Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

тема 3 Загальні параметри організації 1

Работа добавлена на сайт samzan.net:


Лекція № 4. Організація як об’єкт управління

    Мета і задачі:

Сформувати у студентів уявлення і розуміння наступних питань:

1. Організація: поняття й ознаки

2. Організація як відкрита динамічна система

3. Загальні параметри організації

    1. Організація: поняття й ознаки

За визначенням Честера Бернарда: “Організація - група людей, діяльність яких свідомо координується для досягнення загальної мети або спільних цілей”.

Всі організації мають загальні для них характеристики.

1) всі організації використовують чотири види ресурсів ( рис. 1.):

людські ресурси;

фінансові ресурси;

фізичні ресурси (сировина, устаткування тощо);

інформаційні ресурси.

     

    Рис. 1. Загальна системна модель організації

2) будь-яка організація є відкритою системою.

3) всі організації здійснюють горизонтальний і вертикальний поділ праці. Якщо навіть дві людини працюють спільно для досягнення єдиної мети, вони повинні поділити роботу між собою.

Поділ загальної роботи в організації на її складові частини називається горизонтальним поділом праці. Результатом горизонтального поділу праці є формування окремих підрозділів організації (відділів, цехів, виробництв, ділянок тощо).

Оскільки робота в організації розподіляється між окремими підрозділами та виконавцями, хтось має координувати їх діяльність. Внаслідок цього об’єктивно виникає потреба у так званому вертикальному поділі праці, тобто у відокремленні діяльності із координації дій від самих дій, що координуються.

Діяльність з координації роботи інших людей в широкому розумінні і становить сутність управління організацією.

4) всі організації мають структуру (сукупність підрозділів та зв’язків між ними, а також взаємовідносин між рівнями управління та функціональними сферами діяльності), яка надає їм цілісність й спроможність реалізувати своє призначення.

    2. Організація як відкрита динамічна система

Організацію варто розглядати як щось складніше, ніж сукупність елементів і компонентів, пов’язаних між собою статично за допомогою відповідних структур.

Сукупність елементів організації та елементів її зовнішнього середовища, розглянутих у їхніх взаємозв’язках, є системою.

Система – це організована сукупність взаємопов’язаних елементів і компонентів, що взаємодіють між собою і зовнішнім середовищем у процесі досягнення поставлених цілей.

Ресурси, які організація використовує для виробництва продукції (надання послуг) вона забирає із зовнішнього середовища. В свою чергу, продукція, що виробляється організацією, також реалізується у зовнішньому середовищі. Отже, організація може існувати лише у взаємодії з оточуючим середовищем. Це означає, що будь-яка реально існуюча організація є відкритою системою.

У складі кожної системи розрізняють дві взаємодіючі підсистеми – підсистему, яка управляє, та підсистему, якою управляють. Аналогічними цьому за змістом є поняття „суб’єкт управління” та „об’єкт управління”.

Суб’єкт і об’єкт управління взаємодіють за допомогою каналів зв’язку, якими проходять потоки інформації, що являють собою управлінські впливи і відомості про стан об'єкта, яким управляють.

    3. Загальні параметри організації

Характеристики, що визначають стан системи, називаються параметрами.

Глобальною метою діяльності будь-якої організації є досягнення успіху. Організація як система вважається успішною, коли вона досягає поставлених перед собою цілей. М. Мескон та ін. у праці „Основи менеджменту” [3] як складові успіху пропонують розглядати:

1) Виживання, тобто можливість існування якомога довше.

Для того, щою залишатися сильними і вижити, більшості організацій доводиться періодично змінювати свої цілі, пристосовуючи їх до мінливих потреб зовнішнього середовища.

2) Результативність та ефективність

Щоб бути успішною впродовж тривалого часу, вижити та досягти своїх цілей, організація має бути як ефективною, так і результативною.

За словами П. Друкера, результативність є наслідком того, що „робляться потрібні, правильні речі” (doing the right things). Ефективність є наслідком того, що „правильно створюються ці самі речі” (doing things right).

І перше, і друге є однаково важливим.

3) Продуктивність.

Якщо мета організації обрана правильно, це означає, що діяльність організації задовольняє певну важливу, реально існуючу потребу (створюються речі, на які є попит). Результативність у такому розумінні – це щось невідчутне, непомітне. Ефективність, навпаки, можна вимірювати, передати кількісно. Ефективність організації має назву продуктивності і вимірюється як співвідношення вартісної оцінки усіх виходів з організації та вартісної оцінки усіх входів в організацію.

Як менеджери сприяють ефективній та результативній діяльності організацій? Вони це роблять у процесі виконання чотирьох основних функцій менеджменту: планування, організації, мотивації, контролю.

Зазначені функції менеджменту, що виконуються у зазначеній послідовності, утворюють поняття «цикл менеджменту».

Слід зауважити, що такий підхід до розуміння циклу менеджменту зовсім не означає, що процес управління носить дискретний характер (в понеділок – планування, у вівторок – організація тощо). Реально у роботі менеджера постійно сполучаються усі перелічені функції менеджменту

    Підсумок

Після проходження лекції студент повинен знати ключові концепції і визначення, що належать до управління організацями; знати сутність і основні поняття системного підходу, усвідомлювати причини віднесення організацій до вікритих систем; мати уявлення про основні спільні для організацій ознаки, а також про параметри, необхідні для успіху організації.




1. компіляція [4
2. Реферат- Административное регулирование
3. Логика
4. не синонимы. Зрение это острота видимого глазом изображения
5. тема техническая система использующая цифровую обработку данных
6. вариант. Хельге СЕППЯЛЯ финский военный историк родился в 1924 году в Ювяскюля.html
7.  В странах древнего Востока специальные учреждения школы все более становились привилегией господствующих
8. Лекция первая. ИСТОРИЯ СОЦИОЛОГИИ КАК ОБЛАСТЬ ЗНАНИЯ [1
9. Управление маркетингом в организации оптовой торговли
10. Экономические законы и категории
11. полное описание см.
12. Гидрогазодинамика ОСНОВНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ МЕХАНИКИ ПЕЧНЫХ ГАЗОВ В практической деятельности ка
13. Тема- УКРАЇНА У СКЛАДІ РОСІЙСЬКОЇ ТА АВСТРІЙСЬКОЇ ІМПЕРІЙ кін
14. УТВЕРЖДАЮ должность М
15.  Основные функции и принципы экологической политики
16. Введение3 Политическая культура и политический процесс в России5 Составные элементы политической.
17. Отчет по лабораторной работе по дисциплине
18. Открытое первенство ЦСКА ~ Кубок двукратной олимпийской чемпионки Светланы Мастерковой 1
19. Модель описывается системой нелинейных дифференциальных уравнений относительно вектора цен
20. Аттестация персонала в организации (на примере ОАО Лебединский ГОК)