Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
21
НАЦІОНАЛЬНИЙ НАУКОВИЙ ЦЕНТР
„ІНСТИТУТ АГРАРНОЇ ЕКОНОМІКИ”
УКРАЇНСЬКОЇ АКАДЕМІЇ АГРАРНИХ НАУК
НІКОЛАШИН Андрій Олександрович
УДК 657.1.011.56
побудова системи облікової інформації в
сільськогосподарських ПІДПРИЄМСТВАХ
в умовах компютеризації
08.00.09 бухгалтерський облік, аналіз та аудит
(за видами економічної діяльності)
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата економічних наук
Київ
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Подільському державному аграрно-технічному університеті Міністерства аграрної політики України.
Науковий керівник: кандидат економічних наук, доцент
Слободян Володимир Дмитрович,
Подільський державний аграрно-технічний
університет, проректор з навчальної та
методичної роботи, завідувач кафедри
бухгалтерського обліку
Офіційні опоненти: доктор економічних наук, професор
Правдюк Наталія Леонідівна,
Вінницький державний аграрний університет
Міністерства агарної політики України, декан
факультету економіки і підприємництва,
завідувач кафедри обліку та аналізу
кандидат економічних наук, доцент
Коцупатрий Михайло Миколайович,
Київський національний економічний університет ім. Вадима Гетьмана Міністерства освіти і науки України, декан факультету економіки аграрно-промислового комплексу, завідувач кафедри обліку, аналізу і аудиту в АПК
Захист відбудеться "__" 27 лютого 2008 р. о ___ _13_ годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 26.350.02 в Національному науковому центрі „Інститут аграрної економіки” УААН за адресою: 03680 м. Київ, МСП, вул. Героїв Оборони, 10, 3-й поверх, конференц-зал, к.317.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Національному науковому центрі „Інститут аграрної економіки” УААН за адресою: 03680 м. Київ, МСП, вул. Героїв Оборони, 10, 2-й поверх, к. 212.
Автореферат розісланий "__" 25 січня 2008 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат економічних наук Н.Л. Жук
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Бухгалтерський облік характеризується обробкою великого обсягу інформації, яка потрібна не тільки для функціонування бухгалтерського апарату, а й для ефективного прийняття управлінських рішень. Тому оперативність надходження облікової інформації та її достовірність є одними з основних факторів ефективної діяльності підприємства.
Удосконалення бухгалтерського обліку має передбачати розвязання, таких завдань, як поліпшення контролю та аналізу одержаних даних, забезпечення більш досконалих форм документів, збільшення оперативності одержаних даних тощо. Впровадження компютеризації дозволяє ефективно вирішити ці завдання.
Теоретичними, методологічними та методичними основами побудови системи облікової інформації в умовах компютеризації займалися такі вчені, як М.Т. Барановський, Л.Я. Бернстайн, Ф.Ф. Бутинець, М. Вебер, А.М. Герасимович, М.Я. Демяненко, П.О. Додонов, В.П. Завгородній, С.В. Івахненков, К.Е. Каллас, Г.Г. Кірейцев, М.М. Коцупатрий, М.Ф. Кропивко, Б. Нідлз, М.Ф. Огійчук, Ю.І. Осадчий, В.Ф. Палій, Н.Л. Правдюк, Р.С. Рашитов, В.С. Рожнов, , С.І. Синяк, Я.В. Соколов, В. Стібіц, М.Г. Чумаченко та інші.
Проте висвітлення методологічних і практичних аспектів побудови системи облікової інформації в умовах компютеризації, особливо в сільсько-господарських підприємствах, є недостатнім. Серед найбільш вагомих слід виділити публікації Ф.Ф. Бутинця, В.П. Завгороднього, С.В. Івахненкова, М.Ф. Кропивка, П.Т. Саблука та деяких інших вчених.
Різноманітність методологічних підходів, великий вибір технічного і програмного забезпечення, недосконалість нормативно-правового забезпечення ускладнили ефективну побудову системи облікової інформації в сільськогосподарських підприємствах в умовах компютеризації. Тому виникла потреба у створенні чіткої, універсальної системи облікової інформації, яка б використовувала новітні компютерні технології. А це потребує відповідних змін у всіх підсистемах системи облікової інформації (методичній, технічній, організаційній), що зумовлює необхідність удосконалення й доповнення методологічних основ обліку, нормативно-правової бази, форм ведення обліку. У сукупності вищевикладене визначило актуальність і спрямованість дисертаційного дослідження.
Звязок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана у відповідності з програмою наукових досліджень, що проводяться в Інститетуті бізнесу і фінансів Подільського державного аграрно-технічного університету: „Формування системи та механізмів обліково-аудиторського та інформаційного забезпечення сільськогосподарських підприємств у ринкових умовах” (номер державної реєстрації 0107U002641). У межах програми автором виконано дослідження по удосконаленню побудови системи облікової інформації в умовах компютеризації в сільськогосподарських підприємствах.
Мета та завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є опрацювання теоретичних основ і розробка практичних рекомендацій щодо формування й удосконалення системи облікової інформації в сільськогосподарських підприємствах в умовах компютеризації.
Реалізація поставленої мети обумовила необхідність вирішення наступних завдань:
Обєктом дослідження є організаційно-економічні аспекти побудови системи облікової інформації в сільськогосподарських підприємствах в умовах компютеризації.
Предметом дослідження є теоретичні, методичні та практичні аспекти побудови системи облікової інформації в умовах компютеризації.
Методи дослідження. Теоретико-методологічною основою дисертаційного дослідження є діалектичний метод пізнання та системний підхід, що дало змогу дослідити поняття системи та форми обліку, а також адаптувати поняття бухгалтерської компютерної системи в методології бухгалтерського обліку. В процесі дисертаційного дослідження використовувалися такі загальнонаукові методи: абстракція, узагальнення, аналогія і зіставлення (формування теоретичних узагальнень і висновків), аналіз і синтез (аналіз ринку програмного забезпечення), монографічний (вивчення позитивного досвіду щодо ефективної побудови систем облікової інформації в сільськогосподарських підприємствах), економіко-математичний (розрахунок ефективності впровадження бухгалтерської компютерної системи в сільськогосподарських підприємствах), економіко-статистичний, розрахунково-конструктивний (аналіз стану та прогнозування розвитку використання компютерних технологій в бухгалтерському обліку сільськогосподарських підприємств).
Інформаційною базою дисертаційного дослідження були: Закони України, Укази Президента України, Акти Верховної Ради України, Накази Міністерства агарної політики України, Накази Міністерства фінансів України, матеріали Державного комітету статистики України, міжнародні та національні стандарти бухгалтерського обліку, статистичні видання, періодична преса, спеціальна вітчизняна й іноземна література, звітні дані досліджуваних сільсько-господарських підприємств.
Наукова новизна дисертаційного дослідження полягає в теоретико-методичному обґрунтуванні та практичному вирішенні питань, повязаних з побудовою системи облікової інформації в сільськогосподарських підприємствах в умовах компютеризації. Найважливіші результати дослідження, що характеризують наукову новизну і виносяться на захист, полягають у наступному:
вперше:
удосконалено:
одержало подальший розвиток:
Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що впровадження розроблених теоретичних, методичних і практичних рекомендацій сприятимуть підвищенню ефективності побудови системи облікової інформації в сільськогосподарських підприємствах в умовах компютеризації.
Рекомендації можуть бути впроваджені в практичну роботу різних за розміром сільськогосподарських підприємств, а також використані для розробки нормативно-правових актів України та впроваджені в навчальний процес вищих аграрних учбових закладів України.
Запропоновані в дисертаційному дослідженні рекомендації щодо побудови системи облікової інформації при використанні бухгалтерської компютерної системи були апробовані та знайшли практичне застосування в роботі СТОВ агрофірма „Козацька долина” с.Вихрівка Дунаєвецького району Хмельницької області (довідка № 300 від 25 червня 2004 р.), СТОВ ім. Шевченка с. Копачівка, Деражнянського району Хмельницької області (довідка № 192 від 14 липня 2006 р.), ТзОВ „Камянець-Подільський птахокомбінат” м. Камянець-Подільський Хмельницької області (довідка № 245 від 25 травня 2006 р.), ВАТ „Адамс” с. Жовтневе Камянець-Подільського району Хмельницької області (довідка № 584 від 05 червня 2007 р.), ЗАТ „Агрофірма АВІС” с. Гуменці Камянець-Подільського району Хмельницької області (довідка № 98 від 14 червня 2007 р.).
Методичні та практичні рекомендації були використані в роботі Головного управління агропромислового розвитку Хмельницької обласної державної адміністрації (довідка № 2.1/2401 від 21 листопада 2006 р.), а також у методично-навчальному процесі Подільського державного аграрно-технічного університету (довідка № 61-02-591 від 29 грудня 2005 р.).
Особистий внесок здобувача. Дисертаційна робота є результатом самостійного наукового дослідження. Теоретичні узагальнення, положення, висновки, рекомендації та пропозиції отримані автором самостійно на підставі проведених досліджень. Усі статті за темою дисертаційного дослідження опубліковано одноосібно.
Апробація результатів дисертації. Основні положення та результати дисертації доповідалися й одержали позитивну оцінку на таких конференціях: Науково-практичній конференції професорсько-викладацького складу ПДАТУ (м. Камянець-Подільський, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006 рр.), Міжнародній науково-практичній конференції „Ринкова трансформація економіки АПК” (м. Харків, 2002 р.), Міжнародній науково-практичній конференції „Реформування обліку, звітності та аудиту в системі АПК України: стан та перспективи” (м. Київ, 2003 р.), Міжнародній науково-практичній конференції „АПК в умовах активізації інтеграційних процесів: стан, проблеми, перспективи” (м. Камянець-Подільський, 2004 р.).
Публікації. За результатами дослідження опубліковано 10 наукових праць загальним обсягом 2,7 друкарських аркуша, з них 8 наукових праць у фахових виданнях, загальним обсягом 2,18 друкарських аркуша.
Обсяг і структура дисертаційної роботи. Дисертаційна робота викладена на 160 сторінках друкованого тексту, складається із вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел, який налічує 214 найменувань, містить 20 рисунків, 23 таблиці, 7 додатків.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ
У вступі обґрунтовано актуальність теми дисертації, визначено мету і завдання дисертаційного дослідження, викладено основні положення, наукову новизну та обґрунтовано практичну значимість дисертаційної роботи.
У першому розділі „Теоретичні основи побудови системи облікової інформації в умовах компютеризації” досліджено поняття та значення облікової інформації в системі бухгалтерського обліку, проведено аналіз розвитку форм обліку, у тому числі сучасних компютерних форм обліку, розглянуто та проаналізовано нормативно-правову базу застосування компютерних технологій в бухгалтерському обліку.
Облікова інформація є головною складовою економічної інформації, що характеризується великим обсягом і різноманітністю. Облікова інформація потребує збору, передачі, реєстрації, обробки, аналізу, зберігання, що в сукупності має вигляд облікової інформаційної системи. Тому виникає потреба в чіткій структуризації системи облікової інформації. Особливої актуальності це питання набуває в умовах компютеризації.
При впровадженні автоматизованих інформаційних систем в бухгалтерській облік досить часто відбувається просте поєднання вже існуючої (традиційної) системи ведення бухгалтерського обліку з компютерними технологіями, хоча впровадження сучасних компютерних технологій дає змогу значно розширити межі інформаційних систем бухгалтерського обліку, трансформуючи їх у нові компютерні системи бухгалтерського обліку з розвинутими функціями оперативності, контролю, аналізу та можливостями для розвитку.
На протязі тривалого часу в бухгалтерському обліку склалося багато різних форм, розвиток яких передбачав три основні цілі: необхідність більш широкого розподілу праці між окремими обліковими працівниками, підвищення ефективності ведення синтетичного обліку (при цьому значно менше уваги приділялося веденню аналітичного обліку) та поліпшення оперативності одержання даних бухгалтерського обліку.
Застосування компютерних технологій дозволило вирішити проблеми по покращенню ефективності аналітичного обліку та проблеми оперативності одержання компютеризованих даних бухгалтерського обліку. Проте питання зниження трудомісткості праці вирішувалося лише частково, оскільки більшість первинних операцій виконувалася ручним способом.
Розвиток компютерних форм обліку відбувався поетапно разом із здешевленням і збільшенням потужностей електронно-обчислювальних машин. Серед сучасних компютерних форм обліку особливо слід виділити архівно-компютерну (М.Ф. Кропивко) та компютерно-комунікаційну (Ф.Ф. Бутинець, С.В. Івахненков). У кожній з цих компютерних форм обліку є багато спільних і відмінних рис, певних преваг і недоліків. Основним їх недоліком є застосування різних підходів до побудови обліку в умовах компютеризації, і це може ускладнювати внесення змін у підсистемах бухгалтерської компютерної системи, що виникають при її впровадженні на конкретному підприємстві.
В умовах компютеризації форму обліку слід розглядати з двох позицій: як підсистему системи бухгалтерського обліку, що при компютеризації має вигляд алгоритму роботи бухгалтерської програми та як зовнішній вигляд системи, тобто структуру побудови бухгалтерської компютерної системи. Таке розмежування дозволяє сформувати загальну форму обліку (рис. 1), як структуру бухгалтерської компютерної системи, помістивши частину її складових в алгоритм роботи бухгалтерського програмного забезпечення. Це стосується облікових регістрів та нормативно-довідкової інформації, які при компютеризації трансформуються з матеріального носія в електронний і мають вигляд впорядкованого набору даних, створюючи електрону базу даних.
Рис. 1. Схема компютерної форми обліку при бухгалтерській компютерній системі
Аналіз законодавчої бази України виявив значні прогалини в сфері застосування компютерних технологій у бухгалтерському обліку, в тому числі і в сільськогосподарських підприємствах. У чинному законодавстві містяться лише загальні пояснення щодо ведення бухгалтерського обліку за допомогою компютерної техніки (Закони України „Про електронні документи та електронний документообіг” та „Про електронний цифровий підпис”). Проте не розроблено чіткого механізму, що дозволив би масово застосовувати компютерні технології в бухгалтерському обліку. Тому постає невідкладна потреба в доповненні законодавчої бази положеннями, які б чітко регламентували правила використання компютерної техніки та технологій в бухгалтерському обліку сільськогосподарських підприємств.
В другому розділі „Побудова бухгалтерської компютерної системи та характеристика основних її складових” запропоновано до застосування термін „бухгалтерська компютерна система”, наданий перелік і характеристика складових бухгалтерської компютерної системи, проаналізовано стан і рівень забезпеченості бухгалтерського обліку в сільськогосподарських підприємствах технічними та програмними засобами, досліджено поняття електронного документообігу, визначено вплив бухгалтерської компютерної системи на організаційну структуру облікового апарату.
Впровадження сучасних компютерних технологій в облікові інформаційні системи має здійснюватися комплексно з урахуванням великої кількості елементів, що в сукупності повинно мати вигляд єдиної системи. Саме такою системою має стати запропонована бухгалтерська компютерна система.
Бухгалтерська компютерна система це система бухгалтерського обліку з можливостями самоконтролю, що використовує людську і машинну працю та складається з відповідних підсистем, що групуються в методичну, технічну та організаційну підсистеми. Задачами цієї системи є збирання, реєстрація, обробка, систематизація, зберігання та передача необхідної облікової інформації, за допомогою сучасних технічних, програмних і технологічних засобів та рішень. Модель бухгалтерської компютерної системи наведена на рисунку 2.
Методична підсистема складається з предмету і методів бухгалтерського обліку, де зазначаються об'єкти обліку та сукупність способів і прийомів, які забезпечують одержання, обробку та видачу облікової інформації, а також з функціональної та забезепечуючої підсистем. Розділення на функціональну і забезпечуючу підсистеми дозволило виділити ряд важливих взаємоповязаних підсистем. Функціональна підсистема містить в собі функції та завдання обліку, а також перелік вимог, що ставляться перед бухгалтерським обліком, і складається з підсистем: обліку, аналізу, контролю, планування та інформування. Забезпечуюча підсистема складається з організаційної, інформаційної, технологічної, технічної, програмної та кадрової підсистем, тобто включає засоби, необхідні для ефективного функціонування бухгалтерської компютерної системи.
В технічній підсистемі особливо слід виділити засоби праці, що складаються з технічного та програмного забезпечення. До технічних засобів слід віднести цифрові технічні засоби, такі як персональні компютери, сервери, планшетні компютери, сканери, датчики, різноманітні мікропроцесорні пристрої тощо. Як показав аналіз сільськогосподарських підприємств Хмельницької області, компютерною технікою забезпечені лише 8,41% від загальної кількості сільськогосподарських підприємств області (за даними Держкомстату України по Хмельницькій області за 2006р.), хоча й простежується тенденція до поступового підвищення рівня компютеризації сільськогосподарських підприємств.
Рис. 2. Модель бухгалтерської компютерної системи
Важливе значення в технічній підсистемі має програмне забезпечення, від якого безпосередньо залежить функціонування бухгалтерської компютерної системи. Якщо загальний ринок програмного забезпечення бухгалтерського обліку вже сформований і налічує десятки програмних засобів вітчизняних та іноземних фірм, то ринок програмного забезпечення бухгалтерського обліку в сільському господарстві знаходиться лише на стадії формування. Це призводить до того, що бухгалтерські програми використовують (без урахування якості використання) лише у 22% компютеризованих сільськогосподарських підприємств Хмельницької області (за даними Держкомстату України по Хмельницькій області за 2006р.). Майже такий самий низький відсоток (29%) використання бухгалтерського програмного забезпечення і в усіх інших компютеризованих підприємствах області.
Організаційна підсистема бухгалтерської компютерної системи складається з форми обліку, як алгоритму роботи програмного забезпечення, де знаходять своє втілення задачі методичної підсистеми, а також з документообігу та організаційної структури облікового апарату.
Правильна організація документообігу дозволяє знизити трудомісткість оформлення документів, підвищити оперативність документообігу, оптимізувати роботу працівників облікового апарату. Найбільш ефективно вирішити ці задачі можна при використанні електронного документообігу. Часто під електронним документообігом розуміють звичайний документообіг, але з використанням компютера. Проте таке визначення є не точним. Електронний документообіг це не тільки рух документів, а й передача прав на їх використання з повідомленням про це користувачів. Це повязано з тим, що рух електронних документів проходить в базі даних компютера і користувач має можливість відслідковувати рух документів лише по особливим відміткам передачі прав на використання електронного документу. А це потребує формування переліку обовязкових реквізитів електронного документу, де будуть враховані такі відмітки. При бухгалтерській компютерній системі слід виділити такі основні етапи електронного документообігу: початковий (реєстрація та введення в інформаційно-довідкову базу первинних даних), основний (процес обробки даних за певним алгоритмом) та кінцевий (оформлення і зберігання оброблених даних та передача їх користувачам).
Бухгалтерська компютерна система дозволяє виявити переваги децентралізованої форми побудови облікового апарату. За рахунок створення розгалуженої компютерної мережі між працівниками облікового апарату вдається збільшити оперативність надходження первинної інформації та її обробки незалежно від віддаленості підрозділів підприємства. Завдяки цьому підвищується оперативність управління та ефективність контролю, досягається раціональний поділ праці між працівниками облікового апарату.
У третьому розділі „Перспективи удосконалення бухгалтерської компютерної системи в сільськогосподарських підприємствах” висвітлюються питання ефективності та послідовності впровадження бухгалтерської компютерної системи, вдосконалення електронного документо-обігу, класифікаційної оцінки бухгалтерського програмного забезпечення для сільськогосподарських підприємств, вдосконаленню нормування робочого часу та обовязків працівників облікового апарату.
Відповідно до державних стандартів, що регулюють питання створення автоматизованих систем (ДСТУ 2941-94, ГОСТ 34.601-90 та ГОСТ 34.602-89) нами сформована послідовність створення і впровадження бухгалтерської компютерної системи (табл. 1).
Таблиця 1
Послідовність створення і впровадження бухгалтерської компютерної системи
Стадії |
Етапи робіт |
1. Формування вимог до бухгалтерської компютерної системи |
1.1. Дослідження обєкта та обґрунтування необхідності створення бухгалтерської компютерної системи |
2. Розробка концепції бухгалтерської компютерної системи |
2.1. Вивчення обєкта .3. Розробка варіантів концепції бухгалтерської компютерної системи, що задовольняє вимогам користувача |
3. Технічне завдання |
3.1. Розробка та затвердження технічного завдання на створення бухгалтерської компютерної системи |
4. Технічний проект |
4.1. Розробка проектних рішень по бухгалтерський компютерній системі та її складових .2. Розробка та оформлення документації на поставку комплектуючих для бухгалтерської компютерної системи і (або) технічна вимога (технічне завдання) на їх розробку .4. Розробка завдань на проектування в суміжних частинах проекту бухгалтерської компютерної системи |
5. Робоча документація |
5.1. Розробка робочої документації на бухгалтерську компютерну систему та її складові |
6. Введення в дію |
6.1. Підготовка обєкта автоматизації до введення бухгалтерської компютерної системи в дію .2. Підготовка персоналу .3. Комплектування бухгалтерської компютерної системи складовими (програмними і технічними засобами, програмно-технічними комплексами тощо) .7. Дослідна експлуатація |
7. Супроводження бухгалтерської компютерної системи |
7.1. Виконання робіт відповідно до гарантійних зобовязань |
В дисертаційному дослідженні розглянуті характеристика та розяснення кожного з етапів створення та впровадження бухгалтерської компютерної системи, а також розроблено технічне завдання по її впровадженню на прикладі конкретного підприємства. Сформовано та проаналізовано вимоги до бухгалтерської компютерної системи, основними з яких є функціональність, гнучкість, продуктивність, сумісність, безпека інформації, супровід, обслуговування, зручність у використанні, вартість тощо.
Економічна ефективність бухгалтерської компютерної системи може бути прямою і опосередкованою. Пряма економічна ефективність проявляється через зменшення витрат на функціонування облікового апарату, а опосередкована через зниження трудомісткості, підвищення оперативності та якості робіт. Розрахунок прямої економічної ефективності виявив, що цей показник може бути досить високим за умови правильної послідовності створення і впровадження даної системи. Виявлено, що зменшення витрат на придбання технічного та програмного забезпечення є невиправданим, оскільки в структурі витрат на функціонування бухгалтерської компютерної системи найбільший відсоток займають витрати на заробітну плату та накладні витрати.
Значне зниження трудомісткості при бухгалтерській компютерній системі потребує перегляду нормативів робочого часу працівників бухгалтерського апарату відповідно до „Міжгалузевого нормативу чисельності працівників бухгалтерського обліку”. Необхідно ввести декілька нових поправочних коефіцієнтів, а саме коефіцієнт ведення електронного документообігу для визначення загального часу на друк документів (при необхідності переведення електронних документів у паперові) та коефіцієнт введення допоміжних даних для визначення додаткового часу на занесення допоміжної інформації по даних, що надходять вперше. Крім того, необхідно ввести до таблиці з нормативами додаткову графу, де б зазначалися норми часу при компютерному способі обліку.
Впровадження електронного документообігу зумовлює проблеми, що не були характерні для традиційного документообігу, а саме: оптичне введення документів з паперового носія та обробка отриманої інформації в графічному вигляді, контроль за правами доступу, захист електронного документа і його реквізитів, відповідність реквізитів електронного документа прийнятим стандартам, юридична обґрунтованість облікових даних та юридична доказовість електронних документів тощо. Якщо більшість технічних проблем вдається розвязати шляхом вдосконалення бухгалтерської компютерної системи (заповненням документів друкованими літерами, застосуванням обовязкових реквізитів для електронних документів, розміщенням в документах реквізитів, потрібних для перенесення в електронний вигляд, використанням апаратних та програмних засобів захисту тощо), то юридичну обґрунтованість облікових даних та юридичну доказовість електронних документів можливо вирішити лише законодавчим шляхом на державному рівні.
В Законі України „Про електронні документи та електронний документообіг” зазначено, що електронний документ має юридичну силу лише при наявності обовязкових реквізитів, проте в самому законі розглядається лише електронний цифровий підпис, щодо решти реквізитів, то такий перелік відсутній. Тому виникає необхідність у створенні такого переліку (табл. 2).
Таблиця 2
Реквізити електронного документу
№ |
Назва |
Опис |
1 |
Назва документа |
Надається назва документа відповідно до затвердженого державного класифікатора управлінської документації |
2 |
Індивідуальний код документа (форма документа) |
Індивідуальний код документа це код форми документа відповідно до затвердженого державного класифікатора управлінської документації або у випадку застосування індивідуально-розробленого документа код форми затверджений на підприємстві |
3 |
Номер документа |
Вказується реєстраційний номер документа |
4 |
Дата складання |
Зазначається дата створення документа відповідно до прийнятих стандартів |
5 |
Місце складання |
Вказується адреса створення документа |
6 |
Назва підприємства |
Зазначається, яким підприємством було створено документ |
7 |
Зміст господарської операції |
Вказується дія або подія, яка зумовила зміни в структурі активів, зобовязань чи власному капіталі підприємства |
8 |
Обсяг господарської операції |
Зазначається, в якій кількості, обсязі чи розмірі була здійснена господарська операція |
9 |
Одиниця виміру господарської операції |
Зазначається, в яких одиницях виміру була здійснена господарська операція (грошових, натуральних чи трудових). |
10 |
Посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції |
ПІБ осіб та їхні посади, що брали участь у здійсненні господарської операції та несуть відповідальність за неї |
11 |
Посади осіб, відповідальних за правильність оформлення |
ПІБ осіб та їхні посади, що проводили оформлення документа за здійсненою господарською операцією |
12 |
Електронний цифровий підпис |
Наводяться дані в електронній формі, які додаються до електронного документа для ідентифікації підписувача цих даних. Підписується за допомогою особистого ключа та перевіряється за допомогою відкритого ключа. Електронний підпис повинен містити не тільки дані підписувача документа, але й термін дії підпису |
13 |
Період дії документа |
Вказується, до якого часу триває його дія (актуальність), який строк подальшого зберігання |
14 |
Рівень доступу до документа |
Проводиться розмежування в правах доступу до документа. Вказується, якими правами повинен володіти користувач для доступу до документа (огляд, зміна, доповнення) |
15 |
Код користувачів документа |
Вказується персональний код користувача документа. Створюється з метою обєднання в єдину базу даних всіх користувачів облікової інформації з розмежуванням у правах доступу |
16 |
Позначки про користування документом |
Зазначаються ПІБ осіб, код та їхні посади, що користувалися документом протягом всього терміну зберігання. Також вказуються дати та час користування |
17 |
Позначки про зміну в документі |
Зазначаються ПІБ осіб, код та їхні посади, що вносили зміни в документ протягом всього терміну зберігання. Крім того, вказуються дати та час змін, а також зазначається, що саме було змінено |
18 |
Позначки про доповнення документа |
Зазначаються ПІБ осіб, код та їхні посади, що вносили доповнення в документ протягом всього терміну зберігання документа. Крім того, вказуються дати та час доповнення, а також зазначається, що саме було доповнено |
19 |
Посилання на швидкий доступ до документа |
Вказується електронна адреса розташування сформованого документа з метою швидкого доступу до нього або з метою створення посилання на нього |
20 |
Посилання на супровідні документи |
Вказується підстава створення даного документа та зазначаються документи (з посиланнями на них), на основі яких був створений даний документ |
Електронний документ повинен містити ряд загальнообов'язкових реквізитів: назва, індивідуальний код, дата, місце складання, назва підприємства, зміст господарської операції тощо та перелік специфічних реквізитів, що характерні тільки для електронного документа: електронний цифровий підпис, період дії документа, код користувача, позначки про користування тощо. Таким чином, можна виділити три групи реквізитів електронного документа: стандартні реквізити, що містяться в документі незалежно від його форми, позначки про зміни та доповнення, що дозволяють юридично підтвердити будь-які зміни документа та електронний цифровий підпис, що ідентифікує користувача документа.
В процесі дисертаційного дослідження була надана класифікаційна оцінка програмному забезпеченню з компютеризації бухгалтерського обліку в сільськогосподарських підприємствах. Для малих підприємств та фермерських господарств вибір спеціалізованих програм є незначим. Серед них можна виділити програми на базі "1С:Підприємство" ("МКМ: Фермер", "МІКСТ: Невелике сільськогосподарське підприємство"), але й вони є мало поширеними. Слід зазначити, що в зарубіжних країнах такий вид програм є більш розповсюдженим.
Найбільший вибір спеціалізованого програмного забезпечення існує для середніх сільськогосподарських підприємств. Можна виділити програми на базі "1С:Підприємство" ("Кварц: Конфігурація для сільськогосподарських підприємств", "МІКСТ: Сільськогосподарське підприємство", "ІН-АГРО: Конфігурація для підприємств агропромислового комплексу України"), на базі "Акцент" ("Бухгалтерський облік на сільгосппідприємствах", "Молочне виробництво", "Облік витрат у рослинництві" тощо), на базі "БАС підприємство" ("БАС сільгосппідприємство"). Крім того, існують спеціалізовані програми, що розроблені науково-дослідними інститутами (Інституту агарної економіки УААН, Харківський ДАУ тощо). Серед спеціалізованих програм для середніх сільськогосподарських підприємств найбільш розповсюдженою є "Кварц: Конфігурація для сільськогосподарських підприємств".
Для великих сільськогосподарських підприємств існують мережеві програми й автоматизовані системи управління підприємством, проте вони є досить дорогими та потребують значного пристосування до конкретних потреб підприємства. Серед найбільш доступних програм слід виділити мережеву версію програми для "1С:Підприємство" („Кварц: Конфігурація для сільсько-господарських підприємств України 2.0.”), програми „X-DOOR” „Парус-Підприємство”, „БЭСТ-ПРО” тощо.
Незважаючи на вибір бухгалтерських програм для сільськогосподарських підприємств, вони мало розповсюджені. Основними причинами цього є недосконалість самих програм, слабка обізнаність потенційних користувачів з їх перевагами, мала підтримка з боку розробників програм тощо. Вирішити таку ситуацію можна через створення попиту на спеціалізовані бухгалтерські програми, шляхом зменшення вартості програм, застосуванням пільгових кредитів на їх придбання, проведенням навчальних семінарів, а також всебічної підтримки з боку державних органів.
Запровадження бухгалтерської компютерної системи зумовлює зміни в структурі облікового апарату та в обовязках його працівників. Крім традиційних обовязків бухгалтера: прийняття рішень організаційного характер, остаточний візуальний контроль, організація і проведення інвентаризації, діалог із зацікавленими користувачами тощо, з'являються нові обов'язки: введення первинних даних з паперових документів і з несумісних електронних документів, оформлення та передача при потребі первинних електронних документів, проведення візуального контролю за точністю введених даних. Поява нових обовязків вимагатиме від працівників поглиблення знань, особливо в напрямку застосування компютерних технологій в бухгалтерському обліку.
ВИСНОВКИ
У дисертації наведені теоретичні положення та практичні рекомендації для вирішення наукової проблеми побудови системи облікової інформації в сільськогосподарських підприємствах в умовах компютеризації, що сприятиме формуванню бухгалтерської компютерної системи та ефективному її використанню в сільськогосподарських підприємствах
СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ
У фахових виданнях:
Тези науково-практичних конференцій:
АНОТАЦІЯ
Ніколашин А.О. Побудова системи облікової інформації в сільськогосподарських підприємствах в умовах компютеризації. Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 Бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). Національний науковий центр „Інститут аграрної економіки” УААН, Київ, 2007.
Дисертація присвячена теоретичному та методологічному обґрунтуванню та практичним рекомендаціям з побудови та удосконалення системи облікової інформації в сільськогосподарських підприємствах в умовах компютеризації, що сприятиме формуванню бухгалтерської компютерної системи та ефективному її використанню в цих підприємствах.
У дисертаційній роботі досліджується поняття системи облікової інформації в умовах компютеризації. Запропоновано до застосування термін бухгалтерська компютерна система. Сформований перелік її складових та визначено послідовність взаємозвязків між її підсистемами, а також проведений розрахунок економічної ефективності її впровадження.
Проаналізовано та класифіковано ринок програмного забезпечення з компютеризації бухгалтерського обліку в сільськогосподарських підприємствах. Удосконалено оцінку електронного документообігу з позицій не тільки руху документів, а й передачі прав на їх використання. Сформовано перелік обовязкових реквізитів електронного документа, що дозволить їм отримати юридичну силу.
Ключові слова: система, бухгалтерська компютерна система, облікова інформація, форма обліку, компютерні технології, електронний документообіг, обліковий апарат, програмне забезпечення, реквізити електронного документу.
АННОТАЦИЯ
Николашин А.О. Построение системы учетной информации в сельскохозяйственных предприятиях в условиях компьютеризации. Рукопись.
Диссертация на соискание научной степени кандидата экономических наук по специальности 08.00.09 Бухгалтерский учет, анализ и аудит (за видами экономической деятельности). Национальный научный центр „Институт аграрной экономики” УААН, Киев, 2007.
Диссертация посвящена теоретическому и методологическому обоснованию и практическим рекомендациям по построению и усовершенствованию системы учетной информации в сельскохозяйственных предприятиях в условиях компьютеризации, что будет способствовать формированию бухгалтерской компьютерной системы и эффективному ее использованию в данных предприятиях.
В диссертации рассматривается понятие системы учетной информации в условиях компьютеризации. Особое место в работе уделяется бухгалтерской компьютерной системе, как системе бухгалтерского учета с возможностями самоконтроля, которая использует человеческий и машинный труд и состоит из соответствующих подсистем, которые группируются в методическую, техническую и организационную подсистемы, задачами которой является сбор, регистрация, обработка, систематизация, сохранение и передача необходимой учетной информации с помощью современных технических, программных и технологических средств и решений.
Развитие современного бухгалтерского учета становится все более неразрывно связанным с развитием компьютерных технологий. Следствием этого становится видоизменение одного из важных понятий бухгалтерского учета понятия системы учета, которое охватывает все функционирующие в учете объекты единого документального уровня, включая первичные документы и отчетность. На место первым попыткам интеграции бухгалтерского учета и компьютерных технологий должны прийти новые комплексные системы учета. Именно такой системой есть рассмотренная нами бухгалтерская компьютерная система.
Внедрение бухгалтерской компьютерной системы должно происходить путем определенной последовательности стадий и этапов. Одним из таких этапов есть Техническое задание, где должны рассматриваться практические рекомендации не только относительно порядка создания и внедрения системы, но и к выбору основных составляющих: программного и технического обеспечения, построения компьютерной сети, структуры учетного аппарата и тому подобное. При условии правильной последовательности создания и внедрения бухгалтерская компьютерная система имеет значительную экономическую эффективность.
Важное значение при использовании компьютерных технологий в бухгалтерском учете имеет понятие электронного документооборота. Однако трактовать электронный документооборот как обычный документооборот, но с использованием компьютерной техники не совсем точно, поскольку электронный документооборот это не только движение документов, но и передача прав на их использование с сообщением об этом пользователей. Это связано с тем, что движение электронных документов проходит в базе данных компьютера и пользователь имеет возможность прослеживать движение документов лишь по особенным отметкам передаче прав на использование электронное документа.
Одним из важных вопросов электронного документооборота есть юридическое доказательство электронных документов. Их юридическая сила может быть доказана лишь при наличии обязательных реквизитов, которые должны включать: стандартные реквизиты, которые содержатся в документе независимо от его формы, отметки об изменениях и дополнениях, которые позволяют юридически подтвердить любые изменения документа, и электронную цифровую подпись, которая идентифицирует пользователя документа.
Анализируя нормативно правовую базу Украины, были обнаружены значительные пробелы в области применения компьютерных технологий в бухгалтерском учете, в том числе и в сельскохозяйственных предприятиях. Так в Законах Украины „Об электронных документах и электронном документообороте” и „Об электронной цифровой подписи” даются лишь общие объяснения касательно компьютеризации бухгалтерского учета. Поэтому возникает насущная потребность в дополнении нормативно правовой базы Украины положениями, которые бы четко регламентировали правила использования компьютерной техники и технологий в бухгалтерском учете сельскохозяйственных предприятий.
Исследовав рынок бухгалтерского программного обеспечения для сельскохозяйственных предприятиях, было сформировано три группы программ: универсальные программы со стандартным перечнем выполняемых функций, которые подходят только для частичной компьютеризации учета; программы научно-исследовательских институтов, которые учитывают особенности учета в сельском хозяйстве, но есть мало распространенными; специализированы программы, что подходят для комплексной компьютеризации учета в разных за размерами сельскохозяйственных предприятий, но на рынке предлагаются только программы-”надстройки”, что могут работать только вместе с главной программой.
Внедрение бухгалтерской компьютерной системы позволит сельско-хозяйственным предприятиям: уменьшить трудоемкость учета; значительно увеличить аналитику учета без повышения трудоемкости на его ведение; формировать учетные регистры на любую дату, не ожидая окончания учетного периода, что значительно повышает оперативность учета; создавать компьютерные сети разной сложности, а также проводить полноценную интеграцию программ по учету с другим программным обеспечением; оперативно перестраивать технологию ведения учета при организационной перестройке предприятия или при изменениях в нормативно правовой базе.
Ключевые слова: система, бухгалтерская компьютерная система, учетная информация, форма учета, компьютерные технологии, электронный документооборот, учетный аппарат, программное обеспечение, реквизиты, электронного документа.
ANNOTATION
Nikolashin А.O. Construction of the system of accounting information in agricultural enterprises in the conditions of computerization. Manuscript.
Dissertation for the obtaining the scientific degree of candidate of economic sciences on speciality 08.00.09 accounting, analysis and audit (on the types of economic activity). National Scientific Center „Institute of agricultural economy” UAAS, Kyiv, 2007.
Dissertation is devoted a theoretical and methodological ground and practical recommendations from a construction and improvement of the system of accounting information in agricultural enterprises in the conditions of computerization which will be instrumental in forming of accounting computer method and its effective use in these enterprises.
In dissertation work the concept of the system of accounting information is probed in the conditions of computerization. The concept of accounting computer method is adapted in methodology of record accounting. The list of its constituents and certainly sequence of intercommunications is formed between its subsystem, and also the calculation of economic efficiency of its introduction is conducted.
The market of software is analysed and classified from computerization of record accounting in agricultural enterprises. The estimation of electronic the exchange of the documents is improved from positions of not only motion of documents but also assignment of rights, on their use. The list of obligatory essential elements is formed electronic a document which will allow them to get legal force.
Keywords: system, accounting computer method, accounting information, form of account, computer technologies, electronic the exchange of the documents, registration vehicle, software, essential elements, electronic a document.
Підп. до друку 14.01.2008. Формат 60 х 90 1/16. Папір офсетний.
Ум. друк. арк. 0,9. Обл.-вид. арк. 0,9. Тираж 100. Зам. № .
Видання та друк Національний науковий центр
„Інститут агарної економіки”
, м. Київ-127, вул. Героїв Оборони, 10
Свідоцтво субєкта видавничої справи ДК № 2065 від 18.01.2005 р.