Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тема- Фітомеліоративна діяльність рослинного покриву

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 9.11.2024

Практична робота № 2

Тема: Фітомеліоративна діяльність рослинного покриву.

Мета: Розглянути основні напрямки фітомеліоративної діяльності фітоценотичного покриву.

План

  1.  Природна перетворювальна функція фітоценотичного покриву
  2.  Радіальні і латеральні геофізичні потоки
  3.  Особливості конструкції санувального фітомеліоранту
  4.  Статистична ідентифікація фітоценозів ландшафтів

Питання та завдання для обговорення:

  1.  Поясніть  особливості перетворювальної функції рослинності.
  2.  Охарактеризуйте продукційну природну функцію фітоценотичного покриву?
  3.  Охарактеризуйте біологічну (автотрофну) функцію фітоценотичного покриву?

Виділяють три категорії фітомеліорантів (Бяллович, 1970):

  1.  Які категорії фітомеліорантів виділяють за Бялловичем (Бяллович, 1970)?
  2.  Охарактеризуйте радіальні і латеральні геофізичні потоки.
  3.  Поясніть важливість сонячних радіаційних радіалів для біосфери.
  4.  Охарактеризуйте роль лісового намету і стовбурів дерев у затримуванні водних радіалей.
  5.  Охарактеризуйте полютанто-забруднювальні радіалі.
  6.  Поясніть залежність конструкції та структури фітоценозів від їх санувальної (санітарно-гігієнічної) функції, наведіть приклади.
  7.  Охарактеризуйте вплив морфологічних властивостей листової пластинки на процеси фільтрації забрудненого повітря, наведіть приклади.
  8.  Поясніть роль кореневих систем у санувальних властивостях ценозу-фітомеліоранту.

Теоретичні відомості

В основу загальної теорії фітомеліорації, покладене біоекологічне поняття натуральної перетворювальної функції рослинності, суть якої полягає в закономірних змінах нею геофізичного і геохімічного режимів біогеоценозів і біосфери в цілому, а також перебудові усіх інших компонентів біогеоценозу, зумовлених цими змінами.

У ролі діяльного фітомеліоративного осередку виступає конкретний фітоценоз або ж група фітоценозів.

Перетворювальна функція рослинності тісно пов'язана з продукційною природною функцією фітоценотичного покриву, зокрема, господарською (вирощування деревини, харчовою, технічною, рекреаційною) і суто біологічною — автотрофною. Перетворювальна функція є наслідком продукційної, оскільки в процесі асиміляції виникають кількісні і якісні перетворення: поглинання і виділення рослинами різних речовин.

Цей нестримний потік біогенної міграції, що проявляється у "поглинанні" і "виділенні", дуже образно описує В.І.Вернадський (1969): "... біогенна міграція найтісніше генетично безпосередньо пов'язана з речовиною живого організму, з його існуванням". Точно і вірно визначив живий організм Ж. Кюв'є як "безперервний упродовж усього життя потік — вихор атомів, що йде зі зовнішнього середовища і у зовнішнє середовище. Організм живе, доки потік атомів продовжується. Він охоплює всю речовину організму. Диханням, живленням, внутрішнім метаболізмом, розмноженням створюється безперервно кожним організмом окремо або всіма ними разом біогенний потік атомів, який будує та підтримує живу речовину...".

Рослина, беручи хімічні елементи з ґрунту і листя та пропускаючи їх через кореневі системи і фотосинтетичний апарат, перетворює їх в органічні сполуки, які знову повернуться в ґрунт, щоб розпочати нове рухоме коло атомів. Акумульована рослинами сонячна енергія працює на накопичення все більшої і більшої біомаси, яка видозмінюється морфологічно.

У процесі зміни морфологічної структури рослин відбувається перетворення геофізичної конструкції фітоценозів, що призводить до збудження змін у ланцюгу перетворень.

Важливість поняття природної перетворювальної функції фітоценотичного покриву для теорії фітомеліорації полягає в тому, що вона як в цілому, так і у всіх часткових проявах сформована в тривалому геологічному ході розвитку біосфери і еволюції рослин. Ці перетворення стають основою внутрішніх зв'язків біогеосфери як динамічно зрівноваженої системи. Порушення перетворювальної функції фітоценозу призводить до неузгодженості і дезорганізації екосистем. Тому, включаючи в фітомеліоративну систему природні фітоценози або створюючи їх штучним шляхом, слід добре знати закономірності біогеоценотичного розвитку і сприяти прогресу біосфери, не допускаючи її регресу. Прогресивна перетворювальна функція фітоценозу є об'єктивним процесом його розвитку, корисним з позиції людини.

Виділяють три категорії фітомеліорантів (Бяллович, 1970):

  1.  Спеціальні. Продукційне використання їх або підпорядковується певному режиму, або повністю виключається: парки, сади, сквери, захисні смуги, лісопарки, заповідники, заказники тощо.
  2.  Продукційні. Фітомеліоративні функції виконуються без шкоди для головного — продукційного використання або ж на користь останнього (агроценози, помологоценози (сади), вітоценози (виноградники), фрутоценози (ягідники), акваценози (декоративні водні об'єкти), пратоценози (луки, газони), стрипоценози (захисні смуги).
  3.  Рудеральні виконують фітомеліоративні функції спонтанно і мають охоронятись, як і інші фі-томеліоранти, або ж замінюватись більш ефективними спеціальними або продукційними фітоценозами.

Всі зазначені категорії фітомеліорантів відрізняються перетворювальними функціями, які можна об'єднати в шість основних напрямів: меліоративний; інженерно-захисний; санітарно-гігієнічний; рекреаційний; етико-естетичний; архітектурно-планувальний.

Середовище, в єдності з яким перебуває фітоценоз, різноманітне і може бути умовно поділене на такі групи факторів: а) ґрунтові (едафотоп); б) кліматичні (кліматоп); в) біотичні (вплив зооценозу і мікробоценозу). Немовби осторонь стоїтьлюдський (антропогенний) фактор. Проте коли ми розглядаємо фітомеліорацію якдію, спрямовану на оптимізацію ноосфери, він у вигляді біоти опиняється на центральному місці.

Ноосферне мислення, побудоване на науковому розумінні природних явищ, об'єктивних процесів розвитку живої природи, дає змогу побачити все розмаїття екологічних факторів та їх взаємодію. Однак фітоценоз не лише зазнає певного впливу з боку зовнішнього середовища, але й сам безперервно змінює середовище, зокрема впливає на едафотоп (змінює хімічний склад ґрунту та його фізичну будову) і кліматоп (впливає на сонячну радіацію, опади, випаровування, температуру і вологість повітря).

Всередині рослинного угруповання відбуваються складні динамічні процеси, внаслідок чого фітоценоз, згідно з Ярошенком:

проходить одну з фаз свого сезонного розвитку;

відчуває на собі вплив умов даного року;

перебуває на шляху до зміни якимось іншим угрупованням;

зазнає впливу загальної зміни рослинного покриву всієї місцевості;

проходить одну із стадій своєї еволюції.

Динамічний розвиток фітоценозу визначає і динамічний розвиток інших компонентів біогеоценозу — зооценозу і мікробоценозу, з яким він постійно взаємодіє. Отже, фітомеліоративний процес стимулює діяльність зоомеліорантів і протомеліорантів, оптимізуючи життєдіяльність екосистем. Якщо ж брати до уваги той факт, що ці процеси охоплюють увесь планетарний простір, то це свідчить про оптимізацію усієї глобальної екосистеми — біосфери.

Земна поверхня зазнає впливу різноманітних потоків, які падають на неї зверху або ж рухаються над нею чи в її товщі. Потоки, які спускаються згори або ж рухаються в зворотному напрямі, називають вертикльними, або ж радіальними. Потоки, які рухаються горизонтально поверхні, називають горизонтальними, або ж латеральними. Розглянемо окремо походження і особливість руху цих потоків та їх взаємодію з фітоценотичним покривом (

Санувальна (санітарно-гігієнічна) функція фітоценозів полягає у формуванні конструкції та структури фітоценозів, спрямованому на покращення санітарно-гігієнічних умов життя і відпочинку людей. Нагромаджено певний матеріал, який стосується санітарно-гігієнічної ролі зелених насаджень. В основному це дослідження з фільтруючої, шумозахисної або кліматополіпшувальної ролі міських насаджень. Обмежена кількість робіт пояснюється недостатніми можливостями натурних досліджень, насамперед їх громіздкістю, відсутністю достатньої кількості порівняльних об'єктів і сучасних експедиційних приладів.

Знання особливостей руху біогеопотоків у біогеоценозі та біогеосистемі дає змогу сконструювати такі фітоценози, які б забезпечили необхідну фітомеліоративну ефективність. Ефективність дії фітомеліоранту прямо залежить від суми його конструктивних і структурних елементів. Цю залежність можна записати таким чином:

FМ = f (К, Str),

де FМ — фітомеліорант; К — конструкція фітоценозу; Str — структура фітоценозу.

Детальніше цю залежність можна записати, включаючи складові елементи конструкції (радіаль, латераль, стаціональ) і структури (видовий склад: густота насадження, особливості форми росту, текстура, парцелярність, ярусність):

FМ = f (R,L,S,A,N,W,T,P,H)

де R — радіаль, L — латераль, S — стаціональ, А — видовий склад, N — густота насадження, W — ростові особливості, Т — текстура, Р — парцелярність, Н — ярусність (горизонти).

Як бачимо, фітомеліорант — це складна статична і динамічна система, яка розвивається в часі та просторі. Ефективність санувального впливу ценозу-фітомеліоранту залежить насамперед від його структури, яка або сприяє, або обмежує рух радіальних і латеральних потоків.

Як свідчать дані дослідників санувальних функцій зелених насаджень (Висоцький, 1960; Бельгард, 1971), багато перетворень, що відбуваються у фітоценозі, в основному залежать від текстури. Тому виділяємо такі основні морфологічні групи біологічної інфраструктури фітоценозу: а) листя; б) гілки; в) кора; г) коріння.

Теми рефератів

  1.  Вплив загазованості міського повітря на життєздатність деревних рослин.
  2.  Урбогенні пошкоджуючі фактори і фітовітальність.
  3.  Антропогенізація і синантропізація фітоценотичного покриву.
  4.  Ценоіндикаційні комплекси рудеральної рослинності.

Рекомендована література

Основна

  1.  Атрохин З.П., Курамишин В.Я. Ландшафтное лесоводство. – М.: Экология, 1991. – 176 с.
  2.  Гостев В.Ф., Юскевич Н.Н. Проектирование садов и парков .-  М.: Стройиздат, 1991. – 340 с.
  3.  Кимишев Н.С. Введение в фитоценологию. – Воронеж: Изд. Воронеж. Ун-та, 1986. – 204 с.
  4.  Кучерявый В.А. Природная среда города. Львів: Вища школа, 1984. – 142 с.
  5.  Кучерявый В.А. Фитомелиорация. – М.: НТО «Информация», 1991. – 588 с.
  6.  Кучерявий В.П. Урбоекологія. – Львів: Світ, 2001. - 436 с.
  7.  Кучерявий В.П. Екологія. - Львів: Світ, 2001. - 500 с.

Додаткова

  1.  Калінін М.І. Лісові культури. – К.: НМК, 1991. – 149 с.
  2.  Комплексное озеленение мест. К.: Будівельник, 1964. – 48 с.
  3.  Марчак А.В. Ліс і довкілля. – Вінниця, ВДСТІ, 1998, - 199 с.
  4.  Машинский Л.О. Город и природа. – М.: Стройиздат, 1973. – 227 с.
  5.  Методические рекомендации по технологии создания лесных насаждений на эродированных орных склонах Крыма. – Харьков: НДИЛГи АМ, 1982. – 52 С.




1.  Влияние конкуренции на процесс обоснования цен 7
2.  М. 1997 104с. Предлагаемая работа представляет собой учебное пособие для организации работы классного р
3. Понятие ресурсных ограничений в экономике Материальное прво ~ основа жизни человеческого общества
4. на тему- Учет готовой продукции и ее реализация Выполнила- студентка заочного отдел
5.  Обратить внимание судов на то что в отличие от других форм хищения предусмотренных главой 21 Уголовного код
6. Осмысление интегративной сущности физической культуры - магистральный путь формирования ее теории
7.  Собираем нагрузку на низ стальной колоны сечением 100x100x5 мм в осях А3
8. Выбор иностранного партнера
9. Аналіз процесу займання 2
10. синего журнала за 1912 год была помещена фотография борца с необычной внешностью
11. Как я провел лето или Воспоминания об отпуске
12. ПРАКТИЧЕСКОЙ КОНФЕРЕНЦИИ МГИМО У МИД РОССИИ ~ ЯРГУ ИМ
13. Лабораторная работа 11 Маятник Максвелла Цель работы- Определение момента инерции маятника
14.  Общая характеристика направления подготовки дипломированного специалиста ~~Стандартизация сертифика
15. ТЕМА 4 СПРАВОЧНОПОИСКОВЫЕ СРЕДСТВА К АРХИВНЫМ ДОКУМЕНТАМ НАУЧНОСПРАВОЧНЫЙ АППАРАТ Практическая работа
16. тематическому анализу ФКН II семестр 2012-2013 уч.html
17. Реферат Студент гр
18. Безопасность и экологичность проекта
19. а Статус дисциплины в рабочем учебном плане А В С Количество зачетных единиц - к
20. Подготовка будущих педагогов к восприятию субъектности учащихся в обучении