Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Jak rozumiemy pojęcie struktura społeczna? Nierówności, stratyfikacja i klasy społeczne. Czy nierówności to zjawisko uniwersalne? Teorie funkcjonalne, konfliktowe i podejście M. Webera. Nierówności społeczne i ruchliwość społeczna. Zmiany struktury społecznej.
Struktura społeczna odzwierciedla pewien układ wzajemnie powiązanych elementów społeczeństwa, tj. rolę społeczne, pozycje w społeczeństwie, pomiędzy owymi elementami zachodzą relacje i tworzy się hierarchia społeczna, tym samym tworzy się układ pomiędzy poszczególnymi osobami, kategoriami społecznymi i organizacjami/
Nierówności społeczne stan, w którym ludzie nie mają równego dostępu do społecznych zasobów (pieniądze, prestiż, władza). Występujące, względnie trwałe różnice wynikające z dostępności do społecznych zasobów tworzą zjawisko społecznego zróżnicowania. Nierówności społeczne mogą być uniwersalne, gdy wynikają z istoty życia społecznego (np. kierownicy i kierowani), nierówności swoiste wynikają z danego systemu społecznego (Tutsi i Hutu).
Stratyfikacja (uwarstwienie) sposób w jaki nierówności będą prawdopodobnie przekazywane z jednego pokolenia do drugiego, tworząc warstwy (poziomy, szczeble) ludzi w społeczeństwie.
Klasy różne rozumienia grup społecznych cechujących się nierównym dostępem do podstawowych dóbr społecznych.
Teoria funkcjonalna (A. comte, H. Spenser) Społeczeństwo jest całością składającą się z wzajemnie zależnych elementów, dzięki czemu możliwe jest funkcjonowanie i rozwój całej
zbiorowości. Wszystkie części są równie ważne. PRZYKŁAD:
ŚREDNIOWIECZE
modlący -się wojujący pracujący
KAPITALIZM
klasa właścicieli ziemi klasa robotników klasa kapitalistów
Ruchliwość społeczna to zmiany pozycji jednostek i grup społecznych w systemie stratyfikacji społecznej (w hierarchicznym układzie warstwowym).
Zmiany społeczne i teorie zmian. Modernizacja. Zmiany społeczne i typy społeczeństw. Społeczeństwa postindustrialne i społeczeństwa późnej nowoczesności. Globalizacja. Społeczeństwo późnej nowoczesności: podstawowe cechy. Refleksyjność. Złożoność, ryzyko i niepewność. Świat kryzysów.
Zmiana społeczna to każde przeobrażenie, które jest postrzegane jako znaczące dla życia społecznego. Ważnym kryterium jest zasięg zmiany, który pozwala wyróżnić zmiany o charakterze rewolucyjnym i ewolucyjnym, globalnym i marginalnym czy dokonującym się wewnątrz grupy i zmieniającymi całe społeczeństwa, kultury, cywilizacje. Teoria konfliktu upatruje główną przyczynę zmian w konfliktach społecznych. Mogą to być zmiany w typach panowania, wywołane rozwojem sił wytwórczych i przeobrażaniem stosunków własności. Max Weber zwrócił uwagę na znaczenie religii jako czynnika sprzyjającego zmianom ekonomicznym, organizacyjnym i hamującego te zmiany. Wg Dahrehdorfa zmian społeczna jest wszechobecna, jest walką między różnymi grupami o pozycję, władzę, zmianę status quo. Inny typ akcentował znaczenie zmian technologicznych, stąd np. społeczeństwo postindustrialne.
Zmiany możemy wartościować w kategoriach postępu lub regresu. Kolejny problem to interpretacja przeobrażeń. Teorie ewolucji opisują proces przechodzenia od niższych stadiów rozwoju do wyższych. Comte uważał zmiany za przeobrażenia dominujących zasad rządzących społeczną organizacją. Dla Marksa były to zmiany formacji. Dla Durkheima to proces przechodzenia od form prostych do bardziej złożonych.
Modernizacja rozwój społeczeństwa w kierunku społeczeństwa nowoczesnego.
Typy społeczeństw
wyróżnia się ze względu na stopień rozwoju społeczeństwa:
tradycyjne
przemysłowe
poprzemysłowe.
W okresie formowania się społeczeństw przemysłowych powstawały takie jego określenia jak:
społeczeństwo masowe
społeczeństwo obywatelskie
społeczeństwo otwarte
społeczeństwo nowoczesne i ponowoczesne
społeczeństwo pluralistyczne
społeczeństwo wielokulturowe
społeczeństwo demokratyczne
społeczeństwo komunistyczne
społeczeństwo totalitarne
społeczeństwo klasowe
społeczeństwo kapitalistyczne
społeczeństwo produkcyjne
społeczeństwo miejskie
społeczeństwo wiejskie
Społeczeństwo postindustrialne (inaczej poprzemysłowe), społeczeństwo którego głównym źródłem utrzymania nie jest produkcja przemysłowa polegająca na wytwarzaniu przedmiotów, lecz wytwarzanie i przetwarzanie informacji. W odróżnieniu od społeczeństwa przemysłowego charakteryzującego się tym, że największe zatrudnienie jest w sektorze przemysłowym, w społeczeństwie postindustrialnym najwięcej osób jest zatrudnionych w sektorze usług. Drugim wyróżnikiem jest to, że w społeczeństwie postindustrialnym następuje przejście od masowej produkcji dla anonimowego klienta do produkcji dla klienta indywidualnego.
Społeczeństwo późnej nowoczesności (według A. Giddensa) charakteryzuje się : zaufaniem do bardzo skomplikowanych systemów technicznych i organizacyjnych, nowymi wymiarami ryzyka, związanymi ze zmianami cywilizacyjnymi i technicznymi, nieprzejrzystością, niepewnością i chaotycznością życia społecznego, postępującą globalizacja ekonomiczna, polityczna i kulturowa.
Globalizacja jest to proces, który polega na tworzeniu gospodarki na całym obszarze Ziemi, dla którego granice państw czy bloków gospodarczych nie mają już podstawowego znaczenia. Jego warunkiem jest usuwanie barier dla wymiany i produkcji dóbr i usług, przepływów kapitału i ludzi. Bariery te znosi się m.in. pomiędzy krajami OECD i krajami Unii Europejskiej. Znosi je także większość pozostałych krajów świata, określanych często mianem „rynków wschodzących” (emerging markets). Głównymi korzyściami z globalizacji jest obniżka kosztów produkcji a zatem i cen wytwarzanych towarów i usług, oraz lepsze wykorzystanie dostępnych na świecie zasobów pracy i kapitału.
Refleksyjność - opierając się na nieustająco kwestionowalnej wiedzy naukowej, osłabiła rolę refleksji normatywnej w społeczeństwach. Doprowadziło to do szeregu problemów tożsamościowych jednostek.