У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

17 631145 УПРАВЛІННЯ ІННОВАЦІЙНИМИ ПРОЦЕСАМИ В АГРАРНІЙ СФЕРІ АПК Спеціальність 08

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 26.12.2024

2

Інститут аграрної економіки

Української академії аграрних наук

Садиков Мурат Абдикасович

УДК 631.17 631.145

УПРАВЛІННЯ  ІННОВАЦІЙНИМИ

ПРОЦЕСАМИ  В АГРАРНІЙ СФЕРІ АПК

Спеціальність 08.02.03  - Організація управління,

планування і регулювання економікою

А В Т О Р Е Ф Е  Р А Т

дисертації на здобуття наукового ступеня

доктора економічних наук

Київ –

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана в Харківському державному аграрному університеті

ім В.В. Докучаєв,  Міністерства аграрної політики України

Науковий консультант: доктор економічних наук, професор,

член-кореспондент УААН

Малік Микола Йосипович,

Інститут аграрної економіки УААН,

завідувач  відділу

Офіційні опоненти:     доктор економічних наук, професор,

академік УААН

Борщевський Петро Прокопович,

Рада по вивченню продуктивних сил України

НАН України, заступник голови Ради

доктор економічних наук, професор

Благодатний Володимир  Іванович,

Херсонський державний аграрний університет,

завідувач кафедри

доктор. економічних наук, професор

Кропивко Михайло Федорович,

Національний аграрний університет України,

завідувач кафедри

Провідна установа:      Уманська державна аграрна академія

Міністерство аграрної політики України, м. Умань

Захист дисертації відбудеться 26  березня 2002 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої  ради Д. 26.350.01 в Інституті аграрної економіки  Української академії аграрних наук (03680, м. Київ, МСП, вул. Героїв оборони, 10 конференц - зал, 3-й поверх).

З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту аграрної економіки  УААН (м. Київ, МСП, вул. Героїв оборони, 10, 2-й поверх, кім 211)

Автореферат  розісланий  25 березня.2002 р.

В.о. вченого секретаря спеціалізованої вченої ради,

доктор економічних наук, професор                                      Криворучко В.І.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. Історичний досвід розвинутих країн підтверджує важливість розвитку інноваційної сфери в економічному житті суспільства. У сучасних умовах роль і  місце окремих країн у світовій економіці визначається не лише розміром і кількістю матеріальних, людських і фінансових ресурсів. Головним чинником, що впливає на розвиток окремих галузей і економіки в цілому, є стан інноваційної сфери, розмір інвестицій та ступінь реалізації існуючого науково-технічного потенціалу.

Сучасні економічні процеси характеризуються розвитком як позитивних, так і негативних тенденцій, зумовлених рядом об’єктивних і суб’єктивних причин. Особливе місце при цьому займає аграрний сектор економіки. Наявні природні умови і трудові ресурси держави дозволяють створити ефективне, конкурентоспроможне на світовому рівні сільське господарство. Проте є нагальна потреба у розвитку інноваційної та інвестиційної діяльності, спрямованої на поповнення і використання виробничого потенціалу.

Становище, в якому знаходиться аграрний сектор економіки, є кризовим. Значний спад виробництва, проблеми з продовольчим забезпеченням внутрішнього ринку, де обсяги виробництва сільськогосподарської продукції складають більше 30% ВВП, є тому підтвердженням. При цьому, становлення аграрного сектору економіки, підвищення його конкурентоспроможності як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках, у значній мірі залежать від виваженої і обґрунтованої інноваційно-інвестиційної політики держави.

Разом з тим невиважена інноваційна діяльність щодо впровадження нових технологічних рішень породжує ряд нових проблем, що потребують нового теоретичного дослідження і практичної апробації.

Реформування аграрного сектору економіки, що відбувається не в повній мірі, стосується питань впровадження нових технологій, інноваційної діяльності та управління цими процесами. У регулюванні інноваційної діяльності недостатньо застосовуються економічні методи. Проблема інноваційної діяльності в аграрній сфері залишається, в основному, предметом теоретичних досліджень.

Стан вивчення проблеми. На сучасному етапі проблеми розвитку зернового господарства і зміцнення продовольчої безпеки за рахунок використання досягнень НТП та інноваційних рішень у сфері АПК вивчено недостатньо. Дослідженню теоретичних і методологічних аспектів розвитку інноваційного процесу у науково-технічній сфері і практичній діяльності найбільшу увагу приділили: О. Амоша, С. Ільєнкова, М. Долішний, В. Покропивний, Є. Уткін, Й. Шумпетер, Б.Твісс, Є. Роджерс, Б. Санто, В. Хартман., Е. Менсфілд, Н.Мончев, І. Перлаки і ін. Поряд з цим дослідженню найбільш актуальних проблем розвитку сільського господарства в сучасних умовах присвятили свої праці: В.Я. Амбросов,  О.Ю. Амосов, Л. М. Анічин, Л.  А. Антоненко, М. О.  Бесєдін,  П.І. Гайдуцький, М.В. Гладій, В.К. Горкавий, М. .Я.  Дем`яненко, Й.С, Завадський, М. Ф. Кропивко, М. Г. Лобас, І. І. Лукінов, А. В. Македонський, М.Й. Малік, В. П.. Мартьянов, В. Я. Месель-Веселяк, В. О. Муковоз, М. Ф. Огійчук, О. М. Онищенко, Г. М. Підлісецький, П. Т. Саблук, В. Д.   Савченко, М.  Ф. Соловйов, О.Л. Шепотько, В.Й. Шиян, О.В. Шкільов, О.М. Шпичак та ін.

У даній роботі основна увага приділяється управлінню  і регулюванню  інноваційних  процесів у  сфері АПК і впровадженню ресурсо-і енергозберігаючих технологій у зернове господарство України. У 2000 р. з  2.9 млн. т бензину і  4.9 млн. т дизельного палива, спожитих в Україні, на  долю сільського господарства приходилося відповідно 17.2 і 37.3%. АПК є однією із енергоємних сфер  народного господарства. Тому проведені державою організаційно-економічні перетворення на селі повинні бути орієнтовані на нову технологічну і технічну базу з урахуванням світових досягнень у цій життєво важливій сфері народного господарства.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Науковий напрямок обраної теми дослідження відповідає державній науково-технічній програмі: “Ринкова трансформація аграрної сфери економіки України” (ДНТП 03.13). Дисертація виконана в 1996-2001 рр. згідно з тематичним планом Харківського державного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва як складова частина теми: “Розробка організаційно-економічних важелів аграрної реформи, науково обґрунтованих практичних рекомендацій щодо стимулювання підприємницької діяльності, інтеграції та кооперації в агропромисловому виробництві” (номер державної реєстрації 0101U001122).

Мета і задачі дослідження. Метою дисертаційній роботи є вивчення теоретичних, методологічних і практичних питань управління інноваційними процесами в аграрній сфері АПК. Для досягнення визначеної мети поставлені такі завдання:

  1.  уточнити понятійний апарат інноваційної діяльності підприємства;
  2.  визначити суть, роль і значення інноваційного процесу в умовах структурної  перебудови аграрного виробництва;  
  3.  обґрунтувати пріоритетні напрями впровадження енергозберігаючих технологій;
  4.  провести комплексну оцінку нових організаційно-економічних форм матеріально-технічного забезпечення сільського господарства;
  5.  визначити ефективність лізингової форми постачання сільськогосподарської техніки сільським товаровиробникам;
  6.  провести вартісну (грошової) й енергетичну оцінку різних технологічних прийомів вирощування зернових культур;
  7.  визначити можливі шляхи і способи залучення  інвестицій у сільське господарство України.

. Предмет і об'єкт дослідження. Предметом дослідження  є сукупність організаційно-економічних, техніко-технологічних відносин у сільському господарстві, які виникають у процесі управління інноваційно-інвестиційною діяльністю та використання ресурсо- і енергозберігаючих технологій і техніки в умовах енергетичної кризи. Об`єктом дослідження є аграрні підприємства Лісостепової та Степової зони України, а також нові організаційно-правові форми господарювання у сфері матеріально-технічного постачання й обслуговування сільського господарства у Донецькій та Харківській областях.

Методологія і методика дослідження. Теоретичною та методологічною основою дослідження є концептуальні положення економічної теорії розвитку ринку, закони діалектичної логіки і матеріалістичного розуміння історії, системний підхід до вивчення економічних процесів із врахуванням різних аспектів їх виявлення в сучасних умовах, а також праці економістів-аграрників і зарубіжних вчених з інноваційного менеджменту. У роботі  використані нормативно-законодавчі акти і положення, постанови Кабінету Міністрів України з широкого кола питань, що відносяться до управління інноваційними процесами. У залежності  від мети і завдання у роботі були використані такі загальновідомі методи, як аналіз і синтез, системний  підхід, моделювання, порівняння  і зіставлення. Для обґрунтування окремих наукових положень і досягнення поставленої мети також використовувалися методи статистичних  угрупувань, балансовий, нормативний, розрахунково-конструктивний, економіко-математичний, оптимізації і варіантних  наближень, аналіз  чутливості проекту, графічний та інші прийоми аналізу масової статистичної інформації.

Наукова новизна дослідження полягає у подальшому розвитку теоретичних, методологічних і практичних положень проблеми управління інноваційними процесами в аграрній сфері економіки як системи, що, з одного боку характеризується системоутворюючими параметрами, а з іншого, є складовою управління інноваційними процесами в сільськогосподарському виробництві. Отримані такі нові наукові рішення:

  •  доповнено теоретико-економічну суть понять “інноваційний менеджмент”, “новація”, “інновація”, “інноваційне рішення”, “інноваційна діяльність” стосовно інноваційних процесів у аграрній сфері економіки;
  •  вперше обґрунтовано адаптовані до ринкових умов методологічні підходи до планування підприємницької діяльності аграрних підприємств і складання бізнес-проектів і  методика оцінки ризику при інвестиціях в інноваційну технологію та техніку;
  •  удосконалено методологічні основи комплексного аналізу інноваційних процесів  в аграрній сфері з застосуванням нормативного і позитивного підходів з розмежуванням загальних і регіональних закономірностей нарощування економічного потенціалу;
  •  розроблені пропозиції стосовно організації планування науково-технічних нововведень для впровадження у виробництво;
  •  обґрунтовано механізми та шляхи оновлення матеріально-технічної бази реформованих агроформувань через застосування ресурсозберігаючих технологій;
  •  доповнена методика визначення ефективності ресурсо-і енергозберігаючих технологій при використанні ґрунтообробної і збиральної техніки;
  •  знайшли подальший розвиток теоретичні положення щодо прийняття управлінських рішень при реалізації інноваційних проектів і   методики   оцінки   ефективності інноваційних технологій і техніки у вартісному та енергетичному виразі.

Практичне значення одержаних результатів. Основні положення роботи доведені до рівня методичних розробок і конкретних пропозицій щодо визначення суті "новації" і "інновації", "управління" та "інноваційний менеджмент", а також визначення критеріїв ефективності інноваційних ресурсо- і енергозберігаючих технологій і техніки. Методика оцінки ризику при інвестиції в інноваційне рішення використовується в АТЗТ "Екопрод" Волновахського району Донецької області (Акт впровадження, від 24 квітня 2000 р.)  і ТОВ "Балаклійське РТП" Балаклійського району Харківської області ( Довідка №114-с від 15 травня 2001р.). Впровадження пропонованих ресурсо-і енергозберігаючих технологічних прийомів вирощування зернових культур забезпечить виробництво конкурентоздатної продукції, зменшить витрати енергії на виробництво одиниці продукції на 15-20% у порівнянні з фактично сформованим рівнем витрат у даний час. Пропозиції щодо ресурсо- та енергозбереження впроваджуються в ТОВ "Нива" Волновахського району Донецької  області (Акт впровадження, від 17 квітня 2000 р.),  ДГ  "Пархомівське" Краснокутського  району Харківської області (Акт впровадження від 4 жовтня 2000 р.) , а також у навчальному процесі в Харківському державному аграрному університеті ім. В.В. Докучаєва  (Довідка. №349 від 8 червня 2001 р.)

Особистий внесок здобувача. У працях, опублікованих у співавторстві, автору належать питання теоретичного узагальнення щодо методів планування в умовах перехідного періоду до ринкової економіки, впливу податкової політики держави на соціально-економічний стан сільського господарства, а також обґрунтування комерційної діяльності сільських товаровиробників, ефективність ринкового механізму господарювання при впровадженні в практику виробництва інноваційних технологій.

Апробація результатів дослідження. Результати досліджень доповідалися: на науково-виробничій конференції "Інтенсифікація  сільськогосподарського виробництва і формування продовольчого ринку України в нових умовах господарювання", присвяченій 100-річчю з дня народження заслуженого діяча науки України, професора, доктора економічних наук К. Г. Телешека у Харківському державному аграрному університеті ім. В. В. Докучаєва в 1995 р.; на конференції професорсько-викладацького складу Харківського державного аграрного університету ім. В. В. Докучаєва в 1996-2001 рр.; на науково-практичній конференції “Стратегія управління соціально-економічним розвитком регіону на період до 2010  р. (м. Донецьк, 1999 р. 19-20 жовтня); на міжнародній науковій конференції “Проблеми теорії і практики становлення соціально-орієнтованої ринкової економіки”, присвяченій 70-річчю ХДАДТУ (ХАДІ) (м. Харків, 1999 р. 17-19 листопада); на міжнародній конференції “Проблеми економіки агропромислового комплексу і  формування його кадрового потенціалу” Інституту  аграрної економіки УААН і ХДТУСГ  (м. Харків, 2000, 20-25 травня); на міжнародній науково-практичній конференції “Дослідження й  оптимізація економічних  процесів” Міністерства освіти і  науки  України (Національний технічний університет ”ХПІ”, Московський державний технічний університет “Станкін”, Білоруська державна  політехнічна академія, Харківський інститут соціального  прогресу), (м. Харків, 2000,  13-15 грудня); на міжнародній науково-практичній конференції ”Університетська освіта України ХХІ століття: проблеми, перспективи, тенденції розвитку” Міністерства освіти і науки України, (Харківський національний університет ім. В. Н. Каразіна), (м. Харків, 2000, 15-16 грудня); на науково-практичній конференції професорсько-викладацького складу ХДАУ, присвяченій 185-й річниці заснування Харківського державного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва, (м. Харків, 2001, 18-19 квітня.)

Публікації результатів дослідження. На тему дослідження опубліковано: дві одноосібні монографії загальним обсягом 23 друк. арк.; два навчальні посібники (розділи і підрозділи); брошура й інформаційний листок; 24 статті в журналах і наукових збірниках фахових видань.

Структура та обсяг дисертаційної роботи. Дисертація складається із вступу, шести розділів, висновків, списку використаних джерел з 218 найменувань, у тому числі 14 іноземних джерел, викладена на 387 сторінках комп'ютерного тексту, містить 49 таблиць, 36 малюнків і 8 додатків.

ОСНОВНИЙ  ЗМІСТ  ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ

У першому розділі "Теоретичні і методологічні аспекти управління і регулювання інноваційними процесами в аграрній сфері АПК” розкриваються теоретичні передумови формування інноваційного процесу, суть і проблеми планування структурних змін їх влив на інноваційні процеси та методологію дослідження. Обґрунтовується і уточнюється  суть понять “управління інноваційними процесами“ і “інноваційний менеджмент”, а також кваліфікаційна ознака категорії “інноваційна діяльність”, “інноваційна політика”, “інноваційне рішення”. Суть “управління інноваціями” за своїм змістом  ширше поняття “інноваційний менеджмент”. Основним шляхом до здійснення інноваційних рішень є інвестиція, тому у роботі також наведена характеристика понять “капітальне вкладення” і “капітальна інвестиція” й інших категорій, що відносяться до інновації. У роботі також дається характеристика понять інноваційна діяльність, політика,  рішення та їх значення для сучасного етапу  розвитку аграрної  економіки.  Обґрунтовуються методологічні і методичні  підходи до визначення і виміру інноваційних рішень у зерновому господарстві України. Уточнюються положення понять інноваційної та ресурсо- і енергозберігаючої  технологій, а також методи їх виміру у вартісному і енергетичному виразі. Аналізуються і визначаються причинно-наслідкові зв'язки, що сприяли зниженню обсягів виробництва промислової та сільськогосподарської продукції і погіршенню умов життя населення та соціального напруження в суспільстві.

Узагальнюється світовий досвід розвитку інноваційного менеджменту в сільському господарстві і можливості його використання у вітчизняній практиці. Організаційні форми господарювання, що зароджуються у сфері обслуговування і матеріально-технічного забезпечення сільського господарства діють на основі об’єктивних економічних законів. Автором обґрунтовано робиться висновок про те, що вищезгадані фактори менше вплинули б на економічну і суспільно-політичну  ситуацію,  якби  рівень технологічних засобів виробництва і техніка відповідали  світовим досягненням.

На  початку 90-х р. Україна мала більш вигідне положення і показники в економіці, ніж інші республіки колишнього Союзу. На жаль, за допущені прорахунки багато позицій було втрачено і ринкова реформа невиправдано затягується, особливо в сфері АПК.

У зв'язку з цим поряд з реструктуризацією сільського господарства і формуванням нових  організаційно-правових форм господарювання на селі, важливим завданням сучасної аграрної політики України є зміцнення їхньої матеріально-технічної бази. При цьому звертається увага на необхідність комплексного підходу до реформування виробничих відносин на селі і оновлення технічної бази для створення конкурентноспроможного сегмента національної економіки.

Реструктуризація сільськогосподарських підприємств спрямована на формування багатоукладної економіки, тому нові організаційні форми господарювання на селі вимагають нових  шляхів наукового обґрунтування їхнього розвитку і переорієнтації на ресурсо- і енергозберігаючу технологію і техніку. На основі аналізу стану інноваційної діяльності пропонуються основні шляхи формування інноваційної політики і поліпшення інвестиційного клімату у сфері АПК України на макроекономічному рівні (рис.1)

c2

e2  

d3

b3

cf

cf

d0




1. Магнитное поле может создаваться током заряженных частиц и-или магнитными моментами электронов в атом
2. органов Продемонстрируйте методику проведения пальценосовой пробы
3. Реферат- Пенсии по случаю потери кормильца
4. НИБУДЬ КОНЧИТСЯ [4.html
5. Биография Людвиг Витгенштей
6. Финансовая основа местного самоуправления
7. Формы и методы работы учителя с родителями
8. тема Тести- 1
9. Технология производства и переработки экспортной продукции в ЦМП предприятия или морском порту
10. темат 2
11. тема хозяйство Это и научная учебная дисциплина которая изучает хозяйственную жизнь человека предприят
12. ldquo;Телефоны Доверияrdquo; стали неотъемлемой частью активно развивающейся системы социальнопсихологическ
13. от простого к сложному следуя разработанной методике
14. Тема сюжет композиция поэмы
15. сайта текста графики и других мультимедийных файлов по сети Интернет
16. Финансовые ресурсы организации, источники их формирования и направления использования на примере ООО
17. На тему- Сущность цели и задачи финансового менеджмента Выполнила- студент гр
18. Семейное воспитание- формирование стереотипа поведения подростка
19. Панкратион Евсеев О
20. РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук1