Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
ЛЕКЦІЯ I
ТЕМА 1: ПСИХОЛОГІЯ СІМЕЙНИХ ВІДНОСИН
1. Розвиток науки про сімю та історичні зміни сімї і шлюбу.
2. Національні особливості сімейних відносин.
3. Вітчизняна сімя.
4. Сучасні дослідження сімейно-шлюбних відносин.
1. Розвиток науки про сімю та історичні зміни сімї і шлюбу.
Сімї і шлюбові присвячена безліч досліджень зі стародавності до наших днів. Ще античні мислителі Платон і Аристотель обґрунтовували свої погляди на шлюб і сімю, критикували тип сімї свого часу і висували проекти її перетворення.
Зміна сімї еволюціонувала від проміскуїтету (безладних статевих зв'язків), групового шлюбу, матріархату і патріархату до моногамії. Сімя переходила від нижчої форми до вищої в міру того, як суспільство піднімалося по ступенях розвитку.
Спираючись на етнографічні дослідження, в історії людства можна виділити три епохи: дикість, варварство і цивілізацію. Кожна з них мала свої суспільні інститути, домінуючі форми відносин між чоловіком і жінкою, свою сімю.
Великий внесок у вивчення динаміки сімейних відносин в історії розвитку суспільства зробили швейцарський історик И. Я. Бахофен, який написав книгу «Материнське право» (1861), і шотландський юрист Дж. Ф. Мак-Леннан, автор дослідження «Первісний шлюб» (1865).
Першою в історії соціальною санкцією відносин між чоловіком і жінкою було виключення статевих контактів між батьками і дітьми, дідами і онуками (перша екзогамія).
Заборона статевих відносин між рідними братами і сестрами (друга екзогамія).
Екзогамія абсолютна заборона всіх статевих зв'язків всередині роду, вимога вступати в статеві стосунки (а значить і в шлюб) лише з членами іншого роду.
Існували три види парного шлюбу:
- матрилокальний, при якому чоловік переходив на проживання в рід жінки;
- патрилокальний, при якому жінка переходила в рід чоловіка;
- дислокальний, коли кожний з подружжя не залишався жити в своєму роді.
2. Національні особливості сімейних відносин.
До середини XIX ст. сімя розглядалася як вихідна мікромодель суспільства, соціальні відносини виводилися із сімейних, саме суспільство трактувалося дослідниками як сімя, що розрослася вшир, причому як патріархальна сімя з відповідними атрибутами: авторитарністю, власністю, субординацією і т.п.
Так, у Древній Греції домінувала моногамія. Сімї були численними. Діяло табу інцеста. Батько був паном своєї дружини, дітей, співмешканок. Чоловіки користувалися великими правами. Жінки за зраду піддавалися суворій карі, однак спартанець міг віддати свою дружину будь-якому гостеві, який його просив про це. Діти інших чоловіків залишалися в сімї, якщо це були здорові хлопчики.
У Древньому Римі вітали моногамію, але позашлюбні зв'язки були широко поширені. Відповідно до законів римського права, шлюб існував винятково для дітородіння. Велике значення надавалося весільної церемонії, надзвичайно дорогої, розписаної до дріб'язків. Авторитет батька був винятковим, діти підкорялися тільки йому. Жінка вважалася частиною майна чоловіка.
Наука має велику інформацію про вплив християнства на інститут сімї в багатьох країнах світу. Церковна доктрина освячувала моногамію, сексуальну чистоту, цнотливість, віддавала анафемі багатоженство і багатомужество. Однак на практиці духівництво далеко не завжди додержувалося церковних канонів. Церква звеличувала невинність, помірність при вдівстві, доброчесний шлюб. Шлюби християн з іновірцями вважалися гріховними. Ліберальне відношення до них було лише в період раннього християнства, оскільки вважалося, що за допомогою шлюбу християнин може навернути до щирої віри ще одного заблудлого.
На ранньому етапі християнства шлюб вважався приватною справою. Надалі закріпилася норма вступу в шлюб за згодою священика. Навіть удова не могла знову вийти заміж без його благословення.
Церква диктувала і правила сексуальних відносин. У 398 р. Карфанеським собором було прийняте рішення, по якому дівчина повинна була зберігати невинність три дні і три ночі після весілля. І тільки згодом було дозволено вступати в статеві зносина в шлюбну ніч, але тільки за умови сплати церковного збору.
3. Вітчизняна сімя.
Нормативна дохристиянська модель сімї включала батьків і дітей. Відносини між матір'ю і батьком або були конфліктними, або будувалися за принципом «домінування-підпорядкування». Діти перебували в підпорядкуванні в батьків. Був характерний конфлікт поколінь, протистояння батьків і дітей. Розподіл ролей у сімї припускало відповідальність чоловіка за зовнішнє, природне, соціальне оточення, жінка ж була більше включена у внутрішній простір сімї, у будинок. Статус одруженої людини був вище, ніж статус самотнього. Жінка мала волю як до шлюбу, так і в шлюбі, влада чоловіків чоловіка, батька була обмежена. Жінка мала право на розлучення і могла повернутися в сімю батьків. Необмеженою владою в сімї користувалася «большуха» дружина батька або старшого сина, як правило, найбільш працездатна і досвідчена жінка. Їй зобов'язані були підкорятися усі і жінки, і молодші чоловіки в сімї.
З виникненням християнської моделі сімї (XIIXIV ст.) змінилися відносини між домочадцями. Чоловік став безроздільно панувати над ними, усі були зобов'язані йому підкорятися, він ніс відповідальність за сімю. Взаємини подружжя в християнському шлюбі припускали чітке усвідомлення кожним членом сімї свого місця. Чоловік як глава сімї був зобов'язаний нести тягар відповідальності, дружина смиренно займала друге місце. Їй пропонувалося займатися рукоділлям, домашньою роботою, а також вихованням і навчанням дітей. Мати і дитя були трохи відособлені, надані самими собі, але разом з тим відчували незриму і грізну владу батька. «Виховуй дитя в заборонах», «люблячи сина, збільшуй йому рани» написано в «Домострої». Головні обов'язки дітей абсолютна слухняність, любов до батьків, турбота про них у старості.
4. Сучасні дослідження сімейно-шлюбних відносин.
В даний час проблемам шлюбу батьківства споріднення приділяють більшу увагу не тільки в теорії, але і на практиці. У роботах Ю.И.Альошиної, В.Н.Дружиніна, С.В.Ковальова, А. С. Співаковської, Е. Г. Ейдеміллера й інших учених підкреслюється, що сімя прямо або побічно відображає всі зміни, що відбуваються в суспільстві, хоча і має відносну самостійність, стійкість. Незважаючи на всі зміни, потрясіння, сімя як соціальний інститут устояла. В останні роки її зв'язки із суспільством ослабнули, що негативно «уплинуло як на сімю, так і на суспільство в цілому, яке вже відчуває потребу у відновленні колишніх цінностей, вивченні нових тенденцій і процесів, а також в організації практичної підготовки молоді до сімейного життя.
Психологія сімейних відносин розвивається в зв'язку з задачами профілактики нервових і психічних захворювань, а також проблемами сімейного виховання.
Питання, розглянуті сімейною психологією, різноманітні:
це проблеми подружніх відносин;
батьківсько-дитячих відносин;
взаємин зі старшими поколіннями в сімї;
напрямку розвитку;
діагностика;
сімейне консультування;
корекція відносин.