Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Тема 9.1.(15)Право соціального захисту громадян України
План
1.Державні гарантії прав працівників на охорону праці.
2.Організація охорони праці на підприємствах,установах, організаціях.
3.Право на страйк як спосіб соціального захисту.
1.Державні гарантії прав працівників на охорону праці.
Охорона праці-система правових, соціально-економічних, технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності громадян під час їх трудової діяльності.
Законодавство про охорону праці: КонституціяУкраїни, Закон України «Про охорону праці»(1992), КЗпП та інші.
Державне управління охороною праці здійснюють: -КабМін, спеціально-уповноважений орган виконавчої влади з нагляду за охороною праці, міністерства, місцеві адміністрації .
Яким чином здійснюється охорона праці?
1)під час укладення трудового договору працівник під розписку ознайомлюється з умовами праці (безпека технологічних процесів,машин,механізмів,устаткування), засобами захисту на підприємстві; 2)не може пропонуватися працівнику робота,яка не підходить йому за медичним висновком; 3)всі працівники за трудовим законодавством підлягають загальнообовязковому державно-соціальному страхуванню від нещасного випадку; 4)працівник може відмовитись від дорученої йому роботи,якщо створилася виробнича ситуація,шкідлива для життя і здоров'я або розірвати трудовий договір; 5)на час зупинки експлуатації підприємства,цеху,дільниці органом державного нагляду за охороною праці за працівником зберігається місце роботи і середній заробіток; 6)працівники мають право на пільги і компенсації за важкі і шкідливі умови праці(безплатне лікувально- профілактичне харчування,молоко,газована вода солона,скорочення тривалості робочого часу,додаткова оплачувана відпустка,пільгова пенсія,оплата праці підвищена,путівки в санаторії та інше. 7)працівники забезпечуються спецодягом,іншими засобами індивідуального захисту,миючими та знешкоджуючими засобами за рахунок роботодавця; 8)у разі ушкодження здоров'я працівників або їх смерті здійснюється відшкодування шкоди із Фонду соціального страхування; 9)за працівниками,які втратили працездатність на виробництві або здобули професійне захворювання,зберігається місце роботи,посада і середня зарплата до відновлення працездатності; 10)час перебування на інвалідності у звязку з нещасним випадком зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком.
2.Організація охорони праці на підприємствах,установах, організаціях.
Відповідно до Закону України «Про о хорону праці» роботодавець зобовя заний створити на робочому місці систему охорони праці:
1)створити Службу охорони праці і призначає посадових осіб,затверджує інструкції по їх діяльності,контролює їх .Ця Служба має владні повноваження у виявленні порушень,недоліків на безпосередніх місцях роботи. 2)забезпечує виконання профілактичних засобів; 3)впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби автоматизації і механізації праці,позитивний досвід з охорони праці; 4)забезпечує належне утримання будівель і споруд, устаткування, обладнання; 5)забезпечує усунення причин,що призводить до нещасних випадків, професійних захворювань; 6)проводить атестації робочих місць у відповідності до законодавства про охорону праці; 7)розробляє і затверджує інструкції з охорони праці; 8)проводить обовязкові огляди працівників, зайнятих на роботах з важкими, шкідливими чи небезпечними умовами праці; 9)працівникам під час прийняття на роботу і в процесі роботи надає інструктаж,навчання з питань охорони (за свій рахунок); 10)забезпечує розслідування та облік нещасних випадків,професійних захворювань.
3.Право на страйк як спосіб соціального захисту.
За Констуцією Ст.44-ті,хто працює,мають право на страйк для захисту своїх економічних і соціальних інтересів.
Страйк- це тимчасове колективне добровільне припинення роботи працівниками підприємства для вирішення колективного трудового спору. Це крайній засіб вирішення конфлікту,коли примирні процедури не дали бажаного результату.
Але в Україні чинні близько 20 законів,які забороняють проведення страйків зокрема: -працівникам транспорту, -ядерної енергії, радіаційної безпеки, -електроенергетики, -органів суду,прокуратури, -Збройних Сил,Служби Безпеки України.
Але Закон України «Про транспорт» в 1994 р. передбачає,що страйк на підприємствах транспорту може бути у разі невиконання дирекцією підприємства умов тарифних угод, але крім угод, повязаних з перевезенням пасажирів.
Страйк може бути автоматично заборонений: -у разі оголошення надзвичайного, обовязкового військового стану; - у разі рішення суду про визнання страйку незаконним.
Особи ,які не визнають рішення про незаконність страйку, а також організатори незаконного страйку, притягуються до дисциплінарної відповідальності.
Збитки відшкодовуються за рішенням суду органом (представником) страйку, який був визнаний судом незаконним.