Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
3
БІЛОЦЕРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
СЕБА Микола Васильович
УДК 636.082.4:591.044
Корекція заплідненості корів і телиць
та метаболізму в їх організмі препаратом глютам
03.00.20 - біотехнологія
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата сільськогосподарських наук
Біла Церква − 2005
Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі генетики тварин та біотехнології ім. М.М.Колесника
Національного аграрного університету Міністерства аграрної політики України
Науковий керівник: доктор сільськогосподарських наук, професор,
Шеремета Віктор Іванович,
Національний аграрний університет, завідуючий кафедрою генетики
тварин та біотехнології ім. М.М. Колесника
Офіційні опоненти: доктор сільськогосподарських наук
Мадіч Алла Всеволодівна,
Інститут біології тварин УААН, завідувач лабораторії
репродуктивної біотехнології
кандидат сільськогосподарських наук
Сушко Олексій Борисович
Інститут тваринництва УААН, завідуючий відділом біотехнології
репродукції сільськогосподарських тварин;
Провідна установа Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини
УААН м. Харків
Захист відбудеться „_14_”_грудня 2005 року о 12 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 27.821.01 у Білоцерківському державному аграрному університеті за адресою: 09117, Україна, Київська обл., м. Біла Церква, пл. Соборна 8/1, ауд. №. 14
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Білоцерківського державного аграрного університету, м. Біла Церква, пл. Соборна 8/1.
Автореферат розісланий „11” листопада 2005 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради В.В. Малина
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Інтенсифікація скотарства в умовах спеціалізації і концентрації виробництва, комплексної механізації та використання на її основі прогресивної технології в кінцевому рахунку веде до збільшення виробництва молока та яловичини. Але ріст його інтенсивності полягає не тільки у збільшенні продуктивності, а і у корекції всієї системи відтворення поголівя великої рогатої худоби. Відтворна функція тварин є одним із основних технологічних елементів ведення тваринницької галузі, оскільки є підґрунтям селекційного процесу та виробництва високоякісних продуктів харчування.
Провідними вітчизняними та зарубіжними вченими приділяється велика увага вивченню біологічних закономірностей відтворної функції корів, а також розробці селекційних та біотехнологічних методів щодо корекції її порушень, спричинених спадковими особливостями, погіршенням умов годівлі та утримання тощо (Metz C.B., 1972; Saumande J., 1977; Соколовская И.И. і співав., 1979; Хантер Р.Х.Ф., 1984; Студенцов А.П. і співав., 1986; Осташко Ф.И., 1986; Zondek B., 1991; Hillier S.G., 1991; Буркат В.П., 1994; Зубець М.В. і співав., 1996; Бугров О.Д., 1996; Сірацький Й.З., 1999; Яблонський В.А., 2000; Шеремета В.І. і співав., 2003; Смолянинов Б.В. і співав., 2004;).
В останні роки спостерігається зниження репродуктивної функції великої рогатої худоби, що зумовлено погіршенням рівня та збалансованості годівлі корів, а також високою продуктивністю, на фоні яких розвиваються порушення гормональної та нейрогуморальної регуляції, що не сприяє приживленню ембріонів без явних ознак патологічних процесів у статевій системі та призводить до неплідності тварин (Винничук Д.Т., 1974; Харута Г.Г., 1995.). Характерним є значне зменшення рівня заплідненості корів після першого осіменіння та збільшення частки тільних тварин після 4−5-го осіменіння, що знижує економічну та селекційну ефективність розведення великої рогатої худоби в господарствах різних форм власності.
Для регуляції відтворної функції використовують багато гормональних препаратів, застосування яких стало можливим завдяки розвитку біотехнології відтворення та вивченню механізмів гормонального регулювання статевого циклу. Поряд з цим, використовують ряд біологічно активних препаратів, які нормалізуючи і впливаючи на обмінні процеси в організмі тварин можуть сприяти відновленню відтворної функції.
Дослідження в напрямку корекції заплідненості корів і телиць біологічно активними препаратами, складовими яких є субстрати обміну речовин актуальні, оскільки дозволяють прискорити розмноження великої рогатої худоби за біотехнологічного методу, а саме штучного осіменіння, що є важливим для практики ведення тваринницької галузі та загальнобіологічної проблеми відтворення тварин.
Звязок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота є частиною тематичного плану науково-дослідних робіт кафедри генетики тварин та біотехнології Національного аграрного університету і виконана за темою: „Дослідити залежність репродуктивної функції великої рогатої худоби від ендогенних факторів та розробити способи підвищення ефективності біотехнологічних методів відтворення” (номер державної реєстрації 0101U001699).
Мета і задачі дослідження. Метою досліджень було експериментальне та наукове обґрунтування використання препарату глютам та глютам 1М для прискореного розмноження великої рогатої худоби, що досягається збільшенням заплідненості корів і телиць за штучного осіменіння;
Відповідно до мети поставлено такі задачі:
- встановити вплив препарату глютам та глютам 1М на заплідненість корів та телиць за штучного осіменіння;
- розробити нову схему стимуляції заплідненості телиць з використанням препарату естрофан аналог простагландину F2α та препарату глютам 1М.
- вивчити зміни біохімічного складу крові корів та телиць після введення препаратів;
- дослідити імуногематологічний склад крові телиць після введення глютаму;
- дослідити вплив препарату глютам та глютам 1М на вміст у крові телиць прогестерону, 17β-естрадіолу та тестостерону;
- вивчити зміни хімічного складу молока корів до, під час та після введення препарату глютам;
- провести кореляційний аналіз між показниками;
- розрахувати економічну ефективність отримання приплоду після застосування препарату.
Обєкт дослідження. Корови та телиці української чорно-рябої молочної породи, біологічно активний препарат глютам та його модифікація глютам 1М.
Предмет дослідження. Корекція заплідненості самок великої рогатої худоби, біохімічні, гормональні, імуногематологічні показники крові, хімічний склад молока корів.
Методи дослідження. Поставлені в роботі завдання вирішувалися з використанням зоотехнічних, біотехнологічних, біохімічних, імуногематологічних, радіоімунологічних методів, хімічного аналізу молока, біометричної обробки даних.
Наукова новизна одержаних результатів. Експериментально доведено позитивний вплив підшкірних інєкцій препарату глютам на 6-й день статевого циклу на заплідненість корів. Уперше, для стимуляції заплідненості корів, застосовано введення препарату глютам у піхву та під шкіру відповідно на 6−8-й, 13−15-й дні після штучного осіменіння. Розроблено нову схему стимуляції заплідненості телиць з використанням аналога простагландину F2α та препарату глютам 1М. Уперше проведено біохімічний, гормональний, імуногематологічний аналіз крові телиць після інєкцій під шкіру препарату глютам та його модифікації глютам 1М на 6−8-й дні статевого циклу. Встановлено, що біологічно препарат глютам, введений в організм корів та телиць української чорно-рябої молочної породи різними способами, призводить до ряду змін в активності ферментів і вмісту статевих гормонів, інтенсифікує енергетичний, білковий обміни та нормалізує вуглеводний без суттєвого впливу на імуногематологічний гомеостаз та хімічний склад молока.
Практичне значення одержаних результатів полягає у підвищенні заплідненості корів та телиць за рахунок використання препарату глютам та його модифікації глютам 1М після введення під шкіру на 6−8-й, 13−15-й дні статевого циклу. Матеріали дисертації були використанні для розробки ТУ У 24.4. 00481198-013-2003 та настанови з використання препарату глютам, впровадженні в навчальний процес НАУ під час викладання дисциплін „Біотехнологія у тваринництві”, „Біотехнологія відтворення тварин” і „Технологія штучного осіменіння тварин”.
Особистий внесок здобувача. Всі матеріали дисертації одержані власними дослідженнями автора. Дисертант брав безпосередню участь у розробці методики досліджень, особисто виконував всі аналітичні роботи, провів статистичну обробку, систематизацію отриманих даних та обґрунтування висновків, підготовку публікацій. Вибір напрямку досліджень, написання дисертації й автореферату здійснено самостійно за допомоги наукового керівника.
Апробація результатів дисертації. Матеріали досліджень викладено у доповідях, обговорено і схвалено на конференції науково-педагогічних працівників, наукових співробітників та аспірантів ННІ тваринництва та водних біоресурсів Національного аграрного університету (2004, 2005 рр.), на Міжнародній науково-практичній конференції „Біологічні основи продуктивності та здоровя тварин” (10−11 червня 2004 року) Інституту біології тварин УААН, на науковій конференції „Наукові проблеми фізіології тварин”, присвяченій 85-річчю заслуженого працівника освіти України, доктора біологічних наук, професора Науменка Володимира Васильовича, на ІV Міжнародній науково-виробничій конференції „Трансплантація ембріонів як інструмент селекції в новому тисячолітті”, на Міжнародній науковій конференції „Сучасний стан і перспективи розвитку генетики сільськогосподарських тварин”, присвяченій 100-річчю від дня народження члена-кореспондента Української академії сільськогосподарських наук М.М.Колесника.
Публікації. Основні положення дисертації викладено у 5 наукових статтях у виданнях, що затверджені ВАК України.
Структура та обсяг дисертації. Дисертація викладена на 144 сторінках, складається із вступу, 5-ти розділів, висновків, списку використаних джерел, який включає 301 джерело, з них 109 − іноземною мовою, 6 додатків, містить 38 таблиць і 4 рисунки.
МАТЕРІАЛ ТА МЕТОДИ ВИКОНАННЯ РОБОТИ
Виготовлення біологічно активних препаратів глютам і глютам 1М та розробка температурного режиму їх стерилізації, проводили в лабораторії кафедри генетики тварин та біотехнології ім. М.М. Колесника Національного аграрного університету та на заводі ВАТ „Фармак” м. Київ.
Препарати складаються: глютам дистильована вода, глутамінова кислота, натрію бікарбонат, глюкоза; глютам 1М дистильована вода, глутамінова кислота, натрію бікарбонат, натрію хлорид.
Дослідження проводились впродовж 2003року у господарствах: відкритому акціонерному товаристві (ВАТ) „Племзавод Бортничі” Бориспільського району Київської області, приватно-орендному сільськогосподарському підприємстві (ПОСП) „Перемога” Новоград-Волинського району Житомирської області, агрофірма „Пуща Водиця” Києво-Святошинського району, та у навчально-дослідному господарстві (НДГ) „Великоснітинське” Фастівського району Київської області.
Матеріалом для науково-господарських досліджень слугували корови (n=167) не нижче другої лактації живою масою 450кг, та телиці n=71 віком 16місяців живою масою 290кг, висота у холці см української чорно-рябої молочної породи (рис. 1).
У дослідах використовували препарат глютам та його модифікацію глютам 1М, які інєктували під шкіру за лопаткою та вводили у піхву впродовж 3-х днів в обємі 60 мл. (одна інєкція мл.)
У ПОСП „ Перемога” корів та телиць осіменяли візоцервікальним способом у інших господарствах ректоцервікальним.
Усі тварини дослідних і контрольних груп були клінічно здоровими. Корів у дослідні групи відбирали за послідовністю приходу в охоту, тривалість кожного досліду днів.
Групи телиць формувались після синхронізації у них статевої охоти аналогом простагландину F2α препаратом естрофан, у дозі 500 мг клопростенолу. Годівля та утримання піддослідних тварин здійснювались в умовах господарського досліду.
c7
d1
b2
c3
ef
c1
d5