Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
2.4. Митні порядки феодальної Русі в Х ХIV ст.
Детальне розкриття, а також аналіз митної системи (вірніше, митних порядків) Київської Русі ускладнюється внаслідок існування таких факторів: 1) недостатня кількість опрацьованих джерел, уведених до наукового обігу, які розкривають митну тематику; 2) головний фактор невідокремленість митної діяльності від загальної податкової функції держави, і цей факт відповідно відобразився в уявленні державного управлінця, літописця феодальної доби. Але така ситуація не може бути перешкодою для реконструкції на базі доступних джерел митної діяльності.
З кінця ІХ ст. на території васальних Києву племінних союзів уводиться жорстка напіввійськова адміністративна система, яка мала на меті міцно привязати нові території до центру держави. Крім місцевої племінної знаті, яка продовжувала керувати внутрішнім життям свого народу, київські князі вводять інститут посадника. Цей представник центральної влади, маючи свій військовий контингент, здійснював фіскальну, судову, адміністративну функції і при цьому, в умовах слабкого звязку між центром і підвладними територіями, мав дуже широкі автономні управлінські повноваження.
Данина з васальних територій збиралася двома способами: підкорені племена самостійно привозили зазначену кількість податкових зборів до Києва або князь особисто робив обїзд васалів для збору податків та виконання судової влади. Перший спосіб збору данини називався повозом, другий полюддям. Унаслідок необлаштованості постійного місця перебування київських князів у місті другий спосіб переважав. Таким чином, податкові ресурси йшли не лише на задоволення потреб князівського адміністративного апарату, а також становили ресурсний фонд для зовнішньої торгівлі держави.
Митна політика, якщо так можна говорити про діяльність київських князів у Х ст., була спрямована на максимальну концентрацію товарних ресурсів усієї держави, опанування найбільш важливих перехресть торгових шляхів для контролю міжнародної торгівлі, досягнення сприятливого митного режиму для свого купецтва на іноземних ринках. Усі ці завдання досягалися за допомогою лише військової сили, і тільки з ХІ ст. почали застосовуватися дипломатичні методи.
У середині Х ст. княгиня Ольга здійснила спробу зменшити повноваженя посадників на васальних землях. На підвладних територіях упроваджувалася система сільських судово-податних округів, які формувалися навколо погостів. На початку ХІ ст. уводиться в практику фіксація законом розмірів податків так звані устави київських князів. Як уже зазначалося, більшість митних податків йшли на утримання князівської дружини. До другої половини ХІІІ ст., коли почалося формування помісної військової системи, кількість і якість збройних сил залежала від обсягів князівської скарбниці.
З ускладненням соціальної структури Київської Русі і відповідно збільшенням завдань перед адміністративним апаратом до його складу почали включатися люди з різних соціальних верств. З ХІІ ст. князівські чиновники тіуни, що здійснювали свої функції в районах жвавої торгівлі, поступово набували повноважень щодо забезпечення безпеки торгових шляхів та купців, які прямували ними, і за це стягували мито товаром або грішми на користь князівської скарбниці1.
Рис. 2.1 Структура митної системи
Київської Русі ХІ ХІІІ ст.
У результаті більшість надходжень осідала у вотчинах удільних князів, а центр поступово втрачав матеріальні джерела, які робили виконання його повноважень у кризових ситуаціях неможливими. Фактично митна система феодальної доби сприяла ініціюванню відцентрових тенденцій. (рис.2.1).
Становлення на Русі дрібнотоварного виробництва починається в ХІ ст. Помітною віхою в цьому довготривалому процесі стає кінець ХІІ ст., коли, за спостереженнями Б.О. Колчина, відбувається “різке розширення асортименту продукції і в той же час значна раціоналізація виробництва спрощувала технологічні операції”. Це викликало зростання виробництва і поглиблення спеціалізації ремесла. Наприкінці ХІІ ст. у великих руських містах нараховувалося вже більше 100 ремісничих спеціальностей2. У ХІ ХІІІ ст. поширюється оптова та роздрібна торгівля продукцією ремесел, сільського господарства, промислів. Застосовувався як натуральний обмін, так і товарно-грошові операції.
Завдяки економічному розвитку руські купецькі громади активно включаються в міжнародний торговельний обмін. Саме в цей період
розпочинається довготривалий процес виділення митних податків в окремий вид зборів і складання митних порядків, які вже знаходили відображення в письмових джерелах (рис. 2.2).
Рис. 2.2 Види мит феодальної Русі XI XІV ст.
У середині ХІІ ст. в Київській Русі формуються два великих купецьких товариства це “гречники”, що вели торгівлю з Візантією, та “залозники”, які спеціалізувалися на торгівлі з Кримом і Північним Кавказом. Для середньовіччя стає закономірною відсутність чітко визначеного митного кордону. Мита стягувалися як з інозмеців, так і з місцевого населення в місцях проведення торгів, а також переправ через річки. При цьому види мит охоплювали майже всю господарську і торговельну діяльність населення. В умовах феодального сепаратизму та економічної й політичної відокремленості удільних князівств митна діяльність сприяла захистові локальних феодальних ринків і наповненню скарбниці окремого феодала.
У ХІІ ст. з поглибленням політичного розколу на території Київської Русі удільні князі для підкріплення свого політичного і державного авторитету в умовах частих феодальних війн намагаються заручитися підтримкою церкви. Церковні інституції поступово отримують юридичні права на здійснення таких митних процедур: право утримувати ваговий стандарт для зважування товарів і стягувати за це мито; право судового розгляду купецьких справ; право утримувати торговельні склади в межах монастирів; право влаштовувати торгові ряди і стягувати мито на свою користь3. Діяльність церкви у митній царині при цьому регламентувалась князівськими “статутами”. Майже єдиний подібний документ, який зберігся до наших часів це статут князя Всеволода Мстиславовича церкві св. Іоанна Предтечі на Опоках у Новгороді, він датується кінцем ХІІ ст4.
У зазначений період міждержавні угоди, які регулювали торговельні відносини, обовязково включали розділи з чіткою регламентацією митних зборів. Типовими зразками такого документа можуть бути торгові договори між Новгородом і купецьким союзом острова Готланд від 1195 р. та між Смоленськом і Ригою 1229 р.
Німецькі купці, що прибували в Новгород для торгових операцій, поділялись на морську та сухопутну гільдії. Згідно з договором іноземцям заборонялося купувати срібло чи будь-які срібні речі в Новгороді. Так зароджувалася політика меркантилізму (накопичення всередині держави дорогоцінних металів)5.
У торговому договорі між Смоленськом і Ригою 1229 р. вказується, що купецтво Лівонського ордену мусить сплачувати мито товарами до князівської скарбниці Мстислава Давидовича. Далі німцям дозволялося вільно торгувати по всій території Смоленського князівства без адміністративних перешкод. За зважування товарів на смоленських вагах (ця процедура належала до князівської монополії) іноземці сплачували мито в розмірі 1 смоленської куни за 24 пуди товару. Купуючи дорогоцінні метали, німець сплачував князівському кантаржію за гривну золота ногату срібла, за гривну срібла 2 векші, за срібний посуд від гривні вартості куну. Продаючи дорогоцінні метали або вироби, німці від сплати мита звільнялися. Одночасно магістр ордену гарантував вільне від нападу баронів пересування смоленських купців по Західній Двіні.
Виділенню мита в окремий вид податків також сприяла поява металевих грошей не лише у владної верхівки, а також у купецтва, ремісників та міщан. За літописом, у першій чверті ХІІ ст. в обіг уводиться перша срібна монета Русі срібник. Але найбільш поширеними залишаються так звані куни. Причому залежно від регіональних особливостей куни і бель виступали як металеві гроші (у вигляді звичайних зливків срібла) або у вигляді хутряних шкурок тварин цінних порід. І тому вони також слугували еквівалентом для торговельного обміну і сплати мита.
Упродовж Х ХІІІ ст. відбувається еволюція митної діяльності. На перших етапах цей процес не виходив за рамки звичайної військової контрибуції з підкорених племен і виконував роль інструмента закріплення влади в нових приєднаних територіях. Поступово ускладнення соціальної структури суспільства і держави, розвиток економічних відносин, зростання ролі товарного обміну як на території Київської Русі, так за її межами змусили виділяти митні податки, митні процедури вже в окремий вид державних функцій.
До першої половини ХІІ ст. Київська Русь активно використовувала свій комунікаційний потенціал для внутрішнього збагачення. Тісні політичні й торговельні контакти з Візантійською імперією робили південноруські міста складськими центрами східних товарів, що притягувало іноземців і працювало на високий статус Русі за її кордонами. Але в середині ХІІ ст. феодальні війни досягли свого апогею. Так, у період з 1055 по 1228 рр. на території Київської Русі відбулося 80 феодальних війн, деякі з них тривали від 12 до 17 років. На початок ХІІІ ст. Київ уже перестав бути і символом влади над Руссю, і головним торговельним посередником між Європою і Сходом. Столиця зазнала трьох страшних погромів 1162, 1174, 1203 рр. які супроводжувалися в першу чергу знищенням майна і товарів іноземних купців. Окрім феодальних війн, по митному потенціалу Русі завдала удару і нова хвиля тюркської експансії. Упродовж ХІІ ст. половці дезорганізували південну торгівлю. Експансія половців завдала удару лише зі східного флангу, а основні події відбувалися в басейні Середземного моря. З часів перших хрестових походів