Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
PAGE 7
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства охорони здоровя України _______________ № ______ |
КЛІНІЧНИЙ ПРОТОКОЛ ЛІКУВАННЯ ЕКСТАКРАНІАЛЬНИХ
ГЕРМІНОГЕННИХ ПУХЛИН У ДІТЕЙ
МКХ 10 С.56
МКХ 10 - С.62
Злоякісні герміногенні пухлини типові дизонтогенетичні солідні новоутворення дитячого віку. Зустрічається ураження як статевих органів, так і екстрагонадна локалізація. Складають близько 3 % всіх злоякісних пухлин у дітей. Частота виникнення 4,2 випадки на 1 млн дитячого населення. Співвідношення хлопчиків до дівчат у захворівши складає 1 : 2. Вікові піки захворюваності: екстрагонадна локалізація діти віком до 3 років; ураження яєчників дівчата у віці 10 15 років; пухлини яєчок хлопчики до 1 року життя і після пубертатний період. Для герміногенних новоутворень характерна спадкова схильність. В цих випадках відмічається висока частота білатерального ураження статевих органів, виникнення пухлини в ранньому віці. Близько 40 % герміногенних пухлин складають новоутворення крижово-куприкової ділянки, 28 % - пухлини яєчників, 9 % - яєчок. У 7 % пухлина локалізується в середостінні (переважно передньому), у 4 % - в ретроперитонеальному просторі, у 4 % - в області голови та шиї. Метастазування переважно гематогенне (в печінку, легені, кістки). При пухлинах статевих органів відмічається метастатичне ураження лімфатичних вузлів (лімфогенне метастазування).
Лікування герміногенних пухлин комплексне, і залежить від локалізації та стадії захворювання. Застосовується поліхіміотерапія, оперативне видалення первинної пухлини та метастазів, у деяких випадках застосовують променеву терапію для локального контролю.
Використання сучасних хіміотерапевтичних засобів, активна хірургічна тактика дала певні результати, і дозволила досягти загальної виживаності 97 % у пацієнтів I стадії, 86 % - II стадії, 83 % - III стадії, та 70 % - пацієнтів IV стадії.
Нижче викладена стратегія лікування, розроблена з урахуванням рекомендацій протоколу «POG/CCG-8882, MAKEI 96».
Лікування за протоколом проводиться дітям віком від 0 до 18 років з вперше встановленим, морфологічно підтвердженим діагнозом герміногенної пухлини.
Діагностика
а) первинне обстеження
Метою первинного обстеження є:
- встановлення морфологічного діагнозу (верифікація);
- встановлення стадії захворювання;
- встановлення групи ризику (терапевтичної групи).
Морфологічний діагноз повинен встановлюватись тільки на основі гістологічного дослідження тканини пухлини, отриманої шляхом пункційної чи відкритої біопсії. В разі виникнення сумніву, рекомендовано провести імуногістохімічне дослідження.
Обєм первинного обстеження:
1.Соматичне обстеження:
2.Лабораторні дослідження:
3.Інструментальні методи дослідження:
- УЗД органів черевної порожнини, тазу (розміри та обєм* пухлини перед початком лікування і перед операцією);
- Rö графія органів грудної порожнини у 2-х проекціях, кісток тазу при тазовому розміщенні;
- екскреторна урографія;
- КТ сканування черевної, грудної порожнин, тазу (з обовязковим болюсним контрастуванням);
- ЕКГ, ЕхоКС;
- Остеосцинтиграфія (три тазовому розміщенні, чи ознаках ураження кісток скелету).
* Визначення об'єму пухлини: a X b Х с Х 0,523 = см³ (а довжина, b ширина, с - висота).
б) етапне обстеження
Метою етапного обстеження є:
Для оцінки відповіді рекомендується застосовувати методи, які використовувались при первинній діагностиці (для коректного порівняння).
в) заключне обстеження
Метою заключного обстеження є:
Для оцінки ремісійного статусу рекомендується застосовувати методи, які використовувались при первинній діагностиці (для коректного порівняння).
Стадіювання (Дивись Додаток 1)
Стратегія лікування (План лікування дивись Додаток 2)
У всіх випадках рекомендоване первинне оперативне втручання.
У пацієнтів із I стадією захворювання після повного видалення пухлини, при нормалізації рівня пухлинних маркерів, лікування завершується.
У пацієнтів із II стадією після первинної операції/біопсії проводиться 4 блоки хіміотерапії. Пацієнти, у яких після закінчення 4 блоків спостерігається повна ремісія (нормалізація рівня пухлинних маркерів, відсутність резидуальної пухлини за даними променевих методів обстеження), лікування завершується. При утриманні чи наростанні рівня пухлинних маркерів, виявленні методами променевої діагностики залишкової пухлини, рекомендована операція повторного огляду. При підтвердженні ремісії - лікування завершується, при виявленні життєздатної пухлини призначається ще 2 блоки аналогічної ХТ. Пацієнти, у яких після закінчення 6 блоків спостерігається повна ремісія, лікування завершується. При утриманні чи наростанні рівня пухлинних маркерів, чи виявленні залишкової пухлини, рекомендована операція повторного огляду. При підтвердженні ремісії - лікування завершується, при виявленні життєздатної пухлини призначається терапія другої лінії.
У пацієнтів із III - IV стадією після первинної операції/біопсії проводиться 4 блоки хіміотерапії та повторна операція (з одночасним чи послідовним видаленням метастатичних вогнищ). При підтвердженні ремісії - лікування завершується, при виявленні життєздатної пухлини призначається ще 2 блоки аналогічної ХТ. Пацієнти, у яких після закінчення 6 блоків спостерігається повна ремісія, лікування завершується. При утриманні чи наростанні рівня пухлинних маркерів, чи виявленні залишкової пухлини, рекомендована операція повторного огляду. При підтвердженні ремісії - лікування завершується, при виявленні життєздатної пухлини призначається терапія другої лінії.
Оперативне лікування
Хірургічне лікування є обовязковим компонентом. Оперативному лікуванню в ранні терміни підлягають і діти з доброякісними герміногенними пухлинами, через високу ймовірність іх малігнізації.
При екстрагонадному розміщенні пухлини, первинне оперативне втручання передбачає: а) повне, або часткове видалення пухлини, уражених лімфовузлів; б) у випадку неоперабельності біопсію пухлини і реґіонарних лімфатичних вузлів. пухлина видаляється єдиним блоком із оточуючими тканинами та клітковиною. Краї резекції, підозрілі на пухлинні залишки місця, підозрілі на уражені лімфовузли беруть на біопсію.
При пухлинах яєчок виконують орхфунікулектомію, при підтвердженні ураження лімфатичних вузлів здухвинно-пахову лімфаденектомію. Лімфаденектомія заочеревинних лімфовузлів у дітей не проводиться, оскільки не покращує віддалених результатів.
При пухлинах яєчників проводять:
Метастатичні вогнища повинні видалятись після 4 блоків хіміотерапії, якщо це можливо та не приводить до інвалідизації пацієнта.
!NB. Для встановлення повноти ремісії рекомендовано проведення операції повторного огляду. Під час операції видаляються та беруться на дослідження усі підозрілі на пухлинні залишки тканини, підозрілі на уражені лімфатичні вузли.
Хіміотерапія
У дітей з неоперабельними формами герміногенних пухлин, чи при необхідності проведення травматичних інвалідизуючих операцій, на першому етапі лікування (після верифікації) проводять неоадювантну хіміотерапію.
У запропонованій лікувальній програмі рекомендовано застосовувати блок «РЕВ» як для неоадювантної, так і для адювантної ХТ. Схему хіміотерапевтичних блоків дивись Додаток 2.
Умови для початку блоків ПХТ
1. Задовільний загальний стан (індекс Карновського більше 50).
2. Відсутність гострого інфекційного процесу.
3. Лейкоцити більше 2 х 109/л, гранулоцити більше 0,5 х 109/л.
4. Тромбоцити більше 50 х 109/л.
5. Гемоглобін більше 70 г/л.
6. Кліренс креатиніну не менше 70 мл/хв/1,73м2.
Особливості дозування:
Дітям віком менше 2 років проводять перерахунок доз препаратів на кілограм маси тіла (1 м2 = 30 кг).
Рекомендовані інтервали між блоками 21 день (від дня 1 попереднього блоку до дня 1 наступного). Допускається затримка наступного блоку на 1 тиждень (у звязку із токсичністю). У такому випадку модифікація доз препаратів у наступних блоках не проводиться.
Модифікація доз препаратів в залежності від токсичності.
Додаток 1. Стадіювання (CCG/POG)
Герміногенні пухлини яєчників
Стадія |
Характеристика |
I |
Пухлина обмежена одним чи двома яєчниками. Капсула яєчника не уражена. Пухлинні клітини в перитонеальній рідині не визначаються. |
II |
Пухлина виходить за межі капсули яєчника, видалена повністю, або частково, залишкова пухлина ≤ 1,5 см в діаметрі. Реґіонарні л/в 1 порядку уражені, але ≤ 2 см в діаметрі. Пухлинні клітини в перитонеальній рідині не визначаються. |
III |
Пухлина не видалена, або видалена частково, залишкова пухлина > 1,5 см. Метастатичне ураження реґіонарних л/в 1 порядку (розмір > 2,0 см) і/або метастази в ретроперитонеальні л/в, в процес втягнуті суміжні органи (сечовий міхур, кишечник, сальник і ін.). Пухлинні клітини визначаються в перитонеальній рідині. |
IV |
Відділені метастази (печінка, легені, кістки та ін.). |
Герміногенні пухлини яєчок
Стадія |
Характеристика |
I |
Пухлина обмежена яєчком. Пухлина повністю видалена, регіонарні л/в не уражені, пухлинні маркери в межах норми, або нормалізуються в післяопераційному періоді. |
II |
Пухлина проростає оболонки яєчка, але видалена повністю. Поширюється по сімяному канатику ≤ 5 см від проксимального кінця, або метастазує в ретроперитонеальні л/в, їх розміри ≤ 2 см в діаметрі і/або підвищений рівень пухлинних маркерів в післяопераційному періоді. |
III |
Масивне ураження ретроперитонеальних л/в, , їх розміри > 2,0 см. |
IV |
Відділені метастази (печінка, легені, кістки та ін.). |
Злоякісні герміногенні пухлини позагонадної локалізації
Стадія |
Характеристика |
I |
Пухлина повністю видалена, регіонарні л/в не уражені, пухлинні маркери в межах норми, або нормалізуються в післяопераційному періоді. |
II |
Пухлина видалена повністю чи частково, з невеликим залишковим компонентом, але є ураження реґіонарних л/в. |
III |
Пухлина видалена частково, з великим залишковим компонентом, або неоперабельна. |
IV |
Відділені метастази (печінка, легені, кістки та ін.). |
Додаток 2. План лікування
I спостереження
II спостереження
III
IV спостереження
Стадії 2-га лінія
2-га лінія
Режим хіміотерапії «РЕВ»
Цисплатин 20 мг/м2/день 1-5 дні як 1 годинна в/в інфузія
Етопозид 100 мг/м2/день 1-5 дні як 1 годинна в/в інфузія
Блеоміцин 15 мг/м2/день 1 день як коротка болюсна інфузія
Для дітей молодших 12 місяців:
Цисплатин 0,7 мг/кг
Етопозид 3 мг/кг
Блеоміцин 0,5 мг/кг
Додаток 3. Критерії оцінки відповіді
Ремісійний статус |
Первинна пухлина |
Метастази |
Повна відповідь (ПВ) |
Відсутність пухлини |
Відсутність пухлини Пухлинні маркери в нормі |
Часткова (неповна) відповідь (ЧВ) |
Зменшення пухлини більше ніж на 50 %, всі метастази зменшились більше ніж на 50 %, не виявляється нових вогнищ, зменшились рівні пухлинних маркерів. |
|
Стабілізація (С) |
Зменшення пухлини та метастатичних вогнищ менше ніж на 50 %, не виявляється нових вогнищ, зменшились, але не змінились рівні пухлинних маркерів. |
|
Прогресування (П) |
Нові пухлинні вогнища, розростання пухлинного вогнища більше, ніж на 25%, збільшується рівень пухлинних маркерів. |
Додаток 4. Диспансерне спостереження
Вид обстеження |
1-й рік |
2-й рік |
3 - 5-й роки |
Антропометрія |
Кожен місяць |
Кожні 4 міс |
Кожні 6 міс |
Клінічне обстеження (при ураженні куприка ректальне обстеження) |
Кожен місяць |
Кожні 2 міс |
Кожні 3 міс |
УЗД |
Кожен місяць |
Кожні 2 міс |
Кожні 3 міс |
КТ/МРТ з контрастом |
Кожні 2 міс |
Кожні 4 міс |
Кожні 6 міс |
Аудіограма, ЛОР |
Кожні 6 міс |
Кожні 6 міс |
Кожні 6 міс |
Лабораторне обстеження (кліренс креатиніну, Mg, P) |
Кожен місяць |
Кожні 4 міс |
Кожні 6 міс |
Пухлинні маркери |
Кожен місяць |
Кожні 4 міс |
Кожні 6 міс |
Директор Департаменту материнства,
дитинства та санаторного забезпечення Р.О. Моісеєнко