У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тема 7- ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ОПЕРАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ВИРОБНИЧОЮ ПОТУЖНІСТЮ 1

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 28.12.2024

Тема 7: ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ОПЕРАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ВИРОБНИЧОЮ ПОТУЖНІСТЮ

1. Сутність виробничої потужності підприємства та порядок її планування.

2. Розрахунок виробничої потужності підприємства.

3. Стратегічне планування виробничої потужності.

1. Сутність виробничої потужності підприємства та порядок її планування.

Виробнича потужність і пропозиція характеризують технологію та організацію виробництва, які діють на підприємстві, склад і кваліфікацію персоналу, а також динаміку їхнього зростання й перспективи розвитку.

Виробнича потужність підприємства – це максимально можливий випуск продукції необхідної якості в передбаченій номенклатурі за певний час при повному завантаженні обладнання та виробничих площ у прийнятому режимі роботи з урахуванням застосування передової технології, організації виробництва і праці.

Обґрунтування виробничої програми виробничою потужністю здійснюють у кілька етапів:

1. Визначення максимального обсягу випуску виробів, що може бути забезпечений наявною виробничою потужністю підприємства.

2. Обчислення необхідного введення в дію нових (додаткових) потужностей завдяки технічному переозброєнню або розширенню підприємства.

Виробничу потужність визначають різними вимірниками — найчастіше натуральними, умовно-натуральними, у багатономенклатурних виробництвах — вартісним показником.

Вирізняють три види потужності підприємства: проектна — визначається у процесі проектування; поточна — фактично досягнута потужність; резервна — для покриття «пікових» навантажень у деяких галузях (наприклад, електроенергетика, газова, харчова промисловість).

Виробничу потужність визначають так: на початок планового періоду — вхідна потужність; на кінець цього періоду — вихідна потужність; а також середньорічна потужність.

У планових обчисленнях для обґрунтування виробничої програми використовують середньорічну потужність.

 

де Пср — потужність середньорічна;

Пвх — потужність вхідна;

Пвв — потужність, яку буде введено в плановому році;

Тв — період використання введеної потужності (від початку експлуатації до кінця року, міс.);

Пвиб — потужність, яка вибуває протягом року; Тн — період, упродовж якого потужність не буде використовуватися (від початку виведення потужності до кінця року, міс.)

Відповідно до викладеного вихідна потужність дорівнює:

.

Вихідні дані й послідовність розрахунків, за якими визначають виробничу потужність кожного наступного підрозділу, наведено на рис. 7.1.

Рис. 7.1. Вихідні дані й послідовність розрахунків виробничої потужності підприємства

2. Розрахунок виробничої потужності підприємства.

Для розрахунку необхідні такі дані:

1. плановий фонд робочого часу одиниці обладнання

Розрізняють календарний, режимний (номінальний) і ефективний (корисний) фонди часу.

Календарний фонд (Фкал) часу застосовують під час розрахунків виробничої потужності підприємств з безперервним процесом виробництва (наприклад, у хімічних і металургійних виробництвах).

 

де р — % часу на ремонт і технологічні зупинки устаткування.

Фонд режимний використовують, обчислюючи виробничу потужність складальних цехів і дільниць. Його визначають за формулою

 

де Фреж — фонд режимний (год);

Кзм — кількість змін;

Тзм — тривалість робочої зміни, год;

Др — кількість робочих днів у плановому періоді;

Гн — кількість неробочих годин у передсвяткові дні;

Дп — кількість передсвяткових днів у плановому періоді.

Ефективний фонд часу розраховують так:

 

де Феф — ефективний, корисний фонд часу роботи устаткування (год).

2. Кількість одиниць обладнання. Визначається за наявною кількістю обладнання.

3. Продуктивність обладнання. Визначається як кількість продукції, що виробляється на даному виді обладнання за одиницю часу. Кількість одиниць продукції, що виробляється за годину дорівнює:

,

де Т – трудомісткість виготовлення одиниці продукції.

4. Трудоміскість виробничої програми. Визначається множенням трудомісткості одиниці продукції на виробничу програму. Трудомісткість виготовлення одиниці продукції визначається за формулою:

,

де tшт – норма часу на виготовлення одиниці продукції;

Квн – коефіцієнт виконання норм виробітку.

5. Досягнутий коефіцієнт виконання норм виробітку. Визначається ефективністю праці працівників.

Виробничу потужність можна визнаити за формулою:

 

 

де Феф – ефективний річний фонд часу рообти одиниці устаткування, год.

3. Стратегічне планування виробничої потужності.

Існує кілька концепцій планування виробничої потужності:

  1.  концепція ефекту масштабу виробництва. Мається на увазі, що при збільшенні обсягів виробництва скорочуються витрати на одиницю продукції (зростає завантаженість ресурсів, а постійні витрати не змінюються). Однак на певному етапі росту підприємство стає занадто великим і спостерігається негативний ефект, пов'язаний з масштабами виробництва. Наприклад, для підтримки попиту, який би забезпечував повне завантаження потужностей, може знадобитися ввести значні знижки на продукцію або ж будуть необхідні значні грошові вкладення в рекламу.
  2.  концепція використання властивостей кривої зростання продуктивності. Протягом того як підприємство випускає все більший обсяг продукції, воно накопичує досвід найбільш ефективних методів виробництва, завдяки чому в змозі скорочувати витрати виробництва на цілком передбачуваній основі.
  3.  концепція ефекту економії, обумовленого зростанням продуктивності й масштабу виробництва. Часто компанії використають обидві попередні концепції як власну стратегію в конкурентній боротьбі. При цьому вони будують великий завод зі значним ефектом економії, обумовленим зростанням масштабу виробництва, і як наслідок використовують порівняно низькі витрати для агресивної стратегії в ціноутворенні й підвищенні обсягів продажів. У результаті збільшення обсягу продажів вони швидше, ніж їхні конкуренти, нарощують обсяги продажів і продовжують знижувати ціни. Однак для того, щоб така стратегія принесла успіх, вона повинна задовольняти двом критеріям: (1) її продукція повинна відповідати запитам споживачів; (2) попит на продукцію повинен бути значним, щоб підтримувати більші обсяги її виробництва. Наприклад, компанія Крайслер, до початку 70-х років завдяки ефекту економії, обумовленому масштабом виробництва, і накопиченому досвіду, мала найнижчі витрати виробництва серед всіх автомобілебудівних компаній США. Однак її автомобілі до цього часу перестали задовольняти запитам споживачів, і компанія вже не могла продавати свою продукцію в кількостях, достатніх для експлуатації величезних заводів відповідно до планових технічних вимог, що призвело до того, що витрати Крайслер поступово стали самими більшими серед американських виробників автомобілів на той період.
  4.  концепція фокусування потужностей. Суть концепції фокусування виробництва полягає в тому, що підприємства працюють із найбільшою ефективністю в тому випадку, якщо вони націлені на виконання обмеженої кількості конкретних виробничих завдань (низька собівартість або висока якість). Концепція фокусування потужностей часто реалізується через механізм «завод у заводі». Підприємство може містити в собі декілька «заводів», кожний з яких має свою організаційну структуру, устаткування й політику використання технологічного процесу й управління робочою силою й т.д., навіть якщо ця продукція виробляється під одним дахом. Такий підхід дозволяє знаходити оптимальний рівень функціонування кожного підрозділу (цеху).
  5.  концепція гнучкості виробничих потужностей. Означає здатність підприємства швидко збільшувати або зменшувати обсяг виробництва або переводити потужності з випуску однієї продукції на випуск інших товарів. Така гнучкість досягається завдяки гнучкості самих підприємств (устаткування легко встановити й демонтувати - цирк шапіто), технологічних процесів (швидкий перехід з випуску одного асортименту продукції на іншій або зміна їхніх пропорцій) і робочої сили (робітники мають різноманітні навички й здатність легко й швидко перемикатися з виконання однієї операції на іншу, високий ступінь навчання).




1. Контрольная работа 3 2012г.
2. Тюмень
3. і Фізичним особам суб~єктам підприємницької діяльності резидентам які здійснюють свою діяльність без
4. Тема Дата 1 Мованайважливіший засіб пізнання спілкування і вплив
5. 10223 1 XS2 PM10223 1 XS1 PM10222 1 XP2 PM10223 1.html
6. Типы мировоззрения
7. сыроедения Dirk Riske Германия
8. Лекция 5 Умань 07
9. Возникновение и развитие городов Англии и Франции.html
10. Язычество и христианство.html
11. Мара и г.Воркуты для открытия нефтяных и газовых месторождений.html
12. и микроуровневых общественных процессов и важнейшая составляющая их влияния на состояние психики различны
13. Добролюбов НА
14. Е~бек ж~не тіршілік ~ауіпсіздігі кафедрасы Зертханалы~ ж~мыс 10 Та~ырыбы ~ндіріс ~имарата
15. Ионные каналы цитоплаз
16. Глобальные направления маркетинговой стратегии-Стратегия географического освоения рынкаинтернационализ
17. Асеев Николай Николаевич.html
18. Гироскопы Гироскопические явления
19. формує і розвиває в людини уміння всебічно аналізувати предмет дослідження і вибудовувати систему знань пр
20. Тема 1 Философия ее смысл функции и роль в обществе 1