Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Виконали: учениці 11-Б класу Проніна Єлизавета
Асмолова Альона
ПРОЕКТ
Європейський комітет з економічних та соціальних питань
Що таке Європейський економічний і соціальний комітет (ЄЕСК) ?
ЄЕСК - це консультативний представницький орган, створений за Римськими Угодами 1957 р. Складається з представників різних складових частин економічного та соціального характеру організованого громадянського товариства, комітет із фундаментальною місією забезпечення функціонування ради трьох великих установ (Європейського Парламенту, Ради Європейського Союзу та Європейської Комісії).
Із Комітетом обов'язково консультуються у випадках, передбачених Угодами, а також в усіх випадках, коли ці установи вважатимуть це за доцільне. Комітет також може залучатися попереднього однією чи іншою установою, або проявляти ініціативу, висловлюючи свою думку (близько 15% порад висловлюється з власної ініціативи). Комітет у середньому ухвалює 150 суджень на рік з різноманітних тем, що стосуються устрою Європи. Він бере активну участь у процесі формування політики та підготовки рішень європейської спільноти.
Окрім цього, ЄЕСК додатково забезпечує виконання таких завдань:
Таким чином, завдяки ЄЕСК над європейським устроєм працюють не лише європейські інституції та політики. Також за цей устрій відповідають організовані громадяни, залучені до економічного, суспільного та громадського життя у своїх країнах.
Яка структура Комітету?
ЄЕСК складається з 344 членів, поділених на 3 групи: групи роботодавців. групи найманих працівників та групи різноманітної діяльності. Остання група об'єднує представників секторів економічного та суспільного життя, що не входять до двох перших, а саме: організації ремісників, землеробів, малих підприємств, представників вільних професій, споживачів, захисників довкілля, організацій соціальної економіки (кооперативи, установи взаємного страхування), сімейні асоціації, організації з боротьби з обмеженнями працездатності та виключенням із суспільного життя, організації загального інтересу (неурядові організації), тощо. Структура Комітету не є статичною, вона еволюціонує з оновленням, що відбувається кожні чотири роки, аби краще відображати еволюцію організованого громадянського суспільства в кожній країні-члені Союзу. Останнє оновлення ЄЕСК на чотирирічний період мало місце в жовтні 2006 р. До вересня 2008 р, у Комітеті головуватиме пан Дімітріс ДІМІТРІАДІС Секретаріатом Комітету керує пан Патрік ВЕНТУРІНІ, генеральний секретар.
Як призначають членів Комітету?
Члени ЄЕСК мають звання "радників". Вони призначаються на чотири роки Радою Міністрів Європейського Союзу з кандидатур, представлених країнами-членами, що їх у свою чергу пропонують організації громадянського суспільства, представлені на національному рівні. Після завершення терміну їх повноваження можуть бути поновлені.
Загалом радники можуть продовжувати вести професійну діяльність у країнах їх походження та з'являються в Брюсселі лише для виконання своїх повноважень. Вони не одержують винагороди за свою діяльність, але одержують відшкодування дорожніх витрат та витрат на зібрання, що їх визначає та встановлює Рада.
Як працює Комітет?
ЄЕСК складається з шести спеціалізованих секцій, що покривають дуже широкий спектр завдань співтовариства:
Окрім того, після завершення дії угоди ЄОВС (Європейське об'єднання вугілля та сталі) у липні 2002 за пропозицією Європейської Комісії, Комітет взяв на себе обов'язки консультативного комітету при ЄОВС. Задля цього він створив Консультативну комісію зі змін у промисловості (ККЗП), що складається з членів ЄЕСК та делегованих представників секторів вугілля та сталі, а також з інших секторів, залучених до проблеми модернізації економіки.
Судження Комітету готують доповідачі, що їм загалом допомагає група з вивчення, членів якої обирають з трьох різних груп з урахуванням їх компетентності стосовно відповідного предмету та необхідності забезпечити певну географічну рівновагу. Розмір цих груп з вивчення варіюється від 3 до 18 членів у залежності від важливості розглядуваного предмета. Доповідачі можуть залучати на допомогу сторонніх експертів.
Яку "додаткову вартість" створює Комітет?
Внесок Комітету в євро інтеграцію є потрійним:
- Нарешті, через походження своїх членів, ЄЕСК є резервуаром питань та побажань організацій організованого громадянського суспільства, перед усім тих, що мають стосунок до європейського устрою. Також це - передаточна ланка для інформації, що є важливою для цих організацій.
Яким чином Комітет виконує роль "містка" між Європою та громадянським суспільством?
344 радника належать до національних організацій, що представляють організоване громадянське суспільство в Європейському Союзі. Вони виконують свою експертну функцію, що підтверджується їх призначенням. ЄЕСК дозволяє представникам економічних, суспільних, соціопрофесійних, громадянських організацій бути складовою частиною процесу формування політики та ухвалення рішень на рівні Європейського Союзу.
В інституційній системі Союзу Європейський Економічний і Соціальний Комітет впроваджує особливу форму діалогу, узгодження позицій та консультування. Він робить внесок у те, що законодавчі та виконавчі органи Європейського Союзу беруть до уваги досвід, очікування та пропозиції організацій, що представляють громадянське суспільство.
Який вплив має робота Комітету?
Послідовні звіти про поради Комітету щодо реакції на судження Комітету, демонструють, що понад дві третини рекомендацій ЄЕСК беруться до уваги. Окрім того, їх вплив дуже часто виходить за рамки пропозиції Комісії, що є об'єктом рекомендації Комітету.
Поради з ініціативи самого Комітету представляють особливий інтерес, позаяк вони часто додають чутливості інстанціям, відповідальним за ухвалення рішень, та в першу чергу Комісії, щодо предмету порад, і лише деякі з них не привертають їх уваги.
Що стосується попередніх рекомендацій, то вони дозволяють різним складовим організованого громадянського суспільства бути представленими через своїх членів на ранній стадії, висловлювати побажання, стурбованість та вимоги місцевих сторін у рамках пошуку зближення поглядів, що іноді є діаметрально протилежними. Вони роблять внесок у підвищення якості, достовірності та загалом прийнятності для громадян політичних громад політики співтовариства і рішень, що ухвалюються та впроваджуються, підтверджуючи роль ЄЕСК в рамках інституцій та синтезу як органу, що полегшує діалог та узгодження з організованим громадянським суспільством.
Переконливий приклад стосовно впливу цього органу можна побачити в Наглядовому комітеті єдиного ринку (8МО), заснованому ЄЕСК 1994 р. з метою регулярно та предметне оцінювати поступу єдиного ринку на території Європи та, в разі потреби, надавати пропозиції щодо покращення. Діяльність цього наглядового комітету ведеться за чотирма основними сферами:
Якими є стосунки Комітету з економічно-суспільними радами та іншими подібними установами?
ЄЕСК розвиває тісне співробітництво з економічно-суспільними радами та іншими подібними організаціями у Союзі та поза його межами. Всередині Європейського Союзу, що налічує відтепер 22 рад у 21 країні, ця співпраця ґрунтується на регулярних зібраннях на встановлені теми, обміні інформацією та розробці спільного Інтернет-сайту
Комітет також активно працює в Міжнародній Асоціації Економічно-Суспільних Рад та Подібних Установ (АІСЕSІS), що об'єднує п'ятдесят країн.