Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
ЗМІСТ
Вступ………………………………………………………………………........ |
4 |
І. Загальні положення………………………………………………………… |
5 |
ІІ. Структура курсової роботи………………………………………….......... |
8 |
ІІІ. Вимоги до змісту курсової роботи………………………………………. |
9 |
IV. Правила оформлення курсової роботи………………………………….. |
10 |
V. Підготовка та захист курсової роботи…………………………………… |
11 |
Тематика курсових робіт…………………………………………………....... |
14 |
Список літератури……………………………………………………….......... |
15 |
Додатки……………………………………………………………………....... |
22 |
Немає нічого в світі сильніше вільної наукової думки.
В. І. Вернадський
ВСТУП
В умовах інтеграції вищої освіти України в Болонський процес все більша увага приділяється підвищенню ролі самостійної роботи студентів. Однією з таких форм є написання курсової роботи, яка виконується студентами спеціальності «Економічна теорія» з історії економічних вчень на IV курсі (VII семестрі). Мета роботи полягає в закріпленні, поглибленні та узагальненні знань студентів з історії економічних вчень, отриманих при попередньому вивчені політекономії, мікро- та макроекономіки, економічної історії та інших дисциплін і яка є однією з базових дисциплін для спеціальності «Економічна теорія».
При підготовці курсової роботи студенти здобувають навички щодо:
збору, систематизації і обробки фактичних та ілюстрованих матеріалів, аналізу статистичних даних і їх узагальнення;
логічного викладу основних питань теми;
зв'язку теорії з практикою;
трактування дискусійних проблем теми та свого відношення до них;
визначення місця проблеми у світовій історії економічної думки, її значення в Україні, як в теоретичному так і практичному аспектах.
Один з найвидатніших учених ХХ століття Дж. М. Кейнс у своєму вступному слові до роботи А. Маршалла «Принципи економічної науки» так охарактеризував якості, якими має володіти економіст і які варто враховувати при його підготовці: «…економіст вищої проби повинен володіти рідким сполученням багатьох здібностей. Він повинен володіти великим обсягом знань в самих різних царинах і сполучати в собі таланти, які рідко поєднуються в одній особі. Він повинен в відомій мірі одночасно бути математиком, істориком, державним діячем, філософом…Він повинен вміти побачити в частковому загальне, одночасно тримати в голові і абстрактне, і конкретне. Він повинен вивчати сучасне у світлі минулого заради передбачення майбутнього. Ні одна сторона природи людини і її інститутів економіст не повинен повністю залишати без своєї уваги» [62, т. 1, с. 11 12].
Тому підготовка до написання курсової роботи з історії економічних вчень, у кінцевому підсумку, повинна сприяти більш глибокому оволодінню студентами економічними знаннями, виробленню навичок самостійної роботи, розвитку економічного мислення, що необхідно молодому економісту для ефективної практичної діяльності в умовах сучасної економіки (ринку).
При підготовці методичних вказівок з історії економічних вчень були взяті за основу напрацювання методичних вказівок до виконання курсових робіт з курсу «Загальна економічна теорія» для студентів II III курсів всіх форм навчання всіх спеціальностей [64], за що висловлюємо її укладачам велику подяку.
І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Курсова робота виконується в такій послідовності:
вибір теми;
підбір і вивчення літератури;
розробка плану;
збір та обробка фактичного матеріалу та ілюстрацій до них, таблиць, графіків;
написання тексту та оформлення роботи;
підготовка до захисту згідно з рецензією наукового керівника;
захист роботи.
Вибір теми
Тематика курсових робіт формується кафедрою на основі навчальної програми. Вона відбиває актуальні проблеми науки та господарської практики і щорічно оновлюється. В неї уводяться теми, що віддзеркалюють теоретичні проблеми курсу, і ті, які виникли в зв'язку із сучасним розвитком світового господарства та його новими явищами і процесами, що відбуваються в Україні через здійснення радикальних економічних реформ.
Студент має право вибору теми відповідно з науковими інтересами. Він може запропонувати поза наданим списком рекомендованих тем, власну з урахуванням особистих уподобань та наявної літератури. При виборі теми і напрямку дослідження бажано отримати консультацію наукового керівника.
В умовах реформування економіки і демократизації суспільства, при написанні роботи, студент має можливість продемонструвати власне розуміння проблеми, свій підхід в оцінці економічних явищ при вивченні праць представників різних шкіл і напрямків сучасної економічної думки, що має сприяти творчому характеру даного наукового дослідження.
Підбір та вивчення літератури
Ознайомлення з науковими джерелами доцільно починати з алфавітних, систематичних і тематичних бібліотечних каталогів. При ознайомленні з монографіями, статтями та іншою науковою та публіцистичною літературою, необхідно робити виписки з посиланням на автора, вказуючи його прізвище, ініціали, точну назву роботи, місце видання, назву видавництва, рік видання та кількість сторінок ( наприклад: Веблен Т. Теория праздного класса. М.: Прогресс, 1984. 368 с.).
Журнальні статті варто підбирати не тільки за каталогами, але і за переліком публікацій, розміщених в останньому номері даного журналу за кожний рік. Із економічної тематики, можна порекомендувати, журнали «Актуальні проблеми економіки», «Вопросы экономики», «Вопросы экономики переходного периода», «Економіка і держава», «Економіка та прогнозування», «Економіка України», «Мировая экономика и международные отношения», «Экономист», «Економіст», «Российский экономический журнал», «Вестник Московского университета», «Деньги и кредит», «Экономика и математические методы», «Экономические науки», «Проблемы прогнозирования», «Фінанси України», «Конкуренція», «Економічна теорія», «Економіка. Фінанси. Право», «Економіка АПК», «Вісник соціально-економічних досліджень» (ОДЕУ), «Науковий вісник» (ОДЕУ; Всеукраїнська асоціація молодих науковців) та ін.
Журнальні статті слід записувати наступним чином: прізвище та ініціали автора, назва статті, найменування журналу, рік видання, номер журналу та сторінки, на яких надрукована стаття ( наприклад: Покритан А. К., Звєряков М. І. Сучасна криза і практика реформ // Економіка України. 1994. № 7. С. 14 25). Крім того, корисно ознайомитись з деякими науково - аналітичними газетами, а також з іншою періодичною пресою. Наприклад, «Голос України», «Урядовий курєр», «Зеркало недели» та інші.
Всі складові використовуємого джерела слід записувати в список літератури, який наводиться в роботі, мовою оригіналу.
Ознайомлення з літературою, що розкриває загальнотеоретичну сутність питання треба почати з енциклопедій, підручників, навчальних посібників та інше, що дозволяє одержати перше уявлення про основні теоретичні проблеми теми курсової роботи в стислому викладі. Після цього можна скласти попередній план роботи, виділивши в ньому основні питання дослідження. Після цього, можна опрацьовувати матеріал в журналах та монографіях, де він буде деталізуватися. Потім можна перейти до відповідних монографій та журнальних статей. Така послідовність у вивченні літератури дозволяє поступово розширювати та поглиблювати набуті знання, що дає можливість рухатися від простого до більш складного. Одночасно з цим, буде уточнюватися попередньо складений план, а з ним виділятися підпункти до основних питань роботи, тобто складатися розширений план.
Для конспектування матеріалу теми лист форматом А 4 рекомендується розрізати на чотири частини і на окремому листку записати не більше абзацу до завчасно складеного розширеного плану роботи. При чому, виписки треба робити виключно на одній стороні паперу і після цього покласти у відповідну папку з назвами головних питань теми. У випадку, коли зявляється більш чітка інформація з інших джерел, попередня виписка може бути ліквідована. Якщо появиться інформація, зміст якої по даній темі викликає сумнів, то такі виписки треба сортувати в окрему папку.
Після ознайомлення та конспектування того чи іншого джерела, покладеного у відповідну папку, необхідно розсортувати матеріал по параграфам головних питань.
Необхідно чітко розподілити зроблені з літературних джерел виписки на дослівні та конспективні, що дозволить уникнути включення в роботу чужого тексту без посилання на його автора, тобто плагіату.
Вивчення основної літератури бажано завершити до початку застосування фактичного матеріалу. Коли папки з по основним питанням заповнені необхідно приступити до їх сортуванням відповідно до логіки викладення матеріалу. Його зміст може вступити в супереч з логікою теми для цього треба підкоректувати план. Таким чином робота по написанню дослідження буде полягати у постійній праці по сортуванню матеріалу і зміни у разі необхідності самого плану.
При написанні роботи, крім користування науковими фондами бібліотеки ОДЕУ, було б бажаним, також, активне використання фондів Одеської національної наукової бібліотеки ім. М. Горького, Одеської обласної наукової бібліотеки ім. М. С. Грушевського, наукової бібліотеки ОНУ ім. І. І. Мечникова та інших.
Для допомоги студентам в організації написання праці, автори даного видання уклали розгорнутий список літературних джерел, для ознайомлення з яким слід звертатися на кафедру загальної економічної теорії ОДЕУ (ауд. 214 в І корпусі) або, безпосередньо, до наукового керівника курсових робіт.
Вимоги до плану роботи
Складанню плану передує попереднє глибоке вивчення літератури. Зміст і структура роботи повинна відповідати плану. Від того, як продумано і складено план, залежить послідовність, логічність викладу, структура і зміст курсової роботи. План повинен відбивати вузлові питання теми, бути чітким, логічним і послідовним. Особливу увагу необхідно приділити формулюванню основних питань роботи, які визначать найменування кожного розділу і параграфу. Не слід перевантажувати план другорядними питаннями, робити його громіздким, бо це призводить до поверхневого висвітлення матеріалу. План повинен мати вступ, 3 4 основних питання теми, висновки, список літератури та, можливо, додатки. Перший варіант плану узгоджується з керівником на консультації.
Збір та обробка фактичного матеріалу
Збір матеріалу здійснюється студентами самостійно. Спочатку за даними економічних енциклопедій, підручників та навчальних посібників з «Історії економічних вчень». Потім журнальних та газетних статей. При цьому, бажано залучати праці самих економістів. У разі необхідності можна використовувати дані статистичних збірників та матеріали місцевої преси.
При підборі матеріалу з різних джерел, необхідно звертати увагу на їх узгодженість. При систематизації матеріалу бажано давати таблиці, графіки, діаграми. Зібрані табличні дані, а також малюнки, графіки, математичні формули необхідно пояснювати. Весь матеріал тексту мусить мати посилання на його джерело.
Фактичні дані та статистичний матеріал повинні не тільки ілюструвати теорію того чи іншого автора, але і дати можливість аналізу стану та динаміки досліджуваних ним процесів. Тим самим робота студента набуває дослідницького характеру, що дозволяє робити самостійні висновки, висловлювати своє відношення до тих чи інших питань даного автора.
ІІ. СТРУКТУРА КУРСОВОЇ РОБОТИ
Курсова робота студента повинна мати наступну структуру :
Титульний аркуш.
План.
При необхідності перелік умовних позначень.
Вступ.
Основну частину.
Висновки.
Список використаних джерел.
У разі використання додатки.
Титульний аркуш курсової роботи повинен містити назву міністерства, до якого належить університет, найменування університету, де навчається студент, назву кафедри, на якій виконується робота, найменування дисципліни, по якій вона виконується та тема роботи. Нижче, справа, подається прізвище, ім'я, по-батькові автора роботи. Під ним науковий ступінь, вчене звання, прізвище, ім'я та по-батькові наукового керівника. В самому низу, по центру, вказується місто та рік написання роботи (див. додаток 1).
План подається на початку роботи. Він повинен мати вступ, найменування та нумерацію початкових сторінок усіх розділів, підрозділів та пунктів, висновки, список використаної літератури та додатки, якщо вони є (див. додаток 2).
Перелік умовних позначень, символів, одиниць, скорочень термінів, якщо вони мають місце, розміщується перед вступом.
У «Вступі» необхідно:
обґрунтувати актуальність та доцільність теми курсової роботи, показати основні напрямки, школи, які досліджують дану проблему, її місце та значення на даному етапі розвитку а, також, в історії світової економічної думки;
показати зв'язок теми роботи з планами наукового дослідження кафедри загальної економічної теорії та університету, НДРС;
визначити мету і завдання дослідження курсової роботи, які необхідно вирішити при її написанні;
виділити об'єкт і предмет дослідження, їх співвідношення між собою, загальне і часткове. Предмет дослідження повинен визначати тему курсової роботи і знаходитись в межах об'єкта дослідження;
визначити метод дослідження автора даної роботи. Після чого, визначається метод школи або автора теорії, яка є обєктом дослідження;
студент повинен дати коротку анотацію напрацювань по даній проблемі та нових наукових рішень, положень, які він отримав і запропонував особисто. Нехай вони будуть невеликі, скромні, але дуже важливо, щоб вони були особисті, самостійно вперше сформульовані та одержані. Наприклад, що у роботі удосконалено чи дістало подальший розвиток;
поряд з теоретичним визначенням отриманих результатів необхідно вказати їх практичне значення, дати рекомендації щодо їх використання як в світовій господарській практиці так і в Україні.
Основний зміст курсової роботи складається з розділів, підрозділів, пунктів та підпунктів. Кожний розділ роботи необхідно починати з нової сторінки.
Особливо необхідно звернути увагу на те, що в кінці кожного розділу (а їх у роботі, як правило, три) необхідно сформулювати висновки зі стислим викладенням наведених у розділі наукових і практичних результатів. Після цього, необхідно обґрунтувати перехід до наступного розділу роботи. Це дозволить акцентувати увагу на головних ідеях і напрямках дослідження, відділити їх від другорядних подробиць та питань.
У першому розділі основної частини курсової роботи, як правило, слід зосередитись на передумовах появи того чи іншого напряму економічної думки, визначенні предмету та методу дослідження. При цьому, треба розмежувати аналіз дійсності, яка викликала появу тієї чи іншої теорії або напряму від специфіки її відображення в працях економістів. Важливо показати те, що було використано автором або школою з наукової спадщини попередників, сформулювавши основні засади, на яких вона базується.
У другому розділі визначаються основні роботи автора або школи, структура головного твору, питання, які в ньому досліджуються та їх вплив на практику господарювання (якщо така мала місце). При цьому необхідно звернути увагу на поняття або категорії, що використовуються даним автором або школою, які відрізняють її (або автора) від інших. Якщо мова йде про економічну школу, то необхідно показати етапи її розвитку, звернувши особливу увагу на ті аспекти, які вона розвиває і нові напрацювання, що відрізняють її від інших етапів.
У третьому розділі викладаються результати особистих досліджень студента. Автор повинен підкреслити роль предмета та метода дослідження автора або школи, яку він вивчає, в розвитку економічної думки, дати оцінку та аналіз отриманих результатів їх наукових напрацювань та визначити специфічні риси використаної методології та результатів, що отримані завдяки їй. В кінці розділу необхідно привязати тему дослідження до української дійсності.
У кінці курсової роботи студент обовязково повинен зробити висновки, де викласти найбільш важливі наукові та практичні результати, які були отримані при дослідженні вибраної теми. Особливо акцентується увага на тих досягненнях, які відрізняються науковою новизною. Формулювати висновки та рекомендації щодо вдосконалення господарських відносин, форм, методів, моделей та практичного їх використання, виходячи з дослідженої теорії, у вигляді пунктів. Їх повинно бути приблизно 3 7 і вони повинні займати одну дві сторінки.
Зміст проблеми викладається відповідно до плану роботи. Основні положення теми повинні бути аргументовані, підкріплені зносками на праці авторів та шкіл, що досліджуються в роботі, використання ними матеріалів, графіків, схем, діаграм та таблиць, якщо такі мають місце, а. також, прикладами аналізу ними дійсності та їх практичним застосуванням (див. додатки 3, 4 та 5). Для узагальнення отриманих результатів студент може подати свої таблиці та схеми, які ілюструють отримані ним результати. Не слід допускати відступів від теми та повторень. При відсутності єдиної думки авторів або шкіл, щодо розглянутої проблеми, необхідно показати суть розбіжностей у трактуваннях і викласти своє відношення до суті дискусій. У філософській і економічній літературі все частіше використовується метод не протиставлення, а доповнення, що дозволяє глибше розібратися в економічних теоріях різних напрямків і шкіл, що дає можливість багатогранного підходу до досліджуваної економічної проблеми, що засвідчує більш глибоке розуміння теми.
Для насиченості тексту курсової роботи, її автор може використати схеми, графіки, діаграми, які є необхідним способом форматизації характеристик об`єкта дослідження і сприяють підвищенню наочності та переконливості матеріалу. Це сприяє підвищенню культури висвітлення матеріалу та дозволяє у лаконічній формі представити отримані результати.
ІV. ОФОРМЛЕННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ
Загальний обсяг курсової роботи не повинен перевищувати 25 сторінок
комп'ютерного набору або 30 сторінок рукописного тексту. Вимоги до комп'ютерного набору повинні бути такі: робота виконується в текстовому редакторі MS Word, шрифт − Times New Roman, розмір шрифту − 14, міжрядковий інтервал − 1,5, вирівнювання тексту − по ширині, верхнє та нижнє поле − 20 мм, ліве − 30 мм, праве − 10 мм. Рукописне оформлення роботи повинно оформлюватися розбірливим почерком чорними чорнилами, кількість рядків на сторінці − не більше 40.
Робота оформляється на білих аркушах формату А 4 державною мовою, але дозволяється її виконання і російською. Всі структурні елементи роботи починаються з нової сторінки. Сторінки нумеруються арабськими цифрами у правому верхньому куті, починаючи з титульного листа. Таблиці та інші ілюстрації в залежності від розміру розміщуються на окремих аркушах після посилання у тексті. Дозволяється розміщення на одному аркуші більше однієї ілюстрації. Усі таблиці повинні бути пронумерованими (у правому куті над таблицею пишеться «Таблиця № 1»), а нижче, по центру − мати назву (див. додаток 3). Номер і назва рисунків (до цього слід віднести схеми, графіки, діаграми та ін.) знаходяться під рисунком і мають вигляд «Рис. 1. Назва рисунку» (див. додатки 4 та 5). Формули обов'язково нумерують у дужках справа.
Оформляється робота з визначеного зразка на титульному аркуші зверху вказується назва університету і кафедри, потім − найменування теми . Нижче великими буквами пишеться прізвище та ініціали студента, вказується факультет, курс і номер групи. Ще нижче і збоку проставляється великим шрифтом прізвище та ініціали наукового керівника. Внизу титульного листа вказується рік виконання роботи. На другій сторінці наводиться план роботи з вказівкою розділів, нумерації сторінок. Після вступу починається виклад самого тексту з виділенням кожного пункту. Завершується робота висновками.
У роботі необхідно робити посилання на джерела інформації, до цитат, цифр, ілюстративних і фактичних даних. Сучасні видання словників і звертання до економічної енциклопедії допоможуть уникнути неточностей у термінології й інших помилках. Завершує роботу список використаної літератури, який ми пропонуємо оформлювати в порядку згадування та наведення джерел у тексті за їх наскрізною нумерацією. Наприклад, посилання у вигляді [5, с. 65] означає, що в даному випадку використовується джерело під номером 5 в списку літератури, а використана цитата на сторінці 65. Не слід включати до бібліографічного списку першоджерела, на які немає посилання в тексті курсової роботи і якщо вони фактично не були використані. Скорочення слів, застосування не загальноприйнятих позначень, абревіатур у тексті не допускається. Наприкінці роботи автор ставить дату і підпис.
Усі сторінки повинні бути пронумеровані. Курсові роботи студенти усіх форм навчання здають у 214 аудиторію 1 корпусу, на кафедру загальної економічної теорії у встановлений термін. Не приймаються роботи, які подані пізніше встановленого терміну і які не відповідають вимогам щодо оформлення. Робота передається науковому керівнику на рецензування. Студент отримує свою роботу, ознайомлюється з рецензією й готується до захисту.
V. ПІДГОТОВКА ТА ЗАХИСТ КУРСОВОЇ РОБОТИ
При підготовці до захисту студент повинен добре знати зміст своєї роботи, вміти відповісти на поставлені питання, звернувши особливу увагу на зауваження рецензента. До моменту захисту необхідно усунути зазначені в рецензії недоліки, підготувавши усно чи письмово виправлення і доповнення до роботи. Старий варіант роботи повинен бути доданим до її кінцевого варіанту. Захист проводиться в присутності комісії. При собі студент зобов'язаний мати курсову роботу і залікову книжку.
При захисті студент має показати самостійність виконання роботи, глибокі знання теми, дати чіткі відповіді на поставлені питання з курсової роботи. В підсумковому варіанті оцінки враховується, в комплексі: зміст роботи, використання першоджерел, оформлення роботи, самостійність мислення, відповіді на питання при захисті та враховані зауваження рецензії.
Студент повинен відповісти на зауваження, зроблені в рецензії: погодитися з ними або дати обґрунтовані заперечення.
Бажано, щоб студент викладав основні положення своєї роботи вільно, не читаючи письмового тексту, а в процесі захисту використовував заздалегідь підготовлені ілюстративні матеріали.
Захищені курсові роботи подаються викладачем з рецензією та оцінкою до кабінету кафедри. У заліковій відомості та книжці, а, також, у журналі реєстрації на кафедрі записується отримана студентом оцінка.
Захист і позитивна оцінка курсової роботи надають право допуску до екзамену з дисципліни «Історія економічних вчень».
Кращі курсові роботи можуть бути основою для рефератів, доповідей і виступів на семінарах, наукових студентських гуртках та наукових теоретичних конференціях. Крім того, вони можуть бути представлені на внутрішньо вузівських, міських та республіканських конкурсах.
Таким чином, важливим результатом цього виду навчальної роботи є придбання навичок не тільки зі збору та опису інформації, але і набуття досвіду науково-дослідницької діяльності. Курсові роботи можуть бути використані в подальшому для написання наукових статей, а також при написанні дипломних магістерських праць.
КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ
Курсова робота може бути оцінена на «відмінно», «добре», «задовільно» та «незадовільно».
«Відмінно». Курсова робота виконана бездоганно, вона є змістовною і вичерпною з питань, що розглядаються. У роботі дані правильні формулювання, матеріал подано грамотно, логічно. Із розглянутої проблеми зроблені чіткі висновки. При необхідності студент обґрунтовує свою власну думку при оцінці висвітлюваних в роботі напрацювань авторів та шкіл.
При захисті курсової роботи студент демонструє знання матеріалу курсу, проблеми, що розглядається, вміння користуватися поняттями, економічними категоріями авторів та шкіл, систематизувати їх. Повні та точні відповіді на всі запитання членів комісії.
«Добре». Тема курсової роботи розкрита, але робота містить окремі недоліки непринципового характеру, деякі упущення, несуттєві прогалини у висвітленні деяких питань плану. Можуть бути окремі зауваження в рецензії. Відповіді на запитання членів комісії, в основному, правильні, хоча студент і припускає окремі неточності. Оформлення курсової роботи відповідає існуючим вимогам.
«Задовільно». Тема курсової роботи, в основному, розкрита, але мають місце недоліки змістовного характеру, неповне розкриття питань плану курсової роботи, допущена непослідовність, неточні формулювання. В аналітичній частині роботи є надлишок елементів описовості, добір інформаційних матеріалів не завжди обґрунтований. Студент виявляє труднощі в самостійному аналізі досліджуваної ним проблематики, висновки носять поверхневий характер, рецензія містить суттєві зауваження. Не всі відповіді на запитання членів комісії правильні, студент допускає помилки, немає чітких знань з проблеми, що розглядається.
«Незадовільно». Тема курсової роботи розкрита недостатньо, мають місце значні недоліки змістовного характеру. Аналіз здійснено поверхнево, переважає описовість, безсистемний характер. Розділи роботи погано пов`язані між собою, висновки мають випадковий характер. Оформлення роботи не відповідає існуючим вимогам, відсутній огляд першоджерел. Відповіді на запитання членів комісії неточні, неповні, а то і, взагалі, помилкові.
Курсова робота до захисту не допускається, якщо вона представлена з порушенням терміну здачі, написана на тему, яка не була затверджена за студентом, а її зміст та структура не відповідає існуючим вимогам, недбало оформлена.
ТЕМАТИКА КУРСОВИХ РОБІТ
Становлення предмету та методу дослідження в історії економічної думки.
Особливості розвитку економічної думки Стародавнього Світу та середньовіччя.
Особливості економічної думки в умовах зародження буржуазного суспільства та основні етапи її розвитку.
Економічне вчення фізіократів: причини появи, особливості та значення в історії економічної думки.
«Економічна таблиця» Ф.Кене: постановка проблеми, сутність та практичне значення.
Проблеми та структура праці А.Сміта «Дослідження про природу і причини багатства національностей».
Економічна теорія вартості в працях Д.Рікардо та її особливості.
Особливості економічного вчення Дж.Ст. Мілля.
Зародження та етапи розвитку системи національної політекономії в Німеччині.
Економічна теорія сучасного німецького ордолібералізму.
Марксизм: причини появи, основні джерела та етапи розвитку.
Маржиналізм першої хвилі: причини появи, напрацювання, значення.
Економічне вчення Дж.Б.Кларка.
Передумови становлення кембриджської школи та її роль в розвитку економічної думки кінця ХІХ та першої третини ХХ ст. А.Маршалл. А.С.Пігу.
Теорія суспільного добробуту А.С.Пігу.
Сучасна економічна думка та основні етапи її розвитку.
Історичні передумови виникнення кейнсіанства, сутність та основні етапи його розвитку.
Еволюція неокласичної теорії на початку ХХ століття.
Інституціоналізм: причини появи, основні етапи розвитку та роль в сучасному суспільстві.
Теорія фірми і транзакційних витрат. Теорема Р.Г.Коуза.
Теорія суспільного вибору Дж..Бюкенена.
Розвиток університетської економічної думки східної та західної України в ХІХ початку ХХ ст.: загальні риси та відмінності.
Економічне вчення М.І.Туган-Барановського.
Основні етапи розвитку економічної думки України в ХІХ початку ХХ ст. та їх загальна характеристика.
Українська економічна думка періоду соціального перелому 1917 року та основні проблеми її дослідження в радянський період.
Одеська економічна школа та її місце в розробці проблем розвитку народного господарства в другій половині ХХ початку ХХІ століття.
ЛИТЕРАТУРА
Інтернет ресурси
ДОДАТКИ
Додаток 1. Приклад оформлення титульного аркуша курсової роботи.
МІНІСТЕРСТВО НАУКИ І ОСВІТИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
ОДЕСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Кафедра загальної економічної теорії
Курсова робота
з «Історії економічних вчень»
на тему:
Зародження та етапи розвитку системи національної політекономії в Німеччині
Виконала: студентка
ІV курсу 3 групи
факультету економіки та
управління вирбництвом
Маркова Ольга Володимирівна
Науковий керівник:
к.е.н., доцент
Петренко Петро Петрович
Одеса 2011
Додаток 2. Приклад плану курсової роботи та його оформлення
Тема: Зародження та етапи розвитку системи національної політекономії в Німеччині.
Нумерація та назва розділу та питання |
стор |
Вступ………………………………………………………………………... |
3 |
Розділ 1. Обєктивні та субективні передумови формування економічної думки наприкінці ХVІІІ початку ХІХ ст………………… |
4 |
Розділ 2. Попередники напряму: Е. Берк, А. Мюллер, Ф. Ліст:………… |
5 |
2.1. Концепція продуктивних сил………………………………………… |
5 |
2.2. «Виховний протекціонізм»…………………………………………… |
6 |
2.3. Національна економіка та камералістика……………………………. |
7 |
Розділ 3. Стара історична школа………………………………………….. |
8 |
3.1. Формування історичного методу…………………………………….. |
8 |
3.2. Періодизація історії за В. Рошером та Б. Гільденбрандтом………... |
9 |
3.3. Критика класичної політичної економії…………………………….. |
10 |
Розділ 4. Нова історична школа…………………………………………... |
11 |
4.1. Шляхи розвязання протиріч між капіталом та найманою працею... |
11 |
4.2. «Союз соціальної політики» 1872……………………………………. |
12 |
4.3. «Третій шлях» в політичній економії………………………………... |
13 |
4.4. Теорія «народного господарства» К. Бюхера……………………….. |
14 |
Розділ 5. Новітня історична школа……………………………………….. |
15 |
5.1. Історичні та етичні особливості, як сфера наукового аналізу В. Зомбарта та М. Вебера………………………………………………….. |
15 |
5.2. Капіталізм, як обєкт аналізу В. Зомбарта та М. Вебера…………… |
16 |
Розділ 6. Соціальний напрям історичної школи…………………………. |
18 |
6.1. Посилення впливу етичного аспекту та права в нових умовах на державне регулювання суспільного життя………………………………. |
18 |
6.2. Філософські та методологічні принципи соціального напряму…… |
19 |
6.3. Дослідження причин появи соціальної напруги та методів її зняття в умовах монополізації виробництва……………………………………... |
21 |
Висновки ……………………………………………………….................... |
22 |
Список літератури………………………………………………………….. |
23 |
Додатки……………………………………………………………………... |
24 |
Додаток 3. Оформлення табличного матеріалу
Таблиця 1
Особливості напрямків розвитку |
||||
Стара історична школа |
Нова історична школа |
Новітня історична школа |
Соціальний напрям |
|
Період появи |
40-ві 60 ті рр. ХІХ ст. |
70-ті 90-ті рр. ХІХ ст. |
90-ті рр. ХІХ ст. перша третина ХХ ст. |
90-ті роки ХІХ ст. перша третина ХХ ст. |
Основні представники |
В. Рошер Б.Гільдебранд К. Кніс |
Г. Шмоллер Л. Брентано К. Бюхер |
В.Зомбарт М. Вебер |
Р. Штольцман Р. Штаммлер О. Шпанн Ф.Оппенгеймер |
Загальні риси |
||||
Націоналізм |
||||
Прискорена індустріалізація |
||||
Етичний аспект |
||||
Розбіжності |
||||
Особливості періоду виникнення |
Роздробленість Німеччини |
Економічне та політичне об єднання. |
Початок формування монополістичних обєднань. |
Панування монополістичних обєднань. |
Основний напрям підходу до проблем. |
Осмислення підходів здійснення обєднання німців |
Здійснення промислового перевороту. |
Монополізація виробництва. |
Осмислення новий проблем в умовах монополізованого виробництва |
Основні проблеми дослідження. |
Розробка нового предмету та методу дослідження. Збір статистичних даних. |
Обробка статистики та реалізація етичного аспекту як в теорії так і в практиці господарювання. |
Розробка конкретного впливу на розвиток суспільства нації, релігії, «ідеальних типів». |
Розробка впливу моралі та права на розвиток суспільства. |
Додаток 4. Оформлення схематичного матеріалу
ПСИХОЛОГІЧНІ ФАКТОРИ
песимізм
оптимізм
технічний
прогрес
пропозиція
грошей
ЗАЛЕЖНІ ВЕЛИЧИНИ
Рис. 1. Модель капіталістичної економіки Дж. М. Кейнса
- Дохід (I) - різниця між виручкою від реалізації товару та поточними витратами виробництва.
- Заощадження (S) = дохід - видатки на споживання
S = I C I = C + S ідеально, коли S = I.
Додаток 5. Оформлення графічного матеріалу
Рис. 2. Рівновага між обємами (Q) та ціною (P) попиту (D) та пропозицією (S) товарів
Методичні вказівки до виконання курсових робіт з дисципліни «Історія економічних вчень» для студентів IV курсу денної форми навчання спеціальності «Економічна теорія» / Укл. П. П. Несененко, О. А. Артеменко. Одеса: ОДЕУ, ротапринт, 2011 р. 26 с./
УКЛАДАЧІ: Павло Петрович Несененко
Олександр Андрійович Артеменко
PAGE 14