У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Руська Правда захищає майнові права і гідність незаміжньої жінки

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2016-03-13

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 5.4.2025

ЖІНКА В ПРАВОВІЙ КУЛЬТУРІ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ

      

Свобода і честь за часів Київської Русі вважалися незаперечними та непорушними цінностями кожної вільної людини і належали до великої хартії свободи раннього українського середньовіччя. Окремі постанови тодішнього карного права охороняли життя жінки й навіть її честь. Так, у договорі русинів з німцями 1195 р. сказано, що образа жіночої честі карається вирою, а це було рівнозначним покаранню за вбивство вільної людини.

     «Руська Правда» захищає майнові права і гідність незаміжньої жінки. Визначає за нею право на успадкування землі.

Давньоруське право зрівняло жінку у правах з чоловіком. Незаперечним є той факт, що й родинне право в епоху Давньої Русі було досить добре розвиненим. Уже «Устав Володимира» кваліфікує як злочин викрадення нареченої, колотнечу між чоловіком і жінкою за маєток і таке інше.

    Церква закріплювала за собою насамперед право на ухвалення шлюбу. Багато уваги присвячує родинним справам і ролі в них жінки «Устав Ярослава».

     В XI — XIII століттях заміжня жінка, яка належала до вищих суспільних станів, могла мати власне «жіноче» майно і розпоряджатися ним на свій розсуд до кінця свого життя.

    Перша згадка про повноваження жінок на володіння певним майном міститься в одній із найраніших юридичних пам'яток Давньої Русі — Договорі 911р. Олега з Візантією, що утвердив право жінки зберегти за собою частину спільного з чоловіком майна.

    Українські жінки вищих суспільних станів за часів Великого князівства Литовського мали широку свободу і правову незалежність, майже не поступаючись у повноті своїх громадських прав чоловікам. Майнова незалежність жінок вищих суспільних станів давала їм право голосу і в органах місцевого самоврядування, бо лише володіння осідлістю було тоді підставою для участі в місцевих сеймиках.

    Суспільне становище української жінки-шляхтянки відрізнялося від становища чоловіка хіба тим, що жінки при живих братах наслідували тільки четверту частину батьківщини, материзну ж відбирали всю.

    Особливістю українського звичаєвого права була материзна. Так звалася нерухомість (частіше — наділ землі), що входила до посагу. Материзна не належала до загальносімейного майна, не ділилася між окремими членами сім'ї, а передавалася по жіночій лінії.

      За часів запорізького козацтва стає помітною тенденція до ідеалізації образу жінки й особливо жінки-матері. Козацька звичаєвість хоч і пропагувала серед січовиків безшлюбність, однак виховувала, особливо у парубків, шанобливе ставлення до жінки-матері, сестри, дружини чи коханої дівчини, що відбилося в козацьких піснях.

     Приклади шанобливого й рівноправного ставлення до жінки подибуємо й у легендах та переказах про козацькі часи. У переказі «Як дівка Христя була кошовим» йдеться про жінку — козацького ватажка. А переказ «Настина Могила» розповідає про долю жінки-воїна, яка носила шаровари, козацьку шапку і воювала не гірше за чоловіка-козака. За переказом, записаним краєзнавцем А. Ковальовим, у повстанні під проводом Якова Острянина (1638 р.) активну участь брала дружина козацького сотника Семена Мотори — Варвара.

      Картина правового становища жінки на українських землях у другій половині XVI — першій половині XVII ст. була б неповною без аналізу ставлення до жінки громадського («копного») суду селян і міщан. Ці суди були найстаршими на українських землях судами. Жінка — міщанка, і навіть селянка — була повноправною учасницею громадського суду.

     У XVI — середині XVII ст. свідчення чоловіків і жінок уважалися на українських землях рівноцінними. Однак уже від середини XVII ст. в українську судову практику проникає зверхність чоловічого свідчення над жіночим. У збірниках українського права XVIII ст. перевага чоловічого свідчення над жіночим була остаточно закріплена. Проте непригніченість української жінки в сім'ї, її рівноправність із чоловіком у вихованні дітей і веденні домашнього господарства, освіченість іще довго були основними чинниками ставлення до неї (О. Кривоший, 539 сл.).

 

1. Якій проблемі присвячено текст?
 А Етичній.
 Б Соціально-побутовій.
 В Суспільно-політичній.
 Г Моральній.

2. До якого стилю мовлення належить прочитаний текст?

 А Наукового.
 Б Офіційно-ділового.
 В Публіцистичного.
 Г Художнього.

3. У який історичний період жінку зрівняно у правах із чоловіком?

 А В епоху Давньої Русі.
 Б За часів запорізького козацтва.
 В За часів Великого князівства Литовського.
 Г У XVIII ст.

4. У якому документі міститься перша згадка про повноваження жінок на володіння певним майном?

 А В «Уставі Володимира».
 Б У Договорі 911р. Олега з Візантією.
 В В «Уставі Ярослава».
 Г У «Руській Правді».

5. Яка жінка могла мати власне «жіноче» майно й розпоряджатися ним на свій розсуд до кінця свого життя?

 А Заміжня жінка-міщанка.
 Б Незаміжня жінка-шляхтянка.
 В Заміжня жінка-шляхтянка.
 Г Багатодітна жінка-селянка.

6. Яким синонімом можна замінити виділене слово у словосполученні копний суд?

 А Громадський.
 Б Народний.
 В Конституційний.
 Г Апеляційний.

7. Яке значення має слово материзна?

 А Загальносімейне майно.
 Б Державна підтримка.
 В Спадок від батька.
 Г Спадок від матері.

8. Який термін не вживається в тексті?

 А Давньоруське право.
 Б Звичаєве право.
 В Карне право.
 Г Політичне право.




1. Информационное обеспечение менеджмента
2. Принцип аутентичности и его роль в преподавании французского языка как второго иностранного
3. К вопросу о судьбах древнерусских языческих традиций в XI в
4. Российский экономическийуниверситет им.
5. В отделение родильное в брюках не пускают
6. У нас же каждый житель своего рода Аутсайдер
7. Тема 01 Сущность страхования финансовых рисков Соответствие названия метода формирования страхового
8. Teoretick~ obory psychologie obecn~ v~vojov~ osobnosti soci~ln~ srovn~vc~ psychoptologie 2 plikovn~ obory psychologie klinick~ pr~ce orgnizce pedgogic
9. Коррекционно-воспитательная работа по развитию речевого дыхания у старших дошкольников с нарушениями речи
10. Вопросы для подготовки к зачету по дисциплине «ЭКОНОМИЧЕСКИЙ ПОТЕНЦИАЛ ТАМОЖЕННОГО СОЮЗА».html