Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Єгипет загадка таємниця грецького походження

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2016-03-13

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 18.5.2024

Мистецтво Давнього Єгипту

З незапам'ятних часів давньоєгипетська цивілізація привертала увагу людства. Саме слово «Єгипет» («загадка», «таємниця») грецького походження. Єгиптяни ж називали свою країну Кемет, що означає «чорна земля». Говорячи про історію і культуру Стародавнього Єгипту, фахівці поділяють його територію на 2 основних регіони: Верхній і Нижній Єгипет.Верхній Єгипет - це землі південній частині нільської долини від Першого нільського порога приблизно до 28-ї паралелі. Район між 28-й і 29-ою паралелями тепер зазвичай називають Середнім Єгиптом. Північну частину нільської долини і Нільський дельту прийнято називати Нижнім Єгиптом.

У III ст. до н.е. єгипетський жрець Манефон написав грецькою мовою «Історію Єгипту», в якій виділив періоди Стародавнього, Середнього та Нового царств, а також перерахував тридцять одну династію фараонів.

Ми звернемо увагу на періодизацію французького єгиптолога Ніколоса Грімеля

Після додинастичного періоду історія Єгипту поділяється на династії з 3150 р. до н.е. Династії поділяються на три періоди: період династій Давнього Царства (3150-2190 до н.е.), Середнього царства (2040-1674 до н.е.) та Нового царства (c.1552-1069 до н.е.). Скульптура змінилася незначним чином протягом цих періодів, але в архітектурі відбулося ускладнення.

до 3150 р. до н.е.

Додинастичний період 

3150 — 2700 до н.е.

Ранні династії
(1 — 2
династії)

2700 — 2190 до н.е.

Давнє царство

(3 — 6 династії)

2190 — 2040 до н.е.

Перший між династичний період
(7 — 10 династії)

2040 — 1674 до н.е.

Середнє царство
(11 — 14 династії)

1674 — 1552 до н.е.

Другий між династичний період
(15 — 17 династії)

1552 — 1069 до н.е.

Нове Царство

Географічне положення країни - вузька родюча долина могутньої африканської р.Нілу, що з заходу і сходу була затиснута пісками пустель, - обмежувало світ стародавніх єгиптян. Їх цивілізація тисячоліттями існувала і розвивалася за своїми законами, рідко піддаючись зовнішнім вторгненням, які випали на долю інших країн і народів стародавнього світу.

Існування Єгипту залежало від розливів Нілу, що приносив на поля родючий мул: якщо вони запізнювалися, країні загрожували неврожай і голод. А тому не дивно, що єгиптяни уважно стежили за розливами річки. Їх спостереження лягли в основу давньоєгипетського календаря. Розливи Нілу починалися в липні і тривали близького 4 місяців. Рік в Давньому Єгипті ділився на три періоди. Чотиримісячний період розливу Нілу вважався першою порою року і називався «ахет», що в перекладі й означає «розлив», «повінь». У цей час землеробські роботи майже припинялися і влаштовувалися численні релігійні свята, коли по Нілу плавали нарядні флотилії. У той же час розлив Нілу дозволяв доставляти по воді важкі вантажі, і саме цей період використовувався для будівництва царських пірамід і гробниць з їх заупокійними храмами.

Коли вода починала спадати, землероби виходили на поля, щоб, поки грунт не затвердів, зорати його і засіяти. Наставав сезон сівби - «перет» («вихід» - поява землі з-під води і проростання сходів). Потім треба було протягом чотирьох або п'яти місяців поливати поля, пропускаючи по проведених каналах накопичені в ставках запаси води. Потім починався сезон збору врожаю. У цей час дощів в Єгипті практично не буває, але з пустелі в квітні-травні може дути сильний сухий вітер «хамсин». Тому третій період в єгипетському календарі називався «шему» - «сухість», «посуха».

Сенс, мета і символізм єгипетського мистецтва відображає погляди єгиптян на світ. Яким чином єгиптяни представляли собі сили космосу?

Боги і богині

Єгиптяни вірили, що всесвіт і всі події, які відбулися в ньому регулювалися по волі богів. Боги втілювали в собі не тільки всі природні явища, але й абстрактні поняття як справедливість, влада, захист і правда. На чолі з царем єгиптяни виконували обряди та приносили жертви, щоб отримати користь від богів і духів.

Всесвіт єгиптяни уявляли як поєднання Нілу небесного, де пливе в човні сонячний бог Ра, і Ніла підземного, по якому Ра повертається, здолавши сили зла і темряви. Осіріс - бог родючості, вмираючої і воскресаючої природи, вважався четвертим міфічним царем Єгипту. Він щасливо керував країною зі своєю сестрою і дружиною Ісідою - богинею родючості, води та вітру. Бог Осіріс навчив людей обробляти землю, саджати сади, будувати міста, випікати хліб. Після того, як Осіріс передав богу Гору (бог неба), своєму синові, царський престол, він пішов у царство мертвих, ставши володарем, а також суддею в загробному світі.

      

       Ісіда              Осіріс                       Гор                        Ра

Шанування бога Осіріса як вершителя людської долі в загробному світі, покровителя і багатих і бідних відбилося в численних зображеннях божества. Його представляли то у вигляді мумії, крізь яку проростають стебла злаків, то у вигляді воссідаючого на троні владики загробного царства. На голові Осіріса висока корона фараона, його ноги спеленені як у мумії, в схрещених на грудях руках він тримає жезл і батіг - символи влади. Як бога рослинності Осіріса зображали в короні зі стеблів папірусу таким, що сидить серед дерев або обплетені виноградною лозою. Тіло і обличчя його, як правило, були пофарбовані в зелений колір.

Творцем писемності стародавні єгиптяни вважали бога Тота. Як бог Місяця Тот був намісником Ра; як бог часу - розділив час на дні і місяці, ввів літочислення; як бог мудрості - створив писемність і рахунок, яким навчав людей. Він автор священних книг, покровитель вчених, архівів, бібліотек. Тота зазвичай зображували у вигляді людини з головою ібіса.

Головний матеріал для письма виготовляли з папірусу - тропічного водного рослини, схожої на очерет. Зі зрізаних стеблів папірусу виділяли серцевину, розчленовували її на тонкі довгі смуги, викладали їх у два шари - вздовж і впоперек, змочували нільської водою, вирівнювали, ущільнювали ударами дерев'яного молотка і лощилі інструментом зі слонової кістки. Отриманий лист при складанні не м'явся на згинах і в розвернутому вигляді знову ставав гладким. Листи з'єднували у свитки довжиною до сорока метрів. На них писали справа наліво тонкої очеретяної паличкою. Червоною фарбою починали новий абзац (звідси і сталося вираз «червона рядок»), а весь інший текст був чорного кольору.

В епоху Нового царства на свитках з'явилися кольорові малюнки як, наприклад, в «Книзі мертвих».

Розшифрувати давньоєгипетську писемність вдалося в 1822 р. французькому єгиптологу Жану Франсуа Шампольбну (1790-1832). Допоміг йому в цьому напис на Розеттському камені (названому так за місцем знахідки поблизу міста Розетта в дельті Нілу), зробленого близько 186 р. до н.е. єгипетським царем Птоломеєм V на трьох мовах, в тому числі і на грецькій.

Т.ч., боги і богині, займали чільне місце в єгипетському мистецтві. Вони зображалися частково як тварини, головні убори означали владу (у багатьох з них головні убори були з сонячним диском). Страусові пір'я, роги тварин зображалися. Зазвичай божества тримали анкх та скіпетр.

Для єгиптян цикли людського життя, відродження, і потойбічне життя відбивали цикли, які оточували їх у світ природи. Після смерті єгиптяни сподівалися на продовження свого повсякденного життя як невидимий дух серед своїх нащадків на Землі в Єгипті, насолоджуватися усіма радощами життя без болю і злиднів. Це бачення наочно показано на скульптурах, рельєфах і розписах єгипетських гробниць, де покійні зображалися так, неначе бажали назавжди залишитися в супроводі сім'ї і слуг. Ці види мистецтва не тільки відображали любов єгиптян до життя, але й уявлення щодо загробної реальності.

Менна і його сім'я рибалять і ловлять птахів.

Зліва він кидає палиці в птахів, а з правого боку він кидає списи в риб. В обох випадках він у супроводі своєї дружини, сина і дочки.

Муміфіковані тіла

Тіло людини уявлялося фізичним компонентом людської істоти. Після смерті воно мало бути збережене в процесі муміфікації, під час якої воно висихало в солі і загорталося в полотно, стрічки та листки просочені смолою так, щоб воно залишалося незмінним назавжди.

Виявлена мумія в Ва

У зробленій під час єгипетської експедиції фотографії, ми бачимо зліва дерев'яну труну в невеликий гробниці. Археологи зняли понад 30 шарів тканини, що покривали  мумію задля збереження тіла та використання його в загробному житті.

 

Банка з кришкою у вигляді голови жінки

Для того, щоб висушити тіло ретельно, розріз робився в животі, видалялися внутрішні органи, задля того, щоб солі могли бути упаковані в порожнину. Серце клалося назад в тіло, оскільки воно вважалася осередком розуму людини. Після того шлунок, печінку і легені висушувалися, розміщалися в банки (по одній для кожного органу) і клалися в гробницю з мумією.

Приклад подібної банки. Риси обличчя нагадують риси королеви Тайя, мати Ехнатона.

Ка

Ка була життєвою силою. Після смерті вона відокремлювалася від тіла і поверталася до Творця. За життя Ка зберігалося через їжу і напої, цей зв'язок мав бути продовжений після смерті. Тому єгиптяни робили такий значний акцент на продовольство в могилі, і самі гробниці містили сцени харчування, виробництва продуктів харчування, зображення їдалень.

Ба

Ба це все, окрім тіла, що робить людину особистістю. Ба також зв'язок між земним життям і загробним життям. Коли ба возз'єднується зі своєю життєвою силою, то стає "ефективною сутністю", що надає можливість знову повертатися до життя кожен день. Через здатність ба переходити між могилою і світом живих, воно часто зображалося як птах, але з людською головою.

Єгиптяни вірили, що щоденний цикл переродження був доступний тільки для тих, хто жив правильно і до смерті. На його першій зустрічі з Осірісом, вони представляли, що ба повинно було пройти судове рішення, під час якого серце (місце думки та емоції) мало бути збалансоване пір'ям, символом богині Маат. Якщо 2 не були збалансовані, Ба було відмовлено в можливості увійти в цикл щоденного відродження; для єгиптян це було відомо як "смерть вдруге». Метою книги мертвих, в якій міститься безліч заклинань, було  надати допомогу ба пройти це випробування.

Археологи знайшли цей папірус в похованні Нані, жінки в 70 років. Вона була ритуальною співачкою бога Амона-Ра. Сцена показує кульмінацію подорожі в загробному житті. Нані в залі суду. Вона стоїть зліва. Її серце важать з Маат, богинею справедливості і правди, яка представлена маленькою фігуркою. Праворуч знаходиться Осіріс, бог підземного світу і відродження. У нього висока корона, довга борода, палиця, тіло загорнуто як мумії, за винятком рук. З головою шакала зображений Анубіс, куратор муміфікації, який регулює терези, в той час як мавпа (символізує Тота, бога мудрості й письма) готується записати результат. За Нані знаходиться богиня Ісіда, дружина і сестра Осіріса. Вона визначається ієрогліфом над головою.

У цій сцені Нані виявилася гідною загробного життя. Її серце не важче, ніж зображення богині Істини. Анубіс говорить Осірісу "Її серце дає точні свідчення" і Осіріс відповідає: "Дайте їй очі і рот, тому що її серце чесний свідок».

Влада фараона

Стародавні єгиптяни вірили, що фараон отримував владу від богів, щоб зберегти універсальний порядок і справедливість проти сил хаосу і зла. За своєю божественною природою цар був посередником між богами і людством. Мистецтво відігравало важливу роль в утвердженні та активації визнання божественних повноважень фараона.

Фараони зображалися у вигляді ідеального  людського створіння у розквіті сил. Їх фігури і пози мали представляти ідеали, що мали єгиптяни стосовно краси, гідності.. Фараони зображалися з королівськими атрибутами. Атрибутами фараона були клафт - смугаста хустка з кінцями, що спускаються на плечі; немєє - головна пов'язка; корони - біла, у формі кеглі (символ Верхнього Єгипту), і циліндрична червона, з високим закругленим виступом позаду (символ Нижнього Єгипту). Іноді одна корона покладалася поверх іншої. На пов'язці в середині чола зміцнювався урей - зображення священної кобри, що охороняла царську владу на землі і небі. Непарадних головний убір, хепреш, мав вигляд синього шолома. Надівалася також прямокутна фальшива борода

Формальні властивості єгипетського мистецтва

Баланс і симетрія. Збалансовані форми і композиції, чіткі контури, спрощені форми, сцени з постатями були розташовані в горизонтальних рядках. Миттєві, швидкоплинні образи, такі як вираження емоцій чи фізичної активності зображалися рідко, оскільки відображали тимчасовий, а не постійний аспект життя. Не були єгипетські художники дуже зацікавлені в захопленні гри світла і тіні, або ілюзії простору і атмосфери в сценах.

Цей розділ з Книги Мертвих (близько 1040-945 до н.е.) включає в себе два горизонтальних рядки. Зверніть увагу, що дія відбувається в центрі, збалансована, а кожен малюнок зроблений чіткими темними контурами.

Пропорції. При підготовці рельєфу чи нанесення малюнку на стіни, єгипетські художники зверталися до певних пропорцій фігур, що мали відповідати встановленому канону.

Протягом більшої частини історії Єгипту пропорції людської фігури були пов'язані з шириною долоні. Вся постать з ніг до лінії волосся була висотою 18 долонь (верхня частина голови не включалася до розрахунку через різні головні убори та корони); обличчя мало бути висотою в 2 долоні. Плечі піднімалися на 16 долоней від основи малюнка, лікті знаходилися на 12-тій відмітці від основи, коліна на 6-тій.

Геометрична основа. При створенні тривимірної скульптури з каменю, художники починали з блоку. Потім вони вирізали фігури. Єгипетські скульптори рідко повністю звільнювали фігури з кам'яних блоків, що підсилювали почуття сталості каменю. Почуття стабільності.

Зображення робилося з різних точок зору. Коли робилося зображення людського тіла на 2-мірної поверхні, художники використовували різні точки зору, щоб показати кожну частину тіла в найбільш повному вигляді. Наприклад, плечі зображалися спереду. Тулуб та стегна в свою чергу – на три чверті, руки і ноги можна було побачити в профіль. Голова також показана в профіль - для одночасного відображення задньої і передньої поверхні, з виступаючими носом і губами, але очі  дивляться прямо на глядача.

Масштаб. Розмір вказує на важливість об’єкту. Зображення фараону часто набагато більші порівняно з іншими людьми (намагалися показати надлюдські сили правителя). В барельєфах дружини та члени сім'ї, слуги і артисти, тварини, дерева та архітектурні деталі, як правило, показані в меньших масштабах, ніж фігури фараона, чиновника.

Зображені дружина покійного та три доньки; а маленька людина між ними - слуга. Їх розміри вказують на їхню важливість в родині.

Зображення померлого чоловіка значно більше, аніж його дружини і доньки. Він є найбільш важливою фігурою в тріо.

Натуралістичні подробиці. Єгипетське мистецтво демонструє спостереження природи. Хоча пропорції скульптури були засновані за суворими правилами, тонкі ознаки м'язів і кісток, будови підтверджують те, що митці добре знали анатомію.

 

Зверніть увагу на припухлість в області живота, форму стегна, коліна.

Зображення тварин. Тварини постійно з'являються в мистецтві і ієрогліфічному письмі. Як і інші образи природи тварини, зазвичай були символами, пов'язані з життям після смерті, характеристикою богів, і владою короля.

Бегемот
Округлий і величезний живіт, важкі складки підкреслюють важку ходу бегемота. Бегемотів дуже боялися єгиптяни, які найчастіше розглядали їх як символи хаосу. Однак також вважалося, що бегемоти жили у водах Нілу, який відроджував землю кожного року під час повені. Єгиптяни вбачили в бегемотах символ відродження і оновлення в загробному житті.

Контрасти поверхні. Єгипетські кам'яна скульптура, навіть коли вирізалася з твердих матеріалів, як правило, мала поліровану поверхню, що контрастує з дрібно врізаними деталями та візерунками, поверхні яких більш грубими.

Зверніть увагу на контраст між гладкою поверхнею обличчя і перуки. 

Амарнський Стиль. Художники під час 17-річного правління фараону Ехнатона (1353-1336 до н.е.) створили стиль мистецтва, що став революційним. Ехнатон підняв Атона (сонячний диск, або світло) до рівня єдиного бога, робив спроби знищити поклоніння іншим богам, особливо Амона-Ра у Фівах. Ехнатон зійшов на престол як Аменхотеп IV, але змінив своє ім'я на Ехнатон, і переніс свою столицю на місці нині Телль-ель-Амарне.

Ехнатон, що жертвує качку

У перші роки Амарнського періоду традиційні величні і ідеальні форми фараону були замінені перебільшеними, подовженими зображеннями фараону і Нефертіті, його жінки. Суперечка триває й досі чи Ехнатон, як показано в мистецтві, мав фактичні фізичні вади чи це було частиною особливістю періоду. Характерні ніжні, чуттєві зображення.

Інтимність і ніжність були показані в сценах зображенням царя з його дружиною та доньками.

Тутанхамон, спадкоємець Ехнатона, відновив культ Амона-Ра й інших богів.

Використання символів. Єгипетські вірування та світобачення передавалося через мову символів, що були зрозумілими для всіх єгиптян. Ці символи були пов'язані зі світом природи. Сонце, тварини, птахи і комахи, Ніл і рослинність використовувалися для визначення та візуалізації сил у світі, що існували в баченні єгиптян.
Божества зі своїми символами.

Фараон у мистецтві зображався з особливими симваломи, що означали владу для підтримки порядку над хаосом. Одні з найсильніших символів були ті, що використовувалися в похоронному мистецтві, в якому висловлюється прагнення єгиптян до життя після смерті.

Ієрогліфи і мистецтво

З самого початку єгипетської історії література і мистецтво були нерозлучні.

Ієрогліфи, що часто використовувалися для ідентифікації фараону

Цей знак (так званий картуш з кінця вісімнадцятого століття) версія мотузки, на якій дві назви короля (його ім'я при народженні, і його ім'я на престолі) були написані.

"Він, володар осоки та бджоли" -  королівський титул фараону Верхнього (осоки) і Нижнього (бджоли) Єгипту.

Владика Обох Земель", ще один королівський титул, представлений символом neb, що означає "володар", і дві лінії, що представляють "Дві землі" (Єгипет).

"Син [качка] Ра [соняшний диск]" є іншим титулом фараону.

Kheper, скарабей означає "стати" або "еволюція". Символізує відродження.

The shen, кільце мотузки, що символізує все, що оточує Сонце. В амулетах вузли і мотузки забезпечували захист.

The ankh, означає «життя, жити». Тримається божеством, що часто торкається їм до обличчя фараону.

"Даючи життя" представлене конічним буханцем хліба, що означає "давати" "даний" і анкх.

Комбінація з 3 символів – «назавжди, вічно»

Комбінація симолів – «надавати вічне життя»

Знак, що означав "стабільність", міг являти собою стилізоване дерево з гілками скороченими або пучок тростини. Знак був тісно пов'язаний з Осірісом.

Використовувався для захисту від зла

Символи Верхнього і Нижнього Єгипту


Корона Нижнього Єгипту
(Червона Корона)


Корона Верхнього Єгипту
(Біла Корона)


Подвійна Корона (Корона Верхнього і Нижнього Єгипту)


Осока (Верхній Єгипет) та Бджола (Нижній Єгипет)


Папірус (Нижній Єгипет) та Лотос (Верхній Єгипет)


Стерв’ятник
(
Верхній Єгипет)


Кобра
(
Нижній Єгипет)

Поза і жести

Головні фігури, як правило, відносно нерухомі - стоять, йдуть, сидять чи стоять на колінах. Жести використовувалися задля більш детального пояснення, що ця фігура робить. Нижче наведені часто використані пози і жести.

Поклоніння - обидві руки витягнуті вперед

«Надає, пропонує» - обидві руки витягнуті вперед з предметом в руках

«готовий до прийому пропозицій» - сидить з однією або обома руками спираючись на свої коліна, долонями вниз

«викликає» - 1 рука витягнута вперед з відкритою долонею

«захищає» - витягнуті руки в сторони з долонями на глядача

«радість» - з обома витягнутими руками в сторонни, з долонями відвернутими від тіла

«вихваляння»
сидить на одному коліні, піднімає одну руку, а інша проти грудей з кулаком

«траур»
з піднятими руками, долоні напроти обличчя

Які матеріали і методи, використовувані в єгипетській художник-майстер?
Камінь
Для єгиптян міцність і довговічність каміню символізує постійність, вічність. Камінь був матеріалои, з якого храми і гробниці були побудовані, а житла життя (звичайні будинки, а також королівські палаци) побудовані з необпаленої цегли. У давні часи єгипетські скульптори використовували тільки крем'яні знаряддя. Пізніше інструменти були зроблені з міді і навіть бронзи, а до першого тисячоліття до нашої ери перейшли до залізних знарядь.

Художники могли бути запрошені для фарбування скульптури з вапняку. Рельєфи майже завжди були пофарбовані. Зазвичай покривали тонким шаром гіпсової штукатурки або гіпсом , а потім пігментом різних кольорів.

Дерево
Акація і сікомора були породами дерева, з яких виготовляли меблі і які використовувалися для труни, а також для створення статуй і статуеток. Стовбури і гілки дерев були використані для створення статуеток, у разі створення великих фігур і дерев'яних трун, різьбярі зв'язували шматки дерева разом.

Інші органічні матеріали

Через сухий клімат Єгипту крихкі матеріали, такі як льон і папірус збереглися в набагато більшій кількості, аніж в інших давніх цивілізаціях. Перев'язки з льону широко використовувалися в процесі муміфікації. Документи та листи і всі записи робилися на папірусних свитках. Книга мертвих "і інші похоронні тексти були написані на папірусах.

Метали
Золото було особливо характерно для ювелірних виробів, а також похоронного обряду. Його колір і блиск символізував сонце, а оскільки золото не тьмяніє, було також метафорою для вічного життя. З Нубії привозили.

Інновації в єгипетській архітектурі

Характерні риси давньоєгипетської архітектури

  1.  виникає ордерна система
  2.  розроблена теорія архітектурних пропорцій, заснована на геометричній побудові
  3.  Синтез архітектури, живопису і скульптури
  4.  Масштаб використовується як засіб створення художнього образу

Конструкції і матеріали – здебільшого балочна і стінна конструкція, не використовуються арки і зводи. Ті пам’ятки, що збереглися – з натурильного каменю (граніт, базальт, вапняк)

Єгипетський ордер

Колони рослинного походження – пальмовидні, папірусовидні з закритою і розкритою капітеллю, лотосовидна. Стволи колон круглі з рельєфом і фарбуванням чи у вигляді хв’язки стеблів папірусу.

Колони, що не мали рослинного прототипу: осиричні (канонізований тип зображення фараону у вигляді богу Осиріса зі схрещеними на груді руками з жезлом), хаторичні (аналогічно – богиня Хатор). Хаторична капітель могла мати 2 або 4-сторонню орієнтацію обличчя богині.

Композитні капітелі – різні види листків, іноді доповнюється гаторичною капітеллю.

Еволюція споруд заупокойного культу Давнього царства.

Мастаба (араб. лава) - гробниці в Давньому Єгипті періодів Давнього царств, мають форму усіченої піраміди з підземною похоронною камерою і декількома приміщеннями всередині, стіни яких покривалися рельєфами і розписами.

Похоронних камер могло бути декілька, і деякі з них закривалися плитами, що падали. В основі конструкції - дерев'яні або зроблені з цегли-сирцю опори, покриті бутової кладкою і потім - цегляною кладкою або тесаним каменем.

Мастаба складається з двох частин - наземної і підземної. У підземній частині розташовувалася похоронна камера, де знаходилася мумія. А в наземній розташований сердаб - молитовня зі статуєю, в яку, за повір'ям єгиптян, могла переселитися душа покійного, в разі якщо мумія буде зіпсована.

Мастаба, що ставилася одна на одну і 2 або декілька ярусів формували ступеневу піраміду.

Вирівняння ярусів в єдину нахильну площину призвело до традиційного типу піраміди.

Архітектура Нового царства

Піраміди не будувалися, гробниці печерні (в Долині царів – около 60)

З’являються комплекси, що поєднують палацові і храмові споруди (Ахетатон)

Будуються скальні храми




1. М. Фуко показал что медицинское знание развивается в рамках культурноисторического способа видения мира к
2. то из нас сделает попытку определить что такое сознание то он неминуемо столкнется с непреодолимой труднос
3. Основы ораторского искусства
4. вариант демо При выполнении заданий А1 ~ А7 в строке ответов отметьте номер который соответствует номеру в
5. Тема- Предмет и метод экономической теорииИменно функция экономической теории делает ее основой всего ко
6. Умники и умницы Подготовила учитель русского языка и литературы Иралиева Екатерина Вячеславовна
7. Консервативная школьная политика
8. Прогнозирование цены компьютера Pentium 166 на 19 декабря 1997 г
9. 125 43016 БЕЖЕВЫЙ Р
10. идеальном государстве
11. Оценка технического потенциала предприятия и пути его повышения
12. Методичні рекомендації до виконання дипломних робіт студентами
13. Тема- ЧАСТОТНЫЕ ХАРАКТЕРИСТИКИ ТИПОВЫХ ДИНАМИЧЕСКИХ ЗВЕНЬЕВ
14. нильсена Бурри Протопласты это- бактери полностью лишенные клеточной стенки бактерии частичн
15. е способность своими действиями приобретать гражданские права и создавать для себя гражданские обязанност
16. Лекция 3 4
17. Как координально изменилась моя жизнь через человека которого мне послал Господь
18. СИБИРСКОГО ОКРУГА ПОСТАНОВЛЕНИЕ от 5 октября 2006 года Дело N Ф046746-200627291А707 извлечение Феде
19. тема страхования капитала Практически во всех странах запада создана система государственных гарантий и с
20. Прокатное производство