Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
23
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
ПОЛТАВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ ЮРІЯ КОНДРАТЮКА
Факультет інформаційних та телекомунікаційних технологій і систем
Кафедра компютерних та інформаційних технологій і систем
РОЗРАХУНКОВО-ГРАФІЧНА РОБОТА
з дисципліни «організація баз даних»
на тему: «СТВОРЕННЯ БАЗИ ДАНИХ У СЕРЕДОВИЩІ СУБД MS-ACCESS»
Виконала: студентка 201 ТК навчальної групи Москалець Дар`я Олександрівна
Прийняв: Доцент компютерних та інформаційних технологій і систем Головко Генадій В`ячеславович
Полтава 2012
ЗМІСТ
ВСТУП 4
ВИСНОВОК 18
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ 19
ВСТУП
База даних це засіб збирання й впорядкування даних. Бази даних можуть містити відомості про людей, товари, замовлення тощо. Багато баз даних починаються як список у текстовому редакторі або електронній таблиці.
У разі збільшення розміру списку в даних починають зявлятися зайві або невідповідні елементи. Стає важко розуміти дані у формі списку, а способи пошуку та витягування наборів даних для перегляду є обмеженими. Коли ці проблеми починають зявлятися, слід перенести дані до бази даних, створеної за допомогою системи керування базами даних (DBMS).
Компютерна база даних це контейнер обєктів. Одна база даних може містити кілька таблиць.
Наприклад, система відстеження інвентарного списку, яка використовує три таблиці, це не три бази даних, а одна база даних із трьома таблицями. Якщо не було визначено, що потрібно використовувати дані або код з іншого джерела, база даних Access зберігає таблиці в одному файлі, разом з іншими обєктами, наприклад формами, звітами, макросами та модулями.
За допомогою програми Access можна:
ПОСТАНОВКА ЗАДАЧІ
Розробити базу даних (БД) за учбовою темою "АПТЕКА", передбачивши в ній декілька таблиць, що звязані між собою відношенням “один до багатьох” (1 до N), форми на введення і на виведення даних, звіти для виведення даних та запити.
Для рішення задачі, виконати наступні операції:
ФІЗИЧНЕ ПРОЕКТУВАННЯ
Існує таке поняття як пуста БД це БД, що не містить інформацію про обєкти, але має інформацію про структуру цих обєктів і їх звязки.
Структуру БД організовують таблиці.
Таблиці є основним місцем збереження інформації. Структуру таблиць утворюють стовбці і рядки.
В результаті зазвичай досить легко імпортувати електронну таблицю до таблиці бази даних. Головна відмінність між збереженням даних в електронній таблиці та базі даних це спосіб упорядкування даних.
Щоб забезпечити максимальну гнучкість бази даних, дані необхідно впорядкувати в таблицях, щоб позбутися зайвих елементів. Наприклад, якщо потрібно зберігати дані про працівників, відомості про кожного працівника необхідно один раз ввести в таблиці, яка настроєна лише для розміщення даних про працівників. Цей процес називається оптимізацією.
Кожний рядок у таблиці називається записом. Записи це місце розташування окремих елементів даних. кожний запис складається з одного або кількох полів. Поля відповідають стовпцям у таблиці. Наприклад, можна створити таблицю «Працівники», де кожний запис (рядок) зберігає відомості про окремого працівника, а кожне поле (стовпець) містить власний тип даних, наприклад імя, прізвище, адресу тощо.
Поля мають містити певний тип даних: текст, дату або час, число або інший тип.
Таблиці створюються тільки в режимі конструктора.
Імена полів для таблиць формуються таким чином:
Имя таблицы → Имя поля.
Це дозволяє запобігти плутанині при використанні схожих за призначенням довідників в одній формі чи запиті.
Для однозначної ідентифікації запису в таблиці, а також для визначення як звертатися до цього поля при автоматичній операції, використовується поле виду: Код_Имя поля, в таблиці «Аптека» kod_apt. Тип даних таких полів Числовой (не більше 256 символів + латинські символи) (Рис.1,2,3).
Потім я обирала → Тип данных → Формат (Размер) поля → Подпись.
В приведеному вище прикладі Формат (Размер) поля буде Байт, а Подпись наприклад в таблиці «Аптека» буде Код аптеки.
Рис.1 Структура таблиць БД
Рис.2 Структура таблиць БД
Рис.3 Структура таблиць БД
ДАТАЛОГІЧНА МОДЕЛЬ
Для розвязання поставленої задачі достатньо використовувати звязки типу «один до багатьох» та зворотній «багато до одного», безпосередньо в моїй БД для звязування таблиць використовується тип «один до багатьох» (Рис.5).
Для звязування таблиць потрібно перетягнути мишкою ключове поле з підпорядкованої таблиці до головної (з боку один до багатьох). При утворенні звязку слід увімкнути режими:
Зокрема «Обеспечение целостности данных» виключає можливість появи записів-сиріт у головній таблиці, які будуть повязані з неіснуючими записами у підпорядкованій таблиці.
Рис.5 Схема зв'язків між таблицями
ЗАПИТИ
Запит це інструмент, який вибирає необхідну кількість даних, що відповідають певним критеріям користувача без зміни даних.
Дані, які потрібно переглянути, зазвичай розташовані в кількох таблицях, і запити дають змогу переглянути їх в одній таблиці даних. Також, оскільки зазвичай не потрібно бачити всі записи одночасно, запити дозволяють додавати критерії для «фільтрування» даних, щоб переглядати лише потрібні записи. Запити часто виконують роль джерела записів для форм і звітів.
Певні запити є «оновлюваними», тобто дані в базових таблицях можна редагувати за допомогою таблиці даних запиту. Якщо дії виконуються з оновлюваним запитом, слід памятати, що зміни насправді виконуються в таблицях, а не лише в таблиці даних запиту.
Запити поділяються на дві основні групи: запити на вибірку і запити на дію. Запит на вибірку просто отримує дані й робить їх доступними для використання. Результати запиту можна переглянути на екрані, роздрукувати або скопіювати до буфера обміну. Або можна використати результат запиту як джерело записів для форми чи звіту.
Запит на змінення, згідно з назвою, виконує з даними певне завдання. Запити на змінення можна використовувати для створення нових таблиць, додавання даних до наявних таблиць, оновлення або видалення даних.
В моїй базі даних я використовувала лише запити на вибірку, режим конструктора (Рис.6) і загальний вид запиту (Рис.7).
Рис.6 Запит Посада - Працівник у режимі конструктора
Рис.6.1. Запит Аптека Відділи Посади у режимі конструктора
Рис.6.2. Запит Відділ Тип товару Товар у режимі конструктора
Рис.6.3. Запит Постачальники по відділам у режимі конструктора
Рис.6.4. Запит Термін дії товарів у режимі конструктора
Рис.7 Запит про назву товару та їхній термін дії у загальному виді
ФОРМИ
Форми іноді називаються «екранами вводу даних». Це інтерфейси, які використовуються під час роботи з даними, тому вони часто містять кнопки для виконання різних команд. Можна створити базу даних без використання форм, просто редагуючи дані в таблицях даних. Проте більшість користувачів баз даних використовують форми для перегляду, введення та редагування даних у таблицях (Рис. 8).
Форми пропонують простий у використанні формат роботи з даними, крім того, до них можна також додавати функціональні елементи, наприклад кнопки. Ці кнопки можна настроїти для визначення даних, що відображатимуться у формі, відкриття інших форм або звітів та для виконання низки інших завдань. В моїй учбовій базі даних я не використовувала такий функціональний елемент як кнопка.
Форми також дають змогу керувати способом взаємодії інших користувачів із даними бази даних. Наприклад, можна створити форму, яка відображає лише певні поля та дозволяє виконувати лише певні операції. Це допомагає захистити дані та забезпечує належне введення даних (Рис. 9).
Рис. 8 Форма для перегляду, введення та редагування даних у таблицях
Рис. 8.1. Всі наявні форми в моїй базі даних
Рис. 8.3. Форма для перегляду наявних посад в аптеках
Рис. 8.4. Форма для перегляду даних працівників аптек
Рис. 8.5. Форма для перегляду наявних відділах в аптеках
Рис. 9 Форма для перегляду терміну дії товарів (форма по запиту Термін дії товарів)
ЗВІТИ
Звіти використовуються для зведення та представлення даних у таблицях. Звіт зазвичай відповідає на певне питання, наприклад «Яку суму було отримано від кожного клієнта цього року?» або «У яких містах розташовані наші клієнти?». кожний звіт можна відформатувати таким чином, щоб він представляв дані найбільш зрозумілим способом (Рис. 10).
Звіт можна запустити будь-коли, і він завжди відображатиме поточні дані в базі даних (Рис. 11). Звіти зазвичай мають формат для друку, але їх також можна переглядати на екрані, експортувати до іншої програми або надсилати електронною поштою (Рис. 12).
Рис. 10
Рис. 11 Звіт, що відображатиме поточні дані в базі даних
Рис. 12 Звіт для друку
ВИСНОВОК
Основною метою виконання цієї розрахунково-графічної роботи закріплення теоретичних знань з організації баз даних та отримання практичних навичок щодо проектування та впровадження технологій баз даних із застосуванням однієї із СКБД.
В ній я:
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
13