Рис.9.7. Приховані слайди
Відображення прихованих слайдів
1. В області Слайди у звичайному режимі виберіть прихований слайд, який потрібно знову зробити видимим (відобразиться значок прихованого слайда з його номером).
2. У меню Показ слайдів виберіть команду Приховати слайд.
Довільний показ слайдів
Одну й ту саму презентацію можна адаптувати для різних аудиторій, створивши довільні покази. Довільний показ це слайди, згруповані у презентацію, які можна демонструвати незалежно від усього показу, або групи слайдів у презентації, на які створено гіперпосилання.
Визначення довільного показу
1. У меню Показ слайдів виберіть пункт Довільний показ, а потім натисніть кнопку Створити.
2. У вікні Визначення довільного показу в області Слайди презентації (рис.9.8) виберіть слайди, які потрібно долучити до довільного показу, і натисніть кнопку Додати. Додані слайди можна вилучати зі списку, виділивши їх та натиснувши на кнопку Видалити.
3. Щоб виділити декілька слайдів, натисніть клавішу Ctrl та, утримуючи її, по черзі виберіть потрібні слайди.
4. Щоб змінити порядок показу слайдів, виберіть слайд у списку Слайди довільного показу та перемістіть його у списку вгору або вниз, натиснувши відповідну стрілку.
Рис.9.8. Створення довільного показу
5. Введіть імя в полі Імя довільного показу та натисніть кнопку ОК.
6. Щоб створити інші довільні покази, які міститимуть будь-які слайди з презентації, повторіть кроки з 1 по 5.
Додавання приміток
Примітки призначені для рецензування презентації, якщо ви розіслали презентацію кільком рецензентам. Кожен адресат вставляє свої примітки, які починаються з імені автора і коментують примітки інших авторів. У процесі показу слайдів примітки можуть бути відображені або приховані.
Щоб додати примітку, необхідно:
• вибрати слайд, до якого потрібно додати примітку;
• у меню Вставка вибрати команду Примітка. Зявиться панель інструментів рецензування. Уведіть текст примітки, а потім клацніть за межами області приміток (рис.9.9).
Рис.9.9. Додавання та редагування приміток
Примітки можна відформатувати, як і будь-який інший обєкт, змінити, скопіювати текст та вилучити.
Додавання нотаток
Нотатки використовуються для додавання зауважень до слайдів. Уводити й форматувати нотатки можна у звичайному режимі. В режимі попереднього перегляду можна побачити, який вигляд матимуть нотатки й форматування тексту (наприклад, кольори шрифтів) у надрукованій версії.
Нотатки до слайдів можна надрукувати у вигляді сторінок нотаток і використовувати їх як довідку під час презентації або, якщо нотатки призначені для слухачів, роздати їх як супровід до слайдів.
Якщо потрібно змінити розмір, розташування або форматування області слайда чи області нотаток, перейдіть до режиму сторінок нотаток і внесіть потрібні зміни. У режимі сторінок нотаток можна доповнити нотатки малюнками, таблицями та іншими ілюстраціями. Ці обєкти буде видно на надрукованих сторінках нотаток, але не у звичайному режимі. Щоб застосувати нотатки до всіх сторінок нотаток у презентації, слід змінити зразок нотаток.
Створення рукописних приміток під час демонстрації презентації
Підтримка рукописних даних надає такі можливості:
• створення нотаток і позначення певних місць на слайдах, що буде видно аудиторії при проведенні презентацій та дозволить звернути увагу на необхідний обєкт;
• повторне використання рукописних нотаток із щоденника Microsoft Windows;
• внесення рукописних позначок до презентацій Microsoft PowerPoint та їх редагування;
• створення рукописних чернеток слайдів і документів;
• надсилання рукописних повідомлень електронною поштою.
Уведення рукописних позначок під час демонстрації презентації
Упродовж показу презентації можна робити позначки від руки в будь-якому місці слайда за допомогою пера або миші, змінивши вказівник на ручку або інструмент виділення на панелі інструментів Показ слайдів.
Для внесення рукописних приміток під час демонстрації презентації виконайте такі дії:
1. На панелі інструментів Показ слайдів, що зявляється в режимі показу слайдів у лівому нижньому кутку, клацніть стрілку вказівника (або під час презентації скористайтеся контекстним меню, що викликається клацанням правої кнопки миші). Виберіть Колір рукописних даних та команду Ручка, Фломастер або Виділення (рис.9.10).
2. Уводьте рукописні дані на слайді за допомогою пера або миші.
Рис.9.10. Панель інструментів Показ слайдів та її параметри
Вилучення рукописних даних
1. На панелі інструментів Показ слайдів клацніть стрілку вказівника, а потім виберіть пункт Гумка.
2. Протягніть гумку по рукописних даних, які потрібно вилучити.
Щоб перейти до іншого слайда, не виходячи з режиму рукописного введення, натисніть одну із кнопок переходу зі стрілками (назад, вперед) на панелі інструментів Показ слайдів.
Якщо протягом показу презентації було додано рукописні дані, під час закриття показу слайдів виводиться запит про їх збереження або вилучення. Якщо вибрати вилучення рукописних даних, вони втрачаються без можливості відновлення.
Якщо вибирається збереження рукописних даних, вони будуть доступні при редагуванні презентації в режимах Звичайний, Сортувальник слайдів та наступній демонстрації презентації в режимі Показ слайдів.
Друк рукописних приміток
Рукописні примітки, зроблені під час демонстрації, можна друкувати. Для цього виконайте такі дії:
1. Відкрийте презентацію з рукописними примітками, які потрібно надрукувати.
2. У меню Файл виберіть команду Друк.
3. У полі Надрукувати виберіть варіант Слайди, Видачі або Нотатки.
4. Установіть прапорець Друкувати примітки та рукописні примітки й натисніть кнопку ОК (рис.9.11).
Рис.9.11. Друк рукописних приміток
Створення підсумкового слайда
Підсумковий слайд містить заголовки вибраних слайдів. Він часто використовується як вступний слайд для ознайомлення слухачів з основними питаннями, що розглядаються в презентації. Його можна використовувати і як заключний для зручності підбиття підсумків викладеного в презентації матеріалу. Новий слайд, який містить марковані заголовки декількох вибраних слайдів, буде зявлятися перед першим із цих слайдів.
Для створення підсумкового слайда необхідно виконати такі дії.
1. У режимі сортувальника слайдів виділити слайди, заголовки яких потрібно використати.
2. На панелі інструментів Сортувальник слайдів натисніть кнопку Зведений слайд. Отримаємо зведений слайд, що містить заголовки вибраних слайдів (рис.9.12).
Рис.9.12. Зведений слайд
НАЛАШТУВАННЯ ДІЇ
Настройка часу виконується командою: Показ слайдов/Настройка времени.
В процесі настройки потрібно клацати кнопкою миші в необхідному для показу темпі. Саме цей темп буде збережений при автоматичному показі надалі.
Після настройки часу слід вибрати автоматичний режим показу слайдів за допомогою команди: Показ слайдов/ Настройка презентации.
Дії для автоматичного показу: Показ слайдов/ Настройка презентации/ Показ слайдов/Автоматический (полный экран)/ Слайды/все/Смена слайдов/ по времени /ОК.
Слайди, помічені як приховані, при автоматичному показі пропускаються. Щоб вийти з режиму показу слайдів необхідно натиснути клавішу<ESC>, що приведе до закінчення показу.
ХІД ВИКОНАННЯ РОБОТИ:
1. Створити презентацію за обраною темою та зберігати у власній папці.
2. Додати у слайди презентації (крім першого) текст до нижніх колонтитулів, що містить: тему презентації, інформацію про автора, назву навчального закладу тощо.
3. Змінити накреслення шрифту колонтитулів, розташування, розмір, форматування рамок, що містять колонтитули.
4. Додайте колонтитули до нотаток та матеріалів для видачі (встановіть дату та час, номер сторінки; оберіть верхній колонтитул).
5. Додайте до презентації анімаційні ефекти «Зміни слайдів» (1 спосіб).
6. Застосуйте анімацію до тексту та обєктів слайдів, використовуючи пункт «Настройка анімації» (2 спосіб).
7. Застосуйте готову схему «Ефекти анімації» до слайдів презентації (3 спосіб).
8. Продемонструвати створену вами презентацію в режимі перегляду слайдів.
9. Застосувати олівець для малювання під час пояснення.
10. Застосувати ефект «прихований слайд» під час показу для декількох не підряд узятих слайдів
11. Сформувати довільний показ слайдів створеної вами презентації.
12. Встановити час демонстрації кожного слайду вашої презентації.
13. Налаштуйте автоматичний режим показу слайдів презентації після настройки часу.
14. Додайте примітки до певних слайдів вашої презентації та відформатуйте їх.
15. Додайте нотатки до інших слайдів. Змініть їх розмір, розташування, колір та назву шрифту.
16. Доповніть нотатки малюнками, таблицями та іншими ілюстраціями.
17. Створіть рукописні примітки під час демонстрації презентації та збережіть їх.
18. Створіть підсумковий слайд вашої презентації.
19. Зберегти презентацію на диску «C:/Прізвище/Назва» та показати виконану роботу викладачу.
20. Після здачі виконаної лабораторної роботи вилучіть рукописні дані зі слайдів презентації.
Контрольні питання:
1. Як додати колонтитули у слайди презентації?
2. Яке ви знаєте розташування колонтитулів?
3. Як змінити розташування або розмір колонтитулів?
4. Як додати колонтитули до нотаток, матеріалів для видачі та друкованої структури?
5. Що означає слово «анімація»?
6. Які анімаційні ефекти ви знаєте?
7. Як встановити анімаційні ефекти зміни слайдів?
8. Як застосувати настройку анімації до тексту та обєктів слайдів презентації?
9. Як застосувати готову схему анімації?
10. Як встановити параметри анімації елементів слайду?
11. Як автоматизувати показ слайдів?
12. Як встановити параметри зміни слайдів?
13. Як відбувається демонстрація презентації?
14. Як сформувати довільний показ створеної презентації?
15. Які способи керування презентацією ви знаєте?
16. Що означає «застосувати ефект «Прихований слайд» під час показу слайдів?
17. Як відобразити приховані слайди?
18. Як додати примітки до слайдів презентації?
19. Як додати нотатки до слайдів презентації?
20. Як створити рукописні примітки під час демонстрації презентації?
21. Як вилучити рукописні дані зі слайдів презентації?
22. Як надрукувати рукописні примітки?
23. Як створити підсумковий слайд?
24. Що означає «Налаштувати дію» до слайдів презентації? Як це зробити?
25. Як відмінити режим показу слайдів?
26. Як задати час демонстрації конкретного слайду презентації?