Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
ПРОЦЕСИ ЕКСТРАКЦІЇ
1.Суть процесу екстракції.
2. Фактори, що впливають на процеси екстракції.
3. Апарати для проведення процесу екстракції.
1.Суть процесу екстракції.
Екстрагування (екстракція) - це процес добування з неоднорідної за складом твердої чи рідкої речовини одного чи декількох його компонентів за допомогою розчинника (екстрагента). Апарат, в якому проводиться процес екстрагування, зветься екстрактором.
У харчових виробництвах екстрагування використовується для добування цукру з буряка, рослинного масла з олійного насіння. Екстракція використовується у виробництві спирту, вина, молочної кислоти та інших харчових продуктів. У виробництві продукції громадського харчування
екстрагування застосовується при отриманні бульйонів, відварів, кави, чаю, різних напоїв. Екстрагування може відбуватися як у рідину (воду), так і в жир (під мас пасерування овочів).
Залежно від агрегатного стану фаз розрізняються ектрагування у системі тверде тіло рідина, якщо одна з фаз становить тверду речовину, екстракцію у системі рідини рідина, якщо обидві фази є рідкими.
Одним з найбільш розповсюджених способів вилучення корисних речовин із харчової сировини є екстрагування.
Екстракцією називається вилучення зі складної за своїм складом речовини одного або декількох компонентів за допомогою розчинника, що має вибіркову здатність розчиняти тільки речовину або речовини, Ідо підлягають екстрагуванню.
Екстракція може бути однократною, коли екстрагент додається в один прийом, і дробовою додавання екстрагенту проводиться порціями в декілька прийомів. Для оцінки ступеня вилучення необхідно порівняти отриману масу речовини з теоретично можливою.
У харчових виробництвах екстрагуванню частіше піддають сировину рослинного походження, наприклад фрукти, насіння олійних культур, цукровий буряк і т.п. За фізичними властивостями ця сировина відноситься до твердих тіл.
Говорячи про визначення екстракції, треба зазначити, що під нього підпадають і процеси розчинення. Різницею є тільки те, що при розчиненні тверда речовина може перейти в розчин цілком, а при екстракції завжди залишається істотна частина твердого тіла, нерозчинна в екстрагенті.
Рослинну сировину перед екстрагуванням дроблять або розрізають на дрібні шматочки чи стружку. При цьому частина клітин на новоутвореній поверхні ушкоджується і внутрішньоклітинна речовина відразу переходить у екстрагент. Більшість клітин у шматку залишаються цілими, а речовина, що вилучається, дифундує через клітинні мембрани в екстрагент. Таким чином, основна частина речовини з рослинної сировини в екстрагент переноситься за рахунок дифузії.
Процес екстрагування можна здійснити, зануривши підготовлену сировину в рідкий екстрагент. У цьому процесі концентрація речовини в сировині безупинно зменшується, а в екстрагенті збільшується. Процес закінчиться, коли концентрація зрівняється. Швидкість процесу значно зростає при перемішуванні.
Інший тип процесу екстрагування реалізується при фільтруванні екстрагента через нерухомий шар сировини. Процес цей несталий і при визначеній тривалості може закінчитися практично повним вилученням речовини із сировини.
Існує також процес екстрагування, при якому сировина і екстрагент безупинно переміщаються в протитоку. При цьому в кожнім перетині апарату встановлюється постійна різниця концентрацій, що відповідає стаціонарному режимові.
У загальному вигляді процес екстрагування рослинної сировини можна розбити на чотири стадії:
1) проникнення екстрагента в пори рослинної сировини;
2) розчинення вилучаємо! речовини екстрагентом;
3) дифузійний перенос вилучаємої речовини до поверхні частки сировини;
4) перенос вилученої речовини з поверхні сировини в рідку фазу екстрагент.
При екстрагуванні соковитої рослинної сировини враховують швидкість переносу усередині шматка (внутрішня дифузія) та швидкість переносу з поверхні в навколишню рідину (зовнішня дифузія). У залежності від величини опору процес може протікати по-різному.
У першому випадку швидкість зовнішньої дифузії перевищує швидкість внутрішньої.
Екстракцію із твердої фази використовують для отримання концентрованих розчинів, мясних і рибних бульйонів, кави, чаю. При варінні мяса, риби, мясокостної сировини екстрагуються азотисті аромато - та смакоутворюючі речовини. В бульйони переходять мінеральні речовини, білки та жири.
Екстрагування відбувається при варінні та смаженні риби, мяса та овочів з використанням різних прянощів, а також в процесі приготування соусів та приправ. При цьому смакові і ароматичні речовини з прянощів екстрагуються в бульйони та відвари. При варінні овочів, фруктів та ягід відбувається фарбування води. Екстрагування використовують при отриманні харчових барвників з рослинної сировини. Не рекомендується залишати мясо, рибу та деякі види овочів та фруктів, що досягли кулінарної готовності в бульйоні, жирі і воді при підвищенні температури, так як при цьому може відбуватися самовільне екстрагування цінних компонентів.
Цей процес здійснюється в апаратах з активним перемішуванням фаз. Якщо говорити про внутрішню дифузію, то треба нагадати про рослинну клітину, яка містить внутрішньоклітинну рідину (вакуоль), оточену складною оболонкою. Остання складається з двох мембран, між якими знаходиться протоплазма. Перенос речовини з внутрішньо-клітинної рідини за межі клітини здійснюється за рахунок молекулярної дифузії через цю багатошарову оболонку. Рослинні клітини щільно оточені іншими клітинами. Речовина з внутрішніх клітин повинна дифундувати через ці клітини. Максимально спрощена картина переносу усередині подрібненої сировини свідчить про великій опір внутрішньої дифузії. Для зменшення опору подрібнену сировину піддають тепловій або хімічній обробці, а іноді впливові електричного струму. В результаті цих обробок протоплазма клітин денатурує і різко зростає проникність оболонки.
Через малі розміри клітин (550 мкм) і ще більш менші розміри пор, по яких переноситься речовина, швидкість молекулярної дифузії навіть після попередньої обробки сировини набагато менша, ніж швидкість молекулярної дифузії цієї ж речовини в чистій речовині.
Процес екстрагування, який супроводжує теплову обробку продуктів у громадському харчуванні має деякі особливості . Як вже відзначалося, під час варення основним способом або смаження, у воду або жир переходить значна кількість поживних речовин, в тому числі й ароматичні речовини. При цьому якщо в супі або соусі варять ароматичне коріння, ріпчасту цибулю, то утворені ефірні масла переганяються з водяною парою і в значній кількості втрачаються. Під час смаження і пасерування цих продуктів ароматичні речовини розчиняються в жирі, який практично не дає пари, і втрати значно зменшуються. Так, наприклад, ефірні масла більшості ароматичних корінців киплять за 130...150 °С, і тому вони в жирових розчинах зберігаються, а з водяною парою значна частина їх переганяється вже за 98 °С. Під час пасерування томату, моркви у жир переходять фарбуючі речовини (лікопін, каротин).
Відзначимо деякі особливості варення м'яса і риби з точки зору масообміну, то при цьому відбувається. З м'яса і риби у довкілля переходять розчинні білки (коагулюючі і некоагулюючі), що виділяються на початку нагрівання, мінеральна сіль, жир і екстрактивні речовини (азотисті і безазотисті). Екстрактивні речовини м'яса і риби зумовлюють смак і сокогонну дію бульйонів, тому практично важливим є вибір такого режиму варення, під час якого найбільша кількість цих речовин переходить у розчин. Більша кількість гкстрактивних речовин переходить в розчин у тому випадку, коли м'ясо заливають холодною водою, нагрівають до кипіння і варять на слабкому кипінні. Під час занурення м'яса в гарячу воду і подальшому варенні за 85...90 °С білки м'яса утворюють більш ніжні згустки, утримують більше вологи, менше екстрактивних речовин і білків переходить у розчин. М'ясо під час такої обробки виходить ніжне, смачне і більш соковите.
Помітимо, що екстрактивні речовини в концентрованому м'ясокістковому бульйоні складають до 60 % від загальної кількості сухих речовин бульйону.
Під час смаження з м'яса в навколишнє середовище переходить менше розчинних речовин, ніж під час варення. Пояснюється це двома причинами. Як відзначалося раніше, під час смаження м'ясо прогрівається до 80...85 °С. У зв'язку з цим мускульні білки тужавіють менше, ніж під час варення, і відокремлюють в навколишнє середовище менше води з розчиненими в ній речовинами. Крім того, під час смаження з поверхні м'яса частина вологи випаровується.
2. Фактори, що впливають на процеси екстракції.
І. Підбір розчинника. До нього існує низка вимог: розчинник повинен добувати з продукту тільки потрібний компонент, забезпечувати максимальну швидкість розчинення, бути чистим і однорідним, щоб не псувати отримуваний продукт, мати як можна нижчу температуру кипіння, не залишати запахів, не спричиняти корозію обладнання, бути дешевим. У харчовій промисловості як екстрагент використовується вода (екстрагування цукру з буряка, кави, цикорію), спирт, водоспиртова суміш для отримання настоїв у лікеро-горілчаному і пивобезалкогольному виробництві, бензин, бензол, дихлоретан ( у маслоекстракційному виробництві). У громадському харчуванні в ролі екстрагентів виступають вода, харчові жири. При приготуванні чаю вода не повинна бути жорсткою і не містити багато заліза.
2. Ступінь подрібнення.. Подрібнення продукту призводить до збільшення поверхні його контракту з екстрагентом. При отриманні бульйонів із
мясо - кісткової сировини розмір частинок продукту повинен бути 5...6см. Це забезпечить високу ефективність екстрагування і якість продукту. У приготуванні кави ступінь подрібнення впливає на ефективність пронесу. Встановлено, що кількість екстрактивних речовин, що переходять у воду, збільшується майже в 1,5 рази при використанні кави, подрібненої до 200мкм. порівняно з кавою, частинки якої мають розмір 800мкм.
3. Температури проведення процесу. Підвищення температури збільшує швидкість внутрішньої дифузії, що прискорює весь процес екстрагування.
4. Величина тиску. 3 підвищенням тиску екстрагування прискорюється.
5. Кількість розчинника. Збільшення кількості розчинника призводить до більш повного екстрагування речовини. Однак кількість розчинника має бути оптимальною, щоб забезпечити повноту процесу і в той же час не викликати екстрагування домішок.
6. Тривалість екстрагування. З її зростанням підвищується виділення розчинних компонентів, але зменшується продуктивність апаратів.
3. Апарати для проведення процесу екстракції.
Для проведення процесу екстрагування можуть бути використані стрічкові і колонні екстрактори, фонтануючі кавоварки.
У стрічковому екстрактові, що використовується у виробництві розчинних масел, спеціально підготовлений подрібнений продукт надходить на перфоновану стрічку транспортера і взаємодіє з ексрагентом, який надходить зверху через розпилювачі. Екстрагент проходить через шар продукту, видобуває з них масло і стікає у збірник. Потім відцентрований насос подає цей ще слабко
насичений маслом екстрагент у наступну зону обробки продукту, то дозволяє отримати ще більш насичений екстрагент. У результаті з правої частини екстратора отримують екстракт, а з лівої - залишок, що не містить масла
Екстрактор колонного типу складається з завантажувальної колони, горизонтальної ланки і екстракційної колони. Всередині колони розміщені перфовані шнеки, які переміщують сировину, пропускаючи при цьому через витки екстрагент. Для попередження обертання матеріалу разом зі шнеком і забезпечення поступального руху колона всередині обладнана планками. Верхня частина завантажувальної колони виконана у вигляді конусу і закінчується циліндричним декантатом, в якому відбувається фільтрування екстракту в шарі матеріалу і відстоювання його.
У громадському харчуванні для приготування кави застосовують різноманітного виду кавоварки, які працюють по фонтануючому та фільтраційному принципах. За фільтраційним принципом процес може відбуватися однократним і багатократним фільтруванням киплячої води через шар меленої кави. Схему кавоварки фонтануючого типу періодичної дії наведено на рисунку. Кипляча вода з паровими бульбашками з кип'ятильника, що обігрівається електронагрівачами 7, по циркуляційній (фонтануючій) трубці 6 спрямовується вгору, ударяється об відбивач 5 і рівномірно омиває мелену каву, розташовану на сітці 4. При цьому вона екстрагує з кави харчові та ароматичні речовини і стікає в нижню частину резервуару 3. Розбір отриманого напою здійснюється через патрубок 2.
Контрольні питання:
1. Сутність і теоретичні основи процесу екстракції.
2.З яких етапів складається процес перенесення маси в системі тверде тіло рідина ?
3.Проаналізуйте фактори, що впливають на процес екстракції.
4.Охарактеризуйте апарати для проведення екстракції.
5. При приготуванні кави отримали досить міцний, але холодний і не досить смачний напій. Яка може бути причина, як її усунути ?
6. При приготуванні кави отримали ненасичений і не досить смачний напій. Яка може бути причина, як її усунути ?
Рис. Схема стрічкового Рис. Схема колонного Рис. Схема кавоварки:
фонтануючої екстрактора : екстрактора :
1 розпилювач екстрагента ; 1 планка ; 2 шнек ; 3 екстрак- 1 кипятильник ; 2
2 бункер ; 3 стрічка транспор- ційні колони ; 4 бункер ; 5 гори- патрубок для виходу
теру ; 4 насос ; 5 збірник зонтальна частина кави; 3 корпус;
4 сітка для кави; 5
відбивач; 5
фонтануюча труба; 7
електронагрівач; 8
патрубок для подачі
води