У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук Ки

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 15.1.2025

КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТОРГОВЕЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Сушко Наталія Іванівна

         

УДК 657:336.145.008.3

РЕФОРМУВАННЯ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ

ВИКОНАННЯ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ

Спеціальність 08.06.04 –бухгалтерський облік, аналіз і аудит

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата економічних наук

Київ –

Дисертацією є рукопис

Робота виконана в Київському національному торговельно-економічному університеті Міністерства освіти і науки України

Науковий керівник

кандидат економічних наук, професор

Булгакова Світлана Олексіївна,

Київський національний торговельно-економічний університет, завідувач кафедри фінансів

Офіційні опоненти:

доктор економічних наук,  професор

Сопко Василь Васильович, 

Київський національний економічний університет, професор кафедри бухгалтерського обліку підприємницької діяльності

кандидат економічних наук, доцент

Базась Микола Федорович,

Інститут міжнародної економіки і фінансів ім. Л.М. Кравчука, завідувач кафедри обліку і аудиту

Провідна установа

Київський національний університет ім. Тараса Шевченка, кафедра бухгалтерського обліку та аудиту, м. Київ

Захист відбудеться „ 5 ” березня  2004 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.055.01 у Київському національному торговельно-економічному університеті за адресою:

02156, м. Київ, вул. Кіото, 19, ауд. 227.

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Київського національного торговельно-економічного університету за адресою:

02156, м. Київ, вул. Кіото, 19.

Автореферат розісланий “ 3 ” лютого  2004 р.

Вчений секретар

спеціалізованої вченої ради

            Н.І. Морозова

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. Бухгалтерський облік виконання державного бюджету, реалізація ефективної облікової політики у сфері державних фінансів та питання автоматизації бухгалтерського обліку за умов переходу економіки до ринкових відносин посідають достатньо важливе місце у процесі регулювання економічного розвитку держави. Світовий досвід переконує, що найдоцільніше організаційно зосередити функції, пов’язані з бухгалтерським обліком виконання державного бюджету, в системі органів казначейства, які мають стати “головним бухгалтером” держави. Це особливо актуально для країн з перехідною економікою, яким притаманна відносно нестабільна бюджетна ситуація, і які потребують концентрації ресурсів в єдиній системі. З цією метою в Україні при Міністерстві фінансів було утворено нову організаційну структуру –Державне казначейство України, однією із основних функцій якого є ведення бухгалтерського обліку виконання державного бюджету.

Окремі питання розвитку та становлення Державного казначейства розглядалися в публікаціях іноземних і українських науковців:                 Б. Аллена, С.О. Булгакової, О.С. Даневича, О.І. Кірєєва,                        М.Ф. Огданського, Т.Г. Нестеренко, П.Г. Петрашка, В.П. Тентюка,      О.О. Чечуліної та інших.

Проблеми розробки теоретичних основ бухгалтерського обліку виконання державного бюджету, розгляду практичних аспектів бухгалтерського обліку і звітності виконання державного бюджету та автоматизації бухгалтерського обліку за умов переходу економіки до ринкових відносин висвітлено у працях таких зарубіжних та вітчизняних вчених, як Ю.А. Бабаєва, М. Ф. Базася, М.Т. Білухи, Ф.Ф. Бутинця,         А. Бикової, С.Ф. Голова, Велш А. Глена, М.П. Вембера, В. Голощапова, Р.Т. Джоги, Є. Дєдкова, З.У. Жутової, В.В. Качаліна, Л.С. Кауцького,                         М.В. Кужельного, А.М. Кузьмінського, Л.Д. Маногова,                          Л.В. Нападовської, В.М. Опаріна, Ф. Пахомова, Г.О. Партина,                  А. Премчанда, Я.В. Соколова, В.В. Сопка, О.О. Чечуліної, В.Г. Швеця, С.І. Юрія, В.А. Ющенка та інших.

Актуальність проблеми визначається тим, що до теперішнього часу не досліджено теоретичні аспекти становлення, особливості та тенденції розвитку бухгалтерського обліку виконання державного бюджету органами Державного казначейства. Недостатньо розробленими на теоретичному рівні залишаються методологічні питання відображення в обліку операцій з виконання бюджету, що призвело до суттєвого відставання теорії від практики. За результатами проведеного дослідження встановлено недоцільність прямого копіювання зарубіжного досвіду із зазначених питань. 

Отже, відсутність теоретичних напрацювань з методології відображення у бухгалтерському обліку операцій з виконання державного бюджету за доходами, видатками і визначенням результату його виконання за умови функціонування органів казначейства як учасників Системи електронних платежів Національного банку України і визначили актуальність теми дисертаційного дослідження. Питання створення автоматизованої системи обробки інформації з виконання державного бюджету, яка функціонує в режимі реального часу та реалізує відповідні контрольні функції органів казначейства в процесі обслуговування бюджету, є актуальним як для країн СНД, так і для інших країн світу.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Науково-методичні розробки, запропоновані в дослідженні стосовно адаптації нової системи виконання бюджету до загальноприйнятих у світовій практиці стандартів і вимог, застосування нового плану рахунків та методики відображення в обліку операцій з виконання бюджету, використовуються у навчальному процесі при викладенні дисциплін “Казначейська система виконання бюджету” та “Облік і звітність в системі казначейства” на кафедрі фінансів КНТЕУ. 

Окремі положення дисертаційного дослідження використано в процесі виконання планової тематики науково-дослідних робіт Науково-дослідного фінансового інституту при Міністерстві фінансів України, затвердженої на 2003 рік Міністерством фінансів України (347.73 “Наукове обґрунтування методологічної бази для казначейського обслуговування місцевих бюджетів”; “Концепція реформування бухгалтерського обліку у державному секторі”).

Результати дисертаційного дослідження використано під час реалізації Державним казначейством України заходів щодо розвитку бухгалтерського обліку виконання державного бюджету, реформування методики відображення у обліку операцій за доходами, видатками і визначенням результату виконання бюджету, що знайшло відображення у відповідних нормативно-правових актах, які регулюють бюджетний процес в Україні.

Мета і задачі дослідження полягають у розробці рекомендацій та пропозицій щодо удосконалення бухгалтерського обліку виконання державного бюджету за умови роботи органів Державного казначейства України в Системі електронних платежів Національного банку України з метою підвищення ефективності управління ресурсами для задоволення потреб розпорядників бюджетних коштів у межах встановлених їм бюджетних асигнувань.

Для досягнення поставленої мети були сформульовані такі задачі: 

- дослідити теоретичні основи бухгалтерського обліку виконання державного бюджету та визначити чинники, що впливають на облікову політику виконання бюджету;

- проаналізувати сучасний стан бухгалтерського обліку виконання державного бюджету в органах казначейства, виявити недоліки в організації та методології, визначити напрями удосконалення обліку з метою управління бюджетними ресурсами;

- удосконалити план рахунків бухгалтерського обліку виконання бюджетів з метою його впровадження для роботи Державного казначейства в Системі електронних платежів Національного банку України та використання при розробці програмного забезпечення;

- сформулювати практичні рекомендації щодо узгодження діючого плану рахунків до нового плану рахунків бухгалтерського обліку виконання бюджету;

- проаналізувати форми ведення бухгалтерського обліку виконання бюджетів з метою їх удосконалення;

- розробити практичні рекомендації щодо методики відображення органами казначейства в обліку виконання державного бюджету операцій за доходами, видатками та визначенням результату виконання бюджету за умов функціонування автоматизованої (комп’ютерної) форми ведення бухгалтерського обліку.

Об’єктом дослідження є бухгалтерський облік виконання державного бюджету в органах Державного казначейства України.

Предметом дослідження є методика бухгалтерського обліку виконання державного бюджету.

Методи дослідження. У роботі застосовано сукупність методів і підходів, що дозволило реалізувати концептуальну єдність дослідження. Системний та структурний методи використано при розкритті економічної сутності бухгалтерського обліку виконання державного бюджету. За допомогою порівняльного і факторного методів досліджено особливості функціонування бухгалтерського обліку виконання бюджетів у країнах з розвинутою ринковою та перехідною економікою. На підставі математично-статистичних методів визначено тенденції відображення в обліку планових і фактичних показників доходної і видаткової частини державного бюджету. На основі діалектичного методу пізнання проведено вивчення та визначення напрямів удосконалення бухгалтерського обліку виконання державного бюджету.

Наукова новизна одержаних результатів  полягає у комплексному дослідженні основних методологічних аспектів бухгалтерського обліку виконання державного бюджету, відображення у обліку операцій за доходами, видатками та визначенням результату виконання державного бюджету в умовах трансформації економіки в Україні. В результаті дослідження були отримані основні наукові результати, які виносяться на захист, а саме:

–вперше розроблено методику відображення в обліку операцій з виконання державного бюджету за доходами, видатками та визначенням результату виконання бюджету за умов функціонування автоматизованої (комп’ютерної) форми ведення бухгалтерського обліку, що дає змогу органам казначейства створювати та використовувати інформаційну базу даних для прийняття управлінських рішень і здійснювати контрольні функції;

–удосконалено план рахунків бухгалтерського обліку виконання бюджетів органами Державного казначейства, який функціонує в Системі електронних платежів Національного банку України. Зазначений план рахунків є основою бухгалтерської моделі, покладеної в архітектуру програмно-технологічного комплексу виконання державного бюджету і забезпечує формування звітності користувачам;

–сформульовано практичні рекомендації щодо узгодження діючого плану рахунків до нового плану рахунків бухгалтерського обліку виконання бюджетів, які дозволили забезпечити повноту та прозорість перенесення інформації про виконання бюджету, яка склалася на дату переходу на нову методику;

–удосконалено методику формування балансу за певний період за умови функціонування автоматизованої (комп’ютерної) форми ведення бухгалтерського обліку;

–уточнено та конкретизовано зміст поняття “управлінський облік виконання бюджетів” з урахуванням практичного досвіду щодо його реалізації в Україні. Обґрунтовано взаємозв’язок запровадження управлінського обліку і єдиної інформаційно-аналітичної системи виконання бюджету;

–визначено напрями реформування бухгалтерського обліку у секторі державного управління, що дозволить формувати у режимі реального часу не тільки інформацію про фінансовий, а й майновий стан держави;

–дістало подальший розвиток застосування автоматизованої (комп’ютерної) форми ведення бухгалтерського обліку виконання бюджетів;

–згруповано та визначено перелік чинників, що впливають на облікову політику виконання бюджету, - зміни політики у сфері державних фінансів щодо підходів при формуванні та виконанні бюджетів; статус у загальнодержавній платіжній системі України органу, що здійснює обслуговування бюджетів; вимоги внутрішніх та зовнішніх користувачів до системи звітності про виконання державного бюджету;

–доведено переваги використання нової методики бухгалтерського обліку виконання бюджетів при побудові єдиної інформаційно-аналітичної системи бухгалтерського обліку, яка функціонує в режимі реального часу.

Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що теоретичні узагальнення, висновки та пропозиції є певним внеском до теорії і практики розвитку бухгалтерського обліку виконання державного бюджету та передумовою для подальшого удосконалення методології бухгалтерського обліку у секторі державного управління.

Результати проведеного дисертантом дослідження методики бухгалтерського обліку виконання державного бюджету апробовані експериментальним та практичним їх впровадженням в територіальних Управліннях Державного казначейства України (довідка №1-13/324 від 14.02.01), Державному казначействі України (довідка №01-04/9830 від 19.11.2003), а також при входженні Державного казначейства в Систему електронних платежів Національного банку України (довідка №12-208/1461-8022 від 03.11.2003).  

Науково-методичні розробки дисертаційного дослідження апробовані в навчальному процесі Київського національного торговельно-економічного університету (довідка № 49/38 від 14.01.04) та використані в процесі виконання планової тематики науково-дослідних робіт Науково-дослідного фінансового інституту при Міністерстві фінансів України, затвердженої на 2003 рік Міністерством фінансів України (довідка №25/448 від 01.12.2003).

Пропозиції автора знайшли своє відображення в технічній програмі удосконалення системи державного управління в країнах, що здійснюють перехід до ринкової економіки, яка розроблялась спільно з Асоціацією з розвитку обмінів у сфері економічних і фінансових технологій (АДЕТЕФ) Міністерства економіки, фінансів та промисловості Франції (довідка АДЕТЕФ від 14.11.03).

Особистий внесок здобувача полягає в одноосібно виконаному науковому дослідженні, в якому викладено авторський підхід до реформування бухгалтерського обліку виконання державного бюджету. Особистий внесок у працях, що опубліковані у співавторстві, полягає: у роботі [3] визначені принципи бухгалтерського обліку і звітності виконання державного та місцевих бюджетів, структура плану рахунків та його класів, у роботі [7] запропоновані підходи щодо відображення у обліку операцій з виконання бюджету та створення бази даних у автоматизованому режимі, у роботі [8] запропоновано джерело здійснення інвестування підприємств, у роботі [9] визначені принципи, функції, мета, завдання бухгалтерського обліку виконання бюджету, характеристика плану рахунків і рахунків обліку, у роботі [10] запропоновано порядок відображення у обліку операцій з виконання бюджетів місцевого самоврядування та складання звітності їх розпорядниками коштів.

Апробація результатів дисертації. Основні положення та результати дисертаційного дослідження доповідались на: науково-практичній конференції “Проблеми і перспективи розвитку фінансової системи України на рівні регіонів та шляхи її кадрового і професійного забезпечення” (Дніпропетровськ, 2000); третій всеукраїнській науково-практичній конференції “Підвищення ролі фінансових відносин у комплексному соціально-економічному розвитку регіону” (Дніпропетровськ, 2002); Міжнародній науково-практичній конференції “Ідентифікація обліково-фінансових процесів та вдосконалення концепцій фінансового контролю в демократичній державі на досвіді зарубіжних країн” (Київ, 2002); 59 науковій конференції професорсько-викладацького складу і студентів Національного транспортного університету (Київ, 2003); наукових конференціях Київського державного торговельно-економічного університету за підсумками науково-дослідної роботи за 1997-1998 рр. (Київ, 1999), Київського національного торговельно-економічного університету за підсумками науково-дослідної роботи за 1999-2000 рр. (Київ, 2001) та Київського національного торговельно-економічного університету за підсумками науково-дослідної роботи за 2001-2002 рр. (Київ, 2003); Українсько-французькому семінарі “Перспективи та розвиток системи Держказначейства в галузі місцевих бюджетів, обліку зобов'язань та управління ресурсами” (Київ, 2002).

Наукові публікації. За результатами дисертаційного дослідження опубліковано 14 праць загальним обсягом 5,8 друкованих аркушів, у тому числі 4 статей у фахових журналах, 8 - в інших виданнях, підручник у співавторстві (1,25 авт. д.а.), навчальний посібник у співавторстві, (1,2 авт. д.а.).

Структура і обсяг дисертації. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел, додатків. Робота викладена на 255 сторінках машинописного тексту, в тому числі 49 таблиць та 27 рисунків, 14 додатків наведено на 55 сторінках, список використаних джерел включає 216 найменування загальним обсягом 18 сторінок.

 

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ

У вступі обґрунтована актуальність дисертаційного дослідження, сформульовано мету і основні завдання, визначено наукову новизну і практичне значення отриманих результатів.

У першому розділі “Теоретичні основи бухгалтерського обліку виконання державного бюджету” досліджено теоретичні аспекти сутності бухгалтерського обліку виконання державного бюджету, обґрунтовано необхідність удосконалення цього процесу. Основою розвитку економічних реформ, створення соціально орієнтованої ринкової економіки, закріплення досягнутих темпів економічного зростання є політика у сфері державних фінансів, яка спрямована передусім на підвищення ефективності виконання бюджетів усіх рівнів.

Одним з ключових завдань реформування сфери державних фінансів є забезпечення переорієнтації бюджетного механізму, перетворення його в ефективний інструмент соціально-економічної стратегії. Такий підхід дозволить забезпечити належний рівень прозорості у секторі державного управління. Саме тому бухгалтерський облік має ґрунтуватися на надійних системах внутрішнього контролю, надавати можливість отримувати та відображати в обліку інформацію щодо здійснених операцій на усіх стадіях виконання бюджету. Звітні дані про виконання бюджету, які включають в себе детальну інформацію про доходи, видатки, бюджетні ресурси і фінансування дають можливість контролювати соціально-економічну ситуацію в державі та визначати основні напрями макроекономічної політики, спрямовані на забезпечення умов стійкого довготривалого зростання, яке б сприяло формуванню сприятливого інвестиційного середовища.

Підсумки виконання Державного бюджету України 2002 року свідчать, що за звітний період до бюджету надійшло 45467,6 млн. грн. річний план за доходами (без трансфертів) виконано на 100,2 %, однак за деякими видами надходжень не виконано.

У 2002 році не забезпечено проведення видатків у затверджених обсягах. Видатки Державного бюджету України з урахуванням коштів, переданих місцевим бюджетам у вигляді дотацій, субвенцій, проведені у сумі  44348,2 млн. грн. або 89,5  відсотка річного плану. Недовиконання державного бюджету негативно вплинуло на здійснення першочергових завдань у соціальній сфері, зокрема, витрат на освіту, охорону здоров’я, соціальні компенсації, а також зниження рівня бідності та підвищення якості життя громадян. Серйозна політична стурбованість щодо витрачання державних коштів, а також забезпечення прозорості звітних даних на всіх рівнях державного управління обумовлюють необхідність удосконалення бухгалтерського обліку виконання державного бюджету.

Враховуючи існуючий світовий досвід в дисертації уточнено і конкретизовано визначення терміна „управлінський облік виконання бюджетів”. Запропоновано розглядати управлінський облік виконання бюджетів як систему, яка використовується керівниками різних рівнів для прийняття управлінських рішень. Оскільки на сьогодні в Україні система управлінського обліку виконання бюджетів тільки встановлюється, пропонується побудувати її шляхом створення єдиної інформаційно-аналітичної системи.

В дисертації визначено, що на еволюцію бухгалтерського обліку виконання державного бюджету впродовж двох останніх десятиріч впливає розвиток комп’ютерних технологій. Цей технологічний процес докорінно змінив ведення записів у обліку та надав можливість швидкого електронного спостереження за всіма операціями від їх початку до завершення, що, в свою чергу, забезпечує прозорість діяльності державних установ.

Проведене дослідження дозволяє зробити висновок, що на політику бухгалтерського обліку виконання бюджетів впливають: зміни політики у сфері державних фінансів; зміни підходів при формуванні та виконанні бюджетів; статус Державного казначейства України у загальнодержавній платіжній системі України; вимоги внутрішніх та зовнішніх користувачів до системи звітності про виконання державного бюджету.

У роботі запропоновано напрями реформи бухгалтерського обліку у секторі державного управління шляхом об’єднання двох існуючих в Україні планів рахунків з виконання бюджетів і кошторисів бюджетних установ. Використання єдиного плану рахунків органами казначейства, які обслуговують бюджети, та розпорядниками коштів цих бюджетів, а також створення на його основі інтегрованого програмного забезпечення, що буде використовуватися всіма учасниками бюджетного процесу, дозволить формувати у режимі реального часу інформацію і про майновий стан держави.

У другому розділі “Аналіз стану та напрямки розвитку бухгалтерського обліку виконання державного бюджету в Україні” на основі аналізу стану бухгалтерського обліку виконання державного бюджету запропоновано удосконалити форму ведення бухгалтерського обліку; доведено переваги використання нової методики при побудові автоматизованої форми ведення бухгалтерського обліку, що функціонує в режимі реального часу; запропоновано план рахунків бухгалтерського обліку виконання бюджетів органами казначейства.

За результатами проведеного аналізу стану бухгалтерського обліку виконання державного бюджету в органах казначейства були виявлені недоліки в його організації та методології. Зростала кількість рахунків та операцій, яку проводили органи Державного казначейства. Реєстрація у ручному режимі в обліку операцій не забезпечувала своєчасне формування бази даних для прийняття рішень щодо ефективного управління ресурсами. Дедалі відчутнішою поставала проблема автоматизації облікових процесів. Доведено необхідність побудови єдиної інформаційно-аналітичної системи бухгалтерського обліку, яка функціонує в режимі реального часу. Крім того в основі ефективного використання бюджетних ресурсів має бути своєчасний та якісний аналіз результативних показників, що характеризують виконання державного бюджету. Отримати такі показники можна лише за умови реформування системи бухгалтерського обліку виконання бюджету на основі запровадження нового плану рахунків та запровадження сучасних інформаційних технологій .

В роботі обґрунтовано, що надання органам Державного казначейства статусу учасника Системи електронних платежів Національного банку України було передумовою удосконалення бухгалтерського обліку виконання бюджету, одним із основних напрямів якого є розробка нового плану рахунків бухгалтерського обліку і методики відображення в обліку операцій за доходами, видатками бюджету.

Запропоновано план рахунків бухгалтерського обліку виконання бюджетів органами казначейства, який складається із 9 класів рахунків (рис.1).

Рис. 1. Структура плану рахунків бухгалтерського обліку виконання бюджетів.

До складу плану рахунків бухгалтерського обліку включені рахунки, призначені для обліку: грошових коштів бюджетів та розпорядників бюджетних коштів; боргових зобов’язань, доходів, видатків і результатів бюджетів; асигнувань отриманих та переданих розпорядниками коштів; коштів бюджету отриманих та переданих; планових показників за доходами і асигнуваннями бюджету, кошторисними призначеннями розпорядників коштів, а також зобов’язань розпорядників бюджетних коштів. Запропонований у дисертації План рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів дозволить продовжити процес реформування бюджетного процесу в Україні та вдосконалити нормативну базу бухгалтерського обліку у відповідності до вимог Міжнародної системи бухгалтерського обліку та основних положень законодавства Євросоюзу.

Сформульовані рекомендації щодо переходу від діючого до нового плану рахунків шляхом здійснення бухгалтерських проведень. Запропоновано використовувати окремі рахунки у діючому та новому плані рахунків, що забезпечило прозорість та повноту перенесення залишків за рахунками, які склалися на момент переходу на нову методологію.  

На підставі проведеного дослідження у дисертації запропоновано запровадження автоматизованої (комп’ютерної) форми ведення обліку, яка надасть можливість: електронного спостереження за всіма операціями від їх початку до завершення, забезпечить прозорість бюджетного процесу на стадії виконання і контроль за цільовим спрямуванням бюджетних коштів; суттєво прискорить період проходження платежів; своєчасно відображати у обліку операції з виконання бюджету і створити інформаційну базу даних для прийняття рішень органами управління. Запропоновано будувати автоматизовану (комп’ютерну) форму ведення бухгалтерського обліку виконання державного бюджету органами казначейства із використанням таких прийомів бухгалтерського обліку як рахунок, подвійний запис та балансовий метод узагальнення. Такий підхід дає можливість поопераційного відображення у обліку операцій з виконання бюджетів.

На основі проведених досліджень організації бухгалтерського обліку виконання бюджету у системі органів Державного казначейства удосконалено порядок формування балансу за відповідний період при функціонуванні автоматизованої (комп’ютерної) форми ведення обліку. Формування балансу в режимі реального часу дозволить володіти інформацією про поточний стан виконання бюджету за показниками синтетичного і аналітичного обліку, яка є основою для прийняття своєчасних управлінських рішень.

У третьому розділі “Удосконалення методики бухгалтерського обліку операцій з виконання державного бюджету” запропонована нова методика обліку операцій за доходами, видатками і результатом виконання бюджету в органах Державного казначейства.

За результатами проведеного дослідження для обліку операцій за доходами і видатками державного бюджету запропоновано використовувати рахунки плану рахунків бухгалтерського обліку, наведені у таблиці 1.

    Таблиця 1

Перелік рахунків, які використовуються для обліку операцій за

доходами і видатками державного бюджету

Номер балансового рахунку

Назва рахунку

Призначення рахунку

1111

Єдиний казначейський рахунок

Облік коштів на єдиному казначейському рахунку, відкритому в Національному банку України на балансовому рахунку 3240 „Кошти Державного казначейства України”

3111

Надходження до  загального фонду державного бюджету

Облік коштів за надходженнями до загального фонду державного бюджету


Продовження таблиці 1

3121

Надходження коштів спеціального фонду державного бюджету, які направляються на спеціальні видатки

Облік коштів за надходженнями до спеціального фонду державного бюджету

Реєстраційні рахунки розпорядників за коштами загального фонду державного бюджету

Облік коштів розпорядників коштів державного бюджету  за загальним фондом державного бюджету

3522

Реєстраційні рахунки розпорядників за коштами спеціального фонду державного бюджету

Облік коштів розпорядників коштів державного бюджету  за спеціальним фондом державного бюджету

6111

Доходи загального фонду державного бюджету

Облік доходів загального фонду державного бюджету

6112

Доходи спеціального фонду державного бюджету, які направляються на спеціальні видатки

Облік доходів спеціального фонду державного бюджету (в частині цільових надходжень)

6114

Власні кошти розпорядників коштів державного бюджету

Облік доходів спеціального фонду державного бюджету (в частині власних надходжень)

6911

Контррахунок за операціями за доходами бюджетів

Технічний рахунок для відображення операцій методом подвійного запису за рахунками 6 класу

7111

Видатки загального фонду державного бюджету

Облік видатків загального фонду державного бюджету

7121

Видатки спеціального фонду державного бюджету

Облік видатків спеціального фонду державного бюджету

7911

Контррахунок за видатковими операціями

Технічний рахунок для відображення операцій методом подвійного запису за рахунками 7 класу

9111

Поточні кошторисні призначення за коштами загального фонду державного бюджету

Облік планових показників за кошторисом в частині загального фонду державного  бюджету

9112

Поточні кошторисні призначення за коштами спеціального фонду державного бюджету

Облік планових показників за кошторисом в частині спеціального фонду державного  бюджету

9131

Поточні призначення з державного бюджету за планом асигнувань

Облік планових показників по загальному фонду кошторису відповідно до плану асигнувань

9311

Поточні планові показники за доходами загального фонду державного бюджету

Облік планових показників за доходами загального фонду державного бюджету

9312

Поточні планові показники за доходами спеціального фонду державного бюджету

Облік планових показників за доходами спеціального фонду державного бюджету

9413

Фінансові зобов’язання розпорядників бюджетних коштів за коштами загального фонду державного бюджету

Облік у органах казначейства фінансових зобов’язань розпорядників коштів за загальним фондом кошторису

9414

Фінансові зобов’язання розпорядників бюджетних коштів за коштами спеціального фонду державного бюджету

Облік у органах казначейства фінансових зобов’язань розпорядників коштів за спеціальним фондом кошторису

9911

Контррахунок для активних рахунків позабалансового обліку

Технічний рахунок для відображення методом подвійного запису операцій за рахунками 9 класу

9921

Контррахунок для пасивних рахунків позабалансового обліку

Технічний рахунок для відображення методом подвійного запису операцій за рахунками 9 класу

Вперше було запропоновано відображати в обліку операції з виконання державного бюджету за доходами і видатками із використанням одночасних проведень за відповідними рахунками балансового (1, 3 клас), бюджетного (6, 7 клас), управлінського (8 клас) та позабалансового (9 клас) обліку (рис.2). Облік доходів передбачає облік планових показників за доходами, який ведеться в розрізі надходжень до державного бюджету відповідно до розпису бюджету за доходами. Облік видатків передбачає облік планових показників за кошторисом і планом асигнувань розпорядників коштів бюджету, фінансових зобов’язань розпорядників коштів, який ведеться в розрізі розпорядників бюджетних коштів та бюджетної класифікації видатків. Кількість здійснюваних одночасних проведень залежить від об'єкта обліку державного бюджету та контрольних функцій, що забезпечують органи казначейства в процесі обслуговування бюджету за доходами та видатками.

В роботі запропоновано параметри кодування рахунків аналітичного обліку. Усі рахунки кодуються з використанням ідентичних параметрів аналітичного обліку, основним з яких є бюджетна класифікація за доходами і видатками. Основними параметрами аналітичних рахунків, призначених для обліку доходів є код бюджетної класифікації за доходами, код органу адміністрування податків, зборів (обов’язкових платежів) та код органу казначейства. Основними параметрами аналітичних рахунків, призначених для обліку видатків є коди бюджетної класифікації за видатками (відомчої та програмної), код розпорядника за мережею головного розпорядника бюджетних коштів та код органу казначейства.

Запропоновані у дисертації підходи щодо відображення в обліку операцій та кодування рахунків аналітичного обліку стали підґрунтям при побудові програмно-технічного комплексу Державного казначейства України виконання державного бюджету АС “Казна”. Водночас це дозволить запровадити жорсткий контроль за використанням державних фінансів, який відповідав би принципам і нормам фінансового контролю в країнах Євросоюзу, що, в свою чергу, дозволить частково вирішити питання відповідальності за здійснення бюджетних правопорушень. Створення автоматизованої обробки інформації на трансакційній основі, завдяки якій жоден платіж, жодна казначейська операція не залишаться поза обліковою системою, дозволяє впровадити нові підходи до формування показників фінансової звітності.

В дисертаційній роботі запропоновано комплексний підхід щодо визначення результату виконання державного бюджету на центральному рівні. Консолідація інформації про всі отримані доходи та проведені видатки   держави   на   рівні   Державного     казначейства       України

c4

d3

c2

c4

Загальний фонд

Спеціальний фонд

Дебет

Кредит

Цільові кошти

Власні кошти розпорядників бюджетних коштів

3521

1111

Дебет

Кредит

Дебет

Кредит

7111

7911

3522

1111

3522

1111

9111

9921

7121

7911

7121

7911

9131

9921

9112

9921

9112

9921

9413

9921

9414

9921

c7

d1

c4

ca

c4

ca

1111

3111

1111

3121; 3522

6911

6111

6911

6112; 6114

9911

9311

9911

9312

 

27 f2b3

c4




1. Горе от ума но Пушкин вносит в эпиграф седьмой главы грибоедовские строки подчеркивая тем самым что с тех
2. Основные мероприятия проводимые мед
3. Обеспечение устойчивости работы промышленных предприятий в условиях ЧС
4. Тема- Кто я ~ ребенок или взрослый Особенности подросткового периода
5. Тема 2 Сущностные идеи права Вопросы для подготовки- Право как свобода Свобода как философская катего
6. Тематика курсових робіт по кафедрі правознавства для ГП з 122 Захист прав громадянспоживачів
7. X Mle License Number- 64300057 Ntionlity- RUS
8. Знаете бывают такие моменты когда на меня наплывает философия
9. Становление советского государственного управления на Южном Урале в 1917-1920 гг
10. ЛУКОЙЛ в 1998 году Предварительные итоги деятельности Работа компании
11. і Абдоминальне родоразрешение дозволило знизити показники материнської смертності при деяких видах акушер
12. Проект водосливной плотины
13. печатаются объявления в местных газетах используется бегущая строка в телевидении также присутствует печ
14. Ожоги обычно вызываются огнем паром горячен водой раскаленными предметами различными химическими вещес
15. тема представляет собой множественность составляющих ее элементов которые объединены системообразующими
16. ЗАДАНИЕ 1 по дисциплине Основные принципы переработки сырья растительного животного микробиологиче
17. взрыв и поэзия шестидесятников Е
18. Мифологические размышления
19. Российская академия правосудия Кафедра общетеоретических правовых дисциплин.
20. Реферат- Высокочастотная гипертермия