У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

на тему- ОРЕНДА ЗЕМЕЛЬНИХ ДІЛЯНОК м

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 29.12.2024

PAGE  11

2

Міністерство юстиції україни

Головне управління юстиції

у Дніпропетровській області

методичний посібник

на тему:

«ОРЕНДА ЗЕМЕЛЬНИХ ДІЛЯНОК»

                                    

м. Дніпропетровськ

2012

 

 Відносини, що виникають між власником земельної ділянки та іншими особами в зв'язку із передачею її у користування та володіння врегульовані Законом України від 06.10.1998 № 161-XIV  «Про оренду землі» (далі – Закон).

 Відносини, пов'язані з орендою земельних ділянок, на яких розташовані цілісні майнові комплекси підприємств, установ і організацій державної або комунальної власності, а також заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим, та їх структурних підрозділів, регулюються цим Законом з урахуванням особливостей, передбачених Законом України від 10.04.1992 № 2269-ХІІ «Про оренду державного та комунального майна».

Законом встановлено, що - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

 ЗВЕРТАЄМО УВАГУ!!! Відповідно до вимог Закону, відносини, пов’язані з орендою  земельних ділянок здійснюються на договірних засадах.

 Нормами ст. 18 Закону встановлено, що договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

 Тобто, на сьогоднішній день, договір оренди землі обов’язково підлягає державній реєстрації.  

 Однак, відповідно до п. 5 розділу І Закону України від 11.02.2010              № 1878-VI «Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України», з 1 січня 2013 року набирають чинності зміни до Закону, якими передбачається виключення ст.ст. 18, 20, що врегульовують відносини, пов'язані з державною реєстрацією договору оренди землі. Натомість ст. 6 Закону доповнено частиною п'ятою, згідно з якою саме право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

 Об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.

                                                                                                             

                                                                                                                     Орендарі набувають права                                

                                                оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених

                                            Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та                                                                       

                                                                         іншими законами України і договором оренди землі.

 

 Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України від 25.10.2001 № 2768-ІІІ, ОРЕНДА ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ МОЖЕ БУТИ КОРОТКОСТРОКОВОЮ - НЕ БІЛЬШЕ 5 РОКІВ ТА ДОВГОСТРОКОВОЮ - НЕ БІЛЬШЕ 50 РОКІВ.

 Право оренди земельної ділянки може відчужуватися, у тому числі продаватися на земельних торгах, а також передаватися у заставу, спадщину, вноситися до статутного капіталу власником земельної ділянки - на строк до 50 років, крім випадків, визначених законом.

 

 Право оренди земельної ділянки може відчужуватися, у тому числі продаватися на земельних торгах, а також передаватися у заставу, спадщину, вноситися до статутного капіталу власником земельної ділянки - на строк до 50 років, крім випадків, визначених законом. Нормами ст. 6 Закону встановлено, що разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результати аукціону.

 У разі дострокового припинення договору оренди землі за ініціативою орендодавця земельної ділянки (крім дострокового припинення договору оренди у зв'язку з невиконанням орендарем своїх обов'язків), право оренди якої набуто за результатами аукціону, орендодавець відшкодовує орендарю витрати на його набуття у строки, визначені умовами договору та законом, і збитки, які понесе орендар внаслідок дострокового припинення договору оренди, якщо інше не передбачено договором оренди.

 Земельна ділянка, обтяжена заставою, може бути передана в оренду в разі згоди заставодержателя.  

 !!! Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України, не підлягають передачі в оренду земельні ділянки, штучно створені у межах прибережної захисної смуги чи смуги відведення, на землях лісогосподарського призначення та природно-заповідного фонду, що перебувають у прибережній захисній смузі водних об'єктів, або на земельних ділянках дна водних об'єктів.

 Право на оренду земельної ділянки переходить після смерті фізичної особи - орендаря, якщо інше не передбачено договором оренди, до спадкоємців, а в разі їх відмови чи відсутності таких спадкоємців - до осіб, які використовували цю земельну ділянку разом з орендарем і виявили бажання стати орендарями в разі, якщо це не суперечить вимогам Земельного кодексу України та Закону.

 У разі засудження фізичної особи - орендаря до позбавлення волі або обмеження його дієздатності за рішенням суду право на оренду земельної ділянки переходить до одного з членів його сім'ї, який виявив бажання і може відповідно до закону стати орендарем, а в разі його відмови або відсутності таких - до осіб, які використовували цю земельну ділянку разом з орендарем, за їх згодою, якщо це не суперечить вимогам Земельного кодексу України та цього Закону.

 !!! До особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.

  Орендована земельна ділянка або її частина може передаватися орендарем у суборенду без зміни цільового призначення, якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця. Якщо протягом одного місяця орендодавець не надішле письмового повідомлення щодо своєї згоди чи заперечення, орендована земельна ділянка або її частина може бути передана в суборенду.

 !!! Умови договору суборенди земельної ділянки повинні обмежуватися умовами договору оренди земельної ділянки і не суперечити йому.

 Строк суборенди не може перевищувати строку, визначеного договором оренди землі.

 У разі припинення договору оренди чинність договору суборенди земельної ділянки припиняється.

 Договір суборенди земельної ділянки підлягає державній реєстрації. Відповідно до ст. 210 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV, договір суборенди є вчиненим з моменту його державної реєстрації.

 За згодою сторін договір суборенди земельної ділянки посвідчується нотаріально.

 ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ передача в суборенду земельних ділянок, на яких розташовані цілісні майнові комплекси підприємств, установ і організацій державної або комунальної власності, а також заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим, та їх структурних підрозділів.

 Орендарі земельних ділянок сільськогосподарського призначення на період дії договору оренди можуть обмінюватися належними їм правами користування земельними ділянками шляхом укладання між ними договорів суборенди відповідних ділянок, якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця.

 

 Згідно вимог ст. 9 Закону орендар, який відповідно до закону може мати у власності орендовану земельну ділянку, МАЄ ПЕРЕВАЖНЕ ПРАВО НА ПРИДБАННЯ ЇЇ                             У ВЛАСНІСТЬ у разі продажу цієї земельної ділянки, за умови, що він сплачує ціну, за якою вона продається, а в разі продажу на аукціоні - якщо його пропозиція є рівною з пропозицією, яка є найбільшою із запропонованих учасниками аукціону.

 Орендодавець зобов'язаний повідомити в письмовій формі орендаря про намір продати земельну ділянку третій особі із зазначенням її ціни та інших умов, на яких вона продається.

 У разі відмови орендаря від свого переважного права на придбання орендованої земельної ділянки до нового власника такої земельної ділянки переходять права та обов'язки орендодавця за договором оренди цієї земельної ділянки.

 Не допускається продаж орендованих земельних ділянок державної або комунальної власності без згоди на це орендаря.

 Орендар може придбати земельну ділянку, що перебуває в оренді, за умови згоди орендодавця на продаж цієї земельної ділянки.

 Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю земельну ділянку.

 Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди несе орендодавець, якщо інше не передбачено договором оренди землі.

 У разі прострочення орендодавцем або орендарем установлених договором оренди землі строків передачі об'єкта оренди ризик його випадкового знищення або пошкодження у цей період несе сторона, яка допустила прострочення його передачі.

 Об'єкт, який передається в оренду, може бути застрахованим на період дії договору оренди землі за згодою сторін у порядку, встановленому законодавством України.

 У разі невиконання свого обов'язку стороною, яка повинна згідно з договором оренди землі застрахувати об'єкт оренди, друга сторона може застрахувати його і зажадати від іншої сторони відшкодування витрат на страхування.

 Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

 Договір оренди землі УКЛАДАЄТЬСЯ У ПИСЬМОВІЙ ФОРМІ і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.

 Типова форма договору оренди землі затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220.

 

Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених ст. 15, а також порушення вимог статей 4 - 6, 11, 17, 19 Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.

 За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови, зокрема якісний стан земельних угідь, порядок виконання зобов'язань сторін, порядок страхування об'єкта оренди, порядок відшкодування витрат на здійснення заходів щодо охорони і поліпшення об'єкта оренди, проведення меліоративних робіт, а також обставини, що можуть вплинути на зміну або припинення дії договору оренди, тощо.

                                                             1. план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду;

                                                                         2. кадастровий план земельної ділянки з відображенням

                                                                         обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених      

                                                                                                                                    земельних сервітутів;

                                                        3. акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); 

                                                                                                4. акт приймання-передачі об'єкта оренди;

                            5. проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.

 У разі якщо договором оренди землі передбачається здійснити заходи, спрямовані на охорону та поліпшення об'єкта оренди, до договору додається угода щодо відшкодування орендарю витрат на такі заходи.

 Договір оренди може передбачати надання в оренду декількох земельних ділянок, які знаходяться у власності одного орендодавця (а щодо земель державної та комунальної власності - земельних ділянок, які перебувають у розпорядженні одного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування).

 

 Передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі. 

 Укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

 Як вже зазначалось вище, договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

 Строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років.

 Після завершення будівництва та прийняття об'єкта в експлуатацію добросовісний орендар земельної ділянки, наданої для потреб будівництва та обслуговування відповідного об'єкта, має право на першочергове укладення договору оренди землі на строк до 50 років або припинення дії договору оренди землі.

 При передачі в оренду сільськогосподарських угідь для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строк дії договору оренди земельних ділянок визначається з урахуванням періоду ротації основної сівозміни згідно з проектами землеустрою.

 При передачі в оренду сільськогосподарських угідь, які розташовані в межах гірничого відводу, наданого для розробки родовища нафти або газу, строк дії договору оренди земельних ділянок визначається з урахуванням строків початку будівництва свердловин та виробничих споруд, пов'язаних з їх експлуатацією, на орендованій ділянці або на її частині.

  - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (ст. 21 Закону). 

 Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

 Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

 !!! У разі визнання у судовому порядку договору оренди землі недійсним отримана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди землі не повертається.

 Орендна плата може справлятися у грошовій, натуральній та відробітковій (надання послуг орендодавцю) формах.

 Сторони можуть передбачити в договорі оренди поєднання різних форм орендної плати.

 Орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, справляється виключно у грошовій формі.

 Орендна плата за земельні частки (паї) встановлюється, як правило, у грошовій формі. За добровільним рішенням власника земельної частки (паю) орендна плата за земельні частки (паї) може встановлюватися у натуральній формі.

 Внесення орендної плати оформлюється письмово, за винятком перерахування коштів через фінансові установи.

 Орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.

 Орендар має право вимагати відповідного зменшення орендної плати в разі, якщо стан орендованої земельної ділянки погіршився не з його вини.

 Органи виконавчої влади та органи

місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого надавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

           У разі якщо договором оренди

                     земельної ділянки передбачено

використання нерухомого майна, що розташоване на земельній ділянці, пов'язані з цим витрати покладаються на орендаря, якщо інше не передбачено договором оренди (ст. 26 Закону).  

 Орендар має право на відшкодування збитків, яких він зазнав унаслідок невиконання орендодавцем умов, визначених договором оренди землі.

Збитками вважаються:

 Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.

 У разі дій орендаря, не передбачених договором оренди, що призвели до зміни стану земельної ділянки, витрати на їх здійснення орендодавцем не відшкодовуються.

 У разі здійснення орендарем за письмовою згодою орендодавця поліпшення орендованої земельної ділянки за власний рахунок орендодавець зобов'язаний компенсувати витрати на її поліпшення, якщо інше не передбачено договором оренди.

 Здійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.

 Орендар вправі залишити за собою здійснені ним за власний рахунок вигоди від поліпшення орендованої земельної ділянки, якщо ці поліпшення можуть бути відокремлені без заподіяння шкоди земельній ділянці.

 У разі погіршення орендарем корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, орендодавець має право на відшкодування збитків.

 Збитки, завдані третім особам у зв'язку з використанням орендарем земельної ділянки, відшкодовуються орендарем на загальних підставах.

 Розміри збитків визначаються сторонами договору оренди. У разі недосягнення сторонами згоди про розмір відшкодування збитків спір вирішується в судовому порядку.

  здійснюється за взаємною згодою сторін.

 У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

 Договір оренди землі     в разі:

  •  закінчення строку, на який його було укладено;
  •  викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
  •  поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря;
  •  смерті фізичної особи - орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у ст. 7 Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки;
  •  ліквідації юридичної особи - орендаря;
  •  відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем;
  •  набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці;
  •  припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства);
  •  в інших випадках, передбачених законом.

 Договір оренди землі може бути  за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.

 Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

 На вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених ст.ст. 24 і 25 Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

 !!! У разі розірвання договору оренди землі з ініціативи орендаря орендодавець має право на отримання орендної плати на землях сільськогосподарського призначення за шість місяців, а на землях несільськогосподарського призначення - за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладення договору оренди цієї ж земельної ділянки на тих самих умовах, за винятком випадків, коли розірвання договору було обумовлено невиконанням або неналежним виконанням орендодавцем договірних зобов'язань. 

 У разі розірвання договору оренди землі за погодженням сторін кожна сторона має право вимагати в іншої сторони відшкодування понесених збитків відповідно до закону.

 Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.

 

 Нормами ст. 33 Закону передбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк.

 Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.

 До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.

 При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

 

 Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

 

 У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із:

  •  власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності);
  •  уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності). Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу.

 Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.

 

 Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.

 У разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди.

 У разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.

 У разі невиконання орендарем обов'язку щодо умов повернення орендодавцеві земельної ділянки орендар зобов'язаний відшкодувати орендодавцю завдані збитки.

 У разі невиконання зобов'язань за договором оренди землі сторони несуть відповідальність згідно із законом та договором.

 Орендодавець несе відповідальність за недоліки переданої в оренду земельної ділянки, що не були передбачені договором оренди і перешкоджають використанню земельної ділянки за договором. У разі виявлення таких недоліків орендар має право вимагати:

  •  зменшення орендної плати або відшкодування витрат на усунення недоліків;
  •  відрахування з орендної плати певної суми своїх витрат на усунення таких недоліків з попереднім повідомленням про це орендодавця;
  •  дострокового розірвання договору.

 Орендодавець не несе відповідальності за наслідки, пов'язані з недоліками переданої в оренду земельної ділянки, якщо такі недоліки обумовлені договором оренди.

 Відповідно до ст. 35 Закону, спори, пов'язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку.

Методичний посібник розроблений

спеціалістами відділу правової роботи,

правової освіти та кодифікації

A



1.  Предварительно задается ширина окна от 2
2. Так называют компенсаторную функцию мечты
3. производителя или торговой компании необходимыми видами материальных ресурсов и готовой продукции традици
4. Владение родным языком монолингвизм 2
5. Лекция 6 Последовательная обработка символьных данных Символьные данные Значением символьного ти
6. Разработка урока по черчению Введение в предмет Черчение
7. Развитие представлений об отце у родителей как фактор эмоционального благополучия детей
8. дипломатия кононерка
9. суток Оптимальный срок для оплодотворения ~ первые 24 часа после овуляции
10. Тема 9 Надежность объектов при испытаниях
11. Технологический процесс изготовления корпуса главного цилиндра гидротормозов ВАЗ 2108
12. Тема- Производственная мощность Задача 1
13. 90 см. от энергетического тела.html
14. Дослідження соціоекологічної системи свинокомплексу в Баштанському районі
15. Влияние вулканизма и поствулканических процессов на окружающую среду
16. I. С 1721 Бужинский настоятель Костромского Троицкого Ипатьевского монастыря а с 1722 архимандрит ТроицеСерг.
17. стих что неверно с точки зрения самого пророка неоднократно подчёркивавшего удалённость своих проповеде
18. Утверждаю Утверждаю Утверждаю ВицеПрезидент Федерации Глава ад
19. модуль Последние новости на сайт Jooml.
20. Тема 6 Міжнародне морське право 1