У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 25.12.2024

19

ЧЕРКАСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ТЕХНОЛОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Сєркова Любов Едуардівна

УДК 681.335

ІНФОРМАЦІЙНА ТЕХНОЛОГІЯ МОНІТОРИНГУ

ОРГАНІЗАЦІЇ УЧБОВОГО ПРОЦЕСУ

ВИЩОГО НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ

05.13.06 –автоматизовані системи управління

       та прогресивні інформаційні технології

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата технічних наук

Черкаси – 2006


Дисертацією є рукопис.

Робота виконана в Черкаському державному технологічному університеті Міністерства освіти і науки України.

Науковий керівник: доктор технічних наук, професор,

лауреат Державної премії України

ПОДЧАСОВА ТЕТЯНА ПАВЛІВНА,

Київський національний торговельно-економічний університет, професор кафедри інформаційних технологій і систем

Офіційні опоненти:  доктор технічних наук, професор

ТЕСЛЯ ЮРІЙ МИКОЛАЙОВИЧ,

Черкаський національний університет ім. Б. Хмельницького, завідувач кафедри інтелектуальних і інформаційних систем,

кандидат технічних наук, старший науковий співробітник ЛАГОДА ОЛЕКСАНДР ПЕТРОВИЧ,

Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій та систем НАН України та МОН України, старший науковий співробітник

Провідна установа:  Київський національний університет будівництва
і архітектури Міністерства освіти і науки України, кафедра проектного менеджменту.

Захист відбудеться "23" березня 2006 року о 1430 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К73.052.01 Черкаського державного технологічного університету за адресою 18006, м. Черкаси, бул. Шевченка, 460.

З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Черкаського державного технологічного університету за адресою 18006, м. Черкаси, бул. Шевченка, 460.

Автореферат розісланий "22" лютого 2006 р.

Вчений секретар

спеціалізованої вченої ради        В.В. Палагін

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми дослідження. Необхідність ефективної організації учбового процесу у вищих навчальних закладах (ВНЗ) висуває невідкладні проблеми його комп’ютеризації, впровадження сучасних інформаційних технологій, формування на їх основі якісно нових стратегій.

Вплив Болонського процесу на освіту в Україні потребує вирішення важливих завдань забезпечення стабільної роботи вищих закладів освіти і розвитку нових освітніх програм у рамках існуючої системи управління вищими навчальними закладами.

Для забезпечення ефективного функціонування вищих закладів освіти на Україні в цих умовах необхідно реорганізувати систему управління освітою.

Відповідно до національної програми "Освіта України ХХІ сторіччя" передбачено забезпечення розвитку освіти в країні на основі нових прогресивних концепцій, запровадження у навчально-виховний процес новітніх інформаційних технологій та науково-методичних досягнень.

Одним з напрямків реалізації даної програми є розробка та впровадження систем управління вищими навчальними закладами з використанням комп’ютерної техніки, що дасть змогу підвищити якість та оперативність рішення завдань, які виникають у системі управління ВНЗ.

Використання традиційних методів організації учбового процесу не може забезпечити підвищення ефективності управління ВНЗ, тому особливої цінності набувають інформаційні технології моніторингу організації учбового процесу.

Із вищевикладеного випливає, що задача побудови ефективних систем управління вищими навчальними закладами обумовила актуальність наукових досліджень і розробок, яким присвячена дисертаційна робота.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертацію виконано на кафедрі комп’ютерних технологій Черкаського державного технологічного університету (ЧДТУ) відповідно до плану науково-дослідної роботи за темою "Еволюційні моделі, методи та засоби підтримки прийняття рішень при створенні віртуальних підприємств" № 141-03, державна реєстрація № 0103U003686.

Мета і завдання дослідження. Мета дисертаційної роботи полягає в підвищенні ефективності і якості навчання студентів за рахунок розробки і впровадження нових, орієнтованих на моніторинг організації учбового процесу, моделей і засобів інформаційної технології управління ВНЗ.

Завданнями даного дослідження є:

  •  аналіз предметної області та існуючих автоматизованих систем управління ВНЗ;
  •  побудова ієрархічної моделі цілей ВНЗ;
  •  розробка та формалізація інформаційної моделі ВНЗ;
  •  розробка дворівневої моделі моніторингу організації учбового процесу;
  •  застосування методів координації управлінських рішень у дворівневій системі організації учбового процесу на рівні деканату та кафедр;
  •  розробка раціональної технології створення інформаційного ресурсу в процесі автоматизованого моніторингу системи управління учбовим процесом;
  •  розробка програмного забезпечення автоматизованої системи моніторингу організації учбового процесу.

Об’єктом дослідження в рамках цієї роботи є організація учбового процесу ВНЗ.

Предметом дослідження є інформаційна технологія моніторингу організації учбового процесу вищого навчального закладу.

Методи дослідження ґрунтуються на використанні: теорії систем, теорії моделювання, системотехніки, методів системного аналізу, теорії графів, теорії алгоритмів, методів координації.

Наукова новизна отриманих результатів полягає в тому, що:

  •  досліджено та розвинено ієрархічну модель цілей ВНЗ, що дає змогу акцентувати увагу на найважливіших проблемах розвитку вищого навчального закладу;
  •  запропоновано нове представлення інформаційної моделі управління вищим навчальним закладом та формалізацію взаємодії в цій моделі, що забезпечує раціональну структуризацію процесів організації учбового процесу з виділенням функції автоматизованого моніторингу;
  •  вперше розроблено дворівневу модель моніторингу організації учбового процесу, що дозволяє побудувати як алгоритми розв’язку функціональних задач на різних рівнях ієрархічної системи управління, так і вирішити проблеми міжрівневої координації;
  •  вперше застосовано методи координації формування управлінських рішень в дворівневій системі організації учбового процесу на рівні деканату та кафедр, що дозволяє створити раціональну технологію моніторингу організації учбового процесу ВНЗ.

Практичне значення отриманих результатів полягає в тому, що:

  •  розроблено раціональну технологію створення інформаційного ресурсу, яка забезпечує автоматизований моніторинг організації учбового процесу, що дозволяє підвищити ефективність управління ВНЗ;
  •  розроблені автором методи та засоби автоматизованого моніторингу організації учбового процесу сприяють формуванню методологічних засад підвищення ефективності управління ВНЗ;
  •  розроблено програмне забезпечення автоматизованого моніторингу організації учбового процесу, що забезпечує практичний інструментарій програмно-цільового підходу у заданій предметній області, який дозволяє мінімізувати час взаємодії деканату з кафедрами.

Отримані в ході виконання дисертаційної роботи результати знайшли застосування в теорії та практиці створення автоматизованих інформаційних систем моніторингу організації учбового процесу в Черкаському державному технологічному університеті, Київському національному університеті технологій та дизайну та Київському національному економічному університеті, що підтверджено відповідними актами. Наукові положення, висновки, пропозиції та рекомендації, викладені в дисертації, статтях та інших публікаціях, використовуються в учбовому процесі при підготовці спеціалістів в галузі розробки й експлуатації автоматизованих систем управління і систем обробки інформації.

Особистий внесок здобувача полягає в аналізі існуючих і розробці нових методів, моделей та програмних засобів підвищення ефективності управління учбовим процесом. В роботах, що опубліковані в співавторстві, здобувачу належать: в [3] підхід до проектування автоматизованої інформаційної системи управління ВНЗ, а також шляхи та технології реалізації; в [4] розробка структурної схема контролю учбового процесу деканатом, функціональна схема інформаційної системи, блок-схема алгоритму рішення задачі контролю учбового процесу деканатом; в [5] розробка інформаційної моделі управління ВНЗ і математична формалізація цієї моделі; в [6] розробка моделі, що дозволяє формалізовано описати дворівневу ієрархічну систему організації учбового процесу; в [7] розробка методів структурного опису складних систем; в [8] технологія створення автоматизованої системи управління навчальним процесом; в [9] інформаційна технологія моніторингу організації навчального процесу; в [10,11] засоби підвищення ефективності процесів створення автоматизованих інформаційних систем управління; в [12] розробка функціональної структури ВНЗ; в [15] застосування методів координації в багаторівневій системі управління ВНЗ; в [16] основні методи застосування CASE-технології в управлінні ВНЗ.

Апробація результатів дисертації. Основні результати роботи доповідались і отримали позитивну оцінку на таких науково-технічних конференціях і семінарах:

  •  "Наука і освіта’", Дніпропетровськ, 1999;
  •  "Роль комп'ютеризації учбового процесу в підготовці фахівців", Івано-Франківськ, 2000;
  •  "Автоматика-2000", Львів, 2000;
  •  "Наука і освіта’", Дніпропетровськ, 2000;
  •  "Наука і освіта’", Дніпропетровськ, 2001;
  •  "ІТОН-2002", Черкаси, 2002;
  •  "ХІІІ наукова сесія наукового товариства ім. Т. Шевченка", Черкаси, 2002;
  •  "Міжнародна науково-практична конференція", Київ, 2003;
  •  "Динаміка наукових досліджень", Дніпропетровськ, 2003.

Публікації. За темою дисертації опубліковано 16 друкованих праць: статей у наукових журналах, що входять до переліку ВАК України, –, матеріалів конференцій –.

Структура дисертації. Дисертаційна робота складається зі вступу, чотирьох розділів, загальних висновків, списку використаних джерел (129 найменувань) та додатків. Робота містить 120 сторінок основного тексту, що ілюстрований 17 рисунками та 38 таблицями.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

У вступі обґрунтовано актуальність теми, показана необхідність розробки інформаційної технології моніторингу організації учбового процесу, представлено перелік отриманих у дисертації результатів, розкрито їх новизну та практичне значення. Подано відомості про апробацію і впровадження результатів дисертації.

У першому розділі проводиться аналіз сучасного стану робіт в галузі створення автоматизованих систем управління ВНЗ. На основі проведеного аналізу існуючих вітчизняних та закордонних систем управління показано, що для підвищення ефективності функціонування автоматизованих систем управління ВНЗ необхідно розглядати автоматизовані системи моніторингу як невід’ємну складову системи організації учбового процесу.

Проведений аналіз показав, що на даний момент існуючі автоматизовані системи не забезпечують зворотного зв’язку в системі організації учбового процесу у ВНЗ, особливо на рівні деканату та кафедр.

Проведений аналіз підтвердив актуальність побудови інформаційної технології і автоматизованої системи моніторингу організації учбового процесу.

З цією метою слід розробити спеціальну інформаційну технологію автоматизованого моніторингу, а також організувати підготовку спеціалістів до ефективного застосування цієї технології в учбовому процесі.

У другому розділі визначено, що аналіз структури задач управління входить до основних заходів дослідження функціонування ВНЗ при розробці автоматизованої системи управління. На його основі визначається доцільний рівень автоматизації управління ВНЗ, структури підсистем автоматизованих систем управління (АСУ) ВНЗ.

У більшості літературних джерел, присвячених цьому питанню, наводяться різні переліки задач управління, що співвідносяться з тією чи іншою функціональною схемою ВНЗ. При цьому механізм відбору та класифікацій задач, що розглядаються, підсистем, функціональних комплексів не розкривається. Таке положення приводило до неоднорідності функціональних структур, розроблювальних АСУ ВНЗ.

Аналіз структур задач показав, що підхід до визначення задач управління ВНЗ безвідносно до його організаційної структури дозволяє класифікувати загальні для ВНЗ одного профілю задачі, їх зміст і місце у структурній схемі.

На підставі аналізу специфіки функціонування встановлено, що ВНЗ належить до класу великих і складних систем. Разом з тим він має ряд особливостей:

1. Домінуюче значення людського чинника сприяє збільшенню адаптивності системи і підвищує її стійкість, але в той же час є джерелом будь-яких випадковостей.

2. Перевага інформаційних процесів, яким властива складна, часто стохастична залежність між результатами праці і використаними ресурсами.

3. Багатоплановість процесів функціонування ВНЗ і їхня залежність від великої кількості факторів, як кількісних, так і якісних.

4. Вплив на діяльність ВНЗ факторних змін зовнішнього середовища.

З метою достатньо повного аналізу задач побудована ієрархічна модель цілей вищого навчального закладу. Кінцевим продуктом ВНЗ є фахівці з вищою освітою, результати науково-дослідної роботи. Система цілей ВНЗ є основою побудови функціональної структури вищого навчального закладу та зображена у вигляді ієрархічної структури –графа цілей.

У третьому розділі представлена математична формалізація взаємодії в ієрархічній системі організації учбового процесу вищого навчального закладу.

На основі аналізу структури задачі та дерева цілей будується функціональна структура ВНЗ (рис. 1).

Сукупність функціональних задач (останній рівень дерева цілей), об'єднаних за технологічною ознакою, утворює функціональну підсистему.

Функціональні підсистеми об'єднані в групи підсистем. Групи підсистем утворюють функціональні комплекси, що відображають основні види діяльності ВНЗ.

Математичне представлення елементів функціональної структури викладено таким чином.

Рис. 1. Функціональна структура ВНЗ

Функціональна структура FS представлена як скінченна множина функціональних комплексів FK, що відображають визначений вид діяльності ВНЗ:

,

де n –кількість комплексів. Кожен функціональний комплекс розбитий на групи підсистем FKL по етапах життєвого циклу кінцевого продукту у межах даного виду діяльності:

,

де k –кількість етапів життєвого циклу кінцевого продукту. В той же час функціональний комплекс складається з ряду функціональних підсистем FKC, що виділені по етапах циклу управління:

,

де m –кількість етапів циклу управління. Функціональна підсистема об'єднує функціональні задачі, виділені за технологічною ознакою:

.

Інформаційна модель управління ВНЗ будується з урахуванням трьох важливих аспектів:

  •   –вектори задач, які вирішуються ВНЗ;
  •   –вектори стратегій управління ВНЗ, які полягають у розподілі матеріальних, фінансових, інформаційних та інтелектуальних ресурсів між підсистемами ВНЗ;
  •   –вектори можливих структур на елементній базі, якою є підсистема ВНЗ.

Функції управління  визначаються векторами Р, С, S. В даному випадку існує залежність

.

Ефективність виконання кожної функції yi, визначається показником ефективності

.

Інтегральна характеристика виконання ВНЗ свого призначення є критерієм ефективності, що має такий вигляд:

.

Побудова оптимальної інформаційної моделі потребує вирішення задачі знаходження:

В дисертаційній роботі представлено формалізований опис дворівневої моделі організації учбового процесу (рис. 2).

Позначено сукупність локальних вирішальних одиниць, що виробляють управлінські дії: с, с ..., cN, де сi дія на об'єкт локальної управляючої одиниці i (i-ї кафедри):

,       (1)

де W інформація про стан моніторингу керованої системи;

Wi –інформація про стан керованої системи, спостережувана при локальному відстежуванні;

v координуюча дія верхньої одиниці;

Wс  спостереження координатора за станом системи.

Рис. 2. Дворівнева модель (деканат –кафедра) організації учбового процесу

Структура системи, наведеної на рис. 2, може бути описана так, як зображено на рис. 3.

Рис. 3. Схема взаємозв’язків локальних одиниць в ієрархічній системі організації учбового процесу

Система моніторингу організації учбового процесу загалом є сукупністю підсистем, кожна з яких описується відношенням входу-виходу

,      (2)

де ui –вхід, може мати різну структуру залежно від структури даної системи загалом;

ci –управління (розв'язання);

zi –збурення (стан середовища);

yi –вихід.

Підсистеми моніторингу взаємозв'язані з матрицею взаємозв'язку

.

Функції виходу, як і функції входу, є функціями всіх рішень і всіх збурень:

,      (3)

де K –визначається сукупністю  і Н.

При описі локальних задач, що вирішуються на нижньому рівні, позначено локальну функцію корисності i вирішальної одиниці через .

З виразів (1) і (2) слідує, що

.   (4)

При взаємозв'язаних підсистемах локальна функція корисності кожної підсистеми є функцією всіх управлінь  і всіх збурень .

Нехай Q –функція корисності управляючої одиниці (координатора). Вона може бути задана або змінюватися залежно від локальних цілей, результатів спостережень тощо.

Глобальна ціль всього ВНЗ може бути представлена як функція корисності, що залежна від всіх локальних змінних:

.   (5)

В дисертації представлено два методи координації в дворівневій системі моніторингу організації учбового процесу: прямий метод та метод штрафів.

Координація прямим методом полягає в тому, що координатор, вирішуючи власну задачу оптимізації, призначує певні значення  всім взаємозв'язаним змінним  для i =1, ..., N. В такому разі локально вирішувані задачі нижнього рівня представлені в такому вигляді:

оптимізувати

      (6)

за умов

     (7)

де  –величина ресурсу, що використовується i-ю локальною одиницею;

–область значень векторів , що визначається локальними обмеженнями i підсистеми. Рішення задачі (6), (7) залежить як від параметрів , так і від величини , які впливають на значення  і .

При цьому задача, що вирішується на верхньому рівні, представлена у вигляді:

оптимізувати                  (8)

за умови   ,        (9)

де r –загальний використовуваний ресурс і  представлено у вигляді .

Основна складність методу прямої координації полягає в тому, що для деяких , що формуються координатором, локально вирішувані задачі нижнього рівня можуть не мати розв'язання з урахуванням їх локальних обмежень. Крім того, великі складнощі зв'язані з визначенням множини можливих рішень координатора

,       (10)

оскільки вона істотно залежить від локальних обмежень підсистем нижнього рівня. Процес розв'язання задач (6), (7) і (8), (9) може здійснюватися як послідовна реалізація двох кроків. На першому кроці координатор визначає , а на другому –локальні вирішальні одиниці визначають . Проте при такому підході координатор повинен знати функціональні відношення , множину можливих рішень (10) та дійсні значення .

Координація методом штрафів полягає в організації ітеративної процедури між одиницями керівників верхнього (деканат) та нижнього (кафедра) рівнів. При цьому координатор формує деякі значення  і одержує відгуки підсистем нижнього рівня у формі значень їх функцій корисності , не знаючи ані виду функцій , ані значень . Крім того, координатор повинен мати деяку модель допустимої множини, формування якої повинне також забезпечуватися даною ітеративною процедурою шляхом отримання відповідної інформації від локальних підсистем нижнього рівня.

Такий спосіб координації може бути реалізований шляхом використання відповідних функцій штрафу при порушенні вимог координатора в локальних задачах нижнього рівня. В цьому випадку локальні задачі нижнього рівня набувають вигляду:

оптимізувати       

за умов

     

та при обмеженнях

.     

Функція штрафу використовується для забезпечення умови . Аналогічно введенням відповідних функцій штрафу можна врахувати обмеження по ресурсах і умову .

Вирішувана координатором задача зводиться до оптимізації функції

.

Якщо локальні функції корисності менші, ніж значення штрафів, то цим забезпечується аналіз відсутності рішень, що допускаються в системі. Ітераційний процес координації направлений на зменшення значень штрафів.

Якщо в описаному ітераційному процесі досягаються рішення, в яких штраф виявляється рівним нулю, то такі значення  є допустимими і оптимальними.

У четвертому розділі представлені технологія формування інформаційного ресурсу моніторингу, програмна реалізація та експериментальне дослідження автоматизованої системи моніторингу організації учбового процесу.

Представлені три модулі структури інформаційної бази: "Деканат", "Кафедра", "Моніторинг". Інформаційна база дає можливість організувати ефективну технологію автоматизованого моніторингу, який приведе до підвищення ефективності системи організації учбового процесу.

Програмне забезпечення реалізовано мовою С та складається з 22 модулів: Main.cs, Cart.cs, CartStart.cs, CartFinish.cs, CartNFinish.cs, CartEdit.cs, GroupList.cs, EmpList.cs, TaskType.cs, DocInfo.cs, Support.cs, Conditions.cs, EDayRating.cs, CDayRating.cs, ECartInfo.cs, CCartInfo.cs, Warning.cs, CartReport.cs, EDReport.cs, ADCReport.cs, RatingReport.cs, WReport.cs.

Представлені результати експериментального дослідження автоматизованої системи моніторингу, які свідчать про її ефективність і дозволяють підійти до рішення задач управління учбовим процесом на якісно новому рівні.

Розроблені програмні комплекси впроваджені в Черкаському державному технологічному університеті, Київському національному університеті технологій та дизайну та Київському національному економічному університеті.

ВИСНОВКИ

В дисертаційній роботі вирішена актуальна наукова задача –розробка і впровадження нових, орієнтованих на моніторинг організації навчального процесу, моделей і засобів інформаційної технології управління ВНЗ.

Основними результатами дисертаційної роботи є:

  1.  Отриманий на основі аналізу літературних джерел висновок показав, що існуючі автоматизовані системи управління ВНЗ розроблені без урахування моніторингу організації учбового процесу, який має проводитись з використанням методів координації.
  2.     На основі системного аналізу докладно досліджено проблеми організації учбового процесу у ВНЗ. Представлено "дерево цілей", що є основою формування комплексу задач ефективного управління учбовим процесом.
  3.  Аналіз показав, що структури задач управління належать до основних заходів дослідження функціонування ВНЗ при розробці АСУ. На цій основі визначається доцільний рівень автоматизації управління ВНЗ, структура підсистем.
  4.  Висновок, що організаційна структура ВНЗ повністю повинна визначатися, виходячи із складу та структури його графа цілей, а отже, структуру задач управління ВНЗ в умовах АСУ потрібно прив’язувати не до існуючої структури підрозділів, а до структури цілей його функціонування.
  5.  На основі дослідження розвинено ієрархічну модель цілей ВНЗ, що акцентує увагу на найважливіших проблемах розвитку вищого навчального закладу.
  6.  Розробка на основі моделі цілей ВНЗ формалізованої інформаційної моделі ВНЗ як об’єкта багатоаспектної ієрархічної структури.
  7.  Розроблена дворівнева модель (деканат –кафедра) організації учбового процесу, що дозволяє мінімізувати час взаємодії та підвищити ефективність управління ВНЗ.
  8.  Подальший розвиток методів міжрівневої координації в ієрархічній системі управління ВНЗ.
  9.  Структурна схема інформаційної технології моніторингу організації учбового процесу на рівні деканату та кафедр.
  10.  Структура інформаційної бази автоматизованої системи моніторингу організації учбового процесу, що складається з контурів: "Деканат", "Кафедра", "Моніторинг".
  11.  Програмна реалізація моніторингу організації учбового процесу ВНЗ, у складі якої подано структурну схему програмної системи, перелік модулів системи, їх структуру та функції.
  12.  Аналіз результатів промислової експлуатації автоматизованого моніторингу організації учбового процесу ВНЗ, який дозволяє підійти до вирішення задач управління на якісно новому рівні. Проведене експериментальне дослідження ефективності автоматизованої системи моніторингу.

Список опублікованих праць

  1.  Сєркова Л.Е. Дослідження особливостей інформаційного моделювання управління вузом // Вісник ЧІТІ. –. –№ 3. –С. 85–.
  2.  Сєркова Л.Е. Математична модель системи автоматизованого проектування ІАСУ "Вищий навчальний заклад" // Вісник ЧІТІ. –. –№ 3. –
    С. 116–.
  3.  Подчасова Т.П., Серкова Л.Э. Инструментальные средства разработки информационных технологий в учебном процессе // Вісник ЧІТІ. –. –№ 3. –С. 100–.
  4.  Подчасова Т.П., Данченко О.Б., Сєркова Л.Е. Інформаційна технологія контролю навчального процесу деканатом // Вісник ЧІТІ. – 2001. –№ 1. –С. 112–.
  5.  Сєркова Л.Е., Снитюк В.Є. Структурний аналіз інформаційної моделі управління вищим навчальним закладом // Автоматизированные системы управления и приборы автоматики: Сб. науч. тр. Вып. 114. –Харьков, 2001. –С. 49–.
  6.  Подчасова Т.П., Серкова Л.Э. Математическая формализация взаимодействия в иерархической системе организации учебного процесса // Вісник ЧДТУ. –. –№ 2. –С. 49–.
  7.  Сытник А.А., Тимченко А.А., Серкова Л.Э., Охапова Л.В. Один из подходов математического описания сложных информационных систем // Актуальні проблеми автоматизації та інформаційних технологій: Зб.наук. пр. –Д.: Вид-во Дніпропетр. ун-ту, 2002. –Т. 6. –С. 108–113.
  8.  Подчасова Т.П., Серкова Л.Э. Автоматизированная система управления учебным процессом. // Тези доповіді на другій Міжнар. конф. "Наука і освіта’". Т. 19. –Дніпропетровськ, 1999. –С.11.
  9.  Данченко О.Б., Сєркова Л.Е. Інформаційна технологія моніторингу учбового процесу // Тези доповіді на VII наук.-метод. конф. “Роль комп’ютеризації навчального процесу в підготовці фахівців”. –Івано-Франківськ, 2000. –С. 126–.
  10.  Тимченко А.А., Сєркова Л.Э. Пути и средства повышения эффективности процессов создания автоматизированных информационных систем управления // Тези доповіді на міжнародній конференції з управління "Автоматика 2000". –Львів, 2000. –С. 257–.
  11.  Тимченко А.А., Серкова Л.Э. Использование структурного подхода при построении моделей автоматизированных информационных систем // Тези доповіді на Міжнар. наук.-практ. конф. "Наука і освіта’". –Дніпропетровськ, 2000. –С. 31.
  12.  Сєркова Л.Е., Снитюк В.Є. Інформаційна модель управління вищим навчальним закладом як ієрархічна структура // Тези доповіді IV Міжнар. конф. "Наука і освіта’". –Дніпропетровськ, 2001. –С. 32.
  13.  Сєркова Л.Е. Системний підхід до побудови інформаційної соціально-економічної системи "Вищий навчальний заклад" // Тези доповіді на Всеукр. конф. "Інформаційні технології в науці, освіті і техніці ‘ІТОН–". –Черкаси, 2002. –С. 198–.
  14.  Сєркова Л.Е. Основні принципи створення автоматизованої інформаційної системи управління вищим навчальним закладом // Тези доповіді на ХІІІ наук. сесії наук. товариства ім. Т. Шевченка. –Черкаси, 2002. –
    С. 81–.
  15.  Серкова Л.Э., Палагина Е.А. Применение принципа координации в многоуровневой системе управления ВУЗом // Тези доповіді на V міжнар. наук.-практ. конф. –К.: НТУУ “КПІ”, 2003. –С. 197–.
  16.  Палагина Е.А., Серкова Л.Э. Использование CASE–технологий в управлении высшим учебным заведением // Тези доповіді на ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. "Динаміка наукових досліджень, 2003". –Дніпропетровськ, 2003. –С. 27–.

АНОТАЦІЯ

Сєркова Л.Е. Інформаційна технологія моніторингу організації учбового процесу вищого навчального закладу. –Рукопис.

Дисертація подана на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук зі спеціальності 05.13.06 –автоматизовані системи управління і прогресивні інформаційні технології. –Черкаський державний технологічний університет. –Черкаси, 2006.

Дисертація присвячена вирішенню актуальної задачі вдосконалення організації учбового процесу у ВНЗ шляхом застосування прогресивних інформаційних технологій на базі розробки сучасних інтегрованих інформаційно-аналітичних систем. Рішення цієї задачі забезпечує досягнення цілі підвищення ефективності управління учбовим процесом за рахунок розробки інформаційної технології автоматизованого моніторингу. Для досягнення цієї мети в дисертаційній роботі на основі системного аналізу докладно досліджено проблеми організацій учбового процесу ВНЗ, сформовано "дерево цілей" та побудовано інформаційну модель.

Основною концепцією запропонованого підходу є розробка моделі ВНЗ як об'єкта складної багатоаспектної ієрархічної структури.

Багаторівнева децентралізована система дозволила локалізувати зміни під час формування управлінських рішень, що викликані зовнішніми змінами, а це забезпечило більш високу надійність та адаптованість системи в цілому.

Дослідивши управління учбовим процесом з позиції реалізації цілей функціонування ВНЗ, в дисертаційній роботі аргументовано доведено, що саме моніторинг організації учбового процесу являє собою центральну ланку як відносно побудови алгоритмів розв'язку функціональних задач на різних рівнях ієрархічної системи управління, так і щодо проблем міжрівневої координації. Тому значну увагу було приділено проблемі створення засобів автоматизованого моніторингу в системі управління учбовим процесом, зокрема програмній реалізації автоматизованої системи моніторингу учбового процесу.

Ключові слова: інформаційна технологія, автоматизована система управління, організація учбового процесу, моніторинг, координація.

АННОТАЦИЯ

Серкова Л.Э. Информационная технология мониторинга организации учебного процесса высшего учебного заведения. –Рукопись.

Диссертация представлена на соискание ученой степени кандидата технических наук по специальности 05.13.06 –автоматизированные системы управления и прогрессивные информационные технологии. –Черкасский государственный технологический университет. –Черкассы, 2006.

Диссертация посвящена решению актуальной задачи совершенствования организации учебного процесса в высшем учебном заведении путем применения прогрессивных информационных технологий на базе разработки современных интегрированных информационно-аналитических систем. Решение этой задачи обеспечивает повышение эффективности организации учебного процесса за счет разработки информационной технологии автоматизированного мониторинга. Для достижения этой цели в диссертационной работе на основе системного анализа обстоятельно исследованы проблемы управления учебным процессом высшего учебного заведения, показано, что повышение эффективности управления учебным процессом в высшем учебном заведении требует создания теоретико-методической основы для построения информационных систем и технологий управления. Выполнен анализ существующих автоматизированных систем организации учебного процесса в нашей стране и за рубежом, сформировано "дерево целей" и построена информационная модель высшего учебного заведения.

Основной концепцией предложенного подхода является разработка модели высшего учебного заведения как объекта сложной многоаспектной иерархической структуры. Это дало возможность несколько упростить исследуемую проблему путем разложения ее на ряд взаимоувязанных задач, обеспечивая интегрированность системы в целом. Предложенный подход содействовал повышению адаптивности и надежности системы в целом, обеспечил возможность выделения и стандартизации модулей, ориентированных на решение упрощенных задач, и последующей координации задач в единой системе. Путем многоуровнего подхода, сформирована иерархия подзадач, которые решаются последовательно с применением стандартизированных средств.

Многоуровневая децентрализованная система позволила локализовать изменения во время формирования управленческих решений, вызванных внешними изменениями, что обеспечило более высокую надежность и адаптированность системы в целом.

Исследовано управление учебным процессом с позиции реализации целей функционирования ВУЗа. В диссертационной работе аргументировано доказано, что именно мониторинг организации учебного процесса представляет собой центральное звено как относительно построения алгоритмов решения функциональных задач на различных уровнях иерархической системы управления, так и относительно проблем межуровневой координации. Поэтому значительное внимание уделено проблеме создания средств автоматизированного мониторинга в системе управления учебным процессом.

В диссертационной работе выполнена разработка структуры информационной базы, состоящая из трех контуров: "Деканат", "Кафедра", "Мониторинг", которая дает возможность организовать эффективную технологию автоматизированного мониторинга и, в случае необходимости, мобильную перестройку информационной базы и средств ее ведения на новые условия функционирования.

Разработано программное обеспечение автоматизированной системы мониторинга организации учебного процесса, представлено описание программных модулей системы. Представлены результаты экспериментальной проверки автоматизированной системы мониторинга организации учебного процесса ВУЗа, свидетельствующие о ее эффективности и позволяющие подойти к решению задач мониторинга на качественно новом уровне.

Ключевые слова: информационная технология, автоматизированная система управления, организация учебного процесса, мониторинг, координация.

SUMMARY

Serkova L.E. Information technology of the organization of the educational process monitoring. Manuscript.

Thesis for the academic-degree of Candidate of Technical Sciences in speciality 05.13.06 –automated control system and progressive information technologies. Cherkassy state technological university Ministry of education and science of Ukraine, Cherkassy, 2006.

A dissertation was devoted to the actual problem of perfection of control educational process in the higher educational establishment by application of modern information technologies, on base development of the modern integrated systems. The decision of this task secures achievement units rises of efficiency of control educational process on account of development of information technology of the automated monitoring. For achievement of this aim in the dissertation work on the basis of systems analysis problems of educational process control of higher educational establishment are thoroughly explored, it is formed and an informative model of higher educational establishment is built.

Basic conception of offered approach there is a development of model of higher educational establishment how to the object of complex hieratic structure.

The decentralized system allowed localizing of the changes during forming administrative decisions, that caused by the external changes, and secured higher reliability and adaptation of the system on the whole.

Exploring of the educational process control from the position of realization of higher educational establishment functioning aims, in the dissertation work reasonably proved, that exactly monitoring of an educational process is a central link as in relation to construction of algorithms of decision of functional tasks at the different levels of the hieratic system of management, as in relation to problems of coordination. That is why a considerable attention was paid to the problem of creation of facilities of the automated monitoring in the system of educational process control, in particular, program realization of the automated system of the educational process monitoring.

Key words: information technology, automated system of management, educational process control, monitoring, co-ordination.

Черкаський державний технологічний університет

Свідоцтво про державну реєстрацію ДК № 896 від 16.04.2002 р.

Підписано до друку 16.02.2006. Формат 60х84 1/16. Папір офісн.  

Друк оперативний. Ум. друк. арк. 0,9. Тираж 100 прим. Зам. № 63-06

Надруковано в редакційно-видавничому центрі

Черкаського державного технологічного університету

бульвар Шевченка, 460, м. Черкаси, 18006.




1. Проверки и анализ системы менеджмента качества
2. Тема- Зачем животным хвосты Форма занятия- Познавательное занятиепрезентация
3. Разведение свиней для дальнейшего производства и переработки мяса
4.  Соматическая диплоидная клетка вступила в митоз
5. Психологические типы ваших коллег и сотрудников
6. Основы аудита для студентов специальности Финансы и кредит специализаций- Финансовый менеджмент
7. Тема- Острый аппендицит и его осложнения Модуль 1
8. История района Ясенево
9. Планирование на предприятии 1
10. а2перморфолдеструкт
11. її подруга. Іван Чоботар чоловік Ніни
12. кода других групп населенияЗадачи- определить с какого момента можно говорить о возникновении некого.html
13. Плутархисторик
14. РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук Оде.html
15. В пятьдесят четыре я остаюсь подростком 12
16. Реферат- КУРСОВАЯ РАБОТА Хронический панкреатит.html
17. Аналитический обзор законодательства об охране здоровья населения
18. Финансовая устойчивость коммерческих банков
19. Двигатель внутреннего сгорания
20. первых перевозку по Европе возможно точно планировать т