Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тема- Психологія як наука та її завдання

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 24.11.2024

Міністерство науки і освіти, молоді та спорту України

комунальний вищий навчальний заклад

«Олександрійський педагогічний коледж

імені В.О. Сухомлинського»

 

Навчально-методична картка заняття № 1

Назва та номер спеціальності 5.01010201  “Початкова освіта”

      5.01020101 „Фізичне виховання”.

Предмет: Психологія.

Тема: Психологія як наука та її завдання.

Предмет психології. Галузі психологічної науки. Зв’язок психології з іншими науками. Загальне поняття про психіку. Зміст психічного життя: психічні процеси, психічні стани, психічні властивості. Наукове розуміння психіки як відображення навколишньої дійсності. Суб’єктивний характер відображення.

Вид заняття:  лекція

Мета заняття:

дати поняття про психологію як науку;  визначити предмет психології; розкрити галузі психологічної науки; обґрунтувати зв'язок психології з іншими науками; дати поняття про психіку; формувати вміння визначати зміст психічного життя; розвивати пам'ять, логічне мислення, спостережливість та уважність; виховувати любов до майбутньої професії, формувати пізнавальний інтерес.

  

Обладнання: роздатковий матеріал.

Література:

Основна:

Психологія: Навчальний посібник /за ред. В.А. Крутецького. К., 1978. – 283 с.

Психологія: Навчальний посібник/ О.В.Винославська, О.А. Бреусенко-Кузнєцов, В.Л.Зливков. – К: „ІНКОС”, 2005. – 352 с.

Цимбалюк І.М., Яницька О.Ю. Загальна психологія. Модульно-рейтинговий курс для студентів вищих навчальних закладів. К., 2004. – 304 с.

М’ясоїд П.А. Загальна психологія: Навчальний посібник. – К., 2004. – 487 с.

Психологія: Навчальний посібник/ за ред. Ю.Л. Трофімова. – К.: „Либідь”, 2001 – 558 с.

Додаткова:

Дрозденко К.С. Загальна психологія в таблицях і схемах: Навчальний посібник. – К., 2004. – 304 с.

Психологічна енциклопедія/ О.М. Степанов. – К.: «Академівидав», 2006. – 424 с.

Варій М.Й. Психологія: Навч. посіб. – К.: Центр учбової літератури, 2009. – 288 с.

Цимбалюк І.М. Психологія: Навчальний посібник. – К., 2004 – 216 с.


Структура заняття

  1.  Організаційна частина.

  1.  Актуалізація опорних знань студентів.

  1.  Повідомлення теми, формулювання мети та основних завдань. Мотивація навчальної діяльності.

  1.  План заняття.

План.

  1.  Психологія як наука та її завдання. Предмет психології.
  2.  Галузі психологічної науки.
  3.  Зв'язок психології з іншими науками.
  4.  Загальне поняття про психіку. Наукове розуміння психіки як відображення навколишньої дійсності. Суб'єктивний характер відображення.
  5.  Зміст психічного життя: психічні процеси, психічні стани, психічні властивості.

5.    Підведення підсумків.

  •  Узагальнення матеріалу.
  •  Психологія – це...
  •  Назвіть, галузі психології.
  •  З якими науками зв'язана психологія.

  •  Завдання для самостійної роботи студентів.

  1.  Наукове розуміння психіки як відображення навколишньої дійсності.
  2.  Суб'єктивний характер відображення.


Тема:
Психологія як наука та її завдання

План.

  1.  Психологія як наука та її завдання*. Предмет психології*.
  2.  Галузі психологічної науки*.
  3.  Зв'язок психології з іншими науками.
  4.  Загальне поняття про психіку*.Наукове розуміння психіки як відображення навколишньої дійсності*. Суб'єктивний характер відображення.
  5.  Зміст психічного життя: психічні процеси, психічні стани, психічні властивості.

1.

Психологія як наука та її завдання

Психологія – це наука, що вивчає факти, закономірності й механізми психіки.

(К.С. Дрозденко)

(Факти. Досліджуючи процес сприймання людиною оточуючих предметів, психологи встановили суттєвий факт: образ предмета зберігає відносну постійність незалежно від умов його сприймання.

Закони. Спеціальні дослідження показують ,що постійність сприймання не дається людині від народження. Вона формується поступово за суворими законами.

Механізми. Так як механізми психічної діяльності передбачають роботу конкретних анатомо-фізіологічних апаратів, які забезпечують той чи інший психічний процес, то природу і дію цих механізмів психологія виявляє спільно з іншими науками (фізіологією, біофізикою, біохімією та ін.))

Психологія – це наука, що вивчає факти, закономірності й механізми психічного життя людей і тварин.

(І.М. Цимбалюк)

Психологія – це наука про закономірності функціонування психіки як особливої форми життєдіяльності.

(О.В. Винославська)

Термін «психологія» походить від двох грецьких слів: «псюхе» (душа) і «логос» (учення, слова), що означає «наука про душу».

З давніх часів поняття душі посідає належне місце у міфології та релігії. Первісні люди за допомогою поняття «душа» пояснювали такі явища, як сон, втрата свідомості, психічні захворювання, смерть тощо. Душа розумілася як окрема щодо тіла сутність, тотожна йому за формою і заняттями.

Перше систематичне викладання психологічних явищ і фактів було здійснено великим давньогрецьким філософом Арістотелем у трактаті «Про душу», у зв'язку з чим Арістотеля вважають основоположником психологічної науки.

Значення психології

  1.  Психологічні знання необхідні для глибокого розуміння себе та інших.
  2.  Психологічні знання необхідні для самовдосконалення, пристосування до змін у навколишньому середовищі.
  3.  Вивчення психології потрібне для підвищення ефективності власної професійної діяльності, найповнішого використання особистого потенціалу людини, налагодження стосунків у колективі.

Завдання психології

  1.  Вивчення законів психологічної діяльності.

Закони психології показують, як відбувається відображення об’єктивного світу в корі головного мозку людини, показують як людина пізнає об’єктивний світ, що її оточує.

  1.  Дослідження залежності психічних явищ від об’єктивних умов життя і діяльності людини: наприклад, пояснює як складається під впливом умов життя і виховання характер дитини, як у неї формується наполегливість, працелюбність, сумлінне ставлення до навчання тощо.
  2.  Вивчає психічні процеси в єдності з процесами нервово-фізіологічними, що основою відображу вальної діяльності мозку.

Предмет психології

Об'єктом кожної науки є та реальність, яку вона вивчає,  безвідносно до самого факту вивчення (тобто оскільки ця реальність є об'єктивною). Об'єкт психології становить психічна реальність як така.

Кожна наука відрізняється від інших за своїм предметом та методом як шляхом його пізнання. Предметом кожної науки має бути сутність її об'єкту. Що ж може бути визначеним як сутність психічного?

Предметом психології є вивчення фактів, закономірностей, механізмів психічного життя людей і тварин.

2.

Галузі психології

Сучасна наукова психологія являє собою досить розмаїту систему дисциплін та галузей.

До теоретичної психології належать: загальна психологія, історія психології, експериментальна, генетична, соціальна, порівняльна, диференціальна психологія, психофізіологія, психологія особистості, моделювання психіки.

Загальна психологія систематизує експериментальні дані, здобуті у різних галузях психологічної науки, розробляє фундаментальні теоретичні проблеми психології, формулює основні принципи, категорії, поняття, закономірності; становить фундамент розвитку всіх галузей та розділів психологічної науки.

Історія психології розглядає формування психологічних категорій і понять упродовж усього часу існування наукової психології.

Експериментальна психологія займається розробкою нових методів психологічного дослідження для більш глибокого вивчення психічної реальності.                                      

Генетична психологія вивчає закономірності розвитку психіки тварин і людини у філогенезі (протягом біологічної еволюції усього живого та історичного розвитку психіки) і онтогенезі (упродовж життя окремої особи).

Соціальна психологія досліджує психічні явища у процесі взаємодії людей у великих та малих суспільних групах, а саме: вплив засобів масової комунікації на різні версти населення, особливості формування та поширення чуток, смаків, суспільних настроїв, моди, питання психологічної сумісності, міжособистісних взаємин, групової атмосфери, роль лідера у групі, сприйняття людини людиною, становище особистості у групі, стосунки між членами сім'ї тощо.

Порівняльна психологія має предметом свого дослідження особливості психіки тварин (зоопсихологія) у порівнянні із психікою людини.                                 

Диференціальна психологія досліджує індивідуально-психологічні особливості психіки з урахуванням вікового рівня розвитку та механізмів функціонування психіки, ролі задатків і здібностей індивіда тощо.

Психофізіологія вивчає фізіологічні механізми діяльності мозку, вищої нервової системи, які лежать в основі функціонування психіки.

Психологія особистості займається вивченням психічних властивостей людини і цілісного утворення.

До науково-прикладної психології слід віднести ряд галузей, для яких характерні дослідження і практичне використання з метою оптимізації поведінки та діяльності людей. Напрями науково-прикладної психології доцільно розрізняти за певними ознаками.

а) За видом діяльності та поведінки людини:

  •  психологія праці досліджує психологічні закономірності трудової діяльності людини, психологічні основи наукової організації праці;
  •  психологія творчості досліджує закономірності творчої (евристичної) діяльності, фактори стимуляції творчого пошуку винахідників, раціоналізаторів, умови розвитку творчої особистості та розробляє методи активізації творчості працівників науки, техніки, мистецтва, культури;
  •  військова психологія має предметом вивчення фактори ефективної поведінки людини в екстремальних умовах бойових дій, питання підвищення боєздатності військовослужбовців, підготовки військових кадрів, управління військами і бойовою технікою, стосунки між командирами та підлеглими, методи психологічної пропаганди й контрпропаганди тощо;
  •  психологія управління та менеджменту здійснює дослідження процесів управління, організації спільної діяльності людей на політичному, соціальному, економічному, виробничому тощо рівнях у державному, регіональному та місцевому масштабах із метою досягнення позитивних результат у суспільному житті;
  •  психологія спорту вивчає закономірності поведінки людей в умовах спортивних змагань, методи відбору, підготовки, організації діяльності спортсменів та їхньої психологічної реабілітації після участі в змаганнях.

б) За психологічними проблемами розвитку людини у науково-прикладній психології можна виділити такі напрями:

  •  вікова психологія досліджує онтогенез психічних властивостей особистості на різних вікових етапах;
  •  педагогічна психологія має своїм предметом закономірності навчання й виховання особистості;

Практична психологія функціонує й розвивається як система спеціальних психологічних служб, спрямованих на надання безпосередньої допомоги людям у вирішенні їхніх психологічних проблем.

Основними функціями практичної психології є аналіз і прогнозування поведінки й діяльності людини, активний соціальний та психологічний вплив, консультативно-методична, просвітницька, профілактична, реабілітаційна та психогігієнічна функції тощо.

3.

Зв'язок психології з іншими науками

  1.  З філософією, так як філософія є методологічною основою психології.
  2.  З природничими науками (біологією, фізіологією, хімією, фізикою тощо). Психологія спирається на дані про структури фізіологічних і біологічних процесів мозку, які лежать в основі психіки.
  3.  З кібернетикою (Кібернетика вивчає загальні властивості, властиві різним системам управління. Ці властивості можуть виявлятися і в живій природі, і в органічному світі, і в колективах людей. Процес управління зв′язаний з передачею, накопиченням, зберіганням і переробкою інформації, що характеризує керований об’єкт, хід процесу, зовнішні умови, програму роботи і т.п.). Вона вивчає процеси психічної самореалізації людської особистості.
  4.  З соціологією. Вона розв'язує завдання соціальної психології, вивчає роль психології в соціальному прогресі.
  5.  З педагогікою. Психологія допомагає розв'язувати завдання навчання і виховання, а також психологія базується на даних педагогіки при вивченні психології формування особистості.
  6.  З технічними науками (це науки, що вивчають особливості розвитку техніки та її використання. Н., машинознавство, металургія, енергетика, електроніка, радіотехніка тощо). Вони допомагають розробляти технічні засоби дослідження психіки, а також оптимальні умови діяльності людини в умовах ринкового життя.

4.

Загальне поняття про психіку.

Наукове розуміння психіки як відображення навколишньої дійсності.

Протягом усієї історії розвитку психології відбувалася і відбувається боротьба між матеріалістичним і ідеалістичним розумінням та поясненням психічних явищ.

Основне питання, з якого йде суперечка між матеріалістами та ідеалістами,— це питання про те, що в світі існувало раніше: матеріальне чи духовне, матерія чи дух і як пов'язані між собою ці два роди явищ. Матеріалісти вважають, що матерія — первинна, а психіка, свідомість — вторинні, похідні від матерії. Ідеалісти, навпаки, твердять, що вічно існує тільки духовне начало (у вигляді якоїсь ідеї, бога, душі), а потім було створено матерію, природу, що нас оточує.

З цих різних філософських позицій сприймалось і пояснювалось і психічне життя людини.

Діалектичний матеріалізм доводить, що психіка є продуктом тривалого розвитку матерії. Лише на певній стадії розвитку матерії виникло психічне життя як особлива властивість цієї матерії.

В історії розвитку світу був час, коли психіки, і тим більше свідомості, не було. Неорганічна природа, рослинний світ ніякого психічного життя не мають, у них відсутня здатність сприймання, мислення, відчуття.

Психіка виникла на найвищому ступені розвитку матеріального світу — на стадії появи живих істот: тварин і людини. В ході еволюції тварин формувався спеціальний орган психіки нервова система, а пізніше її вищий відділ — головний мозок. У вищих тварин і людини розвиток психіки органічно, нерозривно пов'язаний з розвитком кори великих півкуль мозку.

Отже, психіка, свідомість — це властивість матерії, що виникла на високому ступені її розвитку.

 Психіка, свідомість -  це вищий продукт особливим чином організованої матерії  мозку.

Ідеалістична психологія заперечує залежність психічного життя від організму, нервової системи людини, від умов її життя та виховання. Ідеалісти вважають, що думки, почуття, бажання, прагнення, вчинки та поведінка людини — це прояв особливої нематеріальної сутності — духа або душі, що якимось чином поєднується з тілом людини в момент її народження й залишає його після смерті.

Отже, психіку не можна відривати від матерії, як це роблять ідеалісти, її не можна також і ототожнювати з матерією, як чинять вульгарні матеріалісти-механіцисти. Психіка перебуває в єдності з матерією — мозком і є особливою його властивістю.

Ця властивість мозку виражається в здатності відображення зовнішнього об'єктивного (що існує незалежно від нас) світу

Відображувальна діяльність людини становить єдність об’єктивного (незалежного від людини) і суб’єктивного (властивого людині, залежного від неї). Відображення об’єктивне, оскільки воно є результатом уявлення і знання про цей світ. Проте, відображення одночасно має суб’єктивний характер, оскільки відображає конкретна людина, суб’єкт, особистість, з усіма її особливостями і своєрідністю. Відображення , таким чином залежить від особистості людини, воно зумовлюється цілями й завданнями, які вона перед собою ставить. Відображення суб’єктивне, тому що людина, пізнаючи навколишню дійсність, не лишається безпристрасним і байдужим спостерігачем того, що відображається в її свідомості: вона виражає до предметів та явищ дійсності певне ставлення. Тому відображення нашим мозком предметів об’єктивного світу є суб’єктивним образом об’єктивного світу.

Таким чином, психіка є функцією високоорганізованої матерії – мозку, що полягає у відображенні об’єктивної дійсності

5.

Зміст психічного життя: психічні процеси, психічні стани, психічні властивості.

1. Психічні процеси.

(Психічними процесами називають окремі форми чи види психічної діяльності).

1) Пізнавальні процеси (спрямовані на пізнання людиною навколишньої дійсності):

  •  Відчуття (відчуваємо аромат квітів і запах бензину, завжди розрізняємо смакові якості солодкого, солоного, гіркого, кислого; відчуваємо тепло, холод, біль і т.д.).
  •  Сприймання (сприймаємо явища природи, техніку, усну мову, наукові й художні книги, картину, музику, кінофільми і т.д.).
  •  Пам'ять (наш мозок має важливу властивість. Він не лише одержує інформацію про оточуючу дійсність, але й зберігає її. З кожним днем ми взнаємо багато нового, з кожним днем збагачуються наші знання, які можуть бути надовго збережені в пам'яті).
  •  Мислення (людина розкриває закони. Встановлює взаємозв'язки. Кожний з нас знає, що таке, розмірковувати над прочитаною книгою, планувати свої дії на завтра, міркувати при розв'язуванні складної задачі).
  •  Уява (слухаючи повідомлення по радіо, читаючи описи в газетах, ми уявляємо собі різні епізоди з життя й діяльності наших науковців на станціях «Північний полюс». Читаючи книги, ми створюємо образи різних реально існуючих місцевостей, людей, тварин, рослин та інших об'єктів, яких ми самі безпосередньо не сприймали).
  •  Мовлення (однією з найважливіших життєвих потреб людини є потреба в спілкуванні, в обміні думками з іншими людьми. Ця потреба задовольняється людиною за допомогою мови. Володіючи мовою і здійснюючи свою мовну діяльність, люди обмінюються досвідом, знаннями, передають їх нащадкам, дістають можливість зрозуміти один одного і налагодити спільну працю в усі галузях людської діяльності).
  •  Увага (не відноситься до пізнавальних процесів, їй належить особливе місце. Вона нерозривно пов'язана з діяльністю людини, в діяльності вона існує і нею підтримується. Бути уважним – значить бути діяльним у ставленні до тих чи інших об'єктів. Перебувати в стані напруженості уваги – це посилено чимось займатися, активно над чимось працювати мисленно чи практично).

2) Емоційно-вольові процеси:

  •  Почуття та емоції (людина не лише пізнає оточуючу дійсність, але й має особисте ставлення до предметів і явищ цієї дійсності й переживає при цьому емоції і почуття: одні з предметів радують її, дають їй задоволення, од інших вона проявляє байдужість, треті викликають у неї ненависть. Добра книга приносить нам насолоду, негативна поведінка людини викликає обурення).
  •  Воля (людина не лише пізнає оточуючу дійсність і якось ставиться до неї, а й діє в цьому світі, проявляючи свою активність, приймає рішення, прагне до мети, проявляє свою наполегливість у подоланні труднощів, тобто здійснює вольову діяльність).

2. Психічні стани.

(Це особлива характеристика психічної діяльності людини за певний період часу, підвищення або зниження активності, яке супроводжується певними переживаннями. Психічні стани зумовлюються зовнішньою ситуацією, самопочуттям, індивідуальними особливостями людини і впливають на її поведінку під час певного часового періоду.)

  •  Стійкий інтерес.
  •  Творче піднесення.
  •  Сумнів.
  •  Апатія.
  •  Пригніченість.

3. Психічні властивості.

(Психічними властивостями особистості називають найбільш важливі й стійкі особливості людини, що відрізняють її від інших людей: одна людина цікавиться музикою, інша спортом; одна проявляє здібності в галузі математики, інша в галузі літературної творчості; одна – нестримна, гаряча, інша – спокійна, врівноважена).

  •  Спрямованість (сукупність стійких мотивів, які орієнтують діяльність людини і є відносно незалежними від наявних ситуацій).
  •  Темперамент.
  •  Характер.
  •  Здібності.


Почуття, емоції

  •  Воля

  •  прямованість
  •  Темперамент
  •  Характер
  •  Здібності  

  •  Стійкий інтерес
  •  Творче піднесення
  •  Сумнів
  •  Апатія
  •  Пригніченість  

  •  Відчуття
  •  Сприймання
  •  Пам’ять
  •  Мислення
  •  Уява
  •  Мовлення
  •  Увага

Емоційно-вольові

Пізнавальні

Властивості особистості

Стани  

Процеси

Основні форми прояву психіки та їх взаємозв’язок




1. Організація праці
2. КОНТРОЛЬНАЯ РАБОТАПО ДИСЦИПЛИНЕ УПРАВЛЕНИЕ КАЧЕСТВОМ Выполнил студент гр.html
3. РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук Одеса 2007 Ди
4. Контроль характеристик термоперетворювачів опору
5. Задание Дано- R1 1 м; R2 1
6.  Морфология высших растений Моноподиальное нарастание побегов Pice bies L
7. Функции политической культуры Политическая культура неотъемлемая составная часть общенациональной ку
8. Наукоемкие отрасли и производства- оценка эффективности развития и влияние на экономику Республики Беларусь
9. «История государства Российского» АКТолстого
10. Курсовая работа- Комплексное тестирование силовых способностей детей школьного возраста
11. Россия в сравнении с зарубежными странами ХVIII века
12. в контакте Написал Оля Морозова 17 лет Новомосковск Россия
13. Тихоокеанский водоворот Предисловие Это не слишком важно но перед вами первый рассказ о Дирке Питт
14. Тема 10. Общее макроэкономическое равновесие модель совокупного спроса и совокупного предложения DS 2пз
15. Субъекты и объекты аудиторских услуг
16. КОНТРОЛЬНАЯ РАБОТА По дисциплине- Охрана труда на железнодорожном транспорте Выполнил-
17. Она представляет собой область сильного сжатия воздуха распространяющуюся с большой скоростью во все.
18. Предупреждение и пресечение административных правонарушений против порядка управления
19. чайке который живет в каждом из нас
20. Особенность пoлитико-географического пoлoжeния Грузии