Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Харківський національний аграрний університет імені В.В. Докучаєва
Методичні вказівки та рекомендації
до виконання курсового проекту
для студентів денної та заочної форми навчання
галузі знань 0306 "Менеджмент і адміністрування"
напряму підготовки 6.030601 "Менеджмент"
/
ВСТУП
Сучасна економічна реформа в Україні, яка здійснюється у напрямку ринкових перетворень, докорінно змінює характер економічних відносин, принципи та процес управління. Глибокі політичні та соціально-економічні перетворення, що відбуваються в Україні, спрямовані, насамперед, на формування нової економічної системи, яка ґрунтується на ринкових механізмах господарювання. Все це супроводжується заміною адміністративно-командної системи на ринкову, оскільки у звязку з трансформацією економіки в ринкову державна влада втратила важелі управління багатьма життєво важливими процесами в суспільстві і є неспроможною здійснювати необхідні економічні та політичні перетворення.
У країні розбудовується нова система державного управління. З метою створення ефективно працюючого механізму державного управління ключового значення набуває вибір стратегії подальшого розвитку державно-управлінських інститутів, конкретних шляхів і засобів подолання недоліків. Вирішення цього завдання потребує розвиненої теоретичної бази для підготовки спеціалістів.
В умовах адміністративно-командної системи управління економікою робота менеджера базувалась на вмінні формулювати та віддавати розпорядження і накази, обіймання певної посади часто залежало від побічних факторів партійності, лояльності до режиму, родинних зв'язків тощо.
В умовах ринкової економіки працівники сфери управління повинні володіти системними знаннями з економічної теорії, маркетингу, підприємництва, зовнішньоеко-номічної діяльності та іншими, досконально знати механізми управлінського впливу на колектив працівників та окремих виконавців.
Тому, багато в чому вдосконалення системи адміністративного управління залежатиме від людей, які будуть здійснювати цей процес та керувати ним. Ідеться про підготовку фахівців-менеджерів та керівників, здатних на сучасному рівні здійснювати управління як в державних органах, так і на рівні підприємства, адже адміністративний менеджмент одна з основних функцій управління для керівника будь-якого рівня.
Фахівець аграрного виробництва повинен мати відповідну теоретичну та практичну підготовку, організаторські навички, діловитість, досвід дослідницької роботи, вміння творити, мислити й працювати з людьми.
Виконуючи курсовий проект, студент поглиблює знання з дисципліни „Адміністративний менеджмент” та інших фундаментальних та фахових дисциплін, оволодіває навичками співставлення результатів своїх досліджень з літературними даними, аналізу, узагальнення і літературного оформлення одержаних результатів з теми проектування, набуває вміння вести науковий пошук, користуватися передовими компютерними технологіями.
Виконання курсового проекту проводиться на основі фактичного матеріалу, зібраного студентами на аграрних підприємствах різних форм власності протягом виробничої практики. Це дає змогу:
Відповідно до навчального плану підготовки студентів галузі знань 0306 "Менеджмент і адміністрування" напряму підготовки 6.030601 "Менеджмент" студенти виконують курсовий проект з дисципліни управлінського циклу „Адміністративний менеджмент”. Допуск студентів до іспиту з цієї дисципліни можливий лише після успішного захисту курсового проекту.
Виконання курсового проекту з «Адміністративного менеджменту» ставить за мету: закріпити та поглибити теоретичні знання, набуті студентами у процесі вивчення даної дисципліни та інших управлінських дисциплін; розвинути у студентів навики самостійної роботи зі спеціальною літературою, довідниками, посібниками, джерелами первинної та статистичної інформації тощо; виробити вміння узагальнювати теоретичні матеріали, обробляти та інтерпретувати зібрані дані, самостійно формулювати висновки, розробляти пропозиції, обґрунтовувати та відстоювати власну точку зору з проблем, що досліджуються.
Завдання, що безпосередньо ставляться перед студентами під час написання курсового проекту з даної дисципліни:
- чіткий, послідовний виклад своїх поглядів при аналізі проблем
адміністративного менеджменту досліджуваного підприємства, здатність творчо застосовувати отримані на заняттях знання, пов'язувати їх із практичною діяльністю підприємств;
Таким чином, написання курсового проекту серйозна можливість для студента розширити і поглибити свої знання, одержати необхідний досвід самостійного теоретичного дослідження.
Курсовий проект є не тільки підсумком самостійного вивчення студентом однієї з найважливіших проблем менеджменту організації, але й підготовчою ланкою до написання бакалаврської дипломної роботи, що цілком може бути виконана на основі даного проекту.
Виконання курсового проекту сприятиме становленню студентів, як майбутніх спеціалістів сільськогосподарського виробництва.
1. Основні вимоги до курсового проекту
До найважливіших вимог, що висуваються до курсових проектів за курсом «Адміністративний менеджмент» належить:
1. Знання теорії питання, основних понять теми. Студент повинен показати свою теоретичну підготовку. У викладі кожного питання має бути включена теоретична характеристика використовуваних категорій і понять. Такий підхід є неодмінною умовою позитивної оцінки представленої роботи.
4. Послідовність і доказовість викладу. Виконання курсового проекту
необхідно починати з постановки і викладу змісту основного
питання кожного розділу. Розкриття змісту повинне бути доказовим,
науково аргументованим, а не декларативним. Важливо виявляти відповідну вимогливість під час добору фактичного матеріалу, його систематизації. Варто звернути увагу на стиль викладу, забезпечити лаконічність і чіткість формулювань, точність проведених розрахунків.
7. Правильне оформлення роботи. Текст курсового проекту пишеться від руки чи набирається на комп'ютері, однак у цілому оформлення повинне відповідати вимогам пропонованим до наукових робіт: наявність титульного аркуша, плану, посилань, бібліографії тощо.
Невиконання даних вимог певною мірою служить підставою для зниження оцінки курсового проекту чи повернення його студенту на доробку.
2. Порядок виконання курсового проекту
Виконання курсового проекту здійснюється у певній послідовності:
1-й етап вибір теми роботи студенти здійснюють самостійно, керуючись переліком, який наведено у рекомендованій тематиці. Якщо студент має бажання розробляти тему, яка не передбачена рекомендованою тематикою, він повинен написати заяву на ім'я завідувача кафедри менеджменту організацій, в якій має бути сформульована ця тема та обґрунтовані причини, що зумовили її вибір.
Обираючи тему курсового проекту, студентам необхідно враховувати відповідність її спрямованості своїм науковим і практичним інтересам, розробкам, які вже є, можливостям збирання первинної інформації тощо.
Вибравши тему, студент звертається до викладача кафедри з проханням її затвердити.
2-й етап складання плану курсового проекту. План курсового проекту складається студентом самостійно на основі знань з лекційного курсу, практичних занять та ознайомлення з літературними джерелами. Планом передбачається вступ; трьох ключових розділів, розміщених у логічній послідовності, в яких має бути розкрита сутність обраної теми, висновки. Складений студентом план обговорюється з науковим керівником, який його при необхідності коригує та затверджує.
3-й етап добір та вивчення літератури. Студент складає бібліографію, у чому йому надає допомогу науковий керівник. Значно прискорить процес добору літератури використання алфавітних та систематичних каталогів літератури, реферативних журналів, бібліографічних довідників та інших джерел інформації, що є у бібліотеці.
Поглиблене вивчення підібраної літератури доцільно починати з розгляду найновіших публікацій, оскільки в них висвітлюються останні досягнення в галузі теорії та практики менеджменту організацій.
4-й етап збір і обробка матеріалу. Для написання курсового проекту потрібні не тільки літературні джерела, але і статистичні, фактичні матеріали, на основі яких можна провести дослідження обраної теми, зробити обґрунтовані висновки про процеси і явища, що відбуваються системі управління аграрним підприємством. Джерелами одержання цих даних можуть бути: звіти та первинна документація сільськогосподарських підприємств, статистичні збірники і довідники, різні інформаційні бюлетені з питань управління сільськогосподарським виробництвом тощо.
5-й етап написання та оформлення роботи. Зібраний на попередньому етапі матеріал класифікується, систематизується та опрацьовується відповідно до послідовності пунктів плану курсового проекту. У разі необхідності підбирається додаткова інформація. На цьому ж етапі проводяться розрахунки, обґрунтовуються пропозиції, формулюються висновки, підбираються ілюстрації (схеми, графіки, таблиці) та здійснюється редагування. Завершується цей етап оформленням курсового проекту згідно зі встановленими вимогами.
3. Загальні вимоги щодо побудови, викладу й оформлення курсового проекту
Курсовий проект повинен мати таку структуру:
- титульний аркуш;
- зміст;
- вступ;
- основна частина (три розділи);
- висновки;
- список використаних джерел;
- додатки.
Титульний аркуш є першим у курсовому проекті.
Зміст курсового проекту розташовується безпосередньо після титульного аркуша і визначається його темою.
Зміст курсового проекту має бути складним і містити: вступну частину; три розділи, у кожному з яких не менш як три параграфи; висновки та пропозиції; список використаних джерел та додатки. Зміст послідовно включає найменування всіх розділів та частин роботи із зазначенням номерів сторінок, з яких починається виклад кожного розділу, питання (підрозділу) і при необхідності підпитання (пункту) роботи, в тому числі: вступу, висновків, пропозицій, списку використаних джерел (бібліографії, додатків).
Головним завданням вступної частини є обґрунтування актуальності і практичної значущості теми роботи, особливостей постановки і вирішення питань, стосовно конкретних завдань дослідження. Крім того, в цій частині роботи слід чітко визначити мету, об'єкт, предмет дослідження, охарактеризувати рівень опрацювання теми у вітчизняній і зарубіжній літературі, виділити дискусійні питання та невирішені проблеми. Обсяг вступу не має перевищувати 2-3 сторінки.
Основна частина це стрижень усього курсового проекту, в ньому глибоко та всебічно розкривається сутність обраної теми, її найважливіші питання та проблеми. У першому розділі основної частини, як правило, викладаються теоретико-методологічні аспекти дослідження. Решта розділів можуть носити методичний, діагностичний, пропозиційний характер, що залежить від характеру обраної теми та орієнтації курсового проекту. Теоретичні положення повинні виступати основою для аналізу первинних матеріалів або статистичної інформації, а висновки та пропозиції мають базуватися на викладених теоретичних положеннях та проведеному аналізі й розрахунках.
В основній частині необхідно показати, як досліджувана проблема з позицій сучасності висвітлена у літературі, викласти сутність існуючих підходів до її вирішення, зробити її критичний аналіз, порівняти та сформулювати власну точку зору. Викладення теоретичних положень має супроводжуватися аналізом статистичної інформації, прикладами з практики управлінської діяльності. У цій частині курсового проекту студент повинен продемонструвати свої знання з питань, що досліджувалися, вміння узагальнювати матеріали, послідовно їх викладати, робити висновки і обґрунтовувати свої пропозиції та рекомендації.
Перший розділ, який має суто теоретичний характер, за рекомендацією наукового керівника може містити декілька параграфів. Теоретичний базис роботи повинен мати певні елементи наукової новизни, ствердженої власної позиції щодо обраних методів дослідження, тобто чітко визначене теоретичне поле роботи дає змогу перейти в наступних розділах до конкретних розрахунків, діагностування стану фінансово-господарської діяльності підприємства під кутом зору обраного напрямку дослідження, формулювати відповідні висновки і пропозиції.
Обсяг першого розділу не більше 25% загального обсягу курсового проекту.
Забезпечуючи логічну послідовність дослідження, другий розділ має стати перехідним до наступного третього розділу і поєднати набуті теоретичні знання та вміння використовувати обрані методи і певний методичний інструментарій. Саме в цьому розділі здійснюється аналіз підсумків діяльності підприємства в розрізі обраної теми дослідження. Коло аналітичних показників, період аналізу, його методи, форми погоджуються з науковим керівником.
Усі аналітичні розрахунки, таблиці, графіки, діаграми мають супроводжуватися тлумаченням та висновками, які дозволяють визначити сутність процесів, що спостерігаються на підприємстві, їх особливості, тенденції, створити в управлінні ними базу для виявлення невикористаних резервів.
Для виконання другого розділу студент має зібрати інформаційні матеріали. Для цього використовується статистична та фінансова звітність, що подається підприємством до органів статистики, дані його управлінського обліку, які не складають предмет комерційної таємниці, довідкові, інструктивні та інші матеріали, якими користуються у своїй роботі планово-економічна, фінансова і кадрова служби підприємства.
Обсяг другого розділу може становити до 30% загального обсягу курсового проекту.
Завданням третього розділу є розробка конкретних рекомендацій, пропозицій, моделей управління на базі основних теоретичних положень, методичних підходів, методичного інструментарію, що викладені у першому розділі, а також висновків щодо результатів проведеного дослідження у другому розділі.
За змістом третій розділ має бути розрахунково-методичним розділом роботи, в якому подається розгорнута характеристика пропозицій студента щодо науково-практичного вирішення досліджуваної проблеми.
Обсяг третього розділу може становити до 35% загального обсягу курсового проекту.
Висновки є стислим викладенням підсумків проведеного дослідження. Саме тут коротко наводяться найбільш важливі теоретичні положення, які містять формулювання розв'язаної проблеми, оцінка результатів дослідження з точки зору відповідності меті курсового проекту та поставлених у вступі завдань. Пропозиції щодо удосконалення процесу менеджменту в організації згідно з обраною темою роботи мають бути підтверджені відповідними результатами розрахунків. Обсяг висновків і пропозицій не повинен перевищувати 2-3-х сторінок.
Список використаних джерел вимагає: розміщення усіх використаних джерел в алфавітному порядку.
Список літератури може містити до 30 найменувань. Посилання на них мають наводитися у вигляді порядкового номеру за списком джерел у квадратних дужках, наприклад [19].
Додатки до курсового проекту мають містити інформаційні матеріали, що становлять базу аналітичних досліджень згідно з обраною темою, і розміщуються на останніх сторінках. Крім того, у додатки доцільно включати допоміжний матеріал, потрібний для повноти сприяння роботи:
Основна частина
Основна частина повинна бути написана чітким, розбірливим почерком чорнилами (пастою чорного чи синього кольору) або надрукована за допомогою комп'ютера.
Усі складові роботи потребують оформлення відповідним чином.
Робота виконується на одному боці аркуша білого паперу формату А4. У друкованому варіанті текст розташовується через півтора міжрядкових інтервали до тридцяти рядків на сторінці з висотою шрифту в 14 пт., тип шрифту Times New Roman. Допускається розміщувати таблиці та інші ілюстративні матеріали на аркушах формату A3 (не більше 40 рядків на сторінку).
Текст роботи розміщується на аркуші з дотриманням таких розмірів берегів не менше, мм: з лівою боку 30, з правого 10, зверху 20, знизу 20.
Роздруковані на ПЕОМ програмні документи мають відповідати формату А4, включатися до загальної нумерації сторінок курсового проекту і розміщуватися, як правило, у додатках.
Текст основної частини роботи поділяється на розділи, підрозділи, пункти та підпункти згідно з планом.
Заголовки структурних частин курсового проекту "ЗМІСТ", "ВСТУП", "РОЗДІЛ", "ВИСНОВКИ", "СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ", "ДОДАТКИ" пишуться або друкуються великими літерами симетрично до тексту. Заголовки підрозділів пишуться або друкуються маленькими літерами (крім першої великої) з абзацного відступу. КрАПВа в кінці заголовка не ставиться.
Відстань між заголовком (за винятком заголовка пункту) та текстом має дорівнювати 1-2 інтервалам в основному тексті.
Кожну структурну частину роботи слід починати з нової сторінки.
Нумерація
Нумерацію сторінок, розділів, підрозділів, пунктів, підпунктів, рисунків, таблиць, формул подають арабськими цифрами без знака №..
Першою сторінкою курсового проекту є титульна сторінка, яка включається до загальної нумерації сторінок і на якій номер сторінки не ставиться. Нумерація без крАПВи після неї проставляється у правому верхньому куті подальших сторінок.
ЗМІСТ, ВСТУП, ВИСНОВКИ ТА ПРОПОЗИЦІЇ, СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ, ДОДАТКИ не нумерують як розділи. Номер розділу ставиться після слів РОЗДІЛ. Підрозділи нумерують у межах кожного розділу, використовуючи номер розділу і порядковий номер підрозділу, між якими ставиться крАПВа. У кінці номера підрозділу повинна стояти крАПВа: наприклад, "1.4." (четвертий підрозділ першого розділу). Потім у тому ж рядку йде заголовок підрозділу.
Ілюстрації
Ілюстрації (схеми, графіки тощо) і таблиці слід подавати в роботі безпосередньо після тексту, де їх згадано вперше або можна переносити на наступну сторінку. Якщо вони містяться на окремих сторінках роботи, їх включають до загальної нумерації сторінок. На всі ілюстрації мають бути посилання в тексті.
Ілюстрації позначають словом „Рис.” і нумерують послідовно в межах розділу, за винятком ілюстрацій у додатках. Номер ілюстрації має складатися з номера розділу порядкового номера ілюстрації, між якими ставиться крАПВа: наприклад, „Рис. 1.2” (другий рисунок першою розділу). Номер ілюстрації, її назва і пояснювальні підписи розміщуються послідовно під ілюстрацією.
Таблиці, формули
Таблиці нумерують послідовно (за винятком тих, що розміщені в додатках) у межах розділу. У правому верхньому куті розміщують напис "Таблиця" із зазначенням її номера, що складається з номера розділу і порядкового номера таблиці, між якими ставиться крАПВа: наприклад, "Таблиця 2.3" (третя таблиця другого розділу), нижче вказується назва таблиці.
Існують певні правила оформлення таблиць. Якщо одиниці виміру різні, то вони наводяться в найменуваннях граф. Усі дані однієї графи наводяться з однаковою точністю. Під таблицею можуть бути примітки до окремих граф.
У разі перенесення таблиці на іншу сторінку над подальшими частинами пишеться: наприклад, "Продовження табл. 2.3".
Кожна таблиця повинна мати назву, яку розміщують над таблицею і друкують симетрично де тексту. Назву і слово "Таблиця" починають з великої літери. Назву не підкреслюють.
Заголовки граф починаються з великих літер, підзаголовки з малих, якщо складають одне речення із заголовком, і з великих якщо вони є самостійними.
Таблицю розміщують після першого згадування про неї в тексті таким чином, щоб її можна було читати без повороту тексту або з поворотом за годинниковою стрілкою.
Формули в курсовому проекті нумеруються в межах розділу. Номер формули складається з номера розділу і порядкового номера формули в розділі, між якими ставлять крАПВу. Номери формул пишуть біля правого берега сторінки на рівні відповідної формули в круглих дужках, наприклад: "(3.1)" (перша формула третього розділу).
Посилання в тексті роботи на джерела інформації слід зазначити порядковим номером посилань, виділеним двома квадратними дужками, наприклад: "... у працях [ І-9]...".
Посилання на ілюстрації до роботи оформлюють порядковим номером ілюстрації: наприклад, "рис. 2.3"; на формули порядковим номером формули: наприклад, "у формулі (3.1)". Посилання у тексті на таблиці пишуть скорочено: наприклад, "у табл. 1.2". У повторних посиланнях на таблиці та ілюстрації треба вживати скорочене слово "дивись": наприклад, "див. табл. 1.2".
Оформлення списку використаних джерел
Список використаних джерел елемент бібліографічного апарату, котрий містить бібліографічні описи використаних джерел і розміщується після висновків.
Бібліографічний опис складають безпосередньо за друкованим твором або виписують з каталогів і бібліографічних покажчиків повністю без пропусків будь-яких елементів, скорочення назв тощо. Завдяки цьому можна уникнути повторних перевірок, вставок пропущених відомостей.
Джерела можна розміщувати одним із таких способів: у порядку появи посилань у тексті, або в алфавітному порядку прізвищ перших авторів або заголовків, у хронологічному порядку.
Додатки
Додатки оформлюються як продовження курсового проекту на наступних її сторінках, розміщуючи їх у порядку появи посилань у тексті роботи.
Якщо додатки оформлюють на наступних сторінках робота,
кожний такий додаток повинен починатися з нової сторінки. Додаток
повинен мати заголовок, надрукований угорі малими літерами з
першої великої симетрично відносно тексту сторінки. Посередині
рядка над заголовком малими літерами з першої великої друкується
слово „Додаток__ „ і велика літера, що позначає додаток.
Додатки слід позначати послідовно великими літерами української абетки, за винятком літер Г, Є, І, Ї, Й, О, Ч, Ь, наприклад, додаток А, додаток Б і т.д. Один додаток позначається як додаток А.
Ілюстрації, таблиці і формули, розміщені в додатках, нумерують у межах кожного додатка, наприклад: рис. Д. 1.2 другий рисунок першого розділу додатка Д); формула (А. 1) перша формула додатка А.
Остаточно оформлений курсовий проект підписується студентом на титульному листі та у зброшурованому виді здається на кафедру менеджменту організацій для рецензування та прийняття науковим керівником рішення щодо можливості допуску у роботи до захисту.
4. Рецензування і захист курсового проекту
Виконаний курсовий проект у встановлений термін здається студентами на кафедру менеджменту організацій. Після реєстрації курсовий проект передається науковому керівникові для перевірки та рецензування. У відгуку наукового керівника відмічаються позитивні сторони та недоліки роботи, робиться висновок про можливість допуску роботи до захисту та вміщується попередня оцінка ('відмінно", "добре", "задовільно", "незадовільно"). Якщо курсовий проект отримує оцінку "незадовільно", він повертається студентові для доопрацювання. У рецензії на курсовий проект може не міститися остаточна оцінка. У ній може бути попередня оцінка у формі висновку: "Робота допускається до захисту" чи "Робота не допускається до захисту". Остаточна оцінка дається після захисту. Якщо робота не допущена до захисту, то вона повинна бути студентом перероблена відповідно до рецензії і знову представлена на кафедру.
Робота не допускається до захисту, якщо:
- вона не носить самостійного характеру;
Таким чином, підготовка до захисту курсового проекту включає усунення помилок і недоліків, вивчення додаткових джерел, зазначених у рецензії, осмислення написаного в роботі, готовність пояснити будь-які наведені в роботі положення.
До переробленого курсового проекту, зданого на повторну перевірку, обов'язково додається попередня рецензія. Всі доповнення і зміни до початкового варіанта курсового проекту додаються на аркушах паперу відповідного формату і розміщуються після додатків з відміткою параграфа, до якого вони належать.
Якщо науковий керівник дає позитивний відгук, курсовий проект допускається до захисту у строки, встановлені кафедрою. Напередодні захисту студент отримує свій курсовий проект, щоб ознайомитися з відгуком та своєчасно підготуватися до відповідей на зауваження, які у ньому містяться.
Курсовий проект оцінюється комісією, до складу якої входять викладачі кафедри (не менше двох осіб). При оцінюванні роботи враховується її якість і зміст, глибина дослідження, зміст доповіді студента, правильність відповідей на питання комісії, вміння обґрунтовувати та відстоювати власні погляди, розрахунки, оформлення роботи.
У ході захисту курсового проекту студенту необхідно показати добре володіння матеріалом конкретної теми, уміння відповідати на питання, орієнтуватися у змісті роботи.
За результатами захисту курсовий проект одержує оцінку за 4-бальною системою, яка заноситься до екзаменаційної відомості і залікової книжки студента.
Оцінку "відмінно " одержують роботи, у яких містяться елементи наукової творчості, робляться самостійні висновки, дається аргументована критика і самостійний аналіз фактичного матеріалу на основі глибоких знань літератури з даної теми.
Оцінка "добре" ставиться у тому випадку, коли в роботі, виконаній на гарному теоретичному рівні, повно і всебічно висвітлюються питання теми, але немає належного ступеня творчості, є окремі помилки у розрахунках тощо.
Оцінку "задовільно" заслуговують роботи, у яких правильно висвітлені основні питання теми, але немає логічно стрункого їхнього викладу, містяться окремі помилкові положення.
Оцінку "незадовільно" студент одержує у випадку, коли не може відповісти на зауваження рецензента, не володіє матеріалом роботи, не в змозі дати пояснення висновкам і теоретичним положенням даної проблеми. У цьому випадку студенту має бути призначений повторний захист.
Курсовий проект студенту не повертається і зберігається на кафедрі менеджменту організацій.
При глибокому теоретичному і практичному дослідженні теми курсовий проект може становити основу для написання дипломної чи магістерської роботи.
5. Перелік тем курсових проектів
1. Організаційно-економічний механізм управління виробництвом у ринкових умовах господарювання
5. Удосконалення мотиваційних механізмів в системі управління підприємством галузі АПВ
7. Проблеми створення, розвитку та управління у фермерських господарствах
8. Організація і вдосконалення роботи планово-економічної служби в господарстві
9. Управління персоналом у сільськогосподарських виробничих системах в умовах ринкових перетворень
10. Управління соціальною сферою села в умовах становлення ринкових відносин
11. Напрямки оптимізації економічних методів керівництва в умовах становлення ринкової економіки
12. Значення соціально-психологічного впливу на трудові ресурси в умовах здійснення аграрних перетворень
13. Використання часу управлінськими працівниками
14. Планування і контроль особистої діяльності головними спеціалістами сільськогосподарських підприємств
15. Організація управлінської праці в господарстві
16. Інформація та її значення для підприємств в умовах становлення ринкової економіки
17. Покращення структури керуючої підсистеми сільськогосподарських підприємств
18. Функція управлінського працівника по прийняттю рішення
19. Дослідження ризику в менеджменті аграрних підприємств
20. Керівництво та лідерство в адміністративному менеджменті
21. Особливості менеджменту в сільськогосподарських підприємствах з акціонерною формою власності
22. Особливості менеджменту в товариствах з обмеженою відповідаль- ністю
23. Особливості менеджменту в приватних сільськогосподарських підприємствах
24. Управління підприємництвом на рівні району (області, регіону)
25. Управління інвестиційним менеджментом підприємства
26. Управління маркетинговою підсистемою організації
27. Підвищення рівня конкурентоспроможності продукції в сільськогоспо-
дарських підприємствах
28. Удосконалення управління підприємством в умовах становлення ринкової економіки
29. Удосконалення управління підприємством у кризовій ситуації
30. Удосконалення організації та управління підприємствами різних організаційно-правових форм
31. Удосконалення організації та управління сільськогосподарським підприємством на прикладі приватного підприємства
32. Удосконалення організації та управління сільськогосподарським підприємством на прикладі приватного акціонерного товариства
33. Удосконалення організації та управління сільськогосподарським підприємством на прикладі публічного акціонерного товариства
34. Удосконалення організації та управління сільськогосподарським підприємством на прикладі товариства з обмеженою відповідальністю
35. Удосконалення організації та управління сільськогосподарським підприємством на прикладі товариства з додатковою відповідальністю
36. Удосконалення організації та управління підприємством на прикладі сільськогосподарського виробничого кооперативу
37. Удосконалення організації та управління сільськогосподарським підприємством на прикладі державного підприємства
38. Удосконалення організації та управління сільськогосподарським підприємством на прикладі приватного підприємства з орендними відно-синами
39. Удосконалення організації та управління сільськогосподарським підприємством на прикладі підприємства зі змішаною формою власності
40. Удосконалення організації та управління сільськогосподарським підприємством на прикладі колективного підприємства
41. Удосконалення організації та управління сільськогосподарським підприємством на прикладі фермерського господарства
42. Удосконалення управління соціально-психологічною підсистемою підприємства
43. Удосконалення інформаційної системи управління сільськогоспо- дарським підприємством
44. Удосконалення менеджменту персоналу сільськогосподарського підприємства
45. Удосконалення організації управлінської праці в сучасних аграрних підприємствах
46. Удосконалення системи оцінювання персоналу сільськогосподарсь- кого підприємства
47. Удосконалення організації праці керівників і спеціалістів сільськогос- подарського підприємства
48. Організація праці менеджера підприємства
49. Використання методів стратегічного аналізу для прийняття управлін-
ських рішень
50. Стратегічне планування розвитку підприємства
6. Рекомендовані плани тем курсових проектів
Тема 1. Організаційно-економічний механізм управління виробництвом у ринкових умовах господарювання
Вступ
Розділ 1. Теоретичні аспекти розвитку організаційно-економічних механізмів управління
1.1. Поняття категорії організаційно-економічного механізму
1.2. Структура та зміст механізму управління
1.3. Напрямки розвитку механізму управління в сучасних умовах
Розділ 2. Стан функціонування організаційно-економічного механізму
управління підприємством
2.1. Організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Маркетинговий аналіз виробничо-збутової діяльності
2.3. Мотиваційна система спонукання до праці
Розділ 3. Напрямки реформування організаційно-економічного механізму
управління в ринковий період
3.1. Удосконалення організаційної структури та структури управління
3.2. Формування корпоративної культури в колективі
3.3. Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
3.3.1. Нормування управлінської праці
3.3.2. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.3.3. Складання штатного розкладу
3.3.4. Оцінка ефективності управлінської праці
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Тема 2. Реформування організаційної структури сільськогоспо- дарського підприємства за умов переходу до ринкової економіки
Вступ
Розділ 1. Теоретичні аспекти досліджуваної теми
1.1. Поняття організаційної структури та вимоги до неї
1.2. Реструктуризація виробничих систем у світлі агроперетворень
Розділ 2. Характеристика діючої організаційної структури підприємства
2.1. Організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Аналіз діючої організаційної структури підприємства
2.3. Обґрунтування розмірів виробничих підрозділів
Розділ 3. Шляхи вдосконалення організаційної структури
3.1. Адаптація організаційної структури до нових умов господарювання
3.2. Проект запропонованої організаційної структури та визначення його
економічності
3.3.Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
3.3.1. Нормування управлінської праці
3.3.2. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.3.3. Складання штатного розкладу
3.3.4. Оцінка ефективності управлінської праці
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Тема 3. Проблеми управління в галузі рослинництва сільськогос- подарських підприємств та можливості їх вирішення
Вступ
Розділ 1. Теоретичні аспекти досліджуваної теми
1.1. Особливості управління в галузі рослинництва в умовах ринкових
перетворень
1.2. Процеси реформування с.-г. виробничих систем та їх вплив на обсяги
виробництва продукції рослинництва
Розділ 2. Аналіз здійснення управління галуззю рослинництва
сільськогосподарського підприємства
2.1. Організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Управління в галузі рослинництва підприємства
2.3. Ефективність галузі рослинництва
Розділ 3. Шляхи вдосконалення механізму управління в галузі рослинництва
3.1. Можливості застосування додаткових засобів стимулювання праці в
рослинництві
3.2. Шляхи підвищення ефективності галузі рослинництві
3.3. Удосконалення організації управлінської праці в галузі й на підприємстві
3.3.1. Нормування управлінської праці
3.3.2. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.3.3. Складання штатного розкладу
3.3.4. Оцінка ефективності управлінської праці
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Тема 4. Адміністративне керівництво та методи його здійснення
Вступ
Розділ 1. Теоретичні аспекти досліджуваної теми
1.1. Місце і роль адміністративних методів в управлінні виробництвом
1.2. Організаційний вплив на об'єкти управління
1.3. Сутність адміністративного розпорядництва в управлінні
виробництвом
Розділ 2. Стан запровадження адміністративних методів керівництва
2.1. Організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Застосування методів організаційного впливу на підприємстві
2.3. Оперативно-розпорядча діяльність апарату управління
Розділ 3. Напрями вдосконалення адміністративних методів керівництва
3.1. Заходи поліпшення дисципліни праці на підприємстві
3.2. Регламентування діяльності керівників і спеціалістів на основі
контрактної системи найму. Правове забезпечення адміністративних методів керівництва
3.3. Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
3.3.1. Нормування управлінської праці
3.3.2. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.3.3. Складання штатного розкладу
3.3.4. Оцінка ефективності управлінської праці
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Тема 5. Удосконалення мотиваційних механізмів в системі управління підприємством галузі АПВ
Вступ
Розділ 1. Теоретичні аспекти досліджуваної теми
1.1. Особливості формування мотиваційних механізмів в системі АПВ
1.2. Проблеми мотивації сільськогосподарської праці
1.3. Підходи до мотивації праці працівників підприємства (вітчизняний
та зарубіжний досвід)
Розділ 2. Стан та проблеми мотивації праці на підприємстві
2.1. Організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Основні форми мотиваційного впливу на продуктивність праці
2.3. Додаткові мотиваційні стимули на підприємстві
Розділ 3. Удосконалення мотиваційного механізму на підприємстві
3.1. Шляхи підвищення ефективності мотивації праці на підприємстві
3.2. Мотиваційний моніторинг як умова ефективного впливу на
поведінку людини
3.3. Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
3.3.1. Нормування управлінської праці
3.3.2. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.3.3. Складання штатного розкладу
3.3.4. Оцінка ефективності управлінської праці
3.4. Участь у капіталі як один із основних мотиваційних факторів
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Тема 6. Зовнішнє середовище аграрних підприємств в умовах становлення ринкових відносин
Вступ
Розділ 1. Зовнішнє середовище в бізнесі
1.1. Організація та її середовище
1.2. Значення зовнішнього середовища
1.3. Діяльність с.-г. підприємств у сучасних умовах
Розділ 2. Фактичний стан діяльності підприємства АПВ в ринкових умовах
2.1. Організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Вплив зовнішнього середовища на діяльність підприємства
2.3. Маркетингові дослідження ринку
Розділ 3. Шляхи удосконалення діяльності підприємства АПВ в ринкових
умовах
3.1. Удосконалення відносин підприємства АПВ з організаціями за межами
підприємства
3.2. Поліпшення маркетингової діяльності підприємства
3.3. Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
3.3.1. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.3.2. Складання штатного розкладу
3.3.3. Оцінка ефективності управлінської праці
3.4. Покращення закупівлі та реалізації продукції підприємством
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Тема 7. Проблеми створення, розвитку та управління у фермерських господарствах
Вступ
Розділ 1. Теоретичні аспекти досліджуваної теми
1.1. Поняття фермерського господарства, передумови та принципи його
діяльності
1.2. Тенденції розвитку фермерських господарств
1.3. Особливості управління у фермерських господарствах
Розділ 2. Фактичний стан діяльності та розвитку фермерського
господарства
2.1. Організаційно-економічна характеристика господарства
2.2. Характеристика фермерських господарств у регіоні
2.3. Економічна ефективність діяльності фермерських господарств регіону, досліджуваного підприємства
Розділ 3. Перспективи розвитку фермерських господарств
3.1. Шляхи поліпшення управління у фермерських господарствах
3.2. Обґрунтування ефективності напрямків діяльності фермерських
Господарств
3.3. Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
3.3.1. Нормування управлінської праці
3.3.2. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.3.3. Складання штатного розкладу
3.3.4. Оцінка ефективності управлінської праці
3.4. Інформаційне забезпечення фермерів та шляхи його здійснення
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Тема 8. Організація і вдосконалення роботи планово- економічної служби в господарстві
Вступ
Розділ 1. Теоретичні аспекти досліджуваної теми
1.1. Суть і особливості управлінської праці
1.2. Завдання і значення економічної служби в управлінні виробництвом
1.3. Проблеми організації планово-економічної роботи в аграрних підприємствах
Розділ 2. Аналіз роботи планово-економічної служби підприємства
2.1 Організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2 Кількісна і якісна характеристика персоналу планово-економічної служби
2.3 Основні нормативні документи, які розробляє планово-економічна
служба (розцінки, норми, оплата праці)
2.4 Аналіз використання робочого часу працівників планово-економічної
служби
Розділ 3. Удосконалення роботи планово-економічної служби підприємства
3.1. Раціоналізація праці спеціалістів планово-економічної служби
3.2. Розробка внутрішньогосподарських документів, які регулюють оплату
праці в основних галузях підприємства
3.3. Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
3.3.1. Нормування управлінської праці
3.3.2. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.3.3. Складання штатного розкладу
3.3.4. Оцінка ефективності управлінської праці
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Тема 9. Управління персоналом у сільськогосподарських виробничих системах в умовах ринкових перетворень
Вступ
Розділ 1. Теоретичні аспекти досліджуваної теми
1.1. Теоретичні основи ефективного управління персоналом
1.2. Явище синергії та його значення в управлінні персоналом
1.3. Особливості управління персоналом
Розділ 2. Фактичний стан управління персоналом
2.1. Організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Показники ефективності використання трудових ресурсів підприємства
2.3. Система мотивації праці управлінських працівників
Розділ 3. Вдосконалення системи управління персоналом
3.1. Підвищення ефективності управління персоналом
3.2. Визначення потреби в людських ресурсах та добір персоналу
3.3. Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
3.3.1. Нормування управлінської праці
3.3.2. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.3.3. Складання штатного розкладу
3.3.4. Оцінка ефективності управлінської праці
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Тема 10. Управління соціальною сферою села в умовах становлення ринкових відносин
Вступ
Розділ 1. Теоретичні аспекти досліджуваної теми
1.1. Значення та вплив соціальної сфери на ефективність сільськогосподарського виробництва
1.2. Основні проблеми розвитку соціальної сфери села
1.3. Роль місцевого самоврядування у вирішенні проблем соціальної сфери
села
Розділ 2. Стан та проблеми соціальної сфери в регіоні, на підприємстві
2.1. Організаційно-економічна характеристика регіону, підприємства
2.2. Демографічна ситуація в регіоні
2.3. Динаміка розвитку соціальної сфери
Розділ 3. Економічний механізм розвитку соціальної сфери на селі
3.1. Поліпшення підтримки розвитку соціальної сфери
3.2. Потреби в фінансових ресурсах для розвитку соціальної сфери
3.3. Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Тема 11. Напрямки оптимізації економічних методів керівництва в умовах становлення ринкової економіки
Вступ
Розділ 1. Роль економічних методів в управлінні сільськогосподарським виробництвом
1.1. Суть системи методів управління виробництвом
1.2. Зміст економічних методів управління
1.3. Стан та проблеми впровадження економічних методів управління на
підприємстві
Розділ 2. Використання економічних методів управління в практиці господарювання
2.1. Організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Зовнішньоекономічний вплив на результати господарської діяльності
2.3. Вплив внутрішньо-економічних методів управління на
результати діяльності
Розділ 3. Заходи оптимізації застосування економічних методів управління в ринкових умовах
3.1. Удосконалення системи мотивації господарської діяльності
3.2. Необхідність адаптації діяльності управлінських працівників до зміни
економічних умов господарювання
3.3. Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
3.3.1. Нормування управлінської праці
3.3.2. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.3.3. Складання штатного розкладу
3.3.4. Оцінка ефективності управлінської праці
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Тема 12. Значення соціально-психологічного впливу на трудові ресурси в умовах здійснення аграрних перетворень
Вступ
Розділ 1. Теоретичні аспекти досліджуваної теми
1.1. Місце і роль соціально-психологічних методів
1.2. Характеристика соціальних груп
1.3. Поняття про соціально-психологічний клімат колективу
Розділ 2. Досвід використання соціально-психологічних методів керівництва на підприємстві
2.1. Організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Використання соціально-психологічної мотивації працівників
2.3. Характеристика соціально-психологічного клімату в одному з
первинних підрозділів (соціометричні дослідження)
Розділ 3. Удосконалення соціально-психологічних методів керівництва в
ринкових умовах господарювання
3.1. Шляхи покращення психологічного клімату в колективі та роль
керівника в цьому (підбір на посаду)
3.2. Побудова ефективного колективу
3.3. Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
3.3.1. Нормування управлінської праці
3.3.2. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.3.3. Складання штатного розкладу
3.3.4. Оцінка ефективності управлінської праці
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Тема 13. Використання часу управлінськими працівниками
Вступ
Розділ 1. Категорія часу в економічній теорії
1.1. Загальні поняття про час
1.2. Значення часу для ефективного самоменеджменту
Розділ 2. Використання часу в роботі керівників і спеціалістів сільсько-
господарських підприємств
2.1. Організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Аналіз використання робочого часу керівників і спеціалістів
2.3. Основні "поглиначі" часу управлінських працівників
Розділ 3. Раціоналізація використання часу управлінськими працівниками
3.1. Планування особистої діяльності керівників і спеціалістів
3.2. Принципи ефективної організації і використання часу управлінських
Працівників
3.3. Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
3.3.1. Нормування управлінської праці
3.3.2. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.3.3. Складання штатного розкладу
3.3.4. Оцінка ефективності управлінської праці
3.4. Стимулювання раціоналізації використання часу
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Тема 14. Планування і контроль особистої діяльності головними спеціалістами сільськогосподарських підприємств
Вступ
Розділ 1. Загальне поняття про планування як функцію в адміністратив- ному менеджменті
1.1. Суть і зміст планів особистої діяльності управління працівників
1.2. Особливості поєднання планування і контролю в особистій діяльності (в
самоуправлінні)
Розділ 2. Види планів управління працівників
2.1. Організаційно-економічна характеристика господарства
2.2. Довготермінові плани особистої діяльності
2.3. Середньотермінові плани особистої діяльності
2.4. Оперативні плани особистої діяльності
Розділ 3. Вдосконалення планування особистої діяльності управлінських
працівників сільськогосподарських підприємств
3.1. Особистий час та шляхи до саморозвантаження
3.2. Принципи планування особистої діяльності
3.3. Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
3.3.1. Нормування управлінської праці
3.3.2. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.3.3. Складання штатного розкладу
3.3.4. Оцінка ефективності управлінської праці
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Тема 15. Організація управлінської праці в господарстві
Вступ
Розділ 1. Теоретичні основи організації управлінської праці
1.1. Суть менеджменту персоналу
1.2. Особливості та специфіка управлінської праці
1.3. Організація управлінської праці
Розділ 2. Аналіз організації праці управлінського персоналу в господарстві
2.1. Організаційно-економічна характеристика господарства
2.2. Кількісна і якісна характеристика кадрів апарату управління
2.3. Аналіз організації планування діяльності керівників, спеціалістів
2.4. Дослідження фактичних затрат робочого часу керівників і спеціалістів
(керівника, головного спеціаліста, керівника) виробничого підрозділу
Розділ 3. Проектування науково-обґрунтованої організації праці керівни-
ків і спеціалістів господарства
3.1. Проектування раціональної структури затрат робочого часу
управлінських працівників
3.2. Пропозиції щодо поліпшення умов праці
3.3. Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
3.3.1. Нормування управлінської праці
3.3.2. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.3.3. Складання штатного розкладу
3.3.4. Оцінка ефективності управлінської праці
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Тема 16. Інформація та її значення для підприємств в умовах становлення ринкової економіки
Вступ
Розділ 1. Інформація як основа управління
1.1. Суть інформації та вимоги до неї
1.2. Економічна інформація, її значення в процесі управління виробництвом
1.3. Система збору, обробки та розповсюдження інформації
Розділ 2. Види інформації і способи її опрацювання в умовах підприємств АПВ
2.1. Організаційно-економічна
Розділ 2. Види інформації і способи її опрацювання в умовах підприємств АПВ
2.1. Організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Аналіз джерел зовнішньої інформації та їх вплив на виробничу
діяльність підприємства
2.3. Аналіз джерел внутрішньої інформації та їх вплив на виробничу
діяльність підприємства (документообіг економічної інформації)
2.4. Інформація особистого досвіду
Розділ 3. Удосконалення роботи по інформаційному забезпеченню виробництва
3.1. Удосконалення системи інформаційного забезпечення на підприємстві
3.2. Поліпшення комунікаційного процесу на підприємстві
3.3. Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
3.3.1. Нормування управлінської праці
3.3.2. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.3.3. Складання штатного розкладу
3.3.4. Оцінка ефективності управлінської праці
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Тема 17. Покращення структури керуючої підсистеми сільськогос- подарських підприємств
Вступ
Розділ 1. Теоретичні аспекти досліджуваної теми
1.1. Суть структури апарату управління та вимоги до неї
1.2. Основні типи структур апарату управління
1.3. Особливості формування структури апарату управління в умовах
переходу до ринкової економіки
Розділ 2. Аналіз діючої структури апарату управління на підприємстві
2.1. Організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Характеристика та оцінка фактичної структури апарату управління
2.3. Аналіз чисельності працівників апарату управління (кількісна та якісна
характеристика)
2.4. Визначення повноважень і відповідальності в структурних підрозділах
Розділ 3. Напрями вдосконалення структури апарату управління на підприємстві
3.1. Удосконалення організаційної структури підприємства
3.2. Шляхи вдосконалення існуючої структури апарату управління та її
економічне обґрунтування
3.3.Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
3.3.1. Нормування управлінської праці
3.3.2. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.3.3. Складання штатного розкладу
3.3.4. Оцінка ефективності управлінської праці
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Тема 18. Функція управлінського працівника по прийняттю рішення
Вступ
Розділ 1. Загальне поняття про рішення в теорії адміністративного менеджменту
1.1. Суть управлінського рішення і вимоги до нього
1.2. Методи прийняття управлінських рішень в системі адміністративного менеджменту
Розділ 2. Види рішень за періодами виконання
2.1. Організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Методи прийняття рішень на підприємстві
2.3. Алгоритм прийняття та реалізації рішення (на конкретному прикладі)
Розділ 3. Удосконалення роботи по прийняттю рішень
3.1. Способи забезпечення управлінських працівників необхідною
Інформацією. Використання методів прийняття рішень залежно від ситуації
3.2.Підвищення ефективності прийнятих рішень
3.3. Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
3.3.1. Нормування управлінської праці
3.3.2. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.3.3. Складання штатного розкладу
3.3.4. Оцінка ефективності управлінської праці
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Тема 19. Дослідження ризику в менеджменті аграрних підприємств
Вступ
Розділ 1. Теоретичні основи дослідження ризику в менеджменті
1.1. Поняття, функції та види підприємницького ризику
1.2. Контролювання ризику
1.3. Прийняття управлінських рішень в умовах ризику невизначеності
Розділ 2. Методи та моделі ризику в підприємстві
2.1. Організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Кількісні та якісні характеристики підприємницького ризику
2.3. Зв'язок виробничого ризику з витратами в сільському господарстві
Розділ 3. Шляхи виявлення та обстеження ризику
3.1. Управління ризиком в умовах переходу до ринкової економіки
3.2. Методичні рекомендації по запобіганню ризикам у підприємствах АПВ
3.3. Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
3.3.1. Нормування управлінської праці
3.3.2. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.3.3. Складання штатного розкладу
3.3.4. Оцінка ефективності управлінської праці
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Тема 20. Керівництво та лідерство в адміністративному менеджменті
Вступ
Розділ 1. Теоретичні основи дослідження керівництва та лідерства
1.1. Суть і значення лідерства в управлінні організацією
1.2. Традиційні концепції лідерства
1.3. Ситуаційні підходи до керівництва і лідерства
Розділ 2. Фактичний стан керівництва на підприємстві
2.1. Організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Виявлення лідерських якостей керівників виробничих підрозділів та їх
вплив на ефективність діяльності підрозділів
2.3. Визначення ефективності діяльності керівника та апарату управління
2.4. Оцінка індивідуального вкладу керівника
Розділ 3. Шляхи поліпшення керівництва організацією
3.1.Способи і методи підбору та розстановки кадрів
3.2.Основні напрямки праці з керівниками
3.3. Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
3.3.1. Нормування управлінської праці
3.3.2. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.3.3. Складання штатного розкладу
3.3.4. Оцінка ефективності управлінської праці
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Тема 21. Особливості менеджменту в сільськогосподарських підприємствах з акціонерною формою власності
Вступ
Розділ 1. Теоретичні аспекти теми дослідження
1.1. Багатоукладність організаційно-правових форм в АПВ
1.2. Особливості організації і управління в акціонерних товариствах
1.3. Перспективи розвитку аграрного ринку (або перспективи розвитку
акціонерних товариств)
Розділ 2. Фактичний стан менеджменту в акціонерних товариствах
2.1. Організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Організаційно-правовий механізм управління в акціонерних товариствах
2.3. Економічний механізм господарювання в акціонерних товариствах
2.4. Соціально-психологічні складові системи менеджменту
Розділ 3. Шляхи покращення менеджменту в акціонерних товариствах
3.1. Удосконалення системи мотивації за рахунок нових систем оплати праці
3.2. Удосконалення діяльності підприємства за рахунок маркетингової
діяльності
3.3. Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
3.3.1. Нормування управлінської праці
3.3.2. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.3.3. Складання штатного розкладу
3.3.4. Оцінка ефективності управлінської праці
3.4. Шляхи покращення організаційно-правових складових адміністративного менеджменту
Висновки та пропозиції
Список використаних джерел
Додатки
Тема 22. Особливості менеджменту в товариствах з обмеженою відповідальністю
Вступ
Розділ 1. Теоретичні аспекти теми дослідження
1.1. Багатоукладність організаційно-правових форм в АПВ
1.2. Особливості організації і управління в ТОВ
1.3. Перспективи розвитку аграрного ринку (або перспективи розвитку ТОВ)
Розділ 2. Фактичний стан менеджменту в товариствах з обмеженою
відповідальністю
2.1. Організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Організаційно-правовий механізм управління в ТОВ
2.3. Економічний механізм господарювання в ТОВ
2.4. Соціально-психологічні складові системи менеджменту
Розділ 3. Шляхи покращення менеджменту в товариствах з обмеженою
відповідальністю
3.1. Удосконалення системи мотивації за рахунок нових систем оплати праці
3.2. Удосконалення діяльності підприємства за рахунок маркетингової
діяльності
3.3. Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
3.3.1. Нормування управлінської праці
3.3.2. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.3.3. Складання штатного розкладу
3.3.4. Оцінка ефективності управлінської праці
3.4. Шляхи покращення організаційно-правових складових адміністративного менеджменту
Висновки та пропозиції
Список використаних джерел
Додатки
Тема 23. Особливості менеджменту в приватних сільськогоспо- дарських підприємствах
Вступ
Розділ 1. Теоретичні аспекти теми дослідження
1.1. Багатоукладність організаційно-правових форм в АПВ
1.2. Особливості організації і управління в приватних сільськогосподарських
підприємствах
1.3. Перспективи розвитку приватних підприємств
Розділ 2. Фактичний стан менеджменту в приватних сільськогоспо- дарських підприємствах
2.1. Організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Організаційно-правовий механізм управління в ПСП
2.3. Економічний механізм господарювання в ПСП
2.4. Соціально-психологічні складові системи менеджменту
Розділ 3. Шляхи покращення менеджменту в приватних сільськогосподарських підприємствах
3.1. Удосконалення системи мотивації за рахунок нових систем оплати праці
3.2. Шляхи покращення організаційно-правових складових адміністративного менеджменту
3.3. Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
3.3.1. Нормування управлінської праці
3.3.2. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.3.3. Складання штатного розкладу
3.3.4. Оцінка ефективності управлінської праці
Висновки та пропозиції
Список використаних джерел
Додатки
Тема 24. Управління підприємництвом на рівні району (області, регіону)
Вступ
Розділ 1. Теоретичні основи досліджуваної теми
1.1. Сутність підприємництва та його значення для економічного піднесення
країни
1.2. Особливості здійснення підприємницької діяльності в аграрній сфері
1.3. Становлення малого та середнього бізнесу
Розділ 2. Фактичний стан розвитку підприємництва району (області, регіону)
2.1. Організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Розвиток малого і середнього бізнесу в районі
2.3. Соціальна та економічна роль малого та середнього бізнесу району
Розділ 3. Перспективи розвитку підприємницької діяльності району (області, регіону)
3.1. Формування сприятливого економічного середовища для розвитку
підприємницької діяльності
3.2. Активізація підприємницької діяльності в сільській місцевості
3.3. Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
Висновки та пропозиції
Список використаних джерел
Додатки
Тема 25. Управління інвестиційним менеджментом підприємства
Вступ
Розділ 1. Теоретичні аспекти теми дослідження
1.1. Управління інвестиційною діяльністю підприємства
1.2. Стратегія управління інвестиційною діяльністю підприємства
1.3. Поняття та критерії інвестиційної привабливості підприємства
Розділ 2. Фактичний стан інвестиційного менеджменту організації
2.1. Організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Стан та аналіз управління інвестиційними процесами в організації
2.3. Зовнішні та внутрішні джерела інвестицій
2.4. Аналіз інвестиційної привабливості підприємства
Розділ 3. Шляхи покращення управління інвестиціями підприємства
3.1. Резерви підвищення ефективності інвестиційної діяльності
3.2. Формування стратегії інвестування підприємства
3.3. Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
3.3.1. Нормування управлінської праці
3.3.2. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.3.3. Складання штатного розкладу
3.3.4. Оцінка ефективності управлінської праці
Висновки та пропозиції
Список використаних джерел
Додатки
Тема 26. Управління маркетинговою підсистемою організації
Вступ
Розділ 1. Теоретичні аспекти теми дослідження
1.1. Маркетинг як специфічна функція управління
1.2. Структура та функції апарату управління маркетинговою діяльністю
1.3. Технологія маркетингової діяльності
Розділ 2. Фактичний стан управління маркетинговою діяльністю організації
2.1. Організаційно-економічна характеристика організації
2.2. Технологія маркетингової діяльності організації
2.3. Аналіз маркетингового середовища організації. SWOT аналіз.
Розділ 3. Перспективи покращення маркетингової діяльності організації
3.1. Адаптація “продукту” організації на ринок
3.2. Проведення маркетингових досліджень ринку організації
3.3. Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
3.3.1. Нормування управлінської праці
3.3.2. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.3.3. Складання штатного розкладу
3.3.4. Оцінка ефективності управлінської праці
Висновки та пропозиції
Список використаних джерел
Додатки
Тема 27. Підвищення рівня конкурентоспроможності продукції в сільськогосподарських підприємствах
Вступ
Розділ 1. Значення конкурентоспроможності продукції у виробничому
менеджменті
1.1. Поняття конкурентоспроможності продукції підприємства
1.2. Теоретичні підходи до управління факторами конкурентоспроможності
продукції підприємства
Розділ 2. Визначення рівня конкурентоспроможності продукції підприємства
2.1. Організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Визначення рівня конкурентоспроможності основних видів продукції та
підприємства в цілому
2.3. Цінова політика підприємства
Розділ 3. Шляхи підвищення конкурентоспроможності продукції підприємства
3.1. Проектування заходів по підвищенню конкурентоспроможності продукції
3.2. Покращення якості як запорука зростання рівня конкурентноздатності
продукції підприємства
3.3. Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
3.3.1. Нормування управлінської праці
3.3.2. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.3.3. Складання штатного розкладу
3.3.4. Оцінка ефективності управлінської праці
Висновки та пропозиції
Список використаних джерел
Додатки
Тема 28. Удосконалення управління підприємством в умовах становлення ринкової економіки
Вступ
І. Теоретичні основи управління підприємством в ринкових умовах господарювання
1.1. Характеристика ринкової системи господарювання підприємства
1.2. Підприємство як субєкт господарювання
1.3. Проблеми організації управління аграрним підприємством
ІІ. Сучасний стан управління та оцінка ефективності господарської
діяльності підприємства
2.1. Організаційно-економічна характеристика господарства
2.2. Аналіз використання ресурсного потенціалу підприємства
2.3. Аналіз організаційної структури та структури управління
2.4. Ефективність управління підприємством
ІІІ. Основні напрями удосконалення управління підприємством
3.1. Удосконалення організаційної структури та структури управління. Принципи та етапи розподілу управлінських функцій згідно з розробленою схемою
3.2. Розробка моделі менеджера вищої ланки управління аграрного підприємства
3.3. Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
3.3.1. Нормування управлінської праці
3.3.2. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.3.3. Складання штатного розкладу
3.3.4. Оцінка ефективності управлінської праці
Висновки та пропозиції
Список використаних джерел
Додатки
Тема 29. Удосконалення управління підприємством у кризовій ситуації
Вступ
І. Загальні засади антикризового управління аграрним підприємством
1.1. Економічна сутність кризи розвитку підприємства
1.2. Фактори виникнення кризових явищ. Етапи розвитку кризи на підприємстві
ІІ. Сучасний стан управління та оцінка ефективності господарської діяльності підприємства
2.1. Організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Аналіз організаційної структури та системи управління на обєкті дослідження, факторів, що впливають на її формування
2.3. Аналіз господарської діяльності та фінансового стану підприємства
ІІІ. Основні заходи щодо удосконалення управління підприємством у кризовій ситуації
3.1. Зміна організаційно-правової форми господарювання
3.2. Розробка заходів щодо виходу підприємства з кризового стану (стратегічних та оперативних)
3.3. Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
3.3.1. Нормування управлінської праці
3.3.2. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.3.3. Складання штатного розкладу
3.3.4. Оцінка ефективності управлінської праці
Висновки та пропозиції
Список використаних джерел
Додатки
Тема 30. Удосконалення організації та управління підприємствами
різних організаційно-правових форм
Вступ
І. Особливості організації функціонування організації функціонування
підприємств різних форм власності і форм господарювання
1.1. Особливості створення аграрних підприємств. Тенденції розвитку
різноманітних підприємств та їх обєднань
1.2. Проблеми управління підприємствами різних організаційно-правових форм
ІІ. Сучасний стан управління та оцінка ефективності господарської
діяльності підприємства
2.1. Організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Аналіз організаційно-правової форми господарювання досліджуваного
підприємства
2.3. Характеристика виробничої та організаційної структури підприємства.
Особливості організації управління на підприємстві
2.4. Аналіз забезпечення й використання ресурсного потенціалу підприємства.
Ефективність господарської діяльності та управління
ІІІ. Напрями удосконалення управління аграрним підприємством
3.1. Концептуальна основа удосконалення організаційно-правової форми
господарювання (характерні особливості створення, функціонування, розвитку,
переваги та недоліки даної форми власності й господарювання)
3.2. Розробка проектної організаційної структури підприємства та структури
управління
3.3. Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
3.3.1. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.3.2. Складання штатного розкладу
3.3.3. Оцінка ефективності управлінської праці
3.4. Підвищення ролі економічної служби, форм і методів економічної роботи в
процесі удосконалення управління сучасним
Висновки та пропозиції
Список використаних джерел
Додатки
Тема 31. Удосконалення організації та управління сільськогос- подарським підприємством на прикладі приватного підприємства
Тема 32. Удосконалення організації та управління сільськогос- подарським підприємством на прикладі приватного акціонерного товариства
Тема 33. Удосконалення організації та управління сільськогос- подарським підприємством на прикладі публічного акціонерного товариства
Тема 34. Удосконалення організації та управління сільськогос- подарським підприємством на прикладі товариства з обмеженою відповідальністю
Тема 35. Удосконалення організації та управління сільсь- когосподарським підприємством на прикладі товариства з додатковою відповідальністю
Тема 36. Удосконалення організації та управління підприєм- ством на прикладі сільськогосподарського виробничого кооперативу
Тема 37. Удосконалення організації та управління сільськогос- подарським підприємством на прикладі державного підприємства
Тема 38. Удосконалення організації та управління сільськогос- подарським підприємством на прикладі приватного підприємства з орендними відносинами
Тема 39. Удосконалення організації та управління сільськогос- подарським підприємством на прикладі підприємства зі змішаною формою власності
Тема 40. Удосконалення організації та управління сільськогос- подарським підприємством на прикладі колективного підприємства
Тема 41. Удосконалення організації та управління сільськогос- подарським підприємством на прикладі фермерського господарства
Для виконання дослідження за темами 31-41 доцільно користуватися планом, що наданий до теми 30.
Тема 42. Удосконалення управління соціально-психологічною підсистемою підприємства
Вступ
І. Теоретичні аспекти управління соціально-психологічною підсистемою підприємств
1.1. Фактори та умови позитивного впливу на працівників
1.2. Сутність соціального розвитку колективу
1.3. Поняття і завдання психології управління
ІІ. Аналіз сучасного стану розвитку підприємства, діяльності трудового колективу
2.1. Загальна організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Характеристика організаційної структури та структури управління. Розподіл
функцій апарату управління
2.3. Характеристика виробничих підрозділів. Аналіз трудового колективу, ефективності його діяльності
2.4. Характеристика соціально-психологічного клімату в колективі
ІІІ. Основні напрями удосконалення управління трудовим колективом, соціально-психологічною підсистемою підприємства
3.1. Удосконалення організаційної структури та структури управління
3.2. Розробка плану соціального розвитку колективу, характеристика його основних розділів
3.3. Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
3.3.1. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.3.2. Складання штатного розкладу
3.3.3. Оцінка ефективності управлінської праці
3.4. Розробка моделі сучасного менеджера-керівника. Основні правила відбору кандидатів на керівну посаду на підприємстві
Висновки та пропозиції
Список використаних джерел
Додатки
Тема 43. Удосконалення інформаційної системи управ- ління сільськогосподарським підприємством
Вступ
I. Теоретичні основи організації інформаційної системи аграрного підприємства
1.1. Інформація як ресурс управління підприємством
1.2. Характеристика інформаційних систем у сфері управління
1.3. Документація та діловодство в системі адміністрування
II. Оцінка ефективності господарської діяльності та аналіз інформаційної системи підприємства
2.1. Організаційно-економічна характеристика господарства
2.2. Характеристика організаційної структури та структури управління підприємства
2.3. Аналіз забезпечення і використання ресурсного потенціалу підприємства. Ефективність господарської діяльності та управління
2.4. Оцінка інформаційної системи управління підприємством
2.4.1. Організація документообігу на підприємстві
2.4.2. Організація діловодства на підприємстві
2.4.3.Забезпеченість господарства засобами збирання, обробки та передавання інформації
III. Основні напрями удосконалення управління інформаційними процесами на підприємстві
3.1. Удосконалення організаційної структури та структури управління підприємства
3.2. Удосконалення організації праці управлінської праці на підприємстві
3.2.1. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.2.2. Складання штатного розкладу
3.2.3. Оцінка ефективності управлінської праці
3.3. Удосконалення інформаційної системи адміністрування на підприємстві. Упровадження компютерних інформаційних технологій
Висновки та пропозиції
Список використаної літератури
Додатки
Тема 44. Удосконалення менеджменту персоналу сільськогоспо- дарського підприємства
Вступ
I. Теоретичні основи менеджменту персоналу в сучасних умовах господарювання
1.1. Зміст, завдання та принципи політики менеджменту персоналу
1.2. Особливості управління персоналом аграрного підприємства
II. Аналіз системи менеджменту персоналу підприємства
2.1. Організаційно економічна характеристика підприємства
2.2. Характеристика організаційної структури і структури управління підприємством. Роль кадрової служби в управлінні підприємством
2.3. Стан регламентування трудової діяльності персоналу
III. Основні напрями удосконалення менеджменту персоналу сільсько- господарського підприємства
3.1. Удосконалення регулювання трудової діяльності персоналу підприємства
3.2. Розробка правил внутрішнього трудового розпорядку підприємства, посадової інструкції
3.3. Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
3.3.1. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.3.2. Складання штатного розкладу
3.3.3. Оцінка ефективності управлінської праці
3.4. Удосконалення діяльності кадрової служби підприємства
Висновки та пропозиції
Список використаної літератури
Додатки
Тема 45. Удосконалення організації управлінської праці в сучасних аграрних підприємствах
Вступ
І. Особливості організації управлінської праці в аграрних підприємствах
1.1. Зміст, основні завдання управлінської праці
1.2. Вплив факторів зовнішнього і внутрішнього середовища на діяльність управлінського персоналу
1.3. Проблеми організації управлінської праці на підприємстві
ІІ. Сучасний стан організації управління й оцінка ефективності господарської діяльності підприємства та системи управління
2.1. Організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Аналіз існуючої організаційної структури та структури управління, факторів, що на них впливають. Визначення їх недоліків і переваг
2.3. Стан організації управлінської праці на підприємстві
2.4. Економічна ефективність господарської діяльності, системи управління на підприємстві
ІІІ. Шляхи підвищення організації управлінської праці й ефективності управління сільськогосподарським підприємством
3.1. Розробка проектної організаційної структури та структури управління відповідно до змінених умов господарювання, їх обґрунтування
3.2. Регламентування діяльності управлінського персоналу
3.3. Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
3.3.1. Нормування управлінської праці
3.3.2. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.3.3. Складання штатного розкладу
3.3.4. Оцінка ефективності управлінської праці
Висновки та пропозиції
Список використаної літератури
Додатки
Тема 46. Удосконалення системи оцінювання персоналусільськогос- подарського підприємства
Вступ
І. Теоретичні основи оцінки персоналу сільськогосподарського
підприємства
1.1. Обєктивна необхідність та значення оцінювання персоналу
1.2. Процес оцінювання персоналу: сутність, цілі, завдання
1.3. Сучасні підходи до оцінки персоналу: класифікація, переваги та недоліки
II. Аналіз системи оцінки персоналу підприємства
2.1. Організаційно економічна характеристика підприємства
2.2. Характеристика організаційної структури і структури управління підприємством
2.3. Основні показники економічного розвитку підприємства
2.4. Характеристика персоналу підприємства. Організація управлінської праці на підприємстві
2.5. Використання методів підбору та оцінки кадрів на підприємстві
III. Основні напрями удосконалення системи оцінювання персоналу сільськогосподарського підприємства
3.1. Упровадження новітніх методів оцінки персоналу сільськогосподарських підприємств
3.2. Розробка професійно-кваліфікаційних моделей управлінського персоналу
3.3. Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
3.3.1. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.3.2. Складання штатного розкладу
3.3.3. Оцінка ефективності управлінської праці
Висновки та пропозиції
Список використаної літератури
Додатки
Тема 47. Удосконалення організації праці керівників і спеціалістів сільськогосподарського підприємства
Вступ
I. Теоретичні основи організації управлінської праці на підприємстві1.1. Зміст управлінської праці та класифікація управлінського персоналу
1.1 Ефективність управлінської праці: сутність та критерії
1.2. Особливості організації управлінської праці аграрного підприємства
1.3. Наукова організація управлінської праці керівників і спеціалістів
II. Аналіз рівня організації управлінської праці керівників і спеціалістів
2.1. Організаційно-економічна характеристика господарства
2.2. Основні показники економічного розвитку господарства
2.3. Характеристика організаційної структури та виробничих підрозділів підприємства
2.4. Особливості організації управління на підприємстві
2.4.1. Забезпеченість господарства керівними кадрами і спеціалістами
2.4.2.Ефективність системи управління підприємством
2.4.3. Аналіз організації робочого місця апарату управління
2.4.4. Аналіз структури робочого часу керівників і спеціалістів господарства
III. Основні напрями удосконалення організації праці управлінської праці на підприємстві
3.1. Удосконалення організаційної структури та структури управління
3.1. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.2. Складання штатного розкладу
3.3. Оцінка ефективності управлінської праці
3.4. Розробка моделей робочих місць керівників і спеціалістів підприємства
Висновки та пропозиції
Список використаної літератури
Додатки
Тема 48. Організація праці менеджера підприємства
Вступ
І. Наукові основи організації праці в адміністративному апараті
1.1. Напрямки наукової організації праці в апараті управління
1.2. Вивчення вітчизняного та закордонного досвіду організації праці в менеджменті
1.3. Особливості організації праці апарату управління аграрних підприємств
ІІ. Організація управління та оцінка ефективності діяльності підприємства
2.1. Організаційно-економічні умови господарювання. Характеристика організаційно-правової форми господарювання
2.2. Характеристика існуючої структури управління та факторів, що її формують
2.3. Аналіз показників економічної ефективності господарської діяльності та ефективності управління
2.4. Рівень організації управлінської праці на підприємстві
2.4.1. Забезпеченість господарства керівними кадрами та спеціалістами (кількісний та якісний склад)
2.4.2. Зміст праці, посадові інструкції
2.4.3. Аналіз умов праці (площа робочого місця, елементи виробничого середовища, санітарно-гігієнічні умови, засоби механізації та автоматизації процесів управління, естетичне оформлення)
2.4.4. Інформаційне забезпечення, канали комунікацій
2.4.5. Структура робочого часу керівників та спеціалістів
2.4.6. Оплата праці керівників та спеціалістів
ІІІ. Удосконалення організації праці керівників та спеціалістів аграрних підприємств
3.1. Планування та ефективне використання робочого часу
3.2. Удосконалення структури управління підприємством та посадових інструкцій
3.3. Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
3.3.1. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.3.2. Складання штатного розкладу
3.3.3. Оцінка ефективності управлінської праці
3.4. Підготовка та підвищення кваліфікації керівників, спеціалістів
Висновки та пропозиції
Список використаної літератури
Додатки
Тема 49. Використання методів стратегічного аналізу для прийняття управлінських рішень
Вступ
І. Теоретичні та методичні основи прийняття управлінських рішень
1.1. Управлінські рішення. Складові процесу прийняття управлінських рішень
1.2. Моделі і методи прийняття управлінських рішень. Методи прогнозування
1.3. Стратегічний аналіз як основа прийняття управлінських рішень
ІІ. Аналіз ефективності господарської діяльності та системи управління підприємством
2.1. Організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Аналіз ресурсного потенціалу підприємства
2.3. Оцінка ефективності системи управління підприємством
2.4. Аналіз результатів господарської діяльності підприємства
ІІІ. Використання методів стратегічного аналізу для прийняття управлінських рішень
3.1. Методи аналізу середовища підприємства. SWOT-аналіз
3.2. Методи визначення існуючих позицій та майбутніх стратегій підприємства (SPACE аналіз, матриця BCG „Зростання частка ринку”, матриця GE / McKinsey „Привабливість галузі - конкурентна позиція”)
3.3. Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
3.3.1. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.3.2. Складання штатного розкладу
3.3.3. Оцінка ефективності управлінської праці
Висновки та пропозиції
Список використаної літератури
Додатки
Тема 50. Стратегічне планування розвитку підприємства
Вступ
І. Сутність і зміст стратегічного планування
1.1. Мета і принципи стратегічного планування
1.2. Стратегічні плани, проекти, програми
1.3. Забезпечення виконання стратегічних планів
ІІ. Оцінка ефективності господарської діяльності, організація управління та планування на підприємстві
2.1. Організаційно-економічна характеристика господарства
2.2. Характеристика структури управління підприємства. Показники, що характеризують ефективність управління
2.3. Економічна ефективність господарської діяльності підприємства
2.4. Організація планування на підприємстві
ІІІ. Стратегічне планування розвитку підприємства
3.1. Загальний план (бізнес-план) розвитку підприємства
3.2. Стратегічна діагностика середовища підприємства
3.3. Стратегія підвищення конкурентоспроможності продукції
3.4. Удосконалення організації управлінської праці на підприємстві
3.4.1. Розрахунок чисельності керівників і спеціалістів
3.4.2. Складання штатного розкладу
3.4.3. Оцінка ефективності управлінської праці
Висновки та пропозиції
Список використаної літератури
Додатки
7. Список рекомендованої літератури за темами дослідження
7. Жигалов В.Т. Основи менеджменту і управлінської діяльності / В.Т.
Жигалов, Л.М. Шимановська. К.: Вища шк., 1994. 220 с.
8. Коваленко Ю.С. Сільськогосподарське підприємство у ринковому середовищі / Ю.С. Коваленко. К.: ІАЕ УААН, 2000.200 с.
9. Кредісов А.І. Менеджмент для керівників / А.І. Кредісов. К.: Знання, 1999.
10. Лук'яніхін В.О. Менеджмент персоналу: навч. посібник / В.О.
Лук'яніхін. Суми: ВТД „Університетська книга”, 2004. 532 с.
11.Нємцов В.Д., Менеджмент організацій: навч. посібник / В.Д. Нємцов, Л.Є. Довгань, Г.Ф. Сініок. К.: ТОВ „УВПК „Екс об”, 2002. - 392 с.
Н.А. Соломатина. М.: ИНФРА-М, 1998. 669 с.
13. Абчук В.А. Азбука менеджмента / В.А. Абчук. СПб., 1998. 272 с.
14.Виноградський М.Д. Організація праці менеджера : навч. посіб. / М.Д.
Виноградський, А.М. Виноградська, О.М. Шкапова.К.: Кондор, 2003. 414 с.
15. Вудкок М. Раскрепощенный менеджер: пер. с англ. / М. Вудкок, Д.
Френсис. М.: Дело, 1991. 320 с.
16. Гвишиани Д.М. Организация и управления. / Д.М. Гвишиани М.:
Наука, 1972. 536 с.
17. Гончарова Н.І. Документація на забезпечення менеджменту. / Н.І. Гончарова. К.: Центр навчальної літератури, 2006. 260 с.
18. Грейсон Дж. Американский менеджмент на пороге ХХІ века: пер. с англ.
/ Дж. Грейсон, К. ОДелл. М.: Экономика, 1991. 319 с.
19. Джон Д. Дэниэлс Международный бизнес: пер. с англ. / Дэниэлс Джон
Д., Радеба Ли Х. М.: Дело ЛТД, 1994. 858 с.
20. Дойль Питер. Менеджмент: стратегия и тактика. / Питер Дойль. СПб:
Питер, 1999. 560 с.
21. Евланов Л.Г. Теория и практика принятия решений. / Л.Г. Евланов.
М.: Экономика, 1984. 176 с.
22. Исаенко А.Н. Кадры управления в корпорациях США. / А.Н. Исаенко.
М., 1988. 216 с.
23. Кредісов А.І. Менеджмент для керівників. / А.І. Кредісов. К., 1999. 556 с.
24. Морита Акио. Сделано в Японии. / Акио Морита. М.: Прогресс, 1990 261 с.
25. Наука управляти: з історії менеджменту: Хрестоматія : навч. посіб.
(упорядник І.О. Слепов). К.: Либідь, 1993. 304с.
К.: Кондор, 2003. 218 с.
33. Алексеев А., Пигалов В. Деловое администрирование на практике: инструментарий руководителя. М.: Технол. шк. бизнеса, 1994.
34. Беннет Р. Секреты эффективного управления. М.: Лори, 1999.
35. Виханский О. С. Стратегическое управление: Учебник. 2-е изд., перераб. и доп. М.: Гардарика, 1998.
36. Вовчак І.С. Інформаційні системи та компютерні технології в менеджменті: теоретичні положення, приклади використання, методичні рекомендації по впровадженню: Нав. посіб: -Тернопіль: Карт-бланш, 2001.
37. Воронкова В.Г. Менеджмент у державних організаціях: Навчальний посібник. К.: ВД «Професіонал», 2004.
38. Колот А. М. Мотивація персоналу: Підручник. К.: КНЕУ, 2002.
39. Колот А. М. Мотивація, стимулювання й оцінка праці: Навч. посіб. К.: КНЕУ, 1998.
40. Колпаков В.М., Дмитренко Г. А. Стратегический кадровый менеджмент: Учеб. пособие. 2-е изд. К.: МАУП, 2005.
41. Мельник А.Ф., Васіна А.Ю., Кривокульська Н.М. Менеджмент установ і організацій: Навч. посібник /за ред.. А.Ф Мельник. К.: В.Д. «Професіонал», 2006.
42. Менеджмент организации: современные технологи / Под ред. Н. Г. Кузнецова, И. Ю. Солдатова. Ростов н / Д: Феникс, 2002.
43. Мерсер Д. ИБМ: Управление в самой преуспевающей корпорации мира. М.: Прогресс, 1991.
44. Новіков Б.В. Сініок Г.Ф., Круш П.В. Основи адміністративного менеджменту: Навч. посіб. К.: «Центр навчальної літератури», 2004.
45. Наука управляти: з історії менеджменту. Хрестоматія: Навч. посіб. / Упоряд. І. О. Скенов. К.: Либідь, 1993.
46. Пугачев В. Я. Руководство персоналом организации: Учебник. М.: Аспект Пресе, 1998.
47. Райченко А.В. Административный менеджмент: Учебник. М.: ИНФРА-М, 2007. 416 с.
48. Сердюк О.Д. Теорія та практика менеджменту: Навч. посіб. К.: Професіонал, 2004.
49. Системи підтримки прийняття рішень / За ред. В.Ф. Ситника. К.: Техника, 1995.
50. Сладкевич В.П. Сучасний менеджмент організацій; Навч. посіб. для студ. вищ. навч. зал. / В.П. Сладкевич, А.Д. Чернявський. К.: МАУП, 2007.
51. Управление организацией: Учебник для студ.вузов / Под ред. А. Г. Поршнева и др. М: ИНФРА-М, 1998.
52. Управление предприятием / Дж. Обэр-Крие. М.: Бизнес-Информ, 1995.
53. Управление современной компанией: Учебник / Под ред. Б. Мильнер, Ф. Лиис. М.: ИНФРА-М, 2001.
Інформаційні ресурси
8. Розрахункові таблиці до виконання курсового проекту
На підставі даних статистичної звітності та первинних даних бухгалтерської звітності досліджуваних підприємств необхідно провести розрахунки в наступних таблицях.
1. Організаційна структура (підрозділи) підприємства
Назва виробничого підрозділу |
Кількість працівників |
Види культур |
20 р. |
20 р. |
20 р. |
Відхилення 20 р. у % до: |
Проект |
га |
% |
га |
% |
га |
% |
20 р. |
20 р. |
га |
% |
|
Зернові всього |
||||||||||
в т.ч. озимі зернові |
||||||||||
ярі зернові |
||||||||||
горох, квасоля |
||||||||||
з них: ячмінь |
||||||||||
горох |
||||||||||
кукурудза |
||||||||||
просо |
||||||||||
Технічні культури - всього |
||||||||||
в т.ч. соняшник |
||||||||||
цукрові буряки |
||||||||||
соя |
||||||||||
Овоче-бахчеві культури, картопля - всього |
||||||||||
в т.ч.: овочі |
||||||||||
баштанні культури |
||||||||||
картопля |
||||||||||
Кормові культури - всього: |
||||||||||
в т.ч. багаторічні трави |
||||||||||
з них: на сіно, сінаж |
||||||||||
на з/к |
||||||||||
- однорічні трави - з/к |
||||||||||
з них: на сіно, сінаж |
||||||||||
на з/к |
||||||||||
кормовий буряк |
||||||||||
кукурудза на силос, з/к |
||||||||||
Всього посівів |
||||||||||
Площа парів |
||||||||||
Площа ріллі |
3. Забезпеченість підприємства основними ресурсами
Показники |
20 р. |
20 р. |
20__р. |
20__р. у % до 20___р. |
Проект |
Загальні угіддя всього, га |
|||||
у т.ч. с.-г. угіддя |
|||||
з них: рілля |
|||||
сінокоси |
|||||
пасовища |
|||||
багаторічні насадження |
|||||
Середньооблікова чисельність працівників всього, чол. |
|||||
у т.ч. у с.-г. виробництві |
|||||
з них: у рослинництві |
|||||
у тваринництві |
|||||
Чисельність працівників апарату управління, чол. |
|||||
Середньорічна вартість основних виробничих фондів с.-г. призначення, тис. грн |
|||||
Середньорічна вартість оборотних фондів, тис. грн |
|||||
Наявність енергетичних потужностей, м.к.с. |
|||||
Наявність, фізичних од. |
|||||
тракторів |
|||||
автомобілів |
|||||
зернових комбайнів |
|||||
кормозбиральних комбайнів |
|||||
іншої самохідної техніки |
|||||
Поголівя ВРХ, голів |
|||||
у т.ч. корів |
|||||
Поголівя свиней, голів |
|||||
Поголівя овець, голів |
|||||
Поголівя курей, голів |
4. Структура товарної продукції
Показники |
20 р. |
20 р. |
20 р. |
Проект |
тис. грн |
% |
тис. грн |
% |
тис. грн |
% |
тис. грн |
% |
|
Зернові та зернобобові, всього |
||||||||
Соняшник |
||||||||
Цукрові буряки |
||||||||
Картопля |
||||||||
Овочі |
||||||||
Плоди (зерняткові, кісточкові) |
||||||||
Інша продукція рослинництва |
||||||||
Разом по рослинництву |
||||||||
Продукція вирощування (у живій масі): ВРХ |
||||||||
свиней |
||||||||
овець |
||||||||
птиці |
||||||||
Молоко |
||||||||
Вовна |
||||||||
Яйця курячі |
||||||||
Інша продукція тваринництва |
||||||||
Разом по тваринництву |
||||||||
Послуги в сільському господарстві |
||||||||
Продукція сільського господарства і послуги всього |
100,0 |
100,0 |
100,0 |
100,0 |
5. Розрахунок індексу спеціалізації по підприємству
Вид продукції |
У середньому за три роки |
Проект |
Реалізація |
пор. № щодо питомої ваги (і) |
2і 1 |
ПВ(2і 1) |
Реалізація |
пор. № щодо питомої ваги (і) |
2і 1 |
ПВ(2і 1) |
|||
тис. грн |
питома вага (ПВ) |
тис. грн |
питома вага (ПВ) |
|||||||
Зернові та зернобобові, всього |
||||||||||
у т.ч. на зерно |
||||||||||
Соняшник |
||||||||||
Цукрові буряки |
||||||||||
Картопля |
||||||||||
Овочі |
||||||||||
Плоди (зерняткові, кісточкові) |
||||||||||
Інша продукція |
||||||||||
Разом по рослинництву |
||||||||||
Продукція вирощування: ВРХ |
||||||||||
свиней |
||||||||||
овець |
||||||||||
птиці |
||||||||||
Молоко |
||||||||||
Вовна |
||||||||||
Яйце |
||||||||||
Інша продукція |
||||||||||
Разом по тваринництву |
||||||||||
Послуги в сільському господарстві |
||||||||||
Продукція сільського господарства і послуги всього |
.
Дані таблиці повинні бути використані при обґрунтуванні виробничого напряму підприємства. Прийнято вважати, що до вузькоспеціалізованих аграрних підприємств належать такі, в яких головна галузь займає в структурі 90% і більше. Спеціалізованими на виробництві продукції двох галузей, якщо кожна з них складає не менш 25%, трьох 75% відповідно, а кожна не менше 24%. Усі останні господарства багатогалузеві.
При визначенні і аналізу коефіцієнта спеціалізації, який визначається за формулою: , слід мати на увазі, що підприємство є багатогалузевим, якщо він не перевищує 0,2, з слабким рівнем спеціалізації 0,21-0,3, з середнім 0,31-0,4, вище середнього 0,41-0,5, з високим 0,51-0,6 і поглибленим вище 0,6.
6. Рівень товарності основних видів сільськогосподарської продукції
Вироблено продукції |
20 р. |
20 р. |
20 р. |
вироблено, ц |
реалізовано, ц |
рівень товарності, % |
вироблено, ц |
реалізовано, ц |
рівень товарності, % |
вироблено, ц |
реалізовано, ц |
рівень товарності, % |
|
Зерно |
|||||||||
Соняшник |
|||||||||
Цукрові буряки |
|||||||||
Картопля |
|||||||||
Овочі |
|||||||||
Молоко |
|||||||||
Приріст живої маси: |
|||||||||
ВРХ |
|||||||||
свиней |
|||||||||
овець |
|||||||||
птиці |
|||||||||
Вовна |
|||||||||
Яйця курячі |
7. Основні виробничо-економічні показники розвитку
Показники |
20 р. |
20 р. |
20 р. |
20__р. у % до 20__ р. |
Проект |
Вартість валової продукції у постійних цінах 2010 р.) усього, тис. грн |
|||||
у т.ч. рослинництва |
|||||
тваринництва |
|||||
Виручка від реалізації усього, тис. грн |
|||||
у т.ч. продукції рослинництва |
|||||
продукції тваринництва |
|||||
Повна собівартість реалізованої продукції усього, |
|||||
у т.ч. продукції рослинництва |
|||||
продукції тваринництва |
|||||
Загальні витрати праці по підприємству усього, тис. люд.-год. |
|||||
у т.ч. у рослинництві |
|||||
у тваринництві |
|||||
Витрати на оплату праці усього, тис. грн |
|||||
у т.ч. рослинництва |
|||||
тваринництва |
|||||
Витрати на оплату праці управлінського персоналу, тис. грн |
|||||
Прибуток (+), збиток (-) |
|||||
у т.ч. у рослинництві |
|||||
у тваринництві |
|||||
Рівень рентабельності (+), збитковості (-), % |
|||||
у т.ч. у рослинництві |
|||||
у тваринництві |
|||||
Витрати на управління, тис. грн |
8. Використання трудових ресурсів та продуктивність праці
на підприємстві
Показники |
Р о к и |
20__р. у % до 20__р. |
Проект |
||
20 р. |
20 р. |
20 р. |
|||
Норматив праці, люд.-год. |
|||||
Відпрацьовано одним працівником, люд.-год.: |
|||||
у т.ч.: у рослинництві |
|||||
у тваринництві |
|||||
Коефіцієнт використання праці, всього: |
|||||
у т.ч.: у рослинництві |
|||||
у тваринництві |
|||||
Вироблено валової продукції на одну люд.-год., усього, грн |
|||||
у т.ч.: у рослинництві |
|||||
у тваринництві |
|||||
Оплата 1 люд.-год., усього, грн |
|||||
у т.ч.: у рослинництві |
|||||
у тваринництві |
|||||
Коефіцієнт співвідношення індексу продуктивності праці і індексу його оплати по підприємству |
|||||
у т.ч.: у рослинництві |
|||||
у тваринництві |
9. Співвідношення темпів зростання продуктивності й оплати праці
Показники |
20 р. |
20 р. |
20 р. |
20__р. +,- до 20__ р. |
Проект |
1. Виробництво валової продукції на середньорічного працівника, грн |
|||||
2. Середньорічна заробітна плата, грн |
|||||
3. Темпи зростання продуктивності праці, % |
|||||
4. Темпи зростання заробітної плати, % |
|||||
5. Коефіцієнт випередження (р.3 : р.4) |
10. Забезпеченість і ефективність використання основних фондів
Показники |
20 р. |
20 р. |
20 р. |
Проект |
Фондозабезпеченість, тис. грн |
||||
Фондоозброєність, тис. грн |
||||
Фондовіддача, грн |
||||
Фондомісткість, грн |
||||
Норма рентабельності, % |
11. Динаміка показників інтенсифікації
сільськогосподарського виробництва
Показники |
20 р. |
20 р. |
20 р. |
20 р. у % до |
Проект |
|
20 р. |
20 р. |
|||||
1. Рівень інтенсивності: |
||||||
З розрахунку на 100 га с.-г. угідь: |
||||||
- вартість: основних засобів, тис. грн |
||||||
- основних і оборотних засобів, тис. грн |
||||||
- виробничих витрат, тис. грн |
||||||
у т.ч. оплати праці, тис. грн |
||||||
- затрат праці, тис. люд.-год. |
||||||
- поголівя продуктивної худоби, ум. гол. |
||||||
2. Результативність інтенсифікації |
||||||
З розрахунку на 100 га с.-г. угідь вироблено, тис. грн: |
||||||
- валової продукції сільського господарства |
||||||
- виручки від реалізації |
||||||
- прибутку (+), збитку (-) |
||||||
3. Економічна ефективність інтенсифікації |
||||||
Вироблено валової продукції (грн) з розрахунку на: |
||||||
- 100 грн основних і оборотних засобів |
||||||
- 100 грн виробничих витрат |
||||||
- 1 люд.-год. затрат праці |
||||||
- одного середньорічного працівника |
||||||
Рівень рентабельності (+), збитковості (-), % |
||||||
Норма прибутку (+), збитку (-), % |
||||||
Отримано прибутку (+), збитку (-) з розрахунку на 100 грн виробничих витрат, грн |
12. Рівень рентабельності окремих видів продукції,
галузей і господарства в цілому
Види продукції, галузей |
20 р. |
20 р. |
собівартість реалізованої продукції, тис. грн |
прибуток (+), збиток (-), тис. грн |
рівень рентабельності, % |
собівартість реалізованої продукції, тис. грн |
прибуток (+), збиток (-), тис. грн |
рівень рентабельності, % |
|
Зернові та зернобобові, всього |
||||||
у т.ч. на зерно |
||||||
Соняшник |
||||||
Цукрові буряки |
||||||
Картопля |
||||||
Овочі |
||||||
Плоди (зерняткові, кісточкові) |
||||||
Інша продукція |
||||||
Разом по рослинництву |
||||||
Продукція вирощування: ВРХ |
||||||
свиней |
||||||
овець |
||||||
птиці |
||||||
Молоко |
||||||
Вовна |
||||||
Яйце |
||||||
Інша продукція |
||||||
Разом по тваринництву |
||||||
Послуги в сільському господарстві |
||||||
Продукція сільського господарства і послуги |
13. Рівень та економічна ефективність
сільськогосподарського виробництва
Показники |
20__ р. |
20__ р. |
20__ р. |
Проект |
20__ у % до |
|
20__ р. |
20__ р. |
|||||
На 100 га с.-г. угідь припадає: |
||||||
- основних виробничих фондів с.-г. призначення, тис. грн |
||||||
- виробничих витрат |
||||||
- витрат праці, тис. люд.-год. |
||||||
- енергетичних потужностей, м.к.с. |
||||||
- умовних голів с.г. тварин |
||||||
Ефективність виробництва |
||||||
Урожайність: зернових культур, ц/га |
||||||
соняшнику |
||||||
цукрового буряку |
||||||
картоплі |
||||||
овочів |
||||||
плодів і ягід |
||||||
Продуктивність с.-г. тварин |
||||||
- надій молока на корову, кг |
||||||
- середньорічний приріст, кг: |
||||||
молодняку ВРХ |
||||||
свиней |
||||||
овець |
||||||
На 100 га с.-г. угідь одержано, тис. грн: |
||||||
- валової продукції |
||||||
- виручки від реалізації |
||||||
- прибутку (+), збитку (-) |
||||||
Фондовіддача, грн |
14. Показники ефективності системи управління
Показники |
Один. виміру |
20__ р. |
Проект |
Проект +,- до факту 20__ р. |
Економічність управління |
||||
Питома вага працівників апарату управління в загальній чисельності працівників по підприємству |
% |
|||
Питома вага витрат на оплату праці апарату управління в загальних витратах на оплату праці по підприємству |
% |
|||
Припадає основних робітників на одного працівника апарату управління |
чол. |
|||
Питома вага витрат на оплату праці працівників апарату управління в загальних витратах по підприємству |
% |
|||
Результативність управління |
||||
Вироблено валової продукції: |
||||
- на середньорічного працівника по підприємству |
грн |
|||
- на одного працівника апарату управління |
-*- |
|||
- на одну гривню оплати праці середньорічного працівника |
-*- |
|||
- на одну гривню оплати праці працівника апарату управління |
-*- |
|||
Отримано виручки від реалізації з розрахунку: |
-*- |
|||
- на середньорічного працівника по підприємству - на одного працівника апарату управління |
-*- -*- |
|||
- на одну гривню оплати праці середньорічного працівника по підприємству - на одну гривню оплати праці працівника апарату управління |
-*- -*- |
|||
Отримано прибутку (+), збитку (-) |
-*- |
|||
- на середньорічного працівника - на одного працівника апарату управління |
-*- -*- |
|||
- на одну гривню оплати праці середньорічного працівника - на одну гривню оплати праці працівника апарату управління |
-*- -*- |
15. Розрахунок умовної збиральної площі по підприємству
№ |
Види культур |
20 р. |
20 р. |
20 р. |
У середньому за 20_- 20_рр. |
Коефіцієнт переводу |
Умовна площа за 20_-20_ рр. |
Проект |
Коефіцієнт переводу |
Проектна умовна площа |
1 |
Зернові всього |
|||||||||
у т.ч. озима пшениця, жито |
||||||||||
ячмінь, овес, просо |
||||||||||
горох, квасоля |
||||||||||
кукурудза |
||||||||||
2 |
Технічні - всього |
|||||||||
у т.ч. соняшник |
||||||||||
цукрові буряки |
||||||||||
соя |
||||||||||
3 |
Овочі відкритого ґрунту |
|||||||||
4 |
Овочі закритого ґрунту |
|||||||||
5 |
Картопля, баштанні |
|||||||||
6 |
Кормові культури: |
|||||||||
кукурудза на силос, з/к |
||||||||||
кормові коренеплоди |
||||||||||
однорічні трави - з/к |
||||||||||
багаторічні трави з/к |
||||||||||
7 |
Сінокоси та пасовища |
|||||||||
8 |
Сади плодоносні |
|||||||||
9 |
Сади молоді |
|||||||||
10 |
Ягідники плодоносні |
|||||||||
11 |
Ягідники молоді |
|||||||||
Разом |
х |
х |
х |
х |
х |
х |
х |
Для розрахунку даних таблиці необхідно користуватися наведеними показниками у табл. 5 та дод. Л
16. Розрахунок умовного поголівя сільськогосподарських тварин по підприємству
№ |
Види тварин |
20 р. |
20 р. |
20 р. |
У середньому за 20 - 20 рр. |
Коефіцієнт переводу |
Умовних голів за 20 - 20 рр. |
Проектне поголівя. |
Коефіцієнт переводу |
Проектне умовне поголівя |
1 |
Корови, бики |
|||||||||
2 |
Молодняк ВРХ, поголівя на відгодівлі |
|||||||||
3 |
Свиноматки, хряки |
|||||||||
4 |
Поросята усіх віків |
|||||||||
5 |
Вівці, кози |
|||||||||
6 |
Коні |
|||||||||
7 |
Птиця доросла |
|||||||||
8 |
Бджолосімї |
|||||||||
9 |
Усього |
х |
х |
х |
х |
х |
х |
х |
Для розрахунку даних таблиці необхідно користуватися дод. М
17. Розрахунок чисельності керівників та спеціалістів по підприємству
Найменування посад |
Нормативи та умови для вводу посад |
Чисельність спеціалістів |
Надлишок (+), недостача (-) |
|
фактична |
за нормативом |
|||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
Група загальногосподарської діяльності |
||||
1. Керівник підприємства |
Один на господарство |
|||
2. Заступники керівника підприємства; начальник відділу кадрів (інспектор); інспектор з охорони праці; техніки безпеки і організації пожежної охорони; юрисконсульт; диспетчер |
Нормативна чисельність чоловік при плановому обсязі реалізації продукції, млн грн: До 10,0 4 чол. 10,1-15,0 5 чол. 15,1-20,0 6 чол. більше 20,0 -7 чол. |
|||
Агрономічна служба |
||||
1. Головний агроном (провідний агроном), агрономи усіх спеціальностей |
Нормативна чисельність чоловік при умовній площі збирання, тис га; До 5,00 1 чол. 5,01-9,00 2 чол. 9,01-13,00 -3 чол. 13.01-17,00 - 4 чол. |
|||
Меліоративна служба |
||||
1. Інженер-гідротехнік
або технік-гідротехнік |
Один на господарство, що має від 200 до 500 га зрошувальних земель або від 350 до 700 га осушених земель. Один на господарство, що має від 100 до 200 га зрошувальних земель або від 150 до 350 га осушених земель |
|||
Зоотехнічна служба |
||||
1. Головний зоотехнік, зоотехнік, зоотехніки усіх спеціальностей |
Нормативна чисельність чоловік при умовному поголівї худоби, тис. голів: До 1,00 - 1 чол. 1,01-2,00 2 чол. 2,01-3,00 - 3 чол. 3,01-4,00 - 4 чол. |
|||
Ветеринарна служба |
||||
1 .Головний ветеринарний лікар |
Один на госпо- дарство, що має більше 800 умов, голів худоби |
|||
Продовження табл. 17 |
||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
2.Ветлікарі та ветфельдшери |
Штатна посада встановлюється на кожні 850 умов. голів худоби |
|||
Інженерно-технічна служба |
||||
1.Головний інженер або провідний інженер (на правах головного) |
Один на гос-во, що має більше 50 фіз. машин з двигунами Один на гос-во, що має до 50 фізичних машин з двигунами |
|||
Машинно-тракторний парк |
||||
1 .Завідуючий машинним двором провідний інженер інженери з експлуатації машинно-тракторного парку |
Кількість фізичних тракторів, комбайнів та інших машин з двигунами, виходячи із такого розрахунку: При наявності до 79 фізичних машин одна посада на кожні 27 машин; При наявності від 80 до 159 машин одна посада на кожні 32 машини. При наявності від 160 машин і більше одна посада на кожні 44 машини. |
|||
Машини та обладнання тваринницьких ферм |
||||
або інженер з механізації трудомістких процесів у тваринництві або технік з механізації трудомістких процесів у тваринництві |
Один на господарство, що має більше 3500 умовних голів худоби Один на господарство, що має від 1500 до 3500 умовних голів худоби Один на господарство, що має від 500 до 1500 умовних голів худоби |
|||
2.Інженер з механізації трудомістких процесів у тваринництві |
Додатково вводиться при наявності умовного поголів'я більше 5000 голів |
|||
Енергетичні машини та обладнання |
||||
1. Головний енергетик або |
Один на господарство, що має електроустановок більше 1500 умовних одиниць і що споживає більше 1,5 млн кВт-год. електроенергії на виробничі цілі за рік |
|||
Продовження табл.17 |
||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
провідний інженер-енергетик або інженер-енергетик або провідний інженер-електрик або інженер-електрик або технік-електрик |
Один на гос-во, що має електроустановок від 1001 до 1500 ум. од. і споживає більше 1,0 млн кВт-год. електроенергії на виробничі цілі за рік. Або - від 501 до 1000 умовних одиниць і споживає більше 0,5 млн кВт-год. Або - від 251 до 500 умовних одиниць і споживає до 0,5 млн кВт-год. |
|||
Газове господарство і холодильне обладнання |
||||
1. Інженер з газового господарства |
Один на господарство, що споживає більше 10 млн м2 газового палива за рік |
|||
2. Інженер з холодильного обладнання |
Один на господарство, що має обєм холодильників для зберігання м'яса більше 10 т, або для зберігання плодів, ягід, винограду та овочів більше 200 т |
|||
Автогараж |
||||
1 .Завідуючий автогаражем або інженер-автомеханік |
Один на господарство, що налічує більше 50 автомобілів Один на господарство, що має від 25 до 50 автомобілів |
|||
або технік-автомеханік |
Один на господарство, що має від 15 до 25 автомобілів |
|||
2. Диспетчер |
Один на кожні 50 одиниць |
|||
Ремонтно-механічна майстерня |
||||
1. Завідуючий майстернею |
Один на майстерню |
|||
2. Технік-нормувальник |
Один на ремонтно-механічну майстерню |
|||
Продовження табл. 17 |
||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
Нафтогосподарство |
||||
1. Завідуючий нафтогосподарством |
Один на господарство |
|||
Планово-економічна служба |
||||
1. Головний економіст |
Один на господарство |
|||
2. Економіст з праці |
Один на гос-во, що має чисельність середньорічних працівників більше 250 чол. |
|||
Служба бухгалтерського обліку та фінансової діяльності |
||||
1. Головний бухгалтер |
Один на господарство |
|||
2. Заступник головного бухгалтера |
Один на гос-во, що має чисельність середньорічних працівників більше 250 чол. |
|||
3. Старший касир або касир |
Один на господарство |
|||
4. Бухгалтери |
1) При наявності середньорічних працівників до 279 чол. - одна посада на кожні 70 чол. і одна посада на кожні 7000 тис. грн продукції, що реалізується. 2) При наявності працівників від 280 чол. до 450 чол. - одна посада на кожні 90 чол. і одна посада на кожні 9000 тис. грн реал. продукції. |
|||
Матеріально-технічне забезпечення та збут продукції |
||||
1. Агент-експедитор |
Один на господарство |
|||
Усього працівників апарату управління |
Визначенню штатної чисельності відповідних працівників повинна передувати робота з подальшого удосконалення структури управління на підприємстві. Штатний розклад складається відповідно до конкретних умов і особливостей виробництва; обовязково затверджується керівником підприємства. До його переліку входять усі посади керівних працівників, спеціалістів, включаючи й службовців, праця яких оплачується згідно з посадовими окладами. Під час розробки проекту штатного розпису доцільно користуватися рекомендаціями з нормативів штатної чисельності керівників та спеціалістів, розмірів та коефіцієнтів міжпосадових співвідношень згідно з Галузевою угодою, переліком та розмірами доплат і надбавок до посадових
окладів (додатки: Н, П, Р).
спеціалістів по________
№ |
Назва структурних підрозділів і посад |
Кількість одиниць |
Оплата за місяць, грн |
Разом за рік, грн |
||
посадовий оклад |
доплати |
Усього за місяць |
||||
І. Група загальногосподарської діяльності (директор; заст. директора; начальник відділу кадрів (інспектор); інспектор з кадрів і пенсійного забезпечення; інженер з охорони праці, техніки безпеки, організації протипожежної безпеки; начальник штабу ГО; диспетчер; юрисконсульт; секретар-друкарка) |
||||||
1 |
||||||
2 |
||||||
Усього |
||||||
П. Група керівників виробничих підрозділів (керівники відділень, начальники цехів, бригадири рослинницьких бригад, завідуючі фермами, бригадири тваринницьких бригад, бригадири тракторних бригад тощо) |
||||||
1 |
||||||
2 |
||||||
Усього |
||||||
Ш. Агрономічна служба (гол. агроном, агрономи всіх спеціальностей) |
||||||
1 |
||||||
2 |
||||||
Усього |
||||||
IV. Меліоративна служба |
||||||
1 |
||||||
2 |
||||||
Усього |
||||||
V. Зоотехнічна служба (гол. зоотехнік, зоотехнік, зоотехнік-селекціонер, зоотехнік відділення, ферм, комплексів тощо) |
||||||
1 |
||||||
2 |
||||||
Усього |
||||||
VI. Ветеринарна служба (гол. ветеринар, ветеринар, ветлікар, ветфельдшер) |
||||||
1 |
||||||
2 |
||||||
Усього |
||||||
VII. Інженерно-технічна служба (гол. інженер, гол. енергетик, інженери всіх спеціальностей, зав. гаражем, зав. майстернею, зав. машинним двором, диспетчер автогаража, технік-нормувальник ремонтної майстерні, завідуючий нафтоскладом) |
||||||
1 |
||||||
2 |
||||||
Усього |
||||||
VIII. Планово-економічна служба (гол. економіст, економіст з праці, економіст відповідної категорії) |
||||||
1 |
||||||
2 |
||||||
Всього |
||||||
IX. Служба бухгалтерського обліку та фінансової діяльності (гол. бухгалтер, заст. гол. бухгалтера, бухгалтери, касир) |
||||||
1 |
||||||
2 |
||||||
Усього |
||||||
X. Матеріально-технічне забезпечення та збут продукції (спеціаліст відповідної категорії, спеціаліст з матеріально-технічного забезпечення та збуту, агент-експедитор) |
||||||
1 |
||||||
2 |
||||||
Усього |
||||||
XI. Господарське обслуговування ( завідуючий господарством, завідуючий центральним складом, водій легкового автомобіля, прибиральниця-курєр) |
||||||
1 |
||||||
2 |
||||||
Усього |
||||||
XII. Служба капітального будівництва та ремонту (виконроб, майстер-будівельник, головний інженер-будівельник, інженер-будівельник) |
||||||
1 |
||||||
2 |
||||||
Усього |
||||||
XIII. Група культурно-побутового обслуговування (завідуючі дитсадків, будинками культури, клубами, столовими, художні керівники, інструктори зі спорту, вихователі дитсадків, няні-санітарки) |
||||||
1 |
||||||
2 |
||||||
Усього |
||||||
XIV. Підсобні виробництва |
||||||
1 |
||||||
2 |
||||||
Усього |
||||||
Разом по господарству |
9. Методика оцінки ефективності управлінської праці
Особливістю управлінської праці є те, що її результативність не може бути виражена прямими показниками безпосередньої діяльності працівників управління (наприклад, обсягом переробленої за одиницю часу інформації, кількістю виданих наказів, кількістю проведених засідань тощо). Ці показники можуть лише відносно характеризувати результати праці окремих технічних виконавців. Що ж стосується керівників і спеціалістів, а також апарату й системи управління в цілому, то їх ефективність виявляється лише через кінцеві результати виробництва врожайність сільськогосподарських культур, продуктивність тварин, приріст продукції рослинництва, тваринництва, рівень рентабельності тощо.
Існує ряд показників оцінки ефективності управлінської праці. Як показники економічності апарату управління застосовують такі:
- питома вага працівників апарату управління в загальній чисельності працівників підприємства;
- питома вага їх оплати праці в загальному фонді оплати праці;
- питома вага витрат на утримання апарату управління в собівартості продукції (у загальних витратах);
- кількість виробничих працівників, що припадає на одного працівника управління.
До результативності або продуктивності управлінської праці відносять виробництво валової, товарної продукції, а також отримання прибутку:
Значна кількість показників ускладнює розрахунок загальної оцінки у звязку з тим, що вищерозраховані показники не завжди характеризують тенденцію динаміки ефективності управлінської праці.
Тому виникає необхідність знаходження критерію синтетичного показника ефективності управлінської праці, відображуючого ступінь економічності апарату управління та результативності управлінської праці. Як єдиний синтетичний показник використовується індекс (коефіцієнт) ефективності управлінської праці, який обєднує значення індексів економічності та результативності управлінської праці. Найбільш прийнятними показниками економічності апарату управління виступають такі, як: - питома вага працівників апарату управління в загальній чисельності працюючих на підприємстві (Уро); - питома вага оплати управлінської праці в загальному фонді оплати по підприємству (Узу); - питома вага управлінських витрат (Уур) і оплати праці управлінських працівників (Узв) у вартості валової продукції (у постійних цінах 2010 р.), виражених у відсотках.
Результативність управлінської праці найбільш обєктивно відображають виробництво валової продукції (у постійних цінах 2010 р.) на одного працівника управління та рентабельність підприємства коефіцієнт окупності виробничих витрат ( К ).
У цілому для розрахунку сумарного індексу результативності управлінської праці, як показала практика, доцільним виявилися такі показники:
Для розрахунку кінцевого показника індексу ефективності управлінської праці (Уеф) необхідно попередньо визначити індекс економічності апарату управління (Уек), для чого складається табл. 19.
19. Розрахунок індексу економічності апарату управління
№ |
Складові економічності апарату управління |
Показники |
Індекс економічності (ряд. 5 = ряд.4:ряд.3) |
|
фактичні дані |
проектні дані |
|||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
Питома вага, % |
||||
1 |
Працівників апарату управління в загальній чисельності працівників |
Уро = |
||
2 |
Оплати праці управлінського персоналу в загальному фонді по підприємству |
Узу = |
||
3 |
Управлінських витрат у вартості валової продукції |
Уур = |
||
4 |
Оплати праці управлінського персоналу у вартості валової продукції |
Узв = |
Індекс економічності апарату управління (Уек) визначається за формулою: .
Наступною складовою частиною формули ефективності управлінської праці виступає індекс результативності апарату управління (Ур), розрахунок якого проводиться згідно з табл. 20.
20. Розрахунок індексу результативності управлінського персоналу
№ |
Складові результативності |
Показники |
Індекс результативності (ряд. 5 = ряд.4:ряд.3) |
|
фактичні дані |
проектні дані |
|||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
Виробництво валової продукції на: |
||||
1 |
- працівника апарату управ- ління, тис. грн |
Уву= |
||
2 |
- 1 грн оплати праці управ- лінського персоналу, грн |
Увз= |
||
3 |
- 1 грн витрат на утриман- ня апарату управління, грн |
Увр= |
||
4 |
Коефіцієнт окупності |
К(б) |
К(а) |
х |
Індекси Уву; Увз; Увр виступають розрахунковими величинами, які характеризують продуктивність управлінської праці, співвідношення управлінських витрат, оплати праці та валової продукції. Незалежно від того, що ця продукція не виробляється безпосередньо працівниками управління, однак вона відображує кінцевий результат діяльності колективу підприємства, яким керує даний апарат управління.
У звязку з однорідністю цих показників, вони розраховуються спільно. Різниця між коефіцієнтами окупності аналізованого та базового періоду віднімається (коли Ка > Кб) або додається (коли Ка < Кб) до результатів розрахунків залежності від її значення за формулою:
Таким чином, маючи два сумарних індекси у досліджуваному підприємстві економічності та результативності апарату управління, можна розрахувати індекс загальної ефективності управлінської праці. Особливість цих індексів полягає у зворотній пропорційності їх значень, тобто чим менше значення індексу (Уек) і чим більше другого (Ур), тим вищий загальний результат оцінки (Уеф). У звязку з цим індекс загальної ефективності управлінської праці (Уеф) розраховується за формулою:
Уеф = Ур + (1-Уек).
Усі розрахунки з індексної оцінки управлінської праці виконуються за даними річних звітів підприємств.
Використання даної методики оцінки діяльності апаратів управління в підприємствах створює дійові механізми матеріального стимулювання, спонукаючи керівників, спеціалістів постійно удосконалювати систему та структуру управління на всіх ланках виробництва, раціоналізувати управлінську працю, установлювати оптимальні розміри підрозділів на виробництві, досягати підвищення керованості ними, конкретизувати функції управління кожного керівника, спеціаліста, досягати скорочення апарату та інших витрат управління, впроваджувати сумісництво обовязків, стимулювати управлінський персонал, збільшувати обсяги та скорочувати витрати виробництва сільськогосподарської продукції.
10. Допоміжний матеріал для проведення досліджень
Додаток А
Схема аналізу й удосконалення організаційної
структури підприємства
c7 ff
cf
c0 ,
cf- ,
c2 f5
d0
c2