Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Тема 1: Види банків і порядок їх створення в Україні
Методичне забезпечення виконання самостійної роботи № 1
«Створення, реєстрація, ліцензування комерційного банку»
Обсяг 2 години
План:
1. Порядок створення та реєстрації комерційного банку.
2. Ліцензування банківської діяльності.
1. Порядок створення та реєстрації комерційного банку
Банки, їх відокремлені підрозділи створюються відповідно до Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Законів України «Про банки і банківську діяльність», «Про акціонерні товариства», «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», законодавства України про кооперацію, положення НБУ «Про порядок реєстрації та ліцензування банків, відкриття відокремлених підрозділів», інших актів законодавства України, у тому числі нормативно-правових актів Національного банку України.
Механізм створення та реєстрації банку:
1. Прийняття зборами засновників рішення про створення комерційного банку та про закрите (приватне) розміщення акцій, укладання договору про створення (заснування) банку
Учасниками банку можуть бути юридичні і фізичні особи, резиденти та нерезиденти, а також держава в особі Кабінету Міністрів України або уповноважених ним органів. Учасниками банку не можуть бути юридичні особи, в яких банк має істотну участь, об'єднання громадян, релігійні та благодійні організації.
Істотна участь пряме та/або опосередковане володіння однією особою самостійно чи спільно з іншими особами 10 і більше відсотками статутного капіталу та/або права голосу акцій, паїв юридичної особи або незалежна від формального володіння можливість значного впливу на управління чи діяльність юридичної особи. Власники істотної участі в банку повинні мати бездоганну ділову репутацію та задовільний фінансовий стан.
Засновниками банку укладається договір про створення (заснування) банку, у якому визначаються порядок провадження спільної діяльності щодо створення банку, кількість, тип і клас акцій, що підлягають придбанню кожним засновником, номінальна вартість і вартість придбання цих акцій, строк і форма оплати вартості акцій, строк дії договору.
Договір про створення (заснування) банку не є установчим документом банку і діє до дати реєстрації Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку звіту про результати закритого (приватного) розміщення акцій.
Договір про створення (заснування) банку укладається в письмовій формі. Договір про створення (заснування) банку має бути підписаний засновниками банку і засвідчений відбитками їх печаток. Якщо банк створюється за участю фізичних осіб, їх підписи на договорі підлягають нотаріальному засвідченню.
У разі заснування державного банку, або заснування банку однією особою договір про створення (заснування) банку не укладається.
2. Реєстрація випуску акцій, закрите (приватне) розміщення акцій серед засновників товариства, оплата засновниками повної вартості акцій
3. Проведення установчих зборів
Протокол установчих зборів має містити рішення про створення банку, затвердження його статуту, обрання наглядової (спостережної) ради і ревізійної комісії, призначення голови правління (ради директорів), головного бухгалтера та членів правління (ради директорів) банку, а також призначення уповноваженої особи для погодження статуту, державної реєстрації та реєстрації банку, рішення про затвердження бізнес-плану, затвердження результатів закритого (приватного) розміщення акцій (для акціонерного товариства), інші положення відповідно до законодавства України.
Статут банку складається з урахуванням положень Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, закону «Про банки та банківську діяльність» та інших законів України.
Статут банку обов'язково має містити таку інформацію про банк:
4. Подання уповноваженою засновниками особою до НБУ для погодження статуту пакету документів
Пакет документів для погодження статуту банку:
1) заява про погодження статуту юридичної особи, яка має намір здійснювати банківську діяльність, підписана уповноваженою особою.
2) протоколи зборів засновників та установчих зборів, договір про створення (заснування) банку (в разі створення державного банку постанова Кабінету Міністрів України про створення державного банку, в разі створення банку однією особою рішення про намір заснування банку);
2) статут банку;
3) копії документів, визначених Національним банком України, необхідних для ідентифікації самого засновника та всіх осіб, через яких здійснюватиметься опосередковане володіння істотною участю у банку;
а) для юридичної особи у вигляді (крім банків, зареєстрованих в Україні): |
б) для фізичної особи у вигляді: |
|
|
4) документи, визначені Національним банком України, що дають змогу зробити висновок про ділову репутацію, фінансовий стан та достатність коштів для забезпечення оплати акцій.
Відомості щодо ділової репутації самого засновника, а для засновника-юридичної особи також і членів виконавчого органу та/або наглядової ради та всіх осіб, через яких здійснюватиметься опосередковане володіння істотною участю в особі, яка має намір здійснювати банківську діяльність подаються:
а) для юридичної особи у вигляді: |
б) для фізичної особи у вигляді: |
|
|
Відомості щодо фінансового стану засновника-юридичної особи, майнового стану засновника-фізичної особи та наявність у засновника достатньої кількості власних коштів для здійснення заявленого внеску до статутного капіталу подаються:
а) для юридичної особи у вигляді: |
б) для фізичної особи у вигляді: |
|
|
5) документи, що засвідчують повну сплату засновниками внесків до статутного капіталу;
Документи, що засвідчують повну сплату засновниками внесків до статутного капіталу, подаються у вигляді копій платіжних документів про сплату юридичними та фізичними особами учасниками банку внесків до статутного капіталу банку разом з інформацією про стан формування статутного капіталу банку
6) відомості про структуру власності самої юридичної особи, яка має намір здійснювати банківську діяльність, та засновників, що набувають істотної участі в ній, відповідно до вимог Національного банку України;
7) відомості за формою, встановленою Національним банком України, про асоційованих осіб засновника-фізичної особи;
8) відомості за формою, встановленою Національним банком України, про юридичних осіб, у яких засновник-фізична особа є керівником та/або контролером;
9) копію тимчасового свідоцтва про реєстрацію випуску акцій;
10) висновок Антимонопольного комітету України у випадках, передбачених законодавством України;
11) копію платіжного документа про внесення плати за погодження статуту банку, розмір якої встановлюється Національним банком України.
Національний банк України приймає рішення про погодження статуту або про відмову в погодженні статуту не пізніше тримісячного строку з дня подання повного пакета документів. Національний банк України приймає рішення з урахуванням вимог частини чотирнадцятої статті 34 цього Закону.
Національний банк України має право відмовити юридичній особі, яка має намір здійснювати банківську діяльність, у погодженні статуту, у разі якщо:
1) подано неповний пакет документів, необхідних для погодження статуту;
2) документи містять недостовірну інформацію;
3) документи не відповідають вимогам законів України чи нормативно-правових актів Національного банку України;
4) ділова репутація засновника, а для засновника-юридичної особи і членів її виконавчого органу та/або наглядової ради та всіх осіб, через яких здійснюватиметься опосередковане володіння істотною участю в банку, не відповідає вимогам, встановленим Національним банком України;
5) фінансовий стан засновника-юридичної особи та/або майновий стан засновника-фізичної особи не відповідають вимогам, встановленим Національним банком України;
6) засновник не має власних коштів для здійснення заявленого внеску до статутного капіталу;
7) структура власності самої юридичної особи, яка має намір здійснювати банківську діяльність, та/або засновника, що набуває істотної участі, не відповідає вимогам щодо її прозорості, встановленим Національним банком України;
8) не надано документи, що підтверджують наявність сплаченого статутного капіталу юридичної особи, яка має намір здійснювати банківську діяльність.
Національний банк протягом трьох робочих днів після прийняття ним рішення про погодження статуту юридичної особи, яка має намір здійснювати банківську діяльність, видає або надсилає уповноваженій особі листа, у якому повідомляє про погодження статуту юридичної особи, яка має намір здійснювати банківську діяльність, а також два примірники погодженого, прошитого, засвідченого на звороті відбитком печатки Секретаріату Правління Національного банку цього статуту, титульні сторінки кожного з яких засвідчені підписом заступника Голови і відбитком печатки Національного банку.
5. Відкриття в НБУ або ТУ НБУ за місцем створення накопичувального рахунку для накопичення підписних внесків засновників та інших учасників банку
Засновники/учасники юридичної особи, яка має намір здійснювати банківську діяльність, акумулюють кошти для формування статутного капіталу не нижче розміру, передбаченого статтею 31 Закону України «Про банки і банківську діяльність» 120 млн. грн., на накопичувальному рахунку, що відкривається в територіальному управлінні Національного банку та/або Національному банку.
Уповноважена особа юридичної особи, яка має намір здійснювати банківську діяльність, для відкриття накопичувального рахунку протягом п'яти робочих днів після дати подання документів для погодження статуту подає до територіального управління Національного банку та/або Національного банку документи щодо відкриття рахунків для формування статутного капіталу новостворюваного банку.
До часу внесення коштів для формування статутного капіталу на накопичувальний рахунок, відкритий у територіальному управлінні Національного банку та/або Національному банку, ці кошти можуть акумулюватися на рахунку в будь-якому банку України на підставі відповідного рішення зборів засновників.
Кошти можуть перераховуватися лише з власних поточних рахунків юридичними особами та фізичними особами в безготівковій формі та вноситися фізичними особами в готівковій формі.
Учасники банку зобов'язані не пізніше ніж за 10 календарних днів до закінчення строку, установленого для розгляду документів, перерахувати кошти на накопичувальний рахунок у заявленому розмірі.
Грошові внески для формування статутного капіталу банку юридичні особи, зареєстровані в Україні, фізичні особи-громадяни України здійснюють у гривнях, а іноземні юридичні особи, фізичні особи-іноземці в іноземній вільно конвертованій валюті або в гривнях.
Перерахування сум з іноземної вільно конвертованої валюти, унесених іноземними особами, у національну валюту України здійснюється за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату підписання договору про створення (заснування) банку, у разі створення (заснування) банку однією особою на дату прийняття рішення про намір створення (заснування) банку.
6. Державна реєстрація юридичної особи, яка має намір здійснювати банківську діяльність
Державна реєстрація юридичної особи, яка має намір здійснювати банківську діяльність, проводиться відповідно до законодавства з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з урахуванням особливостей банківського законодавства.
Уповноважена засновником особа подає документи для проведення державної реєстрації юридичної особи, яка має намір здійснювати банківську діяльність, після погодження Національним банком України статуту цієї особи.
Державна реєстрація юридичної особи, яка має намір здійснювати банківську діяльність, здійснюється шляхом унесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру в порядку, установленому законодавством України.
7. Подання НБУ документів для отримання банківської ліцензії
8. Внесення відомостей про юридичну особу, яка має намір здійснювати банківську діяльність до державного реєстру банків
Юридична особа, яка має намір здійснювати банківську діяльність, протягом тижня після внесення державним реєстратором відповідного запису до Єдиного державного реєстру надсилає Національному банку повідомлення разом з двома нотаріально засвідченими копіями статуту з відміткою державного реєстратора щодо проведення державної реєстрації юридичної особи та витяг з Єдиного державного реєстру.
Національний банк уносить відомості про юридичну особу до Державного реєстру банків одночасно з прийняттям рішення про надання банківської ліцензії.
Державний реєстр банків реєстр, що ведеться Національним банком України і містить відомості про державну реєстрацію усіх банків.
Національний банк про здійснення запису повідомляє відповідний банк листом.
2. Ліцензування банківської діяльності
Юридична особа набуває статусу банку і право на здійснення банківської діяльності виключно після отримання банківської ліцензії та внесення відомостей про неї до Державного реєстру банків. Забороняється здійснювати банківську діяльність без отримання банківської ліцензії. Особи, винні у здійсненні банківської діяльності без отримання банківської ліцензії, несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом. Банк не має права передавати банківську ліцензію третім особам.
Вимоги до кредитних установ для отримання ліцензії
1) наявність на час звернення банку з клопотанням про видачу банківської ліцензії повністю сплаченого зареєстрованого статутного капіталу, розмір якого повинен бути не менше мінімального.
2) забезпеченість банку належним банківським обладнанням, комп'ютерною технікою, програмним забезпеченням та комунікаційними засобами;
3) наявність у банку приміщення (у тому числі касового вузла), технічний стан та організація охорони якого відповідають вимогам нормативно-правових актів Національного банку;
4) наявність як мінімум трьох осіб, призначених членами правління (ради директорів) банку, які мають відповідну освіту та досвід, необхідний для управління банком, кандидатури яких відповідають кваліфікаційним вимогам.
Керівники банку повинні мати бездоганну ділову репутацію. На зазначені посади не можуть бути призначені особи, які були керівниками банків, що визнані відповідно до чинного законодавства України банкрутами або щодо яких Національний банк прийняв рішення про ліквідацію чи про відкликання банківської ліцензії, та особи, які притягувалися до кримінальної відповідальності або були звільнені за вимогою Національного банку.
Керівники банку та особи, які мають істотну участь у банку, зобов'язані протягом усього часу, упродовж якого вони зберігають свій статус або мають істотну участь у банку, відповідати вимогам, встановленим Законом України «Про банківську діяльність».
Юридична особа, яка має намір здійснювати банківську діяльність, зобов'язана протягом року з дня державної реєстрації подати Національному банку України в порядку, визначеному цим Законом та нормативно-правовими актами Національного банку України, документи для отримання банківської ліцензії.
Пакет документів для отримання банківської ліцензії:
1) заява про видачу банківської ліцензії;
2) копія свідоцтва про державну реєстрацію;
3) копія статуту з відміткою державного реєстратора про проведення державної реєстрації юридичної особи;
4) копії зареєстрованого Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку звіту про результати закритого (приватного) розміщення акцій та свідоцтва про реєстрацію випуску акцій (для банку, що створюється у формі публічного акціонерного товариства);
5) відомості про кількісний склад спостережної ради, правління (ради директорів), ревізійної комісії;
6) відомості за формою, визначеною Національним банком України, що дають змогу зробити висновок про:
7) копії внутрішніх положень банку, що регламентують надання банківських та інших фінансових послуг, визначають порядок здійснення внутрішнього контролю та процедуру управління ризиками;
8) бізнес-план на три роки, складений згідно з вимогами, встановленими Національним банком України;
9) копія платіжного документа про внесення плати за видачу банківської ліцензії, розмір якої встановлюється Національним банком України.
Терміни розгляду заяви з приводу ліцензування банківських операцій
Національний банк України приймає рішення про надання банківської ліцензії чи про відмову в її наданні протягом двох місяців з дня отримання повного пакета документів.
Національний банк протягом 30 робочих днів з дати надходження пакета документів та з урахуванням отриманих від спеціальних органів по боротьбі з організованою злочинністю висновків щодо надання генеральної ліцензії приймає рішення про надання або відмову в наданні банку генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій.
Підстави для відмови у видачі банківської ліцензії
Національний банк України має право відмовити у видачі банківської ліцензії юридичній особі, яка має намір здійснювати банківську діяльність, у разі якщо:
1) подано неповний пакет документів, необхідних для видачі банківської ліцензії;
2) документи, подані для видачі банківської ліцензії, містять недостовірну інформацію;
3) документи, подані для видачі банківської ліцензії, не відповідають вимогам законів України та нормативно-правових актів Національного банку України;
4) юридична особа, яка має намір здійснювати банківську діяльність, звернулася із заявою про видачу банківської ліцензії після спливу річного терміну з дня її державної реєстрації;
5) професійна придатність та/або ділова репутація хоча б одного з керівників юридичної особи, яка має намір здійснювати банківську діяльність, та/або керівника її служби внутрішнього аудиту не відповідають вимогам, встановленим Національним банком України;
6) як мінімум три особи, не призначені членами правління (ради директорів), у тому числі голова правління;
7) відсутні банківське обладнання, комп'ютерна техніка, програмне забезпечення, приміщення, що відповідають вимогам, встановленим Національним банком України.
Операції, що підлягають ліцензуванню.
Банки мають право надавати банківські та інші фінансові послуги в національній валюті на підставі банківської ліцензії, а також здійснювати іншу діяльність.
До банківських послуг належать:
1) залучення у вклади (депозити) коштів та банківських металів від необмеженого кола юридичних і фізичних осіб;
2) відкриття та ведення поточних (кореспондентських) рахунків клієнтів, у тому числі у банківських металах;
3) розміщення залучених у вклади (депозити), у тому числі на поточні рахунки, коштів та банківських металів від свого імені, на власних умовах та на власний ризик.
Банк має право надавати своїм клієнтам (крім банків) фінансові послуги, у тому числі шляхом укладення з юридичними особами (комерційними агентами) агентських договорів.
Банк, крім надання фінансових послуг, має право здійснювати також діяльність щодо:
1) інвестицій;
2) випуску власних цінних паперів;
3) випуску, розповсюдження та проведення лотерей;
4) зберігання цінностей або надання в майновий найм (оренду) індивідуального банківського сейфа;
5) інкасації коштів та перевезення валютних цінностей;
6) ведення реєстрів власників іменних цінних паперів (крім власних акцій);
7) надання консультаційних та інформаційних послуг щодо банківських та інших фінансових послуг.
Банк здійснює діяльність, надає банківські та інші фінансові послуги в національній валюті, а за наявності відповідної ліцензії Національного банку України в іноземній валюті.
За наявності генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій банки мають право здійснювати такі операції:
Підстави відкликання банківської ліцензії
Національний банк України може відкликати банківську ліцензію виключно у таких випадках:
1) якщо було виявлено, що документи, надані для отримання ліцензії, містять недостовірну інформацію;
2) якщо банк не виконав жодної банківської операції протягом року з дня отримання банківської ліцензії;
3) у разі порушення цього Закону або нормативно-правових актів Національного банку України, що спричинило значну втрату активів і настання неплатоспроможності банку;
4) на підставі висновку тимчасового адміністратора про неможливість приведення банку у правову відповідність з вимогами цього Закону та нормативно-правових актів Національного банку України;
5) недоцільності виконання плану тимчасової адміністрації щодо реорганізації банку.
Національний банк України негайно повідомляє банк про відкликання у нього банківської ліцензії. Банк протягом трьох днів з моменту отримання рішення зобов'язаний повернути Національному банку України свою банківську ліцензію.
У день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії банк припиняє здійснення усіх банківських операцій та вчиняє дії, що забезпечують виконання банком своїх зобов'язань перед вкладниками та іншими кредиторами відповідно до укладених договорів та положень законодавства.
Рішення Національного банку України про відкликання банківської ліцензії публікується в газеті "Урядовий кур'єр" або "Голос України" і є підставою для виключення відомостей про банк з Державного реєстру банків та звернення до суду з позовом про ліквідацію банку.
Література:
Банківські операції [Текст] : підручник. / А. М. Мороз, М. І. Савлук, М. Ф. Пуховкіна [та ін.]. 4-те вид., без змін. К. : КНЕУ, 2009. 608 с. 18-32, 48-55
Сковира Л. А. Банківські операції [Текст] : навчальний посібник / Л. А. Сковира. К. : Аграрна освіта, 2010. 371 с. 27-39
Про акціонерні товариства [Електронний ресурс] : закон України від 17 вересня 2008 р. № 514-VІ // База даних "Законодавство України"офіційного веб-сайту Верховної Ради України. Режим доступу до бази : http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?page=5&nreg=514-17
Про банки та банківську діяльність [Електронний ресурс] : закон України від 7 грудня 2000 р. № 2121-ІІІ // База даних "Законодавство України"офіційного веб-сайту Верховної Ради України. Режим доступу до бази : http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2121-14&p=1324830502254568.
Положення про порядок реєстрації та ліцензування банків, відкриття відокремлених підрозділів [Електронний ресурс] : Постанова НБУ «Про затвердження деяких нормативно-правових актів Національного банку України» від 08 вересня 2011 р. № 306 // База даних "Законодавство України"офіційного веб-сайту Верховної Ради України. Режим доступу до бази : http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=z1203-11