Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Тема 1: ПОНЯТТЯ ФАБРИК ДУМКИ, ЇХ РОЛЬ І МІСЦЕ В СУЧАСНОМУ СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНОМУ ЖИТТІ
1. Поняття фабрики думки
Фабрика думки або "мозковий центр" незалежна, неприбуткова дослідницька організація, створена з метою обговорення і, по можливості, просування важливих для суспільного життя рішень, а також просування тієї чи іншої практичної політики в тій чи іншій сфері, галузі громадського життя. Діяльність Фабрик думки присвячена просуванню раціональної політичної дії в демократичному суспільстві.
Це означення було започатковане практикою залучення мозковими центрами (Think Tanks) вчених і експертів до вивчення законодавства й оцінки можливих наслідків реалізації того чи іншого специфічного суспільно-політичного рішення.
У формулюванні задач Брукінгського інституту (Brookings Institution) у сфері зовнішньої політики, наприклад, записано наступне: "Місія програми дослідження зовнішньої політики полягає в тому, щоб надавати авторитетну інформацію, висловлювати критичні оцінки і здійснювати докладний об'єктивний аналіз світових подій, а також випереджати розвиток подій, що ймовірніше за все будуть впливати на американську зовнішню політику в наступні кілька років".
Фабрика думки така назва підкреслює соціальну функцію Think Tanks: виробництво і просування ідей у проектній формі, що може бути сприйнята публічною політикою й інтегрована в соціальну практику. "Фабрика" у назві вказує на те, що даний вид виробництва має характер індустрії, застосовує визначені, повторювані і масові, що стали від цього промисловими, технології. Назва "мозковий центр" підкреслює соціальну функцію Think Tanks, що полягає в концентрації, зосередженні (у деякому центрі) мислячих людей, їх інтелектуального потенціалу здатних будувати власні соціальні стратегії, виражати їх у соціально прийнятній формі у вигляді конкретного впливу на прийняття важливих законодавчих або виконавчих рішень і, виконуючи в такий спосіб добре оплачувані замовлення, ставати незалежними. З іншого боку, мозкові центри, здійснюючи соціальні проекти у сфері публічної політики, налагоджуючи комунікацію з метою просування соціально значимих проектів, стають центрами притягання для всіх інтелектуальних людей, поєднуючи навколо себе іноді набагато більше думаючих людей, ніж знаходиться власне усередині структури мозкового центра.
Ієзекіїль Дрор, західний гуру публічної політики, дає наступне визначення: "Фабрики думки епіцентр зростання, створюваного за рахунок застосування безперервного міждисциплінарного наукового мислення до глибинного удосконалення процесу формування політики (policymaking) у якості головного сполучної ланки між владою і знанням".
Ключове значення для збагнення ролі і задач фабрик думки мають поняття "публічна політика" (public policy) і "процес здійснення політики", або "політична дія" (policymaking), а також комунікативний процес глобальних погоджень (deliberative process).
2. Суспільна роль ФД
Фабрики думки являють собою одну з ланок у системі прийняття рішень у державі і втілюють поєднання організованої в корпорацію сили інтелекту із силою і глобальним охопленням держави. Це своєрідні вузлові точки в структурі того соціального процесу, який можна назвати соціальною інженерією, тобто інструментальною і технологічною роботою по реформуванню суспільства, що проводиться відкрито і дозволяє залучати найкращих фахівців у тій або іншій сфері без посередників, на конкурсній основі, з обнародуванням результатів і їх публічною оцінкою. Фабрики думки (мозкові центри) є основоположниками специфічної сфери політики публічної політики.
Еволюцію фабрик думки в ХХ столітті можна поділяти на періоди панування державного сектора і переваги сектора цивільного; періоди до і після виділення публічної апаратно-державної політики, партійної, корпоративної і спеціальних політик. Глобальною тенденцією є розподіл розвитку фабрик думки на два великих етапи епоха панування етатизму й епоха ринкової лібералізації. Однак, проходження тією або іншою країною цих етапів відрізняється в залежності від ступеня дозрівання публічної політики в цій країні.
3. Етапи еволюції ФД
Ми виділяємо п'ять етапів у розвитку фабрик думки: 1) фабрики думки на службі у військової машини; 2) фабрики думки з проблематикою майбутнього, породженою глобальною технологічною взаємною залежністю; 3) фабрики думки адвокатської дії; 4) локально орієнтовані фабрики думки (інститути урбаністики і регіонального розвитку); 5) мережні віртуальні співтовариства високоспеціалізованих професіоналів із проблем розвитку.