Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ ТЕХНОЛОГІЧНИЙ КОЛЕДЖ
НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
„ЗАТВЕРДЖУЮ”
Голова циклової комісії
спеціальних компютерних дисциплін
_____________ Л.В. Беца
“____” “___________” 2014р.
Інструкція до лабораторної роботи №4
ОС Windows. Програми Провідник та Total Commander.
з дисципліни " Інформатика"
для студентів спеціальності
5.05010201 “Обслуговування компютерних систем і мереж”
напряму підготовки 6.050102 “Компютерна інженерія”
Інструкцію розробили викладачі
_____________ Ю.Г. Деревянченко
_____________ Ю.В. Мота
Львів 2014
Тема роботи:ОС Windows. Програми Провідник та Total Commander.
Мета роботи:Уміти користуватися програмами Провідник і Total Commander для огляду файлової структури, запуску програм; виконання дій з файлами, папками та їхніми групами.
Короткі теоретичнi вiдомостi
Подорож файловою структурою разом із провідником. Програма Провідник призначена для навігації (подорожі) файловою структурою і виконання дій з її обєктами: копіювання, переміщення, перейменування, відшукання файлів і папок тощо.
Вікно складається з двох головних частин: дерева папок ліворуч робочого поля зі змістом активної папки праворуч. Додатково можна увімкнути панель інструментів і рядок статусу.
Програма дає змогу переглядати вміст папок, відкривати будь-яку папку і виконувати дії з її вмістом: запускати програми, переміщати, копіювати ярлики, файли, інші папки тощо.
Навігація файловою структурою. Щоб розкрити і переглянути вміст будь-якої закритої папки, потрібно або клацнути один раз на її значку на дереві (тобто у лівому вікні), або клацнути двічі на значку потрібної папки у правому вікні. Таким способом, наприклад, готують папку-сервер, яка містить обєкти, що пересилатимуть у папку, яку називатимемо клієнтом.
Розглянемо, як готують папку-клієнт до приймання обєктів. Перед назвою папок на дереві може бути позначка «+» чи «-». Відсутність позначки свідчить про те, що папка порожня або містить лише файли. Позначка «+» означає, що папка закрита і в ній є інші папки. Щоб побачити структуру цієї папки у вигляді гілки дерева, потрібно клацнути на позначці «+». Щоб згорнути гілку дерева, слід клацнути на позначці «-». Клацаючи на цих позначках, отримують доступ до певної папки. Тепер потрібні файли чи папки можна вибирати і перетягувати з папки-сервера у правому вікні на піктограму папки-клієнта, що є на дереві у лівому вікні. Папку-клієнт під час цього процесу відкривати не потрібно. Якщо це необхідно зробити, то слід викликати контекстне меню потрібної папки і виконати команду Відкрити.
Файлова структура є багаторівневою. Найвищим рівнем є робочий стіл, який містить папки «Мій компютер», кошик тощо.
Навігація у правому вікні здійснюється методом клацання на папках для руху вниз по структурі або на кнопці Вгору на панелі інструментів для руху вгору. Вигляд значків тут можна змінювати на малі, великі, на таблицю. Назви файлів можуть відображатися з розширенням або без них. Інколи це викликає незручність. Щоб розширення (bat, com, exe, txt тощо) подавались на екран завжди, потрібно зняти передостанній прапорець на закладці Перегляд у вікні Параметри команди Вигляд,а у Windows XP у вікні Параметри папки… пункту Сервіс.
Щоб у правому вікні побачити головні властивості обєктів (назву, тип, обсяг, дату внесення останніх змін, дату створення, атрибут, власника, автора, тему, категорію, тощо), піктограми слід подавати у вигляді таблиці. Сукупність властивостей, які відображатимуться, можна підібрати за допомогою команди Вибрати стовпці в таблиці… з пункту Вигляд головного меню програми. Якщо обєктів багато, їх варто впорядкувати ( за іменем, обсягом, датами, власниками, авторами тощо). Щоб впорядкувати обєкти за зростанням значення деякої властивості, у її заголовку треба клацнути мишею. Порядкувати в зворотному напрямку, слід клацнути ще раз.
Дії з обєктами та їхніми групами. Переміщати, копіювати, вилучати можна один обєкт або групу обєктів. Групу утворюють способом виокремлення обєктів, клацаючи мишею на назві в режимі натиснутої клавіші Ctrl.
Виокремити (обєднати в групу) всі обєкти можна за допомогою комбінації Ctrl+A.
Щоб виокремити обєкти від першого до заданого, достатньо клацнути мишею над першим і останнім у режимі натиснутої клавіші Shift.
Дії копіювання і переміщення обєктів можна виконати двома головними способами: 1) за допомогою буфера обміну, використовуючи меню програми, панель інструментів чи комбінацій клавіш; 2) методом перетягування піктограм обєктів.
Використання буферу обміну. Розглянемо три важливі комбінації клавіш, які можна використовувати в різних програмах:
В програмі Провідник рекомендується використовувати метод перетягування. Зазвичай вибрані обєкти із заздалегідь відкритої папки-сервера перетягують у папки, що є на деревоподібній лівій частині вікна, користуючись смугою вертикального прокручування для відшукання папки-клієнта.
Програма Total Commander. Total Commander (TC) це програма для виконання дій над обєктами за допомогою вікон двох папок (зокрема, дисків), одне з яких є активним (віддавачем, сервером), а інші пасивним (приймачем, клієнтом). Раніше ця програма називалась Windows Commander.
Для ТС збережені головні принципи роботи, характерні для програм з двовіконним інтерфейсом (Norton Commander, FAR тощо).
Розглянемо вікно програми ТС. Воно містить меню, панель інструментів, два робочі вікна (які називають панелями) з рядками заголовків, засоби для активації дисків, вертикальні смуги прокручування, рядок статусу, командний рядок, рядок функціональних клавіш.
Одне з робочих вікон (ліве) є активним, інше пасивним. Характерні риси активного вікна: 1) наявність ледь помітної пунктирної рамки для виокремлення обєктів; 2) відображення активного шляху перед командним рядком; 3) виокремлений кольором рядок заголовків.
За допомогою ТС особливо зручно:
Щоб відкрити папку слід клацнути на ній двічі, а щоб закрити (піднятися на рівень угору), слід клацнути на значку, який має вигляд двох горизонтальних крапок.
Програма має багатомовний інтерфейс, зручну панель інструментів, що дублює команди меню і дає змогу швидко запустити часто вживані програми, а також звичний для користувачів з досвідом рядок функціональних клавіш F3-F8. За допомогою команд головного меню файли можна архівувати, поділяти на частини, шифрувати і розшифровувати, групувати, надавати права доступу тощо.
Total Commander має особливо зручні засоби організації FTP звязку, призначеного для пересилання файлів з компютера на компютер в Інтернеті чи Інтранеті.
Стартова ситуація і завдання.
На робочому диску повинна бути папка групи, а в ній власна папка. Використовувати програму Провідник, власну папку потрібно наповнити копіями будь-яких шести обєктів, упорядкувати їх і перемістити в папку А1. Використовуючи програму ТС, слід наповнити папку В2, створити і наповнити папку Звіт, застосувати архіватор і наповнити власну папку.
Хід роботи
Для цього спочатку утворіть групу з піктограм, на дереві папок клацніть на значку «+» поряд з папкою групи, перетягніть групу на піктограму власної папки, утримуючи праву клавішу миші. Відпустіть клавішу і виберіть з меню команду Копіювати.
Виберіть файли у папці і скопіюйте їх у буфер обміну засобами меню програми Провідник (пункт Копіювати) або панелі інструментів. На дереві папок клацніть правою клавішею миші на назві особистої папки.
Для цього праве вікно має функціонувати в режимі Таблиця (його задаємо в пункті Вигляд), а для впорядкування потрібно клацнути мишею на заголовку таблиця І`мя (Name). Перепишіть упорядковані назви у звіт.
|________В1
|________В2
Для запуску програми двічі клацніть на її піктограмі. У безплатній демоверсії програми вимагається додатково клацнути на одній з трьох кнопок для запуску програм. Яке вікно (ліве чи праве) у ТС тепер є активним, а яке пасивним?
Сусіднє вікно активізуйте клавішею Tab. Скористайтеся смугою прокручування, щоб переглянути зміст активної папки. Перепишіть повну назву активної папки у звіт. На якому диску вона розміщена?
Примітка: Якщо, ви установили Total Commander без україномовних бібліотек виконайте наступні дії: перемістять вміст папки Українізатор\Languages в папку Languages установленої програми.
Викокайнте наступні дії: Конфігурація → Параметри → Мови → виберіть мову з меню.
Configurations → Options → Languages → виберіть мову з меню.
Наведіть вказівник миші на кнопки панелі інструментів, зачекайте мить до появи пояснень призначення кнопки. Перепишіть призначення кнопок у звіт.
Контрольні запитання