Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тема- Люди. Життя суспільства

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2016-03-13

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 18.5.2024

План-конспект уроку з англійської мови для учнів 11-х класів

Тема: Люди. Життя суспільства.

Підтема: Спорт як професія.

Мета: Розвивати вміння вживати активну лексику у вивчених граматичних структурах.Практикувати учнів у читанні та обговоренні газетних текстів за темою уроку.

Обладнання:        підручник, текст для читання "From Hero to Zero in 9.79 Seconds".

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Aim 1. Повідомлення теми та мети уроку.

Т: You know, of course, that sport can be a profession. It won't be difficult for; give some names. You have mentioned some very successful pofessional sport Was it easy for them to make it?

Warm-up 2. Мовна розминка.

Г: Before taking up discussing sport as a profession let us look at it with ht Read and retell the jokes about sports given in ex. 99 on p. 82.

1 Завдання для тестової перевірки знань, умінь і навичок випускників загальноосвітн ліцеїв і гімназій. Англійська мова. К.: Проза, 1993.

Тема. Люди. Життя суспільства

And to revise our grammar let us look at the sportsmen on page 84 and do ex. 105. Now after this warm-up I think you are ready to speak about sport as a profession.

І,ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

ion

(Н0г):

1. Контроль домашнього завдання.

Т: Speak about sports in Ukraine.

2. Читання та обговорення газетних текстів.

  1.  Discussing texts. Виконати впр. 1006, 101 (стор. 83).
  2.  Comprehension check. Читання та контроль розуміння тексту "From Hero to Zero
    in
    9.79 Seconds".

from hero To zero in 9.79 seconds

Someone wrote these words on one of the walls in the Canadian Olympic team's camp in Seoul the day after Ben Johnson lost his Olympic gold medal. He lost his medal because he took drugs.

The world will always need heroes, especially heroes of sport. The eyes of everyone in the world were on Carl Lewis and Ben Johnson as they raced for the finish in the Olympic 100 metres. Lewis was the "too-good-to-be-true" athlete} "Mr. Clean" from a rich and privileged home. Johnson was a very popular winner because he was a poor man. His mother took him and his brothers from a small Jamaican town when they were young to find work in Canada. His father stayed at home and still lives there now. After the World Championships — 88 in Rome and befqre the Seoul Olympics the Jamaicans were very proud and very happy. They had a special "Ben Johnson Day" in honour of their hero but Johnson never returned to visit them. When he lost his medal they didn't believe it.

When Johnson won the 100 metres race in Seoul he said, "The gold is something no one will take away from you. I think my record will last fifty maybe one hundred years". Bu* he was wrong. He rose to be a super hero and he crashed down to less than nothing. In many people's eyes he betrayed his sport when he took the drugs to help himself run faster and he betrayed their love and support for him.

When you become a great hero, you have very special responsibilities. Do you agree?

From the journal "Clockwork" (1989-90, No. 3).

True or False

  1.  Someone wrote these words on one of the doors in the Canadian
    Olympic Team's camp.
  2.  The Canadian Olympic team's camp was in Seoul.
  3.  It happened two days after Ben Johnson had lost his Olympic
    silver medal.
  4.  The eyes of everyone in Seoul were on Carl Lewis.
  5.  Carl Lewis and Ben Johnson raced for the finish in the Olympic
    100 metres.
  6.  Lewis was a very good athlete.
  7.  Johnson was not a rich person.
  8.  Johnson was born in Canada.
  9.  The Jamaicans were very proud of Carl Lewis.

10) Ben Johnson crashed down to less than nothing.

True

False

Key: 1-; 2+; 3-; 4-; 5+; 6+; 7+; 8-; 9-; 10+.

3) Discussing professional sports. Бесіда з класом за темою урока.

Т: Let us have a discussion.

Have you heard of professional sportsmen taking drugs? Give your examples. W

makes sportsmen take drugs?

(They are eager to win at all costs. Proffessional sport із big money. They think t

won't get caught).

Can you imagine how they feel when they are caught? How do their fans feel about

Does taking drugs tell on their health. Give examples. What in your opinion shouh

done to stop drugs in sport?

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Homework 1. Домашнє завдання.

Виконати впр. 106 (стор. 85).

Підготуватися до обговорення текстів для домашнього читання 12-14 (стор. І

128).

Summarizing        2. Підбиття підсумків уроку.

Т: То help you translate the sentences of ex. 106 at home we'll do it now. Ani next lesson will be devoted to the homereading "Art For Heart's Sake". You have parts I and II. Pead part III and we'll discuss the whole thing.




1. 37-39 Авторы- Козаченко В
2. будь то пиджак платье или даже туфли обязательно оказывались именно этого безумного оттенка ldquo;вырви глаз
3. Создание и управление системой контроллинга в организации
4. Влияние состава растворителя на микроволновый синтез нанопорошка CuInSe2
5. на тему Управление государственной собственностью
6.  Показатели экстенсивности количественные
7. 485 ББК 742005845 Куприянов Б
8. Курсовая работа- Разработка технологического процесса по изготовлению женской сумки
9. Изображение наружной резьбы Изображение резьбы содержит линии соответствующие оси резьбы наружному и в.html
10. статья опубликована в анархистском журнале.html
11. тема сертификации средств измерения
12. техническим потенциалом инфраструктурой социальной сферой продукция и услуги которых экспортируются за п
13. Процес управління
14. Криптографические протоколы
15. реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук Харків
16. Молекулярная нанотехнология и перспективы её развития
17. Реферат- Социально-психологические проблемы руководства педагогическим коллективом
18. Функциональные асимметрии
19. Произвольно задаем направления токов в ветвях заданной схемы и обозначаем их- I1 I6
20. Экономическая таблица Это то что он может спросить отдельно Классы