Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Практична робота №2.
Тема:Основи біореології та гемодинаміки.
Мета роботи:
вивчити поняття ламінарного і турбулентного плину рідини, внутрішнього тертя, закон Ньютона для внутрішнього тертя, поняття в,язкості рідини, поняття н,ютонівської і нен,ютонівської рідини; розібрати рівняння Гагена Пуазейля, методи вимірювання в,язкості крові, рівняння неперервності струменя та рівняння Бернуллі; ознайомитись з методами вимірювання в,язкості, зокрема, крові, з особливостями в,язкості крові; повторити явища капілярності, поверхевого натягу, пояснити газову емболію як фізичне явище.
Обладнання: таблиці, віскозиметр капілярний, модель медичного віскозиметра, диск „Медична апаратура”.
Теоретичні відомості.
Будова рідин. Поверхневий натяг(повторення)..
Будова рідини: відстані між молекулами трохи більше діаметра молекул, молекули весь час коливаються і перестрибують. Молекули з поверхні втягуються всередину на поверхні -мінімальна кількість молекул вільна поверхня скорочується лапласівський тиск:
Δp = ( R радіус кривизни меніска).
Через скорочення вільної поверхні рідини на межі вільної поверхні виникає сила поверхневого натягу. Вона спрямована в бік рідини , по дотичній до вільної поверхні, її величина дорівнює:
F=σl,
де σ- коефіцієнт поверхневого натягу, а l довжина межі вільної поверхні.
Лапласівський тиск є причиною виникнення газової емболії. Розберіть це явище за підручником А. Ф. Шевченко „Основи медичної і біологічної фізики”, ст.135.
Види плину рідини. Закон Ньютона.
Існує 2 види течії (плину) рідини:
1.Ламінарна рідина рухається без перемішування шарів, максимальна швидкість посередині :
2.Турбулентна в рідині виникають завихрення, що супроводжуються звуком.
Ламінарна переходить у турбулентну при деякій швидкості.
Число Рейнольдса:
Rс =, - η - вязкість,d діаметр.
Rс < 2300 ламінарна,
Rс > 2300 турбулентна.
В деяких випадках, наприклад, в дузі аорти на піку систоли Rс = 6000, тобто короткочасно може бути турбулентність, але, в основному, плин крові ламінарний.
Закон Ньютона: при ламінарній течії сила внутрішнього тертя пропорційна площі дотику шарів S, різниці їх швидкостей Δυ і обернено пропорційна відстані між ними ℓ:
F = ,
ή - коефіцієнт вязкості або вязкість.
Ф.с.: дорівнює силі тертя, між шарами площею S = 1 м2, що рухаються на відстані 1 м з відносною швидкістю 1 м/с. Чим більше ή, тим більше тертя.
Одиниці:
в СЈ: - Па · с
в СГС: 1 Пуаз - 1 Пз
1 Па · с = 10 Пз
для води при 20оС - η = 0,01 Пз = 1сПз, цитоплазма - 2 50сПз, кров - 4 5сПз, у чоловіків вязкість крові = (4,3 -5,3) ·сПз, у жінок η = (3,9-
4,9 ) сПз.
При пневмонії, бронхіальній астмі, гіпертонічних хворобах, перитоніті тощо η - ↑, при туберкульозі, анемії - η ↓.
Озн. Ньютонівські рідини це такі, у яких вязкість залежить від природи рідини і tо (вода, сеча, низькомолекулярні органічні рідини), не ньютонівські - η залежить від υ, тиску, режиму течії (кров, нафта, суспензії).
Закони для Ньютонівських рідин.
1.Рівняння неперервності (нерозривності струменя): через будь-який переріз за рівні проміжки часу проходять, однакові обєми:
V1 = V2
S1υ1Δt = S2υ2Δt
↓
S1υ1 = S2υ2:
чим тонша труба, тим швидкість більша.
Озн. Обємна швидкість рідини це обєм рідини, який проходить через деякий поперечний переріз труби за 1с: Q.
Q = Sυ, υ лінійна швидкість, S площа поперечного перерізу.
2.Закон Пуазейля: об'єм рідини, що протікає через поперечний переріз за 1с:
Q = -перепад тисків на кінцях труби
Осн. рівняння динаміки рідин Q =, W = - гідравлічний опір
Прилади для вимірювання вязкості віскозиметри (ознайомтесь з принципом дії віскозиметрів за підручником А. Ф. Шевченко „Основи медичної і біологічної фізики”, ст.47-49.
3.Рівняння Бернуллі:
dc
Р1 + ρgh1 + = Р2 + ρgh2 +
Р статичний тиск
ρgh гідростатичний тиск
динамічний тиск.
При h1 = h2: Р + = const., тобто у місцях звуження, де швидкість більше, там тиск менше.
Великий тиск у судинах великого діаметра може призвести до утворення аневризми судини- її розширення. А зменшення тиску навколо струменя рідини або газу застосовується в пульверизаторах і водоструменевих насосах. При розривах судин великого діаметру зменшення тиску може призвести до втягування повітря у судину і до газової емболії.
Особливості вязкості крові.
Кров неньютонівська рідина.
В стані спокою із еритроцитів утворюються монетні стовпчики або агрегати. Ці структури створюють неправильну просторову решітку це гель (тверде тіло).
Коли кров плине, то чим більше швидкість, тим стовпчики сильніше руйнуються, вязкість зменшується, кров наближається до ньютонівськоі рідини.
Самий малий переріз судинної системи в ділянці аорти, самий великий в області капілярів.
У тоненьких судинах d ≈ d капіл. Еритроцити збираються ближче до вісі потока, а біля стінок тече плазма, вязкість якої менша, крім того зменшується тертя між агрегатами в артеріолах вязкість крові зменшується - ⅔ вязкості в аорті.
В капілярах з d ≈ 5 мкм, еритроцити згинаються і проштовхуються, вязкість як би зростає в 10 100 р. забезпечується гарний контакт зі стінками капіляра.
Практичні завдання.
а).Що таке газова емболія?
б).Як може потрапити газ у кровоносну систему?
в).Перемалюйте малюнок 100б. Коли повітряна бульбашка закупорює судину?
г).Як усунути закупорку? Яку речовину уводять в кров?
2.Розберіть питання „Принцип дії медичного капілярного віскозиметра” за планом (див. ст. вище):
а). Яку вязкість , як правило, вимірюють у лікувальній практиці?
б).Перемалюйте малюнок 31 з поясненнями.
в).Запишіть рівність, що пояснює, як визначається відносна. вязкість
г).Перепишіть і розберіть алгоритм дії з віскозиметром:
1).Відкриваємо кран 9 і втягуємо шприцом через накінечник 8 повітря до тих пір, доки вода не заповнить піпетку 2 до мітки 0.
2).Закриваємо кран і втягуємо таким же чином кров у піпетку 1 до мітки 0.
3).Відкриваємо кран і втягуємо обидві рідини одночасно, доки кр ов не дійде до мітки 1, тоді вода досягне мітки, яка і дорівнює значенню відносної вязкості крові.
Контрольні запитання.
1.Що таке газова емболія і чому вона виникає?
2.Що таке ламінарна і турбулентна течії?
3.Сформулюйте закон Ньютона для ламінарної течії.
4.Що таке вязкість, у чому вона вимірюється і чому вважається діагностичним показником?
5.Як називаються прилади для вимірювання вязкості? Розкажіть про принцип дії капілярного медичного віскозиметра.
Бали до роботи №2.
На 3 бали:
Знати що таке газова емболія, закон Ньютона і поняття вязкості, її одиниці, знати, чому вязкість є діагностичним показником, що таке ламінарна турбулентна течії, якими приладами вимірюється вязкість, знати що вязкість крові не однакова в різних судинах.
На 4 бали :
Додатково знати число Рейнольдса (значення) і його роль, як залежить швидкість рідини від перерізу трубки, знати, що в широких судинах тиск більший і може утворюватись аневризма судини, означення ньютонівських і неньютонівських рідин, будови медичного капілярного візкозиметра і його дію.
На 5 балів:
Додатково знати закон Бернулі, пояснення принципа дії пульверизатора, означення сили поверхневого натягу, причини її виникнення, поняття Лапласівського тиску і пояснення за його допомогою виникнення закупорення судин при газовій емболії.