Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук Київ ~5

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 2.11.2024

28

Державна академія статистики, обліку та аудиту

ДЕРЖКОМСТАТу УКРАЇНИ

Артюшок Костянтин Андрійович

     УДК 657.471.65:657.6

ОБЛІК ТА АУДИТ АДМІНІСТРАТИВНИХ ВИТРАТ

ГОСПОДАРЮЮЧОГО суб’єкта

(НА ПРИКЛАДІ ЛІСОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ)

Спеціальність 08.06.04 –Бухгалтерський облік, аналіз та аудит

Автореферат

дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата економічних наук

Київ –5


Дисертацією є рукопис.

 

Робота виконана у Львівському національному університету імені Івана Франка Міністерства освіти і науки України.

Науковий керівник доктор економічних наук, професор

Мних Євген Володимирович,

Київський національний

торговельно-економічний університет,

завідувач кафедри фінансового аналізу і контролю

Офіційні опоненти доктор економічних наук, професор

Рудницький Василь Степанович,

Львівська комерційна академія Укоопспілки,

завідувач кафедри аудиту

кандидат економічних наук, доцент

Бенько Микола Миколайович,

Київський національний

торговельно-економічний університет,

доцент кафедри бухгалтерського обліку

Провідна установа Тернопільська академія народного господарства

Міністерства освіти і науки України,

кафедра бухгалтерського обліку в

промисловості, м. Тернопіль

Захист відбудеться “07 червня 2005 р. о 14-00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 26.870.01 у Державній академії статистики, обліку та аудиту держкомстату України за адресою: 04107, м. Київ, вул. Підгірна, 1, аудиторія 23.

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Державної академії статистики, обліку та аудиту держкомстату України за адресою: 04107, м. Київ, вул. Підгірна, 1, ауд. 36.

Автореферат розісланий 22 квітня 2005 року.

Учений секретар

спеціалізованої вченої ради

кандидат економічних наук                                 Л. О. Свистун-Золотаренко

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. В умовах реформування економіки України та здійснення комплексної реформи вітчизняного бухгалтерського обліку важливого значення набуває організація на підприємствах ефективного обліку витрат на основі розробки власної облікової політики, здатної задовольнити потреби всіх ланок управління у релевантній інформації про фінансовий стан та перспективи розвитку підприємства. Розробка такої облікової політики можлива за умови застосування у практичній діяльності підприємств сучасних методів обліку і контролю адміністративних витрат. Актуальності у цьому сенсі набувають дослідницькі роботи, що враховують специфіку кожної окремої галузі національної економіки, мають спрямованість на її технологічні та економічні відмінності.

Дослідження показали, що за 2000-2003 роки мінімальна питома вага адміністративних витрат у сумі операційних витрат лісогосподарських підприємств Рівненської області зросла з 2,8% до 5,67%, з одночасним зростанням максимального значення від 14,86% у 2001 році до 29,01% у 2003 році. За цей же період майже удвічі зросла річна сума адміністративних витрат досліджених лісогосподарських підприємств (з 6730,5 тис. грн. у 2000 р. до 12334,3 тис. грн. у 2003 р.). Постійне зростання суми та питомої ваги адміністративних витрат у загальній сумі витрат лісогосподарських підприємств обумовлює необхідність пошуку оптимальних методик їх обліку та контролю, адаптованих до потреб керівництва та інших користувачів економічної інформації. Вдосконалення бухгалтерського обліку і аудиту адміністративних витрат лісогосподарських підприємств є складовою подальшого вдосконалення процесу управління господарською діяльністю підприємств у ринкових умовах та покращення їх фінансових результатів.

Організацію та розвиток фінансового і управлінського обліку адміністративних витрат, їх аналіз і контроль досліджували у своїх працях вітчизняні і зарубіжні вчені М. Білуха, І. Бланк, О. Бородкін, Ф. Бутинець, С. Голов, З. Гуцайлюк, В. Єфименко, М. Кужельний, В. Лінник, Є. Мних, М. Пушкар, В. Рудницький, В. Сопко, Б. Усач, М. Чумаченко, В. Швець, С. Шкарабан, І. Басманов, В. Івашкевич, В. Палій, Я. Соколов, Дж. Рісс, Дж. Фостер, К. Друрі, Д. Хігінс, Ч. Хорнгрен, П. Фрідман та інші.

Разом з тим певні організаційно-методичні особливості обліку і аудиту адміністративних витрат потребують конкретизації у галузевому аспекті. До таких положень належать: уточнення сутності і складу адміністративних витрат; розробка їх раціональної класифікації для потреб лісогосподарських підприємств; вирішення проблем, пов’язаних з розподілом адміністративних витрат для потреб управлінського обліку; організація системи обліку адміністративних витрат за центрами відповідальності та місцями виникнення; впровадження на підприємствах лісового господарства ефективних систем внутрішнього аудиту адміністративних витрат.

Недостатня опрацьованість окремих положень організації обліку адміністративних витрат на підприємствах лісового господарства, необхідність вдосконалення системи їх контролю для приведення її у відповідність з потребами керівництва лісогосподарських підприємств зумовили вибір теми дисертаційного дослідження, його структуру, завдання і напрями.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертація виконана відповідно до плану науково-дослідних робіт Львівського національного університету ім. Івана Франка і належить до державно-бюджетної теми “Діагностика і підтримка ділового партнерства господарчих систем” (номер державної реєстрації 0197V017009). В межах наукової програми автором виконані дослідження, пов’язані з удосконаленням методики обліку адміністративних витрат лісогосподарських підприємств та підвищенням ефективності їх аудиту.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційного дослідження є обґрунтування теоретичних положень і практичних рекомендацій щодо удосконалення обліку та аудиту адміністративних витрат лісогосподарських підприємств як засобу вдосконалення інформаційного забезпечення процесу управління адміністративними витратами підприємств лісової галузі.

Відповідно до поставленої мети в роботі передбачено вирішення таких основних завдань:

  •  дослідити економічну природу адміністративних витрат, їх склад та класифікацію з урахуванням галузевих особливостей лісогосподарських підприємств;
  •  визначити напрями вдосконалення методики обліку адміністративних витрат на підприємствах лісового господарства;
  •  розробити оптимальний перелік статей адміністративних витрат лісогосподарських підприємств;
  •  обґрунтувати можливість використання системи обліку адміністративних витрат підприємств лісового господарства за центрами відповідальності та місцями виникнення;
  •  визначити раціональну базу розподілу адміністративних витрат між видами продукції для потреб управлінського обліку лісогосподарських підприємств;
  •  визначити організаційні принципи системи стимулювання працівників лісогосподарських підприємств за зниження рівня адміністративних витрат;
  •  обґрунтувати необхідність запровадження на лісогосподарських підприємствах системи внутрішнього аудиту та визначити особливості її організації;
  •  удосконалити систему поточного контролю адміністративних витрат лісогосподарських підприємств на основі розробки ефективної методики їх внутрішнього аудиту.

Об’єктом дослідження є процес обліку і аудиту адміністративних витрат лісогосподарських підприємств Рівненської області.

Предметом дослідження є теоретичні засади та існуюча практика обліку і аудиту адміністративних витрат лісогосподарських підприємств, її вдосконалення в умовах ринкових відносин.

Методи дослідження. У дослідженні використаний методологічний апарат сучасної економічної науки та діалектичний підхід до діючої системи обліку і аудиту адміністративних витрат на лісогосподарських підприємствах.

Для вирішення поставлених перед дослідженням завдань використовувались методи теоретичного узагальнення і порівняння (розкриття економічної природи адміністративних витрат), причинно-наслідкового та абстрактно-логічного зв’язку (удосконалення класифікації адміністративних витрат), аналізу і синтезу (виявлення основних напрямів вдосконалення методики обліку адміністративних витрат лісогосподарських підприємств та обґрунтування необхідності впровадження на лісогосподарських підприємствах системи внутрішнього аудиту), індукції та дедукції (з метою розробки системи обліку адміністративних витрат за місцями виникнення і центрами відповідальності та для встановлення етапів процесу внутрішнього аудиту адміністративних витрат), статистичні та економіко-математичні методи (встановлення характеру зв’язку рівня адміністративних витрат із зміною обсягів лісогосподарського виробництва та обґрунтування вибору бази розподілу адміністративних витрат), методи абстрагування та моделювання (визначення основних напрямів проведення внутрішнього аудиту адміністративних витрат).

Обробка інформації здійснювалась з використанням табличного процесору MS Excel.

Наукова новизна одержаних результатів полягає у визначенні шляхів та розробці рекомендацій і пропозицій стосовно удосконалення обліку і аудиту адміністративних витрат лісогосподарських підприємств.

Істотними результатами, що характеризують наукову новизну дисертаційного дослідження є такі:

уперше:

  •  розроблені та запропоновані до впровадження відповідні субрахунки до синтетичного рахунку 92 “Адміністративні витрати” та кодифікований довідник статей адміністративних витрат, що враховують специфіку завдань діяльності лісогосподарських підприємств;
  •  обґрунтовано доцільність використання на лісогосподарських підприємствах системи обліку адміністративних витрат за центрами відповідальності та місцями їх виникнення;
  •  розроблені та запропоновані до впровадження на лісогосподарських підприємствах форми кошторисів центрів відповідальності за адміністративні витрати в розрізі місць їх виникнення;
  •  визначено основні завдання, джерела інформації та послідовність проведення внутрішнього аудиту адміністративних витрат лісогосподарських підприємств;

удосконалено:

  •  класифікацію адміністративних витрат лісогосподарських підприємств;
  •  методику прогнозування адміністративних витрат лісогосподарських підприємств з урахуванням їх комплексності та змішаного характеру в умовах обліку за центрами відповідальності та місцями виникнення;
  •  методику вибору раціональної бази розподілу адміністративних витрат для потреб управлінського обліку лісогосподарських підприємств;

дістало подальшого розвитку:

  •  визначення термінології стосовно категорій “аудит” та “внутрішній аудит”;
  •  обґрунтування необхідності впровадження системи внутрішнього аудиту на лісогосподарських підприємствах.

Практичне значення одержаних результатів полягає у використанні їх з метою вдосконалення процесу формування облікової інформації про адміністративні витрати лісогосподарських підприємств, що дозволить внутрішнім користувачам оптимізувати управлінські рішення й дасть можливість об’єктивно оцінювати роботу підприємства та його структурних підрозділів щодо управління адміністративними витратами.

Методичні розробки та пропозиції щодо вдосконалення обліку і аудиту адміністративних витрат впроваджені у практику роботи підприємств лісового господарства Рівненської області. Зокрема, Березнівського державного лісогосподарського підприємства (довідка №84 від 17.09.03 р.), Сарненського державного лісогосподарського підприємства (довідка №529 від 21.11.03 р.), Рівненського державного лісогосподарського об’єднання “Рівнеліс” (довідка №215 від 10.02.04 р.).

Науково-методичні положення дисертації використано у навчальному процесі Міжнародного університету “Рівненський економіко-гуманітарний інститут” імені академіка С. Дем’янчука, зокрема у методичному забезпеченні дисциплін “Бухгалтерський облік”, “Аудит”, “Основи аудиту”, “Економіка підприємств” (довідка №01/497 від 11.11.04 р.).

Особистий внесок здобувача. Матеріали, наведені у дисертаційній роботі, та результати, опубліковані у наукових працях за темою дисертації, отримані автором особисто. З наукових праць, опублікованих у співавторстві, в дисертації використані лише ті ідеї та положення, які є результатом особистої роботи здобувача.

Апробація результатів дослідження. Результати дослідження оприлюднені та отримали позитивні відгуки на: Міжнародній науково-практичній конференції “Економічні та гуманітарні проблеми розвитку суспільства в третьому тисячолітті” 10-11 жовтня 2003 року, м. Рівне (Міжнародний університет “Рівненський економіко-гуманітарний інститут” імені академіка Степана Дем’янчука); Міжнародній науково-практичній конференції “Ринкова трансформація економіки України: теорія, практика, перспективи” 24-25 жовтня 2003 року, м. Львів (Львівський національний університет імені Івана Франка); Міжнародній науково-теоретичній конференції “Соціально-економічні, політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть” 12 березня 2004 року, м. Тернопіль (Інститут економіки і підприємництва); Міжнародній науково-практичній конференції “Облік, аудит і аналіз: економічна база, стратегія, концепції” 28-29 травня 2004 року, м. Тернопіль (Тернопільська академія народного господарства, Інститут продовольчого бізнесу); Міжнародній науково-практичній конференції “Проблеми і механізми відтворення ресурсного потенціалу в контексті євроінтеграції” 8-9 жовтня 2004 року м. Рівне (Національний університет водного господарства та природокористування).

Публікації. За темою дисертації опубліковано 11 наукових праць загальним обсягом 2,93 др. арк. У наукових фахових виданнях опубліковано 5 статей загальним обсягом 1,75 др. арк.

Структура та обсяг дисертаційної роботи. Дисертаційна робота складається із вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел, додатків. Дисертацію викладено на 213 сторінках друкованого тексту, у тому числі: 11 таблиць та 22 рисунки на 18 сторінках і 9 додатків на 44 сторінках, список використаних літературних джерел на 18 сторінках нараховує 213 найменувань.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ

У вступі обґрунтовано актуальність теми дослідження, визначено мету, завдання, об’єкт і предмет дослідження, наукову новизну, практичне значення одержаних результатів та їх апробацію.

У першому розділі дисертаційної роботи Економічна природа адміністративних витрат та їх класифікація розкрито зміст адміністративних витрат як об’єкту бухгалтерського обліку і аудиту, досліджено проблеми групування та обліку адміністративних витрат в умовах трансформації бухгалтерського обліку в Україні, визначено їх класифікаційні ознаки.

Облік та аудит адміністративних витрат у сучасних умовах вимагає нових підходів до вибору ознак їх класифікації, які дозволяють організувати систему управління витратами. Основними факторами, які визначають класифікаційні ознаки адміністративних витрат підприємства певної галузі, систему їх обліку та калькулювання собівартості продукції, є: вид господарської діяльності підприємства; організаційна побудова господарської діяльності; галузь та підгалузь виду діяльності; вид продукції, що виробляється на підприємстві; методи оцінки об’єктів обліку; система організації внутрішньогосподарських відносин; методи формування собівартості продукції.

Узагальнення спеціальної літератури і господарської практики дозволило виділити найважливіші ознаки та визначити раціональну класифікацію адміністративних витрат для підприємств лісогосподарської галузі за ознаками: комплексності витрат (за номенклатурними статтями); центрів відповідальності; відношення до обсягів виробництва; можливості регулювання; відношення до основних процесів діяльності лісогосподарських підприємств.

Запропонована класифікація адміністративних витрат лісогосподарських підприємств наведена в табл. 1.

Наведені ознаки дають змогу досягти раціональності у класифікації адміністративних витрат лісогосподарських підприємств.
У другому розділі дисертаційної роботи “Методика та організація обліку і розподілу адміністративних витрат на підприємствах лісового господарства”обґрунтовано необхідність та визначені основні напрями вдосконалення методики внутрішньогосподарського обліку адміністративних витрат, згідно яких розроблені та запропоновані до впровадження відповідні субрахунки синтетичного рахунку 92 “Адміністративні витрати” та кодифікований довідник статей адміністративних витрат, що враховують специфіку завдань діяльності підприємств лісового господарства.

Для забезпечення аналітичності обліку адміністративних витрат лісогосподарських підприємств рахунку 92 “Адміністративні витрати” доцільно присвоювати такі субрахунки:

921 “Адміністративні витрати, пов’язані з веденням лісового господарства і мисливства”;

922 “Адміністративні витрати, пов’язані із збереженням природно-заповідного фонду”;

“Адміністративні витрати, пов’язані з головним користуванням та іншими заходами”;

“Адміністративні витрати, пов’язані з управлінням лісогосподарським підприємством”.

Таблиця 1

Класифікація адміністративних витрат лісогосподарських підприємств

Ознака

Характеристика

Комплексність витрат (номенклатурні статті)

Оплата праці загальногосподарського персоналу; відрахування на соціальні заходи; витрати на службові відрядження управлінського персоналу; загальні корпоративні витрати; витрати на утримання основних засобів і нематеріальних активів загальногосподарського призначення; амортизація основних засобів і нематеріальних активів загальногосподарського призначення; винагороди за професійні послуги; витрати на зв’язок; витрати на врегулювання суперечностей у судових органах; податки, збори та інші передбачені законодавством обов’язкові платежі (крім тих, що включаються до виробничої собівартості продукції, робіт, послуг); плата за послуги банків; інші загальногосподарські витрати.

За центрами відповідальності

Адміністративні витрати дирекції, адміністративно-господарської частини, відділу головного механіка, інженера з охорони праці, агента з постачання, відділу кадрів, бухгалтерії.

Відношення до обсягів виробництва

Постійні; змінні; змішані.

По можливості регулювання

Регульовані; нерегульовані.

По відношенню до основних процесів діяльності лісогосподарських підприємств

Адміністративні витрати, пов’язані з веденням лісового господарства і мисливства; адміністративні витрати, пов’язані із збереженням природно-заповідного фонду; адміністративні витрати, пов’язані з головним користуванням та іншими заходами; адміністративні витрати, пов’язані з управлінням лісогосподарським підприємством.

Кожна з вищенаведених статей адміністративних витрат підприємства складається з певних підстатей. Використовуючи розгорнуту номенклатуру статей адміністративних витрат, складено кодифікований довідник адміністративних витрат.

З метою формування управлінських рішень у складі адміністративних витрат необхідно виділити змінні, постійні та змішані витрати в залежності від того, як вони реагують на зміни рівня ділової активності підприємства або відповідають йому.

Виходячи з економічного змісту адміністративних витрат, всю їх сукупність відносять до постійних витрат. Використовуючи метод найменших квадратів були проведені дослідження зв’язку статей адміністративних витрат з обсягами виробництва (заготівлі деревини від рубок головного користування та рубок догляду) за даними лісогосподарських підприємств Рівненської області за 2002 та 2003 роки. Дослідження з використанням методів регресивного та статистичного аналізу виявило комплексність адміністративних витрат та їх постійний характер. Виняток склали статті “Витрати на утримання основних засобів і нематеріальних активів” та “Інші витрати загальногосподарського призначення”, у яких виявлена частка змінних витрат, що має виключне значення у процесі їх планування та прогнозування. Комплексність та змішаний характер адміністративних витрат у лісогосподарському виробництві необхідно враховувати в процесі їх планування та прогнозування, особливо щодо статей “Витрати на утримання основних засобів та нематеріальних активів загальногосподарського призначення” і “Інші загальногосподарські витрати”.

На даний час облік адміністративних витрат на підприємствах лісового господарства організований без деталізації місць виникнення витрат та відповідальних осіб, що зменшує ефективність виявлення резервів їх зниження.

Для отримання конкретнішої й точнішої інформації, що дозволить ефективно управляти господарською діяльністю підприємства за його структурними елементами, доцільно усі виробничо-господарські підрозділи підприємства групувати за центрами виникнення витрат і центрами відповідальності за здійснені витрати. За таких умов на кожній ланці і на кожному рівні управління з’являється можливість забезпечити конкретну відповідальність працівників за понесені витрати і їх раціоналізацію. Такий підхід прийнятний і щодо обліку та контролю адміністративних витрат.

Комплекс завдань, що вирішує облік адміністративних витрат лісогосподарських підприємств за центрами відповідальності представлений у вигляді блок-схеми (рис. 1.).

Рис. 1. Блок-схема вирішення завдань обліку адміністративних витрат лісогосподарського підприємства за центрами відповідальності

Групування адміністративних витрат лісогосподарських підприємств за центрами відповідальності подано в табл. 2.

Таблиця 2

Групування адміністративних витрат лісогосподарського підприємства за центрами відповідальності

Центри відповідальності

Склад витрат

Дирекція

(директор)

  •  витрати на утримання адміністративно-управлінського персоналу;
  •  загальні корпоративні та представницькі витрати;
  •  витрати на оплату зв’язку загальногосподарського призначення;
  •  витрати на оплату винагород за професійні послуги;
  •  витрати на врегулювання суперечностей у судових органах;
  •  інші витрати загальногосподарського призначення.

Адміністративно-господарська частина

(Завгосп )

  •  витрати на утримання і експлуатацію та ремонт основних засобів, інших необоротних матеріальних активів загальногосподарського призначення;
  •  витрати на сторожову охорону об’єктів загальногосподарського призначення.

Відділ головного механіка

(Головний механік)

  •  витрати на транспортне обслуговування, пов’язане з управлінням підприємством.

Інженер з охорони праці

  •  витрати на забезпечення охорони праці і техніки безпеки.

Агент з постачання

  •  витрати на організацію процесу придбання сировини, матеріалів, палива, енергії, інструментів, пристроїв та інших засобів і предметів праці.

Бухгалтерія

(головний бухгалтер)

  •  витрати, пов’язані з оплатою послуг комерційних банків та інших фінансово-кредитних установ;
  •  витрати зі страхування майна та ризиків;
  •  погашення вартості основних засобів, інших необоротних матеріальних активів, нематеріальних активі загальногосподарського призначення нарахуванням амортизаційних відрахувань;
  •  податки, збори та інші передбачені законодавством обов’язкові платежі (крім тих, що включаються у виробничу собівартість продукції (робіт, послуг)).

Відділ кадрів

(інженер по кадрах)

  •  витрати, пов’язані з набором робочої сили та з професійною підготовкою або перепідготовкою працівників апарату управління та іншого загальногосподарського персоналу.

На даний час в Україні не існує нормативно-правових документів, які б визначали процес складання кошторисів витрат за центрами відповідальності. З метою покращення аналітичності обліку і контролю адміністративних витрат у дисертаційній роботі розроблені форми кошторисів адміністративних витрат за кожним центром відповідальності. Формуючи кошториси адміністративних витрат за центрами відповідальності у зведеному кошторисі отримуємо інформацію про загальні адміністративні витрати в розрізі місць їх виникнення, що дозволяє здійснювати планування суми майбутніх адміністративних витрат кожного структурного підрозділу апарату управління підприємством та контролювати дотримання планових сум.

У роботі запропоновано методику планування адміністративних витрат за кожним центром відповідальності з урахуванням їх постійної і змінної складових частин.

Звіти центрів відповідальності та зведений кошторис адміністративних витрат за певний період часу служать вихідною інформацією для підсистеми матеріального заохочення працівників підрозділів за економію і раціональне використання адміністративних витрат та забезпечують інформацією керівництво щодо застосування санкцій до винуватців у перевищенні планових сум адміністративних витрат.

Загальну схему процесу економічного стимулювання працівників за економію і підвищення ефективності управління адміністративними витратами зображено на рис. 2.

Рис. 2. Процес економічного стимулювання працівників лісогосподарського підприємства за ефективне управління адміністративними витратами

Однією з невирішених на даний момент проблем є розподіл адміністративних витрат для потреб управлінського обліку відповідно до сучасних умов та баз розподілу.

Оптимальна база розподілу повинна відповідати наступним критеріям:

  1.  Математичним, де зв’язок величини, що розподіляється, і бази розподілу повинен бути максимально тісним.
  2.  Економічним, які забезпечують точність калькулювання, економічну однорідність витрат, що розподіляються, і баз розподілу; визначають тісноту зв’язку витрат, що підлягають розподілу, з обсягами продукції.

Результати кореляційного аналізу, що характеризують тісноту зв’язку статей адміністративних витрат з можливими базами розподілу за обстеженими лісогосподарськими підприємствами Рівненської області наведені в табл. 3.

Таблиця 3

Тіснота зв’язку основних статей адміністративних витрат лісогосподарських підприємств з можливими базами розподілу

Статті адміністративних витрат

База розподілу

Основна заробітна плата

Сировина і матеріали

Прямі витрати

Виробнича собівартість

1.

Витрати на оплату праці загальногосподарського персоналу

,3697

-0,2

-0,1358

-0,3366

2.

Витрати на утримання основних засобів і нематеріальних активів загальногосподарського призначення

,246

0,035

-0,1893

-0,038

3.

Інші загальногосподарські витрати

-0,1533

-0,1167

,2109

0,2

4.

Загальна сума адміністративних витрат

,2145

-0,15

-0,035

-0,088

Дослідження дозволяють зробити висновок, що в сучасних умовах найбільш доцільною базою розподілу адміністративних витрат лісогосподарських підприємств є основна заробітна плата виробничих робітників, що водночас не виключає можливість застосування і інших баз розподілу в разі їх відповідності вищенаведеним критеріям на конкретному підприємстві.

У третьому розділі дисертаційної роботи “Контроль адміністративних витрат лісогосподарських підприємств в контексті запровадження системи внутрішнього аудиту” обґрунтована необхідність запровадження системи внутрішнього аудиту на лісогосподарських підприємствах, а також запропонована організаційна модель і методика внутрішнього аудиту адміністративних витрат лісогосподарських підприємств.

У сучасних економічних умовах зовнішній фінансовий контроль не задовольняє потреби власників чи керівників підприємств в отриманні інформації про реальний стан справ на підприємстві і напрями його поліпшення, виникає необхідність налагодити інші, дієвіші види контролю, основним з яких є внутрішній аудит.

Основне завдання внутрішнього аудиту полягає у контролі за системою бухгалтерського обліку та фінансово-господарською діяльністю суб’єкта господарювання і виявленні резервів ефективного і раціонального використання ресурсів. Внутрішній аудит виступає засобом допомоги працівникам певного підприємства у максимально ефективному виконанні своїх обов’язків.

Практика функціонування внутрішнього аудиту свідчить, що особливого значення він набуває на підприємствах зі складною і розгалуженою структурою та наявністю територіальних відділень чи філій, які повністю чи частково незалежні від головного підприємства. Саме така організаційна структура має місце на підприємствах лісового господарства України.

В основу організації системи внутрішнього аудиту на підприємствах лісового господарства необхідно покласти існуючі підрозділи внутрішнього фінансового контролю контрольно-ревізійної служби Державного комітету лісового господарства, які організовані за ієрархічною ознакою на рівні державного комітету лісового господарства та обласних державних лісогосподарських об’єднань.

Дослідженням встановлено, що до основних завдань внутрішнього аудиту адміністративних витрат лісогосподарських підприємств можна віднести:

  1.  формування ефективних інформаційних потоків, що задовольняють потреби керівництва підприємства та його структурних підрозділів у достатній інформації для прийняття необхідних стратегічних та оперативних рішень з питань управління адміністративними витратами;
  2.  отримання необхідних для внутрішньогосподарських потреб управління і складання фінансової та управлінської звітності даних про адміністративні витрати за елементами витрат і за номенклатурними статтями в цілому по підприємству, а також у розрізі місць виникнення та центрів відповідальності за здійснені адміністративні витрати;
  3.  забезпечення адекватного розподілу адміністративних витрат між конкретними видами лісопродукції для потреб управлінського обліку;
  4.  забезпечення достовірного відображення в оперативному, управлінському та фінансовому обліку, а також у внутрішньогосподарській звітності фактичної величини адміністративних витрат як в цілому по підприємству, так і за місцями виникнення та центрами відповідальності;
  5.  формування інформації для вдосконалення процесу планування адміністративних витрат;
  6.  контроль за непродуктивними і нераціональними адміністративними витратами з метою виявлення внутрішньогосподарських резервів їх зниження.

Для отримання конкретної та точної інформації, що дасть змогу ефективно здійснювати контроль за адміністративними витратами структурних підрозділів підприємства, аудитору доцільно усі виробничо-господарські підрозділи підприємства групувати за центрами виникнення адміністративних витрат і центрами відповідальності за здійснені адміністративні витрати, як це було запропоновано вище. За таких умов на кожній ланці і на кожному рівні управління можливо забезпечити чітку відповідальність працівників за здійснені витрати і їх раціоналізацію.

Аудиторську перевірку адміністративних витрат лісогосподарських підприємств доцільно проводити поетапно у послідовності, наведеній нижче (рис. 3).

Ефективність внутрішнього аудиту належить оцінювати не за кількістю проведених перевірок і сумах виявлених збитків, а за тим, наскільки поради цієї служби сприяють стійкості фінансового стану певного підприємства.

Рис. 3. Схема процесу внутрішнього аудиту адміністративних витрат лісогосподарських підприємств

У сучасних умовах господарювання внутрішній аудит адміністративних витрат є економічно обґрунтованим та повинен розвиватися, оскільки перевірені на практиці методи його роботи дають змогу удосконалити систему управління адміністративними витратами, та приймати адекватні заходи по впорядкуванню документообігу в цілому та значно покращити фінансову дисципліну на підприємстві.

ВИСНОВКИ

Дослідження теорії і практики бухгалтерського обліку і аудиту адміністративних витрат лісогосподарських підприємств дозволило зробити такі висновки і пропозиції:

  1.  В сучасних економічних умовах актуальною є розробка і використання у практиці обліку та контролю нових підходів до ефективного управління непрямими витратами, важливе місце серед яких займають адміністративні.
  2.  Здійснення національної реформи бухгалтерського обліку та введення в дію П(С)БО 16 “Витрати” внесло докорінні зміни до складу і формування собівартості промислової продукції (робіт, послуг) та викликало появу адміністративних витрат, що прийшли на зміну загальногосподарським. Дослідженням встановлено, що не можна ставити знак рівності між загальногосподарськими та адміністративними витратами, між ними існує низка відмінностей.
  3.  З метою забезпечення одностайності методологічних і методичних принципів обліку і контролю адміністративних витрат велике значення має розробка їх раціональної класифікації. Узагальнення спеціальної літератури і господарської практики дозволило виділити найважливіші ознаки та визначити більш раціональну класифікацію адміністративних витрат для підприємств лісогосподарської галузі за ознаками: комплексності витрат (за номенклатурними статтями); центрів відповідальності; відношення до обсягів виробництва; можливості регулювання; відношення до основних процесів діяльності лісогосподарських підприємств.
  4.  На основі дослідження структури та динаміки адміністративних витрат лісогосподарських підприємств Рівненської області були розроблені та запропоновані до впровадження відповідні субрахунки до синтетичного рахунку 92 “Адміністративні витрати” та кодифікований довідник статей адміністративних витрат, що враховують специфіку завдань діяльності лісогосподарських підприємств.
  5.  Дослідження з використанням методів регресивного та статистичного аналізу виявили комплексність адміністративних витрат та їх постійний характер. Виняток склали “Витрати на утримання основних засобів і нематеріальних активів” та “Інші витрати загальногосподарського призначення”, у яких виявлена частка змінних витрат, що має виключне значення у процесі їх планування та прогнозування.
  6.  Облік адміністративних витрат на підприємствах лісового господарства, який організований без деталізації місць виникнення витрат та відповідальних осіб, є недостатнім для всебічного забезпечення керівництва інформацією з метою прийняття ефективних управлінських рішень. У зв’язку з цим запропоновано облік адміністративних витрат вести в розрізі центрів відповідальності та місць виникнення витрат з використанням розроблених форм кошторисів центрів відповідальності.
  7.  Планування адміністративних витрат доцільно проводити за кожним центром відповідальності згідно запропонованої методики у якій враховано постійний характер адміністративних витрат лісогосподарських підприємств та наявність змінної частини в окремих статтях.
  8.  Звіти центрів відповідальності та загальний кошторис адміністративних витрат за певний період часу служать вихідною інформацією для підсистеми матеріального заохочення працівників підрозділів за економію і раціональне використання адміністративних витрат та забезпечують інформацією керівництво щодо застосування санкцій до винуватців у перевищенні планових сум адміністративних витрат.
  9.  Проведене за допомогою кореляційного аналізу дослідження тісноти зв’язку статей адміністративних витрат з можливими базами розподілу на підприємствах лісової промисловості Рівненської області дозволило зробити висновок, що в сучасних умовах найбільш доцільною базою розподілу адміністративних витрат є основна заробітна плата виробничих робітників, що водночас не виключає можливість застосування і інших баз розподілу в разі їх відповідності критеріям оптимальності на конкретному підприємстві.
  10.  Зовнішній фінансовий контроль, який здійснюється ревізійними, податковими і аудиторськими службами не задовольняє потреби власників чи керівників підприємств в отриманні інформації про реальний стан справ на підприємстві і напрями його поліпшення, тобто виникає необхідність налагодити інші, дієвіші види контролю, основним з яких є внутрішній аудит.
  11.  Практика функціонування внутрішнього аудиту свідчить, що особливого значення він набуває на підприємствах зі складною і розгалуженою структурою. Саме така організаційна структура має місце на підприємствах лісового господарства України. В основу організації системи внутрішнього аудиту на підприємствах лісового господарства необхідно покласти існуючі підрозділи внутрішнього фінансового контролю контрольно-ревізійної служби Державного комітету лісового господарства.
  12.  На основі проведених досліджень були визначені функціональна спрямованість внутрішнього аудиту адміністративних витрат лісогосподарських підприємств, основні його завдання, джерела інформації та запропонована послідовність його проведення.


СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ

У фахових виданнях:

  1.  Артюшок К.А. Система обліку адміністративних витрат лісогосподарських підприємств за центрами відповідальності // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування. Економічні науки. –Випуск 2 (26). –Рівне, 2004. –С. 3-9 (0,35 друк. арк.).
  2.  Артюшок К.А Оцінка зв’язку рівня адміністративних витрат з обсягами виробництва лісогосподарських підприємств // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування. Економічні науки. –Випуск 3 (27). –Рівне, 2004. –С. 3-8 (0,33 друк. арк.).
  3.  Артюшок К.А. Суть та необхідність внутрішнього аудиту діяльності підприємств, його завдання, види і форми // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування. Економічні науки. –Випуск 4 (28). –Рівне, 2004. –С. 3-10 (0,46 друк. арк.).
  4.  Цікало Є.І., Артюшок К.А. Завдання і методика проведення внутрішнього аудиту адміністративних витрат лісогосподарських підприємств // Науковий вісник: Збірник науково-технічних праць УкрДЛТУ. –Випуск 14.1. –Львів, 2004. –С. 202-205. Особисто здобувачеві належать пропозиції щодо розробки методики проведення внутрішнього аудиту адміністративних витрат лісогосподарських підприємств (0,29 друк. арк.).
  5.  Артюшок К.А. Необхідність та критерії вибору оптимальної бази розподілу адміністративних витрат підприємств лісового господарства // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 198: В 4 т. Том II. –Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. –С. 394-399 (0,32 друк. арк.).

В інших виданнях:

  1.  Артюшок К.А. Впровадження нового плану рахунків як складова реформи економіки та бухгалтерського обліку в Україні // Збірник праць молодих науковців Міжнародного університету “РЕГІ” імені академіка Степана Дем’янчука. –Випуск 1. –Рівне, 2002. –С. 96-101 (0,38 друк. арк.).
  2.  Артюшок К.А. Деякі підходи до проблеми раціональної класифікації адміністративних витрат підприємств лісового господарства // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Ринкова трансформація економіки України: теорія, практика, перспективи”. –ЛНУ. –Львів, жовтень, 2003. –С.8-9 (0,1 друк. арк.).
  3.  Артюшок К.А. Місце адміністративних витрат та витрат на збут у формуванні оптової ціни підприємства // Психолого-педагогічні та економічні основи гуманізації навчально-виховного процесу в школі та вузі: Збірник наукових праць Міжнародного університету “РЕГІ” імені академіка Степана Дем’янчука. Випуск 3. –Рівне: Волинські обереги, 2002. –С.189-190 (0,1 друк. арк.).
  4.  Артюшок К.А. Основні напрями еволюції адміністративних витрат у незалежній Україні // Психолого-педагогічні та економічні основи гуманізації навчально-виховного процесу в школі та вузі: Збірник наукових праць Міжнародного університету “РЕГІ” імені академіка Степана Дем’янчука. Випуск 4. Частина II. –Рівне: Волинські обереги, 2003. –С.105-110 (0,3 друк. арк.).
  5.  Артюшок К.А. Оцінка зв’язку адміністративних витрат лісогосподарських підприємств з обсягами лісозаготівель як складова раціональної системи їх прогнозування // Тези доповідей міжнародної науково-теоретичній конференції “Соціально-економічні, політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть”. –ІЕП. –Тернопіль, березень 2004. –С.86-87 (0,1 друк. арк.).
  6.  Артюшок К.А. Вибір раціональної бази розподілу адміністративних витрат лісогосподарських підприємств // Збірник наукових праць Міжнародної науково-практичної конференції “Облік, аудит і аналіз: економічна база, стратегія, концепції”. –ТАНГ. –Тернопіль, травень, 2004. –С.3-7 (0,2 друк. арк.).

АНОТАЦІЯ

Артюшок К.А. Облік та аудит адміністративних витрат господарюючого суб’єкта (на прикладі лісогосподарських підприємств Рівненської області). –Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04. –Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. –Державна академія статистики, обліку та аудиту, Київ, 2005.

У дисертації досліджуються питання удосконалення методології та організації обліку і аудиту адміністративних витрат господарюючих суб’єктів на прикладі лісогосподарських підприємств Рівненської області. З метою забезпечення одностайності методологічних і методичних принципів обліку і аудиту адміністративних витрат, у роботі запропонована раціональна класифікація адміністративних витрат лісогосподарських підприємств. Зроблена оцінка існуючої практики обліку адміністративних витрат та запропоновані конкретні цілі вдосконалення їх обліку. Обґрунтовано необхідність побудови на підприємствах лісового господарства обліку адміністративних витрат за центрами відповідальності. На основі аналізу сучасного стану аудиту в Україні у дисертації визначено потребу в необхідності впровадження на підприємствах лісового господарства системи внутрішнього аудиту адміністративних витрат, визначені його основні завдання, джерела інформації та послідовність проведення.

Ключові слова: лісогосподарські підприємства, адміністративні витрати, класифікація витрат, облік витрат, аудит.

АННОТАЦИЯ

Артюшок К.А. Учет и аудит административных затрат субъекта хозяйствования (на примере лесохозяйственных предприятий Ровенской области). –Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальности 08.06.04. –Бухгалтерский учет, анализ и аудит. –Государственная академия статистики, учета и аудита, Киев, 2005.

В диссертации изучаются вопросы усовершенствования методологии и организации учета и аудита административных затрат субъектов хозяйствования на примере лесохозяйственных предприятий Ровенской области. С целью обеспечения единства методологических и методических принципов учета и аудита административных затрат, в роботе предложена рациональная классификация административных затрат лесохозяйственных предприятий. Дана оценка существующей практике учета административных затрат и определены конкретные цели усовершенствования их учета. На основе анализа современного состояния аудита в Украине в диссертации обоснована необходимость внедрения на предприятиях лесного хозяйства системы внутреннего аудита административных затрат, определена его функциональная направленность, основные задачи, источники информации и предложена последовательность его проведения.

В первом разделе диссертации “Экономическая природа административных затрат и их классификация” раскрыто содержание административных затрат и их место в системе затрат предприятий, исследованы проблемы группирования и учета административных затрат в Украине в связи с реформированием бухгалтерского учета и введением в действие П(С)БУ №16 “Затраты”, определены их классификационные признаки. Предложена классификация по признакам: комплексности затрат (за номенклатурными статьями); центров ответственности; соотношения с объемами производства; возможности регулирования; по отношению к основным процессам деятельности лесохозяйственных предприятий.

Во втором разделе диссертационной работы “Методика и организация учета и распределения административных затрат на предприятиях лесного хозяйства”обоснована необходимость и определены основные направления усовершенствования методики внутрихозяйственного учета административных затрат. На основе исследования структуры и динамики административных затрат лесохозяйственных предприятий Ровенской области были разработаны и предложены к внедрению соответствующие субсчета к синтетическому счету 92 “Административные затраты” и кодифицированный справочник статей административных затрат, которые учитывают специфику задач деятельности предприятий лесного хозяйства. Были проведены исследования тесноты связи уровня административных затрат и объемов хозяйственной деятельности лесохозяйственных предприятий, что позволило выделить сменную составляющую постоянных административных затрат и использовать полученные результаты для усовершенствования методики их планирования. В целях усовершенствования организации производства, управления и планирования предложено административные затраты предприятия группировать по центрам возникновения затрат и центрам ответственности за осуществленные затраты, то есть организовать учет административных затрат по центрам ответственности. Учитывая отсутствие на сегодняшний день в Украине нормативно-правовых документов, определяющих процесс подготовки смет по центрам ответственности были, определены эти центры и разработана система смет административных затрат для центров ответственности лесохозяйственных предприятий. На основе информационной базы отчетов центров ответственности разработан механизм функционирования системы материального поощрения работников за экономию и рациональное использование административных затрат. Также, на основе проведенного анализа был обоснован выбор рациональной базы распределения административных затрат лесохозяйственных предприятий.

В третьем разделе диссертационной работы “Контроль административных затрат лесохозяйственных предприятий в контексте внедрения внутреннего аудита” обоснована необходимость и изложена суть внутреннего аудита предприятий в условиях когда внешний финансовый контроль не удовлетворяет потребности владельцев или руководителей предприятий в получении информации о реальном состоянии предприятия. Определены задачи, формы, методическая обеспеченность внутреннего аудита лесохозяйственных предприятий. Разработана и предложена организационная модель и методика осуществления внутреннего аудита административных затрат лесохозяйственных предприятий.

Ключевые слова: лесохозяйственные предприятия, административные затраты, классификация затрат, учет затрат, аудит.

ANNOTATION

Artyushok K.A. Accounting and audit of administrative expenses at managing subject (on example of forestry enterprises Rivne region). –Manuscript.

Dissertation for a scientific degree of a candidate in economic sciences, speciality 08.06.04 - Accounting, analysis and audit. –State Academy of statistics, accounting and audit, Kyiv, 2005.

In the dissertation work having researched problems of improving methodology and organization of accounting and audit of administrative expenses at managing subject on example of forestry enterprises Rivne region. In work having offered rational classification administrative expenses forestry enterprises with the purpose of unanimity methodological and methodical principals accounting and audit administrative expenses. Appraised present practice accounting administrative expenses and proposed concrete targets improving its accounting. Necessity of creation system accounting administrative expenses forestry enterprises by the centres of responsibility is introduced. Analysed present condition audit in Ukraine in the dissertation work having substantiate introducing system of internal audit administrative expenses at forestry enterprises, its basic assignments, information sources and offered the order of its carrying out.

Key words: forestry enterprises, administrative expenses, classification expenses, expenses accounting, audit.




1.  Учебный план. На уровне общего теоретического представления государственный стандарт содержания общ
2. ТЕМАТИКЕ Для студентов 5 курса по специальности 15602 01 Геодезия Матрицы
3. це сукупність правових норм що регулюють житлові правовідносини між громадянами та громадян із державними
4. Тема 1 Введение а Предмет философии
5. Математическое моделирование высокочастотных радиоцепей на основе направленный графов
6. Пражская школа лингвистического структурализма
7. Что такое концентрированная пища Это пища прошедшая процесс обезвоживания
8. Ларри Вильяме Краткосрочная торговля подход применяемый большинством трейдеров при игре на рынке.html
9. единого и всеобщего к разобщенной материи; к мистическиинтуитивному познанию высшего; к освобожден
10. Бизнес план ОАО Домовенок
11. МОРДОВСКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ УНИВЕРСИТЕТ им
12. 1 Введение
13. реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук Дніпропе.
14. Исследование и решение проблем в мини-Гольф клубе
15. Детский сад 83 г
16. Курсовая работа- Ообенности работы социального педагога с наркоманами
17. культура фиксирует общие отличия человеческой жизни от биологических форм жизни; отражает качественно свое
18. Эргономика наука о функциональных возможностях человека в процессе деятельности с целью создания условий
19. ТЕМА 2 Химикотехнологическая система План лекции- 2
20. Контрольная работа- Ключевые элементы организации, их стратегическая значимость