Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
ЛУГАНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ
УНІВЕРСИТЕТ імені ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
Надточиєва Ольга Олексіївна
УДК 373.5.031:7
ФОРМУВАННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ КУЛЬТУРИ
ОСОБИСТОСТІ СТАРШОКЛАСНИКІВ
З ВИКОРИСТАННЯМ ЗАСОБІВ МИСТЕЦТВА
13.00.01 Загальна педагогіка
та історія педагогіки
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата педагогічних наук
Луганськ 2000
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Луганському державному педагогічному універси-теті імені Тараса Шевченка, міністерства освіти та науки України.
Науковий керівник: заслужений діяч науки і техніки України,
член-кореспондент АПН України,
доктор педагогічних наук, професор,
Шевченко Галина Павлівна,
завідувачка кафедри педагогіки Луганського
державного педагогічного університету
імені Тараса Шевченка;
Офіційні опоненти: член-кореспондент АПН України доктор педагогічних наук, професор
Нісімчук Андрій Сергійович,
завідувач кафедри педагогіки Волинського
державного педагогічного університету
імені Лесі Українки;
кандидат педагогічних наук, професор
Червонецький Володимир Вячеславович,
проректор з наукової роботи Горлівського державного педагогічного інститута іноземних мов
Провідна установа: Харківський державний педагогічний університет ім. Г.С.Сковороди міністерства освіти та науки України, кафедра педагогіки
Захист відбудеться 20 жовтня 2000 року о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К.29.053.01 у Луганському державному педагогічному університеті імені Тараса Шевченка за адресою: 91011, м.Луганськ, вул. Оборонна, 2.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Луганського державного педагогічного університету імені Тараса Шевченка (91011, м.Луганськ, вул. Оборонна, 2).
Автореферат розісланий 19 вересня 2000 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Л.Л.Бутенко
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. У даний час Україна перебуває на шляху радикальних політичних, соціальних й економічних перетворень. Наша країна обрала шлях переходу від тоталітарної системи до волі й демократії, національного відродження, цивілізованої соціально орієнтованої економіки. У зв'язку з цим кардинальні реформи у всіх сферах життєдіяльності суспільства: економіці, політиці, ідеології і насамперед освіті вимагають трансформації світогляду, свідомості, зміни ціннісних орієнтаций і стереотипів поведінки всього суспільства в цілому. З іншого боку, рішення основного економічного й політичного завдання корінна зміна нашого суспільства на демократичних началах вимагає визнання пріоритету особистості як вищої цінності, зростання значення її загального культурного рівня.
Сучасна людина повинна мати розвинену інтелектуально-естетичну й економічну культуру. У структурі такої культури на даному етапі розвитку значна роль належить економічній культурі.
Важливо підкреслити життєву необхідність того, що економічну культуру особистості слід формувати на основі загальнолюдських цінностей, тому що без їхнього урахування розвиток усього світового співтовариства, існування і зростання економічної системи, спрямованої тільки на одержання максимальних прибутків, неминуче веде до загибелі людства. Така економіка, прагнучи задовольнити матеріальні потреби суспільства, що постійно зростають, не бере до уваги глобальні екологічні проблеми й не враховує факт обмеженості природних і людських ресурсів.
Сьогодні життєздатною може бути тільки економічна система, яка буде враховувати соціальні аспекти життя суспільства, ті фактори й передумови, ті цінності, що дійсно сприяють виживанню, збереженню й розвитку людства, зміцненню його єдності, розкриттю його потенціалу. З огляду на це, формування економічної культури особистості на загальнолюдських засадах в умовах дії нових тенденцій соціокультурного розвитку країни є однією з найгостріших сучасних проблем. Безперечно, що освіта є своєрідним фундаментом і показником подальшого життя суспільства, тому розв'язання даної проблеми повинне насамперед торкнутися освітньої системи. Актуальність цієї проблеми визначається соціальним замовленням, сучасним станом суспільної свідомості, необхідністю підвищення загального рівня знання законів ринкової економіки.
Економічна культура людини формується в процесі всієї її життєдіяльності, але найбільш інтенсивно цей процес проходить у період становлення її особистості, в юності. На формування економічної культури впливає величезна кількість факторів це, і родина, і школа, і навколишнє соціальне середовище, а також внутрішні особливості духовного життя особистості. Усі ці фактори здатні впливати як на розум людини, так і на її почуття. Ті знання й досвід особистості, яеі були "пропущені" через сферу почуттів, мають незмірно більше значення для її свідомості, світогляду й поведінки. Найважливішим джерелом таких знань і досвіду, заснованих на почуттєвих переживаннях, є мистецтво.
На сьогодні теоретичні проблеми формування економічної культури особистості розглянуті в роботах Закатнова Д.О., Колихалової О.О., Лівшиця О.Я., Мочерного С.В., Назимової Н.К., Пономарьова Л.М., Тименко М.П., Шаталіна С.С., Щербіни В.Ф. та ін.
Зокрема, економічній культурі учнів присвячені роботи Нісімчука А.С., Васильєва Ю.К., Райзберга Б.О., Романової Н.І., Аменда О.Ф., Эпштейна Л.Є., Шемякіна Б.П., Липсица І.В., Дзюбика С.Д., Дрижака В.В., Малишева М.Л., Падалки О., Прутченкова А.С., Пустовійта Р.Ф., Ривака О., Сидельковского О.П. та ін.
Останнім часом з'явився ряд досліджень, у яких учені розглядають економіку й економічну освіту з позиції загальнолюдських цінностей, серед них роботи вітчизняних і зарубіжних учених, таких як: Лагутін В.Д., Васильєв В.К., Задорожнюк І., Сасова І.О., Пахомов Ю.М., Іткин І.Б., Марцинкевич В.І., Прокопенко І.Ф., Етціоні А., Печчеі А., та ін.
Місце мистецтва в розвитку особистості школяра привернуло увагу Арнольдова А.І., Виготського Л.С., Джола Д.М., Квятковського Є.В., Комарової А.І., Неменського Б.М., Шевченко Г.П, Шульги Р.П., Щербо А.Б., Юсова Б.П. і багатьох інших.
Однак тільки останнім часом ученими стала розглядатися здатність мистецтва розвивати в школярів загальнолюдські якості й цінності. Але проблема формування економічної культури, що базується на загальнолюдських цінностях, засобами мистецтва ніким із дослідників не розглядалася. Виходячи з актуальності проблеми і з урахуванням недостатньої її розробленості в сучасній педагогіці, а також потреби практики в корінному поліпшенні підготовки учнів до життя й праці в нових історичних умовах розвитку життя нашого суспільства, визначена тема дослідження: "Формування економічної культури особистості старшокласників з використанням засобів мистецтва".
Робота виконана в межах комплексної теми “Формування духовної культури учнівської молоді засобами мистецтва”, яка розробляється на кафедрі педагогіки Луганського державного педагогічного університету імені Тараса Шевченка під керівництвом члена-кореспондента АПН України, доктора педагогічних наук, професора Г.П.Шевченко.
Об'єкт дослідження процес формування економічної культури особистості старшокласника.
Предмет дослідження шляхи формування економічної культури особистості старшокласника з використанням засобів мистецтва.
Мета дослідження теоретично обгрунтувати та експериментально перевірити шляхи формування економічної культури особистості старшокласника з використанням засобів мистецтва.
Гіпотеза дослідження: Формування економічної культури особистості старшокласників буде відбуватися найбільше ефективно за умови цілеспрямованого використання на уроках економіки засобів мистецтва, які крізь емоційне естетичне переживання сприяють опануванню учнями економічних знань, свідомості та економічно грамотної поведінки на засадах загальнолюдських цінностей.
Згідно з метою та гіпотезою дослідження сформульовані такі завдання:
проаналізувати сучасні підходи до вирішення проблеми формування економічної культури, визначити сутність і структуру економічної культури особистості, яка базується на загальнолюдських цінностях;
розглянути психолого-педагогічні особливості формування економічної культури особистості старшокласника з використанням засобів мистецтва і на їх основі розробити відповідну педагогічну технологію;
виділити педагогічні умови формування економічної культури старшокласника;
дослідно-експериментальним шляхом довести ефективність розробленої педагогічної технології формування економічної культури старшокласників.
У процесі дослідження використовувався комплекс методів: теоретичні методи дослідження (вивчення, аналіз філософської, соціологічної, економічної, психолого-педагогічної літератури з проблем дослідження), метод теоретичного моделювання при визначенні логічної структури дослідження і розробки педагогічної технології, метод системного аналізу при виділенні й обґрунтуванні педагогічних умов формування економічної культури особистості, вивчення й узагальнення передового досвіду; емпіричні методи: анкетування, бесіда, спостереження, тестування, опитування, аналіз документації; педагогічний експеримент (констатуючий і формуючий) у природних умовах роботи школи й ліцею; застосовувалися математичні методи при збиранні, обробці, аналізі й інтерпретації результатів дослідження.
Дослідження проводилося в три етапи:
На першому етапі (1996-1997 р.р.) вивчалася й аналізувалася філософська, соціально-економічна й психолого-педагогічна вітчизняна і закордонна література з проблем формування економічної культури особистості, а також досвід роботи школи з економічного, морального й естетичного виховання; розроблялася методика проведення дослідно-експериментальної роботи.
На другому етапі (1997-1998 р.р.) проводилася теоретико-методологічна розробка концепції формування економічної культури особистості з застосуванням засобів мистецтва, розроблялися педагогічні технології й методичні рекомендації з їхнього впровадження.
На третьому етапі (1998-2000 р.р.) проводився констатуючий і формучий експеримент, аналізувалися й узагальнювалися його результати; вироблялися висновки й методичні рекомендації з досліджуваної проблеми, результати досліджень впроваджувалися в практику роботи шкіл та навчальних закладів нового типу м.Луганська.
Наукова новизна дослідження полягає в тому, що:
визначена сутність економічної культури особистості, яка базується на загальнолюдських цінностях;
розроблена теоретична модель формування економічної культури особистості старшокласника з використанням засобів мистецтва.
Практична значимість дослідження визначається:
розробкою методичних основ впровадження теоретичної моделі формування економічної культури особистості старшокласника в широку педагогічну практику;
представленням педагогічної технології формування економічної культури старшокласників із застосуванням засобів мистецтва.
розробкою спеціальної програми формування економічної культури особистості старшокласника на основі загальнолюдських цінностей.
Апробація і впровадження результатів дослідження відбувалося шляхом їхнього використання в навчальному процесі СШ№26, №37 м.Луганська, а також в обласному багатопрофільному ліцеї при Луганському державному педагогічному університеті імені Тараса Шевченка; шляхом виступів на міжнародній науково-практичній конференції (м.Слов'янськ, 1999р.), на Всеукраїнській конференції (м.Луганськ, 1999 р.), регіональній конференції (м.Луганськ, 1998 р.), засіданнях кафедри педагогіки Луганського педуніверситету.
Результати дослідження відбиті в 5 публікаціях автора. Відповідно до теми дослідження розроблена програма "Основи економічної теорії" для учнів старших класів.
Структура дисертації. Робота складається зі вступу, двох розділів, висновків, списку використаних джерел (... найменувань) і 4 додатків. Основний текст дисертації викладено на ..... стор.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ
У вступі обґрунтовуються актуальність дослідження, визначаються об'єкт, предмет, мета, гіпотеза та завдання дослідження, його методологічна та теоретична основа, методи, що використовувалися в процесі дослідження, розкриваються наукова новизна, теоретична та практична значущість роботи, положення, що виносяться на захист, а також шляхи апробації дослідження.
У першому розділі "Теоретико-методологічні основи формування економічної культури особистості" проблема дослідження розглядається з погляду філософсько-культурологічних, психолого-педагогічних і соціально-економічних знань. Досліджується сутність і структура економічної культури особистості, виявляються особливості її формування у старшокласників, а також розглядається мистецтво як засіб формування економічної культури особистості старшокласника.
Сучасна освітня система повинна стати основою, фундаментом у формуванні нової економічної культури особистості й суспільства в цілому, орієнтованої на подолання глобальних загальнолюдських проблем, пов'язаних із майбутнім нашої країни й усього світового співтовариства.
У даному розділі ми розглянули поняття "культура" з різних точок зору, поняття "інтелігентність" як вищу фазу культури особистості, а також поняття "загальнолюдські цінності", що є найважливішою складовою інтелігентності.
Вирішуючи одне із завдань нашого дослідження, ми розглянули й провели аналіз історичного розвитку і сучасних підходів до поняття "економічна культура" і на основі цього дали власне визначення цього поняття з позиції загальнолюдських цінностей. Були також виявлені структура й функції економічної культури, її зв'язки з іншими видами культури, її сучасний розвиток в Україні та інших країнах.
Ми визначили поняття “економічна культура особистості” як сукупність економічних знань, свідомості, поведінки та цілеспрямованої творчої діяльності особистості в різних сферах економічного життя суспільства, що базується на гармонійному сполученні загальнолюдських цінностей, норм, традицій економічної діяльності, що виявляється у стосунках людини з навколишнім соціально-економічним середовищем. У сучасній науці загальнолюдські цінності розглядаються як фактори, передумови й цінності, що дійсно сприяють виживанню, збереженню і розвитку людства як такого, зміцненню його єдності, створенню сприятливих умов його буття, розкриттю його потенціалу, тобто як те, що відповідає інтересам людства в цілому.
Аналіз філософської й психолого-педагогічної літератури показав, що дослідники у своїх роботах торкаються питань формування економічної культури особистості, однак розуміння цього процесу не базувалося на пріоритеті загальнолюдських цінностей, орієнтації на подолання глобальних загальнолюдських проблем, пов'язаних з майбутнім нашої країни й усього світового співтовариства. З цього погляду дослідження процесу формування економічної культури учнів не проводилося.
Виходячи з цього, необхідно було розробити структуру змісту поняття "економічна культура особистості". Ця структура представляє трьохелементну систему, в якій кожний наступний елемент вбирає в себе попередній і будується на його основі.
Перший елемент структури змісту економічної культури особистості спеціальні економічні знання (знання економічних законів і закономірностей, економічної термінології, компетентність у питаннях економічних змін, які відбуваються в нашій країні і т.д.).
Другий елемент структури змісту якості економічного мислення й свідомості (здатність до економічного аналізу, толерантність, прийняття економічних цінностей та їхнє співвіднесення із загальнолюдськими, критичне ставлення до дійсності тощо).
І, нарешті, третій елемент структури змісту, що є інтегратором перших двох елементів, економічна поведінка (активна участь в економічній діяльності на різних рівнях, уміння раціонально організувати свою діяльність, пошук оптимального рішення проблем і т.д.).
Основними шляхами формування економічної культури особистості школяра є економічна освіта й виховання, а також економічна активність учнів.
Узагальнюючи досвід учених, що працювали над проблемою економічного виховання, можна визначити його як формування ясного уявлення про економічні закономірності розвитку суспільства й формування на цій основі якостей особистості, які необхідні в економічній діяльності й економічних відносинах поза сферою матеріального виробництва, тобто в повсякденному житті.
Економічне виховання тісно пов'язане з економічною освітою. Економічна освіта є найбільш значною складовою частиною економічного виховання, тому що в більшості своїх визначень вона являє собою процес формування економічних знань, умінь і навичок, які є найважливішими елементами економічного виховання.
Система економічної освіти учнів повинна містити в собі наступні компоненти:
1. Вивчення школярами основних напрямків розвитку економіки України, нових поглядів на явища ринкових відносин.
2. Активізація профорієнтаційної роботи з учнями, виховання в них бажання зіставляти свої майбутні наміри з можливостями їхньої реалізації в умовах ринкових відносин, будівництва незалежної України.
3. Формування бережливого ставлення до природи, навичок бережливого ставлення до продуктів праці.
4. Виховання загальнолюдських і економічних якостей особистості школяра.
Економічна культура людини формується за допомогою впливу як на розум людини, так і на її почуття. Ті знання й досвід особистості, що були "пропущені" через сферу почуттів, мають незмірно більше значення для свідомості, світогляду й поведінки особистості. Найважливішим джерелом таких знань і досвіду, що базуються на почуттєвих переживаннях, є мистецтво.
У зв'язку з цим ми розглянули мистецтво як засіб формування економічної культури особистості старшокласника.
Так, розвиток економічної теорії та її історія нерозривно пов'язані з розвитком світового співтовариства в цілому, а світ фінансів і матеріальних цінностей нероздільний зі світом духовним і з мистецтвом як проявом цього світу. Таким чином, вивчення й пізнання кращих творів мистецтва не тільки збагачує свій внутрішній духовний світ особистості, але й ставить перед нею проблеми, змушує її міркувати, осмислювати й оцінювати матеріальну (тобто економічну) сторону життя. Мистецтво поглиблює й направляє емоції, розвиває фантазію, активізує мислення, формує моральні принципи й ідеали, розширює кругозір; крім того, мистецтво допомагає утверджувати загальнолюдські цінності не тільки логічним шляхом, але й чуттєво-емоційним.
Проведений теоретичний аналіз проблеми формування економічної культури особистості дозволив виробити концепцію нашого дослідження:
в умовах переходу до демократії, розвитку економічного потенціалу України зростає необхідність формування економічної культури особистості тільки на основі загальнолюдських цінностей, оскільки розвинута економічна культура як суспільства, так і особистості, яка не має глибокої моральної, загальнолюдської основи, не бере до уваги величезні екологічні проблеми й не враховує факт обмеженості природних і людських ресурсів, неминуче веде до глобальної катастрофи;
загальнолюдські цінності, норми, правила поведінки в суспільно-економічній сфері повинні стати якостями економічної свідомості й поведінки особистості, тобто тими знаннями, що пережиті людиною на емоційному рівні, сприйняті як щось особистісно значиме для неї. Досить ефективним є шлях впливу на почуття учнів, їхню емоційну сферу засобами мистецтва;
саме мистецтво найбільшою мірою розвиває ті якості, що повинні бути властиві кожній сучасній цивілізованій людині, а саме: високі моральні риси (чесність, порядність, сумлінність, відповідальність, толерантність, інтелігентність), якості особистості, що забезпечують успіх її діяльності (ініціативність, самостійність, рішучість, здатність до творчості й уміння раціонально організувати свою діяльність, комунікабельність, цілеспрямованість, прагнення до знань);
процес формування економічної культури старшокласників проходить успішно, якщо він здійснюється на основі спеціально розробленої програми "Основи економічної теорії", яка заснована на соціоекономічних й загальнолюдських засадах;
формування економічної культури буде більш ефективним за умови застосування розробленої нами педагогічної технології з використанням засобів мистецтва.
У другому розділі роботи проаналізовані шляхи формування економічної культури особистості старшокласника.
Відповідно до мети нашого дослідження розробити, теоретично обґрунтувати й експериментально перевірити шляхи формування економічної культури старшокласників з використанням засобів мистецтва основними завданнями були:
визначення рівнів і критеріїв сформованості економічної культури старшокласників;
розробка педагогічної технології формування економічної культури старшокласників з використанням засобів мистецтва;
експериментальна перевірка ефективності запропонованої технології.
Під педагогічною технологією ми розуміємо системний метод створення, застосування й визначення процесу викладання і засвоєння знань з урахуванням технічних і людських ресурсів та їхніх взаємодій, що ставить своїм завданням оптимізацію форм освіти.
У структуру розробленої нами педагогічної технології ввійшли:
концептуальна основа, розглянута нами в першому розділі;
змістовна частина мета, завдання, зміст навчального матеріалу;
процесуальна частина організація навчального процесу, педагогічні умови, етапи, методи й форми навчальної діяльності, діагностика й контроль навчального процесу.
Педагогічний експеримент здійснювався в природних умовах, не порушуючи логіки й ходу навчально-виховного процесу в школі. Констатуючий експеримент, який виявляв початковий рівень сформованості економічної культури старшокласників, був проведений у 10-х класах шкіл і ліцеїв, у яких читається навчальний предмет "Економіка". Для контролю також обстежувалися учні 10-х класів, де така дисципліна відсутня. У цих навчальних закладах були виділені контрольні й експериментальні класи. У контрольних класах формування економічної культури не ставилося як спеціальне навчально-виховне завдання. В експериментальних класах формування економічної культури особистості з використанням засобів мистецтва здійснювалося загальним і специфічним шляхом: на уроках з основ економіки, у позакласній роботі, у взаємодії з різними позашкільними закладами, пов'язаними з економікою і культурою.
Контрольний зріз рівня економічної культури після педагогічного експерименту здійснювався в раніше визначених контрольних і експериментальних класах.
Метою другого обстеження, у якому брали участь учні 11-х класів, було виявлення ефективності застосовуваної нами педагогічної технології, спеціально розробленої системи методів, а також експериментальної програми з "Основ економічної теорії".
Розробляючи методику констатуючого експерименту, ми спиралися на прийняту в нашому дослідженні структуру поняття "економічна культура особистості", що складається з трикомпонентної системи, яка включає в себе спеціальні економічні знання, економічне мислення, а також економічну поведінку.
Кожний із цих компонентів структури феномену економічної культури одночасно є й критерієм оцінки рівня сформованості економічної культури особистості старшокласника.
Для наочності представлення результатів констатуючого експерименту по визначенню рівня економічної культури всі вимірювані критерії ми розділили на два блоки. У першому представлений рівень сформованості специфічних критеріїв, значимих для економічної культури особистості, такі як:
1) сформованість системи наукових економічних знань;
2) наявність потреби в одержанні економічних знань в учня й інтерес до них;
3) прийняття якостей особистості, специфічних для успішної економічної діяльності;
4) розуміння ролі загальнолюдських якостей особистості в економічній діяльності;
5) емоційна значимість економічних відносин.
У другому блоці критеріїв представлений рівень розвитку особистісних якостей, значимих для нашого дослідження, серед яких:
1) сформованість загальнолюдських переконань і принципів;
2) здатність до аналізу й прогнозування, оперування засвоєними поняттями;
3) критичне ставлення до дійсності;
4) уміння раціонально організовувати свою діяльність;
5) здатність до творчого вироблення нових ідей;
6) упевненість у собі;
7) толерантність, здатність слухати співрозмовника й прийняти при необхідності його точку зору;
8) соціальна активність, здатність брати участь у суспільно-корисній діяльності.
Перший блок критеріїв, значущих для економічної культури особистості, був установлений за допомогою спеціально розроблених тестів і анкет, а другий розвиненість особистісних якостей, важливих для нашого дослідження, - визначався за допомогою багатопрофільного особистісного питальника (MМPI).
При дослідженні процесу формування економічної культури старшокласників був проведений аналіз сучасних програм з економіки. За результатами аналізу даних програм можна виділити чотири їхні типи:
традиційні, орієнтовані на "нормативне викладання", опис ідеальних економічних моделей;
бізнес-орієнтовані, що припускають вироблення навичок поведінки в господарському житті, курс є свого роду системою корисних порад;
теоретизовані програми, які розглядають шкільну економічну освіту як спрощену університетську, академічну освіту;
культурно-функціональні, націлені на формування представлень і цінностей, і лише на їхній базі - навичок поводження в економіці.
На наш погляд, саме цей підхід до економічної освіти є найбільш актуальним і прогресивним. З огляду на накопичений сучасний досвід, його переваги й недоліки, ми розробили експериментальну програму з основ економічної теорії, що відображає зміст процесу навчання й виховання при формуванні економічної культури старшокласників на основі загальнолюдських цінностей.
У дослідженні розкрита сутність розробленої нами педагогічної технології, а саме: завдання процесу формування економічної культури особистості старшокласника; опис розробленої нами програми з основ економічної теорії, наукові принципи, покладені в її основу; педагогічні умови успішної реалізації даного процесу; етапи формування економічної культури старшокласника; методи й прийоми використання засобів мистецтва в процесі викладання основ економічної теорії; критерії добору засобів мистецтва; а також різноманітні методики (активні методи навчання) так само використовувані нами в навчальному процесі.
На основі концепції сучасної школи, яка не стільки надає випускникам конкретні знання й навички, скільки закладає базу мислення й культури, що створює умови для всебічного розвитку особистості, можна виділити основну мету процесу формування економічної культури старшокласника: розвиток гуманістично орієнтованої особистості, що має адекватні уявлення про навколишній світ, про сутність економічних явищ і процесів, що володіє високим рівнем цивільного мислення.
Виходячи з цільового компонента формування економічної культури старшокласника, визначені й основні завдання цього процесу:
формування базового функціонального рівня економічної грамотності, необхідного для орієнтації й соціальної адаптації учнів в умовах сучасних реформ;
розвиток культури економічного мислення: вироблення адекватних представлень про сутність економічних явищ і їхнього взаємозв'язку, аргументованих суджень з економічних питаннь; придбання досвіду аналізування конкретних економічних ситуацій;
вироблення практичних навичок економічної діяльності;
формування системи загальнолюдських цінностей і розвиток індивідуальності;
професійне самовизначення школярів.
Керуючись метою, завданнями і змістом формування економічної культури старшокласників, ми виділили такі педагогічні умови успішної реалізації даного процесу:
гуманізація освітнього процесу, увага до особистості кожного учня, його внутрішнього духовному світу як вищої соціальної цінності суспільства;
демократизація - основа творчості, активності й самостійності особистості, яка розвивається, в умовах співробітництва з дорослими й однолітками;
індивідуалізація й диференціація - урахування розходжень в інтелектуальній, емоційній сферах учня, урахування рівня його психічного розвитку, особливостей його фізичної підготовки і на основі цього диференційований підхід відповідно до спрямованості розвитку особистості (її мотивів, інтересів, потреб) за допомогою варіативності навчання;
вибірковість у реалізації життєвих планів, свобода вибору, яка дає можливість кожному виявити свої творчі здібності й схильності, розвинути економічне мислення й свідомість. Мова йде про оптимізацію навчально-виховного процесу, що припускає досягнення кожним учнем найвищого для нього рівня розвитку знань, умінь і навичок;
єдність загальнолюдського й національного, що робить можливим формування високої духовної культури, мислення категоріями "вічних" цінностей крізь призму національного;
культурологічний підхід. Існує безліч дидактичних засобів (прийомів, методів навчання) і, в першу чергу, це засоби мистецтва, що пробуджують зацікавленість, творчий потенціал, бажання активно включитися в процес навчання, актуалізують емоційний досвід особистості;
ігровий характер навчально-пізнавальної діяльності. Гра має внутрішній конфлікт, свою драматургію, що й спонукають її учасника до дії. Добре організоване ігрове заняття повинне містити в собі пружину для саморозвитку. Кожний подальший крок у навчально-пізнавальній діяльності повинен бути відповіддю, реакцією на попередній крок і спонукальною причиною для наступного. Тільки в цьому випадку ігровий механізм може бути дійсно фактором, що активізує навчально-пізнавальну діяльність.
Система формування економічної культури особистості являє собою процес, що має певні етапи. На наш погляд, основними етапами формування економічної культури старшокласника є:
1) моделювання процесу формування економічної культури старшокласників із застосування засобів мистецтва;
2) психолого-педагогічна діагностика фізичного, психічного, інтелектуального, соціального, духовного розвитку учнів;
3) прогнозування й планування розвитку економічної культури старшокласників;
4) постановка педагогічних задач і організація навчально-виховної діяльності, а також контроль за динамікою розвитку економічної культури;
5) аналіз, регулювання й корекція відхилень у фізичному, психічному, інтелектуальному, соціальному і духовному розвитку школярів на індивідуальному й груповому рівнях.
Аналіз методичної літератури з проблем використання засобів мистецтва в педагогічному процесі показав, що методи й прийоми організації виховного впливу на учнів досить докладно описані. У зв'язку з цим ми бачимо своє завдання в доповненні їх новим змістом відповідно до тематики й специфіки економічної освіти і виховання.
На етапі формуючого експерименту нами випробувані нижченаведені методи й прийоми побудови педагогічного забезпечення процесу формування економічної культури особистості старшокласника:
застосування уривків із літературних творів;
переказ;
художня ілюстрація;
використання публіцистичних нарисів і науково-популярних джерел;
демонстрація уривку художнього фільма з наступним його аналізом і обговоренням;
відеозйомка економічно значущих ситуацій з наступним їхнім обговоренням;
економічні завдання й тренінги з діючими особами із літературних і живописних творів;
диспути на тему моральних переваг учнів у тих або інших економічних ситуаціях, описаних у літературі, кіно й живописі;
конкурси на кращу ілюстрацію в творах мистецтва певного економічного явища або закону.
Педагогічне управління формуванням економічної культури старшокласників із застосуванням засобів мистецтва припускає на початковій стадії добір творів мистецтва з погляду їхньої відповідності поставленому завданню. На нашу думку, такими критеріями добору є: а) високий художній рівень твору мистецтва; б) спрямованість до економічних і загальнолюдських проблем сучасності; в) здатність до взаємодії з іншими видами мистецтва; г) художні образи твору повинні сприяти засвоєнню економічної культури особистості на основі загальнолюдських цінностей відповідно до її структури.
Формування економічної культури особистості - дуже складний і багатогранний процес, у зв'язку з цим за допомогою одних засобів мистецтва сформувати високий рівень економічної культури надзвичайно складно. Сучасна концепція економічної освіти й виховання має в своєму арсеналі великий набір шляхів вирішення даної проблеми.
Поряд з використанням засобів мистецтва ми вдавалися до активних методів навчання, оскільки учень повинен не тільки зрозуміти, запам'ятати й відтворити отримані знання (репродуктивний результат), але й виробити уміння ними оперувати, застосовувати в практичній діяльності, розвивати. Сучасні вчені довели, що ступінь продуктивності навчання багато в чому залежить від рівня активності навчально-пізнавальної діяльності учня.
До таких активних методів навчання можна віднести: дискусії (бесіди, розбір конкретних ситуацій, групові консультації, прес-конференції), ігрові методи (розігрування ролей, ділові ігри), самостійну робота учнів, розробку й захист бізнес-плану.
У нашому дослідженні ми застосовували дві групи критеріїв оцінки рівня сформованості економічної культури. Перша група специфічні параметри, важливі для економічної культури особистості, визначалися за допомогою анкет, тестів, спостережень, а друга розвиненість особистісних якостей, значущих для нашого дослідження, за допомогою багатопрофільного особистісного питальника (MMPI). Результати першої групи критеріїв ми оцінювали за трирівневою системою показників (низький, середній і високий), а другий за допомогою стандартних показників, прийнятих у системі шкал MMPI, тому в нашім дослідженні ми змогли показати тільки тенденції росту або спаду тих або інших критеріїв.
У цілому дослідження показало, що в тих групах, у яких велася цілеспрямована систематична робота з формування економічної культури на основі загальнолюдських цінностей із застосуванням засобів мистецтва, спостерігаються визначені зрушення в бік більш високого рівня сформованості економічної культури в порівнянні з тими групами, де така робота спеціально не проводилася.
Слід зазначити, що практично за всіма досліджуваними критеріями найнижчі результати виявилися в групі, яка взагалі не вивчала предмет "Основи економіки". Отже, у цих класах учні мають дуже низький рівень економічної культури, що, на наш погляд, неприпустимо в сучасній економічній ситуації в нашій країні, тому що за сьогоднішніми старшокласниками майбутнє української нації.
Дослідження показало, що в результаті експерименту найбільшим позитивним змінам піддалися показники, пов'язані з емоційною сферою особистості. Виходячи з отриманих нами даних, можна зробити висновок, що такий вплив на емоції старшокласників справили застосовувані нами методи з використанням засобів мистецтва.
Теоретичний аналіз проблеми й одержані результати дослідно-експериментальної роботи дозволяють зробити такі висновки:
В умовах переходу до демократії, розвитку економічного потенціалу нашої країни зростає необхідність формування всебічної економічної освіченості особистості, гнучкого еко-номічного мислення, навичок грамотної економічної поведін-ки.
Розвинута економічна культура як суспільства, так і особис-тості, що не має глибокої моральної, загальнолюдської осно-ви, сьогодні може призвести до глобальних катастроф, тому що економічна система, що формується на такій основі, нама-гаючись задовольнити матеріальні потреби суспільства, які постійно зростають, не бере до уваги величезні екологічні проблеми й не враховує факт обмеженості природних і люд-ських ресурсів. У зв'язку з цим ми вважаємо, що економічна культура особистості повинна формуватися тільки на основі загальнолюдських цінностей.
Дослідження показало, що одним із ефективних засобів фор-мування економічної культури є засоби мистецтва. Саме мис-тецтво найбільшою мірою розвиває загальнолюдські якості особистості, а також сприяє формуванню економічного мис-лення й свідомості.
Для формування економічної культури найбільш сензитив-ним є старший шкільний вік, тому що саме в цей період інтен-сивно відбувається психологічний і соціальний розвиток осо-бистості: розвиваються моральні сили людини, формується її духовне обличчя, визначаються риси характеру, відбувається становлення світогляду, розвивається самосвідомість, з'явля-ється потреба в абстрактно-логічному мисленні, відзначається інтенсивний ріст інтелекту й творчих здібностей. Усі ці якос-ті й передумови найбільш важливі для успішного формування високої економічної культури особистості.
Процес формування економічної культури старшокласників проходить успішно, якщо він здійснюється на основі спеці-ально розробленої програми "Основи економічної теорії", яка заснована на соціоекономічних і загальнолюдських засадах.
Формування економічної культури старшоклаників буде більш ефективним при застосуванні розробленої нами педаго-гічної технології з використанням засобів мистецтва.
Проведене нами дослідження не претендує на повне й всебіч-не висвітлення проблеми. Подальшої розробки потребують питання, пов'язані зі спадкоємністю у формуванні економіч-ної культури в сім'ї, у молодшому й середньому шкільному віці, а також у навчальних закладах, до яких учні йдуть після школи; детальне дослідження усіх об'єктивних і суб'єктивних факторів, що впливають на формування економічної культури старшокласників, а також продовження пошуку нових шляхів формування економічної культури особистості.
СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ РОБІТ З ТЕМИ ДИСЕРТАЦІЇ
1. Формування економічної культури старшокласників з використанням засобів мистецтва // Формування духовної культури учнівської молоді засобами мистецтва: Наук. зб. Луганськ: ЛДПУ, 2000. - Вип.II. С.72-73.
2. Деякі теоретико-методологічні аспекти формування економічної культури молоді // Вісн. Луган. держ. пед. ун-ту ім. Тараса Шевченка. 1999. - №4. С.55-58.
3. Мистецтво як засіб формування економічної культури особистості старшокласника // Наук. вісн. Південноукр. держ. пед. ун-ту ім. К.Д.Ушинського Одеса: ПДПУ, 2000. Вип. 1-2. С.8-12.
4. Проблема єдності морально-естетичного виховання та економічної освіти в історії педагогіки // Гуманізація навчально-виховного процесу у вищій школі. Наук. праці міжнар. наук.-практич. конф. Слов'янськ: СДПІ, 1999. С.205-206.
5. Проблема формування економічної культури старшокласників з використанням засобів мистецтва // Вісн. Луган. держ. пед. ун-ту імені Тараса Шевченка. - 2000. - №2. С.186-191.
6. Проблеми економічного виховання та освіти старшокласників // Гуманізація навчально-виховного процесу: Наук. метод. зб. Слов'янськ: 2000.- Вип.VIII. С.75-77
Надточиєва О.О. Формування економічної культури особистості старшокласників з використанням засобів мистецтва. Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.01 загальна педагогіка та історія педагогіки. Луганський державний педагогічний університет імені Тараса Шевченка, Луганськ, 2000.
Досліджувався процес формування економічної культури особистості старшокласників із використанням засобів мистецтва. Обrрунтоване поняття "економічна культура особистості", зміст, структура, основні її показники. Визначені теоретичні основи формування економічної культури, розроблені шляхи й прийоми формування економічної культури особистості.
Розроблено й апробовано комплексну педагогічну технологію формування економічної культури старшокласників з використанням засобів мистецтва.
Ключові слова: культура особистості, економічна культура особистості, загальнолюдські цінності, психолого-педагогічний потенціал мистецтва, єкономічна освіта та виховання, педагогічна технологія формування економічної культури.
Надточиева О.А. Формирование экономической культуры личности старшеклассников с использованием средств искусства. Рукопись.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата педагогических наук по специальности 13.00.01 общая педагогика и история педагогики. Луганский государственный педагогический университет имени Тараса Шевченко, Луганск, 2000.
Исследовался процесс формирования экономической культуры личности старшеклассников с использованием средств искусства. Актуальность исследования обусловлена необходимостью формирова-ния новой экономической культуры личности, основанной на общечеловеческих ценностях. Развитая экономическая культура как общества, так и личности, не имеющая глубокой нравственной, общечеловеческой основы, сегодня может привести к глобальным катастрофам. Такая экономическая система, стремясь удовлетворить все более возрастающие материальные потребности общества, недостаточно принимающая во внимание огромные экологические проблемы и не учитывающая факт ограниченности природных и человеческих ресурсов, на наш взгляд, обречена.
На основании анализа научной литературы определено понятие "экономическая культура личности", его структура и основные показатели.
В диссертации доказывается, что одним из эффективных способов формирования экономической культуры являются средства искусства, которые через эмоциональное эстетическое переживание в наибольшей мере развивают общечеловеческие качества личности, а также способствуют формированию экономического мышления и сознания.
Разработана и адаптирована комплексная педагогическая технология, включающая в себя цели, задачи, программу по основам экономической теории, педагогические условия и этапы успешного прохождения данного процесса, методы и приемы использования средств искусства при изучении основ экономической теории, критерии отбора средств искусства, различные методики (активные методы обучения) также использованные в учебном процессе.
Результатами экспериментальной работы доказана эффективность использования средств искусства в формировании экономической культуры личности старшеклассника.
Ключевые слова: культура личности, экономическая культура личности, общечеловеческие ценности, психолого-педагогический потенциал искусства в формировании экономической культуры, экономическое образование и воспитание, педагогическая технология формирования экономической культуры.
Nadtochyeva O.O. Formation of economical culture of the senior pupil's personality of means of art. - Manuscript
Dissertation for Candidate degree in Pedagogics (speciality 13.00.01 General Pedagogics and History of Pedagogics) Shevchenko Luhansk State Pedagogical University, 2000.
The formation process of economical culture of senior pupils personality with the use of means of art is investigated. Definition “economical culture”, it's contents, structure and main indicators are motivated. Theoretical basis of economical culture formation is defined, pedagogical conditions and ways and means of economical culture formation are worked out.
An integrated pedagogical technology of senior pupils economical culture formation with the use of means of art is worked out.
key-words: personality culture, economical culture of personality, human values, psychological pedagogical potential of art, economical education, pedagogical technologies of the formation of economical culture.