У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Лекція 2 Фальсифікація харчових продуктів

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 28.12.2024

Лекція 2. Фальсифікація харчових продуктів.

Нормування та регламентація ксенобіотиків

 План

  1.  Санітарно-гігієнічна експертиза харчових продуктів.
  2.  Методи визначення фальсифікацій харчової сировини.
  3.  Основні принципи зниження шкідливих речовин у продуктах харчування.
  4.  Нормування та регламентація вмісту ксенобіотиків у продовольчій сировині, напівфабрикатах і готовій продукції харчових виробництв.

Міні-лексикон: експертиза: основна, додаткова, повторна, комплексна, контрольна; етапи експертизи; умовно-придатний продукт; фальсифікований продукт; продукти-сурогати; забраковані продукти; люмінесцентний аналіз; запобігання забрудненню харчових продуктів; нормування та регламентація ксенобіотиків; гранично допустима концентрація ГДК; орієнтовно безпечні рівні дії ОБРД; допустима добова доза ДДД; показники шкідливості: токсикологічний, органолептичний, загальногігієнічний, технологічний.

 Література: 1, 2, 5, 7, 10, 13, 15, 20, 22, 24, 27, 31, 33.

1. Санітарно-гігієнічна експертиза харчових продуктів

  1.  
  2.  
  3.  
  4.  

  1.  

      

        

  

 

       

   

    

     

        

                                                      

                           

Санітарно-гігієнічна експертиза

  •  За наявності санітарно-епідеміологічних показників, а також у  порядку арбітражу
  •  У разі випуску недоброякісної продукції (систематичний або у великих кількостях випуск промисловим підприємством недоброякісної продукції, що не відповідає встановленим стандартам і ТУ продукції)
  •  У разі масового або систематичного продажу недоброякісних товарів у торговельних підприємствах
  •  У разі порушення ветеринарних правил, що спонукало розповсюдження епідемій, хвороб
  •  У разі халатності (невиконання або неналежне виконання посадовою особою своїх службових обов'язків, внаслідок недбалого і недобросовісного ставлення до них, що стало причиною завдання шкоди державним або громадським інтересам)
  •  У разі недотримання та порушення правил боротьби з епідеміями

  1.  Встановлення органолептичних властивостей продуктів, їх характеру і ступеня псування, а також виявлення причин цих змін.
  2.  Виявлення відхилень у хімічному складі продуктів і визначення їх причин.
  3.  Встановлення можливості передачі через інфіковані продукти збудників харчових отруєнь і інфекційних захворювань (на базі конкретних епідеміологічних даних).    
  4.  Виявлення пестицидів, важких металів, харчових добавок, шкідливих домішок та інших чужорідних речовин у кількостях, що перевищують гігієнічні  нормативи або природний вміст у продукті.
  5.  Встановлення умов виробництва і санітарного режиму харчових підприємств, транспортування, зберігання та реалізації продуктів, недотримання яких може обумовити зміни їх органолептичних властивостей, хімічного складу, бактеріального або хімічного забруднення.
  6.  Санітарно-хімічне дослідження на відповідність стандартам і технічним нормам.
  7.  Дослідження нових за рецептурою і технологією продуктів.

Внаслідок гігієнічної експертизи мають вирішуватися такі питання: чи можна використовувати певну партію харчових продуктів для харчування населення на загальних підставах, чи потрібна додаткова технологічна, в тому числі теплова обробка, сортування або підсортування, які умови і шляхи її реалізації.

У випадку непридатності продуктів для харчування і відмови ветеринарної служби використовувати їх на корм тваринам або птиці слід рекомендувати технічну утилізацію або намітити умови знищення неякісних продуктів.

   

Вивчення інформації про продукт

Приступаючи до експертизи, фахівці знайомляться з документами:

транспортними накладними, сертифікатом, ветеринарно-санітарними посвідченнями, рахунками-фактурами постачальників, матеріалами попередніх лабораторних досліджень, а також стандартами і ТУ на даний продукт. У разі відсутності цих документів експертиза не проводиться.

Загальний огляд партії продуктів

Під час огляду партії продуктів встановлюють стан тари і органолептичні показники якості продукції і складають акт про результати огляду. Лабораторні дослідження проводять у тих випадках, коли неможливо на місці вирішити питання і обґрунтувати висновок щодо певного продукту.

 

Лабораторне дослідження

Узагальнення матеріалів, висновок

Оцінка якості харчових продуктів

Якість харчових продуктів оцінюється таким чином:

Продукт, придатний для харчування без обмежень (повноцінний, відповідає всім вимогам).

Продукт, придатний для харчування, але зниженої якості – продукт, що має якийсь недолік або не повністю відповідає науково-технічній документації по окремих гігієнічних показниках. Однак ці недоліки не погіршують органолептичних властивостей харчових продуктів і не роблять їх небезпечними для здоров'я людини, наприклад: сметана з пониженим вмістом жиру; картопля з високим відсотком відходів. Подібні продукти допускаються до споживання за умови, що споживач буде сповіщений про їхню понижену цінність. Споживання таких продуктів обмежується в харчуванні певних контингентів населення (дитячі колективи, лікарні, санаторії).

Умовно придатний харчовий продукт – продукт, що має недоліки, які роблять неможливим його використання в харчуванні без попередньої обробки для поліпшення органолептичних властивостей або знешкодження. Дозволяється використання умовно придатного продукту з обов'язковою рекомендацією щодо способу його обробки чи переробки і визначаються відповідальні за них особи.

Недоброякісний харчовий продукт – це харчовий продукт, що має  недоліки, які не допускають його використання (низька органолептика, забруднення патогенними мікроорганізмами або їх токсинами, іншими отруйними речовинами). Недоброякісні харчові продукти за узгодженням із ветеринарно-санітарною службою можуть використовуватися для відгодовування тварин або передаватися на технічну утилізацію. У випадках санітарно-епідеміологічної небезпеки такі харчові продукти  підлягають знищенню (оформляється постанова про знищення забракованих продуктів).

Фальсифікований харчовий продукт – продукт, натуральні властивості якого змінені з метою обману споживача (розбавлення молока). Фальсифіковані продукти реалізації не підлягають, а використовуються у тваринництві або надсилаються на технічну переробку.

Продукти-сурогати – харчові продукти, що виробляються для заміни натуральних. Зовні вони не відрізняються своїм видом, станом, кольором, але більшою частиною поступаються натуральним продуктам у харчовій цінності (наприклад, ячмінна кава – сурогатний напій). Сурогати дозволяються до споживання в тих випадках, коли вони не є шкідливими для здоров'я, і споживач має уявлення про їхній вміст і походження.

Порядок знищення забракованих продуктів

  •  У разі винесення постанови про непридатність партії харчових продуктів для харчування і необхідності їх знищення погоджується можливий спосіб їх знищення.
  •  Для запобігання використанню в їжу продукти перед знищенням повинні бути денатуровані будь-якою речовиною з різким запахом (гас, нафта, фенол, хлорка) або розчином якого-небудь забарвлювача, що дає забарвлення, яке не є характерним для цього продукту.
  •  Інфіковані продукти, небезпечні для населення, мають попередньо знешкоджувати (20%-ним розчином хлорного вапна, 25%-ним розчином сірчано-карбонової суміші).
  •  Продукти мають знищувати (закопувати, спалювати) силами і коштами підприємства, але не однією особою, а комісією.
  •  При знищенні партії продуктів складають відповідний акт.

2. Методи визначення фальсифікацій

харчової сировини

Фальсифікований харчовий

продукт – це

 

          

3. Основні принципи зниження шкідливих речовин

у харчових продуктах

  •  Широка постійна та оперативна інформація про дійсний хімічний склад, придатність і безпечність усіх видів харчових продуктів.
  •  Обмеження та контроль застосування азотних добрив, які є причиною накопичення в усіх продуктах і кормах шкідливих для здоровя нітратів.
  •  Заборона використання багатьох засобів захисту рослин, деяких добрив, що призводять до забруднення продуктів шкідливими речовинами.
  •  Запобігання випадкам різного роду аварійних викидів шкідливих речовин у навколишнє середовище. А якщо це сталося та існує загроза забруднення харчових продуктів, слід терміново заборонити переробку худоби, молока та інших сільськогосподарських продуктів.
  •  Розробка науково обґрунтованих державних стандартів. Вони повинні регламентувати вміст шкідливих речовин або їх повну недопустимість.
  •  Створення державного санітарного контролю лабораторій для визначення екологічної чистоти харчових продуктів, проведення поглибленого аналізу екологічної обстановки у різних регіонах України, розробка обґрунтованих рекомендацій щодо їх поліпшення. Лабораторії повинні бути укомплектовані висококваліфікованими кадрами та сучасним обладнанням. Проведення наукових досліджень, спрямованих на зниження вмісту шкідливих речовин у харчовій сировині, продуктах і навколишньому середовищі.
  •  Підготовка або перепідготовка фахівців у галузі сучасних проблем екології та екологічного захисту харчових продуктів.

Зменшити вміст нітратів

у харчових продуктах можна таким чином

  •  добирати сорти овочів, які накопичують мало нітратів
  •  дотримуватися рекомендацій щодо внесення добрив
  •  використовувати інгібітори нітрифікації, які стримують утворення нітратів у групі
  •  вносити добрива смугами
  •  овочі бажано відварювати
  •  зелені овочі витримувати у холодній та підкисленій воді

  •  не використовувати в їжу кісткових бульйонів;
  •  не використовувати яєчну шкаралупу, яйця краще смажити;
  •  попередньо замочувати плоди та овочі;
  •  видаляти покривні тканини овочів;
  •  уникати споживання нестандартної овочевої продукції (особливо дрібної);
  •  раціон слід змінити таким чином, аби він сприяв виведенню з організму радіонуклідів;
  •  радіозахисний добовий раціон.

Заходи щодо зменшення вмісту важких металів

у харчових продуктах

  •  перед миттям овочі слід попередньо замочувати у ємкостях із проточною водою протягом 1 год
  •  краще уникати використання в їжу великих овочів у цілому вигляді
  •  бланшувати овочі не парою, а водою
  •  ягоди слід ретельно мити
  •  з овочів перед використанням видаляти покривні тканини (шкірку з невеликим шаром мякоті)
  •  уникати пиття і використання для приготування страв води з річок, озер, інших джерел, не перевірених на вміст важких металів


4. Нормування та регламентація вмісту ксенобіотиків

у продовольчій сировині, напівфабрикатах і готовій продукції харчових виробництв

Загальні принципи нормування шкідливих хімічних речовин

  •  Одним із важливих завдань гігієни є наукове обгрунтування гігієнічних нормативів, тобто оптимальних або гранично допустимих (верхніх, а деколи і нижніх) параметрів.
  •  Гігієнічні нормативи після апробації і затвердження Міністерством охорони здоров'я набувають законодавчої сили і стають провідними критеріями для планування профілактичних заходів, а також юридичною основою для проведення санітарного нагляду.
  •   Під токсичністю розуміють здатність речовини завдавати шкоду живому організму
  •  Будь-яка хімічна речовина є  токсичною за певних умов дії. Тому неправильним є запитання "Чи безпечна ця речовина?", а правильним – "Чи є ця речовина безпечною при запропонованому способі використання?"
  •  Із умов дії хімічних речовин на організм людини найбільшу роль відіграють дози (добова ксенобіотиків) та шляхи потрапляння в організм

ГДК – гранично допустимі концентрації хімічних речовин – концентрації, які безпечні, тобто при повсякденній дії на організм протягом тривалого часу вони не спричиняють захворювань або відхилень у стані здоров'я організму людини.

  •  Порогову (ПК) і максимально недіючу (МНК) концентрації у воді, повітрі, харчових продуктах встановлюють в експериментах на модельних тваринах (наприклад, пацюки, миші), яких протягом тривалого часу затруюють різними дозами регламентувальної хімічної речовини. Способи і умови введення досліджуваної речовини в організм тварини обов'язково повинні імітувати реальні умови.
  •  Експериментальне обгрунтування ГДК є доцільним, оскільки для більшості хімічних речовин патогенез інтоксикації у людини і ссавців – ідентичні.
  •  Для більшої надійності нормативів рекомендують досліджувати дію хімічних речовин на декількох видах тварин, а також проводити експеримент на одній-двох найбільш чутливих до досліджуваної речовини людинах.

Технічний прогрес висуває все нові проблеми у сфері гігієнічного нормування. Ці проблеми спричинені тим, що нових хімічних речовин, які потребують нормування, нараховується декілька сотень. Для своєчасного вирішення завдання їх регламентації вимагалося розробити прискорені та експрес-методи нормування:

Нормативні ОБРД (орієнтовно безпечні

рівні дії)

– розроблені за допомогою прискорених та розрахункових експрес-методів

– термін їх дії –  2–3 роки, протягом яких розробляють ГДК за  звичайною методикою

            

            

    

        

    


Регламентування ксенобіотиків

  •  У гігієні харчування базисним регламентом є допустима добова доза (ДДД), нормована чужорідною хімічною речовиною (ЧХР).
  •  ДДДхр – це максимальна доза (в міліграмах на 1 кг маси тіла), щоденне надходження якої протягом усього життя людини є нешкідливим, тобто не має негативного впливу на життєдіяльність і здоров'я теперішнього та майбутніх поколінь.
  •  Помноживши ДДД на масу тіла людини, визначають допустиме добове надходження чужорідних хімічних речовин (у міліграмах за добу) до складу харчового раціону.
  •  Допустима концентрація ксенобіотиків (не потрібних організму хімічних речовин) характеризується такими показниками:
  •  Токсикологічний показник шкідливості – ПШтокс – не шкідлива для людини концентрація ксенобіотика при тривалому споживанні харчових продуктів.
  •  Органолептичний показник шкідливості – ПШорг – концентрація ксенобіотика, яка не погіршує органолептичних властивостей продукту.
  •  Загальногігієнічний показник шкідливості – ПШзг – концентрація ксенобіотика, яка не має негативного впливу на харчову цінність продукту, на  його зберігання і технологічні властивості.
  •  Технологічний показник шкідливості – ПШтехн – концентрація ксенобіотика, яка не перевищує вимог технологічного процесу.

 Контрольні запитання

  1.  Різниця між контролем якості та експертизою харчових продуктів.
  2.  Види експертиз.
  3.  Коли здійснюється санітарно-гігієнічна експертиза?
  4.  Основні цілі експертизи.
  5.  Яка послідовність проведення експертизи?
  6.  Як оцінюється якість харчових продуктів?
  7.  Що таке умовно придатні продукти?
  8.  Що таке фальсифіковані продукти?
  9.  Що таке продукти-сурогати?
  10.  Порядок знищення забракованих продуктів.
  11.  Методи визначення фальсифікацій харчової сировини.
  12.  Люмінесцентний метод визначення доброякісності харчових продуктів.
  13.  Шляхи запобігання забрудненню харчових продуктів.
  14.  Основні способи та прийоми зменшення ступеня забруднення харчових продуктів.
  15.  Що таке ксенобіотика?
  16.  Гранично допустимі концентрації хімічних речовин.
  17.  Що таке орієнтовно безпечні рівні дії?
  18.  Варіанти токсичної дії шкідливих речовин.
  19.  Що таке допустима добова доза шкідливих речовин?
  20.  Показники шкідливості ксенобіотиків.
  21.  Основні етапи досліджень щодо  регламентування ксенобіотиків.

отиків.




1. КОНТРОЛЬНАЯ РАБОТА 1 Вариант 12
2. Особенности использования духовного потенциала религии в воспитании военнослужащих Вооруженных сил Российской Федерации
3. Виды подделок документов и их распознание
4. МЫ И ОНИ КЛИМОВА Светлана Гавриловна ~ кандидат философских наук ведущий научный сотрудник Института со
5. Создание биологического водителя ритма сердца
6. История Моники и Билла Сексограмма Президента США
7. Free goods on bord Можно в самолете купить чтонибудь без пошлины Does the flight lnd somewhere before the finl destintion В этом ре
8. Dog from P.Gmc. khunds cf. Ger
9. Бирская государственная социальнопедагогическая академия УТВЕ
10. ЛУНЬ ЮЙ Лунь юй Изречения наиболее надежный памятник передающий воззрения Конфуция аутентичнос
11. Организация производства пенобетонных блоков
12. по теме- Вредные привычки курение
13. Лабораторная работа 7
14. Why the crystal structure of the element is such lattice but not another
15. В первом случае труд российских граждан используется за границей вследствие трудовых отношений возникаю.html
16. 1985 Изучая современную живопись пришел к выводу что проблемы колоризма в том виде в каком они существовал
17. Каупер Миссис Эрлин
18. . Классификация рецепторов
19. Человек не может жить среди явлений не составляя себе о них новых идей которыми он и руководствуется в свое
20. Тема- Расследование групповых несчастных случаев на производстве Автор работы-.html