Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
PAGE \* MERGEFORMAT 1
Тема 8(10) Виробнича діяльність підприємства
1. Виробнича діяльність підприємства: сутність та форми організації
2. Виробничий процес: поняття та структура
3. Організація виробничого процесу
1. Виробнича діяльність підприємства: сутність та форми організації
Виробнича діяльність підприємства це певний вид його господарської діяльності, направлений на організацію та здійснення у просторі та часі процесу створення економічних благ.
Основним завданням цієї діяльності є забезпечення випуску основної і побічної продукції адекватної потребам галузевого ринку за номенклатурою та фізичними обсягами на основі оптимального використання виробничих потужностей підприємства.
Залежно від спеціалізації, розмірів підприємства, а також особливостей типу ринкової структури підприємствам різних галузей притаманні специфічні форми організації виробничої діяльності або типи виробництва.
У свою чергу, тип виробництва багато у чому визначає форми загальної та виробничої структур підприємства.
Тип виробництва це певна форма організації виробничої діяльності підприємства, що визначає діапазон номенклатури продукції, виробничі потужності підприємства, типологізацію виробничого процесу, структуру виробничого циклу та спосіб організації технологічного циклу.
Класифікація типів виробництва:
Для одиничного типу виробництва характерні:
Одиничний тип виробництва поширений на підприємствах, що виготовляють складні вироби з тривалим життєвим циклом та не орієнтовані на масового споживача.
Серія це певна кількість однорідних виробів, що виготовляється за незмінною технічною документацією.
Для серійного типу виробництва характерні:
Залежно від діапазону номенклатури продукції, величини її партій та періодичності їх обробки серійний тип виробництва класифікують за такими групами:
Зазначений тип виробництва притаманний підприємствам, що виготовляють продукцію різного рівня складності як з тривалим, так і нетривалим життєвим циклом, а також орієнтовані на будь-які групи споживачів.
Для масового типу виробництва характерні:
Масовий тип виробництва поширений на підприємствах, що виготовляють, переважно, просту продукцію з нетривалим життєвим циклом, а також орієнтовані на масового споживача.
2. Виробничий процес: поняття та структура
Обєктом виробничої діяльності підприємства є виробничі процеси.
Виробничий процес це сукупність технологічно взаємоповязаних дій людей щодо застосування засобів виробництва та використання сил природи з метою виготовлення продукції.
Основні елементами виробничого процесу:
Виробничий процес за своїм змістом є складним явищем, що проявляється у різноманітті його характерних ознак, а відтак обумовлює розгалуженість його класифікацій.
Класифікації виробничих процесів:
1) за призначенням:
2) залежно від стадії виробничого циклу:
3) за ступенем автоматизації:
4) за характером впливу на предмет праці:
5) за перебігом часу:
Основною структурною одиницею виробничого процесу є виробнича операція.
Виробнича операція це закінчена частина виробничого процесу, яка виконується на одному робочому місці, над певним предметом праці без переналагоджування устаткування.
Класифікація виробничих операцій:
Виробничий процес має бути раціонально організований у просторі та часі, що є одним з основних чинників ефективності господарської діяльності взагалі й виробничої діяльності підприємства зокрема.
Організація виробничого процесу здійснюється на основі наступних принципів:
3. Організація виробничого процесу
Організація виробничого процесу у часі та просторі забезпечується визначенням структури та тривалості виробничого циклу, а також способу поєднання виробничих операцій.
Виробничий цикл це календарний період часу від початку до закінчення процесу виготовлення продукції.
Структура виробничого циклу включає такі складові:
Час виробництва включає тривалість операційного циклу, тривалість обслуговуючих операцій та тривалість природних процесів.
Тривалість операційного циклу визначається технологічним циклом (тривалість технологічних операцій) та тривалістю підготовчо-завершальних робіт.
Тривалість обслуговуючих операцій включає час виконання контрольних, складських та транспортних операцій.
Час перерв складається з тривалості міжопераційних (партіонності, чекання, комплектування) та міжзмінних (вихідні та святкові дні, перерви між змінами, перерви на обід) перерв.
Виробничий цикл є важливим календарно-плановим нормативом організації виробничого процесу на підприємстві. На підставі його тривалості визначають терміни та черговість запуску продукції у виробництво, складають оперативні плани її виготовлення на всіх стадіях виробничого процесу, узгоджують роботу технологічно повязаних структурних підрозділів підприємства.
Тривалість виробничого циклу (Тв) визначається за формулою:
Тв = Тоц + Тобс + Тпр + Тпер , (10.1)
де Тоц тривалість операційного циклу;
Тобс тривалість обслуговуючих операцій;
Тпр тривалість природних процесів;
Тпер тривалість часу перерв.
Тривалість виробничого циклу розраховується для заготовок, деталей, вузлів, виробу і замовлення.
На тривалість виробничого циклу впливають наступні групи факторів:
Основною складовою виробничого циклу є технологічний цикл. Його тривалість багато в чому визначається вибраним способом поєднання технологічних операцій.
Класифікація способів поєднання технологічних операцій:
Технологічний цикл може стосуватися як одного виробу, так і партії виробів.
Партією виробів називають кількість предметів праці, які одночасно передаються на кожній операції технологічного циклу з одноразовими витратами підготовчо-завершальних робіт.
Розрізняють планову партію (кількість виробів, яка має бути виготовлена протягом певного планового періоду) та транспортну партію (становить частину планової партії, що передається на наступні операції).
При послідовному способі поєднання технологічних операцій наступна операція технологічного циклу починається після закінчення обробки усіх предметів партії на попередній операції.
При паралельному способі поєднання технологічних операцій кожний предмет праці або транспортна партія після закінчення попередньої операції відразу передається на наступну операцію. Предмети однієї партії одночасно обробляються на всіх операціях технологічного циклу виготовлення продукції.
При паралельно-послідовному способі поєднання технологічних операцій обробка предметів праці на наступній операції починається до закінчення обробки всієї партії на попередній операції, але за умови, що партія оброблялась на кожній операції безперервно.