Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
Міжнародний науково-технічний університет імені академіка
Ю. Бугая
Полтавський інститут бізнесу
КУРСОВА РОБОТА
з дисципліни: «менеджмент безпеки підприємницької діяльності»
на тему: «створення служби безпеки підприємства»
Виконав:
студент IV курсу групи МББ-41
заочної форми навчання
факультету економіки та менеджменту
Похил І.
Науковий керівник:
Москаленко А,О,
Полтава
ЗМІСT
1. розділ. Розробити концепцію безпеки
підприємства
Організаційні засади створення служби безпеки
2. розділ .Склад і структура системи безпеки.
3 розділ. Розрахунок і обґрунтування економічної доцільності створення служби безпеки на підприємстві. Концепція вибору найбільш оптимальної інфраструктури служби безпеки.
4 розділ. Скласти документи , які регламентують діяльність служби безпеки:
- комплексна програма безпеки субєкта підприємництва,
- положення про структурні підрозділи служби безпеки,
- посадова інструкція працівника служби безпеки,
- інструкція про порядок проведення службових розслідувань на підприємстві.
5 розділ. Організувати заходи кадрового менеджменту безпеки:
- розробити план комплексної перевірки майбутніх претендентів на посади,
- анкетування;
- розробити програми тестування;
- підготовити питання та розробити план співбесід;
- підготовити документи необхідні для прийому на посаду працівника служби безпеки( резюме, автобіографія, характеристика, рекомендації)
6 розділ.Розробити план комплексу заходів по перевірці ділових партнерів, контрагентів.
7 розділ. Розробити документи з питань охорони майна та майнових прав:
- положення про службу охорони підприємства ;
- інструкція з пропускного і внутрішньо обєктового режиму підприємства ;
- план охорони головного офісу підприємства;
- план охорони зони розташування складських приміщень;
- інструкція про порядок зберігання та використання газової та пневматичної зброї,спеціальних засобів при виконанні завдань з охорони обєктів та офісів.
План
Вступ…………………………………………………………....................……….4
І розділ. Загальні принципи побудови безпеки
1.1 Організаційні засади створення служби безпеки…………………………...5
1.2 Організаційно та правове забезпечення діяльності служби безпеки товариства з обмеженою відповідальністю „Глобус”…………………………..8
1.3. Комплексна програма служби безпеки ……………………………………..10
ІІ розділ. Оцінка діяльності служби безпеки
2.1. Структура служби безпеки та оцінка її діяльності………………………..15
2.2. Кадровий менеджмент на підприємстві…………………………………...19
ІІІ розділ. Організація діяльності служби безпеки
3.1. Документальна організація і регламентація служби безпеки……………21
3.2. Бізнес перевірка: засоби та методи збору інформації……………………..22
3.3. Аналітичне забезпечення інформаційної безпеки…………………………23
Висновок…………………………………………………………………………..25
Література…………………………………………………………………………26
Додатки……………………………………………………………………………27
Вступ
В курсовій роботі будуть теоретично висвітлені організаційно-правові засади створення СБ, організацію та правове забезпечення СБ, його документальне забезпечення, нормативно-правова організація інформаційної безпеки з урахуванням його організаційно-правової форми та виду підприємницької діяльності.
І Розділ. Загальні принципи побудови безпеки
1.1.Організаційні засади створення служби безпеки
Головним критерієм ефективності ,та якості безпеки діяльності підприємства е стабільність його фінансового і економічного розвитку, у відповідності с планами і завданнями незалежно від змін ситуації.
Тому безпека підприємства відіграє важливу роль у функціюванні і подальшому розвитку даного підприємства. За умовами завдання субєктом господарювання є ТзОВ“Глобус” яке займається пасажирськими перевезеннями в столиці
Місце знаходження: м. Київ вул. Гагаріна тел.(044)238-03-64 . Відповідно до статті 83 ГКУ ТзОВ “Глобус ” набуло статус юридичної особи з моменту його реєстрації і може вільно займатися своєю діяльністю.
Зрозуміло, що перелік конкретних завдань, стосовно організації системи безпеки даного товариства повинен бути завжди достатнім та обґрунтованим. Функції, обєкти та управління безпекою. Сукупність конкретних завдань, що стоять перед службою безпеки товариства, зумовлює певний набір виконуваних нею функцій. Загальні функції, що покладаються на службу безпеки товариства:
Служба безпеки підприємства “Глобус”, є постійно діючою службою і на неї покладено такий комплекс завдань:
Дане підприємство повинно дотримуватися реалізації відповідних вимог. Основними з них є :
Структура служби безпеки ТзОВ “Глобус” складається з її підрозділів, до складу яких входить начальник служби безпеки-керівник цієї структури, під його керівництвом знаходиться інформаційний відділ, до складу якого входить один чоловік. Відділ технічної безпеки, до складу якого входять теж один чоловіки. Відділ кадрової безпеки входить до складу начальника служби безпеки , відділ загальної охорони-шістнадцять чоловік,та юрисконсульт-один чоловік
У нормативних документах, які визначають організації діяльності служби безпеки ТзОВ“Глобус” виокремлюються конкретні обєкти, що підлягають захисту від потенційних загроз і протиправних посягань. Беручі загалом, до них належать:
Служба безпеки підприємства завжди має бути готовою до подолання критичної ( кризової ) ситуації, що може постати через зіткнення інтересів бізнесу та злочинного світу. Для управління безпекою на товаристві створено так звані „кризові групи”, до складу яких входить керівник товариства, юрист, фінансист, і керівник служби безпеки. Головна мета діяльності „кризової групи” протидіяти зовнішнім загрозам для безпеки товариства.
1.2.Організаційно та правове забезпечення діяльності служби безпеки товариства
Діяльність служби безпеки товариства регламентується такими документами:
документи з питань забезпечення охорони праці( інструкція з охорони праці, журнал інструктажу)
Комплексна програма безпеки ТзОВ “Глобус” створена з метою забезпечення комплексного захисту даного товариства. Відповідно до цього служба складається з наступних структурних підрозділів
Керівництво покладається на начальники служби економічної безпеки. Діяльність служби економічної безпеки базується на нормах чинного законодавства та статутів товариства. Заходи, що до забезпечення економічної безпеки базуються на наступних принципах:
Досягнення мети безпеки здійснюється виконанням ряду відповідних завдань, які, в свою чергу, є основою для розробки і реалізації заходів безпеки.
Основними завданнями безпеки діяльності товариства є:
1.3. Комплексна програма служби безпеки
Комплексна програма безпеки відображена на встановленні заходів, технологій, сил і засобів безпеки, спрямованих на створення відповідного режиму захисту товариства від зовнішніх та внутрішніх посягань на його власність та імідж, а також на забезпечення ефективної реалізації його інтересів на ринку. Система безпеки виконує дві функції: упереджувально-профілактичну та оперативно-інформаційну. Відповідно, система безпеки включає дві групи заходів:
Заходи загального забезпечення безпеки діяльності товариства
Здійснення організаційно-правового впливу на діяльність персоналу підприємства, його клієнтів та партнерів з питань забезпечення безпеки у взаємовідносинах з товариством, що забезпечується: впровадженням на підприємстві режимів безпеки (пропускного, внутрішньо обєктового, конфіденційності, фінансової безпеки, кризового та ін.), які створюють відповідні умови для діяльності підприємства і його взаємовідносин з зовнішнім середовищем; розробкою нормативної бази товариства з питань безпеки, яка регламентує порядок виконання заходів безпеки та підтримання відповідних її режимів.
Розробка ефективної кадрової політики, яка б передбачала якісне кадрове забезпечення, обґрунтовану мотивацію і стимулювання праці, розвиток персоналу та формування у нього фірмового патріотизму, впровадження системи об'єктивної перевірки та контролю діяльності персоналу, виконання ним відповідних режимів безпеки, забезпечення соціально-психологічного супроводження заходів безпеки та роботи персоналу товариства.
Охорона підприємства: об'єктів, грошей, матеріальних цінностей, обладнання, вантажів, персоналу; протипожежна охорона. Атестація приміщень, спеціальне обладнання окремих з них, облік носіїв інформації обмеженого доступу, захист засобів зв'язку, створення системи службового і спеціального діловодства. Захист інформаційних ресурсів обмеженого доступу з використанням програмно-апаратних засобів та нормативно-правових документів; використання систем криптографічного захисту.
Удосконалення технологій виробництва, введення до структури комерційних операцій елементів захисту інтересів товариства. Рекламно-пропагандистське забезпечення, формування позитивного іміджу підприємства, широке проведення маркетингових досліджень ринків, сфер і регіонів реалізації його інтересів.Планування та забезпечення дій підприємства у кризові
ситуаціях. Проведення заходів щодо забезпечення економічної без
пеки товариства. Забезпечення безпеки експлуатації будівель і споруд товариства, їх комунікаційних систем. Створення систем сповіщення персоналу товариства. Розробка заходів щодо відповідальності за порушення встановлених режимів та правил техніки безпеки.
Спеціальні заходи:
Проведення заходів з комерційної розвідки. Інформаційно-аналітичні дослідження клієнтів, партнерів та конкурентів товариства, інформаційно-аналітичне забезпечення рішень керівництва товариства.
Взаємодія з правоохоронними органами з питань попередження та перетинання протиправних і злочинних посягань на власність та імідж товариства.
Заходи щодо протидії актам недобросовісної конкуренції і
промислового шпигунства щодо товариства, проведення службових розслідувань за фактами протиправних і злочинних дій працівників підприємства, порушення ними встановлених правил роботи.
Проведення спеціальних інформаційних операцій.
Заходи впливу на недобросовісних клієнтів, зловмисників і боржників товариства щодо відшкодування завданих йому збитків.
Процес організації комплексної безпеки діяльності товариства
Організація безпеки діяльності товариства передбачає аналіз та оцінку загроз; визначення мети, завдань і складу сил безпеки; розробку нормативної бази товариства з питань безпеки його діяльності; визначення функцій підрозділів товариства з питань безпеки; планування заходів безпеки; забезпечення взаємодії з правоохоронними органами та підрозділами товариства; управління системою безпеки та забезпечення її функціонування; контроль за ефективністю виконання заходів безпеки. Безпосереднє керівництво діяльністю сил безпеки здійснює служби безпеки, на якого покладається відповідальність за безпеку товариства.
Він віддає розпорядження з питань безпеки, ставить завдання підрозділам та установам товариства щодо посилення безпеки товариства відповідно до змін умов його діяльності, періодично якісний контроль за функціонуванням системи безпеки та ініціює заохочення працівників товариства за бездоганне виконання ними заходів безпеки.
Планування заходів безпеки здійснюється підрозділом безпеки відповідно до цієї Концепції і чинного законодавства. В основу планування заходів безпеки покладено:
визначення пріоритетних напрямів і об'єктів, на яких зосереджуються зусилля безпеки, розподіл сил і засобів для вирішення задач безпеки, визначення строків їх виконання;
Крім того, розроблюються і періодично уточнюються плани дій на випадок стихійного лиха, соціальних та воєнних конфліктів.
Контроль за станом безпеки діяльності товариства забезпечується шляхом періодичного проведення перевірок виконання заходів безпеки в підрозділах і установах товариства, надання останніми відповідних звітів про ефективність впровадження заходів безпеки.
Фінансове і матеріально-технічне забезпечення
фінансове забезпечення заходів безпеки регулюється відповідно
до внутрішніх положень та регламентів підприємства і здійснюється на плановій основі у відповідності з кошторисом сил безпеки
Матеріально-технічне забезпечення заходів безпеки здійснюється централізовано у відповідності з критерієм достатньої необхідності
Спеціальні засоби придбаваються підрозділами безпеки в межах коштів, визначених на фінансування сил безпеки.
Інформаційне забезпечення
Інформаційне забезпечення заходів безпеки здійснюється виходячи з необхідності ефективного забезпечення діяльності підприємства інформаційними ресурсами.
Основними джерелами інформації є підрозділи та установи підприємства, які самостійно або за запитом надають інформацію підрозділу безпеки, правоохоронні органи, інші організації і установи, з якими підрозділ безпеки підтримує договірні взаємовідносини щодо обміну інформацією.
Інформаційну роботу з усіма відомостями, що стосуються питань безпеки, здійснює підрозділ безпеки. З метою інформування керівництва та персоналу товариства підрозділом безпеки періодично готуються відповідні інформаційні документи. За певних умов може бути передбачено фінансування отримання інформації.
Наукове забезпечення
Наукове забезпечення заходів безпеки має бути спрямоване на удосконалення форм і методів діяльності сил безпеки. Для вирішення завдань наукового забезпечення заходів безпеки може використовуватись інтелектуальний потенціал всіх підрозділів і установ товариства, а також зовнішніх наукових організацій.
Основними формами наукового забезпечення є: науково-дослідні роботи, дисертації, видання, статті з проблем і питань безпеки, інноваційні технології, винахідницькі та раціоналізаторські роботи в сфері безпеки діяльності товариства.
2.Розділ. Оцінка діяльності служби безпеки
2.1. Стуктура служби безпеки та оцінка її діяльності
Чисельність персоналу на підприємстві складає 50 чоловік, щорічний обсяг виробництва приблизно 85 млн.гривень,прибуток складає 25% від обсягу виробництва(85*0.25=21.25млн.грн),податок на прибуток становить 20%(21.25-20%=17млн.грн.),складає чистий прибуток,витрати на СБ складатимуть до 20% від чистого прибутку(17*0.2=3.4млн.грн.)Профіль діяльності даного підприємства пасажирські перевезення. Інфраструктура підприємства складается з наступних відділів:
1.Офіс.
2.Автопарк.
3.Станція технічного обслуговування
4.Автозаправка
Розташування:офіс і автопарк в обласному центрі,СТО та автозаправка в передмісті обласного центру.
Обґрунтування економічної доцільності служби безпеки підприємства повинно бути проведене на ТзОВ «Глобус», для встановлення доцільності служби безпеки і розробці подальших заходів по вдосконаленню всієї системи безпеки.
Як вже зазначалося , структура служби безпеки ТзОВ «Глобус» складається з її підрозділів, до складу яких входить начальник служби безпеки-керівник цієї структури, під його керівництвом знаходиться інформаційний відділ, до складу якого входить один чоловік. Відділ технічної безпеки, до складу якого входять теж один чоловік. Відділ кадрової безпеки входить до складу начальника служби безпеки , та відділ фізичного захисту персоналу-щістнадцять чоловік.
Відповідно до розташування підприємства ділимо його на два обєкта:офіс автопарк і СТО автозаправка.
1. Концентрування сил для захоплення обэкта. Вся територія огороджується високим забором над яким проходять кільця колючого дроту, по периметру вмонтовані дитектори руху,освытлення.Що не дозволяє проникнення на територію підприємства.Також існує три поста охорони:1-КПП,2 і 3-спостереження з висоти.Територія охороняється з службовими собаками.
2. Технічний і візуальний зйом інформації. Виділяються точки найбільш імовірних місць зйому спостереження. Від цих точок відкреслюється вектор радіусом 300 метров. В тих кімнатах в яких можливий за цим правилом зйом інформації потрібно зберігати таку інформацію яка б при розголошенні не нанесла б шкоди підприємству. Співробітники повинні знаходитися на території лише в робочий час, і тільки на тому відділі де він працює. Ведеться відео спостереження по периметру огорожі, на КПП, складських приміщеннях і офісі. Приміщення де розволожені структурні підрозділи перекриваються дверима із кодовим замком і ставиться відео нагляд. Для охорони приміщення використовуються магнітно контактна сигналізація яка встановлюється на дверях та вікнах. Встановлюється пожежна сигналізація.
Розрахуєм витрати, які підприємство витрачає на створення служби безпеки.
Затрати на забезпечення і розвиток СБ відповідно до планового нормативу
до 40% інформаційно-аналітична робота
до 25% фізична безпека
до 20% економічна безпека
до 15% внутрішнно-обєктова безпека
Начальник служби безпеки ставка 6400 за рік 76800;
Юрисконсул ставка 6000 за рік 72000;
Технічний відділ 2чол. ставка 4400-105600 за рік.
Інформаційно-аналітичний відділ-1чол. ставка 4400 за рік 52800.
Відділ загальної охорони 16чол. ставка 2800 за рік 537600
Кінолог-1чол. ставка 4500 за рік 54000
Затрати:
- на відрядження, премії та семінари на рік 55000;
- на спорядження 20000;
- на зброю та спец.засоби 15000;
- на обладнання 30000;
- на транспорт 30000.
Розрахувавши всі витрати ми отримуємо, що з прибутку підприємства кожного року на службу безпеки „Глобус” буде витрачатися 1048800грн. на рік, тобто 7% від фонду оплати праці.
В цьому разі ми розуміємо, що для даного підприємства економічно доцільно створювати таку службу безпеки і при цьому субєкт господарювання чітко формує свої витрати і вони не впливають на діяльність підприємства. Щороку підприємство виділятиме 340000грн. на розвиток доцільного функціонування служби безпеки, якщо дохід підприємства певним чином змінюватиметься, змінюватиметься і функціонування СБ. Тобто якщо дохід збільшується, то витрати на СБ також можуть змінюватися, якщо керівник підприємства чітко розуміє роботу СБ на підприємстві і її функції.
Отже після проведення розрахунків утримання служби безпеки «Глобус», при вище наведених затратах вважаю економічно рентабельним. Оскільки утримання складає 20% від прибутку товариства. З цього слідує що утримання служби безпеки на підприємстві відбуваєтся економічно доцільно і вся структура служби безпеки не перевищує норм витрат. Тому доцільність цієї охорони виправдана.
На підприємстві існує програма профпідготовки та підвищення кваліфікації працівників служби безпеки товариства є постійне підвищення професійного рівня. Процес підвищення кваліфікації проводиться на самому товаристві шляхом ознайомлення працівників служби безпеки з оновленнями, та вдосконалення існуючих вмінь. Проводячи ознайомлення відносно новинок на ринку технологій, ми зможемо акцентувати увагу працівників служби безпеки на необхідність їх використання. Добрі знання характеристик технічних засобів, дозволять зробити правильний вибір тих чи інших засобів.
Постійне вивчення законодавства дозволить своєчасно відслідковувати внесення змін до нього, адже знання законів це перше і найголовніше правило працівників служби безпеки. Знання кожним працівником правової бази-це вже захист, хоча б інтересів.
Знаючи прогалини на досвіді інших компаній і аналізуючи їх, ризик допустити їх на власному товаристві зменшиться. Проведення занять по спеціальній фізичній підготовці дозволить постійно держати в формі, кожного працівника. Проведення тренінгу із емоційно-вольової саморегуляції зможе підвищувати внутрішній стан працівника, а це відсутність стресу, стійкий характер, а отже зваженість в прийнятті рішення. Програма підготовки повинна включати в себе обовязкове вивчення професійно-психологічної підготовки, це зменшить можливість виникнення конфліктів, та ознайомить з моментами їх уникнення.
Для підвищення кваліфікації необхідно проводити динаміку помилок. Аналізуючи найбільші порушення і знаходження методів їх утилізації.
5 Розділ. Кадровий менеджмент на підприємстві.
5. 1.Правила прийому працівників на посаду регламентується КЗпП. (стаття 24. укладення трудового договору)
Трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі. Додержання письмової форми є обов'язковим:
1) при організованому наборі працівників;
2) при укладенні трудового договору про роботу в районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров'я;
3) при укладенні контракту;
4) у випадках, коли працівник наполягає на укладенні трудового договору у письмовій формі;
5) при укладенні трудового договору з неповнолітнім ;
6) при укладенні трудового договору з фізичною особою;
7) в інших випадках, передбачених законодавством України.
При укладенні трудового договору громадянин зобов'язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку, а у випадках, передбачених законодавством, - також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров'я та інші документи. Укладення трудового договору оформляється наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу про зарахування працівника на роботу. Трудовий договір вважається укладеним і тоді, коли наказу чи розпорядження не було видано, але працівника фактично було допущено до роботи.
Особі, запрошеній на роботу в порядку переведення з іншого підприємства, установи, організації за погодженням між керівниками підприємств, установ, організацій, не може бути відмовлено в укладенні трудового договору. Забороняється укладення трудового договору з громадянином, якому за медичним висновком запропонована робота протипоказана за станом здоров'я.
(Стаття 241. Реєстрація трудового договору)
У разі укладення трудового договору між працівником і фізичною особою фізична особа повинна у тижневий строк з моменту фактичного допущення працівника до роботи зареєструвати укладений у письмовій формі трудовий договір у державній службі зайнятості за місцем свого проживання у порядку, визначеному Міністерством праці та соціальної політики України.
При прийомі на посаду працівника служби безпеки необхідними додатковими документами будуть:
Проведення заходів по перевірці претендентів на посаду майбутнього працівника служби безпеки повинно бути необхідним і достатнім, для вибору кандидата.
Розробкою плану початкової перевірки займається відділ кадрової безпеки, який створений на підприємстві для цієї компетенції. Він в обовязковій формі повинен включати в себе такі етапи:
Комплексна перевірка повинна включати в себе анкетування закритої чи відкритої форми, в залежності від поставленого запитання. Метою якої є, зясування ставлення опонента то майбутньої посади.(Додаток №5)
Тестування, складання тестів повинно бути розробленню таким чином, щоб дати найбільш повну картину психологічним якостям особистості.
На основі результатів проведеного анкетування і тестування, проводимо співбесіду. Форма якої може містити питання більш особистого характеру.
Провести спостереження за даною особою :
1.Які установи відвідує.
2.Прихильність до азартних ігор
3.Прихильність до жінок( венеричні хвороби).
4.Религия,секти.
5.Наявність високих розумових здібностей.
ІІІ Розділ.Організація діяльності служби безпеки.
3.1Документальна організація і регламентації служби безпеки:
1. Положення про службу безпеки. (Додаток№1)
2. Положення про службу (підрозділ) охорони. (Додаток№2)
3. Положення про відділ загальної охорони.(Додаток№11)
4.Положення про інфорьаційно-аналітичну групу.(Додаток№13)
5.Положення про технічний захист інформації.(Додаток№12)
Всі ці документи наведенні в додатках.
3.2.Бізнес перевірка: засоби та методи збору інформації.
Захищеність інформації на підприємстві призводить до не ознайомлення цієї інформації з третіми особами , які б в свою чергу при ознайомлені могли нанести шкоди при ознайомлені з цією інформацією. Тому потрібно знайти ймовірні канали розповсюдження конфіденційної інформації. Ці канали приведено нижче:
- при передачі інформації по каналам електрозвязку,
- при доповіді і оголошенні на ділових зустрічах,
- при листуванні,
- при розмовах на зустрічах,
- при втраті документів,
- при безконтрольному залишені документів,
- при безконтрольній розробці документів,
- при документообороті.
- при безконтрольному зберіганні і знищенні документів,
- при безконтрольному прийомі документів.
Збір інформації може проводитися двома методами:
1.Правомірний
2.Неправомірний
Правомірний метод це метод за яким збирання інформації відбувається через:
- партнерів,
- контрагентів,
- банківські установи,
- податкова служба,
- інші державні органи.
За допомогою цих установ можливий витік конфіденційної інформації.
Неправомірний метод це так зване промислове шпигунство. Під промисловим шпигунством розуміється несанкціоноване отримання науково-технічних і технічної інформації.
Способи несанкціонованого до ступа к конфіденційної інформації:
- ініціативне співробітництво,
схилення до співробітництва,
- випитування,
- підслуховування,
- нагляд,
- крадіжка
- копіювання,
- знищення,
- неправомірне підключення,
- перехват,
- негласне ознайомлення,
- фотографування.
Способи попередження розповсюдження інформації:
- моніторинг телефонних переговорів які ведуться,
- акустичний і візуальний контроль розмов і дій в службових приміщеннях,
- збільшення відповідальності за охорону інформації,
- контроль публікацій ,виступів, інтервю,
- вивчення дій і поведінки співробітників в неробочі години.
3.3.Аналітичне забезпечення інформаційної безпеки.
Звіт щодо можливих загроз інформаційної безпеки СПД.
Мною було проаналізовані можливі загрози на підприємстві по витоку конфіденційної інформації згідно проведеної роботи пропоную слідуючи заходи:
1.Обмежити вільний доступ до мережі Інтернет співробітникам товариства,
2.На компютерах де знаходитися конфіденційна інформація заборонити вихід в мережу Інтернет,
3.Працівники які володіють конфіденційною інформацією укласти договори про нерозголошення комерційної таємниці,
4.Заборонити співробітникам грати в компютерні ігри на компютерах,
5.Заборонити співробітникам проносити програми зі сторони для установки їх в системи обробки інформації,
6. Непроводити з іншими підприємствами обміну програмного забезпечення,
7. Використовувати спеціальні антивірусні програми.
Висновок
В процесі написання курсової роботи я навчився складати документи повязані із забезпеченням безпеки на підприємстві “Глобус”. На даному підприємстві мною була розроблена система служби охорони, яка б забезпечила охорону даного обєкта в повній мірі. Були розроблені комплексні програми по забезпеченню економічної безпеки, інформаційної. Також я створив методи по перевірці контрагентів та партнерів свого підприємства. Розробив структуру служби безпеки на підприємстві та виділив основні підрозділи служби, їх взаємодію між собою.
Література:
1. Закони України:
- "Про інформацію" від 02.10.1992 р.;
- "Про захист інформації в автоматизованих системах" від 05.07.1994 р.;
- "Про захист від недобросовісної конкуренції" від 07.06.1993 р.;
- "Про науково-технічну інформацію" від 25.06.1993 р.;
- "Про звернення громадян" від 02.10.1996 р.;
- "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації" від 23.09.1997р.
10. Інструкція про порядок здійснення контролю за діяльністю суб'єктів підприємницької діяльності, які надають послуги з охорони власності, охорони громадян, а також діяльністю служб охорони підприємств та організацій усіх форм власності", затверджена наказом МВС України від 14.07.1998 р. № 257.
11. Настанова з організації служби нарядів міліції охорони Державної служби охорони при МВС України, затверджена наказом МВС України від 29.02.2003 р. № 1358.
12. Загальні положення щодо захисту інформації в комп'ютерних системах від несанкціонованого доступу. К., 1999.
13. Зубок Н., Спектор В., Воронин Ю. Правовьіе основьі охран-
ной деятельности в Украине. К., 1999.
14. Зубок М., Ніколаєва Л. Організаційно-правові основи без
пеки банківської діяльності В Україні. К., 2000.
15. Шпехт В.М. Безпека та захист бізнесу. П.,2008.
Додатки
Додаток№1
«ПОГОДЖЕНО» Начальник служби безпеки підприємства П.І.Б.«___» _________ 200__ року |
“ЗАТВЕРДЖУЮ” Директор підприємства П.І.Б.„___” ___________ 200__ року |
Положення про службу безпеки ТзОВ „Глобус”
1. Загальні положення
1.1. Служба безпеки (далі Служба) призначена для вирішен
ня завдань, пов'язаних із забезпеченням безпеки комерційної ді
яльності товариства.
Діяльність Служби є одним із найважливіших засобів досягнень
ня головної мети товариства отримання прибутку.
1.2. Служба у своїй діяльності керується законами України, нормативними актами органів державної влади і управління . Концепцією безпеки за цим положенням беззаперечно дотримується законності і застосовує сили, форми та методи роботи, що відповідають чинному законодавству і не порушують конституційних прав і свобод громадян.
З Свою діяльність Служба здійснює переважно на конфіденційній основі, що передбачає збереження у таємниці відповідних ходів та методів роботи її підрозділів, а також відомостей, які становлять інформацію з обмеженим доступом.
За результатами своєї діяльності керівник Служби регулярно інформує керівника товариства та за його розпорядженням відповідальних працівників товариства.
1.3 Діяльність Служби має переважно упереджу вальний харак
тер і передбачає своєчасне здійснення заходів впливу на ситуацію
з метою протидії нанесенню матеріальної, фінансової, моральної
або фізичної шкоди товариству та його персоналу.
2. Основні завдання Служби
2.1. Своєчасне виявлення, попередження і локалізація реальних і потенціальних загроз діяльності товариства з боку конкурентів, кримінальних елементів, недобросовісних контрагентів, клієнтів та його працівників.
2.2 Проведення відповідних заходів з метою забезпечення с доброзичливої обстановки на товаристві і в його установах, сприяння формуванню і підвищенню високого іміджу товариства на ринку.
2.3 Виявлення внутрішніх та зовнішніх причин і умов, які завдають підприємству і його персоналу матеріальної, фізичної шкоди, вироблення і реалізація заходів щодо інформаційно-аналітичного забезпечення , операцій та угод. Розробка системи заходів інформаційної безпеки, впровадження її в практику роботи.
Проведення заходів з економічної безпеки, ресурсів підприємства, недопущення збитків доведенні ним комерційних операцій.
2.4 Підготовка персоналу товариства з питань безпеки йо
діяльності..
і установ товариства нормативно-правових документів з питань безпеки.
3. Об'єкти діяльності Служби
Організації і особи (в тому числі співробітники товариства), що займаються шахрайством стосовно власності товариства та зловживають службовим становищем з метою отримання прибутків за його рахунок.
3.3. Установи, організації й особи (у тому числі акціонери, пар
тнери і контрагенти товариства), які використовуються або мо
жуть використовуватись конкурентами, злочинцями або іншими
суб'єктами для проведення заходів недобросовісної конкуренції,
промислового шпигунства та протиправних посягань на власність і
імідж товариства.
4. Сили та засоби Служби
5. Права Служби
5.3. Участь у перевірці і контролі роботи персоналу підприємства. 5 5 Користування інформацією, документами, інформаційними
базами даних, що є в підрозділах і установах товариства, з метою
попередження, виявлення та локалізації протиправних дій.
5.4. Користування засобами, що є у розпорядженні Служби (в то
му числі і коштами), для виконання завдань, поставлених перед нею.
6. Керівник Служби
Координація діяльності підрозділів товариства з питань забезпечення його безпеки;
Керівник Служби має право:
7. Організація роботи Служби
7.1. Діяльність Служби організовується у відповідності з Кон
цепцією безпеки діяльності товариства, цим положенням, рі
шеннями керівних органів підприємства та розпорядженнями його
керівника.
7.2. Робота із забезпечення безпеки діяльності товариства
проводиться у таких напрямах:
Додаток№2
«ПОГОДЖЕНО» Начальник служби безпеки підприємства П.І.Б.«___» _________ 200__ року |
“ЗАТВЕРДЖУЮ” Директор підприємства П.І.Б.„___” ___________ 200__ року |
Положення про службу (підрозділ) охорони „Глобус”
1. Загальні положення
1.1. Служба (підрозділ) охорони є відокремленим підрозділом
товариства (структурним підрозділом товариства, структурним
підрозділом служби безпеки). Вона (він) підпорядковується безпо
середньо керівнику товариства (керівнику служби безпеки під
приємства).
Метою діяльності служби (підрозділу) охорони є охорона об'єктів та вантажів товариства, забезпечення пропускного та внутрішньо об'єктового режиму на товаристві та у його установах.
2. Організаційна структура служби (підрозділу) охорони
3. Завдання служби (підрозділу) охорони
Організація і встановлення технічних засобів охорони та протипожежної сигналізації на об'єктах та в приміщені товариства і його установ.
Здійснення пропускного режиму на підприємств та в його установах,
3.3 Організація і здійснення охорони вантажів товариства під їх транспортування різними видами транспорту.
3.4 Охорона матеріальних цінностей товариства у кризових
ситуаціях, участь у їх евакуації в безпечні місця.
4. Функції служб (підрозділу) охорони
4.1. Розробка і впровадження в практику діяльності товарис
тва відповідних режимів охорони його об'єктів та офісів.
4.2. Забезпечення взаємодії з підрозділами Державної служби
охорони при МВС України з питань захисту об'єктів та матеріаль
них цінностей товариства, попередження посягань на них.
4.3. Розробка планів удосконалення технічної укріпленості об'єктів товариства та режимів їх охорони.
5. Взаємодія служби (підрозділу) охорони з підрозділами і установами товариства
Служба (підрозділ) охорони взаємодіє з усіма підрозділами і установами товариства з питань:
Начальник служби безпеки підпис
Додаток № 3
«ПОГОДЖЕНО» Начальник відділу загальної охорони служби безпеки підприємства П.І.Б.«___» _________ 200__ року |
“ЗАТВЕРДЖУЮ” Начальник служби безпеки підприємства П.І.Б.„___” ___________ 200__ року |
ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ
ОХОРОНЦЯ ВІДДІЛЕННЯ ОБЄКТОВОЇ ОХОРОРНИ ТА ОПЕРАТИВНОГО РЕАГУВАННЯ ВІДДІЛУ ЗАГАЛЬНОЇ ОХОРОНИ СБ ПІДПРИЄМСТВА
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Співробітник охорони (охоронець) підпорядковується старшому зміни. У своїй діяльності керується обов'язками охорони і табелем посади.
2. ОБОВ'ЯЗКИ
Співробітник охорони зобов'язаний:
- пильно охороняти і надійно захищати охоронюваний об'єкт від зазіхань;
- нести службу не відволікаючи на зовнішні впливи;
- не залишати місця несення служби до кінця своєї зміни;
- у залежності від специфіки служби мати дозволені види зброї і застосовувати його, якщо цього вимагає службова обстановка;
- застосовувати зброя без попередження у випадках явного нападу на нього чи на охоронюваний об'єкт;
- у позаштатних ситуаціях (пожежа, захворювання) діяти відповідно до приватних інструкцій посадам;
- уміти правильно застосовувати і використовувати наявні на посаді прилади, засоби зв'язку і пожежегасіння.
3.ПРАВА
Співробітник охорони є особа недоторкана. Його недоторканність полягає в:
- особливій охороні законом його прав і особистого достоїнства;
- підпорядкуванні його строго визначеній особі - старшому зміни;
- обов'язки всіх осіб беззаперечно виконувати вимоги співробітника, обумовлені його службою;
- наданні йому права застосовувати зброю і спецзасоби.
4. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
Охоронець несе відповідальність за якісне і своєчасне виконання покладених на нього обов'язків.
5.ВЗАЄМОВІДНОСИНИ.
В разі відсутності старшого зміни виконує його обовязки.
ОХОРОННИК _____________________________________
Додаток№4
ІНСТРУКЦІЯ
ПРО ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ ВНУТРІШНІХ РОЗСЛІДУВАНЬ НА ПІДПРИЄМСТВІ
Найбільш поширене розслідування наступних видів подій (у порядку убування популярності):
- дрібні серійні розкрадання особистого майна;
- дрібні серійні розкрадання суспільного майна;
- розкрадання фінансових засобів шляхом підробки бухгалтерських документів;
- витік інформації;
- разові великі розкрадання суспільного майна.
Внутрішні розслідування на підприємстві, з одного боку, легше, але з іншого боку - трохи сутужніше офіційних розслідувань органами внутрішніх справ. По-перше, підсумком внутрішнього розслідування служить збір комплексу навіть непрямих, доказів, що викривають зловмисника. Для керівництва підприємства необхідне прізвище особи, що зробив даний вчинок. Таким чином, немає необхідності побудови повної доказової бази на основі прямих доказів, що необхідно для суду. У цьому змісті робота трохи простіше. Однак, по-друге, розслідування частка. Таким чином, приватний детектив не має багатьох прав співробітника ОВД і широкого доступу до баз даних і криміналістичних засобів. Це, звичайно, є стримуючим чинником при проведенні наслідку,
Необхідно співробітникам групи службових розслідувань постійно спілкуватися з співробітниками підприємства. Саме головне співробітник групи може використовувати свої внутрішні джерела інформації.
Крадіжка особистого майна.
Відбуваються звичайно у виді крадіжок. Найбільш популярні наступні: гроші й інші цінності з залишених без догляду сумок і верхнього одягу, шухляд робочого столу. Відбуваються звичайно під час обідніх і інших перерв, у неробочий час (із шухляд столів). Найбільшу складність розслідування представляє той факт, що пропажа виявляється потерпілим через достатній час після крадіжки (звичайно через кілька годин), що є причиною практичної неможливості визначення зловмисника після одиночного розкрадання. З іншого боку, такі правопорушення є в більшості випадків серійними. Тому зловмисник обчислюється після серії однотипних правопорушень (звичайно, після двох-трьох типових випадків). Однак, необхідно проводити максимально можливе дослідження кожного факту серії. По-перше, визначається можливий час крадіжки. Для цього необхідно з'ясувати коли, де і на який час речі оставлялись без догляду. Це роблять шляхом опитування не тільки потерпілого, але і свідків (сусідів по кабінеті). У такий спосіб визначається приблизний час (можливі кілька версій), коли правопорушення відбулося.
Далі складається список тих, хто мав (чи міг мати) доступ до речей без контролю з боку товаришів по службі чи СБ. Список складається на основі показань співробітників підприємства, охоронців, даних охоронного відеоспостереження. Ретельно вивчаються підозрювані: їхнє положення в колективі, психологічні дані, гостра необхідність грошей і ін. Вивчається поводження підозрюваних, фіксуються невідповідності. Обов'язково проводиться опитування підозрюваних, порівняння їхніх показань між собою і з показаннями свідків, поводження (особливо невербальне) під час опитування.
Необхідно передбачити в контракті зі співробітниками пункт про обов'язкову допомогу при проведенні внутрішніх розслідувань. У противному випадку працівник має право відмовитися від опитування. Звичайно, на підставі одного випадку дуже складно зробити висновок про причетність кого-небудь з підозрюваних до розкрадання. Але при розслідуванні серії, зіставленні підозрюваних по кожній події, "випливають" імена дійсних зловмисників. При цьому необхідно пам'ятати, що зловмисник може бути не один. Можливе проведення подібних правопорушень, незалежно друг від друга, декількома особами. Чим більше серія однотипних злочинів, тим легше визначаються із загального списку підозрюваних дійсний правопорушник.
Розкриття серійних крадіжок часто полегшується використанням технічних засобів. До числа найбільш популярних відносяться барвники типу "Радомин" у піропатроні. Піропатрон пакується у футляр для коштовностей (чи інший маскувальний кожух, що представляє інтерес для правопорушника). Чи рано пізно порушник добирається до футляра, відкриває кришку і покривається фарбою, яка важко змивається червоного кольору. Народний засіб пришивання в кишеню рибальських гачків. Але необхідно пам'ятати, що в 19 випадках з 20 на них ловиться сам власник кишені. На видному місці може оставляться сумка з організацією технічного чи фізичного спостереження - метод провокації. Корисні міри внутрішнього режиму: патрулювання, установка схованих моделей відеокамер спостереження і сигналізації.
Дрібні серійні розкрадання суспільного майна.
Розслідування серійних крадіжок грошей виробляється в такий спосіб. Головне - виявити осіб, що мають доступ у чи приміщення місця збереження (сейф, шухляда столу). Визначаються можливі шляхи проникнення в такі приміщення і місця.
Обов'язково визначається можливий час (чи період/ періоди) розкрадання. Останнє досить проблематично, тому що часто викрадається лише частина грошей (третина або половина стопки грошових купюр). Таким чином, пропажа звичайно помічається через кілька днів. Варто вживати профілактичних заходів (сигналізація, пломби, піропатрони й ін.). Необхідно вказати на те, що в більшості випадків (7-9 випадків з 10) винуватцями розкрадання майна (організаторами, співучасниками, "навідниками") є охоронці.
Для розслідування серійних крадіжок необхідно передбачити нічні "рейди" охоронців. Для цього зіставляються (по журналі чергувань) зміни охоронців з датами розкрадань. У випадку виявлення стійкої закономірності можна робити висновок про винність співробітника. Подібні розкрадання обов'язково бувають серійними, тому не варто зневажати технічними засобами розслідувань. Найбільш стандартний варіант - схована установка відеокамер спостереження з відеомагнітофоном у приміщеннях, де можливі розкрадання (кабінет керівника, склад). Цей метод дасть прямі докази проти підозрюваного.
При розслідуванні разових великих розкрадань суспільного майна спочатку необхідно визначити період/періоди здійснення злочину. Для цього заповнюється тимчасова сітка перебування на об'єкті. У дану сітку (таблицю) з періодом 1 година уписуються всі особи, що знаходилися на об'єкті, і свідки їхнього перебування. Таким чином, визначаються періоди, коли на об'єкті нікого не було. Це і є ймовірний час здійснення злочину. Шляхом ретельного дослідження місця події потрібно визначити шляху виносу майна. Після цього необхідно опитати чергового (вахтера, охоронця), жителів біля будинків, що коштують. У такий спосіб можна конкретно встановити час здійснення злочину.
Тепер на підозру беруться наступні обличчя: знаючі про перебування на об'єкті даних цінностей, що знають систему охорони, що знають про порушення в системі несення охоронної служби, що знають про дійсну цінність викраденого майна. На особливу підозру береться останній співробітник, який виходив з підприємства, оскільки тільки він знав про порушення (якщо вони були допущені) несення охоронної служби, міг підготувати майно до виносу і місце здійснення злочину й ін. Перевіряється наявність алібі перших підозрюваних на передбачувані періоди здійснення злочину. Частина підозрюваних звільняються від підозр. Інші беруться в розробку. Вивчається: наявність екстрених значних матеріальних утруднень, можливість використання транспорту (чи особистий транспорт), наявність місць збереження майна (гараж, дача знайомих і ін.), що підозрюють на дану людину. Дуже часто в здійсненні злочину допомагають родичі (брат, дядько, племінник). Необхідно з'ясувати їхня наявність. Можна опитати підозрюваного родича окремо і з'ясувати його реакції на питання, що задаються. Необхідно також точно фіксувати реакції (вербальні, невербальні) підозрюваних під час їхніх опитувань і, особливо, під час повідомлення їм про злочин, що відбувся. Як правило, реакції зловмисника дуже явно відрізняються від реакцій інших співробітників.
На підставі сукупності ознак звичайно можна виділити зі списку підозрюваних одного, котрий з великою часткою імовірності і буде винним. Звичайно, такий наслідок проводиться, коли правопорушник не залишив за собою прямих доказів. Але, як показує практика, на місці здійснення злочину прямих доказів звичайно не залишається. Таким чином, злочинця можна визначити тільки з комплексу побічних доказів. Прямі докази можуть знайти співробітники МВС пізніше, шляхом обшуку чи комплексного допиту підозрюваного.
Розкрадання фінансових засобів шляхом підробки бухгалтерських документів.
Для профілактики чи розкриття подібних правопорушень у бухгалтерії підприємства регулярно проводиться внутрішній аудит. При цьому аудитор працює разом з співробітником СБ або МВС, знайомим із правилами проведення графологічних експертиз. Періодичність аудита: мінімум - один раз у рік, норма - один раз у півроку. При підозрі на підроблені документи детектив порівнює щирі підписи керівництва і підпису на документі. При виявленні невідповідності проводиться порівняльна експертиза підпису на документі і зразків підписів і почерків працівників бухгалтерії. Для грамотного графолога досить нескладно визначити факт підробленого підпису і провести порівняльний аналіз почерків. Почерк кожної людини строго індивідуальний, легко ідентифікується навіть при намірі підробки і листі лівої (для правшей) рукою, нескладно порівнюється.
Витік інформації.
Розслідування витоку інформації по суті аналогічно розслідуванню інших серійних внутрішніх злочинів. Спочатку визначається сутність інформації, якої був витік. Після цього - можливий період, коли відбувся витік інформації, коло осіб, що мали право на одержання цієї інформації і отримавших її. При цьому особлива увага приділяється тим, кому ця інформація була потрібна не в службових цілях. Таким чином, окреслюється коло підозрюваних. Після цього конкретно досліджуються всі підозрювані. Вивчаються: різниця в доходах-витратах, коло неслужбового спілкування (особливо з представниками конкуруючих чи інших зацікавлених структур), інтерес до закритої інформації взагалі і до не використовуваного в службових цілях зокрема й ін. У такий спосіб визначається ймовірний зловмисник (зловмисники). Надалі за ними підсилюється спостереження, а також проводяться заходи щодо з'ясування каналу витоку шляхом надання нібито коштовної інформації і контролю над її наступним поширенням.
Результати внутрішнього розслідування оформляються Справою розробки. На Справу ставлять гриф "Конфіденційно" і представляють керівнику підприємства (через начальника СБ). У Справу підшиваються:
- документи ходу розслідування (огляд місця події, протоколи опитувань і ін.);
- документи про підсумкам розслідування;
- доповідна записка (вивчення причин здійснення злочину і позначення облич, побічно винних у злочині);
- рекомендаційна записка (розробка мір, методів і заходів, що перешкоджали надалі проведенню подібних злочинів);
- супровідний лист.
Керівник підприємства за власним бажанням уживає заходів стосовно передбачуваного правопорушника і порушників трудової дисципліни. Результати розслідування обов'язково передаються органам внутрішніх справ.
Приблизний склад осіб при видах правопорушень:
-при дрібних серійних розкраданнях особистого майна - товариші по службі, сусіди по кабінеті;
-при дрібних серійних розкраданнях суспільного майна - охорона (у більшості випадків);
-при великих серійних розкраданнях суспільного майна - звичайно середній керівний і старший склад працівників, що служить, підприємства;
-при розкраданнях фінансових засобів шляхом підробки бухгалтерських документів - співробітники бухгалтерії;
-при витоку інформації - середнє чи вище керівне ланка підприємства;
Додаток № 5
Анкета (зразок)
а) невелику;
б) важливу;
в) мені байдуже;
а) правових;
б) насильницьких;
в) залежно від обставин;
а) відкрию вогонь;
б) попрошу вийти;
в) затримаю для зясування;
5. Щоб ви хотіли змінити у вже існуючій моделі аудиту безпеки ?
6. Чому ви вибрали цей напрямок діяльності?
7. Чи є обмеженою кількість вогнепальної зброї, яку може мати працівник не державної СБ?
а) так;
б) ні;
в) він не має права на зброю взагалі;
8. На вашу думку, криптографія це.....?
а) мова шифрування за допомогою ключів;
б) мова письмового спілкування;
в) це розділ малювання;
9. Ваш вік?
10. Стать?
Додаток №6
Тестування (зразок)
- так;
- ні;
- так;
- ні;
- частково;
- та;
- ні;
- ніколи;
- постійно;
- рідко;
- так;
- ні;
- я ніколи її не скидаю;
- так;
- ні;
- тиша, спокій;
- постійний рух;
- ні;
- так;
- так;
- ні;
- частково;
- ні;
- так;
- можливо;
Додаток №7
«ПОГОДЖЕНО» Начальник відділення режиму, охорони та оперативного реагування відділу загальної охорони СБ підприємства П.І.Б.«___» _________ 200__ року |
“ЗАТВЕРДЖУЮ” Начальник служби безпеки підприємства П.І.Б.„___” ___________ 200__ року |
ПОЛОЖЕННЯ
про відділення режиму, охорони та оперативного реагування
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Відділ відділення режиму, охорони та оперативного реагування є самостійним структурним підрозділом служби безпеки і підпорядковується начальнику відділу загальної охорони.
1.2. У своїй діяльності відділення керується вимогами інструкції з організації режиму й охорони.
2. ЗАДАЧІ
2.1. Організація і підтримка пропускного і внутріоб'єктового режиму.
2.2. Організація охорони атестованих по режиму конфіденційності приміщень.
2.3. Організація особистої охорони керівників і провідних співробітників.
2.4. Організація і встановлення мір фізичного і технічного захисту будинків і приміщень.
2.5. Організація, розробка і контроль системи безпеки в повсякденних і особливих умовах (стихійні лиха, поломки, аварії, безладдя і т.п. ).
2.6. Організація пропускного і внутріоб'єктового режиму.
2.7. Розробка дозвільної системи і забезпечення допуску співробітників до документів, матеріалам і зведенням, що складають комерційну таємницю.
2.8. Удосконалювання системи пропускного і внутріоб'єктового режиму.
3. СТРУКТУРА
У складі відділення режиму, охорони та оперативного реагування входять наступні працівники:
1.Начальник відділення 1 чол.
2.Старший охоронник (старший зміни) 4 чол.
3.Охоронник 12 чол..
4.Інспектор пропускного режиму 1 чол.
4.ФУНКЦІЇ
Відповідно до основних задач відділення режиму, охорони та оперативного реагування виконує наступні функції.
4.1.забезпечення охорони будинків, приміщень, територій підприємства;
4.2.забезпечення контролю доступу, контрольно-пропускного режиму на підприємстві;
4.3.контроль ввозу-вивозу товарів, продукції тощо;
4.4.контроль за забезпеченням внутрішнього режиму на підприємстві;
4.5.протистояння при нападі на обєкт;
4.6.охорона масових міроприємств (презентації, концерти), які проводяться підприємством.
4.7.оперативне реагування на надзвичайні події і терористичні акти на охороняємих обєктах підприємства;
4.8.посилення груп охорони на обєктах в разі серйозних загроз;
4.9.організація захисту обєкту від нападу;
4.10.локалізація загроз і блокування обєктів при нападі;
4.11.проведення початкових міроприємств після терористичних актів.
4.12.контроль за виготовленням, станом обліку, зберігання, порядком видачі та використання бланків службових посвідчень (перепусток), печаток, штампів.
4.13.організація роботи з виконання рішень, наказів і розпоряджень керівництва фірми по забезпеченню захисту комерційних секретів і забезпеченню безпеки діяльності.
4.14.забезпечення єдності дій і організація захисту, безпеки, схоронності документів і цінностей у звичайних і особливих умовах.
4.15розробка, обновлення інструкції, положення й інших нормативних документів по режиму й охороні.
4.16.організація, розробка і контроль за ефективністю діючої дозвільної системи допуску співробітників, компаньйонів і клієнтів до ознайомлення і роботи з документами конфіденційного характеру, з метою виключення можливості (ознайомлення зі зведеннями, що не відносяться до виконуваній ними роботі.
4.17.організація і забезпечення системи контрольованого доступу і спеціального пропускного режиму на підприємство і приміщення.
4.18.визначення системи охорони і участь у її організації і забезпеченні роботи виділених приміщень.
4.19.забезпечення особистої охорони керівництва і співробітників.
4.20.організація і забезпечення пропускного і внутріоб'єктового режиму: видача пропусків (постійних, тимчасових, разових); порядок відвідування, облік відвідувачів;
5. ПРАВА НАЧАЛЬНИКА ВІДДІЛЕННЯ
5.1. На основі єдиноначальності керує діяльністю відділення відповідно до покладеного на відділення задачами і функціями.
5.2. Призначає проведення перевірок стану й ефективності роботи з забезпечення охорони обєктів підприємства.
5.4. Клопочеться про заохочення співробітників, що активно беруть участь у роботі з попередження витоку охоронюваних зведень, виконанні вимог режиму й охорони.
5.6. Зажадає від співробітників і клієнтів строгого виконання встановленого пропускного і внутріоб'єктового режиму.
5.7. Порушує клопотання перед керівництвом про залучення до дисциплінарної відповідальності осіб, що допустили порушення режиму.
6. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
6.1. Усю повноту відповідальності за виконання задач і функцій підрозділу несе начальник відділення режиму, обєктової охорони та оперативного реагування.
6.2. Ступінь відповідальності інших співробітників відділення встановлюється посадовими інструкціями.
Додаток№8
«ПОГОДЖЕНО» Начальник відділу загальної охорони служби безпеки підприємства П.І.Б.«___» _________ 200__ року |
“ЗАТВЕРДЖУЮ” Начальник служби безпеки підприємства П.І.Б.„___” ___________ 200__ року |
ІНСТРУКЦІЯ
З ПРОПУСКНОГО І ВНУТРІОБ”ЄКТОВОГО РЕЖИМУ ПІДПРИЄМСТВА.
ОРГАНІЗАЦІЯ РЕЖИМУ Й ОХОРОНИ
Основною задачею служби безпеки по забезпеченню режиму й охорони є організація і здійснення заходів для забезпечення безпеки діяльності і захисту інформації всіма можливими в конкретних умовах способами і засобами.
З метою забезпечення надійної охорони матеріальних цінностей, конфіденційних документів і інформації, що містить зведення комерційного характеру, а також своєчасного попередження спроб несанкціонованого доступу до них установлюється визначений режим діяльності, дотримання якого обов'язково для всіх співробітників, відвідувачів і клієнтів.
Керівники і співробітники фірми, що забезпечують і здійснюють режим і охорону, керуються у своїй діяльності відповідним законодавством, нормативними документами і дійсними рекомендаціями.
ОСНОВНІ ЗАДАЧІ ОРГАНІЗАЦІЇ РЕЖИМУ Й ОХОРОНИ.
Основними задачами організації режиму й охорони є:
- попередження проникнення в службові приміщення, в охоронювані зони і на територію об'єкта сторонніх облич;
- забезпечення порядку внесення (виносу), ввозу (вивозу) матеріальних цінностей і входу (виходу) співробітників і клієнтів.
Усі приміщення підприємства в залежності від призначення і характеру чинених у них актів, чи дій операцій розділяються на кілька зон приступності (безпеки), що враховують ступінь важливості різних частин об'єкта з погляду можливого збитку від кримінальних погроз. Зони безпеки розташовуються послідовно, від забору на території об'єкта до сховища цінностей і інформації, створюючи ланцюг перешкод, що чергуються, що прийдеться переборювати зловмиснику.
ВИМОГИ ВНУТРІОБ'ЄКТОВОГО РЕЖИМУ.
1. Внутріоб'єктовий режим - це встановлений у фірмі порядок виконання правил внутрішнього трудового розпорядку, спрямованих на забезпечення економічної безпеки, збереження матеріальних засобів і захисту конфіденційної інформації.
2. Внутріоб'єктовий режим передбачає наступні основні вимоги:
- установлення чіткого розпорядку робочого часу;
-строге дотримання співробітниками правил економічної й інформаційної безпеки, правил протипожежної і протиаварійної безпеки і техніки безпеки;
- установлення порядку прийому і роботи з відвідувачами сторонніх організацій;
- устаткування фірми технічними засобами забезпечення виробничої діяльності (зв'язок, автоматизація, охоронна і пожежна сигналізація, замки, огородження й ін.);
- порядок здачі і прийому приміщень під охорону;
- порядок ведення телефонних, факсових і телекомунікаційних обмінів інформацією з дотриманням режиму конфіденційності й економії.
3. Робота з представниками сторонніх організацій здійснюється в наступному порядку:
- приймаючий фахівець напередодні робить заявку канцелярії наступного дня з указівкою П.І.Б. прибуваючих, їхнього місця роботи і часу передбачуваного прибуття;
- у день прибуття запрошених канцелярія фіксує їхнє прибуття в журналі обліку відвідувачів і запрошує фахівця фірми;
- фахівець зустрічає прибулих, одержує в канцелярії ключі від кімнати переговорів і супроводжує туди відвідувачів. Забороняється прийом представників сторонніх організацій в інших приміщеннях офісу без спеціального на те дозволу чи директора його заступника;
- у ході роботи необхідно щільно закривати вікна і штори;
- по закінченні роботи з відвідувачами приймаючий їхній фахівець проводжає їх до виходу з офісу і робить у журналі обліку відвідувачів відповідні замітки про час їхнього відходу. Під час перебування відвідувачів приймаючий фахівець зобов'язаний контролювати їхнє перебування і дії. Після завершення зустрічі фахівець фірми закриває кімнату переговорів і здає ключі від її канцелярії.
ПРОПУСКНИЙ РЕЖИМ.
Пропускний режим - це встановлений у фірмі, організації, на підприємстві порядок, при якому виключається можливість безконтрольного проходу (проїзду), внесення (виносу) матеріальних цінностей.
Прохід (проїзд) співробітників, що служать і інших людей на територію охоронюваного об'єкта і назад, внесення і винос матеріальних цінностей контролються по пропусках через контрольно-прохідні і проїзні переходи.
Пропускний режим передбачає:
- установлення визначеного порядку допуску на територію об'єкта робітників та службовців даного об'єкта і відвідувачів;
- установлення визначеного порядку вивозу (виносу), ввозу (внесення) продукції і матеріальних цінностей;
- пристрій огородження, висвітлення, устаткування контрольно-прохідних і проїзних пунктів (посад) і бюро пропусків засобами, сигналізації, зв'язку та іншою необхідною технікою, що забезпечує здійснення пропускного режиму, а також забезпечення їхньою документацією й інвентарем;
- визначення кола посадових осіб, що мають право видачі і підписи усіх видів пропусків;
- устаткування камер схову особистих речей і площадок для особистого автотранспорту.
ОРГАНІЗАЦІЯ ПРОПУСКНОГО РЕЖИМУ
Система регулювання доступу у фірму повинна передбачати:
- об'єктивне визначення надійності обличчя, що допускаються до роботи;
- максимальне обмеження кількості людей, що допускаються на об'єкти фірми;
- установлення для кожного працівника (чи відвідувачів) диференційованого за часом і по виду діяльності права доступу на об'єкт;
- чітке визначення порядку видачі дозволів і оформлення документів для входу (в'їзду) на об'єкт;
- визначення обсягів контрольно-пропускних функцій на кожному пропускному і проїзному пункті;
- устаткування контрольно-пропускних пунктів технічними засобами, що забезпечують достовірний контроль минаючих, об'єктивну реєстрацію проходу і запобігання несанкціонованого (у тому числі силового) проникнення сторонніх осіб;
- високу підготовленість і захищеність персоналу контрольно-пропускних пунктів.
ПРОПУСКНІ ДОКУМЕНТИ.
Звичайно встановлюються наступні види пропускних документів, що дають право проходу співробітників і відвідувачів на територію фірми, внесення (виносу), ввозу (вивозу) матеріальних цінностей:
- посвідчення;
- перепустка.
Перепустки можуть бути постійні, тимчасові і разові для співробітників і відвідувачів, а також матеріальні для ввозу (вивозу) матеріальних цінностей.
На посвідченнях і перепустках проставляються печатки, передбачені правилами режиму, і цифрові знаки, що визначають зону находження особи, період їхньої дії, право проносу портфелів (кейсів, папок і ін.). Період перебування співробітників на території фірми в робочий і неробочий час визначається керівництвом із проставленням цифрового знака на посвідченні чи перепустці. Зразки посвідчень і перепусток розробляються службою безпеки і затверджуються керівництвом фірми.
Затверджені зразки посвідчень особи, перепусток, відбитків цифрових знаків, печаток (штампів), що проставляються на посвідченнях і перепустках, списки зі зразками підписів чи керівників уповноважених осіб, що мають право підписувати посвідчення і пропуски, передаються начальнику відділу режиму й охорони під розписку.
Повна заміна посвідчень і постійних перепусток, як правило, через 3-5 років. Через 2-3 року виробляється перереєстрація з проставленням відповідної оцінки.
Для перереєстрації, чи заміни перепускних документів щорічно за станом на 1 січня в службу безпеки направляються відділом кадрів списки співробітників із указівкою посади, прізвища, імені, по батькові і найменування документа з відповідними позначками (цілодобово, робочий час з _ по __, з портфелем, у яку зону і т.п. ).
Посвідчення і постійні пропуски можуть видаватися обличчям, що не працюють на даній фірмі, по окремому затвердженому керівництвом списку з вказівкою установи, посади, прізвища, імені, по батькові і супровідним позначкам. Ці документи повинні постійно зберігатися в бюро перепусток (чи в уповноваженої особи) і видаватися відвідувачу в момент його прибуття. Після завершення роботи ці обличчя здають документи в бюро перепусток.
Посвідчення і постійні перепустки видаються зазначеним обличчям на підставі письмових клопотань керівників установ, де вони складаються в штаті.
Тимчасові перепустки з фотографіями на термін до трьох місяців видаються обличчям, що працюють тимчасово, чи прикомандированим. Тимчасові перепустки без фотографії на термін до одного місяця діють при пред'явленні паспорта (посвідчення особи).
Продовження дії тимчасових перепусток допускається на термін не більш двох місяців.
Постійні посвідчення чи перепустки видаються співробітникам при надходженні на роботу на підставі наказу про зарахування в штат.
РАЗОВІ І МАТЕРІАЛЬНІ ПЕРЕПУСТКИ.
Разова перепустка дійсна протягом 30 хвилин з моменту видачі до входу в будинок, а також протягом 15 хвилин після оцінки на пропуску про час відходу відвідувача з фірми. Керівник підрозділу, у якому знаходиться відвідувач, зобов'язаний на звороті разової перепустки зробити оцінку про час відходу відвідувача і розписатися з указівкою свого прізвища.
Матеріальні перепустки видаються особам, відповідальним за схоронність матеріальних засобів.
ОБЛІК ПРОПУСКНИХ ДОКУМЕНТІВ.
Облік бланків посвідчень і перепусток, їхнє оформлення і видача здійснюються бюро перепусток у відповідних обліково-контрольних документах.
По закінченні робочого дня співробітники бюро перепусток одержують від охорони видані ними разові перепустки з контрольними талонами до них і матеріальні перепустки під розписку в журналі обліку разових і матеріальних перепусток.
Контроль, звірення і підклеювання перепусток до їхніх корінців виробляється щодня співробітниками бюро перепусток, що видали їх у цей же день.
Книжки використаних разових і матеріальних перепусток з підклеєними відривними талонами, а також заявки на них зберігаються протягом трьох місяців, після чого вони підлягають знищенні у відповідному порядку.
Використані постійні і тимчасові перепустки знищуються в міру необхідності, але не рідше одного разу в рік.
Для обліку документів по пропускному режимі ведуться наступні справи, книги і журнали обліку:
- справа з наказами і розпорядженнями по пропускному режимі;
- справа з заявками структурних підрозділів на посвідчення, постійні і тимчасові перепустки;
- справа з інструкціями з пропускного режиму і зразками підписів на матеріальні перепустки;
- справа з актами на знищення пропускних документів;
- справа переписування по пропускному режимі;
- книга обліку щоденної витрати бланків разових перепусток;
- книга обліку видачі посвідчень, постійних і тимчасових перепусток.
Крім того, бюро перепусток веде книгу обліку відвідувачів по разових перепустках,
ПЕЧАТКИ І ШТАМПИ.
Для оформлення усіх видів пропускних документів бюро перепусток повинне мати наступні печатки і штампи:
- кругла (діаметр 25 мм) чи трикутна каучукова печатка для разових і матеріальних пропусків;
- кругла рельєфна металева чи каучукова печатка для посвідчень і постійних пропусків (діаметр 20 мм);
- штампи цифрових знаків;
- штампи "ПОГАШЕНИЙ", "ЗРАЗОК", "ТИМЧАСОВИЙ". У журналі обліку печаток і штампів фірми проти відбитка кожного чи штампа печатки робиться опис його змісту і призначення.
При заміні печаток і штампів на нові старі знищуються (оформлення актом), а в журналі робиться відповідна запис. На нові заводяться нові графи.
Ознайомлений_______________________
Додаток№9
ІНСТРУКЦІЯ
Про порядок зберігання та обліку пневматичної і холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів
До пневматичної зброї належать пістолети, револьвери, гвинтівки калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду, в яких снаряд (куля) приводиться в рух за рахунок стиснутих газів.
Пневматична та холодна зброя і бойові припаси, пристрої вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначені патрони міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами, установами, організаціями, господарськими об'єднаннями і громадянами може бути придбана для:
-озброєння особового складу охорони, а також окремих осіб, яким за родом служби законодавством дозволено носіння вогнепальної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів;
Дозволи на придбання та зберігання і носіння зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів для вказаних потреб видаються тільки за наявності законодавчого або нормативного акта про надання права працівникам міністерств, відомств, підприємств, установ і організацій, громадянам користуватися нею при виконанні службових обов'язків, мати у власності - після проходження такими особами навчання та здачі заліків.
При цьому на роботу, пов'язану з використанням зброї при виконанні службових обов'язків, приймаються особи, які досягли 21-річного віку і здатні за своїми діловими і моральними якостями виконувати такі роботи.
Пневматична, холодна зброя, пристрої вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначені патрони, придбана підприємствами, установами, організаціями та господарськими об'єднаннями з метою охорони підприємства належить до відомчої. Забороняється використовувати її не за призначенням, з метою, не передбаченою статутними завданнями, передавати стороннім особам, продавати окремим громадянам, зберігати у місцях проживання працівників.
Керівники підприємств, установ, організацій упродовж десяти днів із дня придбання, отримання пневматичної, холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів зобов'язані одержати в органі внутрішніх справ дозвіл на право її зберігання та використання.
Від збройової кімнати і металевих шаф (сейфів) з пневматичною, холодною зброєю і бойовими припасами має бути два комплекти ключів. Один комплект ключів постійно знаходиться в особи, яка відповідає за зберігання зброї і бойових припасів, дублікат - у опечатаному пеналі повинен зберігатися в керівника організації, на ім'я якого видано дозвіл на зберігання зброї.
Кімната для зберігання зброї повинна бути обладнана у два і більше рубежі охоронно-пожежною сигналізацією, виконаною прихованою проводкою до щитка електроживлення, з установленням датчиків на вікнах, дверях, люках, стінах, стелі, підлозі, що спрацьовує на відчинення або злом сейфів, шаф, де зберігаються зброя і бойові припаси, а також на появу людини всередині приміщення. Ці приміщення мають бути передані під охорону Державної служби охорони органів внутрішніх справ у встановленому порядку, з підключенням сигналізації на пульт централізованого нагляду. Допускається прокладання шлейфів охоронної сигналізації в трубах тільки всередині приміщення по залізобетонних і бетонних будівельних конструкціях;
Також вона має мати протипожежні засоби та опис майна, в який заносяться дані про кількість шаф, сейфів, металевих ящиків із зазначенням їх номерів і якою печаткою опечатуються. У разі наявності вентиляційних вікон, люків на них повинні встановлюватися залізні грати з вічками розміром не більше 100 х 100 мм, які виключають можливість проникнення через ці системи. Створи в стінах, призначені для прокладання інженерних мереж, повинні мати діаметр не більше 200 мм.
Відповідальність за стан обліку, зберігання і правильне використання зброї та боєприпасів несуть керівники організацій.
Додаток№10
ІНСТРУКЦІЯ
про порядок використання газової та пневматичної зброї, спеціальних засобів при виконанні завдань з охорони об»єктів та офісів.
Загальні положення.
1.Начальник служби безпеки підприємства зобов'язаний забезпечити умови зберігання, що виключають втрату та можливість крадіжки спеціальних засобів самооборони. Ці засоби повинні зберігаються у дерев'яних або металевих ящиках за місцем несення служби, до них не повинні мати доступ сторонні особи.
2.У всіх випадках носіння газових пістолетів (револьверів) власник (користувач) зобов'язаний мати при собі дозвіл органу внутрішніх справ на право їх зберігання (носіння). У разі відсутності у особи такого дозволу пістолет (револьвер) до розгляду справи вилучається працівниками органів внутрішніх справ у встановленому порядку.
3. Забороняється передавати газові пістолети (револьвери) та патрони до них іншим особам без дозволу органу внутрішніх справ. Органи внутрішніх справ мають право оформляти документи для передачі газових пістолетів (револьверів) одним власником іншому.
Порядок застосування пневматичної зброї та спеціальних засобів самооборони, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії виконанні завдань з охорони об‛єктів та офісів.
Спеціальні засоби самооборони, заряджені речовинами сльозоточивої та дратівної дії, застосовуються в таких випадках:
-для захисту від злочинних посягань на життя і здоров'я охоронника;
-для захисту від нападу на приміщення організації, установи та суб'єкта підприємницької діяльності, де вони працюють:
-для затримання особи, яка скоїла злочин і намагається втекти або вчинити опір, з наступною передачею її працівникам органів внутрішніх справ.
Перед застосуванням спеціальних засобів самооборони охоронець, якщо є можливість, зобов'язаний попередити нападника про свій намір їх застосувати.
Якщо внаслідок застосування спеціальних засобів самооборони нападникові заподіяно тілесні ушкодження або він помер, охоронник, що застосував такі засоби, зобов'язаний негайно викликати карету швидкої медичної допомоги, вжити заходів до забезпечення охорони місця події та сповістити про це органи внутрішніх справ і прокуратури.
Забороняється застосовувати спеціальні засоби самооборони у разі значного скупчення людей, якщо від цього можуть постраждати сторонні особи.
Категорично забороняється застосовувати спеціальні засоби самооборони до працівників правоохоронних органів під час виконання ними своїх службових обов'язків.
Відповідальність за порушення встановленого порядку обліку і застосування спеціальних засобів самооборони
Працівники охорони, що порушили встановлений порядок обліку та застосування спеціальних засобів самооборони, притягуються до відповідальності у порядку, встановленому чинним законодавством України.
Додаток№11
«ПОГОДЖЕНО» Начальник відділу загальної охорони служби безпеки підприємства П.І.Б.«___» _________ 200__ року |
“ЗАТВЕРДЖУЮ” Начальник служби безпеки підприємства П.І.Б.„___” ___________ 200__ року |
ПОЛОЖЕННЯ
про відділ загальної охорони
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Відділ загальної охорони є самостійним структурним підрозділом служби безпеки і підпорядковується начальнику служби безпеки.
1.2. У своїй діяльності відділ керується вимогами інструкції з організації режиму й охорони.
2. ЗАДАЧІ
2.3. Організація і підтримка пропускного і внутріоб'єктового режиму.
2.4. Організація охорони атестованих по режиму конфіденційності приміщень.
2.5. Організація особистої охорони керівників і провідних співробітників.
2.6. Організація і встановлення мір фізичного і технічного захисту будинків і приміщень.
2.7. Організація, розробка і контроль системи безпеки в повсякденних і особливих умовах (стихійні лиха, поломки, аварії, безладдя і т.п. ).
2.8. Організація пропускного і внутріоб'єктового режиму.
2.9. Розробка дозвільної системи і забезпечення допуску співробітників до документів, матеріалам і зведенням, що складають комерційну таємницю.
2.11. Удосконалювання системи пропускного і внутріоб'єктового режиму.
3. СТРУКТУРА
У складі відділу загальної охорони входять наступні структурні підрозділи:
1.Начальник відділу.
1. Відділення режиму, обєктової охорони та оперативного реагування.
2. Група вантажоперевезень та інкасації.
4.ФУНКЦІЇ
Відповідно до основних задач відділ загальної охорони виконує наступні функції.
5.1.забезпечення охорони будинків, приміщень, територій підприємства;
5.2.забезпечення контролю доступу, контрольно-пропускного режиму на підприємстві;
5.3.контроль ввозу-вивозу товарів, продукції тощо;
5.4.контроль за забезпеченням внутрішнього режиму на підприємстві;
5.5.протистояння при нападі на обєкт;
5.6.охорона масових міроприємств (презентації, концерти), які проводяться підприємством.
5.7.забезпечення безпеки вантажоперевезень;
5.8.забезпечення безпеки при інкасації;
5.9.організація протидії при спробі нападу на вантаж чи грошові кошти;
5.10.оперативне реагування на надзвичайні події і терористичні акти на охороняємих обєктах підприємства;
5.11.посилення груп охорони на обєктах в разі серйозних загроз;
5.12.організація захисту обєкту від нападу;
5.13.локалізація загроз і блокування обєкта при нападі;
5.14.проведення початкових міроприємств після терористичних актів.
5.15.контроль за виготовленням, станом обліку, зберігання, порядком видачі та використання бланків службових посвідчень (перепусток), печаток, штампів.
5.16.організація роботи з виконання рішень, наказів і розпоряджень керівництва фірми по забезпеченню захисту комерційних секретів і забезпеченню безпеки діяльності.
5.17.забезпечення єдності дій і організація захисту, безпеки, схоронністі документів і цінностей у звичайних і особливих умовах.
5.18.розробка, обновлення інструкції, положення й інших нормативних документів по режиму й охороні.
5.19.організація, розробка і контроль за ефективністю діючої дозвільної системи допуску співробітників, компаньйонів і клієнтів до ознайомлення і роботи з документами конфіденційного характеру, з метою виключення можливості (ознайомлення зі зведеннями, що не відносяться до виконуваній ними роботі.
5.20.організація і забезпечення системи контрольованого доступу і спеціального пропускного режиму в будинки і приміщення.
5.21.організація, забезпечення виконання вимог внутріоб'єктового режиму.
5.22.визначення системи охорони і участь у її організації і забезпеченні роботи виділених приміщень.
5.23.організація охорони, пропускного внутріоб”єктового режиму.
5.25.Забезпечення особистої охорони керівництва і співробітників.
5.26.організація і забезпечення пропускного і внутріоб'єктового режиму: видача пропусків (постійних, тимчасових, разових); порядок відвідування, облік відвідувачів;
5.27.бесіди з поступающими на роботу в підрозділи, робота яких зв'язана з комерційною таємницею, з метою встановлення їхньої придатності для цієї роботи;
- вивчення минулої трудової діяльності поступающего на роботу;
- розробляння планів комплектування кадрами;
- оформлення прийом, звільнення співробітників, допущених до комерційної таємниці;
5. ПРАВА НАЧАЛЬНИКА ВІДДІЛУ
5.1. На основі єдиноначальності керує діяльністю відділу відповідно до покладеного на відділ задачами і функціями.
5.2. Призначає проведення перевірок стану й ефективності роботи з забезпечення збереження комерційних секретів, режиму безпеки, охорони і технічного її забезпечення.
5.3.Требує від співробітників надання пояснень по фактах, що чи привели могли привести до витоку інформації, що складає комерційну таємницю.
5.4. Клопочеться про заохочення співробітників, що активно беруть участь у роботі з попередження витоку охоронюваних зведень, виконанні вимог режиму й охорони.
5.5. Проводити бесіди з поступающими на роботу і що звільняються й оформляти зобов'язання про нерозголошення зведень, що складають комерційну таємницю.
5.6. Зажадати від співробітників і клієнтів строгого виконання встановленого пропускного і внутріоб'єктового режиму.
5.7. Зажадати від співробітників письмових пояснень по фактах порушення пропускного і внутріоб'єктового режиму.
5.8. Порушувати клопотання перед керівництвом про залучення до дисциплінарної відповідальності осіб, що допустили порушення режиму.
5.9. Представляти до заохочень співробітників, які сумлінно виконуюють свої обов'язки.
6. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
6.1. Усю повноту відповідальності за виконання задач і функцій відділу несе начальник відділу режиму, обєктової охорони та оперативного реагування.
6.2. Ступінь відповідальності інших співробітників відділу встановлюється посадовими інструкціями.
Додаток№12
«ПОГОДЖЕНО» Начальник технічного відділення служби безпеки підприємства П.І.Б.«___» _________ 200__ року |
“ЗАТВЕРДЖУЮ” Начальник служби безпеки підприємства П.І.Б.„___” ___________ 200__ року |
Положення
про групу технічного захисту інформації та забезпечення спецзасобами технічного відділення служби безпеки підприємства
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Груп ТЗІ та забезпечення спецзасобами технічного відділення СБ підприємства підпорядковується начальнику технічного відділення СБ підприємства і керується вимогами інструкції по технічному захисту інформації.
2.ЗАДАЧІ
-постійно контролювати надійність технічних засобів захисту інформації та спецзасобів.
-не допускати витоку конфеденційної інформації з підприємства;
-вносити пропозиції по впровадженню на підприємстві нових технічних засобів захисту інформації та спецзасобів.
3. СТРУКТУРА
В склад групи входять:
1.Інженер ТЗІ 1 чол.
4.ФУНКЦІЇ
4.1.розробка планів технічного рівня безпеки в системі безпеки обєкта (робота виконується разом з спеціалізованими фірмами);
4.2. підготовка проектів організаційно-розпорядчих документів щодо функціонування та вдосконалення системи технічного захисту інформації;
4.3. розробка і впровадження концепцій та програм розвитку захисту інформації;
4.4. розробка та корегування моделей загроз, порушника і технічного захисту інформації;
4.5. розробка та супроводження політики безпеки інформації на підприємстві;
4.6. розробка вимог щодо технічного захисту інформації в телекомунікаційній мережі, локальних мережах, комп'ютерах користувачів;
4.7. розгляд проектів організаційно-розпорядчих документів на відповідність вимогам технічного захисту інформації (ТЗІ) та їх узгодження;
4.8. розгляд і погодження структури спеціалізованого програмного забезпечення для автоматизованих систем та робочих місць на відповідність вимогам щодо захисту інформації;
4.9. організація, координація та контроль за виконанням структурними підрозділами підприємства організаційно-технічних заходів щодо дотримання політики безпеки інформації;
4.10. організація робіт зі створення, застосування та модернізації комплексної системи захисту інформації (КСЗІ) на всіх етапах життєвого циклу інформаційної системи;
4.11. організація взаємодії між структурними підрозділами підприємства з питань захисту інформації за запитами, які надходять із зовнішніх джерел;
4.12. узгодження проектів телекомунікаційних та локальних мереж, участь у підготовці технічних завдань та вимог щодо захисту інформації;
4.13. узгодження технічних вимог щодо захисту інформації при створенні автоматизованих систем та автоматизованих робочих місць для обробки інформації;
4.14. контроль за дотриманням політики безпеки інформації при ліквідації аварійних ситуацій;
4.15. участь в проведенні службових розслідувань за фактами порушень політики безпеки, які призвели до втрати конфіденційності, цілісності або доступності інформації;
4.16. допомога в атестації обєктів інформаційної діяльності;
4.17. допомога в проведеннї інструментальних обстежень, вимірювань і робіт з технічного захисту інформації на обєктах інформаційної діяльності та службових приміщеннях;
4.18. проведення інструментальних вимірювань та обстежень приміщень, у яких проводились виставки та прийом сторонніх або іноземних делегацій, груп, окремих іноземних громадян;
4.19. дослідження технології обробки інформації в автоматизованій системі з метою виявлення можливих каналів витоку та інших загроз для безпеки інформації, розробка заходів, спрямованих на реалізацію політики безпеки інформації;
4.20. впровадження сучасних систем криптографічного захисту інформації;
4.21. розробка спільних заходів щодо технічного захисту інформації при співпраці з іншими установами, організаціями та підприємствами, з якими укладено відповідні угоди;
4.22.розробка та здійснення заходів щодо охорони комерційної таємниці під час підготовки та проведення, нарад, конференцій, виставок, якщо на них розглядаються питання закритого характеру
4.23.організація та контроль за виконанням робіт щодо обробки секретної інформації на категорійованих обєктах електронно-обчислювальної техніки;
4.24. підбір, тестування, оцінка можливості застосування та впровадження нових апаратних, програмних та апаратно-програмних засобів для технічного захисту інформації в автоматизованій системі підприємства;
4.25.визанчення необхідного обладнання;
4.26.визначення необхідної кількості, марок і систем радіозвязку;
4.27.підбір та закупка необхідного обладнання;
4.28.наладка, тестування і підготовка обладнання до роботи;
4.29.навчання персоналу роботі на обладнанні;
4.30.регулярна перевірка технічних КУКИ на витік інформації.
4.31.визначення виділених приміщень, проведення їхньої атестації і паспортизації, забезпечення їхнього захисту.
5. ПРАВА НАЧАЛЬНИКА ГРУПИ
Начальник групи ТЗІ та забезпечення спецзасобами має право;
-перевіряти надійність технічного захисту інформації;
-жадати від співробітників дбайливого відношення до технічних засобів, спецзасобів, охорони приміщень;
-постійно перевіряти працездатність індивідуальних спецзасобів захисту та звязку.
6. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
Начальник групи ТЗІ та забезпечення спецзасобами технічного відділення СБ несе відповідальність за забезпечення технічного захисту інформації на підприємстві від несанкціонованого витоку конфеденційної інформації та працездатність спецзасобів індивідуального захисту та звязку.
Начальник групи _________________________________
Додаток№13
«ПОГОДЖЕНО» Начальник інформаційно-аналітичного відділення служби безпеки підприємства П.І.Б.«___» _________ 200__ року |
“ЗАТВЕРДЖУЮ” Начальник служби безпеки підприємства П.І.Б.„___” ___________ 200__ року |
ПОЛОЖЕННЯ
ПРО ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНУ ГРУПУ ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНОГО ВІДДІЛЕННЯ СБ ПІДПРИЄМСТВА
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Інформаційно-аналітичне група є структурним підрозділом інформаційно-аналітичного відділення служби безпеки фірми і безпосередньо підпорядковується його начальнику.
1.2. Група організує роботу в тісній взаємодії з основними підрозділами фірми і служби безпеки, а також керується інструкцією по перевірці ділових партнерів чи контрагентів.
.2. ЗАДАЧІ
2.1. Вивчення і виявлення підприємств і організацій, що потенційно є чи союзниками конкурентами.
2.2. Збір і обробка зведень про діяльність потенційних і реальних конкурентів для виявлення можливих зловмисних дій по добуванню охоронюваних зведень.
2.3. Облік і аналіз спроб несанкціонованого одержання комерційних секретів конкурентами.
2.4. Оцінка ступеня реальних конкурентних відносин між що співробітничають (конкуруючими) організаціями.
2.5. Виявлення ненадійних і некредитоспроможних партнерів клієнтів;
2.6. Встановлення обставин несумлінної конкуренції, неправомірного використання своїх фірмових знаків і найменувань і ін.
3.СТРУКТУРА
3.1. В склад інформаційно-аналітичногої групи входить:
Старший групи аналітик -1 чол.
4.ФУНКЦІЇ
4.1.аналітична та оперативна робота по забезпеченню захисту інформації в будь-якому виді (усна, письмова, цифрова);
4.2.накопичення та аналіз інформації про партнерів, конкурентів тощо;
4.3.систематизація накопичених даних;
4.4.надання прогнозів о діях конкурентів;
4.5.надання висновків про надійність потенціальних партнерів;
4.6.надання висновків щодо витоку інформації з підприємства;
4.7.прогнозування криміногенної ситуації і аналіз інтересів з сторони кримінальних структур;
4.9.підготовка та аналіз звітів та інших документів для начальника СБ і в подальшому для керівництва підприємства;
4.10.організація та здійснення контролю за станом робіт, повязаних з комерційною таємницею;
4.11.оцінка надійності та ступінь захищеності підприємства від внутрішніх на зовнішніх загроз;
4.12.збір та аналіз відомостей по цивільним ділам, в яких приймає участь підприємство чи його співробітники;
4.13.вивчення і аналіз ринку, збір інформації для ділових переговорів;
4.14.виявлення фактів розголошення конфіденційної інформації співробітниками підприємства, партнерами чи клієнтами.
4.15.виявлення фактичних можливостей розголошення, витоку і реалізації способів несанкціонованого доступу до конфіденційної інформації;
4.16.прогноз вірогідного устремління конкурентів до конкретних матеріалів і розробок підприємства.
4.17.вивчення торгово-кон'юнктурних ситуацій у просторі діяльності засновників, партнерів, клієнтів і потенційних конкурентів.
4.18. ситуаційний аналіз поточного стану фінансово-торгової діяльності з погляду прогнозування можливих наслідків, що можуть привести до неправомірних дій з боку конкуруючих організацій і підприємств.
4.19.виявлення платоспроможності юридичних і фізичних осіб, їхніх можливостей по своєчасному виконанню платіжних зобов'язань.
4.20. встановлення антагоністичних конкурентів, виявлення їхніх методів конкурентної боротьби і способів досягнення своїх цілей.
4.21. визначення можливих напрямків і характеру злочинних дій з боку спеціальних служб промислового шпигунства проти фірми, її партнерів і клієнтів.
4.22. оцінка надійності і ступеня захищеності фірми від внутрішніх і зовнішніх погроз;
4.23. участь в аналізі, розробці і впровадженні комплексних економічно і науково обґрунтованих заходів для захисту інтересі фірми.
4.24. збір і аналіз зведень по цивільних справах, у яких бере участь чи фірма її співробітники;
4.25. виявлення біографічних і інших даних про співробітників фірми при висновку з ними трудових угод;
4.26. пошук утраченого фірмою майна, матеріальних цінностей;|
4.27. збір зведень по кримінальних справах фірми і її співробітників.
5. ПРАВА
5.1. На основі єдиноначальності керує діяльністю групи відповідно до покладеного на підрозділ задачами і функціями.
5.2.Требувати від співробітників підприємства надання пояснень по фактах, що привели чи могли привести до витоку інформації, що складає комерційну таємницю.
5.6. Жадати від відповідних служб і підрозділів необхідні для аналізу зведення про діяльність партнерів і клієнтів.
6. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
Аналітик несе відповідальність за:
6.1.за своєчасність оцінки ступеня небезпеки дій з боку конкурентів і зловмисників стосовно охоронюваних зведень і безпеки керівництва лежить на старшому групи інформаційно-аналітичного відділення.
6.2. чітке і своєчасне виконання посадових обовязків, передбачених інструкцією по перевірці ділових партнерів чи контрагентів.
Старший групи _________________
Додаток№14
«ПОГОДЖЕНО» Начальник відділу загальної охорони служби безпеки підприємства П.І.Б.«___» _________ 200__ року |
“ЗАТВЕРДЖУЮ” Начальник служби безпеки підприємства П.І.Б.„___” ___________ 200__ року |
ПОЛОЖЕННЯ
ПРО БЮРО ПЕРЕПУСТОК
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Бюро перепусток є структурною одиницею відділення режиму, обєктової охорони та оперативного реагування відділу загальної охорони СБ підприємства , що безпосередньо підпорядковується його начальнику.
1.2. У своїй діяльності бюро перепусток керується вимогами інструкції з режиму й охорони в частині режиму.
2. ЗАДАЧІ
2.1. Організація і забезпечення контрольно-перепускного режиму.
2.2. Забезпечення співробітників і клієнтів необхідними пропускними документами.
2.3. Аналіз стану й удосконалювання контрольно-перепускного режиму.
2.4. Участь у розробці перспективних заходів щодо посилення контрольно-перепускних функцій.
3. СТРУКТУРА
У складі бюро перепусток виділяються наступні штатні посади:
- інспектор бюро пропусків 1 чол.;
4. ФУНКЦІЇ
4.1. У частині забезпечення контрольно-перепускного режиму функціями бюро пропусків є строге виконання вимог інструкції з режиму й охорони в частині режиму пропуску на територію фірми (входу, виходу; внесення, виносу матеріальних цінностей).
5.ПРАВА
5.1. Вимагати від співробітників і клієнтів строгого дотримання встановленого контрольно-перепускного режиму.
5.2. Перевіряти правильність збереження і використання перепускних документів.
5.3. Клопотати перед керівництвом про залучення до дисциплінарної відповідальності осіб, що допускають порушення контрольно-перепускного режиму.
6. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
6.1. Усю повноту відповідальності за забезпечення якісного контрольно-перепускного режиму несе інспектор бюро перепусток.
Інспектор бюро перепусток_________________________________
Додаток№15
«ПОГОДЖЕНО» Начальник інформаційно-аналітичного відділення служби безпеки підприємства П.І.Б.«___» _________ 200__ року |
“ЗАТВЕРДЖУЮ” Начальник служби безпеки підприємства П.І.Б.„___” ___________ 200__ року |
ПОЛОЖЕННЯ
про групу внутрішніх розслідувань та контролю за проходженням документообігу інформаційно-аналітичного відділення СБ підприємства
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Група внутрішніх розслідувань та контролю за проходженням документообігу інформаційно-аналітичного відділення є структурним підрозділом служби безпеки фірми і безпосередньо підкоряється її начальнику.
1.2. Група організує роботу в тісній взаємодії з основними підрозділами фірми і служби безпеки, а також керується інструкцією про порядок проведення службових розслідувань на підприємстві та положенням про інформацію на підприємстві.
2. ЗАДАЧІ
2.1. Аналіз різних каналів витоку конфіденційної інформації.
2.2.Виявлення фактів розголошення конфіденційної інформації співробітниками фірми, партнерами і клієнтами;
2.3.Проведеня внутрішніх службових розслідувань по фактах крадіжок чи несанкціонованого витоку інформації з підприємства.
2.4.Контроль за проходженням документообігу на підприємстві.
3.СТРУКТУРА
3.1. В склад групи внутрішніх розслідувань та контролю за проходженням документообігу інформаційно-аналітичного відділення входить:
Старший групи -інспектор - 1 чол.
4.ФУНКЦІЇ
4.1.дії щодо припинення і розслідуванню внутрішніх правопорушень;
4.2.фіксація інформації про діяльність служби безпеки підприємства;
4.3.проведення розслідувань по фактах внутрішнього витоку конфеденційної інформації;
4.4.проведення розслідувань по фактах фінансових і матеріальних порушень на підприємстві;
4.5.перевірка анкетних даних при роботі з кадрами підприємства;
4.6.організація та забезпечення навчання працівників підприємства, діяльність яких повязана з державною таємницею, розробка відповідних програм та методичних посібників;
4.7. організація та здійснення розслідування фактів розголошення комерційної таємниці, втрат документів і матеріалів, що містять комерційну таємницю, інших порушень режиму секретності, здійснення обліку та аналізу таких фактів;
4.8. підготовка разом з працівниками кадрових органів матеріалів для оформлення допуску працівників до комерційної таємниці згідно з номенклатурою посад;
4.9. проведення інструктажу осіб, допущених до секретних робіт та документів;
4.10. організація контролю за дотриманням порядку допуску та доступу працівників до відомостей, що становлять комерційну таємницю, перевірка відповідності форми їх допуску до комерційної таємниці ступеню секретності відомостей.
4.11. організація та здійснення секретного діловодства, складання зведеної номенклатури секретних справ на поточний рік, формування, облік та зберігання справ, забезпечення роботи з ними;
4.12. здійснення контролю за своєчасністю виконання доручень секретного характеру;
4.13. організація та здійснення обліку магнітних носіїв секретної інформації та їх зберігання;
4.14. контроль за поводженням з матеріальними носіями інформації (документами, матеріалами, магнітними дискетами, стрічками тощо), віднесеної до державної таємниці;
4.15. організація та здійснення систематичних перевірок наявності секретних документів і матеріалів, які перебувають на обліку, складання відповідних актів;
4.16.забезпечення своєчасного відбору та знищення секретних документів, що втратили практичне значення і не мають наукової, історико-культурної або іншої цінності, або термін зберігання яких минув;
4.17. підготовка та складання звітності про стан справ у сфері охорони комерційної таємниці;
4.18. ведення обліку сейфів, металевих шаф, спеціальних сховищ, режимних приміщень та ключів від них, у яких дозволено постійно або тимчасово зберігати документи, що містять комерційну таємницю, печаток і штампів працівників, допущених до комерційної таємниці
4.19.здійснює керівництво роботою по встановленню ступеня конфіденційності зведень, що містяться в документах. Разом з основними підрозділами проводить систематичну роботу по аналізі практики застосування переліку зведень, що складають комерційну таємницю, по підготовці і внесенню в нього у встановленому порядку необхідних змін і доповнень, а також організує його переробку і перевидання.
4.20.Здійснює методичне керівництво і бере безпосередню участь у проведенні профілактичної роботи з виконавцями робіт і документів конфіденційного характеру.
4.21.організує проведення службових розслідувань по фактах утрати конфіденційних документів, розголошення охоронюваних зведень, порушень охорони і пропускного режиму, необґрунтованого ознайомлення співробітників і відряджених осіб зі зведеннями, що складають комерційну таємницю, і по інших фактах, що привели до чи витоку створили умови, що сприяють витоку конфіденційної інформації.
4.22.організація і проведення ділових нарад, переговорів і зустрічей з обговоренням питань, зв'язаних з комерційною таємницею;
4.23. участь у розробці переліку зведень, що складають комерційну таємницю.
4.24. контроль за дотриманням режиму допуску до зведень і документів.
4.25.требує від співробітників надання пояснень по фактах, що чи привели могли привести до витоку інформації, що складає комерційну таємницю.
4.26. проводити бесіди з поступающими на роботу і що звільняються й оформляти зобов'язання про нерозголошення зведень, що складають комерційну таємницю.
5. ПРАВА
5.1.Требувати від співробітників підприємства надання пояснень по фактах, що привели чи могли привести до крадіжок на підприємстві чи витоку інформації, що складає комерційну таємницю.
6. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
Інспектор групи несе відповідальність за:
6.2. чітке і своєчасне виконання посадових обовязків, передбачених інструкцією про порядок проведення службових розслідувань на підприємстві.
Начальник відділення _______________________________________
Додаток№16
Інструкції повинні розроблятися на підставі діючих правил та інших нормативних актів з пожежної безпеки, виходячи зі специфіки пожежної небезпеки будівель, споруд, технологічних процесів, технологічного та виробничого обладнання.
Вони повинні встановлювати порядок та спосіб забезпечення пожежної безпеки, обов'язки і дії працівників у разі виникнення пожежі, включаючи порядок оповіщення людей та повідомлення про неї пожежної охорони, евакуації людей, тварин і матеріальних цінностей, застосування засобів пожежогасіння та взаємодії з підрозділами пожежної охорони.
Інструкції можуть мати як додаток план евакуації людей (тварин) і матеріальних цінностей.
Інструкції про заходи пожежної безпеки (далі - інструкції) поділяються на такі види:
-загальні інструкції для підприємств, установ, організацій (далі - загальнооб'єктові інструкції);
-інструкції для окремих цехів, виробничих дільниць, лабораторій, приміщень тощо;
-інструкції щодо проведення пожежонебезпечних видів робіт, експлуатації технологічних установок, обладнання тощо.
У загальнооб'єктовій інструкції необхідно відображати основні положення з питань пожежної безпеки, у тому числі:
-порядок утримання території, будівель, приміщень, споруд, протипожежних розривів, під'їздів до будівель, споруд, вододжерел;
-вимоги щодо утримання шляхів евакуації;
-правила проїзду та стоянки транспортних засобів;
-місця зберігання (на території) та допустиму кількість розташування там сировини, напівфабрикатів та готової продукції;
-допустимість (місця) паління;
-порядок використання відкритого вогню, проведення вогневих та інших пожежонебезпечних робіт;
-порядок збирання, зберігання та видалення горючих відходів виробництва;
-утримання та зберігання спецодягу;
-основні заходи щодо забезпечення пожежної безпеки технологічних процесів;
-вимоги щодо зберігання пожежовибухонебезпечних речовин та матеріалів;
-правила утримання технічних засобів протипожежного захисту, у тому числі автоматичних установок та первинних засобів пожежогасіння;
-порядок огляду, приведення в пожежобезпечний стан і закриття приміщень після закінчення роботи;
-особливості утримання електроустановок, вентиляційного та іншого інженерного обладнання, застосування опалювальних та інших нагрівальних приладів;
-обов'язки та дії працівників у разі пожежі із зазначенням:
-порядку (системи) оповіщення людей про пожежу та виклику пожежної охорони;
-порядку евакуації людей та матеріальних цінностей; правил застосування засобів пожежогасіння та установок пожежної автоматики;
-порядку аварійного вимкнення електрообладнання, вентиляції, зупинення роботи технологічного обладнання тощо.
В інструкціях для окремих приміщень (дільниць) повинні вказуватися:
-категорія приміщення з вибухопожежної та пожежної небезпеки з урахуванням ОНТП 24-86 "Определение категорий помещений и зданий по взрывопожарной и пожарной опасности" (для виробничих, складських приміщень, лабораторій тощо);
-вимоги щодо утримання евакуаційних шляхів та виходів;
-місця для паління та вимоги до них;
-правила утримання приміщень, робочих місць, зберігання та застосування ЛЗР, ГР, пожежовибухонебезпечних речовин і матеріалів;
-порядок прибирання робочих місць, збирання, зберігання та видалення горючих відходів, промасленого шмаття;
-утримання та зберігання спецодягу;
-місця, порядок та норми одночасного зберігання в приміщенні сировини, напівфабрикатів та готової продукції;
-умови проведення зварювальних та інших вогневих робіт;
-порядок огляду, вимкнення електроустановок, приведення в пожежобезпечний стан приміщень та робочих місць, закриття приміщень після закінчення роботи;
-заходи пожежної безпеки при роботі на технологічних установках та апаратах, які мають підвищену пожежну небезпеку;
-граничні показання контрольно-вимірювальних приладів (манометрів, термометрів тощо), відхилення від яких можуть викликати пожежу або вибух;
-обов'язки та дії працівників у разі виникнення пожежі: порядок і способи оповіщення людей, виклику пожежної охорони, зупинки технологічного устаткування, вимкнення ліфтів, підйомників, вентиляційних установок, електроспоживачів, застосування засобів пожежогасіння; послідовність евакуації людей та матеріальних цінностей з урахуванням дотримання техніки безпеки.
Інструкції повинні затверджуватися керівником підприємства або особою, яка виконує його обов'язки.
Для працівників охорони (сторожів, вахтерів, вартових тощо) адміністрацією повинна бути розроблена інструкція, в якій необхідно визначити їхні обов'язки щодо контролю за додержанням протипожежного режиму, огляду території і приміщень, порядок дій в разі виявлення пожежі, спрацювання засобів пожежної сигналізації та автоматичного пожежогасіння, а також указати, хто з посадових осіб адміністрації має бути викликаний в нічний час у разі пожежі.
Працівники охорони повинні мати список посадових осіб підприємства із зазначенням їх домашньої адреси, службового й домашнього телефонів. Вони зобов'язані знати порядок дій у разі виявлення пожежі, правила користування первинними засобами пожежогасіння та прийоми гасіння.
У всіх випадках, що стосується пожежної безпеки підприємства керуватися Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій від 19 жовтня 2004 року N 126 „Про затвердження Правил пожежної безпеки в Україні”
Додаток№17
«ПОГОДЖЕНО» Начальник відділу загальної охорони служби безпеки підприємства П.І.Б.«___» _________ 200__ року |
“ЗАТВЕРДЖУЮ” Начальник служби безпеки підприємства П.І.Б.„___” ___________ 200__ року |
ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ
СТАРШОГО ЗМІНИ ВІДДІЛЕННЯ ОБЄКТОВОЇ ОХОРОРНИ ТА ОПЕРАТИВНОГО РЕАГУВАННЯ ВІДДІЛУ ЗАГАЛЬНОЇ ОХОРОНИ СБ ПІДПРИЄМСТВА
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Старший зміни відповідає за охорону й оборону дорученого об'єкта, готовність і правильне несення служби охоронцями, схоронність і справність устаткування і технічних засобів, охоронно-пожежної сигналізації і засобів зв'язку.
2. ОБОВ'ЯЗКИ
Старший зміни зобов'язаний:
- твердо знати задачі зміни, свої обов'язки й обов'язки охоронців;
- здійснювати контроль за станом охоронюваного об'єкта і приміщень, справністю їхнього висвітлення і сигналізації, схоронністю матеріальних цінностей;
- стежити за готовністю резервного убрання (при його наявності) і засобів зв'язку, змістом зброї і боєприпасів, дотриманням правил заряджання і розрядження зброї, а також справністю спеціальних засобів;
- розслідувати на місці кожен випадок застосування охоронцями вогнепальної зброї, робити опитування, а при необхідності й обшук затриманих облич;
- вчасно виявляти порушення вимог інструкції і табелі посади, вести їхній облік, уживати заходів до їх недопущення;
- діяти відповідно до інструкції про порядок охорони об'єкта у випадку нападу на об'єкт. Чинити опір і вживати заходів до затримки нападаючих;
- у випадку чи пожежі стихійних лих діяти відповідно до інструкції.
3. ПРАВА
Старший зміни має право:
- допускати на охоронюваний об'єкт (приміщення) адміністрацію об'єкта, а також обличчя, що випливають з ними;
- допускати на об'єкт співробітників фірми у встановленому порядку;
- затримувати обличчя, що прибули з неправильно оформленими документами, і доповідати про це начальнику охорони об'єкта і начальнику СБ.
4. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
Старший зміни несе всю повноту відповідальності за забезпечення охорони об'єкта і за дії охоронців, що входять до складу зміни.
5.ВЗАЄМОВІДНОСИНИ.
В разі відсутності начальника відділення режиму, обєктової охорони та оперативного реагування виконує його обовязки.
СТАРШИЙ ЗМІНИ___________________________________
Додаток№18
«ПОГОДЖЕНО» Начальник відділу загальної охорони служби безпеки підприємства П.І.Б.«___» _________ 200__ року |
“ЗАТВЕРДЖУЮ” Начальник служби безпеки підприємства П.І.Б.„___” ___________ 200__ року |
ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ
ІНСПЕКТОРА БЮРО ПРОПУСКІВ
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Інспектор бюро пропусків підкоряється начальнику бюро пропусків.
1.2. У своїй діяльності керується положенням про бюро пропусків.
2. ОБОВ'ЯЗКИ
Інспектор бюро пропусків зобов'язаний:
- твердо знати вимоги інструкції з організації режиму й охорони в частині допуску на об'єкти фірми співробітників і відвідувачів;
- систематично перевіряти, глибоко аналізувати й узагальнювати практику роботи з забезпечення пропускного режиму, допуску облич на територію фірми, виробляти рекомендації і сприяти їхньому виконанню;
- твердо знати і правильно виконувати вимоги інструкції з організації режиму й охорони в частині пропускного й усередині-об'єктового режиму;
- вести журнал обліку і забезпечувати схоронність бланків разових пропусків;
- приймати заявки на разові пропуски й оформляти їх відповідно до передбаченого порядку;
- видавати пропуску обличчям, на яких оформлена заявка, ретельно перевіряючи документ, що засвідчує особистість пред'явника;
- щодня здавати начальнику бюро пропусків заявки на разові пропуски і корінці разових пропусків у зібраному виді;
- приймати від служби охорони здані разові пропуски, ретельно звіряючи їхню кількість і зміст виданих і прийнятих пропусків.
3. ПРАВА
Інспектор бюро пропусків має право:
- доповідати керівництву про усі виявлені недоліки в організації пропускного режиму і фактах утрати пропусків;
- вносити пропозиції, спрямовані на забезпечення режиму й охорони.
4. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
- організація роботи бюро пропусків;
- за своєчасне і якісне оформлення, видачу і збереження всіх пропускних документів.
Інспектор бюро пропусків__________________________________
Додаток№19
ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ ЮРИСКОНСУЛЬТА ПО БЕЗПЕЦІ
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Юрисконсульт відноситься до категорії фахівців підприємства, приймається і звільняється директором.
1.2. Юрисконсульт підкоряється безпосередньо директору підприємства.
1.3. У своїй діяльності юрисконсульт керується:
- законодавчими актами України, орієнтованими на забезпечення економічної, соціальної, екологічної й інформаційної безпеки;
- статутом;
- положеннями про функціональні підрозділи і служби, у тому числі і про службу безпеки;
- наказами (указівками) посібника з безпеки;
- нормативно-методичними матеріалами;
- дійсною посадовою інструкцією.
Юрисконсульт повинний знати:
- постанови, розпорядження, накази, інші керівні і нормативні документи вищестоящих і інших органів, що стосуються правові діяльності організації;
- чинне законодавство; цивільне, трудове, фінансове, адміністративне право; карне і карно-процесуальне право; законодавчі акти по безпеці і захисту конфіденційної інформації;
- технічні засоби механізації й автоматизації виробничої діяльності, захисту інформації і протидії промисловому шпигунству;
- мети, задачі і порядок функціонування системи безпеки;
- законодавство про працю й охорону праці України; правила внутрішнього трудового розпорядку; правила і норми охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії і протипожежного захисту.
2. ПОСАДОВІ ОБОВ'ЯЗКИ
Юрисконсульт:
2.1. Розробляє бере участь у розробці документів правового й організаційного характеру по забезпеченню комплексної безпеки підприємства.
2.2. Здійснює методичне керівництво правовою роботою в організації і надає правову допомогу її структурним підрозділам у рішенні питань безпеки.
2.3. Бере участь у підготовці обґрунтованих відповідей при відхиленні претензій.
2.4. Підготовляє за участю підрозділів організації матеріали про розкрадання, розтрати, нестачі, випуску недоброякісної, нестандартної і некомплектної продукції й інших правопорушень для передачі їх в арбітраж, слідчі і судові органи, здійснює облік і збереження, які знаходяться у виробництві і закінчених виконанням судових і арбітражних справ.
2.5. Бере участь у розробці і здійсненні заходів щодо зміцнення господарського розрахунку, договірної, фінансової і трудової дисципліни, забезпеченню схоронності власності організації, по боротьбі з розтратами і розкраданнями, розголошенням комерційної таємниці і несанкціонованим доступом до конфіденційної інформації.
2.6. Аналізує й узагальнює результати розгляду претензій судових і арбітражних справ, а також вивчає практику висновку і виконання договорів з метою розробки відповідних пропозицій про усунення виявлених недоліків і поліпшенні господарсько-фінансової діяльності організації.
2.7. Відповідно до встановленого порядку оформляє документи про залучення працівників до дисциплінарної і матеріальної відповідальності.
2.8. Бере участь у роботі з висновку договорів, підготовці висновків про їхню юридичну обґрунтованість.
2.9. Підготовляє разом з іншими підрозділами пропозиції про зміну діючих чи скасуванню наказів, що втратили силу, і інших нормативних актів, виданих в організації. Веде довідково-інформаційну роботу по законодавству і нормативним актам із застосуванням технічних засобів, а також облік діючого законодавства й інших нормативних актів, робить оцінки про їхнє скасування, зміни і доповнення.
2.10. Бере участь у підготовці висновків по правових питаннях, що виникає в діяльності організації, проектам нормативних актів, що надходять на відкликання, а також у розробці пропозицій по удосконалюванню діяльності організації. Проводить роботу з правовій пропаганді, ознайомленню посадових осіб організації з нормативними актами, що відносяться до їх діяльності, і про зміни в чинному законодавстві.
2.11. Дає довідки і консультації працівникам організації про поточне законодавстві, а також робить висновку по організаційно-правових і інших юридичних питаннях, сприяє в оформленні документів і актів майново-правового характеру.
3. ВИМОГИ ДО КВАЛІФІКАЦІЇ.
На посаду юрисконсульта назначається працівник лише з вищою юридичною освітою.
4. ПРАВА
Юрисконсульт підприємства має право:
4.1. Брати участь у розробці планів по забезпеченню комплексної безпеки підприємства.
4.2. Брати участь у роботі ради по безпеці підприємства.
4.3. Вносити відповідні пропозиції по правовому, організаційному й інженерно-технічному забезпеченню системи безпеки.
4.4. Запитувати від функціональних служб необхідні матеріали, а також пояснення про причини затримки виконання завдань і доручень керівництва.
4.5. Підготовляти документи правового характеру і направляти їх на виконання керівникам і фахівцям підприємства.
4.6. Вносити відповідні пропозиції про усунення виявлених недоліків і поліпшенні господарсько-фінансової діяльності організації.
4.7. Відповідно до встановленого порядку оформляти документи про залучення працівників до дисциплінарної відповідальності.
4.8. Брати участь у роботі з висновку договорів, підготовці висновків про їхню юридичну обґрунтованість.
4.9. Контролювати своєчасність представлення довідок, розрахунків, пояснень і інших матеріалів для підготовки відповідей на претензії.
4.10. Працювати з документами, що мають гриф "КГ" чи "Конфіденційно".
4.11. Приймати рішення в межах своєї компетенції.
4.12. Взаємодіяти з усіма службами (співробітниками) підприємства з питань перевірки виконання документів і представлення необхідної інформації керівництву.
4.13. Візувати документи правового характеру.
5. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
Юрисконсульт несе відповідальність за:
5.1. Правову відповідність документів, розроблених чи розглянутих керівництвом, радою по безпеці і службою безпеки, вимогам безпеки підприємства.
5.2. Чітке і своєчасне виконання посадових обовязків, передбачених дійсною інструкцією.
Підпис_______________