Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Тема 5 : Ревізія і контроль операцій з ОЗ і ТМЦ
1.Завдання , послідовність і джерела ревізії ОЗ
Відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку, затвер¬дженого наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99 № 291 для обліку й узагальнення інформації про наявність та рух власних або отриманих на умовах фінансового лізингу об'єктів і орендованих цілісних майнових комплексів, які віднесені до складу основних за¬собів, призначено рахунок 10 "Основні засоби".
З метою забезпечення належного обліку і контролю за збережен¬ням основних засобів кожному інвентарному об'єктові в момент над¬ходження на підприємство має присвоюватись відповідний інвентар¬ний номер.
Завдання ревізії:
• дати оцінку стану збереження, ефективності використання;
• установити наявні факти порушень чинного законодавства щодо правомірності та обґрунтованості управлінських рішень відповідальних працівників ревізованого підприємства при при-дбанні, використанні, реалізації і ліквідації окремих об'єктів ос¬новних фондів і нематеріальних активів;
• розробити заходи по реалізації результатів контролю: притя¬гнення до відповідальності винних службових осіб з відшкоду¬ванням збитків, нарахування і стягнення штрафних фінансових санкцій на користь державного бюджету за допущені порушення чинного законодавства по об'єкту контролю, які взаємозв'язані з оподаткуванням доходів підприємства (оцінка майна, амортиза¬ція, реалізація і т. п.).
Основні джерела інформації це нормативні акти, якими керується ревізор при здійсненні контролю:
• Закон України «Про бухгалтерський облік і фінансову звіт¬ність» від 16.07.99 № 996 ВР;
• Інструкція про інвентаризацію основних засобів, товарно-ма¬теріальних цінностей, грошових коштів і розрахунків, затверджена наказом МФУ від 30.10.98 № 90, зі змінами і доповненнями;
• Закон України “Про оподаткування прибутку підприємств”, із змінами та доповненнями № 349-IV від 24.12.2002р.
• ПБО 7 “Основні засоби” та ПБО 8”Нематеріальні активи”.
Послідовність і напрями контролю:
1) перевірка дотримання умов збереження основних засобів:
а) контроль повноти закріплення об'єктів основних засобів за матеріально відповідальними особами;
б) оцінка добору кадрів на посади матеріально відповідаль¬них осіб;
в) перевірка стану інвентарного обліку в матеріально відпо¬відальних осіб і бухгалтерії;
2) перевірка повноти і своєчасності проведення інвентаризації основних засобів та відображення її результатів у обліку;
3) вибірковий контроль стану збереження основних засобів (фондів) у структурних підрозділах підприємства.
2.Особливості інвентаризації ОЗ
З метою забезпечення належного обліку і контролю за збережен¬ням основних засобів кожному інвентарному об'єктові в момент над¬ходження на підприємство має присвоюватись відповідний інвентар¬ний номер, який зберігається за об'єктом весь період перебування його на даному підприємстві. Якщо який-небудь об'єкт основних засобів вибуває (реалізація, ліквідація, безплатна передача тощо), то його но¬мер не може присвоюватись іншому об'єкту, який надійшов згодом.
Під час ревізії необхідно простежити, чи проставляються інвентарні номери в актах, накладних та інших первинних документах, які служать підставою для прийняття на облік або зняття з обліку окремих об'єктів.
Під час огляду об'єктів уточнюють, чи позначені на них інвен¬тарні номери шляхом прикріплення металевих жетонів, нанесення номерів незмиваною фарбою, клеймування, витравлення, випалюван¬ня або в інший спосіб.
До моменту перевірки первинних документів і зроблених записів на рахунку 10 "Основні засоби" слід упевнитися в тотожності сальдо за цим рахунком на останню звітну дату в балансі й Головній книзі, а сальдо Головної книги на цю ж дату звірити з даними аналітичного обліку (типовими інвентарними картками або книгами).
На початку ревізії слід з'ясувати, чи всі основні засоби за місця¬ми зберігання й експлуатації закріплені за конкретними особами, які відповідають за їх збереження.
Ревізор перевіряє правильність ведення карток обліку руху ос¬новних засобів (ф. № 03-8), своєчасність заповнення всіх реквізитів у них на підставі даних інвентарних карток основних засобів і звіряє з даними синтетичного обліку основних засобів. Якщо карток на об'єкти немає, ревізор пропонує керівництву підприємства відновити аналі¬тичний пооб'єктний облік підприємства відновити аналі¬тичний пооб'єктний облік основних засобів. Інвентарні картки підля¬гають обов'язковій реєстрації. Сукупність карток утворює картотеку, яка забезпечує аналітичний облік основних засобів.
Якщо основні засоби ліквідовано, то в картці обліку руху основ¬них засобів необхідно зробити запис про вибуття на підставі актів про списання основних засобів (ф. № ОЗ-З) або автотранспортних засобів (ф. № 03-4).
3.Контроль за орендою ОЗ
На орендовані основні засоби складають окремий опис із посиланням на документи, які підтверджують прийняття відповідних об'єктів в оренду, та вказують строк оренди. Один примірник опису до складання річного звіту надсилають орендодавцеві. У такому самому порядку проводять інвентаризацію земельних ділянок, які перебувають у власності підприємства.
Виявлені, але не обліковані об'єкти, або ті, про які вказано неправильні дані, комісія заносить до опису із зазначенням правильних даних та технічних показників на ці об'єкти. Ретельно перевіряють операції щодо передачі основних засобів в оренду. Для цього вивчають зміст і їх виконання, а також правильність розрахунків за орендовані основні засоби і відображення цих операцій на рахунках бухгалтерського обліку. Якщо відповідними рішеннями місцевих органів влади не передбачено безоплатну оренду комунального майна, то орендна плата, не отримана за такий період, вважається втратами орендодавця .
Законодавчим актом, вимоги якого спрямовані на забезпечення підвищення ефективності використання державного та комунального майна шляхом передачі його в оренду фізичним і юридичним особам, є Закон України від 10 квітня 1992 р. № 2269-11 "Про оренду державного та комунального майна".
З урахуванням завдань, що стоять перед органами державної контрольно-ревізійної служби (ДКРС), вона визначає недонараховану орендну плату, а за результатами розрахунку фіксує втрати орендодавця (відповідного до бюджету у вигляді відрахувань від орендної плати) внаслідок надання комунального майна у безоплатне користування та/або заниження розміру орендної плати.За наявності зазначеного рішення місцевих органів в акті ревізії (перевірки) дають посилання на нього, зазначаючи види майна, площі і стан приміщень, які передано в оренду, та суму втрат.
На практиці відсоток надходження таких втрат невисокий, оскільки відносини між орендодавцем і орендарем ґрунтуються на укладеному відповідно до Цивільного кодексу договорі оренди. Тому після ревізії (перевірки) на адресу органу, уповноваженого управляти майном, що передане в оренду (органу місцевого самоврядування), слід надіслати письмову інформацію про порушення вимог Закону .
4. Завдання , послідовність і джерела ревізії операцій з товарно-матеріальтними цінностями
Завдання контролю і ревізії полягають у перевірці забезпечення:
o правильності і своєчасності оформлення операцій, пов'язаних із надходженням і використанням матеріалів;
o збереження матеріальних цінностей за місцями зберігання та на всіх стадіях їх руху;
o правильності встановлення номенклатурних цінників та обгрунтованості визначення собівартості продукції;
o дотримання договірно-розрахункової системи матеріально-технічного постачання, правильності і своєчасності розрахунків з постачальниками;
o витрачання матеріалів у процесі виробництва відповідно до встановлених норм;
o стану аналітичного (складського і бухгалтерського) обліку матеріалів та правильність визначення їх собівартості.
Під час ревізії операцій з товарно-матеріальними цінностями (ТМЦ) основними є два способи - фактичний і документальний, якими перевіряють систему органолептичних, розрахунково-аналітичних, документальних прийомів контролю та процедур узагальнення й реалізації його матеріалів. Тому важливо правильно використати процедури, пов'язані з інвентаризацією товарно-матеріальних цінностей і розрахунків з постачальниками та перевірки документального обгрунтування операцій щодо надходження, використання та іншого вибуття матеріальних цінностей.
Джерелами інформації для ревізії операцій з товарно-матеріальними цінностями є:
o законодавчі і нормативні акти про постачання ТМЦ, їх зберігання, надходження, вибуття;
o нормативно-правові акти з ведення обліку, інвентаризації ТМЦ та матеріальної відповідальності;
o відомості інвентаризації ТМЦ та її результатів, реєстри аналітичного та синтетичного обліку;
o розрахунково-нормативна документація зі зберігання, реалізації, випуску та використання ТМЦ
o комерційні угоди, договори постачання, первинна документація з обліку договорів про повну чи часткову матеріальну відповідальність;
o звітність про зберігання, реалізацію, використання та списання ТМЦ.
Під час ревізії операцій з товарно-матеріальними цінностями перевіряють у такій послідовності:
o наявність та умови зберігання ТМЦ;
o операції, пов'язані з надходженням ТМЦ;
o оцінювання та оприбуткування ТМЦ;
o операції, пов'язані з вибуттям ТМЦ;
o використання сировини та матеріалів на виробництві;
o облік операцій, пов'язаних з рухом ТМЦ (внутрішні переміщення, передавання у виробництво, реалізація, списання);
o товарні запаси;
o тара;
o правильність відображення у бухгалтерському обліку операцій з товарно-матеріальними цінностями.