Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Ерсте Банк що знаходиться за адресою- м

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 9.11.2024

52

ВСТУП

Практика проходила у центральному відділенні «Ерсте Банк», що знаходиться за адресою: м. Луганськ, вул. Карла Маркса, 63. ПАТ «Ерсте Банк» - один з найбільших фінансово-банківських установ в Україні, який стабільно працює в умовах постійної конкуренції на ринку банківських послуг та прагне бути сучасним конкурентоспроможним банком.

Стратегія банку спрямована на максимальний розвиток роздрібного бізнесу та створення умов для повного банківського обслуговування корпоративних клієнтів. Сьогодні послугами банку користуються всі категорії населення, що зумовлює провідну позицію банку на ринку роздрібних банківських послуг України. Банк зосереджує свої зусилля на створенні сприятливих та вигідних умов обслуговування клієнтів, розширенні переліку банківських послуг, збільшенні присутності на ринку продуктів та послуг.

 Метою проходження практики стало дослідження в області організації і здійснення діяльності. У зв'язку з цим були поставлені наступні завдання:

·  вивчити загальні принципи організації і функціонування банку;

·  вивчити економічну та нормативну документацію;

·  оцінити організаційно-економічний рівень діяльності банку;

·  ознайомитися з діяльністю структурного підрозділу;

· дати оцінку використовуваних банківських технологій в досліджуваному банку і його підрозділах;

Поставлені задачі реалізувалися самостійним вивченням фінансової діяльності ПАТ «Ерсте Банк», виконанням в умовах реально діючої фінансової установи передбачених програмою завдань.

  1.  Загальна характеристика кредитної організації
  2.  Становлення банківської установи

Erste Bank (Erste Bank der oesterreichischen Sparkassen AG) — універсальний банк в Центральній Європі, з головним офісом у Відні, Австрія. Представлений в Австрії, Хорватії, Чехії, Угорщині, Румунії, Сербії, Словаччині.

У 2005 році був створений банк «Престиж», власниками якого були колишні власники банку «Аваль» Олександр Деркач і Федір Шпиг. У січні 2007 року 100% акцій були куплені австрійської Erste Group, сума угоди склала 525 млн. грн

Erste Group заснована 1819 року як перший ощадний банк Австрії. Пізніше присутність фінустанови було поширено на країни Центральної і Східної Європи (Чехія, Словаччина, Румунія, Угорщина, Хорватія, Сербія та Україна). ПАТ «Ерсте Банк» заснований в 2006 року, після виходу на український ринок Erste Group. Сьогодні Ерсте Банк обслуговує роздрібних клієнтів, малий і середній бізнес, а також великі корпорації. Ерсте Банк - це універсальний банк, який надає повний перелік банківських продуктів і послуг, серед яких депозити та поточні рахунки, зарплатні проекти та платіжні картки, розрахунково-касові послуги, фінансування проектів і казначейські послуги, і т.д.

За результатами незалежних досліджень видавництв «Справа», «Експерт» і «Економічна Правда» Ерсте Банк названо одним з ТОП-20 найнадійніших банків. Ерсте Банк є принциповим членом ПС VISA і MasterCard.

Ерсте Банк працює понад 130 відділеннях і корпоративних центрах по всій Україні. З метою підвищення ефективності регіональної мережі була оптимізована управлінська структура, а також перенесені відділення з орендованих приміщень у власні.

В період фінансового спаду пріоритетом для Ерсте Банку є мінімізація втрат, тому банк фокусується на утриманні якості кредитного портфеля, а також продовжить реалізацію програм, спрямованих на скорочення витрат. Банк продовжить інвестувати в проекти, які забезпечать успішну діяльність після стабілізації ситуації на ринку - це впровадження нової ІТ-платформи, тренінги для персоналу та підвищення якості обслуговування. Надалі Ерсте Банк буде прикладатися максимум зусиль для збереження і розширення клієнтської бази, у тому числі за рахунок просування депозитних продуктів та поліпшення якості щоденного обслуговування.

Завдяки збалансованій стратегії розвитку, а також підтримці Erste Group, Ерсте Банк є одним із 20 найнадійніших банків на українському ринку (за результатами дослідження провідних фінансових аналітиків, опублікованого газетою «Дело»). Незалежне агентство «Кредит Рейтинг» присвоїв Ерсте Банку довгостроковий кредитний рейтинг uaAA+, а також надало максимально високу оцінку надійності депозитів банку — «5».

В роботі з клієнтами спеціалісти банку керуються принципами, які були успішними протягом 190 років й залишаються актуальними сьогодні – банк надає підтримку клієнтам та їхнім родинам, допомагаючи їм стати фінансово незалежними, зберегти й примножити зароблене, приймаючи зважені фінансові рішення.

До кінця 2013 року планується злиття Ерсте Банку та ФІДОБАНКу. Після об’єднання банк працюватиме під брендом ФІДОБАНКУ, втім під час перехідного періоду Ерсте Банк буде перейменовано у ФІДОКОМБАНК. Наразі Ерсте Банк обслуговує роздрібних клієнтів, МСБ та великі корпорації. Будучи універсальним банком, Ерсте Банк надає повний перелік банківських продуктів і послуг, в тому числі кредити та депозити, поточні рахунки, зарплатні проекти, фінансування проектів, розрахунково-касові та казначейські послуги тощо.

  1.   Стратегія та організаційна структура банківської установи

Придбання Ерсте Банку є частиною стратегії ФІДОБАНКу по створенню фінансово-роздрібного холдингу та входженню в топ-20 українських банків за розмірами активів до 2017 року. Об’єднаний Ерсте Банк та ФІДОБАНК буде розвиватися як універсальний банк і пропонуватиме повний перелік банківських послуг, фокусуючись на транзакційному бізнесі та активно-пасивних операціях. Банк не конкуруватиме з традиційними банками, а скористаємося з потенціалу розвитку онлайн-банкінгу і займе нішу онлайн-банку з оффлайн представництвами у відділеннях, в яких клієнти отримуватимуть фінансові консультації та рекомендації по використанню технологій для здійснення банківських операцій. Зростання клієнтської бази та активів банку буде забезпечено за рахунок впровадження інноваційних продуктових, інфраструктурних рішень у сфері роздрібного банкінгу та платіжних сервісів.

АТ «Ерсте Банк» присвоєні рейтинги незалежним рейтинговим агентством «Кредит-Рейтинг». Банк регулярно проходить процедуру оновлення кредитних рейтингів й отримує незалежну рейтингову оцінку своєї діяльності.

Поточні рейтинги АТ «Ерсте Банк», присвоєні незалежним рейтинговим агентством «Кредит-Рейтинг»:

Таблиця 1.1

Поточні рейтинги «Ерсте Банк»

Тип рейтингу

Дата оновлення

Рівень рейтингу

Прогноз рейтингу

Значення рівня рейтингу

Довгостроковий кредитний рейтинг за національною рейтинговою шкалою

05.03.2013

uaAA+

стабільний

Банк характеризується дуже високою кредитоспроможністю порівняно з іншими українськими позичальниками

Рейтинг надійності

депозитів банку

28.05.2013

5

-

Найвища надійність

Що стосується організаційної структури банківської установи :

Керівництво представлено правлінням.

Правління ПАТ «ФКБ БАНК» («Ерсте Банк»)

  1.  Юрій Ромушка  - Голова Правління
  2.  Галина Ізбінська  -  член Правління
  3.  Ігор Григоров -  член Правління

Правління призначено 29 квітня 2013 року. Даний склад Правління буде управляти банком до об'єднання Ерсте Банку з ФІДОБАНКом

Спостережна Рада

Склад Спостережної Ради ПАТ «ФКБ БАНК»:

  1.  Альберт Тімаков — Голова Спостережної Ради,
  2.  Михайло Гойхман — Член Спостережної Ради.
  3.  Костянтин Юхименко — Член Спостережної Ради.

2. Організація та порядок здійснення операцій АТ «Ерсте Банк»

2.1 Кредитні операції банку

Відділення Ерсте Банку оперує в різних секторах ринку позичкового капіталу. Виходячи з того, що центральне відділення є крупним комерційним банком, на цій підставі воно має повний комплекс фінансового обслуговування своїх клієнтів, включаючи кредити, прийом депозитів, розрахунки та інше. Цим вони відрізняються від спеціалізованих фінансових установ, які володіють обмеженими функціями.

Значення одного комерційного відділення банку відіграє велику роль у сучасному непереривному ланцюжку банківської системі в цілому.

Широка диверсифікація операцій центрального відділення дозволяє зберігати клієнтів та залишатись рентабельними навіть за жорсткої кон`юнктури. Але далеко не всі банківські операції повсякденно присутні та використовуються в практиці конкретної банківської установи. Проте існує певний базовий “набір”, без якого не одне відділеня не може нормально існувати та функціонувати.

До таких констатуючих операцій банка відносяться:

  1.  прийом депозитів;
  2.  здійснення грошових платежів;
  3.  видача грошових кредитів.

Кредити завжди пріоритетні операції , бо мають високу прибутковість, отже високий ризик. Тому організація кредитних операцій повинна враховувати усі моменти різних інтересів.

2.1.1. Посадові інструкції [1].

ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ МЕНЕДЖЕРА ПО ВИДАЧІ КРЕДИТІВ

I. Загальні положення

1. Менеджера з видачі кредитів призначаються/звільняються з посади Головою Правління за поданням Керуючого відділенням, за погодженням з Заступником  Голови  Правління.
2.МенеджерпокредитахбезпосередньопідпорядковуєтьсяКеруючомувідділенням Банку,а з оперативних питань виробничої діяльності-старшому менеджеру.

3. На період відсутності менеджера по кредитах, його обов'язки виконує кредитний експерт відділення.

4.Кваліфікаційні вимоги: Менеджер по кредитам повинен мати вищу економічну освіту, стаж роботи в Банку не менше 6 місяців, навички керівної.роботи.
5. У своїй роботі менеджер з видачі кредитів керується:  

- Внутрішнім трудовим розпорядком Банку,  

- Внутрішніми наказами Банку,   

- Інструкціями Національного Банку,  

- Законами України,

- Справжньою посадовою інструкцією.

II. Посадові обов'язки

1. Залучення клієнтів на обслуговування.

2. Просування і консультація клієнтів по всіх банківських продуктах.
3. Здійснює організацію та проведення операцій з кредитування:
     - Консультує потенційних позичальників.
     - Проводить співбесіду з потенційними позичальниками.
     - Надає позичальникові допомогу в заповненні заяви на надання кредиту і здійснює його перевірку.
     - Формує кредитну справу.

- Здійснює збір і обробку документів, необхідних для формування кредитної. справи.

 - Видає кредит.
4.  Моніторинг і контроль поточних кредитів.

III. Права

Менеджер з видачі кредитів має право:

1. Давати підлеглим йому співробітникам доручення, завдання по колу питань, що входять в його функціональні обов'язки;
2. Контролювати своєчасне виконання окремих доручень підлеглими йому співробітниками;
3. Запитувати і отримувати необхідні матеріали і документи, що відносяться до питань своєї діяльності та діяльності підпорядкованих йому співробітників;
4. Взаємодіяти з іншими службами підприємства з виробничих та інших питань, що входять в його функціональні обов'язки.
5. Ознайомлюватися з проектами рішень керівництва підприємства, що стосуються
. діяльності. підрозділу;
6. Вносити на розгляд керівництва пропозиції по вдосконаленню роботи, передбаченими
.цією. інструкцією;
 7. Виносити на розгляд керівництва підприємства пропозиції щодо заохочення працівників, накладання стягнень на порушників виробничої та трудової
.дисципліни;
8. Доповідати керівникові про всі виявлені порушення та недоліки в зв'язку з виконуваною роботою.

IV. Відповідальність
Менеджер з видачі кредитів несе відповідальність:

1. за неналежне  виконання або невиконання своїх посадових обов'язків, передбачених даною посадовою інструкцією –в межах,визначених чинним законодавством України;
2. за порушення правил і положень, що регламентують діяльність підприємства;
3. за правопорушення, скоєні в процесі здійснення своєї діяльності, -в межах, визначених чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством України;
4. за завдання матеріальної шкоди – в межах, визначених чинним трудовим і цивільним законодавством України;
5. за дотримання чинних інструкцій, наказів і розпоряджень по збереженню комерційної таємниці та конфіденційної інформації;
6. За виконання правил внутрішнього розпорядку,правил ТБ та протипожежної безпеки.

ПОГОДЖЕНО:

Керівник
структурного

підрозділу:

________
(підпис)

______________________
(ПІБ)

"____" ____________ ____р.

Начальник
юридич
ного

відділу:

________
(підпис)

______________________
(ПІБ)

"____" ____________ ____р.

З інструкцією

ознайомлений:

________
(підпис)

______________________
(ПІБ)

"____" ____________ ____р.

2.1.2.Порядок надання та погашення кредиту. Кредитний договір.

Позитивна оцінка суб’єкту та об’єкту кредитування, якості забезпечення кредиту, укладення кредитного договору є підставою для видачі кредиту в Ерсте Банку [13]. Кредит видається письмовим розпорядженням посадової особи банку (голова правління банку, його заступник, начальник кредитного управління, начальник кредитного відділу або кредитний інспектор банку). Розпорядження про видачу кредиту надходить у відділ, який веде розрахункові та кредитні операції по рахунках клієнтів. В ньому зазначається, якому клієнту, в якій сумі, по якому рахунку потрібно видати кредит. Надання банківського кредиту може здійснюватись одночасно, періодично або частинами (поетапно). Взаємовигідним для банку і позичальників є надання кредиту в повному обсязі шляхом зарахування коштів на відповідний кредитний рахунок із наступним використанням їх тоді, коли в цьому виникне необхідність [3]. 

Надання кредиту для клієнтів Ерсте Банку відбувається шляхом оплати з кредитного рахунку платіжних документів за об’єкти кредитування або перерахування коштів на поточний рахунок позичальника на підставі розпорядження кредитного відділу. Використання окремих кредитних рахунків та оплата з них розрахунково-платіжних документів, виставлених клієнтові, дають банку можливість здійснювати належний контроль за цільовим використанням позик і процедурою їх погашення. Своє право на отримання всієї суми кредиту клієнт реалізує поступово, по мірі виникнення потреби в додаткових грошових ресурсах. Клієнт може відмовитися від отримання кредиту, раніше зафіксованого в кредитному договорі.(Додаток 6) Розмір кредиту, який надходить у розпорядження клієнта, встановлений кредитним договором. Сума, зафіксована в ньому, є максимальною сумою, на яку може розраховувати клієнт. Вона по суті є лімітом кредитування. Її називають також кредитною лінією[4]. 

Прохання клієнта надати позику в певному розмірі може не співпадати по розрахунках банку з реальними можливостями повернення кредиту. Розмір кредиту залежить від багатьох економічних обставин, в томучислі:
   а) розміру розриву в платіжному обороті позичальника;
   b) еального накопичення матеріально-товарних цінностей, які надходять в забезпечення кредиту, та ступеню їх ліквідності;
   c) розміру розриву між витратами підприємства та сумою їх відшкодування в тому або іншому періоді;
   d) сезонної потреби, сезонного перевищення витрат над доходами;
   e) ступеню ризику та довіри банку до клієнта;
   f) наявності певного обсягу ресурсів у банка тощо.

Розмір кредиту, який потрібно надати клієнту, в кожному окремому випадку визначається ступенем довіри банку до позичальника. Видача кредиту відбувається наступними шляхами:

Відкриття кредитного рахунку. Кредитні рахунки відкриваються на договірній основі юридичним та фізичним особам. Ці рахунки призначені для обліку кредитів, наданих шляхом оплати розрахункових документів чи перерахування на поточний рахунок позичальника відповідно до умов кредитного договору. Сума боргу позичальника фіксується по дебету кредитного рахунку, а погашення заборгованості відображається по кредиту. Як правило цей спосіб надання кредиту використовується у разі короткострокового кредитування.

Для цільового довгострокового кредитування відкривається кредитна лінія. Вона виступає як домовленість між банком та юридичною особою про те, що фірма, коли в неї виникне потреба, може брати позики, які не перевищують заздалегідь визначеного розміру. Термін погашення такої позики не перевищує здебільшого 180 днів. Для відкриття кредитної лінії банк може висунути деякі умови (наприклад, утримування обов’язкового депозитного залишку на рахунку клієнта). Через кредитну лінію здійснюється значна частина комерційних та промислових позик для надійних клієнтів з прив’язкою відсоткової ставки до її ринкових коливань.

Револьверний кредит– це позика, що надається банком клієнту в межах встановленого ліміту заборгованості, який використовується повністю або частинами і відновлюється в міру погашення раніше виданого кредиту. Це кредит, що багато разів поновлюється. Протягом дії револьверного кредиту клієнт неодноразово бере і повертає позику. До револьверних кредитів відносять позики, що надаються фізичним особам за кредитними картками.

Контокорентний кредит надається клієнтам, що мають у даному банку поточний рахунок. Цей вид кредиту органічно поєднує кредитне і розрахунково-касове обслуговування на основі відкриття єдиного активно пасивного рахунку. Обсяг і строки контокорентного кредиту визначаються потребами позичальника, але в межах встановленого в кредитному договорі ліміту, який визначається індивідуально залежно від його фінансового стану і репутації. Клієнт на основі цього кредиту може оперативно без узгодженням з банком поповнювати свій поточний рахунок відповідною сумою грошей.

Специфічним різновидом контокорентного кредиту єовердрафт. Це сума, в межах якої банк кредитує власника поточного рахунку. При овердрафті банк у межах узгодженого ліміту проводить платежі за клієнта на суму, що перевищує залишок коштів на його поточному рахунку. В результаті у позичальника виникає дебетове сальдо, яке й виражає суму його заборгованості перед банком. Із від’ємного залишку на рахунку банк стягує відсоток як за звичайний кредит. Правом на отримання овердрафтного кредиту користуються особливо надійні клієнти банку.

Єдиної схеми погашення і надання кредиту не існує. Практика породжує різноманітні варіанти погашення позики [5]:
   – одноразове погашення кредиту;
   – епізодичне погашення на основі строкових зобов’язань;
   – систематичне погашення на основі раніше фіксованих сум (планових платежів);
   – відстрочка погашення кредиту;
   – перенесення простроченої заборгованості на власний рахунок “кредити не погашені в строк”;
   – списання простроченої заборгованості за рахунок резервів банку.

Одноразове погашення кредиту відбувається в разовому порядку шляхом повного погашення клієнтом своїх боргових зобов’язань перед банком. Епізодичне погашення кредиту проводиться, як правило, на основі строкових зобов’язань. При настанні строку погашення кредиту, передбаченого в кредитному договорі або строковому зобов’язанні, банк списує відповідні суми в погашення заборгованості. Систематичне погашення кредиту на основі раніше фіксованих сум застосовується у випадках систематичного отримання кредиту у формі планових (раніше визначених на квартал або місяць) платежів. Розмір планового платежу необхідно передбачити в кредитному договорі.

У практиці роботи кредитування Ерсте Банку нерідко зустрічаються випадки, коли клієнт з різних причин не може своєчасно погасити позику. В цьому випадку можлива відстрочка погашення кредиту. Вона може бути дана на всю суму кредиту, або його частину, на один, три, п’ять днів та більше. У міжнародній практиці відстрочка нерідко надається на строк від 15 до 30 днів. У вітчизняній практиці були приклади відстрочки повернення кредиту на строк до 6 місяців і більше. Але в умовах високої інфляції такі тривалі строки відстрочки неприпустимі без зміни умов кредитної угоди.

Перенесення простроченої заборгованості на особистий рахунок “кредити не погашені в строк” здійснюється у тому випадку, якщо час відстрочки вичерпаний або вона не можлива внаслідок безперспективності у найближчий час повернути суму. Перенос простроченого боргу на особистий рахунок означає, що з цього моменту клієнт буде платити банку значно більший відсоток. Списання простроченої заборгованості за рахунок резервів банку виконується у випадку, коли борги клієнта виявилися безнадійними, і банк довгий час не тільки не отримував плату за раніше надані позики, й саме повернення не можливе. В цьому випадку борги клієнта списуються за рахунок коштів банку, накопичених у вигляді його резервів.

Первинним джерелом погашення кредиту є доходи позичальника. У разі фінансової неспроможності позичальника джерелом повернення позики може виступати виручка від реалізації заставного майна, перерахування коштів гарантом або страховою компанією. Позика може бути відшкодована також шляхом продажу активів позичальника, продажу акцій, отримання позики в іншого кредитора тощо. Згідно з умовами кредитного договору позичальник повинен добровільно виконувати свої платіжні зобов’язання перед банком. Погашення кредиту здійснюється в день настання терміну платежу чи інший визначений період за наявності коштів на поточному рахунку позичальника. При погашенні позики готівкою клієнт у відповідні строки вносить гроші в касу банку.

Крім добровільного виділяють також примусовий спосіб погашення позик. Сума боргу в цьому випадку списується з банківського рахунку позичальника без його згоди за виконавчими документами судів. Найбільш розповсюдженим (і кінцевим) джерелом появи кредиту є особисті грошові кошті позичальника, однак в багатьох випадках їх виявляється недостатньо. Тоді джерелом повернення раніше виданої суми може бути видача нового кредиту. Припускається складання нового кредитного договору з більшим забезпеченням. Якщо позичальник не може погасити позику за рахунок власних коштів, то банк використовує положення кредитного договору, який передбачає можливість повернення кредиту гарантом (гарантійне зобов’язання від гаранта банк включає в момент підготовки кредитної угоди). Затримка повернення кредиту може настати і з незалежних від клієнта обставин, зокрема, через неплатежі покупців. За рішенням суду (арбітражу) відповідні кошти можуть в подальшому надходити з рахунків інших організацій [7]. 

2.1.3. Види кредитів, що надаються фінансовою установою.

Форми кредиту тісно пов'язані з його структурою та  сутністю кредитних відносин[11]. Залежно від руху позикової вартості Ерсте Банк надає такі види кредитів:

1) Кредити готівкою:

  - кредит «Оптимальний Плюс»;

  - кредит «Оптимальний»;

  - Кредит під заставу депозиту.

2)  Кредити на авто:

  - кредит на придбання нового автомобіля;

  - кредит «Автосходи» із регресивною процентною ставкою;

  - кредит на авто, що було в використанні;

3) Кредити на житло:

- кредит на нове житло під заставу нерухомості на вторинному ринку;

  - кредит на нове житло під заставу депозиту юридичної особі;

  - кредит на житло, що знаходиться в заставі банку та виставлене на продаж.

4) Кредит на придбання заставного майна.

1) Кредити готівкою:

Готівковий кредит «Оптимальний +»

Кредит надається фізичним особам та фізичним особам-підприємцям на споживчі потреби.

Базові умови кредитування:

1. Валюта кредиту — гривня.

2. Строк кредитування — від 6 до 36 місяців включно.

3. Категорія позичальника:

             Фізичні особи - наймані працівники, які отримують заробітну плату:

- зарплатні клієнти Ерсте Банку (є зарплатний картковий рахунок в Ерсте Банку), які отримують заробітну плату на відкриті у банку карткові рахунки не менше 4 місяців (сума щомісячних зарахувань більша за 0 грн);

- незарплатні клієнти Ерсте Банку (немає зарплатного карткового рахунку в Ерсте Банку або є зарплатний картковий рахунок в Ерсте Банку менше 4 місяців), які отримують заробітну плату не менше 6 місяців. Фізичні особи, які отримують доходи з інших джерел (підприємницької, нотаріальної, адвокатської та інших видів діяльності).

4. Загальні вимоги до клієнта:

- клієнт не має поточних реструктуризованих кредитів;

- вік клієнта - не менше 21 року та не більше 65 років на момент погашення кредиту.

5. Розмір власного внескувідсутній.

6. Сума кредиту:

Мінімальна:

- для зарплатних клієнтів — 500 грн;

- для не зарплатних клієнтів та фізичних осіб, які отримують доходи з інших джерел — 3000 грн.

Максимальна:

- не більше 50000 грн.

При сумі кредиту до 20 тис. грн. довідка про доходи не вимагається, але клієнт повинен бути у будь-якому випадку офіційно працевлаштованим.

7. Процентні ставки, % річних:

від 6 до 36 міс включно 0,001%

8. Комісіїщомісячна у розмірі 2,2% від суми кредиту. Разова комісія за надання кредиту відсутня.

9. Забезпеченняне вимагається.

10. Погашеннявиключно за ануїтетною схемою - щомісячна сплата основної суми кредиту та відсотків рівними частинами.

11. Дострокове погашенняза бажанням клієнта, без обмежень та штрафних санкцій.

12. Обов'язкове страхуванняне вимагається.

Споживчий кредит «Оптимальний»

Кредит надається фізичним особам та фізичним особам-підприємцям на споживчі потреби.

Базові умови кредитування:

1. Валюта кредиту гривня.

2. Строк кредитування до 36 місяців включно.

3. Категорія позичальника:

Фізичні особинаймані працівники, які отримують заробітну плату:

- зарплатні клієнти Ерсте Банку (є зарплатний картковий рахунок в Ерсте Банку), які отримують заробітну плату на відкриті у банку карткові рахунки не менше 4 місяців (сума щомісячних зарахувань більша за 0 грн);

- незарплатні клієнти Ерсте Банку (немає зарплатного карткового рахунку в Ерсте Банку або є зарплатний картковий рахунок в Ерсте Банку менше 4 місяців), які отримують заробітну плату не менше 6 місяців. Фізичні особи, які отримують доходи з інших джерел (підприємницької, нотаріальної, адвокатської та інших видів діяльності).

4. Загальні вимоги до клієнта:

- клієнт не має поточних реструктуризованих кредитів;

- вік клієнта не менше 21 року та не більше 65 років на момент погашення кредиту.

5. Розмір власного внеску відсутній.

6. Сума кредиту:

Мінімальна:

- для зарплатних клієнтів — 500 грн;

- для не зарплатних клієнтів та фізичних осіб, які отримують доходи з інших джерел — 3000 грн.

Максимальна:

- не більше 50000 грн.

При сумі кредиту до 20 тис. грн. довідка про доходи не вимагається, але клієнт повинен бути у будь-якому випадку офіційно працевлаштованим.

7. Процентні ставки, % річних:

- для зарплатних клієнтів 37%

- для незарплатних клієнтів та ФОП 39,99%

8. Комісії — щомісячні комісії відсутні, одноразова комісія за надання кредиту 7% від суми кредиту.

9.   Забезпечення не вимагається.

10. Погашення виключно за ануїтетною схемою щомісячна сплата основної суми кредиту та відсотків рівними частинами.

11. Дострокове погашення за бажанням клієнта, без обмежень та штрафних санкцій.

12. Обов'язкове страхування не вимагається.

Кредит під заставу депозиту

Надання кредитних коштів для споживчих потреб фізичній особі під заставу майнових прав на кошти, розміщені на вкладному (депозитному) рахунку в АТ «Ерсте Банк».

Базові умови кредитування:

Строк кредитування: до 1 року включно.

Валюта кредиту: гривня.

Процентна ставка фіксована, дорівнює ставці по депозиту + маржа банку.

Співвідношення суми кредиту до суми депозиту в заставі банку — 80% (тобто клієнт може отримати в кредит 80% від суми депозиту).

Додаткове забезпечення: порука третьої (юридичної та/ або фізичної) особи.

Погашення:

— за класичною схемою, що передбачає щомісячне погашення основної суми боргу рівними частинами та відсотків за фактичну кількість днів користування кредитними коштами;

— за ануїтетною схемою, за якою погашення кредитної заборгованості здійснюється щомісячно рівними частинами протягом всього строку кредитування.

Дострокове погашення: за бажанням клієнта, без обмежень та штрафних санкцій.

Щомісячні комісії: відсутні.

Обов’язкове страхування:

— страхування позичальника від нещасного випадку — 0,3% від суми кредиту.

Тариф може відрізнятись залежно від тарифної політики страхової компанії в певному регіоні.

Додаткові витрати позичальника: комісія банку за надання кредиту — 1,49% від суми кредиту.

2.1.4.Оцінка платоспроможності клієнтів банку.

«Платоспроможність - це здатність позичальника повертати в необхідному обсязі та у встановлений термін позикові кошти, тобто погашати свої боргові зобов'язання»

Оцінка платоспроможності клієнтів Ерсте Банку значно впливає на прийняття різних економічних рішеньЦілі і завдання аналізу платоспроможності полягають у визначенні здатності позичальника своєчасно і в повному обсязі погасити заборгованість за позикою. Ступені ризику, розміру кредиту, який може бути наданий у даних обставинах і, нарешті, умови його надання. Все це обумовлює необхідність оцінки банком не тільки платоспроможності клієнта на певну дату, але і прогнозу його фінансової стійкості на перспективу. Об'єктивна оцінка фінансової стійкості позичальника та врахування можливих ризиків за кредитними операціями дозволяють банку ефективно управляти кредитними ресурсами та одержувати прибуток.

Платоспроможність - можливість задовольнити вимоги кредиторів зараз, а кредитоспроможність - прогноз такої здатності на майбутнє [6].

Для оцінки платоспроможності клієнта кредитним інспекторам необхідно проаналізувати величезну кількість документів. Перелік їх досить великий і нараховує близько п'ятнадцяти найменувань. Обов'язкове їх надання клієнтом, обмежує коло потенційних позичальників банку, і дозволяє сформувати кредитний портфель більш високої якості і знизити кредитний ризик.

Один з плюсів цієї методики - застосування спеціальних формул і коригувальних коефіцієнтів, які дозволяють спростити роботу співробітників кредитного департаменту банку та розрахувати платоспроможність потенційного позичальника. Однак показники для неї слід отримувати в кожній конкретній ситуації окремо, а результат не розглядати як щось, що свідчить однозначно на користь або проти видачі кредиту. Адже навіть якщо на момент розгляду кредитної заявки фінансові показники клієнта знаходяться на прийнятному рівні, не варто забувати, що ризик неповернення кредиту все одно залишається, оскільки повністю усунути його в принципі неможливо. Показники допоможуть лише оцінити ступінь кредитного ризику і, на жаль, дана методика не дозволяє спрогнозувати становище позичальника в майбутньому [14]. 

Ерсте Банк приймає як забезпечення своєчасного повернення кредитів заставу, поручительство (гарантію) і зобов'язання в інших формах, прийнятих банківською практикою.

Для визначення кредитоспроможності клієнта рекомендується вивчити як місячні доходи, так і витрати Позичальника.

Доходи, як правило, визначаються за трьома напрямками:

1. доходи від заробітної плати;
2. доходи від заощаджень та цінних паперів;
3. інші доходи.

Одним з основних показників, що визначають можливість видачі кредиту - фінансова та соціальна стабільність Позичальника. Для отримання кредиту Позичальник подає такі документи, що підтверджують його кредитоспроможність:
- довідку з місця роботи, де вказується його
заробітна плата за місцем основної роботи із зазначенням розміру і видів утримань, а також стажу роботи на підприємстві.

- книжку по розрахунках за комунальні послуги, квартплату;
- документи, що підтверджують прибутки по вкладах в банках;
- інші документи, що підтверджують прибутки клієнта.

На підставі вищезазначених документів проводиться аналіз платоспроможності клієнта. Визначаються середньомісячні доходи Позичальника з урахуванням його заробітної плати, відсотків по вкладах у банках, цінних паперів та інших доходів. Середньомісячні витрати Позичальника визначаються з урахуванням розмірів сплачуваних прибуткового та інших податків, відрахувань від заробітної плати (аліменти, погашення раніше виданих позик і т.д.), платежів за квартплату і комунальні послуги та інших витрат.

Мета аналізу платоспроможності клієнта полягає у спільному з ним визначенні найбільш раціональних умов надання кредиту в частині його розміру, строків, організації погашення кредиту.

Кредитний інспектор Ерсте Банку визначає платоспроможність позичальника на підставі довідки з місця роботи про доходи і розмір утримань, а також даних анкети. При розрахунку платоспроможності з доходу віднімаються всі обов'язкові платежі, зазначені в довідці та анкети (прибутковий податок, внески, аліменти, компенсація збитку, погашення заборгованості та сплата відсотків за іншими кредитами, сума зобов'язань за наданими поруками, виплати в погашення вартості придбаних у розстрочку товарів і ін). Для цієї мети кожне зобов'язання за наданим дорученням приймається в розмірі 50% середньомісячного платежу за відповідним основним зобов'язанням.

Платоспроможність позичальника визначається за формулою:
Р = ДЧ * K * t,

ДЧ - середньомісячний дохід (чистий) за 6 місяців з відрахуванням всіх обов'язкових платежів;

К - коефіцієнт залежно від величини ДЧ;

t - термін кредитування (місяців).

Ерсте Банк розробив і застосовує методику визначення кредитоспроможності позичальника на основі кількісної оцінки фінансового стану та якісного аналізу ризиків. Фінансовий стан позичальника оцінюється з урахуванням тенденцій у зміні фінансового стану та факторів, що впливають на такі зміни.

Для оцінки фінансового стану позичальника використовуються три групи оціночних показників: коефіцієнти ліквідності (К1, К2, К3), коефіцієнт співвідношення власних і позикових коштів (К4); показник оборотності і рентабельності (К5).

Наступний крок - розрахунок загальної суми балів (S) з урахуванням коефіцієнтів значущості кожного показника, що мають такі значення: К1 = 0,11; К2 = 0,05; К3 = 0,42; К4 = 0,21; К5 = 0,21 . Значення S поряд з іншими чинниками використовується для визначення рейтингу позичальника.
Для інших показників третьої групи (оборотність і рентабельність) не встановлюються оптимальні або критичні значення через великийзалежності цих значень від специфіки господарюючого суб'єкта, його галузевої належності та інших конкретних умов. Здійснюється
порівняльний аналіз цих показників і оцінюється їх динаміка.

Якісний аналіз базується на використанні інформації, яка не може бути виражена в кількісних показниках. Для проведення такого аналізу застосовуються відомості, представлені позичальником, підрозділом безпеки, і інформація бази даних. На цьому етапі оцінюються ризики галузеві, акціонерні, регулювання діяльності господарюючого суб'єкта, виробничі та управлінські [15].

Заключним етапом оцінки кредитоспроможності є визначення рейтингу позичальника, або класу. Встановлюються три класи позичальників: першокласні, кредитування яких не викликає сумнівів; другокласні - кредитування вимагає зваженого підходу; третьокласні - кредитування пов'язане з підвищеним ризиком. Рейтинг визначається на основі суми балів за п'ятьма основними показниками, оцінки решти показників третьої групи і якісного аналізу ризиків. Сума балів (S) впливає на рейтинг позичальника наступним чином: S = 1 або 1, 05 - позичальник може бути віднесений до першого класу кредитоспроможності; 1,05 <S <2,42 відповідає другому класу; S> 2,42 відповідає третьому класу .

Далі визначений таким чином попередній рейтинг коригується з урахуванням інших показників третьої групи і якісної оцінки позичальника.

Наведені вище методики відображають в основному теоретичні розробки. Систематизація існуючих теоретичних і практичних досліджень вітчизняних і зарубіжних авторів дають підстави зробити висновок про те що, методики, застосовувані в різних банках, мають загальний методичний стержень, але в Ерсте Банку більш детальні і глибокі підходи до кількісного та якісного аналізу ризиків. Використання спрощених методик прискорює процедуру оформлення та видачі кредиту, що є привабливим для клієнта, за інших рівних умов (максимальні ліміти позичкової заборгованості, процентні ставки, форми забезпечення позики), однак при цьому зростає ризик не повернення позики [3].

2.1.5. Оформлення кредитної документації.

Надання кредиту в Ерсте Банку оформлюється шляхом укладання кредитного договору тільки у письмовій формі. За кредитним договором кредитор зобов'язується надати кредит позичальнику у розмірі та на умовах, що передбачені договором, а позичальник зобов'язується повернути основну суму боргу, сплатити проценти та комісії за її користування та нараховані пені і штрафи у визначені строки. Кредитний договір визначає взаємні зобов'язання та відповідальність сторін [10].

У разі зміни ціни ресурсів на фінансовому ринку України, зміни облікової ставки НБУ та, якщо така операція стає нерентабельною для Банку, Банк може в односторонньому порядку змінювати плату за надані кредитні ресурси, або вимагати дострокового припинення дії кредитного договору згідно умов кредитного договору [8].

Після укладання кредитного договору сторони можуть вносити зміни та доповнення до нього. Такі зміни та доповнення оформлюються додатковою угодою до кредитного договору, яка підписується уповноваженими посадовими особами кредитора та позичальника.

Основними умовами кредитного договору є:
• вид кредиту;
• ліміт кредитування;
• строк кредитування;
• цільове використання кредитних ресурсів;
• порядок надання грошових коштів;
• порядок зміни ліміту кредитування
• порядок нарахування і сплати відсотків (комісій);
• забезпечення кредиту (за виключенням бланкових кредитів);
• розмір плати за користування кредитними ресурсами;
• відповідальність за порушення зобов'язань по кредитному договору,
• повне найменування та юридичні адреси сторін, підписи уповноважених посадових осіб кредитора та позичальника;

Кредитні договори підлягають обов'язковій реєстрації у Книзі реєстрації кредитних договорів.

Для ефективного контролю за виконанням умов договору відповідальний працівник кредитного підрозділу, формує "кредитну справу" позичальника в розрізі конкретного кредиту.

В кредитну справу позичальника підшиваються всі документи, які є в наявності на момент підписання кредитного договору, а також всі наступні документи, які мають відношення до даного договору, до моменту завершення кредитних відносин з позичальником.

Відомості, що містяться у документах кредитної справи, становлять банківську таємницю.

Кредитна справа позичальника, як правило, містить наступні основні документи:
— робочі документи з кредитування (клопотання на отримання кредиту, анкета на отримання кредиту, документи з оцінки фінансового стану позичальника, акти перевірок стану заставного майна, ін.);
— копії договорів з позичальником (кредитний договір, договори забезпечення, договори страхування) та додаткових угод до них;
— документи про прийняття рішень з кредитування (рішення Кредитного комітету/комісії, Спостережної Ради, висновки відповідних служб);
— установчі та реєстраційні документи позичальника, якщо у клієнта немає поточного рахунку в комерційному банку;
— фінансові документи позичальника;
— комерційні документи (бізнес-план, контракти, що фінансуються, вантажні митні декларації, акти тощо);
— документи по забезпеченню кредиту (документи, що підтверджують право власності на забезпечення);
— довідки про стан кредитної заборгованості та рух коштів на поточних рахунках в інших банках;
— документи з бухгалтерського обліку кредитних операцій (розпорядження на встановлення ліміту кредитування та ін.);
— документи, які підтверджують цільове використання кредиту (виписка банку та контракти (специфікації, тощо), якщо це передбачено кредитним договором;
— документи з претензійно-позовної роботи;
— листування з позичальником.

Всі вище перелічені документи оформлюються в "кредитну справу" позичальника.

По закінченні дії кредитного договору, договору застави, тощо, шляхом виконання сторонами своїх зобов'язань, оригінали цих договорів знімаються з позабалансового обліку та передаються разом з кредитною документацією на зберігання до архіву Головного офісу Банку.

У разі списання кредитної заборгованості за рахунок резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями, передача оригіналів договорів та кредитної документації на зберігання до архіву здійснюється після закінчення строку позовної давності. При цьому, сума списаної кредитної заборгованості та оригінали кредитних договорів з додатковими угодами списуються з відповідних позабалансових рахунків [12].

2.2. Операції з рахунками клієнтів

Весь процес ведення рахунків умовно можна поділити на три стадії: відкриття, обслуговування, закриття рахунків.

Для зберігання грошових коштів і здійснення всіх видів операцій «Ерсте Банк» відкриває своїм клієнтам кілька видів рахунків: поточні та депозитні (вкладні). Ці рахунків можуть відкриватися в національній та іноземній валюті [11].

Правовідносини, що виникають під час відкриття банками поточних рахунків клієнтів, регулюються Інструкцією про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженою постановою Правління Нацбанку України від 12.11.2003 р. № 492 (зі змінами та доповненнями, за текстом – Інструкція № 492)[2]. Згідно з вимогами п. 1.8 цієї Інструкції банки відкривають своїм клієнтам поточні рахунки за договором банківського рахунку.

Поточний рахунок фізичної або юридичної особи - рахунок,що відкривається Банком клієнту на договірній основі для зберігання коштів і здійснення розрахунково - касового обслуговування за допомогою платіжних інструментів відповідно до вимог законодавства України.

На поточних рахунках обліковуються прибуткові та видаткові операції клієнтів банку.

Поточний рахунок дозволяє чітко контролювати фінанси як фізичної особи, так і підприємства .

Юридичні особи – резиденти можуть відкривати поточні та/або вкладні (депозитні) рахунки в банках через свої відокремлені підрозділи.

Якщо юридична особа не має поточного рахунку в банку, то для відкриття такого рахунку їй потрібно подати такі документи:

  1.  заяву про відкриття поточного рахунку, яку підписує керівник юридичної особи або інша уповноважена на це особа(Додаток 1);
  2.  копію свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, засвідчену органом, що видав свідоцтво, або нотаріально чи підписом уповноваженого працівника банку;
  3.  копію належним чином зареєстрованого установчого документа (статуту/засновницького договору/установчого акта/положення), засвідчену органом, який здійснив реєстрацію, або нотаріально. Положення юридичних осіб публічного права, які затверджуються розпорядчими актами Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, засвідчення не потребують. Юридичні особи публічного права, які діють на підставі законів, установчий документ не подають;
  4.  копію довідки про внесення юридичної особи до Єдиного державного реєстру, засвідчену органом, що видав довідку, або нотаріально чи підписом уповноваженого працівника банку;
  5.  копію документа, що підтверджує взяття юридичної особи на облік в органі державної податкової служби, засвідчену органом, що видав документ, або нотаріально чи підписом уповноваженого працівника банку;
  6.  картку із зразками підписів і відбитка печатки, засвідчену нотаріально або організацією, якій клієнт адміністративно підпорядкований, в установленому порядку. До картки включаються зразки підписів осіб, яким відповідно до законодавства України або установчих документів юридичної особи надано право розпорядження рахунком та підписання розрахункових документів(Додаток 2).
  7.  Юридичні особи, які використовують найману працю і відповідно до законодавства України є платниками страхових внесків, додатково до вищезазначеного переліку документів мають подати такі документи:
  8.  копію документа, що підтверджує реєстрацію юридичної особи у відповідному органі Пенсійного фонду України, засвідчену органом, що його видав, або нотаріально чи підписом уповноваженого працівника банку;
  9.  копію страхового свідоцтва, що підтверджує реєстрацію юридичної особи у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України як платника страхових внесків, засвідчену органом, що його видав, або нотаріально чи підписом уповноваженого працівника банку.

Інформацію про те, що юридична особа не використовує найману працю і не є платником страхових внесків, клієнт обов'язково зазначає в заяві про відкриття поточного рахунку в рядку «Додаткова інформація» [9].

  1.  . Розрахунково-касове обслуговування

Банк здійснює розрахунково-касове  обслуговування  своїх
клієнтів  на  підставі  відповідних  договорів (Додаток 3) і своїх внутрішніх
правил  здійснення  безготівкових  розрахунків,  якщо  ці  правила
відповідають  вимогам «Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті»,інших нормативно-правових актів.

Банк не   має   права   визначати   та  контролювати  напрями
використання коштів клієнта та встановлювати інші,  не передбачені
договором або законом, обмеження його права розпоряджатися коштами
на власний розсуд.

У випадках,  передбачених законодавством України, клієнт може
здійснювати платежі в інтересах третіх осіб.

Кошти  з  рахунків  клієнтів  банки  списують  лише   за
дорученнями  власників  цих рахунків (включаючи договірне списання
коштів  згідно  з  главою  6  цієї  Інструкції) (Додаток 4) або  на  підставі
розрахункових  документів стягувачів згідно з главами 5 та 12 цієї
Інструкції.

Платники    та     стягувачі     оформляють доручення/розпорядження   про   списання   коштів  з  рахунків на відповідних бланках розрахункових  документів,(Додаток 4, 5)  форма  та  порядок оформлення  яких визначаються цією Інструкцією. Платники - фізичні особи мають право оформляти доручення про списання коштів зі своїх  рахунків  у  довільній  формі,  погодженій  у договорі  з  банком.

Платник може давати доручення про списання  коштів  зі  свого
рахунку на бланках розрахункових документів, види яких передбачені
договором  банківського  рахунку  чи  іншим  договором,  у   якому
обумовлено  право  банку здійснювати договірне списання коштів,  а
також у вигляді електронного  розрахункового  документа,  якщо  це
передбачено договором між ним і банком.

 Банк для здійснення  розрахункових  операцій  може  формувати
електронні розрахункові документи.

Доручення   платників   про  списання  коштів  зі  своїх
рахунків банки приймають до виконання  виключно  в  межах  залишку
коштів  на цих рахунках або якщо договором між банком та платником
передбачено    їх    приймання     та     виконання     в     разі відсутності/недостатності коштів на цих рахунках
. Для списання  коштів  з рахунку   платника   банк   платника застосовує платіжні інструменти.

В якості платіжного інструмента виступає платіжна картка. Платіжна картка – це платіжний інструмент, який використовується для отримання готівкових коштів, оплати товарів і послуг в Україні і за кордоном, для здійснення покупок через  Internetі в магазині 24 години на добу, 7 днів на тиждень.

Ерсте Банк пропонує клієнтам мікробізнесу відкриття та ведення поточних рахунків у національній та іноземній валюті по зручному тарифному плану, інвестиційний рахунок для нерезидентів-інвесторів. Банк пропонує наступні тарифні пакети :

  1.  Тарифний пакет «Мікро СПД»;
  2.  Тарифний пакет «Партнерство»;
  3.  Тарифний пакет «Співробітництво»;
  4.  Тарифний пакет «Єдиний рахунок».

2.4. Вкладні операції

Під час здійснення депозитної операції виконуються такі операції:

  1.  відкриття та реєстрація депозитного рахунку,
  2.  залучення грошових коштів на депозит,
  3.  вилучення коштів з депозиту,
  4.  нарахування відсотків за депозитом та їх сплата клієнтам,
  5.  повернення коштів з депозиту та закриття депозитного рахунку.

Ерсте банк відкриває клієнту строковий або ощадний депозитний рахунок на підставі таких документів:

  1.  депозитної угоди;
  2.  картки зі зразками підписів та відбитком печатки (для юридичних осіб);
  3.  паспорта або документа, що його замінює, і зразка підпису (для фізичних осіб).

Депозитна угода укладається між банком та юридичною (фізичною) особою в двох примірниках, один із яких зберігається  у банку, а інший у клієнта.

В депозитній угоді передбачається:

  1.  дата внесення депозиту,
  2.  сума депозиту,
  3.  форма зарахування коштів на депозитний рахунок,
  4.  відсоткова ставка за користування депозитом,
  5.  періодичність сплати відсотків,
  6.  порядок повернення депозиту та відсотків після закінчення строку зберігання коштів,
  7.  права, зобов’язання та відповідальність сторін тощо.

В угоді проставляється номер відкритого особового депозитного рахунку.

Ерсте банк пропонує своїм клієнтам наступні депозитні програми: Вклад «Стабільний прибуток», Вклад «Зростання капіталу», Вклад на вимогу «Активні переваги», Вклад на вимогу «Активні переваги» та інші.

Також Ерсте банк пропонує послугу депозитних сейфів приватним клієнтам. Яка забезпечує повну конфіденційність та безпеку зберігання грошей та коштовностей за будь-яких обставин. За довгострокового використання діє система знижок.

Перелік документів, необхідних для оренди індивідуального сейфу для приватних клієнтів:

— паспорт (або документ, що його замінює)

— ідентифікаційний номер платника податків.

  1.  5. ErsteWeb – Інтернет-банкінг

Окрім зазначених вище операцій Ерсте банк також пропонує послугу Інтернет-банкінгу. Для  підключення та роботи в системі ErsteWeb необхідно оформити наступні документи:

  1.  «Правила дистанційного обслуговування банківських рахунків клієнтів-фізичних осіб за допомогою системи дистанційного обслуговування «Інтернет-банкінг» ;
  2.  Заява-анкета на доступ до системи «Інтернет-банкінг» для фізичних осіб (Додаток 7);
  3.  Договір про розрахункове обслуговування банківських рахунків фізичних осіб за допомогою системи дистанційного обслуговування «Інтернет-банкінг»(Додаток 8).

  1.  Документація,  документообіг та контроль банківських операцій.

Документообіг за банківськими операціями являє собою послідовний рух грошово-розрахункових документів від моменту їх складання до завершення операцій за робочий день. Від правильності і чіткості організації документообігу залежить своєчасність відображення банківських операцій по рахунках банку в бухгалтерському обліку підприємств. З цією метою в установах банку складаються графіки документообігу, які передбачають рух у часі різних видів документів від одного структурного підрозділу до іншого.

Розрахункові документи передаються клієнтами банку, як правило, безпосередньо відповідальним виконавцем.

Розрахункові документи, оплачувані з позичкових рахунків та рахунків фінансування, а також документи на оплату товарів, що реалізуються дрібним оптом, підлягають попередньому контролю, здаються в кредитний відділ для отримання дозвільного підпису на їх оплату, а потім передаються на операційні відділи.

Порядок проходження документів по структурним підрозділам установ банку встановлюється головним бухгалтером у відповідності з основними Правилами документообігу і контролю. При виконанні касових операцій прибуткові касові документи відображаються в обліку після прийняття грошей касою. Готівкові гроші виплачуються за видатковими касовими документами після відображення їх за рахунками бухгалтерського обліку. При здійсненні безготівкових розрахунків меморіальні документи спочатку проводяться за дебетом рахунків платників, а потім-за кредитом рахунків одержувачів. Кожний документ підлягає попередньому контролю для встановлення законності операції, правильності оформлення і можливості оплати виходячи з фактичної наявності грошових коштів. На підтвердження проведеної перевірки відповідальний виконавець підписує документ та його копію. Перші примірники документів використовуються як основа для здійснення бухгалтерських записів і зберігаються в банку в якості виправдувальних.

Касові видаткові операції піддаються додатковому контролю. Документообіг і контроль за видатковими касовими операціями в Ерсте Банку організовують наступним чином. Відповідальний виконавець на підставі видаткового касового документа перевіряє законність операції і можливість її здійснення з урахуванням наявності коштів на рахунку. Одночасно перевіряється правильність оформлення документа, звіряються підписи та відбитки печатки клієнта, а також номер чека з номером, записаним у картці зразків підписів, після чого документ передається контролеру. У необхідних випадках сума видачі відображається відповідальним виконавцем в оперативному обліку. При видачі грошей на заробітну плату сума чека реєструється у спеціальній картці, відкритої для контролю за витрачанням фондів заробітної плати. Контролер також перевіряє правильність оформлення документів і записує їх суму у видатковий касовий журнал, після чого документи направляються в касу для видачі готівки.

Документообіг за прибутковими касовими операціями забезпечує зарахування сум на рахунки тільки після фактичного надходження грошей у касу. Прибутковий касовий документ, прийнятий або складений відповідальним виконавцем, реєструється їм в касовому журналі і передається в касу разом з виписаною квитанцією.

Отримавши назад з каси ордер з комплекту бланків з підписом касира про прийомі грошей, відповідальний виконавець перевіряє справжність підпису касира на ордері за її зразком, після чого документ використовується як підставу для записів в особових рахунках.

У зв'язку з введенням бухгалтерського обліку і обробки банківської інформації на ЕОМ є деякі особливості в організації документообігу та передачі інформації на ОЦ. В установах банків, облік яких ведеться на ОЦ з використанням ЕОМ, формується група контролю з спеціально підготовлених обліково-операційних працівників. В названу групу спрямовуються усі грошово-розрахункові документи після їх оброблення відповідальними виконавцями для перевірки повноти і правильності необхідних реквізитів, у тому числі номерів рахунків клієнтів і кореспондентів та наявності підписів працівників банку.

У кожному відділенні банку складається графік документообігу, в якому передбачається час, необхідний для обробки документів як операційний, так і в післяопераційний час. Графіком документообігу передбачається також час, необхідний для обробки документів в післяопераційний час, тобто надійшли після операційного дня, з метою підготовки їх до наступного дня.

Для прискорення документообігу і забезпечення рівномірної операційної навантаження встановлюється ступінчастий графік робочого часу банківських працівників різних підрозділів. Працівники експедиції, груп інкасо починають роботу раніше відповідальних виконавців, щоб до початку робочого дня останніх підготувати документи, що надійшли від підприємств зв'язку. Прийом документів проводиться безпосередньо в операційний час робочого дня. Інший час дня використовується для перевірки складених за день облікових матеріалів, укладання операцій за поточною день і підготовки до операцій наступного дня. Документи по позичковим операціям передаються кредитними працівниками відповідальним виконавцям на початку робочого дня.

Прискорення внутрішнього документообігу сприяє чітко організована зв'язок між окремими структурними підрозділами установи банку, а також між операційними бригадами та окремими працівниками. У цих цілях використовуються різні засоби оргтехніки, застосовуються механізовані способи передачі документів з використанням пневматичних та електромеханічних транспортерів різних конструкцій.

4. Облік і документарне оформлення внутрішньобанківських операцій ПАТ «ЕрстеБанк»

4.1 Облік основних засобів і нематеріальних активів ПАТ «ЕрстеБанк»

Основні засоби відображаються в обліку за первісною вартістю.

Витрати, які здійснені ПАТ «ЕрстеБанк» при придбанні та підготовці до експлуатації основних засобів, відображуються за рахунками 4430 «Капітальні вкладення за незавершеним будівництвом і за не введеними в експлуатацію операційними основними засобами», № 4530 «Капітальні вкладення за незавершеним будівництвом та за невведеними в експлуатацію неопераційними основними засобами».

Придбання основних засобів за національну валюту в обліку супроводжується записами:

• попередня оплата:

Дебет 3511 Дебіторська заборгованість з придбання нематеріальних активів та основних засобів;

Кредит Кореспондентський рахунок, поточний рахунок клієнта, рахунок готівкових коштів;

• отримання основних засобів:

Дебет 4430 Капітальні вкладення за незавершеним будівництвом і за не введеними в експлуатацію операційними основними засобами;

Дебет 4530 Капітальні вкладення за незавершеним будівництвом і за не введеними в експлуатацію неопераційними основними засобами;

Кредит 3511 Дебіторська заборгованість з придбання нематеріальних активів та основних засобів;

одночасно:

Дебет 4400 Операційні основні засоби;

Дебет 4500 Неопераційні основні засоби;

Кредит 4430 Капітальні вкладення за незавершеним будівництвом і за не введеними в експлуатацію операційними основними засобами;

Кредит 4530 Капітальні вкладення за незавершеним будівництвом і за не введеними в експлуатацію неопераційними основними засобами;

Придбання нематеріальних активів є особливим видом капіталовкладень. Це активи, які не мають фізичної форми, їх цінність полягає в довгострокових правах або привілеях, що вони їх дають власнику.

Нематеріальні активи довгострокові і нематеріальні тільки у фізичному значенні.

При обліку нематеріальних активів важливо враховувати три основні моменти:

  1.  визначення первісної вартості;
  2.  амортизація нематеріальних активів;
  3.  встановлення строку служби .

Нематеріальні активи відображуються в обліку за вартістю придбання (первісна вартість), тобто в сумі, яка за них сплачена.

Деякі нематеріальні активи можуть бути придбані за дуже низькими цінами або безоплатно. В подальшому їх вартість в балансі не змінюється, хоч цінність зростає.

Нематеріальні активи не мають фізичних властивостей, а тому інколи важко визначити строк їх служби. Вартість нематеріальних активів, що мають визначений строк служби, треба списувати на витрати шляхом нарахування амортизації (зносу) аналогічно основним засобам. На нематеріальні активи, за якими неможливо визначити строк служби, амортизація нараховується протягом певного часу (не більше 10 років).

Придбання нематеріальних активів відображається записами:

• передоплата:

Дебет 3511 дебіторська заборгованість з придбання нематеріальних активів та основних засобів;

Кредит Кореспондентський рахунок, поточний рахунок клієнта, рахунок готівкових коштів;

• отримання нематеріальних активів;

Дебет 4310 Капітальні вкладення за не введеними в експлуатацію нематеріальними активами;

Кредит 3511 Дебіторська заборгованість з придбання нематеріальних активів та основних засобів;

одночасно:

Дебет 4300 Нематеріальні активи;

Кредит 4310 Капітальні вкладення за не введеними в експлуатацію нематеріальними активами.

Порядок нарахування амортизації основних засобів і нематеріальних активів ПАТ «ЕрстеБанк».

Вартість усіх необоротних (матеріальних та нематеріальних) активів підлягає амортизації (крім вартості землі і незавершених капітальних інвестицій).

Амортизація не нараховується, якщо балансова вартість необоротних активів дорівнює їх ліквідаційній вартості або за об'єктами основних засобів, що є предметами антикваріату.

Амортизація необоротних активів може здійснюватися окремо за складовою частиною об'єкта. Для розрахунку амортизації частини об'єктів, що мають однакові строки корисного використання, можуть бути згруповані.

Нарахування амортизації основних засобів і нематеріальних активів здійснюється протягом строку корисного використання (експлуатації) об'єкта, який встановлюється банком під час їх первісного визнання. Амортизація необоротних активів не припиняється на період їх реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання та консервації. Нарахування амортизації необоротних активів припиняється на одну з двох дат, що настає раніше: на дату переведення активів до категорії необоротних активів, утримуваних для продажу, або на дату припинення визнання активів.

Строк корисного використання (експлуатації) основних засобів і нематеріальних активів визначається банком самостійно з урахуванням таких факторів:

  1.  очікуваного використання об'єкта з урахуванням його розрахункової потужності або фізичної продуктивності;
  2.  строків корисного використання подібних активів;
  3.  фізичного та морального зносу, що передбачається;
  4.  правових або інших подібних обмежень щодо строків використання об'єкта та інших факторів.

Нематеріальні активи чутливі до технологічного старіння і строк їх корисного використання не може бути більшим, ніж 20 років.

Строк корисного використання (експлуатації) об'єкта основних засобів і нематеріальних активів переглядається в разі зміни очікуваних економічних вигод від його використання та наприкінці кожного фінансового року.

Нарахування амортизації починається з першого числа місяця, наступного за звітним, у якому об'єкт основних засобів і нематеріальних активів став придатним для корисного використання, і припиняється, починаючи з першого числа місяця, наступного за місяцем вибуття об'єкта основних засобів і нематеріальних активів.

 Амортизація об'єкта основних засобів і нематеріальних активів нараховується виходячи з нового строку корисного використання, починаючи з місяця, наступного за місяцем зміни строку корисного використання.

Нарахована сума амортизації основних засобів і нематеріальних активів відображається в бухгалтерському обліку такою проводкою:

Дебет рахунку  7423;           Кредит рахунків  4309, 4409, 4509.

Необоротні активи, що повністю амортизовані і використовуються банком у його діяльності, у бухгалтерському обліку відображаються за відповідними рахунками з обліку первісної (переоціненої) вартості активів та нарахованого зносу (накопиченої амортизації) до часу списання їх з балансу.

Нарахування амортизації основних засобів і нематеріальних активів здійснюється відповідно до внутрішніх положень банку з обліку основних засобів і нематеріальних активів.

Методи нарахування амортизації основних засобів і нематеріальних активів ПАТ «ЕрстеБанк».

Амортизацію основних засобів (крім інших необоротних матеріальних активів) банки нараховують із застосуванням таких методів:

а) прямолінійного, за яким річна сума амортизації визначається діленням вартості, що амортизується, на строк корисного використання об'єкта основних засобів;

б) зменшення залишкової вартості, за яким річна сума амортизації визначається як добуток залишкової вартості об'єкта на початок звітного року або первісної вартості на дату, з якої починається нарахування амортизації, та річної норми амортизації. Річна норма амортизації (у процентах) обчислюється як різниця між одиницею та результатом кореня ступеня кількості років корисного використання об'єкта в результаті ділення ліквідаційної вартості об'єкта на його первісну вартість;

в) прискореного зменшення залишкової вартості, за яким річна сума амортизації визначається як добуток залишкової вартості об'єкта на початок звітного року або первісної його вартості на дату, з якої починається нарахування амортизації, та річної норми амортизації, яка обчислюється залежно від строку корисного використання об'єкта, і подвоюється;

г) кумулятивного, за яким річна сума амортизації визначається як добуток вартості, що амортизується, та кумулятивного коефіцієнта. Кумулятивний коефіцієнт розраховується діленням кількості років, що залишаються до кінця строку корисного використання об'єкта основних засобів, на суму числа років його корисного використання;

ґ) виробничого, за яким місячна сума амортизації визначається як добуток фактичного місячного обсягу продукції (робіт, послуг) та виробничої ставки амортизації. Виробнича ставка амортизації обчислюється діленням вартості, що амортизується, на загальний обсяг продукції (робіт, послуг), який банк очікує виробити (виконати) із використанням об'єкта основних засобів.

ПАТ «ЕрстеБанк» регулярно, наприкінці кожного фінансового року, переглядає методи нарахування амортизації основних засобів на відповідність економічним вигодам, що очікує отримати від їх застосування, та вносить відповідні зміни в облікову політику як зміни облікової оцінки. Норми амортизації відповідно до нового методу амортизації визначаються виходячи із залишкової вартості відповідного об'єкта.

Амортизація малоцінних необоротних матеріальних активів і бібліотечних фондів може нараховуватись у першому місяці використання об'єкта в розмірі 50 процентів його вартості, що амортизується, а решта 50 процентів вартості, що амортизується, - у місяці їх вилучення з активів (списання з балансу) внаслідок невідповідності критеріям визнання їх активом або в першому місяці використання об'єкта в розмірі 100 процентів його вартості.

Метод амортизації основних засобів і нематеріальних активів обирається банком самостійно, залежно від умов отримання майбутніх економічних вигод. Якщо для нематеріальних активів ці умови визначити неможливо, то амортизація нараховується із застосуванням прямолінійного методу.

У разі зміни методу нарахування амортизації новий метод застосовується, починаючи з місяця, наступного за тим, у якому відбулися зміни.

Нарахування амортизації здійснюється щомісяця. Місячна сума амортизації визначається діленням суми амортизації за повний рік корисного використання на 12.

ПАТ «ЕрстеБанк» проводить інвентаризацію активів і зобов'язань з метою забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності.

Основними завданнями інвентаризації є встановлення фактичної наявності в банках основних засобів, нематеріальних активів та інших активів і зобов'язань, з'ясування стану їх зберігання; установлення обсягів нестач або надлишків необоротних активів; виявлення активів, що тимчасово не використовуються, втрачених активів тощо.

  1.  . Облік заробітної плати та розрахунків з підзвітними особами

                                             

Нарахуванням заробітної плати працівникам банку займається головний фахівець відділу внутрішньобанківських операцій. Первинними документами для обліку і нарахування заробітної плати є :

  1.  Накази по особовому складу про прийом, звільнення, відпустки, переміщення, винагороди з наявністю підпису керівника банку;
  2.  Лікарняні листи з відміткою відділу по роботі з персоналом про стаж роботи співробітника і протоколами комісії соціального страхування;
  3.  Табеля обліку робочого часу.

Ведення вищезгаданих документів забезпечує фахівець відділу кадрів.

У банку діє окладна система оплати праці. Заробітна плата працівникам за першу половину місяця видається у вигляді авансу. Узагальнені відомості про розрахунки і проведені утримання по заробітній платі за місяць відбиваються в розрахункових відомостях, а відомості про виплачену заробітну плату містяться в платіжній відомості. У зв'язку з обліком оплати праці необхідно розглянути наступну кореспонденцію рахунків:

1.1. Нарахування заробітної плати (премій, матеріальної допомоги, інших виплат).

1.2. Нарахування обов'язкових зборів, пов'язаних з фондом оплати праці до фондів соціального страхування.

1.3. Нарахування працівникам за договором підряду, за трудовою угодою.

1.4. Нарахування по лікарняних листах за перших 5 днів хвороби.

1.5. Утримання з працівників банку на користь 3-х осіб (аліменти, штрафи).

1.6. Нарахування відпускних.

1.7. Проміжні (авансові) виплати.

1.8. Депонування засобів у випадках, передбачених законодавством.

1.9. Матеріальна допомога, що підлягає оподаткуванню.

Відсотки та прирівнювані до них комісії повинні обліковуватися регулярно, не рідше 1 разу на місяць, незалежно від періодичності розрахунків, які визначені в угоді з контрагентом.

Наприкінці кожного місяця (або щоденно - за рішенням банку - залежно від облікової політики банку) виконуються такі бухгалтерські записи:

1. При нарахуванні доходів:

Д-т «Нараховані доходи» К-т «Доходи»

2. При нарахуванні витрат:

Д-т «Витрати» К-т «Нараховані витрати»

3. При отриманні банком сум нарахованих доходів (при отриманні коштів):

Д-т «Поточних рахунок клієнта» (або коррахунок банку, або каса)

К-т «Нараховані доходи»

4. При виплаті банком сум нарахованих витрат:

Д-т «Нараховані витрати»

К-т «Поточних рахунок клієнта» (або коррахунок банку, або каса)

5. У разі неотримання платежу в обумовлений договором строк: (у разі непогашення боржником заборгованості за нарахованими доходами в строк, передбачений договором, наступного робочого дня несплачена сума обліковується на відповідних рахунках з обліку прострочених нарахованих доходів 1-3 класів)

Д-т «Прострочені нараховані доходи»

К-т «Нараховані доходи»

6. У разі визнання дебіторської заборгованості за нарахованими доходами сумнівною: (якщо банк не має впевненості в погашенні заборгованості за основним боргом і процентами, ураховуючи фінансовий стан боржника - контрагента банку - то така заборгованість повинна бути визначена в обліку як сумнівна щодо отримання)

Д-т «Сумнівна заборгованість за нарахованими доходами» К-т «Прострочені нараховані доходи»

7. При формуванні резерву під сумнівну заборгованість за нарахованими доходами: (у разі наявності простроченої та сумнівної заборгованості за нарахованими доходами банк формує спеціальні резерви у відповідній валюті за рахунок витрат)

Д-т «Відрахування в резерв»; К-т «Резерв»

8. При списанні безнадійної заборгованості за нарахованими доходами: (якщо заборгованість за нарахованими доходами 1-3 класу визнана безнадійною, то банк списує її за рахунок сформованих резервів, критерії визначення або сумнівної заборгованості безнадійною визначаються обліковою політикою банку)

Д-т «Резерв»

К-т «Сумнівна заборгованість за нарахованими доходами» і одночасно на позабалансових рахунках:

Д-т «Борги, списані у збиток» К-т «Контрсчет»

9. При отриманні банком коштів авансом:

4.3. Облік доходів, витрат і фінансових результатів

Відсотки та прирівнювані до них комісії повинні обліковуватися регулярно, не рідше 1 разу на місяць, незалежно від періодичності розрахунків, які визначені в угоді з контрагентом.

Наприкінці кожного місяця (або щоденно - за рішенням банку - залежно від облікової політики банку) виконуються такі бухгалтерські записи:

1. При нарахуванні доходів:

Д-т «Нараховані доходи» К-т «Доходи»

2. При нарахуванні витрат:

Д-т «Витрати» К-т «Нараховані витрати»

3. При отриманні банком сум нарахованих доходів (при отриманні коштів):

Д-т «Поточних рахунок клієнта» (або коррахунок банку, або каса)

К-т «Нараховані доходи»

4. При виплаті банком сум нарахованих витрат:

Д-т «Нараховані витрати»

К-т «Поточних рахунок клієнта» (або коррахунок банку, або каса)

5. У разі неотримання платежу в обумовлений договором строк: (у разі непогашення боржником заборгованості за нарахованими доходами в строк, передбачений договором, наступного робочого дня несплачена сума обліковується на відповідних рахунках з обліку прострочених нарахованих доходів 1-3 класів)

Д-т «Прострочені нараховані доходи»

К-т «Нараховані доходи»

6. У разі визнання дебіторської заборгованості за нарахованими доходами сумнівною: (якщо банк не має впевненості в погашенні заборгованості за основним боргом і процентами, ураховуючи фінансовий стан боржника - контрагента банку - то така заборгованість повинна бути визначена в обліку як сумнівна щодо отримання)

Д-т «Сумнівна заборгованість за нарахованими доходами» К-т «Прострочені нараховані доходи»

7. При формуванні резерву під сумнівну заборгованість за нарахованими доходами: (у разі наявності простроченої та сумнівної заборгованості за нарахованими доходами банк формує спеціальні резерви у відповідній валюті за рахунок витрат)

Д-т «Відрахування в резерв»; К-т «Резерв»

8. При списанні безнадійної заборгованості за нарахованими доходами: (якщо заборгованість за нарахованими доходами 1-3 класу визнана безнадійною, то банк списує її за рахунок сформованих резервів, критерії визначення або сумнівної заборгованості безнадійною визначаються обліковою політикою банку)

Д-т «Резерв»

К-т «Сумнівна заборгованість за нарахованими доходами» і одночасно на позабалансових рахунках:

Д-т «Борги, списані у збиток» К-т «Контрсчет»

9. При отриманні банком коштів авансом:

Д-т «Поточний рахунок клієнта» (або коррахунок банку)

К-т «Доходи майбутніх періодів»

В кінці кожного місяця на суму, що відноситься до звітного періоду:

Д-т «Доходи майбутніх періодів»

К-т «Доходи»

10. При виплаті банком коштів авансом:

Д-т «Витрати майбутніх періодів»

К-т «Поточний рахунок клієнта» (або коррахунок банку)

В кінці кожного місяця на суму, що відноситься до звітного періоду:

Д-т «Витрати» К-т «Витрати майбутніх періодів».

Облік дивідендного доходу.

Дивіденди, які підлягають одержанню банком за інвестиціями, відображаються в банківському обліку після їх оголошення на загальних зборах акціонерів:

Д-т «Нараховані дивіденди»; К-т «Дивідендний дохід за акціями та іншими вкладеннями»

Надходження дивідендів на коррахунок банку: Д-т «Коррахунок» К-т «Нараховані дивіденди».

Облік доходів на утримання персоналу банку:

(у бухгалтерії банку на кожного співробітника відкриваються особливі рахунки для щомісячної реєстрації всіх видів нарахувань оплати праці і

утримань з неї).

Нарахована заробітна плата включається до складу адміністративно-управлінських витрат - Д-т 7400 «Основна і додаткова з/п» у кореспонденції з кредитом рахунку 3652 «Нарахування працівникам банку по з/п».

Всі обов'язкові нарахування включаються до складу витрат основної діяльності банку (собівартість банківських послуг) обліковуються в розрізі групи рахунків 740 «Витрати на утримання персоналу». При цьому складається наступна бухгалтерська запис:

Д-т 7401 «Внески на госуд. соц. страхування» або 7402 «Інші обов'язкові нарахування на з/п»

К-т 3622 «Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами, крім податку на прибуток».

На всі утримання із з/п складаються бухгалтерські проводки:

Д-т 3652 «Нарахування службовцям банку по з/п»

К-т 3622 або 3653 «Утримання з працівників банку на користь третіх осіб».

Банки можуть формувати резерви на оплату відпускних для забезпечення рівномірного розподілу цих витрат протягом звітного періоду шляхом щомісячного проведення нарахувань за встановленими нормами від витрат на оплату праці - на рахунку 3658 «Забезпечення оплати відпусток». Якщо в банку не створюються подібні резерви - перерахування на відпускні майбутніх періодів обліковуються на окремих аналітичних рахунках балансового рахунку 3500 «Витрати майбутніх періодів» і амортизуються на витрати звітного періоду.

Відображені в бухгалтерському обліку операції по нарахуванню заробітної плати, утримань із неї, відрахувань в обов'язкові державні фонди оформляються меморіальними ордерами.

4. 4. Порядок ведення податкового обліку

Податковий облік ведеться з метою нагромадження даних про валові доходи та валові витрати і використовується для складання податкової звітності (декларації про прибуток банківської установи).

Економічний результат діяльності ПАТ «ЕрстеБанк» визначається різницею між доходами і витратами банку, суми яких накопичено за рахунками класу 6 «Доходи» та класу 7 «Витрати» за правилами фінансового обліку. Для формування бази оподаткування, яку становлять валові доходи банку, зменшені на суму валових витрат, ПАТ «ЕрстеБанк» веде в підсистемі податкового обліку їх накопичення протягом звітного періоду. ПАТ «ЕрстеБанк» виконує основні підходи до цієї процедури згідно з  Інструкцією про порядок відображення в бухгалтерському обліку банками України поточних і відстрочених податкових активів та податкових зобов’язань (затверджена ПП НБУ від 18.03.03 за № 140) [16].

За фінансовим обліком сума податку на прибуток визнається витратами банку з податку на прибуток і обліковується за рахунком 7900 АП «Податок на прибуток».

Під відстроченим податковим зобов’язанням розуміють суму податку на прибуток, який підлягає сплаті в наступних періодах з тимчасових різниць, що підлягають оподаткуванню (різниця між оцінкою активу або зобов’язання за даними фінансового обліку та базою оподаткування).
Відповідно, відстрочений податковий актив — сума податку на прибуток, що підлягає відшкодуванню в наступних звітних періодах у результаті:

  1.  тимчасових різниць, що підлягають вирахуванню (ці різниці призводять до зменшення податкового прибутку або збільшення податкового збитку в майбутніх періодах);
  2.  перенесення податкового збитку, не включеного до розрахунку зменшення податку на прибуток у звітному періоді;
  3.  перенесення на майбутні періоди податкових пільг, якими неможливо скористатись у звітному періоді.

Основні балансові рахунки, передбачені для ведення обліку податку на прибуток, такі: 7900 (А) Податок на прибуток; 3621 (П) Відстрочений податок на прибуток; 3521 (А) Відстрочений податок на прибуток; 3520 (А) «Дебіторська заборгованість за податком на прибуток» 3620 (П) Кредиторська заборгованість за податком на прибуток.

Для обліку валових доходів і валових витрат ПАТ «ЕрстеБанк» самостійно формує внутрішній план рахунків, що його передбачають у класі 8 чинного плану рахунків. ПАТ «ЕрстеБанк» виконує цю роботу з орієнтацією на власний програмний продукт і на досвідченість бухгалтерського персоналу у веденні обліку валових доходів і валових витрат.

Перелік форм податкової звітності та строки її надання визначаються чинним податковим законодавством.

Податкова звітність ПАТ «ЕрстеБанк» складається з таких форм: декларації про прибуток; розрахунку комунального податку; звіту про суми отриманих пільг; розрахунку внесків в інноваційний фонд; розрахунку плати за спеціальне використання прісних водних ресурсів та ін. Звітність до органів ДПА надається на паперових носіях. ПАТ «ЕрстеБанк» дотримується всіх строків надання звітності, встановлених відповідними законами та нормативними актами ДПА.

ПАТ «ЕрстеБанк» надає звітність, передбачену чинним законодавством та нормативними актами, до загальнодержавних фондів: Пенсійного Фонду, фонду соціального страхування, Державного фонду сприяння зайнятості населення. Звітність складається щоквартально відповідальним виконавцем, на якого покладено обов’язки щодо нарахування зарплати. Звітність надається на паперових носіях у строки, передбачені чинним законодавством.

5.Звітність ПАТ «ЕрстеБнк»

Звітність складається і подається за визначеними адресами установами Національного банку України, комерційними банками — юридичними особами, філіями всіх комерційних банків, що є резидентами і нерезидентами України, включаючи філії іноземних банків. Банки подають, залежно від видів, звітність: засновникам, учасникам — відповідно до установчих документів; Національному банку України; органам державної статистики; податковим органам; іншим користувачам у випадках, установлених чинним законодавством.

Типові форми фінансової та статистичної звітності, що подаються до Національного банку, та інструкції про порядок їх заповнення розробляються і затверджуються Правлінням Національного банку України за погодженням з Державним комітетом статистики України. Забороняється вимагати подання фінансової та статистичної звітності за формами, не затвердженими в установленому порядку, а також за невстановленими адресами.

Порядок складання, періодичність, терміни та способи подання комерційними банками та підрозділами Національного банку України фінансової та статистичної звітності регламентуються правилами, затвердженими Правлінням Національного банку України.

Звітність складається в грошовому виразі в одиницях, установлених для кожної форми окремо, з округленням сум до одиниць так, щоб були збережені правильність підсумків та повний збір даних звітів.

Датою подання банківської звітності вважається день фактичного передавання її за належністю, якщо подання здійснюється електронною поштою, а у разі надсилання її поштою з повідомленням про вручення адресату — дата його одержання, зазначена на штемпелі підприємства зв'язку, що обслуговує адресата.

Для відправлення звітності переважно використовується електронна пошта Національного банку України. Передавання інформації від ПАТ «ЕрстеБанк» здійснюється у вигляді набору конкретних економічних показників, за якими відповідні форми звітності формуються безпосередньо в Національному банку України. Ці економічні показники автоматично беруться з операційного дня банку і у вигляді стандартних форматів файлів передаються через електронну пошту до Національного банку України безпосередньо або через Центральну розрахункову палату, де здійснюється автоматизоване оброблення отриманої інформації.

Форми звітності підписуються керівником і головним бухгалтером банку або їхніми заступниками. Зазначені посадові особи несуть повну відповідальність за достовірність, повноту і своєчасність подання звітності. Крім того, звітність має містити інформацію про виконавців, які склали ту чи іншу форму звітності (прізвище, номер телефону). Файли мають електронний підпис.

Зміни до даних фінансової та статистичної звітності, що належать як до поточного, так і до минулого року (після затвердження цієї звітності), у разі їх перекручення, вносяться у тому звітному періоді, в якому були виявлені перекручення. Виправлення помилок у звітності підтверджуються підписом посадових осіб банку із зазначенням дати виправлення. Якщо помилки у звіті виявлено після його відправлення, то банк надсилає повторно до НБУ виправлені файли чи форми.

Для забезпечення доступності, гласності та відкритості для заінтересованих користувачів річна фінансова звітність банків про наслідки фінансово-господарської діяльності, майновий і фінансовий стан є відкритою для опублікування, крім випадків, передбачених законодавством.

ВИСНОВКИ

За час проходження мною практики у ПАТ Ерсте Банк я ознайомилась з цілями та стратегією кредитної установи. Проте, так як у цей же час походить реорганізація банку з ЕрстеБанку у ФІДОКОМБАНК більш детальне вивчення організаційної структури та стратегічного менеджменту виявилося неможливим.

Ознайомилась з посадовими інструкціями та іншими нормативними документами банку. Вивчила перелік документів необхідних для проведення банківських  операцій. Познайомилась з правилами оформлення документів та їх обороту, операціями і послідовністю їх виконання. Опрацювала основні продукти банку та тарифні пакети. Виявила що банк ставить собі за мету забезпечити високоякісним сервісом індивідуальних та корпоративних клієнтів приватних форм власності скрізь по всій Україні. Залишаючись банком високого рівня, Ерсте Банк прагне відтворити позиції стабільної, прозорої, конкурентоздатної фінансової установи, яка дуже добре співпрацює на традиційному для банку сегменті бізнесу - роздрібному.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОІ ЛІТЕРАТУРИ

1. Закон України «Про банки і банківську дяльність» з доп. та змінами від 01.01.2013[Електронний ресурс]– Режим доступу –http://meget.kiev.ua/zakon/

2. Інструкція «Про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах», затверджена постановою Правління Нацбанку України № 492зі змінами та доповненнями від 12.11.2003 р.

3. Аналіз банківської діяльності / За ред. A.M. Герасимовича . — К.: КНЕУ, 2003.-599 с.

4. Банки и банковское дело / Под ред. И.Т. Балабанова.- СПб: «Питер», 2008.- 256с.

5.  Банківська  справа / за ред. проф. Р.І. Тиркала. - Тернопіль: Карт-бланш, 2007. - 314с.

 6. Банківські операції / А.М. Мороз, М.І. Савлук, М.Ф. Пуховкіна та ін. - К.: КНЕУ, 2008.-476 с.

7. Боровицкий  A.B., Торопцев A.A. Деньги. Кредит. Банки. - СПб: спец.лит., 2008.- 151 с.

8. Васюренко O.B. Банківський менеджмент. - К.: Видавничий центр Академія, 2008. - 320с.

9. Геєць О. В. Основи банківської справи та управління кредитними ризиками / О.В. Геєць.  — К.: Європейський ун-т, 2010 . — 237 с.

10.  Денисенко М.П. Грошово-кредитна діяльність банків / М.П. Денисенко.К.: Вид-во Європ. ун-ту, 2011.-339с.

11. Інформаційна довідка щодо видів кредиту, які надає ПАТ «Ерсте Банк» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: <http://www.erstebank.ua/ua/private/loans>.

12. Інформаційна довідка щодо оформлення кредитного договору [Електронний ресурс]. – Режим доступу:<http://bank-finance.com.ua>

13. Офіційний сайт ПАТ «Ерсте Банк» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: <http://www.erstebank.ua/ua/>

14.  Петрук О.М. Банківська справа / О.М. Петрук. — Житомир: ЖДТУ, 2008. — 456с.

15.  Положение «О кредитовании», утвержденное Протоколом Совета ПАТ «Ерсте Банк» № 11 от 01.11.2010 г.

16.  Правила бухгалтерського обліку доходів та витрат банків України, затв. пост. Правління НБУ  № 255 від  18.06.03//Законодавчі та нормативні акти НБУ: додаток до журналу «Вісник НБУ». – 2003. - №10. – С. 134-160..

17. Правила організації розрахунково-касового обслуговування комерційними банками клієнтів і взаємовідносин з цього питання між територіальними управліннями НБУ та комерційними банками, затв. пост. Правління НБУ  № 44 від 05.02.01//Законодавчі та нормативні акти НБУ: додаток до журналу «Вісник НБУ». – 2001. - №3. – С.68-69. – зі змін. і доп.

18. Положення про порядок здіснення банками України вкладних (депозитних) операцій з юридичнми і фізичними особами , затв. пост. Правління НБУ № 516 від 03.12.03 // Законодавчі та нормативні акти НБУ: додаток до журналу «Вісник НБУ». – 2004. - №2. –С. 93-100.

19.    Мороз А. М. Банківські операції: Підручник. – 3-тє вид., перероб. і доп. / А.М. Мороз, М.І. Савлук, М.Ф. Пуховкіна та ін. – К.:КНЕУ, 2008. – 608 с.

20.   Кіндрацька Л. М. Фінансовий та управлінський облік в банках: підруч. / Л.М. Кіндрацька. - К.: КНЕУ, 2009. - 816 с

21.       Інструкція про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затв. пост.     Правління НБУ № 492     від 12.11.2003 р. із змін. і доп. від 09.11.2011 р.

22.  Інструкція про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України, затв. пост. Правління НБУ № 502 від 12.12.2002 р. із змін і доп. від 11.10.2011 р.

23.   Інструкція про порядок відображення в бухгалтерському обліку банками України поточних і відстрочених податкових активів та податкових зобов'язань, затв. Пост. Правління НБУ № 140 від 17.03.2009 р.




1. ПРЕДМЕТНАЯ СРЕДА В АРХИТЕКТУРНОМ СООРУЖЕНИИ студента группы 2
2. а bsender Nme nschrift Lnd Международная товарнотранспортная накладная Interntionler Frchtbrief
3. і Егер бастап~ы ~оспа ~шатын ж~не ~шпайтын сы~арлардан т~рса онда оны сы~арлар~а булау ар~ылы б~луге бол
4. Тема работы
5. КОНТРОЛЬНАЯ РАБОТА Выполнил студент Проверил Екатеринбург 2013
6. Лабораторная работа 5 Тема
7. Влияние сюжетно-ролевой игры на мотивацию дошкольников
8. Тема 11- Ціни та ціноутворення на торговельних підприємиствах План Сутність і функції ціни
9. ВРЗеньковский 2я половина 19 в
10. Лабораторная работа по физике 324 Определение эффективности счетной установки и ак
11. Тема 15 ОКОНЧАНИЕ ПРЕДВАРИТЕЛЬНОГО СЛЕДСТВИЯ С ОБВИНИТЕЛЬНЫМ ЗАКЛЮЧЕНИЕМ Содержание ВВЕДЕНИЕ
12. Система нитрат европия - алюминат натрия - вода при 20 С
13. варианте Предложение появляются практически каждый час так что ушки на макушки и вперед4
14. правовий зміст нападуrdquo; як ознаки ЮСЗ розбою
15. Реферат- Спартанское воспитание
16. ДИПЛОМНА РОБОТА Можливості підприємницької діяльності з продажу майонезу ЗМІСТ ВСТУП
17. схему для производства мясных полуфабрикатов 10 Техническое обслужива
18. Гражданскоправовая защита чести достоинства и деловой репутации
19. Курсовая работа- Правовое регулирование искусственного оплодотворения в РФ
20. ЗАДАНИЕ ДЛЯ ВЫПОЛНЕНИЯ ДОМАШНЕЙ КОНТРОЛЬНОЙ РАБОТЫ ПО ДИСЦИПЛИНЕ БУХГАЛТЕРСКОЕ ДЕЛО Необходимо вы