Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Тема № 3. Особливості кримінального провадження щодо застосування примусових заходів медичного характеру. (6год.)
Практичне заняття № 1
Особливості досудового розслідування у кримінальному провадженні щодо застосування примусових заходів медичного характеру та щодо обмежено-осудних осіб.
Навчальна мета заняття: перевірити, поглибити та закріпити знання, для набуття навичок і умінь правильного застосування кримінального процесуального закону щодо застосування примусових заходів медичного характеру.
Час проведення - 2 год.
Місце проведення: спеціалізована навчальна аудиторія.
Навчальні питання:
Методичні рекомендації
Курсантам необхідно засвоїти кримінально-процесуальне та криміналістичне значення фактів наявності психічних недоліків у особи, яка вчинила суспільно-небезпечне діяння (або злочин), навчитися їх встановлювати. В ході практичних занять курсанти повинні засвоїти характерні процесуальні особливості розслідування по кримінальному провадженні щодо застосування примусових заходів медичного характеру.
Завдання для самостійної та індивідуальної роботи:
1. Особливості складання запиту до психіатричного диспансеру або психіатричної лікарні щодо знаходження на обліку особи, яка підозрюється у вчиненні суспільно небезпечного діяння або кримінального правопорушення.
2. Порядок застосування запобіжного заходу по кримінальному провадженні щодо застосування до особи примусових заходів медичного характеру.
3. Підстави і процесуальний порядок призначення психіатричної експертизи.
4. З урахуванням увідної скласти проект клопотання про призначення стаціонарної психіатричної експертизи.
Увідна:
1. 1 грудня поточного року до чергової частини Київського РВ м. Харкова о 21 год. 30 хв. надійшло телефонне повідомлення про те, що о 21-00 до відділення невідкладної хірургії Обласної центральної лікарні невідкладної допомоги № 4 автомобілем "Швидкої допомоги" з місця проживання була доставлена Агафонова Марія Іванівна, 1952 р.н., з численними ножовими пораненнями в області живота. Постраждала в непритомному стані, її готують до операції.
2. При огляді місця події в домоволодінні Агафонової М.І. були виявлені сліди, характерні для боротьби та самооборони; листи від гр. Боріної, яка проживає в м. Житомирі, вул. Миру 14, де вона виказувала своїй сестрі - Агафоновій претензії, що та не захотіла розділити будинок, який дістався їй після смерті бабусі. В листах згадувався син Боріної - Віктор.
3. По факту заподіяння Агафоновій невідомою особою тілесних ушкоджень розпочато кримінальне провадження.
4. Сусідка Агафонової Пуніна О.Г. - пояснила, що бачила 1 грудня приблизно о 15 годині, як до двору потерпілої зайшов її племінник Борін Віктор. Через деякий час вона почула в будинку крик сусідки, а потім звідти вискочив Борін і побіг в напрямку трамвайної зупинки. Пуніна з дочкою увійшла до будинку Агафонової, - та лежала на підлозі в крові у непритомному стані. Пуніна викликала по телефону швидку допомогу.
5. Допитана співробітниця Агафонової М.І. Осипенко В.В. згадала, що та розповідала про свого племінника Віктора, який мав запальний характер, з дитинства перебував на обліку в психіатричному диспансері і навіть лікувався.
6. 2 грудня у 14 год. нарядом патрульно-постової служби міліції на станції Основа Південної залізниці, яка знаходиться у Червонозаводському районі м. Харкова, був затриманий у стані алкогольного спяніння громадянин, у якого при собі був паспорт на ім'я Боріна Віктора Андрійовича. В черговій частині лінійного відділу ст. Основа він був впізнаний як особа, яку розшукує Київський РВ за підозрою у вчиненні злочину, передбаченого ст. 121 КК України. У нього був виявлений і вилучений кухонний ніж з держаком синього кольору. Борін В.А. був доставлений до Київського РВ та затриманий у порядку ст. 208 КПК України. 2 грудня у 9 годині 30 хв. він був допитаний слідчим як підозрюваний і пояснив, що поїхав з дому 2 тижні тому. Був в Києві у товариша, а потім поїхав до Харкова. У Харкові на Південному вокзалі випив пива, а потім незнайомі хлопці пригостили його горілкою. Він випив склянку і відчувши себе погано, вирішив поїхати до своєї тітки, яка живе біля трамвайної зупинки по вул. Шевченка. Поки їхав в трамваї, стало ще гірше, потім втратив свідомість, що з ним відбувалося далі, не пам'ятає. Звідки у нього ніж, не знає. На питання слідчого про стан здоров'я, пояснив що з 16 років перебуває на обліку в психоневрологічному диспансері, на протязі 3 місяців лікувався в психіатричній лікарні м. Житомира. В армії за станом здоров'я не служив.
7. 7 грудня поточного року, у відділенні невідкладної хірургії Обласної клінічної лікарні невідкладної допомоги № 4, була допитана потерпіла Агафонова, яка пояснила, що 1 грудня до неї зайшов племінник Борін Віктор, якого вона не бачила на протязі 3 останніх років. Він був дуже збуджений, став кричати, вимагати гроші за будинок, одержаний в спадок. Потім вихопив зі столу кухонний ніж і вдарив її в живіт. Від цього вона зразу втратила свідомість.
8. Підозрюваний Борін В.А. був направлений на психіатричну експертизу, в ході якої стало відомо, що Борін страждає на психопатію та під час заподіяння Агафоновій ножових поранень не мав можливості відповідати за свій вчинок та керувати ним.
9. В ході досудового розслідування проведені всі необхідні слідчі дії та зібрано достатньо доказів, які вказують на те, що вказане суспільно небезпечне діяння вчинив Борін Віктор Андрійович, 1969 р. н.
Література: 5, 6, 7, 22, 32, 34, 35, 41, 44, 51- 54, 58, 63, 78.
Практичне заняття № 2
Процесуальний порядок призначення психіатричної експертизи.
Навчальна мета заняття: уміти застосовувати раніше вивчений матеріал при вирішенні ситуативних завдань.
Час проведення: 2 год.
Місце проведення: спеціалізована навчальна аудиторія.
Навчальні питання:
2. Порядок застосування запобіжного заходу по кримінальному провадженні щодо застосування до особи примусових заходів медичного характеру.
3. Підстави та процесуальний порядок призначення психіатричної експертизи.
4. Обговорення клопотання слідчого про призначення стаціонарної психіатричної експертизи.
Методичні рекомендації
Курсантам необхідно засвоїти порядок застосування запобіжного заходу, підстави та процесуальний порядок призначення психіатричної експертизи.
Завдання для самостійної та індивідуальної роботи:
Література: 5, 6, 7, 22, 32, 34, 35, 41, 44, 51- 54, 58, 63, 78.
Практичне заняття № 3
Закінчення досудового розслідування та судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо застосування примусових заходів медичного характеру.
Навчальна мета заняття: уміти застосовувати раніше вивчений матеріал при прийнятті процесуальних рішень.
Час проведення: 2 год.
Місце проведення: спеціалізована навчальна аудиторія.
Навчальні питання:
1. Закінчення досудового розслідування у кримінальному провадженні щодо застосування примусових заходів медичного характеру.
2. Судовий розгляд та ухвала суду у кримінальному провадженні щодо застосування примусових заходів медичного характеру.
3. Продовження, зміна або припинення застосування примусових заходів медичного характеру.
4. Обговорення клопотання про застосування до особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, примусових заходів медичного характеру.
Методичні рекомендації
На занятті курсантам необхідно засвоїти порядок закінчення досудового розслідування у кримінальному провадженні щодо застосування примусових заходів медичного характеру. Крім того розглянути особливості розгляду кримінального провадження в суді, та продовження, зміну або припинення застосування примусових заходів медичного характеру
Література: 5, 6, 7, 22, 32, 34, 35, 41, 44, 51- 54, 58, 63, 78.