У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тема- Вступ. Найдавніша історія України План 1

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 29.12.2024

Тема: Вступ. Найдавніша історія України

План

1. Предмет, джерела та концепції української історії.

2. Українські землі в первісну епоху.

3. Українські території у часи енеоліту та бронзи.

1. Предмет, джерела та концепції української історії.

  В умовах розбудови суверенної і незалежної Української держави та гуманітаризації вищої освіти, важливе місце відводиться вивченню історії України, предмету, який має дати студентам не лише знання з минулого нашої країни, але й формувати у них національну свідомість, активну громадянську позицію, толерантне ставлення до інших народів.

  Предмет історії України вивчає історичне минуле нашого народу, складний і багатогранний процес формування та розвитку українського народу на основних землях його поселення, відіграє неоціненну роль у відновленні історичної пам'яті, оскільки вікове перебування під владою сусідніх держав призвело до її втрати певною частиною етнічних українців і несприйняття тими силами, що запрограмовані на руйнування нашої державності.

  Джерелами історії України є все те , що відображає розвиток людського суспільства і слугує основою для його наукового пізнання: матеріальні (будівлі, предмети побуту), етнографічні (дані про побут та звички людей), лінгвістичні (дані з історії мови, топоніми), фольклорні (казки, прислів’я), писемні (літописи, грамоти), археологічні (досліджує матеріальну культуру).

  Знайомлячись з літературою з історії України, треба мати на увазі, що історики різних країн та різних політичних спрямувань по-різному висвітлювали і висвітлюють минуле нашого народу та його державність.

  Серед розмаїття поглядів є три основні підходи, три концепції історії України:

  Перша - російська великодержавна, шовіністично-імперська яку   започаткували   ще  у  ХVІІІ - ХІХ ст. імперські історики В.Татіщев, М.Карамзін, М.Погодін, С.Соловйов. Суть її полягає в тому, що не визнається український народ і його мова, а вважається, що це лише плем'я малоросів, як гілка великого російського народу, яке розмовляє не окремою мовою, а діалектом російської мови.  А раз так,  то нелогічними є домагання відродження самостійної Української держави. Київська Русь розцінюється як початок державності Росії. І як не прикро, але таку ж позицію сьогодні займає шовіністичне крило правлячих кіл Росії. Подібні заяви не раз ми чуємо від депутатів її Державної думи, відомих політичних діячів.

  Друга - концепція радянської історіографії, створена в роки тоталітарного режиму, яка трактувала історію України вже з замаскованих імперських позицій. Вона визнавала український народ, але відносила його формування до ХІVVІ ст., а становлення української мови - до XVIII ст. Що ж стосується Київської Русі, то вважала її колискою трьох братніх народів - російського, українського та білоруського, але російський народ    виділяла    серед    них    старшим    братом,    наставником-керівником, а український та білоруський народи вважала молодшими братами, тобто тими, хто виконує волю старшого брата (старший брат - метрополія, молодші - колонії).

  Третя - національна   українська,    започаткована теж ще в XIX ст. українськими     істориками     М.Костомаровим,     В.Антоновичем, М.Грушевським. На основі фактів українська національна історіографія доводить, що український народ має глибоке коріння і є автохтоном на етнічній території України. Його безпосередніми предками є східнослов'янські племена антів (IV-VI ст. н.е.), носії протоукраїнського етносу. У VШ-ІХ століттях саме в середньому Подніпров'ї   стало   формуватися   ранньослов'янське   об'єднання Руська земля, як ядро однієї з наймогутніших європейських держав раннього   середньовіччя - Київської Русі (ІХ-ХПст.). Отже, Київська Русь -  давньоукраїнська  князівська  держава,   а  не Московська (Російська) чи Білоруська. Тим більше, що Московське князівство виникло значно пізніше - лише в 1325 р. (Московське царство - в 1547 р.) і бере свій початок не з південного ранньо-слов'янського об'єднання, а з північного - в межиріччі Волги та Оки (кривичі, в'ятичі). Важливим компонентом формування московського (російського) народу є угро-фінські племена - чудь, меря, весь,  а пізніше - татари.

2. Українські землі в первісну епоху.

Історія України бере свій початок з появи перших людей на її території. Науково доведено, що первісні люди з'явилися в українських землях приблизно 1 мли. pp. тому - їх найдавніше поселення знайдено біля с. Королеве в Закарпатті. На думку сучасних українських істориків, розселення прадавніх людей на території України відбувалося південно-західним та західним шляхами.

З появою перших людей в історії України починається первісна доба, яка характеризується наявністю колективної власності, колективного виробництва та споживання. Первісне суспільство не мало класів і держави. Існувало дві форми суспільно-економічних відносин - спочатку первісне людське стадо, а з часом — родова община і плем'я. Первісна організація життя людей існувала на півдні України до І тис. р. до н.е., на іншій її території - до поч. н. е.

У розвитку первісного суспільства виділяють такі періоди: кам'яний вік (палеоліт, мезоліт, неоліт, енеоліт), бронзовий і ранній залізний віки. Ця періодизація створена, виходячи із домінуючої ролі того чи іншого матеріалу при виготовленні знарядь праці.

Палеоліт (стародавній кам'яний вік). 1 млн. - Х тис. до н.е.

В  Україні відомо понад 1 тис. поселень палеоліту. На території України проживали люди кількох типів: пітекантроп (архантроп) - І млн.-150 тис. до н.е.; неандерталець (палеантроп) -150-35 тис. до н.е.; кроманьйонець (Ното Sapiens) - бл. 35 тис. до н.е.

На зміну першій формі існування людського суспільства — первісному стаду — прийшла родова община, відбулася племінна організація суспільства. Родинні зв'язки велися по материнській лінії (матріархат). Основними заняттями населення було збиральництво та полювання. Люди навчилися виготовляти знаряддя праці із каменю, одяг, споруджувати житла, добувати вогонь. Намітився поділ праці між чоловіком і жінкою. Чоловіки займалися переважно полюванням, а жінки - домашнім господарством. • Почало зароджуватися мистецтво, первісні релігії: фетишизм, тотемізм, магія, анімізм.

  Цей період в українській історії найдовший, на еволюцію людини, її занять, знарядь праці вплинуло велике обледеніння з різким похолоданням клімату.

Мезоліт (середній кам'яний вік). IX тис. - VII тис. до н.е.

Мезолітичні пам'ятки знаходяться по всій території України. Відбулося танення льодовика і утворення сучасних природно-кліматичних умов. Винайдено лук і стріли, гарпуни, голки, кам'яні, сокири, гачки. Зроблено перші спроби приручити диких тварин - собаку, бика, свиню. Крім мисливства, одним із основних занять стає рибальство, починає розвиватися тваринництво й рослинництво.

Неоліт (новий кам'яний вік). VII тис. - IV тис. до н.е.

Відбувся перехід від привласненого до відтворного, продуктивного господарювання - землеробства і скотарства. Цей процес отримав назву "неолітичної революції".Завершилося формування техніки обробки каменю: пиляння, шліфування, свердління. З'явилися перші штучні матеріали, створені людиною, - обпалена глина (кераміка) та тканина. Глиняний посуд швидко набував поширення, його форми та орнамент на різних територіях мали свої особливості. За такими знахідками археологи визначають кордони і час існування окремих археологічних культур. В Україні виділено понад 10 неолітичних археологічних культур. Їх можна поділити на мисливсько-рибальські (існували в лісовій зоні) та землеробсько-скотарські (на півдні, в степовій зоні), що свідчить про нерівномірність розвитку неолітичного суспільства. Виникають прядіння і ткацтво, з'явився ткацький станок.

3. Українські території у часи енеоліту, бронзи та заліза

Енеоліт (мідно-кам'яний вік). IV тис. - III тис. до н.е. У IV тис. до н.е. люди освоїли перший метал - мідь. Відбувся подальший розвиток відтворного господарства. Намітився перехід від мотичного до орного землеробства.

Наймогутнішою культурою епохи енеоліту була Трипільська культура, яка існувала з IV тис. до III тис. до н.е., названа так через поселення поблизу с. Трипілля (Київщина), дослідженого чеським археологом В.Хвойкою. Трипільці були одним із найцивілізованіших етносів неолітичної доби: основне заняття — орне землеробство. Вирощували ячмінь, просо, пшеницю, майже всі садово-городні культури, відомі сьогодні в Україні. Трипільська культура - одна із перших землеробських культур Європи; трипільці вперше ha території України почали виготовляти вироби із міді: на надзвичайно високому рівні розвитку знаходилось гончарство. Трипільці виробляли чудовий глиняний посуд білого, чорного, червоного і жовтого кольорів, з орнаментом і пласким дном. Орнамент глиняних виробів містить багату інформацію про духовний світ трипільців; будували протоміста площею до 400 га: квартальна забудова дво-триповерхові будинками, населення міст сягало 50 тис. чоловік, а площа - понад 50 га. На Уманщині існували поселення-гіганти до 450 га; високого рівня досягла духовна культура: існувала писемність - буквенно-звуковий алфавіт, який є одним із найдавніших у світі!

 Трипільська культура поступово зникла. Стосовно такого раптового зникнення висловлюються різні гіпотези і, зокрема, експансія кочовиків на територію трипільців, похолодання клімату. Долю трипільців остаточно не з'ясовано. Дискусійним залишається питання і про походження трипільців, про їх етнічність. Більшість дослідників відносять трипільців до середньоземноморського антропологічного типу.

  Бронзовий вік. II тис. - І тис. до н.е. Бронза - перший метал, штучно створений людиною. Використання бронзи сприяло зростанню продуктивності праці. В епоху бронзи відбувся перший суспільний поділ праці - відокремлення скотарства від землеробства. Зоною розселення скотарських племен став південноукраїнський степ.Обмін набув постійного характеру. На зміну родовій общині прийшла сусідська (територіальна), почала проявлятися майнова диференціація. У суспільстві утвердилися патріархальні родинні відносини.

  Залізний вік. З 1 тис. до н.е.   Використання заліза призвело до різкого зростання продуктивності праці, вперше людина отримала можливість створювати додатковий продукт понад прожиткового мінімуму. Відбувся другий суспільний поділ праці: ремесло відокремилося від сільського господарства. Додатковий продукт став економічною передумовою зародження нових станово-класових відносин.

На території України початок залізної доби пов'язаний з кіммерійською культурою (Північне Причорномор'я, поч. 1 тис. до н.е.) та з ранніми слов'янськими культурами (поч. н.е.).

 

Висновки до теми:

* Історичний розвиток України розпочався 1 млн. рр. до н.е. і став складовою частиною еволюції людства.

* Зміни на території України в архаїчну добу відбувалися, як у світі в цілому, але й мали певні особливості.

* Трипільська культура була однією з найдавніших землеробських культур світу (ІV-ІІІ тис. до н.е.).

Цікаві факти:

* початкове розселення в українському регіоні відбувалося західним і південно-західним шляхами.

* в епоху неандертальців, відбулося остаточне становлення людини, «людини розумної» - 35 тис. рр. до н.е.

* за своїм розвитком, трипільці досить близько підійшли до рівня перших світових цивілізацій Єгипту і Малої азії.

Контрольні запитання:

Коли первісня люди почали заселяти територію сучасної України?

Коротко охарактеризуйте періоди розвитку первісного суспільства?

Визначте значення Трипільської культури в українській історії?

PAGE  1




1. докладов 13 полные страницы включая иллюстрации формулы и таблицы должны быть набраны в редакторе Microsoft Word 9
2. Малая Родина Любой город имеет традиции свою историю своих людей делами которых мы гордимся.
3. Тема- Ранній постнатальний розвиток Питання- Особливості стадії новонародженності
4. Сущность города мощно понять рассматривая его на основе развития общества в целом как форму и результат э
5. вариант RostovonDon ws in 1749
6. Государственная политика ценообразования в Республике Беларусь на современном этапе, ее цели и основные направления
7. Инвестиционный климат
8.  Информационная технология это совокупность методов производственных процессов и программноте
9. экономических политических юридических моральных духовных культурных и др
10. Психологические типы
11. Запись и считывание данных (работа с файлами).html
12. Значение принципов- являются важными демократическими гарантиями правосудия по гражданским делам;
13. Осип Мандельштам (1882-1939)
14. РОЛЕВЫЕ ОЖИДАНИЯ И ПРИТЯЗАНИЯ В БРАК
15. земледельческое хозяйство в поймах рек и на берегах озёр
16. не навреди мы рассматриваем ниже перечисленные правила как обязательные и неотъемлемые
17. тематических перевозок грузов могут заключать долгосрочные договоры об организации перевозок
18. Школа ’48 города Набережные Челны Республики Татарстан Музыкальнолитературный вечер посвящен
19. а снижение себестоимости СМР См за счет уменьшения затрат на строительные материалы и конструкции- См
20. АСПАП ЖАСАУ ТЕХНОЛОГИЯСЫ