Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Київська міська державна адміністрація
Київський міський центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, керівників державних підприємств, установ та організацій
Грицяк І.А.
Дидактичні матеріали
до вивчення слухачами історії, правової системи та інституцій Європейського Союзу
Київ 2005
Укладач: Грицяк Ігор Андрійович докторант кафедри державного управління і менеджменту Національної академії державного управління при Президентові України
Верстка: Турло Люсьєна Володимирівна методист Центру
Рекомендовано навчально-методичною радою Київського міського центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, керівників державних підприємств, установ та організацій.
Протокол від 06 квітня 2005 року №1
ЗМІСТ
[1] [2] Хронологія розширення Європейського Співтовариства [3] СТРУКТУРА ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ [4] ПРАВО ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ (у широкому розумінні) [5] ПРАВО ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ (у вузькому розумінні) [6] ТИПОВІ ПРАВОВІ АКТИ ЄВРОПЕЙЬКОГО СОЮЗУ [7] ВИДИ ПРАВОВИХ АКТІВ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ [8] Правова система Європейського Союзу [8.1] засновницькі (або установчі) Договори; [8.2] додані протоколи та декларації; [8.3] договори та акти, що видозмінюють інституційну систему; [8.4] договори та акти, що вносять зміни та доповнення до бюджетних процедур; [8.5] договори та акти про прийняття нових держав членів. [8.6] Похідне (вторинне) законодавство складають: [8.7] типові акти: [9] СПЕЦІАЛЬНІ АКТИ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ [10] АКТИ ОРГАНІВ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ [11] ІНСТИТУЦІЇ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ [11.0.0.1] Особливості діяльності: [12] ОСНОВНІ ФУНКЦІЇ І ІНСТИТУЦІЇ ЄС [13] ДОПОМІЖНІ ФУНКЦІЇ ІНСТИТУЦІЇ ЄС |
1950
9 травня Під впливом ідей Жана Моне французький міністр
закордонних справ Роберт Шуман закликає Францію, ФРН та інші європейські країни передати координацію виробництва вугілля та сталі єдиному наднаціональному органу.
1951
18 квітня Бельгія, Італія, Люксембург, Нідерланди, ФРН та Франція підписують Паризький договір про створення ЄОВС.
1952
15 липня Внаслідок ратифікації національними парламентами всіх шести країн набирає чинності Паризький договір про створення ЄОВС. Тимчасовим місцем перебування штаб-квартири керівного органу Об'єднання обирають Люксембург.
1957
25 березня Країни - члени ЄОВС - підписують Римський договір про заснування ЄЕС та Євратому.
Метою Римського договору є:
1958
1 січня Римський договір набирає чинності. Штаб-квартири ЄЕС та Комісій Євратому розташувалися в Брюсселі, а інші установи ЄЕС та Євратому - в Страсбурзі та Люксембурзі.
1965
8 квітня Підписання угоди про об'єднання виконавчих органів трьох Співтовариств (ЄЕС, ЄОВС та Євратому). Угода набирає чинності 1 липня 1967 року.
1986
17 лютого Підписання Єдиного Європейського Акту (набере чинності 1 липня 1987 року). Цей акт:
1991
11 грудня Підписання Маастрихтського договору про створення Європейського Союзу.
Визначено три "стовпи", що на них віднині триматиметься об'єднана Європа:
1993
1 листопада Офіційно набирає чинності Маастрихтський договір - засновано Європейський Союз.
1997
16-17 червня Ухвалено Амстердамський договір Європейською Радою
2 жовтня Договір підписали міністри закордонних справ держав-членів
1999
1 травня Амстердамський договір набрав чинності
Доповнюючи попередні засновницькі договори, Амстердамський договір:
посилив захист прав і свобод людини;
розширив сферу соціальної політики ЄС;
розвинув інститут європейського громадянства;
вніс поправки в інституційну систему ЄС (розширив повноваження Європарламенту і підвищив його роль у формуванні Євро комісії);
розширив сферу прийняття рішень у Раді Міністрів кваліфікованою більшістю;
розширив повноваження Голови Комісії;
посилив відкритість у процесі прийняття рішень у ЄС, запровадив поняття гласність;
зміцнив механізм спільної зовнішньої та безпекововї політики;
поставив за мету перетворити зони ЄС у зону свободи, безпеки й справедливості, де забезпечено вільне пересування людей.
2001
28 лютого Підписано главами держав-членів або урядів держав-членів ЄС Ніццький договір
2003
1 лютого Ніццький договір набрав чинності.
Його основна мета реформування інституційної системи ЄС у звязку з розширенням ЄС.
2001
лютий Робота над проектом Договору про запровадження Конституції для Європи
2003
червень-
липень Проект Договору був прийнятий Європейським Конвентом за основу.
2003
грудень “провалено” підписання проекту Договору на Самміті ЄС;
2004
18 червня узгоджено остаточний текст Конституції ЄС;
29 жовтня підписано Договір та Заключний акт про запровадження Конституції для Європи главами держав-членів у Римі 29 жовтня 2004 р.
2005
січень ухвалено проект Конституції для Європи Європейським Парламентом і передано на ратифікацію державам-членам ЄС протягом 2-х років.
18 квітня Бельгія, Італія, Люксембург, Нідерланди, ФРН та Франція утворюють Європейське обєднання вугілля і сталі (Паризький договір про створення ЄОВС).
1957
25 березня Країни - члени ЄОВС утворюють Європейське економічне співтовариство та Європейське співтовариство з атомної енергії (Римські договори про заснування ЄЕС та Євратому).
1961
31 липня Ірландська Республіка (нейтральна держава) звертається із запитом про вступ до ЄЕС.
9-10 серпня Великобританія і Данія заявляють про намір звернутися із заявою про вступ до ЄЕС. Відповідні переговори починаються у листопаді.
1967
1 січня
10 травня Великобританія, Данія та Ірландія вдруге звертаються з проханням про вступ до ЄС, а 21 червня заяву на вступ подає і Норвегія.
1972
22 січня Данія, Ірландія, Норвегія і Великобританія підписують угоду про вступ до ЄЕС. На референдумі 26 вересня норвежці висловлюють свою незгоду.
1973
1 січня Офіційний вступ до ЄЕС Великобританії, Данії та Ірландії, для яких встановлено 5-й річний перехідний період.
1976
7 липня Офіційний початок переговорів про вступ Греції до ЄЕС.
1977
28 березня Португалія, а за нею, 28 липня, й Іспанія, подають заяви про вступ до ЄС.
1981
1 січня Греція стає десятим членом ЄЕС.
1986
1 січня Іспанія та Португалія вступають до ЄЕС. Населення 12 держав-членів ЄЕС становить 321 мільйон чоловік.
1987
14 квітня Туреччина звертається з проханням про вступ до ЄЕС.
1995
1 січня Австрія, Фінляндія та Швеція вступають до Європейського Союзу.
2004
1 травня Польща, Угорщина, Чехія, Словаччина, Литва, Латвія, Естонія, Словенія, Кіпр і Мальта вступають до Європейського Союзу.
ВСІ ПРАВОВІ НОРМИ ЄС (acquis communautaire)
Включаючи:
(Договори заснування)
(Правові акти для забезпечення ефективності Договорів заснування)
Право Європейського Союзу у широкому розумінні усі правові норми, що діють у Євросоюзі; вони ще мають назву acquis communautaire (надбання ЄС), що охоплює все набуте Європейським Союзом у правовому і політичному розумінні і зафіксоване документально приблизно на 80 000 сторінках.
Право ЄС включає:
Право Європейського Союзу у вузькому розумінні це правові норми первинного і похідного (або вторинного) законодавства.
Первинне законодавство складають:
Принципи права Європейського Союзу це неписані джерела права, які походять від судової винахідливості і застосовуються суддею у відповідності до спільних цінностей та норм, що становлять конституційну філософію та політику судочинства.
Типологія основних принципів права ЄС:
1.2. Індивідуальні права, повязані із захистом особистого і сімейного життя, житла та кореспонденції, релігійними свободами.
1.3. Права, безпосередньо повязані з економічним та соціальним життям (право приватної власності, право вільного здійснення економічної діяльності, захист комерційної таємниці, право на участь у профспілках).
14. Права, повязані із свободою слова.
2. Принципи, що витікають з правового Співтовариства
2.1. Прагнення Суду ЄС забезпечити функціонування Європейського Союзу як правового Співтовариства привело до впровадження в правопорядок ЄС обовязку суворого дотримання принципів, притаманних будь - якій правовій системі, організованій за зразком поваги до права. В цьому контексті можна згадати принцип судового захисту, який поділяється на низу “підпринципів”:
2.2. До цієї категорії відносяться також принципи, повязані з правом на ефективний судовий захист і правом на неупереджений процес.
2.3. Можна також трактувати як прояви дотримання права принципи:
3. Структурні принципи
На відміну від попередніх, ці принципи не мають безпосередньо на меті забезпечення захисту громадян ЄС чи підсудних, навіть якщо вони непрямим чином можуть мати такі наслідки. Мова іде про принципи, які певною мірою відображають економічну і політичну структуру Співтовариства.
3.1. Принципи конституційного характеру це регуляторні принципи, що керують розподілом компетенцій.
Зокрема, це принципи:
3.2. Принципи економічного характеру головним чином відповідають основним принципам вільного пересування і недискримінації та доповнюються принципами вільної конкуренції та єдності спільного ринку. (Перелік цих принципів не є ні закритим, ні остаточним: так, наприклад, принцип європейської преференції, або принципи економічного і соціального узгодження, які раніше розглядалися як основні принцип права ЄС, були пізніше позбавлені Судом ЄС цієї якості).
Правові акти ЄС
Види правових актів ЄС |
|
Вид акту |
Характер акту |
Постанова |
|
Директива |
|
Рішення |
|
Рекомендації та висновки |
|
Висновки до теми:
1. Вивчення конституційних основ права (правової системи) Європейського Союзу дає підстави констатувати, що Договори заснування цього Союзу становлять структуровану систему норм з власними джерелами, розробка і впровадження яких забезпечується інституціями згідно з відповідними процедурами, а ухвалення відбувається через автономні правові механізми.
2. Такий висновок випливає із формулювання Суду Європейського Співтовариства про те, що Договір про заснування Європейського Економічного Співтовариства (1957 р.), незважаючи на те, що він був укладений у формі міжнародного договору, все ж таки є основним конституційно - правовим актом Співтовариства.
3. Договори про Європейські Співтовариства заснували новий правопорядок, згідно з яким держави обмежують свої суверенні права у певних сферах, яких стає все більше, а субєктами є не лише держави - члени, але й їх громадяни.
4. Головними характеристиками права Європейського Союзу є, зокрема, його (1) верховенство по відношенню до права держав - членів та (2) пряма дія всіх положень, що застосовуються до них самих та їх громадян.
5. Право (правова система) ЄС це новий правовий порядок, утворений засновницькими договорами, характеризується своєю автономністю та внутрішнім узгодженням власної системи правових джерел, а також специфічною природою взаємовідносин, що існують між правовими нормами Європейського Союзу та національними правовими системами держав - членів.
6. Подальший розвиток ЄС через (а) розширення компетенції в економічній сфері і єдину валюту, (б) розширення компетенції Союзу в сфері зовнішньої і безпекової політики, а також (в) у сфері внутрішніх справ і кримінального правосуддя не надав достатніх аргументів на користь федеральної системи.
7. Конструкція, що обєднує 25 держав членів на Європейському континенті, і сьогодні за своїм устроєм залишається особливим утворенням у формі Співтовариства / Союзу, в основі якого поєднується два різних, і одночасно взаємодоповнюючих, типи міжнародного співробітництва: (1) міжнародної організації та (2) міждержавного обєднання з цілим комплексом цілей і завдань та надзвичайно складним масивом компетенцій і функціональних повноважень. Тому, визначаючи форми устрою сучасного Європейського Союзу, одні вчені вбачають у ньому елементи федерації, інші конфедерації.
8. Поданий на ратифікацію державами-членами ЄС проект Конституції для Європи юридично оформлює Європейський Союз, уточнює його устрій, статус, природу відносин ЄС з державами - членами, їх громадянами, розмежовує повноваження в ЄС, закладає конституційні основи принципово нової моделі європейського законодавства. Проект Конституції для Європи засвідчує завершення еволюції європейської конструкції до високоінтегрованої конфедерації держав.
9. Новий Союз розглядається як міжнародне обєднання держав, які, зберігаючи свою незалежність, задля для досягнення наперед узгоджених цілей передають у колективне розпорядження Союзу частину своїх суверенних прав, зокрема й тих, що стосуються внутрішніх справ, а саме питань економіки, ресурсів, монетарно - фінансової політики тощо.
Згідно з новітніми науковими підходами таке міжнародне обєднання держав кваліфікується як сучасна конфедерація держав.
Список рекомендованої літератури:
Загальна характеристика:
Суміщення функцій. Це означає, що принаймні три найважливіших інституції ЄС (Європейський Парламент, Рада і Комісія) наділені функціями різного характеру, які не можуть бути чітко пристосовані до традиційного розмежування між законодавчими, виконавчими, судовими та наглядовими органами.
Поліцентричність структури. Незважаючи на те, що центральні інституції ЄС незмінно знаходяться у Брюсселі, вони також розміщуються у Люксембурзі і Страсбурзі. Крім того, Центр ядерних досліджень Євроатому, наприклад, розташовано в Іспрі (Італія) та Калхемі (Великобританія).
Розподілена лояльність. Теоретично всі інституції ЄС задумані й створені в такий спосіб, щоб бути відданими тільки одній справі інтересам Євросоюзу. Однак це виявилося практично неможливим з принципових і прагматичних міркувань. Саме розподілена лояльність дозволяє європейським урядовцям знаходити “золоту середину” у їхній діяльності.
Розподіл влад. Цей принцип уперше був сформульований французьким філософом - конституціоналістом Монтескє у XVIII ст., і створення французьких післяреволюційних інституцій базувалося саме на його положеннях. Суть цього принципу полягає в тому, що, здійснюючи свою владу, законодавчі, виконавчі й судові органи мають бути повністю незалежними один від одного. Цей принцип застосовується до інституцій ЄС тому, що всі вони є незалежними одна від одної, хоча, як було згадано вище, і виконують змішані функції.
Європейська Рада
Загальна характеристика:
Склад глави держав-членів і урядів держав-членів ЄС.
Особливості діяльності:
Європейський парламент
Загальна характеристика:
Функції, компетенція, повноваження Європарламенту:
Функції |
були: • законодавча; • обрання та формування виконавчих органів ЄС; • контроль за діяльністю виконавчої влади ЄС; • просвітницько-інформаційна; будуть:
|
Сфери компетенції |
• політична; • кадрова; • системотворча; • комунікативна. |
Діяльність у політичній сфері |
• право на участь у законотворчій діяльності; • контроль за здійсненням виконавчих повноважень структурними підрозділами Ради та Комісії. |
Діяльність у кадровій сфері |
• затверджує, зокрема, всіх членів Комісії; • призначає Омбудсмена; • консультує Раду стосовно призначення нею членів Виконавчої ради Європейського Центрального Банку та членів Палати Аудиторів. |
Діяльність у системотворчій сфері |
• перегляд окремих положень чинних Договорів, інших правових актів; • внесення змін і доповнень щодо процедурних питань, перерозподілу компетенції між ЄС та країнами-членами тощо. |
Діяльність у комунікативній сфері |
• забезпечує зворотний зв'язок між своїми депутатами і їх виборцями, відносини з парламентами країн-членів, асоційованих членів та третіх країн. |
Рада Європейського Союзу (Рада Міністрів)
Загальна характеристика
Підготовчу роботу для діяльності Ради ЄС здійснює Комітет постійних представників держав-членів (КОРЕПЕР), який поділяється на КОРЕПЕР-І і КОРЕПЕР-ІІ.
Спеціальні Комітети Ради
Рада приймає рішення голосуванням:
Європейська Комісія
Загальна характеристика:
Цілі Комісії:
Функції Комісії:
Організаційно-правовий механізм реалізації
функцій Комісії включає повноваження:
Склад Комісії 25членів (по 1-му від держави-члена ЄС), 8 з яких жінки.
Судова система ЄС
Структура судової системи ЄС
Загальна характеристика:
Функції Суду ЄС:
Економічний і Соціальний комітет (ЕСК)
Загальна характеристика:
Комітет Регіонів (КР)
Загальна характеристика:
Суд аудиторів
Загальна характеристика:
Банківська система ЄС
Структура:
Система банків ЄС |
||||||||
Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) |
Європейська система центральних банків (ЄСЦБ) |
|||||||
Європейський центральний банк (ЄЦБ) |
Національні центральні банки держав-членів ЄС |
Загальна характеристика:
Головне завдання ЄІБ (заснований у 1957 р.) - сприяння розвитку збалансованого та сталого спільного ринку в інтересах Співтовариства як за допомогою ресурсів міжнародного ринку капіталів, так і власних ресурсів.
Банк надає позички та гарантії, насамперед, у проекти, спрямовані:
Головна мета ЄЦБ (заснований у 1998 р.) - забезпечення цінової стабільності та підтримка загальної економічної політики ЄС.
ЄСЦБ утворена в рамках Економічного і валютного союзу в 1998 р. Складається з ЄЦБ та національних центральних банків держав-членів ЄС.
Основні завдання ЄСЦБ:
Омбудсмен
Функції Омбудсмена:
Європол
Конвенція про створення Європолу (Європейського поліцейського відомства) підписана 26 липня 1995 р., а 1 жовтня 1998 р. вона набрала чинності.
Мета діяльності Європолу:
Завдання Європолу:
Список рекомендованої літератури:
Для нотаток
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СОЮЗ
Європейське Співтовариство
(колишнє Європейське Економічне Співтовариство)
Спільна політика з питань безпеки і зовнішніх відносин
(СПБЗ)
Співробітництво у сфері охорони порядку та правосуддя
(СОПП)
ПОСТАНОВИ
РІШЕННЯ
ДИРЕКТИВИ
РЕКОМЕНДАЦІЇ ВИСНОВКИ
ОСНОВНІ
РАМКОВІ
ВИЧАЙНІ
ЗВИЧАЙНІ
ПОХІДНЕ ВТОРИННЕ ЗАКОНОДАВСТВО
Акти про призначення
Інші акти ЄС
Повідомлення
Зелена книга
Біла книга
ПОЛІТИЧНА
Європейська
Рада
ЗАКОНОДАВЧА ВИКОНАВЧА
Рада Міністрів (Рада ЄС) Європейська Комісія
Європейський Парламент
СУДОВА
Суд
Суд І інстанції
КОНСУЛЬТАТИВНА
ФІНАНСОВО-ІНВЕСТИЦІЙНА
КОНТРОЛЬНО-НАГЛЯДОВА
Економічний Соціальний
Комітет
Комітет
Регіонів
Рада Міністрів (Рада ЄС)
Європейська Комісія
Європейський Центральний банк
Європейський інвестиційний банк
Палата
Аудиторів
Омбудсмен
ПРАВООХОРОННА
Європол