Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тема- Однорідні члени речення Мета уроку- Розширити та поглибити знання учнів про однорідні члени речення с

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 6.11.2024

Тема: Однорідні члени речення

Мета уроку: Розширити та поглибити знання учнів про однорідні члени речення, способу зв’язку між ними, навчити знаходити різні ряди однорідних членів у реченні, правильно інтонувати їх; розвивати вміння використовувати вивчене у власних висловлюваннях; розвивати логічне мислення, стійку увагу; удосконалювати навички роботи в групі; розширювати знання учнів про творчість Назарія Яремчука, його вклад в українську культуру, розвивати почуття патріотизму, виховувати любов до рідної землі, української пісні, віру в добре майбутнє нашої держави й народу.

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок ( формування мовної компетенції)

Форма уроку: урок – пам'ять « І не згаса свіча любові і добра»

Обладнання: підручник «Рідна мова», робочі зошити, буклети, кліп С. Гіги «Яворина», спогади, портрет Назарія Яремчука, підсвічник, прижиттєві світлини відомого співака, записи його пісень

Хід уроку:

                                                                                  Епіграф

                                                              Ти будеш жити, вічно будеш жити,

                                                              Бо не згаса любові родовід,

                                                              Бо голос твій взяла собі Вкраїна,

                                                              Щоб ним учить нас правди і добра,

                                                                                                       В. Крищенко

І. Організаційна частина

ІІ. Вступне слово вчителя ( звучить пісня у виконанні Назарія Яремчука

                                                                    «Гай, зелений гай»)

Доброго Вам дня! Хотілося б, щоб він був добрим, незалежно від того, як час розпорядиться в прийдешні дні… 30 листопада Назарію Яремчуку виповнилося б 57. Лише 57. Та вже 17 років Назарія немає з нами. Цей день увійшов в історію днем світлої пам’яті Н. Яремчук.  Немає славного співця України, буковинського соловія… Рідні гори Карпати, Говерла срібночола,  вічнозелена красуня смерічка були символом молодості і пісенного натхнення добре знаного по всіх усюдах ансамблю.

«Смерічка», в юнацькому гроні якої заспівав свою  незабутню, невмирущу «Червону руту» Назарій Яремчук. По  сьогодні живе його пісня його музика, співають його сини… Незабутньому Назарію присвячуємо урок – пам'ять « І не згаса свіча любові  і  добра...»

  1.  Звучить пісня «Свіча не згасла» у виконанні Н. Яремчука. Учень запалює свічку памяті, читає  поезію «Пішов від нас Великий Українець»

Пішов від нас Великий Українець

Ми поруч нього й справді десь малі –

Великий, бо вмістив у своєму серці

Усіх нас разом. Радощі й жалі,

У грудях ніс для всіх яскраве сонце,

Не шкодував – світився, скільки міг

На тій дорозі, що – до України,

Обрав найважчу зі своїх доріг.

…З душі його співала Україна

І плакала – носив в собі її…

Носив завжди, не забував,

Не замутив за все життя і краплини.

З її джерел…горнувся ніжно й тепло

Великий син до неньки – України.

З імям пішов на суд до Бога,

Його душі те імя й там нести…

Ти, Боже, за таку любов синівську

Усі гріхи йому прости.

  1.  Повідомлення теми, мотивація навчальної діяльності ( учитель зачитує епіграф уроку, оголошує мовну тему, учні виконують записи в зошитах).
  2.  Розминка. Завдання «Знайомство» кожна група характеризує себе кількома словами. Складають власні правила роботи на уроці, записують їх на великому аркуші маркером. Наприклад: а) говорити тільки українською;  б) спостерігати за культурою усного мовлення; в) завжди слухати до кінця не перебивати; г) поважати думку іншого; д) не гаяти часу дарма.

ІІІ.  Актуалізація опорних знань

Бесіда за запитаннями.

  1.  Зверніть увагу на тему уроку, чи вона для вас нова, чи вже відома?
  2.  Поясніть спосіб творення і значення слова « однорідний».

Однорідний  (одна рідня) складання основ;

За тлумачним словником пояснити значення однорідний

  1.  Тлумачний диктант:
  2.  Синтаксис - це
  3.  Пунктуація – наука…
  4.  Назвіть головні члени речення –
  5.  Назвіть другорядні члени речення –
  6.  Які ви знаєте види присудків?
  7.  Які члени речення бувають однорідними?

Вчитель

Оскільки,  ви сказали, що ця тема для вас не зовсім нова, уже в 5, 8 класах з нею знайомилися. Я пропоную мовну ситуацію: «Відкритий урок. Ви – учні 8 класу. Зробити повідомлення з лінгвістичної теми «Однорідні члени речення».

  1.  Лінгвістичне спостереження

Прочитати речення, записати. Підкреслити ОЧР, встановити, до яких слів вони відносяться; обґрунтувати розташування розділових знаків.

Назарій Яремчук – жива легенда, совість і душа сучасної української пісні. З ним якнайтісніше пов’язана її історія, її найвищий злет і найвагоміші здобутки.

 Які ж розділові знаки стоять між ОЧР?

Назвіть орфограми, які зустрічаються в реченнях?

        

 ІV.  Опрацювання вивченого матеріалу.

  1.  Інтерактивна вправа дослідження – розпізнавання.

Міні – проект «Розділові знаки при ОЧР».(вчитель пояснює мету, завдання, методи).

Презентація 1 групи («Дослідники»)

Пісня Назарія шириться, росте,  розливається  на вечірніх просторах України

Чи виділені слова є однорідними?

   так                                    ні

Чи між ними зв'язок безсполучниковий?

   так                                    ні

Чи вживається кома між ОЧР, коли вони не з’єднані сполучниками?

   так                                    ні

           це  ОЧР,     

вони поєднані

інтонаційно,

кома між ними

ставиться

Душу Назарій мав добру і трепетну.              

Чи виділені слова є однорідними?

   так                                    ні

Чи поєднані між собою сполучниковим зв’язком?

  так                                     ні

Чи вживається кома між ОЧР перед єднальним сполучником?

 так                                      ні

                     ( в даному реченні не ставиться, бо він одиничний)      

Презентація  2 групи («Допитливі»)

Душа Назара радісна, блаженна

Чи підкреслені слова є однорідними означеннями?

      так                                      ні

Чи характеризують вони предмет з однієї сторони?

     так                                       ні

Чи можна між однорідними означеннями вставити сполучник і?

     так                                       ні

Чи можна ці означення відділяти одне від одного комами?

      так

(це однорідні означення,

які характеризують

предмет з одного боку,

між ними ставиться кома)

Будьмо народом, гідним наших великих подвижників.

Чи підкреслені слова є неоднорідними означеннями?

      так                                    ні

Чи виражені ці означення займенником та прикметником?

       так                                   ні

Чи характеризують вони предмет з різних боків?

       так                                   ні

Чи можна між ними поставити єднальний сполучник?

                                                ні

                                         (це неоднорідні означення, кома між ними не ставиться)

Презентація  3 групи («Кмітливі»)

Розділові знаки при узагальнюючих словах в реченнях з ОЧ.

У ньому бриніла наша Україна: в голосі, в душі, в долі, в таланті

Чи виділене слово є узагальнюючим?

  так                                       ні

Чи виражене воно займенником?

  так                                       ні

Чи виступає воно тим же членом речення, що й однорідні?

  так                                       ні

Чи ставиться після узагальнюючого слова перед ОЧР двокрапка?

 так

(перед ОЧР ставиться

двокрапка, рідше – тире).

Талант, голос, доброта, порядність – все разом поєдналося в особі Назарія

Яремчука.

Чи виділені слова є однорідними?

   так                                    ні

Чи узагальнююче слово виступає у тій же синтаксичній функції, що й однорідні?

  так                                     ні

Чи узагальнююче слово стоїть після ОЧР?

  так                                     ні

Чи поставимо перед ним тире?

  так                                     ні

(після ОЧР перед

УС ставиться тире).

Минеться все, дароване долею: любов і зрада, радощі й жалі – і тільки те, що створено тобою, зостанеться навіки на землі.

Чи виділені слова є однорідними членами речення?

             Так                                              Ні

Чи слово все є узагальнюючим?

              Так                                             Ні

Чи виступає воно тим же членом речення, що й однорідні члени?

              Так                                             Ні

Чи закінчується речення однорідними членами?

               Так                                             Ні

Чи ставимо після однорідних членів речення тире?

               Так                                              Ні

(отже, після ОЧР ставимо тире, якщо речення не закінчується однорідними членами)   

Вчитель. Молодці! Із завданням справилися. Із захистів ваших міні – проектів ми дізналися, при яких умовах і які ставляться розділові знаки.

  1.  Тренувальні вправи

У Назарія Яремчука було багато друзів. Серед них – Василь Зінкевич.  Перед вами на столі знаходиться текст «Слово побратиму по творчості». Сприйміть його натхненне прощальне слово душею… (у грамзаписі звучить виступ В. Зінкевича «Слово побратиму по творчості»).

Слово побратиму по творчості

Вельмишановне товариство! Добрий вечір!

Хоч цей вечір наполовину добрий: від радості результату і все – таки до печалі. Але хай він буде завжди у вашій родині добрим вечором, незалежно від того, як час розпорядиться в прийдешньому дні.

  Горджуся, що сьогодні ми разом тут, тому що він, Назарій Яремчук, є істинно національна гордість.

На згадку спадає день, коли мама Назара надіслала лист до композитора Левка Дутківського, художнього керівника «Смерічки». Ця проста жінка дякувала в слові уклінно композитору за те, що зумів прозріти в її синові талант. Вона і не знала, яка вага лягає на плече її сина.

   А він, зробивши перший крок на Вижницькій сцені, завжди йшов до нас. І прийшов на столичну сцену сьогодні. Дійсно, як би було доречно, щоб ця арка зустріла його сьогодні.

Назаре! Твій вихід, Назаре!

Ви знаєте: він свою зірку, траєкторію своєї зірки, окреслив вірною любов’ю до України. Вона, Україна, була його музою. Ось тому він був нам таким природним і зрозумілим у світах, як наша пісня українська. Він творив і стверджував те русло української пісні. І тому результат його живий як складова творчого процесу нашої національної культури України.

І тому сьогодні радісно, що дійсно наша ріка, повновода, пісенна, має силу, має прекрасних співців: від Дмитра Михайловича Гнатюка до синів Яремчука.

Кажуть: згасла зоря. Так, згасла зоря, але ніколи не згасне його дивна музика, його дивна пісня…( Василь Зінкевич).

  1.  Робота з текстом № 1
  2.  Визначте основну думку тексту.
  3.  Знайдіть ОЧР, з якою метою їх ужито в тексті.
  4.  Які ОЧР називаються поширеними й непоширеними? Наведіть приклади з тексту.
  5.  Якими сполучниками в даному тексті поєднані ОЧР?

Вчитель

Мудро кажуть люди: не у веселій розмові пізнаються друзі, а в радісні й гіркі часи. Серед друзів, що не зрадили у важкі хвилини, був у Назарія і Юрій Рогоза – поет, кінорежисер.

(звучить вірш Ю. Рогози « Памяті Н. Яремчука» у виконанні автора).

Пам’яті Назарія Яремчука

Зронивши небесні чари

В суєтні діла земні,

Застигла душа Назара

Краплиною в бурштині.

У нашім часі тривожнім,

То радісна, то сумна,

У слові  і серці кожнім

Застигла повік вона.

На стійках кав’ярень нових,

В безумстві травневих злив,

На сценах, на мікрофонах,

Що подихом він зігрів.

В ній буде відлуння болю

І радість буття п’янка,

Багато снаги і волі,

Краплина Яремчука.( Юрій Рогоза).

  1.  Робота з текстом вірша

Завдання по групам

  1.  1 група «Дослідники» - підкреслити ОЧР в 2 строфі.

2 група «Допитливі» - підкреслити ОЧР в 3 строфі.

3 група «Кмітливі» - підкреслити ОЧР в 4 строфі.

  1.  Знайти речення з кількома рядами ОЧР, визначити їх синтаксичну роль.

 

Вчитель  

Останній виступ Назарія відбувся  в   палаці   «Україна», в день пам’яті співака й композитора В, Івасюка. Яремчук виконав «Реквієм» Ю . Рибчинського.

  1.  Що таке « реквієм»? ( величальна скорботна пісня).

Примхлива доля розпорядилася так,що через кілька місяців цей твір прозвучав як данина памяті самому Назарію. Перед вами текст « Памяті друга» виразно прочитайте його.

                     Памяті друга

В терновому вінку мелодій

Навіщо йдеш у небеса?

На кого кидаєш, на кого

Пісенний наш осінній сад?

 

Чи справді там, за небокраєм,

Не знають наших кривд і мук,

Чи там так ангели співають,

Як наш Назарій Яремчук?

Пішов у синє небо він,

Мій брат по долі і по крові.

І стогне дзвін, сумує дзвін

В душі, і в музиці, і в слові.

2.3.  Завдання по групам

  1.  Визначити головну думку твору.
  2.  Вказати у тексті речення з ОЧ. ( 1 гр.- 1; 2 гр. – 2; 3 гр. 3;).
  3.  Записати останню строфу, виконати повний синтаксичний розбір.

Пішов у синє небо він,

Мій брат по долі і по крові. ( розповідне, неокличне, просте двоскладне, поширене відокремленою прикладкою, повне,).

І стогне дзвін, сумує дзвін

В душі, і в музиці, і в слові. (розповідне, неокличне, складне, друге речення ускл. ОО).

3.  Вправа коректор. «Виправте помилки»

1. ОіОіО                       1.  О проте О                   1. УС   ООО

2. ,іО,іО,іО                   2.  О або О                       2. УС   ООО …

3. О,іОО,іО                  3.  ,чи О, чи О                  3. УС а саме ООО  

     4.  Лови помилку.

       Знайдіть у реченні пунктуаційні помилки

  1.  Група «Дослідники» Не стало співця смерекового краю... Ця звістка приголомшує свідомість відмовляється сприймати те, що сталося 30 червня після важкої, виснажливої хвороби перестало битися серце народного артиста України, дипломанта Міжнародного фестивалю естрадної пісні "Братиславська ліра" та Всесвітнього фестивалю молоді і студентів Назарія Яремчука.
             Він згас раптово, як зірка на небосхилі. Тоді, коли цього ніхто не чекав. Коли почули про хворобу, всі молилися благали Господа Бога продовжити життя гетьману козацьких пісень. Але невблаганна смерть була сильнішою
    , і зробила свою, чорну справу.

     2. «Допитливі» Він був для мене дорогою людиною. Хоч, як кажуть, у житті, наче на довгій ниві. Були в нас перемоги, і поразки. Були світлі моменти, і творчі суперечки. Мені здається, що ми з Назарієм старалися створити ті твори, ту творчу атмосферу в "Смерічці", і той настрій, які підносили б дух наших слухачів пробуджували їхню ініціативу та мобілізовували б їхні невичерпні життєві можливості. Адже людина може так багато доброго зробити, коли захоче.

      3.  «Кмітливі» І ще мені хотілося б написати пісню про Назарія. Але я, як кажуть у таких випадках, не форсую події. Це має піти від душі від серця. У цій пісні я скажу: і про плинність нашого життя і про те, що треба поспішати робити людям добро і про те, для чого ми живемо на цьому світі і що маємо робити. І буде це тоді, коли Бог пошле мені творчу іскру, і в душі визріє її мотив.

     5. Спишіть, з’єднуючи лініями приклади і відповідні правила однорідності чи неоднорідності поданих означень.

1.  Білі, червоні троянди…                            ( епітети)

2. Високі білі троянди…                                ( конкретизує попереднє)

    3. Троянди білі, високі…                               ( після пояснювального слова)

    4. Ніжні, замріяні троянди…                         ( одна ознака)

    5. Вологі, у росі троянди…                            ( різні ознаки)

6.  Творча робота (завдання в групах)

1 гр. Незакінчені речення

Доповнити подані речення ОЧ.

Відійшов у вічність великий артист, але він житиме у…

У його піснях -…

Полетіли у світ широкий виколисані Назарієм пісні…

 

2 гр. скласти сенкан.

   Назарій Яремчук

   Унікальний, відданий

   Належав, творив, довів

   Не відвернувся від України

   Осяйний співець.

3гр. скласти речення за схемами

…О, і О, і О…  (Назарій Яремчук – великий артист, і прекрасна людина, і відданий син рідній Україні).

 …О, О, О, О, О.  (У нього Україна бриніла в голосі, в душі, у вроді, в долі, в таланті).

О, О, О – УС. ( унікальний талант, народний улюбленець, справжній митець – Назарій Яремчук стояв біля витоків сучасної української пісні).

7. Вирішення проблемних питань ( кожній групі по одному питанню)

1.  Чи можна вважати речення з однорідними членами конструкції типу:

На обличчя Назарія падало скупе-скупе сріблясто-голубе сяйво ночі.

2.  Поясніть, чому у наведеному реченні перед сполучниками, що повторюються, ставиться кома, а в інших не ставиться: Гнів і жаль, огонь і холод, несамовита радість і гірка туга охопили Назарієве серце.  Для мене він був і закон, і справедливість, і чесність, і перемога.

3.  Чому в реченні «Зеленню буйною, конваліями, кульбабками все заквітчала весна» хоч тут є слово все, однорідні члени речення, а двокрапка чи тире не ставиться.

V. Підсумок уроку.

Вчитель каже: «Я стверджую, що…», а учні, якщо погоджуються, піднімають зелену картку, якщо ні – червону. Кожне речення обговорюємо.

  1.  Це речення із безсполучниковим зв’язком:

Земля ще чорнішою стала від болю, від горя й розлуки.( ні).

  1.  Це речення із сполучниковим зв’язком:

З душі його співала і плакала Україна.( так).

  1.  Це речення з неоднорідними означеннями:

Терпкий тихий сум пізньої осені буде оповивати його долю впродовж усього життя.( так)

  1.  Це речення із змішаним зв’язком:

…Носив завжди,не забував, не замутив за все життя краплини.(ні)

  1.  Це речення з однорідними означеннями:

Назарій Яремчук говорив рівним, спокійним голосом. (так).

  1.  Це речення має узагальнююче слово, а зв'язок між ОЧР – безсполучниковий:

Подяка йому за все: за пісню, відданість, любов.(так).

Тестові завдання( на парті тестові завдання).

VI.  Заключне слово вчителя.

Згорає віск, але ніколи не згасне свічка Назарія Яремчука, яка дарує нам бентежність і святість. Він залишив нас багатими, тож бережімо це безцінне багатство, будьмо народом, гідним наших великих подвижників, одного з яких і маємо у постаті Назарія Яремчука. За любов належить любов. По смерті – також…Кліп С. Гіги «Яворина»  

Учні з груп читають  поезію « Ви  завесніли знов, мої Карпати»

Ви завесніли знов, мої Карпати,

До вас вже знов вертають соловї,

О, як я вас любив! Я міг за вас віддати

Все, що зумів за вік прожити на землі…

Пісні, мої пісні.. Не розгубіть, брати,

Не розгубіть їх – ні в зимі, ні в літі;

О, як я їх плекав! Я ними так страждав!

І тільки ними жив на білім світі.

Я вас любив, я так вас всіх любив!

Люблю і там, відкіль вже не вернуся.

А усмішку мою я в сонячну вплету,

І разом з сонцем вам щоранку усміхнуся.

(Сценка зустрічі друзів) 

Катерина Яремчук  

  1.  Пані Катерино, чи змирилися Ви з втратою Назарія?

Назар був людиною не лише дивної вроди, а й прекрасної душі. Очима говорив, а усмішкою заворожував.

Він шанував і любив свою родину, гордився старшим братом Дмитром.

А любов до рідної землі, до рідного народу була в ньому якоюсь глибинною, всепоглинаючою.

Я не можу змиритися з тим, що Назара немає, бо його присутність відчувається у хаті, у лісі, на тих стежках, що знав змалечку. Іноді мені здається, що він десь у світах і скоро має повернутись.  І справді, Назар прожив на цьому світі тільки мить.

Зате там, у космічних висотах, йому дарована вічність.

Василь Зінкевич

  1.  Пане Василю, скажіть, будь ласка, яким ви запам’ятали Назарія?

Назарій – це наша істинно національна гордість. Він вірно служив своїй музі, тому був для нас таким природним і зрозумілим, як і наша українська пісня.

І тому, результат нашої праці – живий.

Живий! Як і наша українська пісня

Вадим Крищенко

  1.  Вадиме Дмитровичу, Ви багато писали для Назарія, що найбільше запам’яталось?

За мною ходить, невідступно супроводжує його голос - неповторний, проникливий, своєрідний, вишитий українською інтонацією.

Коли це озвучення почалося? Може, того гіркотного липневого дня 1995р. коли я торкнувся його вже холодної руки.

Неповні 44 роки. Боже! Як це мало!

І як багато він зробив для всіх, хто мав щастя притулитися до його пісні, його голосу, його великої душі.

  1.  А яка пісня була останньою у вашій співпраці?

Остання пісня, яку записав Назарій Яремчук – «Забудеш» Ми написали її разом з Остапом Гавришем. І тепер, коли я вмикаю свій магнітофон, то чую Яремчукову - «Забудеш»

Він співає «Забудеш», а моя думка протестує – ніколи…» Може, сам голос цієї пісні і ходить за мною? (звучить пісня «Ми- українці»)

VII.  Оцінювання.

VIII.  Домашнє завдання (на вибір)

-  написати відгук про урок, вживаючи ОЧР;

-  написати твір – мініатюру « Пісенний дивосвіт буковинського соловія»,

   використовуючи ОЧР;

-  скласти діалог « Зустріч з Н. Яремчуком», використовуючи ОЧР.                           




1. I. Христианам необходимо молиться 1- Что можно совершить с помощью молитвы Молитва производит силу Моли
2. Державне право України
3. Общий обзор развития искусства Облик искусства Франции в XVII веке был образован взамиодействием двух течен
4. 3 Значение и содержание маркетинговых исследований
5. Теологическая теория учение о боге
6. Реферат - Высшая нервная деятельность
7. Внешняя и внутренняя отчетность на предприятиях
8. то может и не поверит в это
9. Доклад- Основные факторы оптимизации развития правового сознания в Украине
10. тематизированный план для будущего развития ИСККОН
11. Контрольная работа 11
12. І Вузол комбінований блоку детектування спектрометра АКП 3 Економічне обгрунтування Лит
13. нового журнализма
14. Здания возводимые на просадочных грунтах
15. Мы с Люшей только что вернулись от наших друзей Соловьевых живущих в соседнем подъезде ~ с ними провожали
16. Основные способы повышения эффективности автомобильного транспорта Существуют 2 основных направления
17. Лекция 15 Исследование движения машинного агрегата
18. по теме Архитектуре компьютера 1
19. тема изучается в 79 классах по учебнику Информатика А
20. реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук Харків ~.