Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тема 7. ГЛАВА ДЕРЖАВИ В ЗАРУБІЖНИХ КРАЇНАХ Лекційні питання- 1

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 6.11.2024

PAGE  5

КПЗК

Тема 7. ГЛАВА ДЕРЖАВИ

В ЗАРУБІЖНИХ КРАЇНАХ

Лекційні питання:

1. Особливості конституційного статусу глави держави

2. Компетенція глави держави

1. Особливості конституційного статусу глави держави

Глава держави це конституційний орган і одночасно вища посадова особа держави, що представляє державу в зовнішніх відносинах і всередині країни, є символом державності народу.

У системі вищих органів влади зарубіжних країн глава держави займає юридично перше місце, хоча його фактична роль може не відповідати цьому положенню. Юридичний статус і політичне значення глави держави в сучасних умовах залежать від форми державного правління, прийнятої в тій або іншій країні. Його реальна роль в здійсненні влади значною мірою обумовлена політичним режимом, що існує в державі.

Глава держави буває одноособовим і колегіальним. У першому випадку це монарх або президент, в іншому — орган парламенту, який є постійно діючим. Найбільш типовим прикладом можуть бути президії парламентів в колишніх соціалістичних країнах і регентські ради при малолітніх монархах.

У підручнику "Конституційне (державне) право зарубіжних країн" за редакцією професора Б.А. Страшуна виділяються наступні юридичні форми глави держави:

1. Одноосібний монарх, який успадкував свою посаду (Нідерланди, Великобританія, Японія, Іспанія, Бельгія, Марокко тощо).

2. Одноосібний монарх, призначений своєю сім'єю правлячою династією (Саудівська Аравія).

3. Одноосібний монарх федеративної держави, обраний на встановлений період монархами суб'єктів федерації зі свого середовища (Малайзія, Об'єднані Арабські Емірати).

4. Одноосібний президент, обраний народом, парламентом або представницькою колегією на встановлений строк (США, Німеччина, Італія).

5.  Колегіальний орган, обраний парламентом на встановлений строк. При цьому окремі повноваження глави держави, які неможливо здійснювати колегіально, як, наприклад, прийом вірчих і відкличних грамот іноземних дипломатичних представників, передаються главі колегіального органу - (Державна рада Куби).

6.  Глава уряду, що здійснює також функції глави держави.

7. Представник британського монарха (генерал-губернатор) в державах, що мають статус британського домініону, тобто визнають главою держави британського монарха (Канада, Австралія, Нова Зеландія, Барбадос).

8. Одноосібний або колегіальний глава держави, що узурпував владу в державі, зазвичай без встановленого строку.

Монарх (король, султан та інші) є главою держави і главою виконавчої влади.

Правовий статус монарха відрізняється наступними особливостями:

1. Влада монарха юридично вважається за непохідну від якої-небудь іншої влади, органу або виборчого корпусу. Монарх володарює (обмежено або абсолютно) за власним правом і вважається джерелом всієї державної влади. Монарша прерогатива навіть в парламентських монархіях пронизує всю державну систему; все державне управління здійснюється від імені монарха. У конституціях більшості монархічних держав міститься положення про те, що монарх не несе політичної відповідальності за свої дії як глави держави або формального глави виконавчої влади. Вважається, що він діє за порадою своїх міністрів, на яких покладено відповідальність. Механізм такої взаємодії глави держави і уряду забезпечується вимогою контрасигнації актів монарха главою або членами уряду. Одночасно проголошується недоторканність особи монарха, яка, перш за все, означає, що він не може бути звинувачений в порушенні норм права і не підлягає судовому переслідуванню.

2. Влада монарха спадкова, вона переходить від одного представника правлячої династії до іншого у встановленому законом порядку. Порядок престолонаслідування встановлюється або конституціями або конституційними законами, які значною мірою доповнюються звичаями.

Більшість авторів приводить 3 основні системи престолонаслідування, що діють в цей час: салічну, кастільську і австрійську. В.Є. Чиркін включає в цю класифікацію і інші системи престолонаслідування:

1.   Салічна престол успадковують тільки чоловіки, перш за все старший син. Жінки з кола престолонаслідувачів виключаються повністю (Бельгія, Норвегія, Японія).

2.   Кастільська — молодший брат виключає з порядку престолонаслідування старшу сестру, тобто дочки успадковують престол, якщо немає синів (Великобританія, Іспанія, Нідерланди).

3.  Австрійська — жінки можуть успадковувати престол за умови, що у всіх поколіннях цієї династії немає чоловіків. Така система існувала у минулому (наприклад, в Росії).

4.  Шведська (існує з 1980 р.) жінки успадковують престол на рівних умовах з чоловіками. Дочка короля Швеції навіть за наявності у нього молодшого сина замінює батька під час його від'їздів з країни.

5. Мусульманська престол успадковує правляча сім'я (частина династії), з складу якої призначається монарх (Катар, Кувейт, Саудівська Аравія).

6.  Племінна державу очолює головний вождь племені, а його спадкоємця зі значного числа синів визначає рада племені.

7.  У Бутані і деяких інших державах престол успадковується певною династією, але монарх ще за життя визначає майбутнього спадкоємця.

8. У Малайзії монарх обирається на п'ятирічний строк султанами монархічних суб'єктів федерації з їх числа.

Для успадкування престолу передбачений обряд коронації.

Регентство рада з декількох осіб або один з найближчих родичів, що здійснюють тимчасове правління у разі тимчасової недієздатності монарха або замість малолітнього монарха. Конституції багатьох парламентських монархій регламентують порядок встановлення і здійснення регентства.

Монарх має право на особливий титул, іноді дуже довгий.

Він володіє державними регаліями (скіпетр, корона, держава, трон, мантія тощо).

Монарх має свій "двір", тобто осіб, які його обслуговують. Однією з особливостей правового статусу монарха є його право на утримання за рахунок державного бюджету самого монарха, його найближчих родичів і двору (цивільний лист).

Іноді від монарха вимагається певна релігійна приналежність (Великобританія, Данія, Норвегія, Швеція).

Кримінальне законодавство багатьох країн передбачає особливі склади злочинів, вчинених щодо особи монарха або його гідності.

➧ У країнах з республіканською формою правління існує президентура (одноосібна або колегіальна).

Президент може займати різне становище в системі державної влади:

—  бути тільки главою держави (Німеччина);

бути одночасно главою держави і главою виконавчої влади (США, Бразилія);

—  бути главою держави і фактичним керівником уряду за наявності особливої посади адміністративного прем'єр-міністра (Єгипет, Франція).

Президент обирається на певний строк. Порядок обрання президента залежить від форми державного правління.

У президентських і президентсько-парламетських республіках застосовуються, як правило, прямі вибори, але можуть застосовуватися і непрямі. До останніх належить порядок обрання Президента США колегією вибірників.

У парламентських республіках президент обирається за допомогою непрямих виборів, серед яких можна виділити 3 основні різновиди:

1. Президент обирається парламентом, а в голосуванні беруть участь тільки депутати, ніхто інший до цієї процедури не допускається (Ізраїль, Туреччина, Ліван).

2. Для обрання президента створюється виборча колегія, що складається з депутатів парламенту і представників органів місцевого самоврядування найбільших адміністративно-територіальних одиниць (Італія).

3. У деяких федеративних державах для обрання президента формується особлива колегія, що складається з депутатів союзного парламенту і представників суб'єктів федерації. Кількість представників з одного і іншого боку, як правило, різна (ФРН, Індія).

З урахуванням різних форм обрання президента простежується наступна закономірність: чим більше парламент усунений під обрання президента, тим більшою є його роль в здійсненні державного керівництва суспільством.

У парламентських республіках з позапарламентською формою обрання президента роль останнього надзвичайно велика (Фінляндія, Австрія, Ірландія).

При обранні на пост президента для кандидатів практично у всіх країнах встановлюється більш високий віковий ценз, ніж для пасивного виборчого права на парламентських виборах. Найчастіше цей вік становить 35 років (Австрія, Ірландія, Ісландія, Португалія, більшість країн Центральної і Східної Європи, США та інші президентські республіки); 40 років (Болгарія, Греція, Естонія, Латвія, Литва, Туреччина, Чехія, ФРН і деякі інші). У Італії Президентом може бути громадянин країни у віці не молодше 50 років, у Франції — 23 роки.

Як правило, при виборах президента встановлюється певний ценз осілості. У деяких державах президентом не може бути громадянин, що натуралізується.

Строк повноважень президента зазвичай встановлюється від 4 до 7 років. Наприклад: у Ісландії, США, Росії — 4; у Греції, ФРН, Індії, Франції, більшості країн Центральної і Східної Європи — 5; у Австрії, Мексиці, Фінляндії — 6; Ірландії, Італії, Туреччині — 7; у Латвії — 3.

Конституції більшості держав встановлюють обмеження на переобрання президентів. У більшості країн президентом не можна бути більше 2 строків підряд.

Встановлюються також підстави для дострокового припинення повноважень президентів. Достроково звільнитися цей пост може у разі смерті, недієздатності або добровільної відставки президента, так само як і при усуненні його з поста в порядку імпічменту або інших подібних процедур.

2. Компетенція глави держави

Особливості конституційного статусу глави держави визначають обсяг і характер його функцій і повноважень. Конкретний зміст компетенції глави держави тою чи іншою мірою співвідноситься із здійсненням законодавчої, виконавчої і судової влади. Її обсяг і прояви обумовлені формою правління і формою політичного режиму.

У президентських республіках глава держави отримує свій мандат безпосередньо від виборців і завжди наділений широкими і реальними повноваженнями. Президент тут займає найважливіше місце в державному механізмі і відіграє дуже важливу роль в суспільно-політичному житті. Це стосується і глав держав в деяких країнах із змішаною республіканською формою правління.

У парламентських республіках глава держави отримує мандат від парламенту. Зазвичай він не має істотних владних повноважень і реалізує свою компетенцію у взаємодії з урядом. Статус президентів парламентських республік і монархів парламентських монархій приблизно однаковий.

Компетенція глави держави і його інституційне значення нерідко встановлюються в конституціях в загальному вигляді. У ст. 87 Конституції Італії записано, що Президент є главою держави і представляє національну єдність. У Японії імператор є символом держави і єдності народу.

У узагальненому виді повноваження глав держав можна розділити на наступні основні групи:

1.  Повноваження з представництва держави в зовнішніх відносинах і усередині держави.

Внутрішні повноваження: узгодження функцій і взаємодії органів державної влади; діяльність, спрямована на "збереження єдності держави; погоджувальні процедури в спорах між суб'єктами федерації тощо.

Зовнішні повноваження: представництво держави у міжнародних переговорах, прийом вірчих і відкличних грамот представників інших держав, призначення дипломатичних представників в інші держави. У багатьох країнах глава держави має право ратифікувати міжнародні договори або брати участь у ратифікації. Іноді найважливіші договори глава держави може ратифікувати тільки за попередньою згодою парламенту (Італія), за умови делегування йому такого права (Польща), при схваленні договору парламентом (Норвегія).

2.  Повноваження щодо парламенту і здійснення ним законодавчої влади: призначає дату виборів до парламенту, скликає парламент на сесії (видає декрет); підписує і публікує закони (промульгація); має право суспенсивного (відкладального) вето; як правило, наділений правом законодавчої ініціативи. Що стосується права розпуску парламенту, то в деяких парламентських монархіях (Великобританія, Бельгія, Данія, Люксембург), це право встановлено лише формально. На практиці монарх ухвалює рішення з урахуванням думки глави уряду.

3.   Повноваження з формування інших органів держави: призначає уряд самостійно або за пропозицією лідера партії (коаліції партій), що займає більшість місць в парламенті; у деяких країнах призначає прем'єр-міністра або міністрів з відома парламенту; призначає багатьох вищих посадових осіб Держави.

4. У сфері нормотворчої діяльності глава держави видає нормативні акти, скасовує акти органів виконавчої влади. Акти глави держави, що мають силу закону, зазвичай видаються до прийняття закону з відповідного питання.

У парламентській республіці акти глави держави потребують контрасигнацій, тобто підписання їх прем'єр-міністром або відповідальним міністром.

Акти президента, за загальним правилом, мають підзаконний характер, але на практиці можуть відігравати домінуючу роль.

5. До повноважень глав держав, що стосуються судової влади, відноситься встановлене в конституціях багатьох держав право призначати суддів або брати участь в процедурі таких призначень. Відповідні призначення в країнах, які за формою правління є парламентськими республіками і парламентськими монархіями здійснюються за пропозицією уряду або спеціального органу, який може мати назву вищої ради магістрату (вищої судової ради). Зокрема, створення таких органів передбачено основними законами Болгарії, Греції, Іспанії, Молдови, Румунії.

6. Повноваження з врегулювання надзвичайних ситуацій: оголошує надзвичайний, воєнний, облоговий стан (на певний строк і під контролем парламенту); президент може встановити своє правління в суб'єктах федерації, здійснювати федеральне втручання.

7. Повноваження з управління збройними силами. Глава держави є головнокомандувачем, призначає вищий командний склад армії, надає вищі військові звання, відповідає за безпеку держави. При цьому зазвичай створюється дорадчий орган рада безпеки. Серед розвинених країн винятки з надання главі держави повноважень головнокомандуючого збройними силами складають ФРН і Японія, що обумовлено конкретними історичними обставинами.

8.  Як вища посадова особа глава держави призначає певних державних службовців.

9.  Повноваження у сфері правового статусу особи: надання і припинення громадянства (підданства), помилування, нагородження, надання почесних звань. Глава держави є гарантом конституції, прав і свобод людини.

10.  Право ініціювати референдум. Це право встановлено в конституціях цілого ряду держав з парламентською і парламентсько-президентською формою правління.

11.  Право на звернення до парламенту і народу.

Разом з правами, конституції передбачають і обов'язки глав держав та встановлюють певні заборони. Для президентів, як правило, передбачається заборона на будь-яке поєднання посад, а в деяких країнах встановлена вимога припинення членства в партії.

На відміну від монарха, президент несе відповідальність за свої дії. У разі порушень до нього може бути застосовано процедуру імпічменту. Підставою для імпічменту найчастіше може слугувати здійснення президентом державної зради або будь-якого злочину. Як правило, для прийняття рішення про імпічмент потрібна кваліфікована більшість голосів членів парламенту.

Президент має свій апарат, резиденції тощо.

Для президентів встановлюються певні розміри окладів. Наприклад, оклад Президента США складає 200 тис. доларів на рік.




1. РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук Київ ~ 2002
2. это вид множественности преступлений имеющий место там где лицом совершено два или более преступлений пр
3. связный граф Определение
4. Информационные системы Windows
5. Задачи макроэкономика
6. Брейнринг а также определяет некоторые общепринятые термины
7. Осторожно потяните одновременно оба свободных конца так чтобы они были как можно ближе к основным лескам
8. тематика курсовых работ приведены состав и структура курсовой работы правила оформления и порядок защиты к
9. Лекция 1 Теория Права и обязанности вожатого Обязанности- Вожатые должны принимать участия в разраб
10. Развитие НТП и государство
11. реферату- Історія розвитку фармаціїРозділ- Медицина Історія розвитку фармації ФАРМАЦІЯ І МЕДИЦИНА СТАРОД
12. разному. Следующее разделение не имеет ничего общего с пространственновременным разделением и организацие
13. то за стеной далеко на севере
14. Токката и фуга И
15. две взаимосвязанные но различающиеся концепции смерти традиционную классическую и нетрадиционную некл
16. Ачинский педагогический колледж Составление композиций из растений и камней как средство фор
17. длина волны 5
18. Generl He helped to trnsform the EsttesGenerl into the Ntionl ssembly So the person originlly clergymn plyed mjor role in the politicl life of his country
19. по теме- Уровень 1 Патологическая анатомия Вопрос 17039 КЛИНИКОМОРФОЛОГИЧЕСКИЕ ФОРМЫ НЕКРОЗА 1
20. Тема 1 Предмет та метод історії економіки та економічної думки Мета- систематизувати знання про предмет з