Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
10
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Краснюк Максим Тарасович
УДК 330.46
Моделювання та орієнтовані на знання засоби підтримки прийняття рішень в нафтогазовидобувному комплексі України
Спеціальність 08.03.02. економіко-математичне моделювання
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата економічних наук
КИЇВ
Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі інформаційних систем в економіці Київського національного економічного університету Міністерства освіти і науки України, м. Київ
Науковий керівник: доктор економічних наук, професор,
Ситник Віктор Федорович,
Київський національний економічний університет, завідувач кафедрою інформаційних систем в економіці
Офіційні опоненти: доктор економічних наук, професор,
Ревенко Валерій Лукянович,
Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій та систем НАНУ та Міністерства освіти і науки України
провідний науковий співробітник відділу соціально-економічного моделювання
кандидат економічних наук, доцент,
Лукяненко Ірина Григорівна,
Національний університет “Києво-Могилянська Академія”, м. Київ, завідувач кафедрою фінансів, заступник декана факультету економічних наук
Провідна установа: Київський національний університет
ім. Тараса Шевченка , кафедра економічної кібернетики, м. Київ
Захист відбудеться " 25 " листопада 2002 р. о 14-00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.006.01 у Київському національному економічному університеті за адресою: 03680, м. Київ, проспект Перемоги, 54/1, ауд. 317.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Київського національного економічного університету за адресою: 03680, м. Київ, проспект Перемоги, 54/1, ауд.201.
Автореферат розісланий “ 22 ” жовтня 2002 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат технічних наук, професор О.Д. Шарапов
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Нафта, газ та їхні продукти як життєво важливі види корисних копалин завжди мали визначальний вплив на розвиток народного господарства і підвищення добробуту кожної держави. Отже, нафтогазовий комплекс України істотно впливає на кінцеві результати роботи всього господарського комплексу і тому питання підвищення ефективності його функціонування завжди актуальні.
Однак впродовж останніх десяти років вперше за всю історію нафтогазової галузі не забезпечувалось навіть просте відтворення запасів вуглеводнів. Досягнення можливого рівня забезпеченості власними паливно-енергетичними ресурсами є принциповим завданням національної економіки, без вирішення якого неможливе успішне здійснення економічних, науково-технічних і соціальних програм, спрямованих на забезпечення державної незалежності.
Нафтогазова промисловість України з величезними обсягами нерозвіданих ресурсів нафти та газу, з собівартістю нафти і газу в декілька разів нижчою від світових цін, наявністю значної кількості нафтових і газових промислів, бурових і геофізичних підприємств, нафтопереробних заводів, розгалуженої сітки нафтогазопроводів, висококваліфікованих виробничих колективів дозволяє при їх ефективному використанні не тільки стабілізувати, а й в перспективі значно збільшити видобуток нафти та газу.
Важливою причиною падіння обсягів видобутку нафти та газу є недостатня ефективність управління циклом паралельних бізнес-процесів вітчизняної нафтогазової компанії: розвідка родовищ, їх облаштування та розробка, видобуток і реалізація нафти та газу. Виходом є застосування ефективного економіко-математичного моделювання на стратегічному рівні управління та використання орієнтованих на знання засобів підтримки прийняття рішень як невідємної складової комплексної інформаційної системи (ІС) нафтогазової компанії.
Тому особливої актуальності набувають питання: розробки комплексної системи економіко-математичної підтримки прийняття рішень на макрорівні вітчизняної нафтогазовидобувної компанії, розробки концепції інформаційної системи компанії, вивчення питання застосування орієнтованих на знання СППР як складової засобів реалізації політики управління знаннями нафтогазовидобувної компанії.
Звязок роботи з науковими програмами, планами, темами. Робота виконана в межах планів науково-дослідних робіт КНЕУ, зокрема теми НДР “Проблеми розробки та впровадження інформаційних систем підтримки прийняття рішень в економіці України” у 2000-2001рр. (номер державної реєстрації 0101V009215). Крім того, теоретичні дослідження і практичні розробки були використані при виконанні держбюджетної теми “Дослідження компютерних систем та методів підтримки прийняття рішень з управління народним господарством України” (номер держреєстрації 0101VO07710), що проводилась у Науково-дослідному інституті економічного розвитку Київського національного економічного університету. Роль автора у виконанні науково-дослідної роботи полягає у розробці методів застосування технологій штучного інтелекту та орієнтованої на знання технології у системах підтримки прийняття рішень з управління підприємством.
Мета і задачі дослідження. Метою дисертаційної роботи є розробка теоретичних положень моделювання та орієнтованих на знання засобів підтримки прийняття рішень на макрорівні нафтогазовидобувних компаній України.
Мета роботи зумовила вирішення таких задач:
Обєктом дослідження є нафтогазовидобувна галузь України.
Предметом дослідження є інформаційні процеси, економіко-математичні моделі і орієнтовані на знання методи та засоби підтримки прийняття управлінських рішень стратегічного рівня з економічних та виробничих питань вітчизняної нафтогазовидобувної компанії.
Методи дослідження. Для вирішення поставлених у роботі завдань застосовуються економіко-математичні методи, методи штучного інтелекту, методи логічного узагальнення, експертних оцінок та ситуаційний підхід.
Наукова новизна одержаних результатів. Основний науковий результат роботи полягає в створенні концепції, яка дозволяє на базі розробленої системи економіко-математичної підтримки прийняття рішень макрорівня вітчизняної нафтогазовидобувної компанії, орієнтованої на знання технології та інтелектуальних технологій створити СППР нафтогазовидобувної компанії. Основні наукові результати, що їх отримано в дисертації зводяться до наступного:
Практичне значення одержаних результатів. Практична цінність дисертаційного дослідження полягає в розробці та впровадженні: концепції інформаційної системи вітчизняної нафтогазової компанії; комплексної системи економіко-математичної підтримки прийняття рішень на макрорівні вітчизняної нафтогазовидобувної компанії в сучасних економічних умовах; орієнтованої на знання СППР української нафтогазовидобувної компанії.
Обчислена загальна економічна ефективність результатів проведеної симуляції оцінки результатів договірних відносин підряду на сейсморозвідувальні роботи на реальних даних значно перевищила потенційні витрати на створення спроектованої системи.
Висунуті у дисертації теоретичні положення є придатними для впровадження як державними так і приватними нафтогазовими компаніями різних розмірів, компаніями-резидентами та нерезидентами, проте для того, щоб конкретна компанія отримала власні конкурентні переваги порівняно з іншими, потрібні додаткові дослідження та розробки.
Практичне впровадження окремих розроблених у дисертації теоретичних положень у процеси підтримки управлінських рішень, управління інформаційною системою та наявними знаннями ЗАТ “Концерн Надра” (холдинг, однією з сфер діяльності якого є: розвідка нафти та газу, розробка родовищ, видобуток, реалізація нафти та газу) (Довідка №198 від 07.06.2002р.) та ЗАТ “Укрнафтогазгеофізика” (лідер серед недержавних підприємств з розвідки нафти та газу) (Довідка №94/1 від 05.06.2002р.) зустріло повне розуміння та підтримку вищого менеджменту та через один місяць показало перші позитивні результати.
Результати досліджень були включені в курс лекцій по дисципліні “Системи підтримки прийняття рішень” кафедри ІСЕ КНЕУ (Акт від 10.06.2002р.).
Апробація результатів дисертації. Основні результати досліджень доповідались на Всеукраїнських та Міжнародних наукових конференціях: Першій всеукраїнській науково-практичній конференції "Проблеми економічного ризику: аналіз та управління" (Київ, жовтень 1998 р.), Пятій міжнародній науково-практичній конференції "Управління організацією: діагностика, стратегія, ефективність" (Трускавець, квітень 1999 р.), Третій міжнародній науково-практичній конференції "Маркетинг: теорія і практика" (Ялта, травень 1999 р.), Шостій міжнародній науково-практичній конференції "Теорія управління: стан та перспективи" (Трускавець, квітень 2000 р.), Сьомій міжнародній науково-практичній конференції “Управління підприємством: діагностика, стратегія, ефективність” (Київ-Дніпропетровськ, листопад 2000 р.), Міжнародній науково-практичній конференції “Ризикологія в економіці та підприємництві” (Київ, березень 2001 р.), Другій міжнародній науково-практичній конференції “Проблеми впровадження інформаційних систем і технологій в економіці та бізнесі” (Ірпінь, травень 2001р.).
Публікації. По темі дисертації опубліковано 11 робіт загальним обсягом 2,62 друк. арк., в т.ч.:
- 4 у наукових фахових виданнях загальним обсягом 2,04 друк. арк., з яких 1,65 друк. арк. належать особисто автору;
- 7 у інших виданнях загальним обсягом 0,58 друк. арк., з яких 0,48 друк. арк. належать особисто автору.
Структура і обсяг дисертації. Дисертація складається з вступу, трьох розділів, загальних висновків та додатків. Загальний обсяг дисертації складає 208 сторінок друкованого тексту. Дисертація включає 59 рисунків на 18 сторінках, 14 таблиць на 10 сторінках, 2 додатка на 7 сторінках, список використаних джерел із 130 найменувань на 11 сторінках.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ
У вступі обґрунтовано актуальність теми дисертації, сформульовано мету і задачі дослідження, показано наукову новизну та практичне значення отриманих результатів.
В розділі 1: “Економіка нафтогазового комплексу України: проблеми та перспективи їх вирішення на основі економіко-математичного моделювання”: на підставі проведеного аналізу нафтогазовидобувної галузі України (зокрема, можливих факторів підвищення її ефективності) дістало подальший розвиток дослідження впливу інновацій та впливу інформаційних систем і технологій відповідно на збільшення економічно-видобувних запасів вуглеводнів та збільшення видобутку вуглеводнів у країнах з високим ступенем вивченості надр; дістала подальший розвиток концепція економіко-математичного моделювання нафтогазової компанії як цілісної складної специфічної системи та досліджена множина економіко-математичних моделей та показників необхідних при прийнятті управлінських рішень з економічних та виробничих питань нафтогазовидобувної компанії.
Економічний аналіз у нафтогазовій індустрії оцінює витрати з трансформації ресурсів, які технологічно можна вилучити та економічно вигідно видобувати (за певного рівня ціни) у доведені ресурси вуглеводнів, тобто відображає ціну за пошук, розробку та видобуток певної кількості оцінених ресурсів за поточною технологією та існуючим науковим рівнем розуміння. Головною кінцевою метою економічного аналізу геологічних ресурсів є краще розуміння економічної ситуації вищим менеджментом індустрії та урядом. Економічні моделі у розвідці нафти та газу застосовуються для визначення головних тенденцій, а не конкретних передбачень. Найважливішим висновком економічного аналізу є те, що з врахуванням тенденції зростання родовищ, щоб підтримувати видобуток в країнах з добре розвіданими надрами (зокрема Україна), необхідне значне вдосконалення промислових технологій та використання всіх можливих інновацій в т.ч. і у сфері інформаційних систем та інформаційних технологій. Досліджена залежність інтенсифікації видобутку нафти і газу від інформаційного забезпечення показує суттєве значення інформаційного моделювання в нафтогазовій галузі.
На організацію управління нафтогазовидобувною компанією значний вплив має: специфіка основних виробничих процесів; традиційна економічна специфіка нафтогазової галузі; перехід вітчизняного нафтогазового комплексу від централізованої економіки до конкурентного ринку; основні тенденції в сфері управління світової нафтогазової індустрії.
Можна виділити 3 рівні управління нафтогазовидобувною компанією: технологічний (оперативно-обліковий); тактичний (звітно-плановий); стратегічний. На тактичному та стратегічному рівнях керування можна отримати сьогодні найбільший ефект від впровадження інформаційних систем та технологій.
Досліджено та формалізовано наступні чинники в процесі економіко-математичного моделювання нафтогазової компанії як цілісної складної специфічної системи: значну інерційність обєкту управління; багаторівневість структури управління; невпорядкованість системи керування нафтогазовою компанією; необхідність декомпозиції системи вздовж найбільш слабких ліній звязку “по вертикалі” і “по горизонталі” та побудова економіко-математичних моделей меншої розмірності для кожного виділеного елементу.
Економіко-математичне моделювання технологічного рівня нафтогазової компанії має сприяти управлінню функціонуванням основних технологічних обєктів нафтогазовидобутку.
Економіко-математичне моделювання тактичного рівня управління нафтогазової компанії в якості критеріїв оптимальності передбачає максимізацію прибутку та мінімізацію інтегральних витрат; і може бути формалізоване у вигляді економіко-математичних моделей наступних взаємоповязаних блоків: геолого-промислового, виробничого, транспортного та економічного.
Економіко-математичне моделювання стратегічного рівня нафтогазової компанії має відображати стратегічну мету розвитку компанії за певний проміжок часу, найчастіше це − максимум прибутку. Однак в умовах постійної зміни світової конюнктури найбільш стабільне положення у довгостроковій перспективі має та система, яка характеризується максимальною ефективністю (а не прибутковістю), яка залежить також і від випадкових факторів (постійні флуктуації цін на енергоносії є нормою сучасної світової економіки). При побудові економіко-математичних моделей стратегічного рівня планування нафтогазовидобувної компанії дослідники стикаються з труднощами, викликаними специфікою галузі, зокрема: запаси продукції для даного родовища завжди обмежені; собівартість видобутку 1 т умовного вуглеводневого палива з одного родовища значно зростає під час його життєвого циклу; важко визначити ступінь деталізації моделей.
Проблема забезпечення видобутку та зростаюче поновлення запасів вуглеводнів має вирішуватись нафтогазовою компанією шляхом відкриття нових родовищ, особливості яких значною мірою визначають специфіку планування, організації процесу та матеріально-технічної бази проведення робіт, визначення промислового значення розвіданих запасів та ін. До основних економічних показників ефективності робіт з освоєння виявлених запасів слід віднести розмір капітальних вкладень, експлуатаційні витрати, собівартість видобутку, прибуток, рентабельність, термін окупності тощо.
В процесах ППР нафтогазової компанії використовується досліджена система критеріїв і економічних показників для: обґрунтування економічної доцільності проведення робіт з пошуків та розвідки родовищ нафти та газу; встановлення вартісної оцінки видобувних запасів вуглеводнів; ранжування окремих перспективних ділянок на групи за економічними критеріями і черговістю їх освоєння; прогнозування цін на нафту і газ, враховуючи рівень прогнозних сукупних питомих витрат на підготовку та освоєння запасів та очікуваного прибутку. Наприклад, загальна формула для розрахунку ціни родовища (запасів) будується у такому вигляді:
де ЦРП приведена у відповідність до часу оцінювання ціна родовища;
ПВ.Р прибуток власника родовища (запасів покладу);
ПЗ - загальний прибуток від експлуатації родовища;
ПД прибуток держави;
ПГРР - прибуток геологорозвідки (пошуково-розвідувальні роботи);
ПВ - прибуток видобувного підприємства;
t поточний рік, починаючи від початку пошукових робіт;
Т повний термін освоєння запасів родовищ (покладу), термін пошукових та розвідувальних робіт і видобутку;
tПсукупний час пошуково-розвідувальних робіт;
Е норматив дисконтування (приведення) у відповідність різночасових витрат і результатів до часу оцінювання вартості родовища.
Використання економіко-математичного моделювання в процесах ППР з боку інформаційної системи нафтогазовидобувної компанії стикається з соціологічними, політичними та іншими обмеженнями, які і має враховувати досвідчений керівник при прийнятті остаточного рішення.
В розділі 2: “Методологія побудови орієнтованих на знання засобів підтримки прийняття рішень як невідємної складової інформаційної системи нафтогазовидобувної компанії” вперше комплексно визначені принципи, характеристики, архітектура, специфічні галузеві проблеми та стратегія створення інформаційної системи української нафтогазової компанії; вперше досліджено комплексний вплив та розроблена системна методика інтернет-орієнтованої забезпечуючої технології ППР нафтогазової компанії; досліджена комплексна політика управління знаннями нафтогазової компанії, ключовим інструментом реалізації якої є орієнтовані на знання СППР; отримані науково-обгрунтовані висновки щодо конфігурації архітектури орієнтованої на знання інтелектуальної СППР нафтогазової компанії; дістали подальший розвиток принципи гібридного застосування інтелектуальних технологій та орієнтованого на знання базису СППР нафтогазової компанії та проблема оперування невизначеністю при підтримці прийняття рішень компанії.
Відсутність стратегії збалансованої автоматизації нафтогазової компанії чинить найбільший негативний вплив на стратегічному рівні менеджменту компанії, де ціна помилки управлінця найбільша. Можна зробити висновок щодо важливості створення інформаційної системи нафтогазової компанії, результатом дії якої буде підвищення ефективності (покращення якості та оперативності) управління комплексом бізнес-процесів нафтогазовидобувного підприємства, і як наслідок - підвищення ринкової вартості компанії
Побудова ІС нафтогазової компанії повинна базуватися на визначених принципах, мати досліджені якісні характеристики та враховувати специфічні галузеві проблеми. Структура ІС нафтогазової компанії є багаторівневою у відповідності з організаційною структурою компанії, причому кожен ієрархічний рівень керування є певним вузлом аналітичної обробки інформації та прийняття рішень. На підставі аналізу існуючих вітчизняних розробок та західного досвіду створення ІС нафтогазовидобувних компаній (BAAN, ORACLE, J.D. Edwards, SAP, PeoplesSoft, SAIC, Paradigm, Landmark, Schlumberger), аналізу організаційних структур і інформаційних потоків запропонована концепція архітектури інформаційної системи нафтогазової компанії, яка передбачає виділення 3-х макрорівнів: підсистема управління технологічними процесами; підсистема тактичного управління; аналітична підсистема вищого менеджменту (рис. 1). Крім того запропоновані варіанти функціонального конфігурування ІС нафтогазової компанії. З функціональної точки зору ІС вертикально-інтегрованої нафтогазової компанії поділяється на такі основні підсистеми: підсистема управління розвідкою та видобутком; підсистема управління транспортом; підсистема управління реалізацією; підсистема апарату управління.
c1
Системи підтримки прийняття рішень
ERP-системи |
Системи на замовлення |
SCADA-системи |
Система документообігу |
|
База даних реального часу |
Розподілена база структурованих даних |
База документів |
Системи керування технологічними процесами |
Інформаційно-обчислювальна мережа |
|
Мережа передавання даних |
Рис. 1. Концепція архітектури інформаційної системи нафтогазової компанії
Побудувати універсальний ефективний пакет ПЗ для нафтогазової компанії нереально. Однак побудова ефективної інформаційної системи нафтогазової компанії через інтеграцію придбаних та власноруч розроблених компонентів буде мати наслідком підвищення економічної ефективності нафтогазової компанії в цілому. Спеціалізоване програмне забезпечення, яке допомагає керувати критичними по відношенню до місії нафтогазової компанії бізнес-функціями, є потенційним центром конкурентних переваг нафтогазової компанії (найчастіше це СППР).
Українські нафтогазові компанії повинні враховувати як позитивний так і негативний західний досвід інноваційної політики, в т.ч. і в інтернет-технологіях в управлінні. Один з найлегших напрямків для впровадження елементів інтернет-технологій у нафтогазовидобувну галузь є зменшення грошових та часових витрат на транзакції, після того як ця мета досягнута, інші переваги - розширення відносин з постачальниками, організація робочих груп та скорочення часового циклу - додатково призводять до зменшення витрат компанії; і фінальним кроком є інтеграція. Нафтогазові компанії майбутнього будуть здатні функціонувати навколо свого ядра бізнесу (аналізу та інтерпретації даних розвідки та розробки ), та передати субпідрядникам всю супутню діяльність, включаючи управління та зберігання даних. Ключовий барєр сьогодні не технологічний, а полягає у зміні людської поведінки в бік використання інтернет-технологій на заміну безпосереднім людським відносинам, які сьогодні відіграють значну роль у нафтогазовій індустрії.
Максимальний ефект в організації орієнтованих на знання процесів прийняття управлінських рішень в нафтогазовидобувній індустрії може бути отриманий при гнучкій і мобільній СППР, яка дозволяє максимальне сполучення процедурних апаратів різних економіко-математичних моделей та методів підтримки прийняття рішень і гнучко перебудовуватись на нові види інформаційної бази. Беззаперечну перевагу в цьому напрямку мають СППР з застосуванням концепцій баз знань. Таким чином орієнтовані на знання СППР покращують узгодженість в процесі прийняття рішення, допомагають реалізовувати бізнес-політику та прийняті організаційні регламенти, пояснювати пропоновані рішення.
На підставі дослідження принципів та технології побудови баз знань, виходячи із специфіки предметної області, можна зробити висновок про необхідність використання правило-орієнтованого базису БЗ з прямим логічним висновком для СППР нафтогазовидобувної компанії. Правило-орієнтована підсистема є основною у орієнтованій на знання ІСППР нафтогазовидобувної компанії, фактично інші підсистеми забезпечують її аналізами, оцінками, знаннями.
Комбінування парадигм використання правил та прецедентів дозволяє підвищити ефективність обробки виключень, не ускладнюючи набір правил; нечіткий логічний висновок дозволяє враховувати невизначеність (яка притаманна проблемним ситуаціям нафтогазової індустрії) при прийнятті рішень тощо.
Важливим питанням є врахування невизначеності в процесах підтримки прийняття рішень. Якщо ми хочемо оцінити ризик, пов'язаний з типовим явищем, то застосовуємо ймовірностний підхід, а у випадку оцінки конкретного унікального об'єкта (що характерно для нафтогазовидобувної галузі) - нечіткий. На підставі проведених досліджень зроблено висновок, що наступна комбінація складових алгоритму нечіткого логічного висновку рекомендуються для використання у розглядаємій предметній області: гаусові функції приналежності, композиція за допомогою добутку, імплікація по алгоритму Larsen та центроідний метод дефазифікації. Наведемо фрагмент спроектованої нечіткої бази правил підтримки прийняття інвестиційних рішень нафтогазовидобувною компанією:
Правило 1: якщо запаси газу у родовищі дрібні і дебіт свердловини малий і глибина покладу велика і інфляція середня, то подальша розробка недоцільна (термін окупності дуже великий);
Правило 2: якщо запаси газу у родовищі середні і дебіт свердловини середній і глибина покладу велика і інфляція мала, то подальша розробка доцільна (термін окупності середній).
Щоб бути ефективним та успішним у сучасному бізнес-середовищі (лібералізація ринків, глобалізація, підвищення конкуренції, зменшення лояльності споживачів, постійна варіація цін на нафту та газ тощо) нафтогазовидобувні компанії повинні мати відкрите середовище інформаційних технологій, яке дозволяє безперешкодне та ефективне спільне користування знаннями по всій компанії та по всьому ланцюжку створення додаткової вартості. Застосування орієнтованих на знання систем підтримки прийняття рішень як ключового інструменту політики управління знаннями дає змогу ефективно управляти комплексом інтегрованих процесів нафтогазовидобувної компанії (помякшуючи вплив флуктуацій цін на вуглеводні). Необхідно розпочати зараз пошук та збирання інтелектуального капіталу, який в майбутньому “залишить” галузь, та будувати симулятори рішень на базі орієнтованих на знання СППР, що здатні конденсувати це знання та передавати його більш ефективно наступному поколінню працівників.
В розділі 3: “Застосування економіко-математичного моделювання та реалізація орієнтованої на знання системи підтримки прийняття рішень української нафтогазовидобувної компанії” викладені результати досліджень питань застосування економіко-математичного моделювання та реалізації орієнтованої на знання системи підтримки прийняття рішень вітчизняної нафтогазовидобувної компанії, зокрема вперше розроблена комплексна система економіко-математичної підтримки прийняття рішень на макрорівні вітчизняної нафтогазовидобувної компанії в сучасних економічних умовах (рис. 2).
За співпраці з експертами вітчизняних нафтогазових компаній зважаючи на розроблену схему процесів ППР стратегічного управління (рис. 3) сформовано ядро бази знань (з елементами нечіткості) нафтогазової компанії (табл. 1). Саме до цієї бази підключаються розроблені економіко-математичні моделі та алгоритми блоків 4, 5, 6, 7 на рис. 2.
На базі виконаних у розділах 1 та 2 досліджень, та враховуючи розроблене економіко-математичного моделювання, реалізація орієнтованої на знання СППР вітчизняної нафтогазовидобувної компанії буде базуватися на наступних технологіях: правило-орієнтованому базисі; допоміжних інтелектуальних технологіях; інтернет-орієнтованій підтримуючий технології.
Наприклад (з блоку 7 на рис. 2), вартість проведення сейсморозвідувальних робіт пропонується визначати за наступною формулою :
де