Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Я у світі Горбачова Л

Работа добавлена на сайт samzan.net:


Планування навчально-виховного процесу

за програмою « Я у світі»

Горбачова Л.В, вихователь-методист ДНЗ №26

м. Макіївка Донецької області

Згідно інструктивно-методичного листа МОН України №1/9-434 від 01.10.2002 року "Про планування освітньо-виховного процесу в дошкільному навчальному закладі" та інструктивно-методичного листа МОН України №1/9-306 від 06.06.2005 "Організація та зміст навчально-виховного процесу в дошкільному закладі" процес планування роботи дошкільного закладу передбачає визначення конкретних цілей, завдань, змісту, форм, методів і засобів досягнення намічених перспектив на певний відрізок часу (на місяць). Він має забезпечувати гармонійний, різнобічний розвиток особистості кожної дитини за обов'язкові умови – врахування індивідуальних інтересів, збереження дитячої субкультури на основі реалізації норм Закону України "Про дошкільну освіту", змісту Базового компонента та чинних програм розвитку, навчання і виховання дошкільнят.

З огляду на це в ході планування педагогічного процесу важливо враховувати загальні тенденції, які визначають пріоритети подальшого розвитку та оптимізації освіти, зокрема дошкільної. Це:

впровадження особистісно-орієнтованої моделі виховання;

гуманізація, гуманітаризація освітньо-виховного процесу;

орієнтація на активне проходження дитиною вікового проміжку дошкільного дитинства як важливої передумови подальшого розвитку особистості;

використання інноваційних освітніх технологій;

інтегрований підхід до організації та змісту освіти;

забезпечення наступності між дошкільною і початковою ланками і контексті неприривної освіти;

взаємодія суспільного і родинного виховання (та ін.).

Врахування зазначених пріоритетів сприятиме здійсненню цілісного підходу до організації педагогічного процесу в сучасному дошкільному закладі, дасть змогу практично реалізувати покладену на нього суспільну функцію посередника "між родинним колом, з якого виходить малюк, і незнайомим світом, до життя  в якому він має незабаром прилучитися" (Базовий компонент дошкільної освіти в Україні).

З огляду на це особливого значення набуває підвищення якості та ефективності роботи з дітьми дошкільного віку. Означені показники можна забезпечити за умов прогнозування та перспективного планування освітньої роботи з дошкільнятами.

План – заздалегідь окреслена система заходів, які передбачають порядок, послідовність і термін виконання роботи.

Вона базується на наступних вихідних положеннях:

основою планування є  програма виховання дітей у дитячому садку, яка прийнята до керівництва і висуває перед педагогами конкретні завдання щодо формування особистості дошкільника;

план має будуватись на  основі дидактичних принципів:

- взаємозв'язку всіх розділів виховної роботи,

- систематичності;

- послідовності;

- доступності;

- повторюваності матеріалу;

- актуальності;

- науковості;

- диференційованого та індивідуального підходів до дітей;

- можливим може бути і принцип свободи вибору.

під час складення плану враховувати конкретні педагогічні умови (віковий склад групи, рівень розвитку дітей, оволодіння знаннями, навичками, вміннями, умови дитячого садка, напрями роботи колективо тощо);

план мусить бути календаризованим, тобто чітко передавати зміст роботи з дітьми упродовж дня. В ньому вказується, в яких видах діяльності, на яких заняттях, які моменти життя дітей буде  здійснюватись та чи інша робота;

форма планування може бути різною (для педагога-початківця, педагога-спеціаліста, для педагога вищої кваліфікаційної категорії). Вона затверджується педагогічною радою дошкільного закладу, занотовується в протокол (із вказівкою прізвища педагога і форми планування – опрощеної чи поширеної). Проте в жодному випадку не допускається пропущення окремих видів занять та діяльності дітей: пішохідні переходи, сюжетно-рольові, конструктивно-будівельні, театралізовані ігри, самостійна художня діяльність, художня праця тощо.

Планування повинне забезпечувати:

охорону та зміцнення фізичного і психологічного здоров'я дитини;

фізичний розвиток дітей;

емоційне благополуччя кожної дитини;

створення умов для розвитку особистості дитини, її здібностей;

залучення дітей до загальнолюдських  та етносоціальнокультурних цінностей;

взаємодію з родиною щодо забезпечення повноцінного розвитку дітей.

. Планування передбачає організацію дитячої діяльності в трьох формах:

заняття як спеціально організована форма навчання (блок навчальної діяльності);

нерегламентовані види діяльності (спільна діяльність та індивідуальна – блок партнерської діяльності);

вільний час, передбачений для дитини впродовж дня (блок самостійної діяльності)

Розглянемо докладно практичні  підходи до перспективно-календарного планування роботи з дітьми, як найбільш відповідного програмі "Я у світі". Воно має блочну форму, і вся робота в групі впродовж дня укладається в три блоки:

навчальна;

партнерська;

самостійна діяльність.

Зупинимось на кожному з цих блоків окремо.

1. Блок навчальний. Його назва говорить сама за себе – цей блок вбирає в себе той матеріал, який потребує активної позиції вихователя (вчить!). Це –заняття з фізичної культури, музичного виховання, заняття з математики, ознайомлення з навколишнім, зображувальної діяльності:

Мета

Тип заняття

Позиція дитини

Позиція педагога

Ознайомлення з новим, навчання виконавчим діям, визначення мети діяльності

Фронтальні заняття

Всі діти групи охоплені одним видом діяльності

Дорослий – "учитель". Виконує регламентуючу функцію, ініціатор навчальних завдань контролює діяльність. Позиція – "над", тобто "роби, як я".

Класифікація видів фронтальних занять:

Комплексне.

Тематичне.

Комбіноване заняття.

Домінантне заняття.

Сюжетно-динамічне.

Інтегроване заняття. Планування його базується на єдності трьох складових, де обов‘язково передбачено: розумова, фізична активність, емоційна складова.

ІІ. Блок партнерської (спільної) діяльності вихователя і дітей.

Це – вид діяльності, який превалює над іншими впродовж дня; він дозволяє дітям найбільш повно розкрити свої здібності, випробувати свої рішення проблем, експериментувати, відстоювати свою думку, постійно відчувати співучасть дорослого, його підтримку, повагу.

Переваги, які має партнерська діяльність:

можливість працювати як групою, так і індивідуально, враховуючи особливості дітей;

можливість більше уваги приділяти дітям, що потребують допомоги вихователя;

вихователь може сам притягати дітей до тієї чи іншої діяльності, а може підключитись до неї, скеровуючи діяльність зсередини;

гнучкість, не регламентованість спільної діяльності дозволяють не обмежувати її в часі, утворюють можливість роботи "з відкритим кінцем";

сприяють розкриттю дитини, вияву її інтересів;

розвиває особисту активність дитини (ігри, спостереження, дії з предметами, практична, експериментальна діяльність);

обговорення будь-якої проблеми завершується продуктивним видом діяльності, що виконується дитиною в взаємодії з дорослим та однолітками.

Спільна доросло-дітяча (партнерська) діяльність:

Мета

Тип занять

Позиції дитини

Позиції педагога

Етап удосконалення та закріплення знань, умінь. Реалізація задумів, експериментування. Дидактичні завдання реалізуючи у всіх видах діяльності. Розкриття своїх здібностей.

Індивідуальні: 1-4 дітей; індивідуально-групові: до 8 дітей; групові: до 15 дітей.

Дітям надається можливість діяти самостійно під час реалізації своїх планів.

Дорослий – партнер. Бере участь у спільній діяльності, але не примушує дитину. Позиція "разом", тобто "роби разом зі мною".

Тематику партнерської діяльності підказують основні лінії розвитку за програмою. Якщо виділити матеріал для діяльності навчальної і самостійної, залишаться види партнерської діяльності. Наприклад:

Фізична активність: рухливі ігри, спортивні свята, розваги, фізкомплекси, піші переходи, різні види трудової діяльності.

Сфера «Природа»: знайомство з особливостями тварин, рослинного світу найближчого оточення, неживою природою, створення макетів, досліди, експериментування з водою, піском, глиною, повітрям та ін.; практична діяльність в квітнику, на ділянці, городі, живому куточку; спостереження та праця в природі, ведення календарів, "Червоної книги", створення альбомів, замальовок, запис цікавих казок, розповідей, створених дітьми групи; робота з природним матеріалом (виставка саморобок, зимових букетів та ін.), добірка колекцій листівок (за захопленням); малювання плакатів природоохоронного змісту; читання літератури, комплектування "полиці розумних книжок".

Мовленнєвий розвиток: робота з дитячою книжкою _ читання художніх творів з наступним обґрунтуванням, театралізацією, драматизацією; складання казок, оповідань дітьми; ситуації мовленнєвого спілкування, полілоги за темою.

Сфера життєдіяльності «Культура», «Люди»: знайомство з побутовою технікою, предметами, іграшками (в мол. віці – механічними); складання планів найближнього оточення, подорож по ним; ознайомлення з властивостями предметів (наприклад: Папір. Працюють з його різновидами та знайомляться з ним. Дорослий може розповісти про засоби його виготовлення; діти пригадують, де використовується папір: реклама, на виготовлення книжок, альбомів, зошитів, афіш та ін. Коли діти вирізають фігурки з паперу, вони можуть в цей час дізнатись від вихователя про культуру та історію тих країн, де вигинання стало мистецтвом, національною традицією); ознайомлення з професіями (екскурсії: "Хто що робить?"); робота з ознайомлення з правилами дорожнього руху (екскурсія, розбивка майданчика), пожежної безпеки, валеології, особистої безпеки.

Художньо-естетичний розвиток: ліплення з різних матеріалів (глина, тісто, пластилін, пісок та ін.); виготовлення поробок  з природного та покидькового матеріалу; малювання палицею, кольоровою крейдою на вулиці; виготовлення афіш, книжок-малеч; ( з дітьми 2 і 3 року життя вся робота будується на принципі співпраці вихователя та дітей).

Логіко-математичний розвиток: ознайомлення з поняттям часу: добір картинок, ведення календаря групи в старшому віці, планування життя групи на місяць, (тиждень); угрупування предметів за певними ознаками (колір, форма, величина), укладання рядів (нанизування, викладання).

Ігрова діяльність: виготовлення іграшок з покидькового матеріалу (нитки, картон, пластикові пляшки, клаптики тканини та ін.).

Сюжетно-рольова гра: виготовлення макетів для сюжетно-рольових ігор (наприклад: "Зоопарк" – звірі, клітки, вольєри, машини, рослинність та ін.).

Розваги: Дні народження, Дні радісних зустрічей, вистави, сюрпризні прогулянки, концерти, вікторини та ін.

Крім  означеного змісту програми, не забуваємо про дитячі інтереси! – обов'язково  звертаємось до їхнього досвіду та знань, бажань: із старшими дошкільниками можна обговорити, чим цікавим вони б хотіли зайнятись в наступному місяці (на наступному тижні), яким матеріалом доповнити ігрові зони, чому б хотіли навчитись (в цьому допоможе календар життя групи, про який вже згадували).

Нема нічого поганого в тому, якщо ініціативу інколи буде брати на себе вихователь: він може сам викликати ініціативу дітей, зазиваючи їх до діяльності, якою цікавиться сам (наприклад: вихователь  полюбляє і вміє виготовляти іграшки з соломи, ниток. Декілька дітей захотіли навчитись цьому у вихователя. Через деякий час майже вся група залучилась до роботи. Коли ляльок стало багато, їх почали дарувати друзям, малюкам, залишати для ігор в групі. І тут виникла проблема: в групі лялькам сподобалось, але в них не було одежі, ліжечок, книжок тощо. Таким чином поступово розвивалась діяльність в цьому напрямку).

Крім того, вихователь може підключитись до діяльності дітей, що вже виникла, спрямовуючи її розвиток зсередини ("Зоопарк"). Головне тут - не бути суддею під час постанови кола проблем. Необхідно вислухати ( не оцінюючи) всі можливі пропозиції, опираючись на даний план:

- виявити та сформулювати суть проблеми;

- запропонувати можливі варіанти вирішення ії та ОБГОВОРИТИ їх;

- угрупувати факти;

- спробувати шляхом розмірковувань виявити наслідки тих чи інших варіантів рішення,

- вибрати засіб дії - те до виконання.

І якщо врахувати такі моменти, як:

- при плануванні спиратись на минулий досвід дітей ( база);

- використовувати під час підготовки спеціальну дитячу літературу, а також методичну літературу ( база вихователя);

- чи знайде ( та де?) продовження ця діяльність в подальшому?, то діяльність, певне, буде вдалою.

Всі види роботи, що означені вище, знайдуть свій відбиток в таких формах, як гра, труд, практична діяльність, спостереження, а також різні типи індивідуальної роботи.

Одним з різновидів партнерської діяльності є пізнавальна діяльність, структура якої має наступний вигляд:

створення проблемної ситуації (дітьми чи вихователем);

включення дітей в ситуацію (відсутність однозначного рішення);

вирішення проблеми (пошук можливих шляхів);

діяльність дітей;

оцінка ( що зробили, результат, що було самим цікавим, труднощі).

Також в блоці партнерської діяльності вирішуємо задачі з розвитку соціальних навичок, оволодіння різними видами практичної діяльності(художня, конструктивна, гра), залучаємо до мистецтва, моральних, духовних цінностей.

III. Блок самостійної вільної діяльності дітей.

Цей блок забезпечує можливість самостійного розвитку дитини. Дитина вільно вибирає діяльність, яка відповідає його нахилам та інтересам. В рамках цього блоку розвивається творча активність в різних видах діяльності: грі, зображувальній діяльності, конструюванні, вільне експериментування з різними матеріалами. Дитина отримує можливість самореалізуватись, освоює уміння діяти в групі однолітків, кооперуватись з ними.

Функція вихователя в цьому блоці - створити активне предметне середовище, яке забезпечить дитині вибір діяльності, що відповідає його інтересам.

Мета

Тип заняття

Позиція дитини

Позиція педагога

Організація практичних дій дитини згідно до її інтересів нахилів.

Дитина самостійно добирає діяльність, може погоджувати її з групою однолітків (самореалізується)

Дорослий знаходиться за колом дитячої діяльності, забезпечує предметно-просторове середовище, змінює та доповнює його відповідно дитячим інтересам. Може бути "потенційним партнером" (за умов висловленого дитиною прохання про допомогу). Позиція – "поруч", "зроби краще, ніж я".

ганізація роботи за блоками припускає тісну взаємодію та співпрацю вихователя і його помічника: коли вихователь займається з підгрупою дітей, помічник дивиться за дітьми, що займаються самостійною діяльністю в створеному за рекомендаціями програми розвивальному середовищі.

Загальні підходи до планування:

Планування навчально-виховного процесу в групах дошкільного віку блочне, перспективно-календарне, тобто вихователі укладають один розгорнутий план  щомісячно.Така форма плану достатньо зручна в користуванні і не дуже обтяжлива для написання.Планування передбачає організацію дитячої діяльності в трьох формах: заняття як спеціально організоване навчання, нерегламентована дитяча діяльність ( спільна та індивідуальна) – партнерська діяльність,– та вільний час, передбачений впродовж дня ( самостійна дитяча діяльність).

Основою планування є пізнавально-дослідницька та продуктивна діяльність дошкільнят. що  найбільш яскраво відбивають процес саморозвитку дитини.

Оскільки робота за новою програмою орієнтує нас на організацію життєдіяльності гнучку, менш регламентовану та формалізовану, вихователь щомісяця добирає задачі із неї за всіма основними лініями розвитку, орієнтуючись на інтереси дітей своєї групи, їх можливості та потреби, тобто враховує конкретну ситуацію в групі.

Зміст щомісячної роботи укладається педагогом з урахуванням  найбільш яскравих подій в соціумі та природі, а також враховуються дитячі вподобання, які виникли на цей час. Для цього вихователі використовують  сигнальні картки до планування. Зразки таких карток для планування розвивально-виховного  процесу в групі дітей старшого віку надані нижче.

Для того, щоб систематизувати організацію життєдіяльності дітей  впродовж дня, використовуємо циклограму видів діяльності на тиждень за віком       ( див. додаток).

Сам місячний  план має наступну форму:

                                                                                                             Таблиця №1

Дні тижня

Навчальна діяльність

Спільна діяльність

Самостійна діяльність

Індивідуальна та попередня робота

понеділок

вівторок

середа

четвер

п’ятниця

Заняття:

  •  Тематичні
  •  Комплексні
  •  Комбіновані
  •  Інтегровані
  •  Домінантні, де вихователь займає активну позицію і веде дітей за собою.

Кількість на тиждень.

  •  5-6 мол. вік.
  •  7-8 ст. дошк. вік.

Модель заняття:

  •  запрошення до розмови вихователем (чи проблемне питання, або проблемна ситуація);
    •  полілог за темою (ділова розмова);
      •  пізнавальна,предметнопрактична,мовленнєвадіяльність,соціальна взаємодія;

оцінка, самооцінка, самоконтроль

Передбачає індивідуальні та групові форми організації. Включає гру, спостереження, працю,практичну діяльність та ін.

Одним з різновидів партнерської діяльності є пізнавальна діяльність.

Структура її така:

Створення проблемної ситуації (дітьми чи вихователем)

Включення дітей в ситуацію (відсутність однозначного рішення)

Вирішення проблеми (пошук можливих шляхів вирішення)

Діяльність дітей

Оцінка (що зробили, результат, що було самим цікавим, труднощі)

Вирішуємо задачі розвитку соціальних навичок, оволодіння різними видами діяльності (художня, гра, конструювання, практична діяльність) розвиваємо мовлення, прилучаємо до мистецтва, моральних, духовних цінностей

Виходить з дитячих інтересів, включає:

художню,

рухову,

мовленнєву,

ігрову,

трудову,

експериментальну, дослідницьку діяльність.

Роль дорослого – створення відповідного середовища.

Передбачає індивідуальну роботу з  окремими  дітьми за потребами та роботу, що  передує заняттям (див. стр.

14 – ІІІ).

З чого починаємо написання плану?

  1.  Режим дня групи. Він може бути наступним  (див. Додаток № 3)
    1.  Сітка занять( див. Додаток №4).. Планується з урахуванням вікових особливостей дітей та умов дитячого садка. Кількість занять щотижнево може бути різною, в залежності від задач. Тому сітка не є стабільною, вона рухома.
      1.  Задачі на місяць за основними лініями розвитку з програми. Всю діяльність протягом місяця орієнтуємо на їх виконання.
        1.  Охорона життя та зміцнення здоров'я дітей (загартування) Запис словами або умовними позначками. Все загартовування - під контролем лікаря.
        2.  Гігієна тіла та гігієна діяльності..
        3.  Фізкультурні хвилинки та паузи (назва чи текстовка).
        4.  .Фізкультурно-оздоровчі заходи на ділянці чи майданчику в декілька етапів: (комплекси з основних рухів, спортивних вправ та рухливих ігор з кількістю повторів).
        5.  Доріжка перешкод, пішохідний перехід (з наявністю маршрутів та дозуванням рухів).
        6.  Рухливі ігри та вправи ( Назва, кількість повторів, ускладнення).
        7.  Спортивні ігри та вправи.

        11.Безпека. Правила дорожнього руху та пожежної безпеки,Безпека життдіяльності.

        12.Ручна, колективна, художня праця.

13.Театралізована діяльність.

14.Сюжетно-рольова гра ( краще - 1, нова).

15.Робота з батьками. Може записуватись за схемою:

РОБОТА 3 БАТЬКАМИ

Відвідування вдома: ПІБ дітей, вихователя, що відвідує

Індивідуальна робота: тема консультації, ПІБ батьків, що отримали консультацію.

Батьківські збори: порядок денний, час проведення, підготовка.

Тематика стендів, виставок, ширм.

Інші заходи (батьківський всеобуч, анкетування, папка-пересувка, участь у житті групи та ін.)

16. Ранкова гімнастика.

В залежності від професійного рівня вихователя перед планом також може бути винесено інші види діяльності з дітьми, що досить часто повторюються: спостереження, досліди в природі, художня література, валеологічне виховання, дидактичні ігри, словесні та ін. Порядок обліку такий - ті заходи, що плануєте на завтра, помічаєте олівцем і під кінець робочого дня все, що втілили, виділяєте все ручкою.

Заповнивши перші загальні сторінки, переходимо до самого планування. Найкраще поділити сторінку на 4 частини:

1 - заняття ( навчальний блок) як фронтальна форма роботи;

2 партнерська діяльність з наявними типами індивідуальних занять;

3 - самостійна діяльність;

4 - підготовча ( попередня) робота та індивідуальна робота.

Тепер, в залежності від форми організації дітей, яка найбільш продуктивно дозволить виконати завдання виховання та навчання, раціонально здійснюємо планування в декілька етапів:

І. - Заносимо до плану всі заходи на місяць згідно річного плану роботи колективу. Це розваги за планом музкерівника, конкурси, свята в роботі з дітьми, канікули тощо.

ІІ. - Планування занять і діяльності за сигнальною карткою з планування на поточний місяць, паралельно до неї узгоджується за тематикою художня діяльність  (образотворча, художня література).

Наприклад: тема "0вочі" в образотворчій діяльності - малювання, ліплення, аплікація («Дари осені», «Гарбуз-реготун», «Ходить гарбуз по городу»). Паралельно: розвиток мовлення: описування овочів, д/і ідгадай за смаком","Узнай за описом", читання знайомих творів про овочі, складання загадок про овочі; ознайомлення з навколишнім кскурсія до овочевого магазину; роботи на городі) та ін.

III. - Планування попередньоі роботи для занять з художньої діяльності. Це такі види роботи, як:

- спостереження предметів та явищ природи в навколишньому середовищі;

- читання художніх творів, бесіди за прочитаним;

- розглядання естампів, репродукцій картин, ілюстрацій, художніх фотографій, творів народного декоративного мистецтва:

- цільовий перегляд діафільмів, телепередач,

- слухання музичних творів:

- обстеження зразка, натури( на заняттях та під час підготовки);

- аналіз дитячих робіт, що були виконані на попередніх заняттях, з метою запобігання помилок в відображенні схожих предметів;

- виконання ескізів;

- навчання технічним прийомам роботи. Попередня робота повинна плануватись за 1-2 тижня до проведення заняття. Тідьки зи таких умов можна отримати певні результати в роботі з дітьми.

ІV. Планування інших занять відповідно до сигнальної картки

V. Планування діяльності в повсякденному житті згідно до програми.

Додатково до плану маємо зошит корекційної (індивідуальної) роботи з дітьми згідно вивчення особливостей індивідуального  розвитку дітей групи ( у співпраці вихователя з психологом), та результати обстеження рівня фізичного розвитку (діагностика).

Пояснювальна записка

до укладання перспективно-календарного  плану.

Варіант планування роботи з дітьми старшого віку у вересні місяці.

  1.  Розподіл занять.

Понеділок. Пізнавальний розвиток (природа,художня література,                 розвиток мовлення). Фізкультура.

Вівторок .Музичне. Художня діяльність (ліплення, аплікація).

Середа . Грамота .Фізкультура.

Четвер .Музичне.  Розвиток українського мовлення.

Пятниця. Пізнавальний розвиток(культура,художня  література, розвиток мовлення). Художня діяльність (малювання).

  1.  Задачі роботи за основними лініями розвитку на місяць:

Фізичний розвиток. Збагачувати знання дітей про власний організм та здоров‘я.

Формувати потребу систематично займатись фізкультурою, спортом, загартовуватись.

Вчити дбайливо ставитись  до свого тіла та організму, уміти його доглядати. Виховувати самостійність в  рухливих іграх

. Виховувати у дітей потребу в самостійному користуванні індивідуальними гігієнічними засобами та предметами догляду.

Продрвжувати  формувати культуру споживання їжі, вчити їсти охайно, правильно користуватись столовими приборами.

Соціально-моральний розвиток. Створювати сприятливі умови для         становлення соціальної компетентності дитини.

Розвивати у дітей соціальні емоції  і мотиви.

Виховувати потребу у спілкуванні з однолітками, вправляти в комунікативних уміннях.

Допомагати дитині посісти відповідне місце у колі однолітків.

Емоційно-ціннісний розвиток. Збагачувати внутрішній світ дитини

позитивними емоціями , насичувати її життя приємними враженнями.

Розширювати та поглиблювати уявлення дітей про людські переживання.              

Сприяти оволодінню дітьми «азбуки» емоцій.

Навчати емоційній регуляції поведінки та діяльності.

Виховувати  позитивне емоційно-ціннісне ставлення до природи, людей.

Мовленнєвй  розвиток.уточнювати та активізовувати словник дітей відповідно до тем попередніх груп. Учити використовувати слова, що означають назви властивостей, якостей, матеріалу рузних предметів та речей. Добирати синоніми, антоніми, споріднені слова.

Розширювати словник приказками, прислів‘ями, образними виразами з художніх творів. Учити розуміти фразеологічні вирази.

Учити розрізняти приголосні та голосні звуки, позначати їх умовними знаками.

Знайомити з реченням.

Вдосконалювати граматичну правильність мови.

Розвивати уміння зв‘язно, послідовно і зрозуміло  переказувати літературні твори, передавати діалоги дієвих осіб, характеризувати персонажів.

Учити складати оповідання з опорою на наочність та по пам‘яті.

Пізнавальний розвиток. Учити спостерігати за явищами та об‘єктами природи.

Знайомити дітей з процесами виробництва та споживання продуктів харчування, одягу.

Розвивати пізнавальні здібності дитини, здатність аналізувати, виробляти умовиводи, робити узагальнення, висувати припущення.

Розв‘язувати нескладні арифметичні та логічні завдання. виявляти  інтерес до логіко-математичної діяльності.

Стимулювати самостійну активнсть дітей.

Художньо-естетичний розвиток. Образотворча діяльність.

Знайомити з творами образотворчого мистецтва, розвивати здібності до образотворчої діяльності, уяву та творчість.

Виховувати самостійність, організованість, уміння доводити розпочату справу до кінця.

Розрізняти, називати та використовувати всі кольори спектра та холодні відтінки,

Поєднувати ознайомлення дітей з образотворчим мистецтвом тз відповідною музикою, мовною творчістю.

В ліпленні навчити дитину створювати виразні образи з глини  різними способами. Формувати вміння створювати сюжетні композиції, використовуючи природні та допоміжні матеріали для передачі настрою, характеру, виразності.

В аплікації закріплювати вміння дітей вирізувати різноманітні геометричні  форми, складати зних візерунки у смузі, крузі, прямокутнику. Підкреслювати характер образів кольорами, різноманітними матеріалами.

У конструюванні стимулювати у дитини бажання створювати конструкції, вправляти її в умінні планувати  та контролювати свої дії. Використовувати різноманітні матеріали.

Театралізована діяльність. Виховувати комунікативні якості дітей, залучати батьків до активної участі в іграх-інсценівках.

Розвивати діалогічне та монологічне мовлення, інтонаційну виразність. Залучати дітей до  режисерської роботи.

Креативний розвиток. Збагачувати практичний та теоретичний досвід дітей. Надавати можливість дітям самовизначатись, виявляти творчу ініціативу, здійснювати самостійний вибір, приймати свої рішення.

Заохочувати прагнення досліджувати та експериментувати.

Створювати сприятливіц умови для становлення креативності, привертати до них увагу дитини , виховувати вміння пишатися своєю схильністю до своєрідності та  новизни.

  1.  Вписуємо всі інші заходи, наведені вище ( охорона життя та здоров’я дітей:  загартовування, гігієна тіла та діяльності, фізкультурні хвилинки та паузи, фізкультурно-оздоровчі комплекси, переходи пішки, рухливі ігри та вправи, спортивні ігри та вправи, заходи з безпеки життєдіяльності; різні види праці; сюжетно-рольова гра; робота з батьками; комплекси ранкової гімнастики).
  2.  Починаємо заповнювати графи з навчальної та партнерської діяльності ( див. таблиця №1). Для цього використовуємо сигнальну картку з планування навчально-виховного процесу на вересень. Результатом такої роботи є основні види взаємодії з дітьми на місяць (див.  таблиця №2).
  3.  Розписуємо попередню роботу, забезпечення середовища для ровитку самостійної дитячої діяльності.
  4.  Вписуємо в план всі заходи, заплановані в річному плані роботи ДНЗ та плані музичного кернівника (конкурси, розваги, свята та ін.).
  5.  користуючись циклограмою видів діяльності протягом тижня              ( див.додаток №2), наповнюємо змістом щоденне буття.


СИГНАЛЬНІ КАРТКИ З ПЛАНУВАННЯ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОГО ПРОЦЕСУ для старшої групи

                                                  Сигнальна картка з планування на  ВЕРЕСЕНЬ  місяць

Тиждень

місяця,

Події в навколишньому житті

Пізнавально-дослідницька

діяльність

Проблемна ситуація

Продуктивна діяльність

Можлива тематика художньої діяльності

1

Екскурсія до школи: перший

дзвоник

Створення карти-схеми дитячого садка,території, що прилягає. Читання карти. Адреса. Рідне  місто. Місто безпечне та небезпечне. З чого складається місто? Мандрівка вулицями міста:

Пошук листа (предмета) на карті групи

Виготовлення макету дошкільного закладу та території, що прилягає.

Малювання: у місто  осінь завітала. Барви літа. Портрет друга. Циркові звірята. Фантастичні рибки(д).

Ліплення:осінній кошик. Кіт Матроскін.

Аплікація:Стиглі кетяги калини.

Конструювання: двоповерховий будинок з балконом. Казковий палац. Місток через річку. Чудернацька тваринка.

Ознайомл з мистецтв.

А.Матіс.червоні рибки:

Ігрова вправа :Кольорова вікторина.

2

Види транспорту: порівняння, пошук  підстави до класифікації. Заповнення класифікаційної таблиці (картинки +  надписи).

Картинки вирізані: транспорт

Виготовлення машин з різних матеріалів за замальовками.

3

Мої захоплення

Порівняння казкових персонажів з кіндер-сюрпризів з їх справжніми родичами із цих же колекцій.

Казкові тваринки з кіндер-сюрпризів

Казкові звірі з покидькового, природного матеріалу (чудернацька тваринка).

4

В гостях у лісових друзів (комахи, звірі, птахи). Порівняння, пошук підстав для класифікації.

Настільно-друкована гра « Зоологічне лото»

Виготовлення лото «Тварини лісу» з використовуванням трафаретів.

Дитячі вподобання

Пускання саморобних літаків

Сигнальна картка з планування на  ЖОВТЕНЬ  місяць

       і місяця

Події в навколишньому

Пізнавально-дослідницька діяльність

Проблемна ситуація

Продуктивна діяльність

Орієнтовна тематика художньої діяльності

1

Експерименти з повітрям. Добір матеріалу для виготовлення іграшок, що літають..

Внесення креслень літака, парашута.

Виготовлення іграшок для ігор з повітрям за словесним описом, кресленням (вітрячки, стріли, парашути).

Ліплення :Дари осені. Гарбуз-реготун.

Малювання:Барви осінньої природи. Осінній букет. Ходить гарбуз по городу. гарбузові родичі(д). Український рушник..

Аплікація:Лісовий пейзаж.

Конструювання:Дивні квіти(п) Каштанові грибочки.

Ігрова аправа « Я - вітер»

Озн. з  мистец. С.Шишко. Осінь над

Дніпром..Левітан.Золота осінь.Бокшай. Осінь.Радванський ліс

2

Початок листопаду

Екопроект «Розвідники осінніх прикмет». Мета: зібрати найбільш можливу кількість фактів , що підтверджують прихід осені.Знайти відповідь на запитання – як допомогти природі підготуватись до зими.

Лист з галявини.

Виготовлення колекцій насіння рослин

( Як рослини по землі розселюються).

3

Осінні роботи на городі: перенос рослин квітника в групу. Дослідження умов роста рослин, основних функцій частин рослин. Робота з щоденником спостережень.

Прихід у гості «Овочевого принца»

Виготовлення театрального реквізиту: театральні персонажі з овочів.

4

Родина. Рід. Створення родового дерева.

Внесення оберегів.

Створення оберегів з різних матеріалів.

Дитячі вподобання

Побудова гаражів за різними умовами.

Сигнальна картка з планування на ЛИСТОПАД  місяць

       

Тижні місяця

Події в навколишньому

Пізнавально-дослідницька діяльність

Проблемна ситуація

Продуктивна діяльність

Орієнтовна тематика художньої діяльності

1

Свято осені

Надування повітряних кульок до свята – вивчення якостей повітря; де повітря ховається? Замальовування таблиці (заповнення.)

Ігри з повітряними кульками.

Створення робіт для груповоїї художньої галереї в техніці «роздування плями».

Малювання:  Золотий водограй. Птахи відлітають. Дерево життя. Прощання з осінню.

Ліплення:Двоє жадібних ведмежат.

Три ведмеді.

Конструювання:

Картина з братків.Сніжинка.

Аплікація: Засмучений кущик.

Озн. з мистец.: Яблонська. У парку.

Ігрова вправа: Мій улюблений колір.     

2

Дослідження: звідки з,являються бруньки та коли (обстеження).

Внесення гілочок з бруньками.

Конструювання з природного матеріалу «Сухий букет».

3

Внесення привабливих зразків меблів із сірникових коробок.Зпропонувати креслення - конструювання за кресленнями меблів до сюжетно-рольової гри «Дитячий садок».

4

Калюжі, що замерзли

Експериментування – склад речовини (тверда,мяка,.газоподібна). Перетворення:

лід- вода- пара – вода – лід. Кругообіг

води в природі. Замальовування. .

Внесення в групу льоду.

Виконання робіт в техніці «по-мокрому».

Дитячі вподобання

Ігри з ляльками.

Сигнальна картка з планування на ГРУДЕНЬ  місяць

       

Тижні місяця

Події в навколишньому

Пізнавально-дослідницька діяльність

Проблемна ситуація

Продуктивна діяльність

Орієнтовна тематика художньої діяльності

1

Снігопад

Досліди із снігом: де скоріше розтане – укритий чи ні; де скоріше охолоне гаряча вода?

Внесення книжки-розмальовки «Вдягни ляльку»

Виставка моделей зимового одягу для ляльок. Конструювання з паперу «Одяг для ляльки». Оформлення альбома ескізів зимового одягу для гри «Ательє»

Малювання: Новорічні прикраси. Українські вишиванки. Знайомство з натюрмортом. Дванадцять місяців.

Ліплення: Лисичка-сестричка.

Аплікація:карнавальний костюм (маска).

Конструювання:Подарунок на свято. Маска .Ялинкові прикраси

(Ялинкові горіхи).

Озн. з мистец.:Марчук Зима.Останній промінь

2

внесення коробки від новорічного подарунка.

Соціальна акція «Добрі діди морози»:  виготовлення подарунків до Нового року.

3

Оформлення групи до свята:прикраси, поробки з лаперу та різних матеріалів, розмальовування іграшок.

4

Новий рік

Екопроект « Збережемо ялинку». Бесіда: «Яку ялинку я обираю».Випуск плакатів природоохоронного напрямку.

Читання вирізок із газет про вирубку ялинок..

Виготовлення іграшок для  оздоблення ялинок на ділянці дитячого садка з природного та ін. матеріалів.

Дитячі вподобання

Виготовлення масок та елементів костюмів за трафаретами та малюнками.

 

циклограма видів діяльності протягом тижня

                                                                 для дітей молодшого віку

 

Додаток №1

Ранок

Прогулянка

ІІ половина дня

понеділок

Виховання к/г навичок.

Індивідуальна робота по збагаченню словника.

Праця в куточку природи.

Рухливі ігри.

Укр. нар. ігри (утішки, забавлянки)

Спостереження в неживій природі (сонце, вітер, повітря, небо; здоров‘я, піклування про нього): пізнавальний розвиток.

Дидактичні ігри з екології.

Сюж.-відображальна (сюжетна) гра.

Праця на ділянці.

Гсподарчо-побутова праця.

Розглядання ілюстрацій, картинок, альбомів.

С/конструктивні ігри з математичним змістом.

вівторок

Виховання культури побуту (одягання, роздягання)

Зв. культура мовлення (звуконаслідування – молодший вік, звукопромовляння).

Моральне виховання.

Сенсорне виховання.

Рухлива гра.

Піший перехід.

Ігри з природним, покидьковим матеріалом.

Індивідуальна робота з  мовлення..

Виховання к/г навичок.

Сенсорне виховання.

Сюж.-відображальна (сюжетна) діяльність.

Дидактична гра з озн. з навколишнім.

Спостереження за живим світом.

Рухлива гра.

середа

Турбота про порядок в групі.

Дид. ігри з математики.

Сюж.- відображальна (сюжетна) гра.

Ознайомлення з навколишнім.

Праця з наданням допомоги дорослим.

Хороводні народні ігри.

Самостійні ігри дітей.

Праця в куточку природи.

Н/друковані ігри.

Рухливі игри.

Досліди, пов‘язані з природою.

Робота з батьками.

рчетвер

Виховання к/г навичок.

Спостереження за працею чергових.

Будівельно-конструктивні ігри.

Сюж.- відображальна (сюжетна) діяльність

Ознайомлення з навколишнім.

Дид. ігри з математики.

Праця в природі.

Рухливі ігри.

Праця в куточку природи.

Інд. робота з зображувальної діяльності.

Ігри-драматизації, театралізована діяльність.

Сюж.-відображальна (сюжетна) гра (соціально-моральне виховання).

Спільна праця.

п'ятниця

Піклування про порядок в групі.

Дидактична гра з розвитку мовлення.

Мистецтвознавче спостереження (чи розгляд об‘єктів у куточку милування).

Спостереження природознавче (жива природа) з використанням загадок, легенд, повір‘їв, прикмет.

Хороводні ігри.

Рухливі ігри.

Сенсорне виховання.

Інд робота з розвитку мовлення.

Худ. праця.

Українські народні ігри.

Розвага

Додатково: планувати попередню роботу до занять. Рухливі ігри – не менш  4-5 на день.

 

ЦИКЛОГРАМА ВИДІВ ДІЯЛЬНОСТІ ПРОТЯГОМ ТИЖНя

                                                                   для дітей старшого віку

                                   Додаток №2

Ранок

Прогулянка

ІІ половина дня

понеділок

Спостереження і праця в куточку природи.

Індивідуальна робота з математики.

Культура спілкування.

Словесна гра по збагаченню образного мовлення.

Рухлива гра.

Спостереження в неживій природі ( загадки, прислів‘я, прикмети, вірші).

Інд робота з грамоти.

Керівництво самостійною ігровою діяльністю.

Діяльність з розвитку мовлення та мислення.

Виховання культурно-гігієнічних навичок.

С/рольова гра.

Дидактичні ігри з розвитку мовлення.

Рухливі ігри.

Психогімнастика.

вівторок

Спостереження в природі.

Буд /к ігри з математичним змістом.

Словесні ігри з розвитку мовлення ( активізація словника).

Мистецтвознавче спостереження.

Праця в природі.

Рухливі ігри.

Дидактичні ігри з ознайомлення з навколишнім.

С/рольова гра.

Діяльність з розвитку мовлення та мислення.

Робота у куточку мислення.

Інд. робота з зображувальної діяльності.: технічна  хвилинка.

Х/п. праця: ремонт іграшок, коробок, книг.

Попередня робота: підбір ілюстрацій, розглядання альбомів, оформлення виставок.

середа

Спостереження за навколишнім.

Інд. робота по звуковій культурІ мовлення. .

Діяльність з розвитку мовлення та мислення.

Трудові доручення.

Виховання культури спілкування.

Хороводна гра.

.

Спостереження за життям тварин, птахів.

С/рольова гра.

Праця в природі чи хоз-побутова праця.

Рухливі ігри чи фізкомплекс.

Діяльність з розвитку мислення

Худ.-театральна діяльність на укр. та рос. мовах.

С/констр. ігри з математичним змістом.

Мистецтвознавче спостереження.

Рухливі ігри.

Робота з батьками.

Колективна праця.

четвер

Спостереження і праця в куточку природи (з включенням математичного змісту).

Індивідуальна робота з навчання розповіді.

Виховання к/г навичок.

Словесні ігри по збагаченню словника.

Рухливі ігри.

.

Піший перехід. Спостереження за навколишнім.

Дид. ігри з розвитку логічного мислення, головоломки, пізнавальні задачі.

Ігри з природним, покидьковим матеріалом.

С/рольові ігри.

Художня праця (плетіння, вироби з природного матеріалу, робота з папером).

Настільні ігри.

Спостереження за рослинами (досліди)

С/рольова гра.

Дид. ігри з математики.

Рухливі ігри.

п'ятниця

Спостереження за навколишнім.

Робота з  мовлення(народознавство, патріотичне,моральне виховання).

Рухлива гра.

Діяльність з розвитку мовлення та мислення.

Спостереження та праця в природі (досліди).

Інд. робота з математики.

Фізкомплекс.

Хороводна народна гра.

Спостереження за навколишнім.

Інд. робота з розвитку мовлення – образне мовлення (укр., рос.).

.Рухлива гра.

Праця з батьками.

Розвага.

Мистецтвознавче спостереження

.

Тематика планування інтегрованої діяльності (навчальної та спільної)

за провідними  напрямками  сигнальної картки на вересень

Таблиця №2

Дні  тижня

Навчальна діяльність

Спільна діяльність

Навчальна діяльність

Спільна діяльність

1 тиждень

3 тиждень

Пн.

Фізкультура

Екскурсія до школи.

Фізкультура

Вт.

Музичне

Створення карти-схеми дитячого садка та території, що до нього прилягає.

Логіко-математична діяльність(Д)

Конструювання: Чудернацька тваринка (виготовлення казкових звірів з природного та покидькового матеріалу).

Сер.

Фізкультура

Грамота

Конструювання: Двоповерховий будинок з балконом. Казковий палац.

Музично-фізкультурне ( з танцювальних рухів) – Д

Грамота

Створення виставки казкових персонажів та їх справжніх родичів з кіндер-сюрпризів.

Чт.

Укр. мовлення

Інтегроване:«Барви літа» (музика, мовлення, худ.діяльність).

Музичне

Укр.мовлення

Пт.

Інтегроване: «Рідне місто».

Алікація « Стиглі кетяги калини».

Створення газети чи альбому «Як

я провів літо»

Інтегроване. Розглядання: Матіс. «Червоні рибки.» та малювання декоративне «Фантастичні рибки».

2 тиждень

4 тиждень

Пн.

Фізкультура

Інтегроване: «Давайте познайомимось»

( схожі-не схожі, полілог «Знайомство»,

комунікативні ігри).

Фізкультура .

Інтегроване: «В гостях у лісових друзів».

Виготовлення лото «Тварини лісу» за трафаретами.

Вт.

Музичне

Малювання «Портрет друга»

Порівняння картинок транспорту

Класифікація.Заповнення класифікаційної таблиці.

Музичне

Логіко-математична діяльність (Д)

Сер.

Фізкультура

Грамота

Фізкультура

Грамота

Чт.

Музичне

Укр. мовлення

Музичне

Укр.мовлення

Пт.

Ліплення «Осінній кошик»

Інтегроване: «Кіт, який служив в дитячому садку».

Ліплення «Кіт Матроскін».

Додаток №3

Орієнтовний режим дня

№з/п

Режимні моменти

1 молодша група

2 молодша група

Середня група

Старша група

1

Прийом дітей, огляд, спілкування, ігри, ранкова гімнастика

6.30 – 8.00

6.30 – 8.30

6.30 – 8.30

6.30 – 8.30

2

Сніданок

8.00 – 8.30

8.30 – 9.00

8.30 – 9.00

8.30 – 8.55

3

Ігри, підготовка до занять

8.30 – 9.00

9.00 – 9.20

9.00 – 9.20

8.55 – 9.10

4

Заняття, ігри

9.00 – 9.30

9.20 – 10.20

9.20 – 10.20

9.10 – 10.20

5

Підготовка до прогулянки, прогулянка, самостійна діяльність дітей за інтересами, індивідуальна робота

9.30 – 11.30

10.20 – 12.20

10.20 – 12.20

10.20 – 12.30

6

Підготовка до обіду, гігієнічні водні процедури, обід

11.30 – 12.30

12.20 – 13.00

12.20 – 13.00

12.30 – 13.10

7

Підготовка до денного сну, сон

12.30 – 15.00

13.00 – 15.10

13.00 – 15.10

13.10 – 15.10

8

Поступовий підйом, гімнастика після сну, повітряні, водні за гартувальні процедури

15.00 – 15.30

15.10 – 15.40

15.10 – 15.40

15.10 – 15.40

9

Полуденок

15.30 – 16.00

15.40 – 16.00

15.40 – 16.00

15.40 – 16.00

10

Ігри, спілкування, індивідуальні заняття, розваги

16.10 – 16.40

16.00 – 17.00

16.00 – 17.00

16.00 – 17.00

11

Прогулянка, повернення додому

16.40 – 18.00

17.00 – 18.00

17.00 – 18.00

17.00 – 18.00

Перелік занять на тиждень

Додаток №4

Ранні1й вік (індивідуальні, індивідуально-групові)

Молодший дошкільний вік

Старший дошкільний вік

1.

Фізкультура

2

2

2

2.   

Музичне

2

2

2

3.

Українська мова

-

1

1

4.

Пізнавальний розвиток

2

2

2

5.

Художня діяльність

                       5

( малювання, конструювання, ознайомлення з художньою творчістю, ліплення, аплікація)

2

2

6.

Логіко-математичний розвиток

-

1

1

7.

Грамота

-

-

1

Всього

11

10

11

Впродовж роботи за новою програмою вихователі працювали над впровадженням в педагогічний процес інновацій. Наводимо особисті доробки педагогів ДНЗ для різних вікових груп, що використовуються в педагогічному процесі.

ПЛАНУВАННЯ РОБОТИ З ЛОГІКО-МАТЕМАТИЧНОЇ

ДІЯЛЬНОСТІ З ДІТЬМИ ШОСТОГО РОКУ ЖИТТЯ.

Підготувала :

вихователь ДНЗ №26

                                             м.Макіївки

       Дида Л.В.

 

ЛЮТИЙ

      1 тиждень

       2 тиждень

          3 тиждень

          4 тиждень

 Учбова діяльність

   Пізнавальний розвиток

« Рух Землі навколо Сонця. Зміна пір року ».

Мета: поглибити знання про рух Землі навколо Сонця, співвідношення руху Землі із зміною пір року.

    Колективна аплікація

« Модель дня ».

Мета: вміти робити модель дня, розуміти назву частин доби ( ранок, вечір, день, ніч ).Розвивати уяву.

          Конструювання

« Літаки, кораблі ».

Мета: вчити виготовляти з паперу літаки, кораблі. Вміти прикрашати їх деталями із кольорового паперу.

      Малювання

« Про що мріють гори?»

Мета: показати дітям красу гір. Вчити передавати свої відчуття в малюванні. Роз- вивати почуття єдності з природою. Познайомити з відтінками жовтого кольору.

 Сумісна діяльність

  Вивчення народної      німецької пісні

« Пори року ».

Мета: вміти розуміти послідовність пор року.

  Дидактична гра

 « Довжина ».

Мета: уточнити знання дітей про величину предмета на основі вимірювання довжини умовною міркою.

  Спостереження за навколишнім світом.

Мета: вправляти у розумінні того, чим відрізняється ранок від вечора.

   Дидактична вправа

 « Угорі – унизу ».

Мета: вправляти в розумінні просторового знаходження предметів.

Самостійна діяльність

 Настільна – друкована гра

 « Коли це буває ».

Мета: закріпити знання про пори року.

  Дидактична гра

« Геометричні форми ».

Мета: вміти бачити геометричні форми в предметах навколишнього світу.

  Настільна – друкована гра

  « Коли це буває ».

Мета: закріпити знання про частини доби.

      Дидактична гра

      « Знайди пару ».

Мета: вміти підбирати предмети, схожі за однією ознакою, не зважаючи на інші.

                                                                      

БЕРЕЗЕНЬ

     1 тиждень

      2 тиждень

       3 тиждень

     4 тиждень

Учбова діяльність

Пізнавальний розвиток

      « Магніт ».

Мета: продовжувати знайомити з властивостя-ми магніту, вміти відбира- ти ті речи, Що притягу-ються магнітом.

 Конструювання

 « Серветка, килим ».

Мета: вчити виготовляти серветки, килими шляхом переплітання паперових смужок.

       Малювання

 « Барви здивування ».

Мета: створювати палітру здивування, удосконалювати техніку акварелі по вологому Познайомити з відтінками фіолетового кольору ( ліло-вий, фіалковий, чорнильний)

 Пізнавальний розвиток

 « Весняні місяці ».

Мета: поглибити знання про весняні місяці, - уміти  називати, знати походження їх назв. Виховувати любов до рідної природи.

 Сумісна діяльність

   Дидактична вправа

   « Портрет ».

Мета: вміти придумати портрети кожної цифри. Розвивати уяву та фантазію.

   Праця чергових.

Мета: вміти розкладати виделки та ложки окремо – вміти класифікувати предмети.

      Дидактична вправа

 « Потоне – не потоне ».

Мета: дати дітям можливість перевірити свої гіпотези за допомогою експерименту.

  Дидактична вправа

 « Весела геометрія ».

Мета: вміти запам’ятовува-ти кількість фігур, не зважаючи на інші. Розвивати увагу.  

Самостійна діяльність

 Дидактична вправа

« Попелюшка ».

Мета: вміти відбирати одні дрібні речі від інших  ( ґудзики, насіння…). Виховувати бажання доводити справу до кінця.

 Дидактична вправа

  « Багатокутники ».

Мета: Вміти розкладати багатокутники в порядку збільшення кількості  кутів.

 Дидактична вправа

 « Вгадай на дотик ».

Мета: вміти на дотик, з закритими очима сортувати предмети на м’які та тверді.

     Дидактична вправа

 « Ґудзики ».

Мета: вміти розкладати ґудзики по кольору,не звертаючи уваги на розмір і форму.  

                                                                   

КВІТЕНЬ

    1 тиждень

      2 тиждень

        3 тиждень

       4 тиждень

 Учбова діяльність

     Аплікація

« Космічна ракета ».

Мета: вчити зображувати ракету з декількох частин, передавати форму, співвідношення частин і деталей.

        Малювання

  « Космічні фантазії ».

Мета: розвивати творчу уяву у створенні образів планет і зірок під час колективного малювання космосу. Показати дітям гармонію і мудру красу Всесвіту.

     Конструювання

 « Гараж з паперу ».

Мета: закріпити вміння складати квадратний аркуш на 16 частин. Вправляти в розрізанні геометричних фігур: прямокутник, квадрат; знаходити схожі предмети.

   Розвиток мовлення.

Вивчення вірша « Веселі кошенята ».

Мета: використовувати риму для навчання лічби.

   Сумісна діяльність

 Дидактична гра

  « Відгадай загадку ».

Мета: вміти уважно слухати загадки та розв’язувати математичні приклади.

   Корисна гра

  « Пальчики ».

Мета: вміти робити відповідні рухи до тексту.

  Вивчення лічилок.

Мета: допомогти запам’ято-вувати правильну послідов-ність числового ряду.

   Дидактична гра

 « Домалюй квіти ».

Мета: вміти складати число 10 із двох менших, малювати квіти та відносні до них цифри.

Самостійна діяльність

    Словесна гра

 « Хто за ким ».

Мета: закріпляти навички кількісної лічби, розвивати пам’ять.

    Дидактична гра

« Знайди та розмалюй ».

Мета: вправляти в називанні геометричних  фігур,вміти складати із них малюнки та розмальовувати їх.

  Рухлива гра

  « Хустинка ».

Мета: розвивати увагу, швидкість дій.

 Дидактична гра

 « Підбирати пару ».

Мета: підбирати однакові геометричні фігури, не зважаючи на колір та розмір.

                                                                     

ТРАВЕНЬ

      1 тиждень

        2 тиждень

            3 тиждень

      4 тиждень

 Учбова діяльність

     Дидактична гра

 « Плутанина ».

Мета: вчити знаходити неточності в оповіданні, розвивати увагу.

   Дидактична гра

 « Вгадай, що загадав ».

Мета: розвивати логічне мислення, уяву, вміння ставити запитання.

Малювання «Барви моря».

Мета: показати красу моря, багатоколірність морської палітри, гармонію барв у природі. Вчити одержувати нові відтінки кольорів, удо-сконалювати техніку малю-вання аквареллю по волого-му аркушу паперу.

       Конструювання

  « Вітрячки ».

Мета: вчити виготовляти вітрячки із паперу та розфарбовувати їх -  для дітей молодшої групи.

 Сумісна діяльність

Дидактична гра

« Логічне лото ».

Мета: розвивати логічне мислення, вміти дотримуватися черги в грі.

       Дидактична гра

         « Чия це тінь?»

Мета: вгадувати на картинках тіні різних предметів, розвивати уяву.

      Дидактична гра

      « Танграм ».

Мета: вчити складати за зразком фігури із геометричних фігур.

       Дидактична гра

 « На що схоже?»

Мета: вміти знаходити предмети, схожі по формі на геометричні фігури.

Самостійна діяльність

    Дидактична гра

« Що кому потрібно?»

Мета: розвивати пам’ять, увагу,знати знаряддя  праці людей різних професій.

    Дидактична гра

  « Знайди відзнаки ».

Мета: розвивати увагу, вміння знаходити на однакових малюнках різні деталі.

    Дидактична гра

        « Мозаїка ».

Мета: самостійно викладати візерунки, розвивати дрібну моторику пальців рук.

      Дидактична гра

 « Яка бува собака?»

Мета: розвивати уяву, вміти придумувати своє оповідання з детальнішим описом тварини, як реальним, так і вигаданим.

                                                                          

Перспективний  план

роботи з дітьми п’ятого року життя

з логіко-математичного розвитку.

                                                                                                                                         

                                                                                                                                                Підготувала :

                     

                                                                                                                                                Вихователь ДНЗ № 26

                                                                                                                                                               

                                                                                                                                                М. Макіївки

                                                                                                                                                  Дида  Л. В.

                                                                                2008

ВЕРЕСЕНЬ

        1 тиждень                            

         2 тиждень     

        3 тиждень

             4 тиждень

  Учбова діяльність

Конструювання

«Меблі для великої та маленької ляльки.»

Мета: вчити розпізнавати  величину предметів.

Малювання

«Великі та маленькі кульки.»

Мета: розрізняти кольори, величину та форму кульок.               

Конструювання

«Будиночки для великої та маленької ляльки.»

Мета: продовжувати вчити будувати будиночки різного розміру.  

Ліплення

«Великі та маленькі м’ячи .»

Мета: розвивати вміння ліпити м’ячи  різного розміру.

  

    Сумісна діяльність

Спостереження:

Порівняти розмір підошви дитячого взуття.

Дидактична вправа «Ґудзики.»

Мета: уміти розкладати по коробочкам великі та маленькі ґудзики.   

Сюжетно-рольова гра

«Магазин»

Мета: підбирати  сукню для ляльки по розміру (велику чи маленьку).

Робота чергових:

Розкласти до обіду великі та маленькі ложки.   

Самостійна діяльність

Дидактична гра

«Знайди пару.»

Мета: уміти знаходити однакові картинки.

Дидактична гра

«Збери картинку»

( з 6-8 картинок ).  

Дидактична гра

«Знайди такий же.»

Мета: розпізнавання  геометричних фігур.

Дидактична гра

«Мозаїка»

Мета: розвивати  дрібну моторику пальців рук.

ЖОВТЕНЬ

           1 тиждень

           2 тиждень

             3 тиждень

              4 тиждень

Учбова діяльність

Малювання

«Знайомство з жовтою фарбою. Сонечко»

Мета: розвивати почуття жовтого кольору. Викликати естетичну насолоду від сонячного світла .

Аплiкацiя

«Сукня для принцеси.»

Мета: розпізнавати відтінки жовтого кольору.

Дидактична гра

«Геометричні фігури.»

Мета: розпізнавати та називати круг, квадрат та         трикутник – різного кольору та  розміру.

Ліплення

«Печиво»

Мета: вправляти у приготуванні печива, розпізнавати геометричні фігури.

 Сумісна діяльність

Спостереження:

Мокрими підошвами зробити відбитки на асфальті – розрізняти по формі та розміру.  

Спостереження:

Який одяг у дітей? Скільки пальто? Скільки курток?   

Спостереження:

Звернути увагу дітей  на кольори дитячих шапочок, черевиків та курточок.

Дидактична вправа

«Якого кольору?»

Мета: розрізняти та називати кольори предметів.

Самостійна діяльність          

Ігри з каштанами.

Мета: вміти рахувати, скільки можна покласти у баночку або у мисочку.       

Ігри з баночками та кришками.

Мета: підбирати за формою та величиною.

Дидактична гра

«Шнурівка».

Мета: розвивати дрібну моторику пальців.

Ігри з дзигами.

Мета: грати з іграшками, розвивати дрібну моторику пальців.

ЛИСТОПАД

         1 тиждень

         2 тиждень

           3 тиждень

        4 тиждень

 Учбова діяльність

Малювання

«День народження червоного кольору».

Мета: розвивати вміння відчувати червоний колір. Вміти передавати образ квітки.  

Аплыкацыя

«Червоний колір.»

Мета: закріпляти знання дітей про червону фарбу, вміти підбирати предмети, які бувають червоного кольору.   

Ліплення

«Бублики.»

Мета: розрізняти форму та величину предметів, використовувати  ці знання у роботі.  

Дидактична гра

«Закінчи речення».

( курча маленьке – виросте у великого півня )

Мета: розрізняти величину предметів та тварин.

   Сумісна діяльність

Спостереження:

Запропонувати дітям пошукати однакові по формі, але не однакові по розміру листя дерев.   

Дидактична гра

«Хто більше?»

( маленький слон чи велика миша )

Мета: розвивати  логічне мислення.

Ігри з баночками:

( «усередині», «зовні» )

Мета: як дізнатися, що у банці, не відкриваючи – каміння, пісок, або шишки.

Конструювання

«Доріжки та будиночки».

Мета: будувати будинок та доріжку до нього – довгу або коротку, розуміти поняття – далеко чи близько.

Самостійна діяльність

Ігри з машинками.

Мета: їздити  швидко, повільно, розуміти значення цих слів.

Дидактична гра

«Знайди такий саме.»

Мета: із 4 – 6 картинок знайти 2 однакові.  

Спостереження:

Порівняти дитячі шарфи за довжиною ( задовгий, довгий, коротший…)

Ігри з баночками.

Мета: вміти укладати їх одна в одну, будувати   башточку.

                                                                                           

ГРУДЕНЬ

      1 тиждень

           2 тиждень

             3 тиждень

           4 тиждень

Учбова діяльність

Малювання

«День народження голубої фарби.»

Мета: познайомити дітей с голубою фарбою та способом виготовлення.  

Аплыкацыя

«Голубий колір.»

Мета: вміти знаходити голубий колір, придумати, що можна зробити з голубого паперу.

Дидактична гра

«Число та цифра.»

Мета: співвідносити  кількість предметів с цифрами 1, 2, 3, 4.

Аплыкацыя

«Прикраси для ялинки.»

Мета: вміти самостійно робити ялинкові прикраси із паперових геометричних фігур.   

  Сумісна діяльність

Дидактична вправа

«Геометричні фігури.»

Мета: розрізняти та називати геометричні фігури.  

Дидактична вправа

«Закінчи речення.»

Мета6 вміти заходити місце розташування предметів у просторі ( зліва, справа, спереду, позаду ).

Дидактична вправа

«Частини доби.»

Мета: що роблять люди в ту, або другу частину доби.

Сюжетно - рольова гра

«Магазин.»

Мета: вчити рахувати штучний товар.

Самостійна діяльність

Дидактична гра

«Мозаїка.»

Мета: розвивати уяву, дрібну моторику пальців.

Дидактична гра

«Знайди фігуру.»

Мета: знаходити потрібну геометричну фігуру, не зважаючи  на колір та розмір.

Дидактична гра

«Збери мотрійку.»

Мета: розрізняти по розміру мотрійок, знаходити потрібні частини.  

Дидактична гра

«Довгий – короткий.»

Мета: підбирати стрічки для ляльок .

СIЧЕНЬ

               1 тиждень

              2 тиждень

            3 тиждень

               4 тиждень

  Учбова діяльність

Корисна гра

«Пітер.»

Мета: вправляти у називанні чисел, їх послідовність  ( до 5 )

Корисна гра

« Поросята.»

Мета: вправляти в зворотному рахунку.

Читання казки

«Як цвіркун ходив вечеряти.»

Мета: тренувати здатність утримувати упорядкований ряд.  

Читання казки

«Жадібна жирна людина.»

Мета: вправляти у чіткої послідовності подій у казці.

Сумісна діяльність

Театр на столі.

Мета: разом з дітьми розіграти вірш С.Михалкова «Кошенята». Вміти рахувати до 5.    

Конструювання

«Будинки.»

Мета: будувати будиночки для 2 каченят, для 3 зайчат.

Корисна гра

«Горобці.»

Мета: вправляти у зворотному рахунку.

Корисна гра

«Ріки – тики.»

Мета: вправляти у рахунку до

5.

Самостійна діяльність

Дидактична гра

«Знайди такий саме.»

Мета: вправляти у розрізнянні та називати геометричні фігури.

Дидактична гра

«Шнурівка.»

Мета: розвивати дрібну моторику пальців.  

Дидактична гра

«Мозаїка.»

Мета: розвивати пальці рук, розпізнавати колір та геометричні фігури.

Дидактична гра

«Збери картинку.»

Мета: вміти збирати одне ціле із 6 – 8 частин.  

              

ЛЮТИЙ

              1 тиждень

         2 тиждень

           3 тиждень      

            4 тиждень

   Учбова діяльність

Колективна робота

«Пори року.»

Мета: вправляти у розпізнаванні пор року, які вони мають відзнаки, як це можна показати за допомогою одного дерева.   

Фізкультура

Мета: вправляти у виконанні рухів у завданому напрямку – ліворуч, праворуч, вперед, назад, догори, вниз.  

Ігрова вправа

«Закінчи речення.»

Мета: знаходити місце предмета у просторі ( чашка стоїть на . . . )  

Колективна робота

«Снігові баби.»

Мета: скласти із кругів  снігових баб, наклеювати їх,  вільно розташовуючи  на папері.    

Сумісна  діяльність

Дидактична вправа

«Виконай доручення.»

Мета: вправляти у рахунку ( дай білці 2 горішки...)

Корисна гра

«Горобці.»

Мета: закріпляти зворотний рахунок від 5.   

Дидактична гра

«Угорі, унизу.»

Мета: вправляти у розумінні просторових місцезнаходженнях предметів.   

Робота чергових:

Мета: проговорювати свої дії ( чашка на блюдці, виделка біля тарілки.)  

Самостійна діяльність

Дидактична гра

«Знайди таке ж саме.»

Мета: вправляти у розрізнянні геометричних фігур.

Дидактична гра

«Коли це буває?»

Мета: закріпити знання дітей про пори року.

Дидактична гра

«Лото.»

Мета: вправляти у розрізнянні геометричних фігур.  

Дидактична гра

«Хто великий ?»

( як що тварина велика – плескати у долоні, як що маленька – ні.)

Мета: розвивати увагу, розуміння слів – великий, маленький.

                                                                                                             

БЕРЕЗЕНЬ

            1 тиждень

                   2 тиждень

           3 тиждень

      4 тиждень

Учбова діяльність

Аплiкацiя

«Хто де живе?»

Мета: вміти розпізнавати тварин, знати, хто де живе, наклеювати їх на підготовлені малюнки.  

Дидактична гра

«Впізнай на дотик.»

Мета: розсортувати предмети з закритими очима ( дерево, залізо, пластмаса.)

Ігри з магнітом.

Мета: вчити вибирати те, що притягується магнітом.  

Аплiкацiя    

«Візерунок.»

Мета: вміти клеїти геометричні фігури на папері – вверху, внизу, у кутку, по центру.

Сумісна діяльність

Робота чергових: становити чашки на одну тацю, а тарілки на другу.

Мета: вміти класифікувати предмети.  

Дидактична вправа

«Довгий – короткий.»

Мета: розсортувати палички ( стрічки ) за довжиною.  

Створення колекції

«Тварини та птахи.»

Мета: вибрати серед тварин  та птахв – хто може плавати, а хто – літати.  

Дидактична гра

«Потоне – не потоне.»

Мета: дати можливість перевірить свої гіпотези самостійно.    

Самостійна діяльність          

Дидактична гра

«Лото – фрукти.»

Мета: вміти розпізнавати та сортувати картинки.

Дидактична гра

«Коло – квадрат.»

Мета: розпізнавати ознаки предметів.

Дидактична вправа

«Розсортуй за кольорами.»

Мета: називати кольори, розкласти ґудзики за кольором.  

Спостереження:

«Хто як удягнутий?»

( в сорочку, в сукню, у светр)

Мета: класифікувати по різним властивостям.

                              

КВIТЕНЬ

                 1 тиждень

              2 тиждень

           3 тиждень

             4 тиждень

 Учбова діяльність

Корисна гра

«Пальчики.»

Мета: співвідносити рухи з текстом вірша.  

Малювання

«Оранжевий колір.»

Мета: познайомити з оранжевою фарбою, як зробити таку фарбу, розвивати вміння асоціативного сприйняття кольору.

Загадування загадок про числа.

Мета: вміти впізнавати числа у загадках, розуміти образну мову загадок.  

Аплікація

«Великоднє яєчко.»

Мета: самостійно придумати візерунок для яйця із геометричних фігур.

Сумісна діяльність

Дидактична гра

«Вгадай, що я загадав?»

Мета: розвивати логічне мислення (  карточки з предметами та питання до них.)

Лічилка «Мишенята.»

Мета: вчити запам’ятовувати правильну послідовність числового ряду.

Дидактична гра

«Пляма.»

Мета: підбирати предмети такого самого кольору, як пляма.  

Корисна гра

«Кіт Антипка.»

Мета: вправляти у рахунку до 10, розуміти сенс  вірша.

Самостійна діяльність

Дидактична гра

«Їстівний – не їстівний.»

Мета: розвивати увагу, вміти сортирувати предмети.

Рухлива гра

«Хустинка.»

Мета: розвивати увагу.

Дидактична гра

«Знайди пару.»

Мета: підбирати однакові геометричні фігури.  

Дидактична гра

«Розрізни картинки.»

Мета: збирати ціле із частин ( 6 – 8 частин ).  

ТРАВЕНЬ

        1 тиждень

         2 тиждень

      3 тиждень

      4 тиждень

Учбова  діяльність

                              

Дидактична гра

«Яка фігура зайва ?»

Мета: розвивати логічне мислення, вправляти у назві геометричних фігур.

Дидактична гра

«Тут щось не так.»

Мета: знаходити неточності в оповіданні, розвивати увагу.  

Малювання

«Намалюй по опису.»

Мета: розвивати уяву, малювати по оповіданню вихователя.

Малювання

«Яка буває собака?»

Мета: розвивати уяву, вміти описати свій малюнок у деталях.  

Сумісна діяльність

   

Дидактична гра

«Що змінилося ?»

Мета: розвивати зорову пам’ять.

Дидактична гра

«Опиши по пам’яті.»

( лялька – яке волосся, якого кольору стрічка, яка сукня )

Мета: розвивати зорову пам’ять.

Дидактична гра

«Що спочатку, а що потім.»

Мета: вчити послідовно розкладати картинки за сюжетом, розповідати казку.

Дидактична гра

«На що схоже?»

Мета: підбирати предмети, які схожі на геометричні фігури.  

Самостійна діяльність

Дидактична гра

«Склади із паличок.»

Мета: вчити складати зображення за зразком вихователя.

Дидактична гра

«Що кому потрібно?»

Мета: вправляти у розрізнянні та назві професій та знаряддя праці.

Дидактична гра

«Зоологічне лото.»

Мета: вміти вибирати необхідне – хто де живе.

Рухлива гра

«Карлики та велетні.»

Мета: розвивати спритність та увагу.

 

Література:

  1.  Е.В.Сербина

Математика для малят.

Москва «Просвещение» 1992

  1.  Людмила Шульга

Барвиста радість.

( розвиток здібностей дітей дошкільного віку на заняттях із малювання )

ТОВ «ЛІПС» 2007

                                            Перспективне планування роботи з дітьми 2 молодшої групи

за педагогічною спадщиною С.Русової

Підготувала:

вихователь ДНЗ №26

Іванова О.В.

Навчальна діяльність

Спільна діяльність

Самостійна діяльність

вересень

Пізнавальний розвиток «Осінні дарунки»

Малювання «Груші» (розмальовка площинних форм)

Дидактична гра «Впізнай за смаком»

Дидактична гра «Чарівна торбинка»

Хоровод «Жовта осінь тут ходила»

Ліплення «Яблуко»

Читання: М.Сингаївський. Вересень.

               М.Чепурна. Там, де вересень в долині.

Бесіда з використанням художнього слова «Тихо осінь ходить гаєм»

Екскурсія до скверу

Ігри з вітрячками

Розглядання муляжів овочів та фруктів

жовтень

Малювання «Чарівні пригоди осінніх листочків» (монотипія) 1. ст..10

Спостереження на ділянці «Осінні зміни»

Дидактичні ігри: «З якого дерева листочок»,

                             «Велике-маленьке листячко»

Збирання осіннього листя в букети, плетіння віночків, гірлянд.

Прикрашання гірляндами групового майданчика

Оформлення гербарію «Листочки дерев нашої ділянки»

Спостереження за рослинами городу старщої групи (які овочі ще є на рабатках)

Збирання насіння нагідків у квітнику

Читання П.Воронько. Останній листочок

Розвага «Хто як від дощу ховається».

Збирання букетів з листя

Плетіння гірлянд

Прикрашання майданчика групи

гірляндами з листя

листопад

Пізнавальний розвиток «Хто як до зими готується» з використанням картини.

Свято осені.

Дидактична гра «Відгадай на дотик» (овочі)

Спостереження за дощем з вікна.

Малювання «Я – дощ»  1. №8

Аплікація «Осіннє дерево»

Дидактичні ігри  «Великі – маленькі» (каштани).

                             «З якого дерева дитинка» (каштани, горобина, горіхи, кленове насіння,

жолуді).

Праця: прибирання ділянки від листя.

Збирання каштанів.

Ігри з каштанами рухливі: «Влучи в ціль», «Хто далі кине».

Викладання орнаментів (рядків) з каштанів.


Навчальна діяльність

Спільна діяльність

Самостійна діяльність

грудень

Малювання «ялинка»

Спостереження за ялинками на ділянці дитячого садка

Спостереження за снігом

Спостереження за небом

Малювання «Я – хмаринка»   !. ст.66

Співтворчість вихователя та дітей: «Снігопад»

Аплікація «Фарби зими»

                 «Новорічна ялинка»

Дослід:»Чому тане сніг»

Читання: В.Діденко. Сніжинки

                Н.Калініна. Про сніговий колобок.

Новорічне свято

Ігри із снігом

Рухливі ігри: «Хто далі кине», «Влучи в ціль».

Ліплення снігових колобків

січень

Малювання «Зимове дерево»

Вивчення колядок, щедрівок

Спостереження за вкритими снігом деревами

Спостереження за птахами. Виготовлення календаря спостережень за ними.

Виготовлення кольорових прикрас з льоду

Праця в природі: садіння цибулі (город на підвіконні)

Прикрашання ялинок на ділянці льодовими прикрасами

Праця-допомога: посипання доріжок піском

лютий

Складання розповіді за картиною «Зимові розваги»

Спостереження за бурульками (техніка безпеки)

Творча розповідь за сюжетом з іграшками «Пригода в лісі»

Підсумкова бесіда про зиму

Аплікація «Снігова баба»

Ліплення снігових баб

Катання на санчатах

Навчальна діяльність

Спільна діяльність

Самостійна діяльність

березень

Малювання «Квіти для матусі»(монотипія)  1. ст.72

Пізнавальний розвиток: Весна

Спостереження за сонцем 2. ст.27

Спостереження за бурульками  2. ст.49

Розгляд :чий човник? 2.  ст.28

Організація виставки малюнків «Мила ненечко моя»

Читання: Г.Бойко.Мамине свято.

                В.Заєць.Веснянка

Спостереження за пролісками у квітнику

Спостереження за шпаківнями

Розгляд альбому « Перші весняні квіти»

квітень

Малювання «Я – сонечко».  1.ст.55

Аплікація : шпаківня.

Заучування « Я -  перша квіточка весни» К.Перелісна

Вивчення закличок про сонечко,

Спостереження за сонечком

Спостереження за шпаками

Спостереження за паростками тюльпанів, півоній у квітнику

Екскурсія до скверу

Читання: М Познанська «Здрастуй, сонечко!»,

                І.Франко «Надійшла весна      прекрасна!»

Малювання сонечка крейдою на асфальті, паличкою на піску

травень

Малювання «Метелики» (монотипія)

1. ст.78

Спостереження за кульбабками

Виготовлення макету «Квітуча галявина»

Праця: садіння гороху, квасолі

Праця : висівання насіння нагідок у квітнику

Створення Червоної книги дитячого садка

Спостереження за комахами

Праця в квітнику:,догляд поливання

Дидактична гра «Парні картинки» ( пори року)

Ігри з піском

Праця: притрушування піском доріжок на городі

Література :   1. - Л.Шульга. Барвиста радість. Запоріжжя, «Ліпс», 2007

                       2. - Н  Яришева. Ознайомлення дітей з природою.Київ, «Радянська школа»,1980

Перспективне планування роботи з дітьми середньої групи

за педагогічною спадщиною С.Русової

Підготувала:

вихователь ДНЗ №26

Іванова О.В.

Навчальна діяльність

Спільна діяльність

Самостійна діяльність

вересень

Пізнавальна діяльність «Осінь така мила»

Малювання «Рум’янець на щічці яблучка»

Дидактична гра  «Впізнай за смаком»

Ліплення «Осінні дарунки»( кабачок, огірок, морквина)

Читання  В.Чухліб. Чи далеко до осені

Екскурсія в парк – пошук слідів осені

жовтень

Малювання  «Фарби осені»

Пізнавальна діяльність «Хто як до зими готується»

Екскурсія в парк «Що змінилось»

Знайомство з пейзажем І.Левітана «Золота осінь»

Читання В.Чаплін, Г.Скребицький «Як птахи готувалися у вирій»

Читання О.Стрілець. Помічниця  

Збирання букетів з листя

Плетіння гірлянд

Прикрашання майданчика групи

гірляндами з листя

листопад

Пізнавальний розвиток «Розповідь за сторінками родинного альбому» .

Малювання «Осінній килим»

Свято осені.

Дидактична гра «Родинна квітка»

Організація фотовиставки «Нашому роду нема переводу» - з батьками

Аплікація «Осіннє дерево»

Читання А.Давидов. Таємниці старого дуба», М.Сингаївський. Листопад. Д.Павличко. Осінь

Збирання гербарію, колекції насіння дерев ділянки

Праця: прибирання ділянки від листя.

Збирання колекції каштанів, ігри з ними

Навчальна діяльність

Спільна діяльність

Самостійна діяльність

грудень

Малювання «Зимовий пейзаж»

Пізнавальна діяльність «Іде, іде Миколай».

Розглядання картини «Сім'я», мовленнєве спілкування за нею.

Екскурсія в парк «Зимові зміни»

Аплікація «Фарби зими»

Читання К.Перелісний. Ялинка.

Новорічне свято

січень

Аплікація «Новорічна ялинка»

Малювання «Снігова баба»

Розповідь з власного досвіду «Як ми з батьками Новий рік зустрічали»

Вивчення щедрівок, колядок

Пізнавальна діяльність «Сезонні явища та властивості снігу»

Пізнавальна бесіда «Моя родина»

Читання В.Сухомлинський. Як хлопчик хотів приголубити сніжинку. Бабина дочка, дідова дочка.

Розглядання стіннівок, альбомів «Моя сім’я»

лютий

Малювання «Чарівні валентинчики».

Аплікація «Літаки»

Розглядання картини, розповідь з власного досвіду «Зимові розваги»

Пізнавальна діяльність, праця  «Ми посіяли горох»

Мовленнєве спілкування «Хочу бути схожим на батька»

Навчальна діяльність

Спільна діяльність

Самостійна діяльність

березень

Народознавство «Ой, весна, весна!»

Художня діяльність «Подарунок для матусі»

Організація виставки малюнків «Міла ненечко моя»

Свято «Мамина пісня»

Читання В.Гринько. Ще в  колисці немовля. В. Сухомлинський . Весняний вітер. Сиві волосини.

М.Познанська . Подарунок для матусі.

квітень

Малювання «Барви весни»

Пізнавальна діяльність «Свято  Великодня»

Екскурсія в парк «Весняні зміни»

Ліплення «Писанка» з використанням додаткових матеріалів

Мовленнєве спілкування «Святкування Великодня в родині»

Праця : підготовка рабаток на городі

Читання  В.Сухомлинський. Весняний вітер.

                В.Ладиженцева .Вийшло сонце на лужок.

Розглядання стіннівок, альбомів «Моя сім’я»

травень

Народознавство «Мамина світлиця»

Мовленнєве спілкування.малювання «Моя матуся»

Екскурсія в парк «Весняні квіти»

Дидактична гра «Магазин квітів»

Праця: висівання насіння на городі

Читання: Н.Забіла. Кульбаби. Польова красуня

ПЕРСПЕКТИВНЕ ПЛАНУВАННЯ ЗА ТЕМОЮ:

«Інтегрований підхід до проведення інтелектуально-мовленнєвих занять»

для дітей середньої групи.

Підготувала: вихователь

ДНЗ №26

М.Макіївки

Фільчакова Т.Л.

ВЕРЕСЕНЬ

I тиждень

II тиждень

III тиждень

IV тиждень

Учбова

Сумісна

Інтелектуальна гра: За лічилкою:

І 1. Чим можна забити цвях у дошку?(Якщо ти вдома? Якщо на прогулянці в лісі? Якщо на березі річки або моря? Якщо це малесенький цвяшок; величезний цвях?

ІІ Командне завдання – показати 3 способи, щоб коліна були вищі за підборіддя.

Д/г «Темрява»

Д/г «Посуд»

Д/г «Комахи»

Спостереження за вітром. Чи може з’явитися вітер в кімнаті?

Інтелектуальна гра: стрілка обирає, хто відповідає:

І 1. Якими речами ти не можеш скористатися, коли вимкнене світло?

 2.  Як легше користуватися ложкою, тримаючи її однією чи двома руками? Як ложки різняться за розміром? Для яких випадків яка ложка (велика, десертна, чайна)?

ІІ Командне завдання:

Показати три і більше доведень, що твоя рука корисніша за котячу лапу.

Інтелектуальна гра: хто спіймає повітряну кульку, той відповідає:

І 1. Чи може муха іти по стелі знизу вгору або навпаки? Кому це зручніше робити: коту чи мусі?

 2. Коли тобі легше вибрати ляльку (машину) для гри – якщо в тебе їх тільки 2 чи 5? Чому? Поясни.

ІІ Командне завдання:

Показати за допомогою речей способи утворення вітерця в кімнаті (вата, пір’ячко, віяло, повітряна кулька: подути, махати віялом, зробити протяг)

Самостійна

Д/г «Чий листок полетить далі?»

Розглядання альбому «Комахи»

Обведення долоні олівцем.

С/р гра «Сім’я» (за обідом)


ЖОВТЕНЬ

I тиждень

II тиждень

III тиждень

IV тиждень

Учбова

Сумісна

Читання вірша Л.Завальнюка «Про гриби, про ягоди». Розглядання картинок з цієї книжки.

Відгадування загадок про гриби. («Дидактичні ігри в дитячому садку», с.89)

Запитання: з яких грибів варять суп?

Які гриби використовують медики?

Які гриби ростуть сім’ями?

Розглядання картини «За грибами»

Заняття-схема: Осінь – туман, листопад, хмара: дощ, калюжа – чобітки; дощ- парасолька.( логічні схеми для інтегрованих занять, «Дошкільне вих-ня», 2005 №12)

Самостійна

Розглядання картинок: «Їстівні, неїстівні гриби»

Малювання грибів олівцями, фарбами

Перестрибування калюж.

Обведення або малювання листя клена, тополі, берези, горобини.

Малювання дощу фломастерами, фарбами.

Розфарбування парасольки


ЛИСТОПАД

I тиждень

II тиждень

III тиждень

IV тиждень

Учбова

Слухання вірша О.Олеся «Ой, навіщо мені листя…»

Психологічний етюд. Творчі завдання. Лексичні вправи.

Сумісна

Мовотворча діяльність по казці «Вовк та семеро козенят»

Спостереження за листопадом. Опис кленового листочка

Читання віршів про осінь. Співання пісень про осінні явища.(Н.В.Гавриш, О.С.Ушакова «Знакомим дошкольников с литературой», с.56)

Знайомство з законами дружби. Читання оповідання М.Пляцковського «Урок дружби», «Нерозлучні друзі». Д/г «Подарунки для друга», колективне малювання за задумом. («Джміль», 2004, №1)

Самостійна

Викладання героїв казок «Три ведмедя», «Вовк і семеро козенят», «Троє поросят» з різних геометричних фігур

Збирання букетів осіннього листя

Малювання осіннього килима

Розфарбування картинок парами


ГРУДЕНЬ

I тиждень

II тиждень

III тиждень

IV тиждень

Учбова

Чарівні слова. Читання оповідання В.Сухомлинського «Скажи людині здрастуйте». Коло-гра «Привітаймося!» («Джміль», 2004, №3, с.3-4)

Вивчення вірша Г.Бойко «Морозець, морозець».Р/вправа «Морозець». Малювання узорів від Мороза.

Сумісна

Д/г «Звірі вітаються»

Муз-дид.гра «Замри»

Читання вірша про зиму Н.Артюхової»Білий дід»

Запитання : Що є у зими такого, чого немає у іншої пори року? («Н.В.Гавриш, О.С.Ушакова «Знакомим дошкольников с литературой», с.67)

Знайомство з законами дружби. Розповідь казки М.Пляцковського «Як козенятко загубило свою тінь», Д\г «Посварилися? Помиримося!» («Джміль», 2004, 31, с.67)

Спостереження за виробами Мороза: візерунки на вікні, сніжинки, бурульки. Милування чарівними виробами.

Самостійна

С\р гра «Сім’я»

Д\г «Сніжинки»

Д\г «Жмурки за голосом»

Ігри зі снігом.

Малювання сніжинок фломастерами, олівцями


СІЧЕНЬ

I тиждень

II тиждень

III тиждень

IV тиждень

Учбова

Ознайомлення з малими фольклорними формами – загадка, скоромовка (Н.В.Гавриш, О.С.Ушакова «Знакомим дошкольников с литературой», с.60)

Сумісна

Новий кінець старої казки. Стара «Рукавичка» по новому. Малювання візерунків для рукавички.

Розглядання картини «На прогулянці»

Муз-рух.гра «Сніжки»

Розповідь рос нар.казки «Зимов’є звірів»

Вивчення прислів’я «У страху очі великі»

Д\г «Відгадай» (Н.В.Гавриш, О.С.Ушакова «Знакомим дошкольников с литературой», с.69)

Д\г «Плутанина»

Самостійна

Д\г «Хто самий влучний?»

Ліплення сніжної баби, сніжних звірів

Н/д гра «Чий будинок?»


ЛЮТИЙ

I тиждень

II тиждень

III тиждень

IV тиждень

Учбова

Ознайомлення з малими фольклорними формами – прислів’я, лічилка (Н.В.Гавриш, О.С.Ушакова «Знакомим дошкольников с литературой», с.70)

«Хто в будиночку живе?» Д\г «Здування сніжинок», Гра-хоровод «Дружать дощик і хмаринка» («Розкажіть онуку», с.40)

Сумісна

Пам’ятаємо важливі правила: Не можна бути жадібними. Щоб були мир і лад, треба навчитися домовлятися.(На основі аналізу казок «Лисичка в суддях» та «Двоє жадібних ведмежат» («Джміль», «Новий кінець старої казки», с.5)

Мовленнєво-творчі вправи з використанням народних казок «Колобок», «Солом’яний бичок» («Джміль», «Новий кінець старої казки», с.6)

Самостійна

Р\г «Кіт і миші»

Використання лічилок для рухливих ігор

Розглядання книжок з улюбленими казками

Д\г «Здування сніжинок»

Р/вправа «Морозець»


БЕРЕЗЕНЬ

I тиждень

II тиждень

III тиждень

IV тиждень

Учбова

Усе повертається тобі!

Читання оповідання В.Сухомлинського «Як Оленка хотіла весну наблизити» Д/г «Доба, тиждень, рік» («Джміль», 2005, №1, с.3)

Усе повертається тобі!

Гра «Сонечко», розповідь казки «Рум’яні яблука» («Джміль», 2005, №1, с.4-6)

Сумісна

Читання віршів про весну. Вивчення вірша Г.Ладонщікова «Весна». Малювання слів «дзвенить», «радіє»

Розглядання картини «Кораблики, у подорож!» Д/в «Докажи словечко»

Самостійна

Д/г Тиждень»

Д/г «Поєднай» (частини доби)

Спостереження за бурульками. Коли вони плачуть? дзвенять? співають? радіють?

Д/в «Ввічливі слова»

Д/г «Я буду…»


КВІТЕНЬ

I тиждень

II тиждень

III тиждень

IV тиждень

Учбова

Читання веселих віршів (Н.В.Гавриш, О.С.Ушакова, с.76).

Сумісна

Заздрити? Ні! Ставити мету і досягати її. Д/г «Я хочу, щоб…»(«Джміль», 2005, №2, с.3-5).

Д/г «Хвилина пустощів»

Д/г Що буває весною?».

Квітка-шестицвітка, д/в «Візерунок», «Знайди помилку», «Що зайве?», «Доповни речення» ( «Дошкільне виховання», 2004, №9,с.23).

Вивчення вірша С,Вишеславцева «Весна»( или А.К.Толстого «Вот уж снег последний в поле тает…» (Хрестоматія по детской лит-ре, с.115, «Знакомим дошк-в с лит-рой», Н.В.Гавриш, О.С.Ушакова, с.75).

Самостійна

Д/г «Скажи навпаки».

Р/г «Іграшка, оживи!».

Д/г «Хто більше?»(назви квітів).

Малювання весни за власним досвідом.


ТРАВЕНЬ

I тиждень

II тиждень

III тиждень

IV тиждень

Учбова

Сумісна

Вивчення приповідки «все діло у капелюсі». Знайомство з головними уборами, прикрасами.

Читання віршів про весняні дерева. Вивчення вірша Е.Благініної «Черемшина»( Н.В.Гавриш, О.С.Ушакова, «Знакомим дошк-в с лит-рой», с.78).

Вікторина: Як ми знаємо казки? ( «Джміль», «Придумай свою казку». 1999, №1).

Д/г «Опиши, я вгадаю», Д/г «Пори року».

Самостійна

Розглядання альбому «Одяг», «Головні убори».

Д/г «знайди дерево за описом».

Д/г Хто більше назве слів?»(прикметники до героїв казок).

Д/г Відгадай!», «Що кому потрібно» ( О.П.Янківська«Дид.ігри в дит.садку», с.48).

ПЕРСПЕКТИВНЕ ПЛАНУВАННЯ

ЗА ТЕМОЮ : «ІНТЕГРОВАНИЙ ПІДХІД ДО ПРОВЕДЕННЯ

ІНТЕЛЕКТУАЛЬНО-МОВНИХ ЗАНЯТЬ»

ДЛЯ ДІТЕЙ СТАРШОЇ ГРУПИ 

Підготувала: вихователь

ДНЗ №26

                                                                                                                                                                                                м.Макіївки

                                                                                                                                                                                         Фільчакова Т.Л.
ВЕРЕСЕНЬ

I тиждень

II тиждень

III тиждень

IV тиждень

Учбова

Тема: Давайте познайомимось

Схожі-несхожі. Полілог «Знайомство».Комунікативні ігри. (Н.Гавриш «Сучасне заняття в дошкільному закладі», с.77).

Тема: Разом.

Валеологічна казка. Логічні задачі. Лексичні вправи. Творчі завдання на взаємодію. (Н.Гавриш «Сучасне заняття в дошк. закладі», с.176)

Сумісна

Тема: Один і всі. Я і ми.

Полілог «Я і ми». Комунікативні ігри. Виконання групових та командних завдань.

Д/г «Слова розбіглися».

Тема: Кіт, який служив у дитячому садку.

Мета: Вправляти в находженні ознак в ряду інших. Розвивати вміння знаходити необхідні слова. Вчити придумувати історію на запропоновану тему. (Н.Гавриш «Сучасне заняття в дошк. Закладі», с.171).

Самостійна

Малювання предметів у повітрі паличкою або пальчиками.

Д/г «Хто більше назве» (імена родичів).

Розглядання ілюстрацій до казки «Теремок».

Пластичний етюд «Які різні звірі».

Д/г «Різнокольорові коти».

СХД: Малювання портрета домашнього вихованця.


ЖОВТЕНЬ

I тиждень

II тиждень

III тиждень

IV тиждень

Учбова

Тема: Світ навколо. Як я його відчуваю.

Тема: Руки.

Мета: Допомогти дітям систематизувати знання про функціональні особливості, можливості чоловічого тіла. (Н.Гавриш «Сучасне заняття в дошк. закладі», с.183).

Тема: Вуха.

Мета: Допомагати дітям усвідомити значення деяких фразеологічних висловів. Підвести до осо знаного прийняття правил гарного тону. (Н.Гавриш «Сучасне заняття в дошк. закладі», с.179).

Тема: Ніс.

Мета: Допомогти в процесі закріплення знань про функціональні особливості органа нюху, усвідомити значення фразеологічних висловів. (Н.Гавриш «Сучасне заняття в дошк. закладі», с. 181).

Сумісна

Д/г «Що для чого».

Д/г «Чиї це вуха?».

Д/г «Чий ніс?».

Д/в «Продовж речення».

Тема: Три правила носа.

  •  Не вішати носа.
  •  Не задирати носа.
  •  Не встромляти свого носа в чужі справи.

Мета: Розвивати образне мислення. Виховувати культуру поведінки. («Джміль», 2008, №2 с.10).

Лексико-граматична вправа «Кому що потрібно для життя».

Самостійна

Д/г «Впізнай по голосу».

Р/г «Слухай, кінь, команду».

Д/г «Носи та носики».

Д/г «Вгадай на запах».

Роздивляння альбому

«Моє тіло».

СХД: обведення своєї долоні, її прикрашання.

Р/г «Мисливці та зайці».


ЛИСТОПАД

I тиждень

II тиждень

III тиждень

IV тиждень

Учбова

Тема: Заєць в житті та в казці.

Мета: Уточнити уявлення про живого зайця, про відображення зайця в поезії та прозі.

Тема: Вивчення вірша С.Когана «Листки».

Мета: Вправляти в виразному читанні вірша, в підборі епітетів, порівнянь.

(О.С.Ушакова, Н.В.Гавриш «Знайомимо дошкільників з літературою»).

Сумісна

Д/г Назви мультфільм чи казку».

Виготовлення книжки «Зайка наш друг».

Складання творчої розповіді за серією сюжетних картин «Сильний дощ».

Мета: Розвивати творчі здібності дітей. Виховувати любов до рідної природи.

(Н.Гавриш «Сучасне заняття в дошк. закладі», с.330).

Етична бесіда за змістом казки М.Пляцковського «Калоша».

Мета: Підвести діте й до усвідомлення різниці між поняттями «випадкова знахідка» та «цільове шукання» (Н.Гавриш «Сучасне заняття в дошк. закладі», с.169).

Самостійна

С/р гра «Зайчина родина».

СХД: Малювання дощу олівцями, фломастерами, фарбами.

Обведення листя різних дерев та їх розфарбовування.

Розглядання альбому «Взуття».

Д/в «Що зайве?».

Д/г «Назви одним словом».


ГРУДЕНЬ

I тиждень

II тиждень

III тиждень

IV тиждень

Учбова

Інтелектуальне казино.

Мета: Формувати пояснювальну мову.

Тема: Цікаве і корисне про вогонь.

Мета: Вивчити з дітьми найголовніші правила безпеки.(Н.Гавриш «Сучасне заняття в дошк.закладі», с.341).

Сумісна

Д/г Загадай, ми відгадаємо» (зимові явища).

Д/г «Коли це буває?».

Тема: Роздивляння картини «Зимові забави».

Мета: Уточнити уявлення дітей про зимові розваги.

Д/г Які різні рухи» (фізкультурні. Танцювальні, трудові).

Читання вірша С.Єсеніна «Біла береза». Творче розповідання.

Мета: Розширити знання про особливості природи взимку.

Моделювання ситуації: «Один вдома»(правила поводження з предметами побуту).

Самостійна

Н/д гра «Зима».

Д/г «Сніговик».

Д/г «Який?».

Складання казки «Сніжок та берізка».

Ігри зі сніжками.

Друкування зимових слів.

Д/г «Сніжинки».

СХД: малювання снігопаду.

Творчі діалоги: «Діти, я пропоную»(прикраси, костюми, оформлення кімнати).

Д/г Чим можна прикрасити ялинку».

Д/г «Навпаки».

Друкування святкових слів.


СІЧЕНЬ

I тиждень

II тиждень

III тиждень

IV тиждень

Учбова

Тема: Олівець та цвях.

Мета: Уточнити та розширити знання про дерев’яні та металеві речі.

Тема: Світ крізь чарівні віконця.

Мета: Вчити відчувати чарівність, красу та виразність образних слів, висловів. («Джміль», 1999р., №4, с.3-7).

Сумісна

Д/г «Оживи картинку».

Д/г «Тяжкий-легкий».

Бесіда: Що найважливіше у вірші?

Малі фольклорні форми. Складання оповідань по прислів’ям.

Мета: Вчити розумінню переносного значення образних висловів. Формувати точність мови. (О.С.Ушакова, Н.В.Гавриш «Знайомимо дошкільників з літературою», с.102).

Спостереження за снігопадом.

Читання знайомих віршів про сніг.

Д/г «Продовж ряд»

Р/г «Морозець-морозець»

Роздивляння картини «Умій пожаліти».

Мета: Вчити розуміти емоційний стан іншої людини.

Самостійна

Складання фігур з різнокольорових паличок.

Повторення дідусевих приповідок:

  •  У зими день, як у зайця хвіст.
  •  В зимовий день тремтить і пень.

Д/г «Зимові слова».

Ігри зі снігом.

Мовне змагання: Хто більше назве гарних слів.

СХД: малювання «Різний настрій».

Читання віршів про зиму.


ЛЮТИЙ

I тиждень

II тиждень

III тиждень

IV тиждень

Учбова

Тема: Королівство-невидимка, або його Величність Слово.

Мета: Систематизувати уявлення про мову і мовлення, підвести до усвідомлення лексичного значення слів. («Джміль», 2000, №4, с.3-6)

Тема: Читання оповідання Н.Носова «На горі».

Мета: Вчити освоювати послідовність розвитку сюжету. Збагачувати мову фразеологізмами.(О.С.Ушакова, Н.В.Гавриш «Знайомимо дошкільників з літературою», с.106; «Родичок», с.221).

Сумісна

Д/г «Німе кіно».

Д/г «Різні кольори».

Д/г «Старші та менші слова».

Д/в «Гарні слова».

Д/в «Скажи по-іншому».

Д/г «Розвідники».

Розповідь російської народної казки «Баба-яга».

Мета: Вчити емоційно сприймати образний зміст казки. Формувати образність мови.

Д/в «Я починаю, ви закінчуєте».

Д/в  «Що зайве?».

Самостійна

СХД: малювання, аплікація – «Чарівні квіти».

Мовне змагання: Хто назве більше солодких слів?

Роздивляння альбому «Казочник».

СХД: ліпка «Мій улюблений казковий герой».

Д/г «Знайди за описом».

Мовне змагання: Хто більше назве зимових (холодних) слів?

Портретна галерея: «Улюблені герої».


БЕРЕЗЕНЬ

I тиждень

II тиждень

III тиждень

IV тиждень

Учбова

Тема: Все пов’язано з усім.

Тема: Слухання вірша І.Франка «Весна». Лексична робота.

Мета: Допомогти відчути радість розквітаючої землі, ніжне відношення до весни.

Сумісна

Тема: Моя країна Україна. Віртуальні діалоги «Міжміський телефон». Печатання географічних назв. (Н.Гавриш «Сучасне заняття в дошк. закладі», с.97).

Тема: Планета Земля. Глобус. Д\г «Летимо на літаку». Етична бесіда про відношення людей різних рас. (Н.Гавриш «Сучасне заняття в дошк. закладі», с.98).

Тема: Обереги краю нашого. Журавлики-веселики.

Мета: Поглибити та уточнити знання дітей про журавля як символ та оберіг країни Україна.

Д/в «Весна яка?».

Мовне змагання: Хто більше назве теплих слів?

Складання історії «Розмова бурульок».

Самостійна

Поіск міста Макіївка, Донецьк, Київ на карті України.

С\р гра «Подорож по країні».

Вивчення віршів про журавлів.

Показ казки «Лисиця та журавель» за допомогою настільного театру.

Н/д гра «Весна».

Д/г «Збери картинку».


КВІТЕНЬ

I тиждень

II тиждень

III тиждень

IV тиждень

Учбова

Тема: Слухання та художній аналіз поезії Катерини Перелісної «Пролісок». Творча розповідь, Малювання.

Мета: Розвивати поетичний слух. Активізувати дієслівну лексику.

Тема: Місто, в якому живуть діти.

Мета: Формувати основи соціальної компетентності. (Н.Гавриш «Сучасне заняття в дошк. закладі», с. 331).

Сумісна

Д/в «Весняні квіти».

Д/в «Скажи інакше».

Д/г «Пробудження».

Тема: Пригоди сонячних промінців.

Мета: Забезпечувати логічність та зв’язність мовлення. (Н.Гавриш «Сучасне заняття в дошк. закладі», с.321).

Тема: Вивчення вірша Я.Акима «Квітень».

Мета: Вчити відтворювати у своїй мові образні вислови з тексту. (О.С.Ушакова, Н.В.Гавриш «Знайомимо дошкільників з літературою», с.119).

Д/г «Хто де живе?».

Д/в «Хто більше назве слів?».

Д/в «Що зайве?».

Самостійна

Роздивляння альбому «Весняні квіти».

Складання тюльпану з кольорового паперу.

Н/д гра «Чий будиночок?».

Масаж «Сонечко та діти».

Д/г «Пори року».

Д/в «Назви одним словом».

Роздивляння набору листівок: «Макіївка».

СХД: «Дома, домішки, домики».


ТРАВЕНЬ

I тиждень

II тиждень

III тиждень

IV тиждень

Учбова

Тема: Професії та люди.

Бесіда. Дж.Родирі «Чим пахнуть ремесла?» (Н.Гавриш «сучасне заняття в дошк. закладі»,с.91).

Сумісна

Д/г Кому що потрібно для роботи».

Тема: Раз словечко, два словечко…»

Мета: Сприяти розвитку психічних процесів. (Н.Гавриш «Сучасне заняття в дошк. закладі», с.325).

Інтервюїровання «Мої досягнення».

Тема: Граємось, навчаємось – до школи збираємось».

Мета: Розвивати пізнавальний інтерес до природи рідного краю та оточуючого світу.

Літературна вікторина «Наші улюблені книжки».

Мета: Закріпити знання про знайомі літературні твори.(О.С.Ушакова, Н.В.Гавриш «Знайомимо дошк. з літературою», с. 125).

Самостійна

Роздивляння альбому «Професії».

СХД: малювання професії батьків.

Д/в «Хто більше назве дій?».

С/р гра «Школа».

Роздивляння улюблених книжок.

Н/д гра «Добре-погано».

СХД: Складання альбому «Дитячий садок – наша велика сімя».

Д/г «Зіпсований телефон».

Д/г «Добери епітети до іменників».

ПЕРСПЕКТИВНИЙ ПЛАН РОБОТИ

З РОЗВИТКУ МОВИ ТА СПІЛКУВАННЯ

З ДІТЬМИ ТРЕТЬОГО РОКУ ЖИТТЯ

Підготувала:

вихователь ДНЗ №26

м.Макіївки

Мельник Л.В.

                                 

                                 


Вересень

Жовтень

Листопад

Учбова

діяльність

Ліплення (стор.23).

Тема: «Печиво для іграшок».

Мета: знайомити дітей з  особливостями, якостями предметів. Спонукати їх називати предмети словами.

Малювання (стор.23).

Тема: «Веселе сонечко».

Мета: спонукати дітей до позначення словами продуктів своєї діяльності. Емоційно насичувати мовленнєве спілкування з дітьми в ході ознайомлення з навколишнім.

Аплікація (стор.23).

Тема: «М’ячики й кубики».

Мета: стимулювати зосередженість на предметах. Спонукати до позначення словами своїх дій.

Сумісна

Д/в»Поширення»(стор.22).

Мета: підводити дитину до уміння закінчувати свою думку.

Р/г «Калач» (стор.25).

Я печу, печу, печу

Дітям всім по калачу

Зверху маком потрушу

В піч гарячу посаджу.

Мета: формувати вміння відтворювати присутні в тексті слова і звуконаслідування.

Д/г «Уяви, що…» (стор.24).

Мета: вчити заміщати предмети предметами-замінниками.

Самостійна

Промовляння пісеньки»Квочка» М.Познанської

Вийшла курочка гуляти

У травиці пощипати.

Вслід її малята –

Жовтенькі курчата.

Мета: формувати вміння прислухатися до звуків мови, чути ритм, відокремлювати словосполучення, проникати в їх смисл.

Ігри з природним матеріалом (стор.23)

«Викладання доріжок із каштанів»

Мета: спонукати дітей до називання властивостей матеріалу, з яким діти грають, використовую прикметники.

Ігри в переодягання

Мета: розвивати уяву, вміння перетворюватися.


Грудень

Січень

Лютий

Учбова

діяльність

Конструювання (стр.23)

Тема: «Доріжки для ляльок».

Мета: вчити називати деталі конструктора (кубик, цеглинка, пластина). Формувати вміння позначати свої дії словами.

Д/г «Що в чому» (стор.47).

Мета: вчити називати частини предмета, використовуя наочний матеріал.

Ліпка (стор.23).

Тема: «Морква для зайчика».

Мета: спонукати розповідати о продуктах своєї діяльності.

Сумісна

Р/г «Подоляночка» (стор.25).

Мета: формувати вміння повторювати словосполучення разом з вихователем, потім самостійно.

Ігри-вистави з ляльками (стор.24).

Мета: формувати мовну вимову загальновживаних слів.

Д/г «Хто що робить»(стор.43).

Мета: збагачувати лексичний запас словами-діями(дієсловами).

Самостійна

Ігри з ляльками (стор.24).

Мета: розвивати мову в процесі гри з ляльками, шляхом позначення словами своїх дій.

Ігри в переодягання (стор.24).

Мета: розвивати вміння позначати словами свої дії, враження.

Ігри з предметами.

Мета: розвивати вміння позначати словами дії, які діти будуть виконувати з предметами.


Березень

Квітень

Травень

Учбова

діяльність

Д/г «Підбір прикметників».

Мета: вчити називати прикметники, ознаки, відповідних даному об’єкту.

Д/г «Що в чому» (ускладнення стор.47).

Мета: вчити називати частини предмета без використання наочного матеріалу.

Д/г «Впізнання» (стор.42).

Мета: вчити впізнавати предмети по групі прикметників.

Сумісна

Д/г «Уяви, що…».

Мета: продовжувати вчити використовувати предмети-замінники.

Р/г «Печу, печу хлібчик».

Мета: закріплювати вміння повторювати словотворення разом з вихователем, потім самостійно.

Д/г «Пропущені слова» (стор.44).

Мета: вчити договорювати слова у фразах і реченнях.

Самостійна

Ігри з предметами.

Мета: вчити позначати словами ту дію, котру вони будуть виконувати разом.

Промовляння поті шок Г.Бойко «Хлюп-хлюп, водиченька»

Хлюп-хлюп, водиченька,

Хлюп-хлюп на личенько

І на ручки і на ніжки,

Хлюп-хлюп-хлюп!

Н.Забіла «Ладки, ладоньки, ладусі»

Ладки, ладоньки, ладусі

Ой, ладусі, ладки!

Де були, ви?

- У бабусі!

Що їли?

- Оладки.

З чим оладки?

- Із медком та солодким молочком.

Мета: формувати вміння промовляти слова, словосполучення, проникати в їх смисл.

Ігри з пальчиками (стор.22).

Мета: розвивати мову, вміння повторювати знайомі слова.

Література: Е.Белобрыкина. Речь и общение. Ярославль .Академия развития.,1998

Перспективне планування за темою "Природа космосу"

Старший вік

Навчальна діяльність

Партнерська діяльність

Самостійна діяльність

Заняття

Тема: Складання фантастичних розповідей про космічну подорож (за підсумками діяльності) із зарисовками подій.

Заняття з фізкультури:

Тема: "Сонце" (БВДС №13-14, 2005р., ст.31)

Тема: "Сонце, повітря, вода…"

(БВДС №13-14, 2005р., ст.42)

Тема: "Місяць і зорі"  (БВДС №13-14, 2005р., ст.35)

Спостереження за Сонцем циклічне.  Виготовлення сонячного годинника на ділянці.

Спостереження за зоряним небом.

Експеримент: вплив Сонця на воду, землю, повітря, рослини, тварин.

Екологічний проект "Наукове дослідження" Як Сонце трудиться? Чи потрібне нам Сонце?

Розглядання Сонця через затемнене скло.

Психогімнастика "Я – Сонце"

Розгляд ілюстрацій з книг про Космос, фотоальбому.  Пізнавання знайомих елементів Космосу.

Читання відомостей про Космос в енциклопедії, їх обговорення ("Живі історії та відверта розмова").

Конструювання телескопа з покидькового матеріалу.

Складання моделі сонячної системи (Земля, Марс, Венера, Сатурн). Сонце – зірка, освітлює всі планети, вони обертаються навколо нього. (у темряві з лампою)

Підбір картин про дослідження Космосу.

П/и – імітація "Планети в Космосі"

Д/г "Подаруй зірочці красиві слова"

Сюжетне малювання "Космічна подорож"

Складання казки "Про що розповіла мені зірка"

Конструювання дослідницької станції з покидькового матеріалу.

Споруда космічного корабля з конструктора для с/р гри "Подорож в Космос", "Міжконтинентальна ракета".

Споруда космічного корабля в пісочниці

С/р гра "Подорож в дальні світи", до Місяця, Сонця і Марса з складанням маршрутів, карт, фотографій досліджень.

Конструювання з паперу підзорної труби.

Малюнок на асфальті "На чому б я полетів в космос"

Розгляд глобуса. Мета: Формування уявлень про Землю як живу планету.

Перспективне планування за темою "Природа Космосу"

Молодший вік

Навчальна діяльність

Партнерська діяльність

Самостійна діяльність

Заняття

Тема: "Природа космосу"

Мета: Викликати інтерес до природу космосу

Завдання:

1) Створювати благопритятные умови для розвитку пізнавальної активності дітей;

2) Називати компоненти віді- мого Космосу: Місяць, зірки, Сонце.

3) Сприяти розумінню того, що Сонце - найбільша зірка, яку бачимо вранці, вдень і ввечері. Воно освітлює і зігріває все навколо нас.

4) Виховувати звичку звертатися до власного досвіду при виникненні різних питань, спрямованих на з'ясування невідомого в природі.

Спостереження за небом ввечорі. Знайти Місяць, зорі.

Виставка книг і ілюстрацій про Космос: розгляд ілюстрацій про Космос, про польоти людини в Космос, ракети, супутники

Спостереження за небом вранці. Знайти Місяць. Чи сяє він? Чому сяє вночі?

Дослід з лампою – чому сяє Місяць?

Зарисовка фаз Місяця.

Виготовлення парашутів.

Бесіда про зірки: блищать, яскраві, тьмяні, далекі, їх багато.

Розгляд, вивчення дитячих енциклопедій про Космос

Спостереження за Сонцем - циклічні (бачимо вранці, вдень, увечері) - різне положення Сонця на небі.

Гра-лабіринт "Знайди маршрут корабля"

Значення Сонця: освітлює, зігріває.

Розповідь про відвідини Місяця людьми (астронавтами). Особливості пересування по ньому.

Місяць - кам'яна куля, де є гори, ями. Досвід – утворення кратерів.

С/р гра: "Підготовка до космічної подорожі".

Будівельно-конструктивні ігри "Споруда космічної ракети".

Підготовка до польоту (Узагальнення і уточнення знань дітей про Космос, Сонце, Місяць, зірки)

PAGE  1

PAGE  71




1. Reform towrd new KORE.html
2. Расслоенные пространства внутренних степеней свободы
3. .1. Сутність туристичної діяльності.
4. Деформация модели и точность построения фотограмметрической сети Построить идеальную модель по паре сн
5. термин в фитнесе и бодибилдинге когда спортсмен за некоторый промежуток времени не просто сбрасывает вес а
6. ХОЛОДИЛЬНЫЕ АГЕНТЫ И ХЛАДОНОСИТЕЛИ
7. Методические рекомендации для практических занятий по ГОСО2006 G041
8.  ЧЕЛОВЕЧЕСКАЯ ЖИЗНЬ 2
9. ТЕМА 1 Предмет и задачи курса Отечественная история в ВУЗе 1
10. Основные свойства возбудимых тканей. Шпаргалка
11. Теорія соціальної роботи як наука та навчальна дисципліна
12. Среди приглашенных супружеская чета Гордон и Бетти Уайтхауз сотрудница издательства Олуэн Пиил один из то
13. зимний период что объясняется учащением простудных заболеваний как благоприятного фона для возникновения
14. ЛАБОРАТОРНАЯ РАБОТА 1
15. Лабораторна робота 1 1
16. Интересы России в европейской политике начала XX века и участие в первой мировой войне
17. План Маршалла. Программа Людвига Эрхарда
18. Учет нематериальных активов
19. тематике стало 48 учеников что составило 12 от числа участников.
20. О судебном приговоре от 29апреля 1996г.html